Qemettg.de ffienicftten Schaduwen van het verdeden MAANDAG 20 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fl VAN ZIJN WAGEN GEVALLEN. Arbeider aan verwondingen bezweken. De 28-jarige gehuwd^ arbeider J. O. uit Zuid-Scharwoude is te Oud-Karspel zoo danig van een paard en wagen gevallen, dat hy in bewusteloozen toestand naar zijn woning werd overgebracht. Zaterdag is de man aan de bekomen verwondingen overleden. DOOR GASVERGIFTIGING OM HET LEVEN GEKOMEN. Echtpaar het slachtoffer. Zaterdagavond is een echtpaar, woon achtig aan den Amsterdamschenweg te Amstelveenaan gasvergiftiging overleden. De knecht vond het echtpaar Zaterdag morgen in de keuken. De politie stelde een onderzoek in en constateerde een defect aan den gasslang. Vermoedelijk zijn de 86-jarige man en de 35-jarige vrouw na het eten op hun stoelen in slaap gevallen en zoo slachtoffer ge worden. Zij laten drie kinderen van 8, 5 en 2 jaar na. Nog een slachtoffer overleden. Tengevolge van kolendampvergiftiging, welke Dinsdag jl. heeft plaats gehad in de woning van het echtpaar W. in de Terwes- tenstraat te Den Haag is Vrijdagavond mevr. W. in het Ziekenhuis aan den Zuid- wal overleden. INWONER VAN WEESP VERMIST. Vermoedelijk verdronken tijdens een sneeuwjacht. De ruim 70-jarige heer C. G. Wesselman te Weesp, die Vrijdagnamiddag tegen 5 uur, naar Muiden is gewandeld, is sinds dien niet in zijn woning teruggekeerd en gevreesd wordt, dat hij verdronken is. Zijn zoon, de heer J. Wesselman, was met diens zoontje, twee knechts en twee zoons van de familie O. te Weesp, Vrijdagmiddag per schaats naar Muiden gegaan en had tevoren gezegd, dat hij van plan was, op het IJsel- meer te gaan rijden. Zijn vader was het bekend, dat hij buiten Muiden een ijsvlet had liggen en de heer W. Sr., was er altijd bevreesd voor geweest, dat zijn zoon met die vlet het IJselmeer op zou gaan. De oude man heeft ©enigen tijd in Muiden vertoefd en eenige personen hebben hem Vrijdagavond 7 uur in goed. i welstand de oude tolbrug te Muiden zien passeeren. Nadien heeft de familie niet mrer van hem gehoord. Het is wel opmerkelijk, dat de vermiste, zich naar later gebleken is niet ten onrechte ongerust had gemaakt over zijn zoon en zijn kleinzoontje. Laatstgenoem den toch zijn, met de overige hierboven genoemde schaatsenrijders, op het IJsel meer gaan rijden, maar inmiddels was de mist dikker geworden. Het bleek, dat er or het IJselmeer verschillende wakken waren, welke de rijders noodzaakten, een omweg te maken. Bovendien brak een sneeuwbui los, en het gevolg van een en ander was, dat het gezelschap, dat uit 7 personen bestond, waarvan slechts eenige volwassen waren, niet meer den juisten weg naar Muiden kon vinden. Inmiddels was het avond geworden, zoodat de eoht- genoote van den heer W. Jr., en de ouders van de twee jongens O., die aanvankelijk niet eens wisten, dat zij met eerstgenoem de op de schaats waren, zich doodelijk on gerust maakten, toen de jongens niet thuis kwamen, meldt het Mnd. Ocht.bl. Intusschen dwaalden de 7 rijders op het IJselmeer rond en waren tenslotte zóó uit de koers geraakt, hoewel de leider van het troepje over een kompas beschikte, dat zij ■uiteindelijk bij Zeeburg (Amsterdam) aan kwamen. Tevoren hadden zij gepoogd, bij Diemerdam aan wal te gaan, doch dit was FEUILLETON Naar het Engelsch. 8) Het zou Dora verdriet doen en daarom wil ik haar buiten die dingen houden. Ik raad u werkelijk in uw eigen belang aan, Dora niet noodeloos te prikkelen. Laat haar met rust, u zult er geen spijt van hebben. Dessie, die zich rekenschap gaf van wat hij in den zin had, wilde hem nog verder uit zijn |ent lpkken. Zij trok de wenk brauwen op, alsof zij nadacht en zei toen, met iets beschroomds in haar stem: Hoe bedoelt u dat? Kijk als u mijn raad wilt opvolgen en onzen korten verlovingstijd niet verstoort dan krijgt u na ons huwelijk een mooi ca deau, laten we zeggen een belangrijke gift, die uehvoor een of ander liefdadig doel zoudt wenschen te gebrui ken. 5000 bijvoorbeeld. Nu was geen vergissing mogelijk. Des- sie's eerlijke hart sloeg fel van veront waardiging en een dankere blos kleurde haar wangen. In de pauze, die volgde, waarin het meis je al haar geestkracht inspande om zich te beheerschen, zoodat zy een kalm en waardig antwoord zou kunnen geven, ging de deur open en mrs. Markham kwam plotseling de kamer binnen. Ik wou je verrassen, Godefroi, riep ze lachend. Ik zou haast jaloersch op je worden, Dessie, dat je zoolang beslag op R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30. voorbeen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 uur tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. b g. g. Inlicht K 08 Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin- aenvestgracbt 30. niet gelukt. Zoodra zy te Zeeburg waren aangekomen, hebben zij de families te Weesp telefonisch gemeld, dat zij behou den van het ijs waren gekomen, doch het was inmiddels 's avonds 9 uur geworden. Het gezelschap is toen per trein huiswaarts gekeerd. Toen Zaterdag nog niets van den ouden man gehoord was, begon men zich ernstig ongerust te maken en de heer W. Jr., heeft zich, wederom per schaats, naar Muiden begeven, om een onderzoek in de omgeving in te stellen. Hij is tot meer dan 8 k.m. uit de kust het IJselmeer opgegaan en heeft ook het ijsvlak rondom Pampus ge heel afgezocht. Nergens was echter een spoor van den verminsten man te vinden. Later heeft men vernomen, dat een meis je in Muiden Vrijdagavond in de omgeving van het genie-sluisje bij de Weesperstraat aldaar een plons gehoord had. Daar de heer Wesselman Sr. niet bijzonder goed van ge zicht meer was en het om ruim 7 uur duch tig sneeuwde,wordt vermoed, dat hij, het smalle sluisbruggetje willende passeeren, misgestapt heeft en in de sluiskolk terecht is gekomen, welke ysvry gehouden was. Dreggen had echter geen resultaat. Ook Zondag heeft men niets naders van den vermiste vernomen. BENAUWD AVONTUUR VAN SPAKENBURGSCH*: VISSCHERS. Is ongeveer een week geleden drie Hui- zer jongens op het IJsselmeer een benauwd avontuur overkomen, thans heeft zich die herhaald met twee jonge visschers uit Spa kenburg. Zij waren Vrijdagmorgen vroeg uitgegaan, het ys op. Uren lang liepen ze langs de kust en al visschend naar spiering verloren zy de kust uit het gezioht. De jon gens oriënteerden zich op de windrichting en dachten met behulp daarvan de kust wel weer te kunner. vinden. Doch de wind was inmiddels gedraaid en toen raakten zy aan het dwalen. Den geheelen dag wa ren zij onderweg zonder te weten waar zij zich bevonden. De avond viel; steeds lie pen zij door. Tegen 10 uur 's avond merkten zij een licht op en zy gingen er op af. Weldra drongen de tonen van muziek tot hen door. Zij meenden Muiden te hebben bereikt doch toen zij voet aan land zetten, des avonds om elf uur, bleken zij inHar derwijk te zijn. Spakenburg werd opge beld en ?e verontruste ouders werden ge rustgesteld. In Harderwijk verkochten de jongens de gevangen spiering om brood te koopen. Zij brachten den nacht door op hel politie bureau en keerden in den loop van Zater dag naar Spakenburg terug. MAN VERMIST. Sedert 6 December 1940 wordt te Utrecht vermist Mozes van der Horst, geboren te Wageningen 22 November 1891, van beroep hoofdonderwijzer, voorheen wonende te Den Helder. Langs verschillende wegen is reeds getracht zijn verblijfplaats op te spo ren, doch tot heden zonder resultaat. Aan gezien van der Horst in overspannen toe stand verkeerde, wordt een ongeluk ge vreesd. De Commissaris van Politie van den jus- titieelen dienst te Utrecht verzoekt ieder, die meent omtrent de verblijfplaats van Van der Horst inlichtingen te kunnen ver schaffen, daarvan ten spoedigste aan zyn bureau,-Catharynkade 12 te Utrecht, ken nis te willen geven. V. hem hebt gelegd. Konden jullie het goed samen vinden? En ze keek een beetje onzeker naar Des- sie's gloeiende gezicht, dat onmiskenbaar getuigde van haar opwinding. Miss Merrion en ik hebben een heel prettig gesprek gehad, kwam De Montalt tusschenbeide, terwijl hij Dora's handen in de zijne yam en ze beide kuste. Ik geloof, dat miss Merrion en ik dikke vrienden zullen worden, Dora. Maar je ziet er stra lend uit, ik was al bang dat je ziek was. Dessie zag, hoe de oogen van haar vrien din schitterden bij dit compliment. Ze ver langde er naar zich te kunnen uitspreken en alles te vertellen wat ze wist, maar op dit oogenblik durfde ze geen crisis forcee- ren, zonder eerst voor zichzelf nauwkeurig haar gedragslijn te hebben vastgesteld. Toen ze bleef zwijgen, ving ze een blik op uit de donkere oogen van den man, die met een uitdrukking van triomf op haar gevestigd waren. HOOFDSTUK VI. Voorpostengevecht. Dessie Merrion wilde De Montalt niet langer dan noodzakelijk was in den waan laten, dat zij er ook maar een oogenblik aan dacht; de verachtelijke omkooping aan te nemen, die hy haar als prijs voor zijn stilzwijgen had voorgesteld. Het was evenwel niet gemakkelijk een gelegenheid te vinden om alleen met hem te praten. Hij bleef dien morgen niet lang en zoodra hij vertrokken was, overstroom de mrs. Markham haar met vragen, over hetgeen zij en haar verloofde gedurende hun vrij lange conversatie hadden bespro ken. Het was een heele toer voor Dessie om haar vriendin met eenigszins plausibele antwoorden tevreden te stellen. BOERDERIJENBRAND TE DINGELRADE. Zondagmorgen ontstond, door nog onbe kende oorzaak, brand in de boerderij van den heer C. te Dingelrade. Doordat het vuur gretig voedsel vond in de voorraad stroo, breidde deze brand zich geweldig uit en werden de naastliggende boerderijen van de heeren V. en van de C. eveneens door het vuur aangetast. De brandweer van Dingelrade onder leiding van den heer Dam en bestreed met een viertal slangen op de waterleiding het vuur. Hoewel dit door de.gladheid geen gemakkelijke taak was, was na een uur blusschen het groot ste gevaar bedwongen. De brandweer van de gemeente Brunssum kwam ter assisten tie, doch behoefde niet meer handelend op te treden. Van de drie boerderijen werden schuur en stallen met de zich daarin bevindende voorraden stroo en vruchten verwoest, ter wijl de woning van den heer van de C. to taal uitbrandde. Het vee werd grooten- deels gered, doch vijf vette varkens en talrijke kippen verbrandden. De schade wordt door verzekering gedekt. INBRAAK ÏN EEN GROENTENHANDEL. Daders opgespoord. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de kantoren van 'een groenterihandel aan de Croeselaan te Utrecht. De dieven hadden een kelderraam opengeschoven, lieten zich naar beneden glijden en wisten via de kamer in het kan toor te komen. En passant hebben zij be halve hun eigen gereedschappen ook nog boren en veilen medegenomen uit den kelder en met deze werktuigen gewapend was het voor hen een klein kunstje de brandkast, welke in het kantoor stond, open te breken. Vooral de boren deden goed werk en daarmede wist men het slot te forceeren en de deur open te krijgen. Uit de brandkast werd een bedrag van ruim 3000 gulden gestolen en via denzelfden weg ontkwamen de dieven. Na een kort, doch krachtig onderzoek is het de Utrechtsche politie Vrijdagavond gelukt de hard te leggen op de daders. Gearresteerd werden twee betonwerkers van achttien en twin tig jaar, waarvan de oudste als sjouwer man bij den groentenhandelaar langen tijd in dienst is geweest. Na een verhoor van eenige uren hebben de daders bekend. Daar de politie het vermoeden heeft, dat deze daders zich ook nog aan andere dief stallen hebben schuldig gemaakt, wordt het onderzoek voortgezet. Nog Zaterdag morgen zijn de dieven aan een scherp ver hoor onderworpen en het staat wel vast, dat zij bij verscheidene inbraken in het Sticht betrokkenzijn geweest. De beton werkers, die momenteel werkloos zijn, zijn naar het Huis van Bewaring overge bracht. In de woning van een der jongens heeft de politie onder het vloerzeil een ge deelte van de gestolen 3000 gulden terug gevonden. JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN. In eenige van de laboratoria aan de Croeselaan en de Vondellaan te Utrecht werd sinds den zomer van het vorige jaar telkens het een en ander vermist. Studenten, die practicum liepen, misten telkens iets uit de zakken van hun jas sen. Na verloop van een paar weken kwam geen der studenten met veel geld of waar de volle voorwerpen op practicum, daar dan de kans bestond, dat dieven hun slag zouden slaan. Een- onderzoek werd inge steld, maar leverde niets op. We] werden er, nadat de studenten zoo goed als geen geld meer-meenamen naar het laborato rium, vrijwel eiken dag rijwielbelasting- merken van de fietsen ontvreemd. Dit euvel nam zoo'n omvang aan, dat de vele studenten 't beter vonden hun fietsen onder te brengen in een stalling in de buurt van de laboratoria, waar zij werkten, in plaats van de rijwielen te plaatsen in de studen- tenloods. En maar steeds wist men niet, dat de daders zoo dicht bij te vinden waren Ik ben zoo blij, dat je hem aardiger vindt, zei mrs. Markham, nadat ze samen naar boven waren gegaan. Ik wist wel, dat dat zou gebeuren, wanneer je hem beter had leeren kennen. Hij is de liefste en beste man dien je je kunt voorstellen. Vindt je nu ook niet? Ik ken hem nog niet goed genoeg. Over een week zal ik je wel eens precies vertellen wat ik aan hem vind. Tusschen twee haakjes, wilde mrs. Markham plotseling weten, wat was je van plan met je hoed op? Je wilde toch niet uitgaan? Ze keek Dessie scherp aan, terwijl ze het vroeg. Ja, ik dacht er over, om uit te gaan, antwoordde Dessie op onverschilligen toon. Wat? Met Godefroi? Waar wilde je in vredesnaam met hem heen? Ik zei toch niet, dat ik met hèm uit ging, klonk het ontwijkend. Er steekt toch niets bijzonders in, dat ik even mijn hoed op zet om een brief naar de bus te bren gen. En nu wat anders, Dora. Ik moet naar huis. Ik heb een massa werk, dat op me ligt te wachten. Er kwam een pruilerige uitdrukking op het popperige gezichtje. Wat vervelend! Ik had gedacht, dat je een paar weken bij me zou blijven logee- ren. Ik kan Godefroi toch niet telkens ont vangen, terwijl ik hier moederziel alleen woon. Je mag me werkelyk niet in den steek laten. Dessie. Ik zal een kamer voor je in orde laten maken, waar je rustig kunt werken. Toe «nu!- Tom Cheriton kan je hier net zoo geregeld bezoeken als anders. Ik zou zoo graag hebben dat hij en Gode froi goed vrienden werden. Doe het, Des- 1 sie! Blijf, tot^ we getrouwd zijn. Kom! Ik en dat men by wijze van spreken eiken dag met de dieven in gesprek was. Einde lijk echter viel het op, dat een der labora toriumjongens, die maar enkele guldens per week verdiende, zooveel geld uitgaf, dat men zich ging afvragen, waar de jon gen het geld vandaan haalde om den ge heelen dag te rooken en te snoepen. Toen deze 17-jarige jongen gehoord werd, viel hij al gauw door de mar.d. Hij bekende ge durende eeen half jaar met een anderen b rdp van het laboratorium kleine en groote diefstallen te hebben gepleegd en pi eiken dag op roof tocht waren gegaan. Hierop,-,waren de beide jongens van 17 jaar voor den commissaris van politie geleid, waar zij een volledige bekentenis hebben afgelegd. Zij gaven toe voor honderden guldens te hebben gestolen om het geld te besteden aan rookartikelen, snoeperij en en bioscopen. Zij hadden niet voldoende zakgeld om, naar hun zeggen, genoeg van het leven te kunnen genieten. De een bekende eerst van een student een bedrag van twintig gulden te hebben weg genomen en enkele weken later van een anderen student een biljet van honderd gulden te hebben verduisterd. Hun ongure nraktijken deden zij op een bepaald geraf fineerde wijze, zoowel onder hun werk als des avonds als bet laboratorium gesloten waf Dan lieten zij een deur op een kier staan en desnoods verschaften zij zich toe gang tot een der gebouwen door middel van braak. Zij namen dan weg, wat zij konden gebruiken. Van de gestolen gelden werd zoo goed als niets op de daders terug gevonden. De knapen zijn ter beschikkirg gesteld van de justitie. DE BARNEVELDSCHE POLITIE BOEKT WEDEROM SUCCESSEN. Wederom is het de Bameveldsche politie gelukt gehamsterde voorraden op te sporen en in beslag te nemen. Reeds eenigen tijd geleden was het een politieagent opgeval len, flat een zekere van G., landbouwer te Barneveld, meeer bezoek kreeg, dan met de groote van zijn bedrijf in overeenstem ming was te brengen. Tenslotte werd be sloten op de hofstede een inval te doen. Het bleek, dat de politie goed geobser veerd had. Na een nauwkeurig onderzoek op de boerderij en in de bijgebouwen werd een geheime bergplaats ontdekt, waarin een gioote partij haver en rogge aanwezig was. Van G. kon noch de vereischte opslag- vergunningspapieren toonen, noch'een be vredigende verklaring over de herkomst afleggen. Tevens werd een partij van 100 K.G. vleesch in beslag genomen. Om een en ander te vervoeren moest gebruik ge maakt worden van een groote vrachtauto. Hiermede waren de successen van de po litie voor dezen dag nog niet afgeloopen, want later werd ook nog de boerderij van van B. te Voorthuizen met een bezoek ver eerd. Hier bedroeg de buit van de politie twee juist en natuurlijk frauduleusge slachte varkens, welke eveneens verbeurd verklaard werden. De granen zijn naar de provinciale opslagplaats vervoerd, terwijl het vleesch en het spek aan de gemeente lijke vrijbank aan het publiek verkocht zal worden. Tegen de beide landbouwers is procesverbaal opgema&kt. KINDEREN ALS KERKDIEVEN. De recherche te Venlo heeft een vijftal jeugdige kerkdieven aangehouden, die in verschillende kerken der stad er htm werk van maakten om offerblokken te ledigen. D: zaak kwam aan het rollen, toen een 12- jarige jongen K. or heeterdaad werd be trapt, toen hij in de kerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, op de knieën bij een offerblok zat en daar het geld trachtte ui te halen. Toen de jongen betrapt werd sloeg hij op de vlucht doch kon door den koster der kerk gegrepen worden, waarna hij aan de politie werd overgegeven. Bij het verdere onderzoek is toen gebleken, dat zich een complot aan verschillende soortgelijke diefstallen schuldig maakte. Er werd nog aangehouden een broer- van ge noemde K., een 16-jarig meisje v. d. A. en zal iemand sturen om te halen wat je noo- dig hebt. Er was zooiets dringends, haast smee- kends in Dora's toon, dat Dessie wel inzag, dat zij haar niet met een botte weigering kon afschepen. Bovendien, het flitste door haar geest, dat het voor de uitvoering van haar plannen eerder een voor- dan nadeel was, als zij de invitatie aannam. Goed, zei ze. laat ik dan maar blijven, in iecjer geval een paar dagen. Ik kan met het oog op mijn werk niet precies beloven hoe lang. Maar nu moet ik meteen gaan, want ik moet zelf voor alles zorgen. Op haar kamers wachtte haar een groote teleurstelling. Een brief van Tom Cheriton, haastig den vorigen avond geschreven, deelde haar mee, dat hij onverwacht de stad had moeten verlaten. „L. D. Ik kreeg juist een telegram, dat mijn oom ziek is en me dadelijk bij zich wil hebben in „het rookgat", je weet, waar ik bedoel en hoe ik van de plaats houd! Er zit wel niets anders op dan te gaan. Het lijkt me overigens niet ernstig; ik hoop het tenminste niet. Maar de brave oude man is zoo goed voor me geweest, dat ik hem in geen geval wil teleurstellen. Ik zal je morgen schrijven. Veel liefs. TOM". Toms afwezigheid was Dessie nu wel bij zonder onwelkom. De kwestie van Gode froi de Montalt of Rolande Lesparde, of wie hy in werkelijkheid zijn mocht, deed haar dringend behoefte hebben aan den sterken, practischen raad, dien ze wist dat Tom Cheriton haar kon geven. Na haar gesprek van dien morgen met Dora's verloofde had zij minder vertrou wen in haar eigen kracht en energie om te vechten, dan zij eerst had bezeten. Als ze gelijk had, beschikte ze over heel wat Katholiek Comité van actie „Voor God" Almachtige, eeuwige God, Gij leidt terzelfder tijd de dingen van den hemel en van de aarde; verhoor op milde wijze het smeeken van Uw volk en schenk Uw vrede in onze dagen. (2e Zondag na Driekoningen) een 13-jarig meisje P. De aangehoudenen hebben zich ook aajn diefstallen in de St. Nicolaaskerk en in d« hoofdparoohiekerk van St. Martinus schul dig gemaakt, en daartoe meermalen een bezoek aan deze kerken gebracht. Ook in andere kerken, waaronder de Dominicaner- kerk en de Rectoraatskerk "aan den Maag denberg, hebben soortgelijke diefstallen plaats gevonden. In hoeverre de aangehou denen zich aan deze beide laatste kerk diefstallen hebben schuldig gemaakt wordt nog onderzocht Het geld, dat dooi de jeugdige aangehou denen op deze wijze uit de offerblokken werd gehaald, werd door de kinderen ver snoept Het onderzoek duurt nog voort INBRAAK BU EEN KOLENHANDELAAR In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben tot nog toe onbekende personen zich toegang verschaft tot de woning van den heer G., kolenhandelaar, wonende aan de Ketelstraat te Ede. De inbrekers verdwenen met medene ming van een flinke hoeveelheid steenko- lenibonnen. De politie heeft de zaak in on derzoek. BONNENVERVALSCHER AANGEHOUDEN. De Haarlemsche politie heeft Zaterdag morgen een 47-jarigen koopman aangehou den, die in een winkel trachtte op ver- valschte bonnen koffie te koopen. De man werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij bekende, dat de in zijn bezit zijnde b.mr.en valsch waren, doch bovendien mededeelde dat hij zich reeds meerdere malen aan een der gelijk misdrijf heeft schuldig gemaakt. Dit was voor de politie aanleiding een verder onderzoek in te stellen, waarbij aan het licht kwam, dat niet alleen de koopman, doch ook zijn echtgenoote, zoon en schoondochter in het complot zaten. Zij kochten op de door hem en zijn zoon vervalschte bonnen koffie, die zij dan weer tegen een veel duurderen prijs en zonder bon aan particulieren verkochten. Zij moeten hiermede reeds langen tijd op deze wijze een belangrijke bron van in komsten hebben gehad. Bij een huiszoeking werd de aanwezige voorraad koffie, onge veer 5.5 pond, in beslag genomen. Tegen alle gezinsleden is proces-verbaal opge maakt. ONDERMAATSCHE SNOEKBAARS. Nu de vischpryzen, vooral die van snoek baars, buitengewoon hoog zyn, kunnen, sommige visschers er niet best toe komen de gevangen ondermaatsche visch weer in het bijt te deponeeren, ondanks de straf die er op gesteld is ondermaaische visch te vervoeren. In de gemeenten rond: het IJselmeer wondt veel ondermaatsche snoekbaars ver kocht, zelfs zijn er fyandelaren die zich met dergelyke praktijken inlaten. Dat de vis schers op den duur hierdoor hun eigen graf delven is misschien te sterk uitgedrukt, maar een feit is dat de gewraakte handel wijze den vischstand niet ten goede komt Tegen een visscherman die een partij ondermaatsche snoekbaars in een zak ver voerde, is proces-verbaal opgemaakt, ter wijl de visch, voor zoover nog in leven weer in zyn element is teruggebracht. sterker wapens dan hy en toch had htf haar verslagen. Zelfs toen hij niet meer voor haar was dan een naam en een drei gende schaduw, had zij al een onbestemd gevoel van angst voor hem gehad en voor de wanhopige dingen, waartoe zij hem in staat achtte en het was deze angst, die haar er tegen deed opzien om zonder hulp den strijd met hem aan te binden. Ze was van plan geweest Tom direct heel openhartig te vertellen, wat zij vond, dat hij behoorde te weten, zoodat ze samen den man aan de kaak zouden kunnen stel len. Tom zou wel geweten hebben, hoe zij dat moesten doen, meende ze. Maar die af schuwelijke dingen, die ze hem moest be kennen, schrijven dat kon ze niet. Ze had geen andere keus dan te wach tenen uitstel beteekende, dat zij of den man in de waan moest laten dat zij net zoo gemeen was als hij dat zij be reid was haar beste vriendin voor een Ju dasloon te verkoopen of alleen het ge- heele risico op zich nemefi van de ontmas kering. Na een slechts heel korte aarzeling be sloot zij tot het laatste. Ze zou, zoodra zij hem onder vier oogen sprak, hem aan het verstand brengen, dat hij zich in haar ver giste en hem waarschuwen zich op een af stand van Dora te houden. Verder zou zij er bü Tom op aandringen, zoo spoedig mogelijk terug te keeren en in South Ken sington blijven tot de crisis voorbij was. Dus maakte zij de noodice toebereidselen en pakte de kleeren, boeken enz., die zij dacht noodig te hebben of bij de hand wil de hebben, in een koffer. De rest van haar papieren sloot ze in een kleine brandkast, die op haar kamer stond. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6