DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ontmoeting Führer en Duce Vlagfncident te San Francisco Organisatie beschikking prijsbeheersching. Momentje v. WINTERHULPEN EDERLAND DINSDAG 21 JANUARI 1941 32ste Jaargang No. 9852 S)e Ccicbeli^Soii/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus II, van Naar gisteren gemeld werd, hebben de Fuehrer en de Duce gisteren een ontmoeting gehad. Zij hebben in te genwoordigheid van de ministers van buitenlandsche zaken van de as een diepgaand onderhoud gehad over den toestand. Dit onderhoud is verloopen in den geest van de hartelijke vriendschap tusschen de beide regeeringsleiders en van de nauwe strijdgemeenschap tus schen het Duitsche en het Italiaarsche volk. Het heeft in alle vraagstukken een volledige overeenstemming der wederzijdsche opvattingen opgeleverd. ONGEGRONDE COMBINATIES. De ontmoeting tusschen den Duce en den Fuehrer wordt door de Duitsche och tendbladen eene hernieuwde bekrachtiging genoemd van de onvoorwaardelijke solida riteit der spilmogendheden op politiek, ideël en militair gebied. De bladen herinneren er aan, dat deze ontmoeting reeds de negende is tusschen de beide staatsleiders, en wijzen er op, dat het reeds tot de traditie der buitenlandsche en in het bijzonder van de tegen de spil ge kante pers behoort om iedere bijeenkomst van Adolf Hitler en Mussolini te begelei den met dezelfde ongegronde combinaties en prognosen. De „Voelkischer Beobachter" schrijft, dat deze uit de lucht gegrepen beweringen steeds de uitdrukking zijn geweest van de niet-uitgesproken bezorgdheid, wat wel het resultaat der bijeenkomst zou kunnen zijn. Het is doelloos, zoo constateert het blad verder, dee „meeningmakers" van dezen aard er van te willen overtuigen, dat de gemeenschappelijke strijd der beide leiders en der beide volken geen wankeling kent in zijn diepgefundeerde everbondenheid. De oorlog heeft hen gehard. Het gemeen schappelijk vergoten bloed vormt een on derpand van een niet te scheiden vriend schap der volken. Daaraan veranderen de plompe pogingen van den gemeenschappe- lijken tegenstander niets, welke tegenstan der deze gemeenschap van het Duitsche en Italiaansche volk uiteen zou willen slaan, omdat hij daarin zijn grootste gevaar ziet. Het blad stelt voor de prognosen omtrent deze nieuwe bijeenkomst ook ditmaal over te laten aan de Angelsaksische pers, die reeds acht maal opheldering heeft gekre gen. In gelijken zin herinnert de „Beerliner Boersenzeitung" er aan, dat ter gelegen heid van iedere ontmoeting tusschen Adolf Hitler en Mussolini veel er over is geora keld, wat Duitschland, of wat Italië wel voor plannen zou hebben. Het blad merkt op, dat deze alternatieve wijze van vragen stellen aan de feiten voorbijgaat. Er is hier geen „of', zoo constateert het blad, maar alleen een nauwverbonden „en". Er bestaat niet hier een Duitsch-Engelsche, daar een Italiaansch-Engelsche oorlog, maar alleen een gemeenschappelijk front van de spil in strijd en werk. Met het verlangen naar verdere bijzonderheden omtrent den inhoud der laatste conferentie moet Enge land geduld hebben tot Duitschland en Italië het gepast achten de deur van de wachtkamer te openen. DUITSCHE VLAG AFGERUKT. De Duitsche vlag van het te San Fran cisco gevestigde Duitsche consulaat-gene raal is door demonstranten afgerukt. De politie trad tegen de demonstranten op en arresteerde twee matrozen, die de vlag hadden kapot getrokken. Naar aanleiding van dit vlag-incident heeft de Duitsche zaakgelastigde te Wash ington krachtig bij het staatsdepartement geprotesteerd en geëischt, dat de regeering der Ver. Staten de daders behoorlijk straft en het bij verdrag gewaarborgde en inter nationaal erkende recht om de rijksvlag op de Duitsche officieele gebouwen te hij- schen, beschermt. SLECHTE INDRUK TE BERLUN. Over het vlagincident in San Francisco werd van gezaghebbende Duitsche zijde verklaard, dat dit incident hier een zeer slechten indruk heeft gemaakt. Op de vraag, of de Duitsche regeering het met de Amerikaansche verontschuldiging als afgedaan en bijgelegd zou beschouwen, werd verklaard: „Ik weet niet, welke hou ding de Duitsche regeering ten opzichte van de verontschuldiging van het staatsde partement zal innemen, omdat mij hierover officieel niets bekend is en omdat ik ook niet geloof, dat de Duitsche regeering reeds officieel van dit excuus mededeeling heeft ontvangen. Het gaat hier om het besmeu ren van het heiligste symbool van de na tie, dat door een opgewonden menigte in In 'de Staatscourant van 20 Januari is opgenomen de volgende beschikking van den gemachtigde voor de prijzen tot uit voering van het Prijsbeheerschingsbesluit met betrekking tot de organisatie der prijs beheersching. Afd. I. Algemeene Bepalingen. Art. 1. 1. Bij den gemachtigde voor de prijzen wordt een afdeeling voor de prijsbeheer sching gevormd. 2. Het hoofd der afdeeling is aan den gemachtigde verantwoordelijk voor de be- heersching der prijzen. Art. 2. 1. De prijsbeheersching geschiedt door vijf inspecties, welker gebieden overeen komen met de rechtsgebieden der Gerechts hoven. 2. De inspecties voor de prijsbeheer sching zijn gevestigd te Amsterdam, 's-Gra- venhage, 's-Hertogenbosch, Arnhem en Leeuwarden. Art. 3. Aan het hoofd van elke inspectie voor de prijsbeheersching staat een inspecteur. Hij is aan het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching verantwoordelijk voor de beheersching der prijzen in zijn inspec tie. Afd. H. Tuchtstrafvordering. Art. 4. De inspecteur voor de prijsbeheersching is binnen de door den gemachtigde gestel de richtlijnen bevoegd terzake van over tredingen van prijsvoorschriften, tucht rechtelijke straffen en maatregelen op te leggen, als bedoeld in de artikelen 7 en 8 van het besluit nr. 11/1941 (prijsbeheer schingsbesluit), en vervolging, als bedoeld in artikel 5 van dat besluit, te vorderen. Art. 5. 1. De tuchtzaken staan ter kennisne ming van den inspecteur, in wiens inspec tie de overtreding begaan werd of de da der woont of verblijft. 2. Indien, ingevolge het eerste lid meer dan één inspecteur, bevoegd is, wordt de zaak afgedaan door den inspecteur, die daarmede het eerst bemoeienis heeft gehad. 3. Het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching kan den volgens het tweede lid bevoegden inspecteur aanwijzen en zaken, welke hij verknocht acht, aan een bepaalden inspecteur ter afdoening over dragen. Art 6. De gemachtigde behoudt zich voor: 1. Zelf tuchtrechtelijke straffen en maat regelen op te leggen; 2. Aan het hoofd der afdeeling voor de prijsbeheersching ambtenaren toe te voe gen, die aan dit hoofd ondergeschikt zijn en de bevoegdheid hebben tuchtrechtelijke straffen en maatregelen op te leggen; 3. Aan de inspecties voor de prijsbe heersching toegevoegde inspecteurs te verbinden, die aan den inspecteur voor de prijsbeheersching ondergeschikt zijn en de bevoegdheid hebben tuchtrechtelijke straf fen en maatregelen op te leggen. Art. 7. 1. Het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching is bevoegd binnen de door den gemachtigde voor de prijzen ge stelde richtlijnen tuchtbeschikkingen in beroep te nemen. 2. Het beroepschrift kan zoowel bij de inspectie voor de prijsbeheersching als bij den gemachtigde voor de prijzen worden ingediend. Art. 8. De gemachtigde voor de prijzen behoudt zich voor: tegenwoordigheid van politieagenten neer gehaald werd. De wetten der gastvrijheid zijn geschonden. Ik zou eraan willen her inneren, dat zich in de Wilhelmstrasse nog altijd de Britsche ambassade met de Brit- sche emblemen boven de deuren bevindt en dat het in het barbaarsche Derde Rijk niet eens noodzakelijk is, daar een politie agent ter bescherming neer te zetten". De spreker verklaarde dan verder, dat het incident van moreelen aard was en dientengevolge slechts een moreele actie heeft veroorzaakt, waarmede echter de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat dit in cident een verdere diplomatieke ontwikke ling zal krijgen. „Ik geloof", zoo besloot de woordvoerder, „dat het Amerikaansche volk even weinig voor dit incident verant woordelijk gesteld kan worden, als voor vele andere incidenten". Nader wordt uit San Francisco gemeld: De beide leden der Amerikaansche marine, die Zaterdag gearresteerd waren in ver band met het feit, dat van het Duitsche consulaat de rijksvlag was weggerukt, zijn weer op vrije voeten gesteld. 1. Zelf tuchtbeschikkingen in beroep te nemen; 2. Aan het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching ambtenaren toe te voegen, die aan dat hoofd ondergeschikt zijn en de bevoegdheid hébben tuchtbe schikkingen in beroep te nemen. Afd. m. Opsporing. Art 9. Het hoofd van de afdeeling voor de prijs beheersching zorgt voor de algemeene con trole op de naleving van de prijsvoorschrif ten in het geheele land en geeft aan de met opsporing van overtredingen van prijs voorschriften belaste ambtenaren, waaron der die van de rijksbureaux voor de nij verheid, den oentralen crisis-controle- dienst de rijksverkeersinspectie, den cri sis-accountantsdienst van de departemen ten van handel, nijverheid en soheepvaart, en van landbouw en visscherij, instructies en aanwijzingen voor de opsporing van overtredingen van prijsvoorschriften. Art 10. 1. De inspecteur voor de prijsbeheer sching zorgt voor de algemeene controle op de naleving van de prijsvoorschriften in zijn inspectie en geeft aan de hem voor de prijscontrole toegevoegde politie-ambtena- ren en aan de in de gemeente voor controle op de naleving der prijsvoorschriften aan gewezen politieambtenaren instructies en aanwijzingen voor de opsporing van de overtredingen van prijsvoorschriften. 2. Hij is bevoegd de in artikel 9 bedoel de opsporingsambtenaren in bijzondere ge vallen met het verrichten van een bepaald onderzoek te belasten. Art. 11. 1. Voor de opsporing van overtredin gen van prijsvoorschriften worden aange wezen het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching, de inspecteur voor de prijsbeheersching, en de him toegevoegde inspecteurs. 2. Aan de inspecteurs voor de prijsbe heersching worden één of meer personen met bevoegdheid tot het opsporen van overtredingen van prijsvoorschriften toe gevoegd. Art. 12. 1. Zij, die voor de opsporing van over tredingen van prijsvoorschriften zijn aan gewezen, ontvangen een door den gemach tigde voor de prijzen onderteekend bewijs van bevoegdheid. 2. Zij dragen het bewijs van bevoegd heid steeds bij zich. 3. Zij moeten hun schriftelijke verkla ringen, verbalen en relazen opmaken op den eed, bij den aanvang hunner bedie ning afgelegd. 4. Zij zijn bevoegd" bij de uitoefening van hun dienst den bijstand van de politie in te roepen. Afd. IV. Slotbepalingen. Art. 13. 1. De personen, die met het opleggen van tuchtrechtelijke straffen en maatrege len zijn of zullen worden belast, worden door den gemachtigde voor de prijzen be noemd, geschorst en ontslagen. 2. Zij worden door den gemachtigde voor de prijzen of door dengeaie, die door hem is aangewezen, beëedigd. 3. Het 2e lid vindt overeenkomstige toe passing ten aanzien van de door den ge machtigde voor de prijzen overeenkomstig artikel 24 van het Prijsbeheerschingsbesluit aangewezen personen. Art 14. 1. Deze beschikking wordt aangehaald als Organisatiebeechikking Prijsbeheer sching". 2. Zij treedt in werking op den dag harer afkondiging. LOONVERBETERING BIJ DE NED. SPOORWEGEN Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen besloten voor het lagere personeel een gelijke re geling te treffen als voor het Rijksperso neel is geschied. Voor degenen, die maxi maal in de eerste loonklasse 1900 gulden, in de tweede loonklasse 1843 gulden, in de derde loonklasse 1786 gulden en in de vierde loonklasse 1729 gulden ontvangen, wordt de bezoldiging tijdelijk met zes pro cent verhoogd, zulks met ingang van 1 December 1940. Ook voor de kinderbijslag wordt dezelf de regeling als bij het rijk ingevoerd. Voor de Nederlandsche Spoorwegen gold tot dusvere, dat van het derde kind af kinderbijslag werd verleend. Van 1 Octo ber af is deze kinderbijslag wettelijk ver plicht voor eiken werkgever. De Nederlandsche Spoorwegen zullen nu van 1 Januari 1941 af voor het eerste en het tweede kind van diegenen wier bezol diging niet uitgaat boven maximaal in de eerste loonklasse 2500 gulden, in de twee de loonklasse 2425 gulden, in de derde loonklasse 2350< gulden en in de vierde loonklasse 2275 gulden een bijslag van vijf tig gulden per kind per jaar uitkeeren. Verder zijn er nog kleinere verbeterin gen van ondergeschikten aard. De nieuwe Staatsleening. Aan het gisteren verschenen prospectus voor de nieuwe 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1941, groot nominaal 500 millioen gulden, wordt het volgende ont leend. De leening is verdeeld in schuldbewij zen aan toonder, groot 1000.500. en 100.—. De coupons zijn betaalbaar op 15 Fe bruari en 15 Augustus. De leening heeft een looptijd van ten hoogste 10 jaren. De schuldbewijzen dezer vrijwillige lee ning zullen, tegen den parikoers, in beta ling worden aangenomen ter voldoening van rechten can successie, van overgang bij overlijden en van schenking. Indien en voor zoover in eenig jaar min der dan 1/10 deel van het bedrag der lee ning op voormelde wijze wordt gedelgd, zal het door aflossing a pari daartoe wor den aangevuld. De aflosbaar te stellen schuldbewijzen worden bij loting aange wezen; zij zullen op 15 Februari aflosbaar zijn. Wordt in eenig jaar meer dan l/10e deel van het bedrag der leening ter voldoening van de voormelde rechten in betaling aan genomen, dan wordt het meerdere in de volgende jaren op de aflosbaar te stellen bedragen in mindering gebracht. Versterkte en algeheele aflossing kan te allen tijde plaats hebben. De koers van uitgifte is, zooals gemeld, 100 pet. De schuldbewijzen met de daarbij be- hoorende coupons zullen zijn vrijgesteld van alle Nederlandsche zakelijke belastin gen, welke van schuldbewijzen ten laste van Nederland en van de daarbij behoo- rende coupons mochten worden geheven. (Deze bepaling sluit niet in eene vrijstel ling van de persoonlijke belastingen naar inkomen en vermogen). GEDWONGEN LEENING. Indien op de vrijwillige leening niet voor voor vijfhonderd millioen gulden wordt in geschreven en toegewezen, wordt een 2 percents gedwongen 40-jarige annuiteits- ieening a pari uitgegeven, welke hetzij door aflossing a pari, hetzij door inkoop bene den pari kan worden gedelgd. Ten einde een ieder in staat te stellen, te berekenen Voor welk bedrag hij eventueel in die ge dwongen leening zal worden aangeslagen, volgt hier de regeling dier aanslagen. De binnen het rijk wonende natuurlijke personen, die voor het belastingjaar 1940- 1941 zijn of worden aangeslagen in de ver mogensbelasting, zullen eventueel in de gedwongen leening worden aangeslagen volgens de onderstaande tabel. Indien echt-; genooten afzonderlijk zijn of worden aan geslagen, wordt het bedrag hunner deelne ming bepaald naar hun gezamenlijk ver mogen. VERMOGENS 16.000 of meer, doch minder dan 20.000 20.000 of meer, doch minder dan 40.000 40.000 of meer, doch minder dan 70.000 GRENZEN. Ik heb hier op dezelfde plaats al eens betoogd, dat het een moeilijke tijd is voor menschen, die atlassen maken. Dit is alleen juist, indien deze menschen nog altijd atlassen ver vaardigen en dat waag ik te betwij felen. Overigens is het voor nog veel meer categorieën van menschen een slechte tijd en dan komt daar nog bij, dat er in de geheele wereldgeschiede nis niets zoo onstandvastig is geweest als grenzen zijn. Die zijn nog veran derlijker dan het weer en er is nog veel minder peil op te trekken. Zelfs de Enkhuizer Almanak waagt zich niet aan voorspellingen dienaan». gaande. Maar wel is in dezen tijd het tempo wat versneld, waarin die veranderin gen zich voltrekken en het is ook een groot verschil of men uit de geschie denis leert dat de grenzen van zijn vadhrland werden weggevaagd of dat men dat zelf ondervindt. Bij een persoonlijke ervaring voelt men het sterker en dan breekt er iets van binnen. Het is prettiger om het later te leeren in de geschiedenisles, als het leed geleden is. Maar mx wij zelf zoo iets beleven, wil ik alleen maar het woord in her innering brengen van den Poolschen vrijheidsdichter Mieckiewicz, die na zoo lange, lange jaren van onderdruk king dit zeide: „De grenzen van een land liggen niet op de landkaart, maar in het hart....". 70.000 of meer, doch minder dan 150.000 150.000 of meer, doch minder dan 300.0000 300.000 of meer, doch minder dan 750.000 750.000 of meer De binnen het rijk gevestigde, niet in ar tikel 1 der beleggingswet (genoemde, al dan niet rechtspersoonlijkheid bezittende maatschappijen, fondsen en instellingen, welke in de uitoefening van hun bedrijf of van hun werkzaamheden, in verband met door hen aanvaarde verplichtingen, regel matig gelden rentegevend uitzetten op ter mijnen, langer dan één jaar, zullen even tueel in de gedwongen leening moeten deel nemen voor een bedrag, dat gelijk staat met drie ten honderd van de gezamelijke waarde hunner bezittingen, volgens de laatstelijk vóór 1 Januari 1941 vastgestel de balans. De verplichting tot deelneming in een eventueele gedwongen leening zal niet be staan voor spaarbanken, middenstandsban- ken, hypotheekbanken en ondernemingen, welke de exploitatie van onroerende goe deren tot hoofdbedrijf hebben; de ver plichting zal evenmin bestaan voor een lichaam, waarvan de gezamenlijke waarde der bezittingen volgens de hierboven aan geduide balans blijft beneden 30.000. Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 Woensdag 22 Januari van 20.15 uur tot 20.30 uur zal voor de radio een vraagge sprek plaats vinden met mr. E. Otto, chef van de hoofdafdeeling organisatie der W. H. N. over de lijstencollecte op 31 Ja nuari en 1 Februari a..s. bedrag, waarvoor ls deel te nemen In de leening. 600, vermeerderd met 100 voor elke 3300, waarmede het vermogen 20.000 te boven gaat. 1.200, vermeerderd met 100 voor elke 3.000,waarmede het vermogen f 40.000 te boven gaat. 2.200, vermeerderd met 100 voor elke 2.500, waarmede het vermogen 70.000 te boven gaat. 5.400, vermeerderd met 100 voor elke 2.000.waarmede het vermogen 150.000 te boven gaat. 12.900, vermeerderd met 100 voor elke 1.500, waarmede het vermogen 300,000 le boven gaat. 42.900, vermeerderd met 100 voor elke f 1.000, waarmede het vermogen 750.000 te boven gaat. Voorbeeld van het verband tus- schen de vrijwillige leening en de eventueele gedwongen leening. Iemand heeft ingeschreven op de vrij willige leening voor nominaal f 16.000. Indien de gedwongen leening, wegens on voldoende inschrijving op de vrijwillige, in werking treedt, wordt hij wegens zijn vermogen van 343.000.(bedrag, waar over hij voor het loopendé belastingjaar in de vermogensbelasting is aangeslagen) voor deelneming in de gedwongen leening aangeslagen tot een bedrag van 12.900, 28 X 100,— 15.700,—. Aan de verplichting tot storting op deze deelneming kan hij voldoen door inleve ring van de stortingsbewijzen, welke ge voegd zijn bij zijn 16 recepissen van 1.000, in de vrijwillige leening. Daar deze echter tezamen een storting van 16.000,ver tegenwoordigen, zal hij één stortingsbe wijs terugontvangen, afgestempeld als ge bruikt voor 700,en dit stortingsbewijs zal zoo tioodig door een ander kunnen wor den gebezigd, om daarmede een storting van 300,in de gedwongen leening te doen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1