Weerbericht o KERKNIEUWS Burgerllike Sland Laatste toericKten BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 20 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten /O cent per week; f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad I 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 18.05' uur. Zon op 9.37 uur. MAANSTANDEN. 19 Januari 0.40 op, 12,19 onder 20 Januari 1.58 op, 12.49 onder. (Laatste kwartier). 21 Januari 3.14 op, 13.20 onder. 22 Januari 4.27 op, 13.58 onder. 23 Januari 5.37 op, 14.42 onder. 24 Januari 6.41 op, 15.34 uur. 24 Januari 6.41 op, 15.34 onder 25 Januari 7.35 op, 16.23 onder 26 Januari 8.22 op, 17.38 onder .OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC^ Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 Zang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: U ZONSONDERGANG f, 18.05 uur. y ZONSOPKOMST Q 9.39 uur. Q Tus«tfien deze beide ttfden dient Q er dus verduisterd te worden. SIIOIIOIIOIICSIIOIIOIIOIIOIIcP Het Architecten-beroep Instelling van register en examen. Bouwers moeten bekwaam zijn voor him arbeid. Vrijdagmiddag j.l. heeft te 's-Gravenha- ge de installatie plaats gevonden van den architectenraad. De installatie werd bijge woond door den heer ir. Z. Y. van der Meer, als vertegenwoordiger van den alge meen gemachtigde voor de bouwnijverheid. De installatie geschiedde door den voorzit ter van den Bond van Nederlandsche ar chitecten, prof. ir. H. T. Zwiers. Aan de rede van prof. Zwiers is het yol- gende ontleend: Het bestuur van den bond acht den aan leg van een a rchitect enre g is ter den eersten dringend noodzakelijken stap op den weg tot saneering van het bouwvak en van het architecteraberoep. Daarom betreurt het bestuur, dat hiertoe eerst thans en alleen langs den weg van een zelfstandige onder neming van de tot een grooten bond ver- e,eiügde landelijke architecten-organisaties, kon worden overgegaan. Dat de bond nu besloot tot instelling van den- architectenraad moet gezien worden als een daad in het belang van onze gehee- le volksgemeenschap. Het gaat den bond er slechts om, goede verhoudingen in het bouwbedrijf te krijgen en niet om zijn naam hieraan te verbinden. Taak van den raad. De eerste taak van den architectenraad zal zijn het vaststellen van algemeene re gelen nopens de wijze, waarop de inge schrevenen in het register hun taak uit oefenen, ieder, die wordt ingeschreven in het register, zal zich 'hieraan moeten bin den. Wie kunnen worden ingeschreven. Op grond van de overgangsbepalingen wordt het voor hen, die gedurende 5 jaar als architect werkzaam zijn geweest of voor hen, die 10 jaar in particulieren of over heidsdienst verantwoordelijken bouwkun- digen arbeid hebben verricht, mogelijk in schrijving in het register te vragen. Deze overgangsbepalingen zullen slechts gelden een jaar na de inwerkingtreding van het register. Voor allen, die niet on der de overgangsbepalingen vallen en voor allen die na dat eene jaar ingeschre ven zullen worden, gelden de opgestelde bekwaamheidsnormen in vollen omvang. Examen en opleidingscursussen. De derde- taak van den architectenraad zal bestaan in het afnemen van een archi tectenexamen. Dit zal voor het eerst in 1942 gesohieden. Spreker kon reeds thans de verzekering geven, dat de hoogleeraren van de afdee- ling Bouwkunde der Technische Hooge- school bereid zullen worden gevonden, hieraan hun medewerking te verleenen. Als laatste taak heeft de architecten- Vrijdagnamiddag te 3 uur vergaderde de raad der gemeente Voorschoten onder lei ding van den heer M. F. Berkhout. De heer J. v. d. Marei is afwezig met kennisgeving. De voorz. deelt den raad mede, dat de heer C. van den Dool een gekleurde teeke- ning van de boerenhofstede „Sophia", ge staan hebbende aan de laan van Nieuw Voordorp alhier, aan de gemeente heeft aangeboden. Aan den heer L. Schipper wordt, na eenige bespreking, een tege moetkoming gegeven, ingevolge art. 13 van de Lager Onderwijswet 1920, groot f 12. B. en W." stellen den raad voor de over eenkomst inzake onderhandsche aanbeste ding van huis- en straatvuil met den heer J. Geirits voorloopig te verlengen tot 1 April 1941, hetgeen eveneens geldt voor de overeenkomst met den heer P. Boers al hier, onder de bekende voorwaarden. Aldus wordt besloten. Een bijdrage wordt toegezegd aan de Vereeniging tot ijsbetrijding te Leiden. Aankoop gronden verbreeding Leidscheweg. Door de heeren M. Laurentius en C. C. J.~ Lohman, beiden architect alhier, be noemd tot schatters voor den aankoop van de vereischte gronden ten behoeve van de verbreeding van den Leidscheweg is een taxatieverslag uitgebracht. De door de des kundigen geschatte prijzen en voorwaar den achten B. en W. aannemelijk. Weshal ve den raad wordt voorgesteld te beslui ten: I. in het belang van de Volkshuisves ting aan te koopen van: a. den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk, alhier, van het perceel sectie B no. 3150 pl.nv 75.4 M2. bestaande uit voortuin tegen den prijs van ƒ10 p. M2.; b. de gezusters Alting, alhier, van het perceel sectie B no. 3145 pl.m. 55.3 M2., bestaande uit voortuin, tegen den prijs van 10 per M2. Na eenige opmerkingen z. h. st. goedgekeurd. Exploitatie 15 arbeiderswoningen. De secr.-gen, van het dep. van Binnenl. Zaken heeft aan de gemeente toegekend: a. voor den- bouw: een grondvoorschot uit 's rijks kas van ten hoogste 10.500; b. een bouwvoorschot uit 's rijks kas van ten hoogste 62.400: c. een jaarlijksche bijdra ge in het tekort op de exploitatie tot een maximum van 375. B. en W. geven den raad in overweging deze beschikking voor kennisgeving aan te nemen. De heer C. van Wissen vraagt of het be drag van ƒ9 per jaar voor de verhoogde grondbelasting in de woninghuren kan worden verdisconteerd. De voorz. antwoordt ontkennend, waarna met alg. st. deze beschikking voor kennis geving wordt aangenomen. Aan de bijzondere bewaarschool „Hooge Morschweg" te Oegstgeest, jaar 1940, wordt een subsidie toegekend van f 8 per leerling en in totaal f 204.67. In verband met de omlegging van de Ju- lianalaan. achten B. en W. het gewenscht, daar er kans is dat gegadigden zullen ko men voor het bouwterrein langs den te maken straat, deze terreinen te doen schat ten door de heeren M. Laurentius en G. G. J. Lohman en de vergoeding te bepalen op 1. pet. Conform besloten. Gedenkteeken wijlen den heer H. H. G. Wullings. Zooals men weet is een comité opgericht om een gedenkteeken te stichten wijlen den heer H. H. G. Wullings, ter nagedachte nis van den voormaligen directeur en stich ter van het instituut „Wullings" alhier. De architect Ch. J. F. Karstens te Amsterdam heeft een plan ontworpen. Het gedenktee ken zal worden geplaatst in het Wilhelmi- napark en zal bestaan uit een voederplaats voor de eenden met sierbalustrade van ge- platineerd brons met een herinneringsop- schrift. De aannemer is reeds met deze werk zaamheden flink gevorderd. Het comité wenscht thans dit gedenkteeken over te dragen aan de gemeente. Gezien de tijds omstandigheden wenscht het comité deze aanbieding momenteel zonder eenig fees telijk vertoon te doen. B. en W. geven den raad. het uitoefenen van toezicht op de be roepsuitoefening en het handhaven van de discipline. Grenzen worden nu gesteld. Het zullen echter geen onoverkomelijke barrières zijn. De bond wil geen sluiting, die een uitsluiting zal worden. Daarom ziet het bestuur als een noodzakelijke aanvul ling van het instituut van het register, speciaal in den overgangstijd, de instelling voor eenmaal van een driejarigen oplei dingscursus om aan erkenden en niet-er- kenden de gelegenheid te geven zich ver der te 'bekwamen. Deze cursussen zaïllen op- verschillende plaatsen in het land, 30 Za terdagen per jaar worden georganiseerd en stellen ieder in staat veel te leeren en zoo noodig veel af te leeren. De cursussen worden voor eenmaal voor drie jaren ingesteld omdat het bestuur vertrouwt, dat binnen dat tijdsbestek de opleiding van een architect met het desbe treffende departement tot een goede rege ling zal zijn gebracht. Deze rede werd beantwoord door den voorzitter van den architectenraad, dr. J. P. Fockema Andreae. De tijd dringt, zei spr., want er moet in Nederland veel worden opgebouwd, dat verloren ging. Men staat voor de oplos sing van groote problemen, zooals die ons slechts zelden worden voorgelegd. De Ne derlanders zouden hun aard en hun ver leden verloochenen, als zij niet van den nood een deugd vermochten et maken. De nood een deugd vermochten te maken. De ten onder hen in benarden tijd voor de toekomst weten te bouwen, passend en eenvoudig, stevig en schoon. raad in overweging het aangeboden ge denkteeken thans te aanvaarden. Goedge keurd. Thans wordt aan de orde gesteld punt 10 der agenda „Crediet autodraailadder voor de brandweer". Reeds eenige malen is dit een punt van bespreking geweest in den raad met als gevolg, dat besloten werd tot aankoop van een tweewieligen brandlad der, doch dit is niet naar den zin van Ged. Staten. Dit college heeft een brief gericht tot het college van B. en W. om het geno men besluit in te trekken en over te gaan tot aanschaffing van een mechanische lad der. Weshalve B. en W. den raad advisee- ren aan den wensch van Ged. Staten te vol doen. De heer J. Braggaar opent de besprekin gen en zegt, dat de raad tot tweemaal toe reeds besloten heeft over të gahn tot aan schaffing van een tweewieligen ladder, wat voldoende voor onze gemeente wordt geacht. De heer A. Fortgens kan nog maar niet begrijpen wat de grootere voordeelen zijn van een mechanische ladder, die ƒ3000 meer kost.. De heer D. Limburg meent, dat de raad thans een beslissing moet nemen met het mes op de kfeel. Ook spreker deelt niet de bezwaren van Ged. Staten. De voorz. acht het onbegonnen werk den raad te overtuigen om in dit opzicht een andere houding aan te nemen. Het is nu eenmaal den wensch van Ged. Staten, die ook door deskundigen op dit gebied wor den bijgestaan. Nadat de beide wethouders, en de heeren C. v. Wissen en de Booy nog het woord ge voerd hebben, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, waarvan de uitslag is, dat de stemmen staken. Vóór stemmen de wethouders: J. A. Mens en O. R. I. Viveen, en de leden C. Eggink, C. van Wissen en J. de Booy. Zoodat over-dit voorstel in de volgende vergadering we derom zal worden gestemd. Werkloozen bij een werk verschaffingsobject. B. en W. vragen den raad een crediet aan groot 1950, voor plaatsing van werk loozen bij een centraal werkverruimings object. De heer J. Braggaar vraagt of het mogelijk is meer dan 15 lyerklooze arbei ders te plaatsen, dan kunnen meerdere menschen wat dichter bij huis blijven. De voorz. antwoordt, dat de Rijksdienst het aantal bepaalt en niet B. en W. Een aantal van 40 kunnen wij uitzenden bij verschillende objecten in den lande. Waarna met alg. st. het crediet wordt ver- leend. De vergoedingen ingevolge art. 2e lid, der L.O.-wet over het jaar 1939 wor den vastgesteld. Belooning gumnastiek-onderwijzer. De bezoldiging voor dezen vakonderwij zer is in de vorige vergadering vastgesteld op 67.50 per wekelijksch lesuur, per jaar, waarvoor een crediet is verleend van 225 voor het tijdvak 1 Januari30 Juni 1941. Het is gebleken, dat deze belooning aan den lagen kant is en moet bedragen 100 per wekelijks lesuur, per jaar, zoodat de belooning per uur 1.50 zal bedragen. B. en W. stellen den raad voor aldus te be sluiten. De heer A. Doeswijk acht een belooning van 1 per uur voldoende en wenscht voornoemde belooning te houden. De heer D. Limburg heeft de vorige maal reeds zijn meening te kennen gege ven, daar hij de belooning te laag vond. De voorz. vraagt nadere argumentatie aan den heer A. Doeswijk. Het is geble ken, dat de gangbare norm is 1.50 per uur. Van het Rijk komen in de toekomst voorschriften omtrent het salaris en dit is nog hooger. De heer A. Doeswijk meent, dat wij het wel met een minderen kracht kunnen doen en middelbare acte niet noodzakelijk is. Nadat nog enkele heeren hun meening hebben kenbaar gemaakt, wordt dit voor stel van B. en W. aangenomen. Een crediet voor aanschaffing van hulp middelen voor het vakonderwijs lichamelij ke oefening wordt aan het college ver leend van ƒ350. Het bestuur van het Groene Kruis, af- deeling Voorschoten, heeft een subsidie verzocht van 60 om een lokaal te kun nen huren in perceel Leidscheweg 41 al hier voor het consultatiebureau. Dit ver zoek wordt ingewilligd. Daarna wordt een deposito-overeenkomst gesloten met de Coöp. Boerenleenbank tot een maximumbedrag van 7700. Voor het doortrekke nvan de Nieuw Voordorpstraat tot Noordheystraat wordt aan het college een crediet verleend van 3000. Vervolgens vragen B. en W. een crediet aan voor de beplanting van den aan te leggen Parallelweg van 5500 ten lasie van het grondbedrijf. Conform besloten. Aan B. en W. wordt machtiging ver leend tot verhuur van volkstuintjes k f 0.02 p. M2. en men besluit toe te treden tot lid der vereeniging „Nederlandsch fa brikaat" met een jaarlijksche bijdrage van 5. B. en W. geven den raad in overweging te besluiten tot aankoop van buizen en ka bels ten dienste van de verbreeding Leid scheweg en Veurscheweg en vóór aanleg Parallelstraat tot een bedrag van 100.000, door bemiddeling van de Coöp. inkoopvei- eeniging van metalen-industrieelen, G. A. te Rotterdam. Conform besloten. Met het onderdeel „Centrale werkplaats" van den opbouwdienst werd overeenstem ming bereikt omtrent het wekelijks nemen van baden door pl.m. 200 leden van den opbouwdienst eh wel op iederen Donder dag van 918 uur k f 0.06 p. bad, bene vens een vergoeding van 8 p. dag voor de aanwezigheid en het toezicht van den bad meester. B. en W. geven den raad in over weging de getroffen regeling goed te keu ren. Aldus besloten. Ten einde het verlies, hetwelk wordt geleden op de exploitatie van het badhuis, zoo min mogelijk te doen spreken, stellen B. en W. den raad voor, dat het waterbe drijf het water levert voor den productie prijs pl.m. 5 pet. voor algemeene onkosten, behalve aan de openbare lagere school. Conform besloten. Voor de aanstelling van een adjunct commies eerste klasse wordt aan B. en W. een crediet verleend van 1200 tot 1500. Crediet aankoop turf gas- -Fr. generator. Aangezien men er niet in geslaagd is de beschikking te krijgen over een houtgas- generator, geven B. en W. den raad in overweging over te gaan tot aankoop van een turfgasgenerator, waarvan de kosten bedragen 1750. Na eenige bespreking is aldus besloten. Om het dorpsschoon te bevorderen wen- schen B. en W. keuringen te houden of wedstrijden te organiseeren in het aanleg gen en onderhouden van voortuinen en het verzorgen van de beplantingen. Door de be woners voor dit werk zou een commissie in het leven kunnen worden geroepen van 7 personen. De heer C. Eggink kan dit plan ln ze keren zin toejuichen, toch adviseert hij voorloopig daartoe niet over te gaan, daar straks alle wegen worden opengebroken. De heer J. Braggaar informeert of geen enkele verplichting wordt opgelegd, terwijl de heer C. van Wissen verklaart het eens te zijn met den heer Eggink; het kan slechts enkele straten gelden. De voorz. meent, dat dit geen belemme ring kan zijn. Immers de voortuinen aan den Vqursche en Leidscheweg verdwijnen en keeren nimmer terug. Geen enkele ver plichting wordt opgelegd en ieder is vol komen vrij om mede te doen of niet en vele menschen hebben een groote liefheb berij om hun voortuinen te onderhouden en dit wordt aldus nog meer aangewak kerd. Met alg. st. wordt het voorstel aan genomen. Thans wordt de openbare vergadering geschorst en gaat de raad in besloten zit ting. Na heropening der openbare verga dering wordt aan de orde gesteld: Aankoop perceelen voor ver breeding Schoolstraat. B. en W. stellen den raad voor te be sluiten aan te koopen: perceel W. Wasse naar voor 6000, perceel A. J. Turion voor 5000, perceel J. A. Mens voor 3950, per ceel wede. Jongeneel voor 1870, perceel L. R. Nouwens voor 7600, perceel S. de Graaf voor ƒ6500. Met deze eigenaars is overeenstemming bereikt. Conform beslo ten. Een tijdelijke duurtetoeslag van 6 pet. Naar aanleiding van een circulaire van den secr.-gen., waarbij de raad wordt ge machtigd aan de gemeenteambtenaren en werklieden een duurtetoeslag toe te ken nen van 6 pet., wordt besloten hiertoe over te gaan. Echter mag het salaris van den betrokkene „met den duurtetoeslag inbe grepen niet hooger zijn dan 1900 en de kindertoeslag mag werden verhoogd van ƒ60 tot 75 per kind per jaar; de kinder toeslag van 1.15 per kind en per week tot ƒ1.45 per kind en per week. Aldus aange- Bij de rondvraag vraagt de heer J. Ban- cken of het mogelijk is dat de bewoners verplicht worden de sneeuw voor hun per ceelen te ontruimen. De voorz. meent, dat een dergelijke maatregel vele moeilijkheden zal veroor zaken en geeft er de voorkeur aan, dat de werkloozen de sneeuw opruimen, waarna de openbare vergadering wordt gesloten. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Leeraar aan het Se minarie Êtageveld te Heemstede, den wel- eerw. heer C. H. M. Nolet; en tot Kapelaan te Halfweg den weleerw. heer J. J. Hetem, thans Kapelaan te Den Helder. LEIDEN. G e b o r e m: Margaretha Francina Theo dora, dr. van M. P. A. Zilverentant en J. v. d. Born. Wjllen Frederik, zoon van A. v. d. Blom en H. Beij. Ondertrouwd: H. A. Kapper, jm. 23 j. en J. G. C. Christiaan&e jd. 23 j. Overleden: W. F. de Ridd-er M., 66 jaar. 'S. de Wit, hsvr. van E. Bootsima, 62 jaar. J. A. de 1'EcLuse, wed. van. J. Bekooij, 66 j. W. Fakkel, m., 69 j. J. v. d. Reijden, wed. van: L. Vogelenzang 74 j. H. v. d. Vegte, dr. 18 j. Binnenland NAAR ENGELSCHE RADIOUITZENDING GELUISTERD. Zondagavond constateerde een patrouille van de Duitsche weermacht, dat in de wo ning van de weduwe W. B. in Laren ge luisterd werd naar een Engelsche Radio uitzending. De gemeentepolitie werd hier- van in kennis gesteld. De weduwe W. B. en haar achttienjarigen zoon zijn in arrest gesteld. POLITIE TE AMERSFOORT DOET GOEDE VANGST. De politie te Amersfoort heeft aangehou den en in arrest gesteld, zekeren U., ver dacht van diefstal van een groote partij goederen. Bij een huiszoeking werden door de recherche in beslag genomen: 2 vaten, elk inhoudende 50 k.g. boter, een doos met 30 schorten, een doos met 12 nieuwe lakens en sloopen, een doos met verbandmiddelen, een groote partij koffie, een pak bloembol len en 2 hammen. Van de vermissing van deze inbeslagigenomen goederen is echter nog geen aangifte bij de politie gedaan. Vervolgens is aangehouden V., verdacht van diefstal van een rijwiel en een zekere K., verdacht van (heling van een rijwiel. Buitenland i SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. SANTANDER, 20 Jan. (D. N. B.). Een ernstig spoorwegongeluk is Zondagochtend gebeurd tusschen de stations Barcelona en Montabliz. De expresstreinen uit Madrid en uit Santander stieten hier op elkander. Er vielen vijf dooden, vier personen wer den zwaar gewond, verscheide licthge- wond. SECRETARIS VAN CHILEENSCH CON SULAAT IN TURKIJE VERMIST. ISTANBOEL, 20 Jan. (D. N. B.) Sedert drie dagen wordt de sercetaris van het Chi- -leensche consulaat, Milisilski, vermist. De auto van den Vermisten Chileensche diplo maat is leeg op den weg gevonden. Vol gens geruchten was Milisinski verwikkeld in deviezenaffaires. De politie stelt een onderzoek in. De oude en jonge koning. (Emil Jannings). Op een avond in Mei (Johan Elsen- sohn Henri de Vries) Inspecteur Eyck in de val (Paul Kiin- ger) De moordzaak Franchetti (Ben- jamino Gigli) Pygmalion (Lily Bouwmeester) Avontuurlijk lederen avond 7.30 u. Zondag 2.30 en 4.30 uur. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. lederen avond 8 uur. Zondag 26.30 uur. iederen dag 2 uur matinée. Iederen avond 8 u. Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinee ur. Iederen ond 8 u. '.undafe 2 -7 uur Iederen werkdag 2 uur matinée. Iederen avond 8 uur. Zondag 2 uur, 4 y, en 8 uur Zaterdag en Woens dag 2 y2 uur matinée Goedgekeurd voor volwassenen Goedgekeurd voor volwassenen Toelaatbaar voor volwassenen Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2