„DE INSTUIF" Weerbericht KERKNIEUWS RECHTZAKEN OMGEVING SPORT STADSNIEUWS DONDERDAG 16 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.59 uur. Zon op 9.41 uur. MAANSTANDEN. 16 Januari 10,55 onder, 22,08 op 17 Januari 11.25 onder, 23.23 op 18 Januari 11.52 onder 19 Januari 0.40 op, 12,19 onder 20 Januari 1.58 op, 12.49 onder. (Laatste kwartier). 21 Januari 3.14 op, 13.20 onder. 22 Januari 4.27 op, 13.58 onder. 23 Januari 5.?7 op, 14.42 onder. jOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICDIIC^ - Verduisteringstijden 0 Er la bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst 0 Deze tijden zyn voor hedenavond t en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG 5 17.59 y - 0 p ZONSOPKOMST 5J 941 Q Tusschen déze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 >_3Hoiioiioiioiioiioiicdiioiio PRIJSOPDRIJVING VAN CACAO POEDER 170.000 kilogram bij twee fabrieken in beslag genomen Wegens enorme prijsopdrijving van cacaopoeder en cacaokoeken is de commis saris van politie te Wormerveer in samen werking met den accountantsdienst van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart overgegaan tot inbeslag neming van den geheelen voorraad van een tweetal groote cacaofabrieken, waarvan er een in Wox-merveer en een in Zaandijk is gevestigd. Het betreft hier een hoeveel heid van 170.000 K.G. De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart stelde vast, dat de prijs van het cacaopoeder per K.G. niet meer dan 0.20 boven dien van 9 Mei 1940 mocht zijn. Het werd evenwel verkocht voor een zoogenaamde richtprijs van 120 per 100 K.G., terwijl bij beschikking van den secretaris-generaal de prijs mocht variee- ren van 75 tot 85. Tevens is, behalve inbeslagneming, een afleveringsverbod uitgevaardigd, indien de fabrieken zich niet houden aan den vast- gestelden verkoopprijs. Tegen een tweetal andere fabrieken is proces-ver baal opge maakt. Daar het hier een overtreding betrof van December 1940, 'in welken tijd de oude prijzenbeschikking vigeerde, hebben de autoriteiten zich tot genoemde strafmaat regelen bepaald. Volgens de nieuwe rege len betreffende de prijzenbeheersching zou sluiting van de fabrieken zijn gevolgd, teiwijl daarenboven een ongelimiteerde geldboete zou kunnen worden opgelegd. De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart zal over de bestemming van den in beslag genomen voorrad een nadere be slising nemen. ZORG VOOR OORLOGSINVALIDEN In het tijdschrift voor Armwezen heeft de heer W. F. Detiger, secretaris-penning meester der A. V, O. (Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen) een uitvoerige be schouwing gewijd aan de zorg voor de oor logsinvaliden. Een van de belangrijkste punten, welke hij daarin behandelt, betreft het feit, dat de zorg voor onze oorlogsinvaliden een onder werp van Staatszorg is en dat Overheid als uitvoerend orgaan voor de arbeidszorg de zer oorlogsslachtoffers uitsluitend de A. V. O. heeft ingeschakeld. Waar bovendien' de Staat alle kosten, welke aan dit herstelwerk verbonden zijn, voor zijn rekening neemt, bestaat er voor geen enkele particuliere instantie dan de A. V. O. aanleiding, mist men zelfs het recht, zich aan te dienen als verzorger van de belangen der oorlogs invaliden. Er is maar één groep particulie ren, welke de A.V.O. bij haar werk kan hel pen, dat zijn de werkgevers door het inrui men van een arbeidsplaats voor de oorlogs invaliden. En gelukkig is de medewerking van het bedrijfsleven groot. Overigens moet speciaal tegen het van particuliere zijde in zamelen van gelden ten behoeve der oor logsslachtoffers ernstig worden gewaar schuwd. Niet alleen om de milde en wel willende gevers te beschermen tegen min der bonafide inzamelaars, maar ook om onze gewezen landsverdedigers te behoeden tegen dergelijke particuliere speculanten, die vaak geheel andere doeleinden beoogen, dan zij naar buiten colporteeren. Het lot, dat onze oorlogsinvaliden heeft getroffen, is al erg genoeg dan dat het aangaat met hen als object van particuliere weldadig heid te colporteeren. SPECIALE BENZINE MAG NIET ALS MOTORBRANDSTOF WORDEN VERKOCHT Bij beschikking van den secretaris generaal van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is de ver koop van speciale benzine als motorbrand stof verboden. van het Trianon-Theater BREESTRAAT 31, LEIOEN lederen middag en avond: „Twee sterren in één ensemble" DENNY MILLER (piano), In haar aardige Intern, chansons, en haar partnerMARCEL DUFRESNE (viool). Prima consumpties. Gezelligheid - Sfeer Geopend tot 11 uur 's avonds RECORDAANVOER VAN VISCH TE ENKHUIZEN In het afgeloopen jaar is aan den afslag te Enkhuizen voor 422.865 visch uit het IJsselmeei aangevoerd. Dit is het hoogste omzetcijfer sedert de afsluiting van de Zuiderzee. In 1939 bedroeg de omzet 278.670. BENOEMING SUB-REGENT VAN „HAGEVELD" Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. Zeergel. Heer N. Ph. J. van Ruijven benoemd tot Sub-Regent van het Seminarie Hageveld te Heemstede. DUITSCHE LANDSGERECHT. Het Duitsche landsgerecht heeft Dinsdag te Almelo zitting gehouden gehouden, ter behandeling van een aantal gevallen. Naar verboden zender geluisterd. Een Enschedesche caféhouder werd be schuldigd naar den Engelschen radiozender te hebben geluisterd en daarover te heb ben gesproken. Hij gaf toe drie of vier keer te hebben geluisterd en dit in gesprekken te hebben doen uitkomen. De rechter achtte niet bewezen, dat beklaagde Duitsch-vijan dig gezind is. Hij weet evenwel zeer goed, dat niet naar de Britsche radio mag wor den geluisterd. Dit verbod is op ernstige militaire en politieke gronden uitgevaar digd en moet volledig worden gehandhaafd. Rekening houdend met het feit, dat be klaagde heeft bekend en dat hij niet heeft gehandeld uit Duitsch-vijandige overwegin gen, eischte de "officier van justitie vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorlooigpe hechtenis. Het vonnis luidde vijf maanden gevange nisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en betaling van de kosten van het proces. Niet inleveren van een jachtgeweer Vervolgens stond er een inwoner van Hellendoorn terecht wegens het niet inle veren van een jachtgeweer. Uit het verhoor bleek, dat beklaagde het wapen reeds 20 jaar in zijn bezit had. Sedert 1931 heeft hij het niet meer gebruikt. Verdachte ver klaarde het wapen niet te "hebben ingele verd uit vrees voor de politie, aangezien hij geen vergunning voor het bezit van een vuurwapen meer had. De eisch luidde acht maanden gevange nisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en betaling van de kosten van het proces. Tevens gelastte hij het in be- van het wapen. Beleedigende liederen. Ten slotte stonden twee jongelieden te recht, die te Ommen voor Duitschland en den Führer beleedigende liedjes hebben gezongen. De officier van justitie verklaarde reke ning er mede te willen houden, dat de jon gelieden onder invloed van sterken drank hebben gehandeld. De beleediging van den Führer is evenwel buitengewoon ernstig. De eisch luidde derhalve vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek van de voorloo- de voorloopige hechtenis. Het vor.nis luidde vier maanden gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en betaling van de kosten van het proces. DRIE KINDEREN DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. De Bredasche rechtbank deed heden uit spraak in de zaak tegen een 51-jarigen vertegenwoordiger uit Loosduinen, die op 13 Augustus j.l. met zijn auto te Bergen op Zoom een aantal ongelukken veroor zaakte, tengevolge waarvan drie kinderen op slag werden gedood, terwijl een vierde zoo ernstig gewond werd, dat het korten tijd later overleed. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat de droevige serie onge vallen was te wijten aan zyn roekeloos, onachtzaam en ondeskundig rijden. Er werd in deze zaak een aantal deskundigen als getuige gehoord, doch zij konden geen verklaring geven van de capriolen, die de auto van verdachte heeft gemaakt. De of ficier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat het niet ontdekt is, wat er eigenlijk is gebeurd Hij achte de schuld van ver dachte daarom niet bewezen en vroeg vrij spraak. De rechtbank vereenigde zich met de zen eisch en sprak verdachte van het ten laste gelegde vrij. NAAIMACHINES. Uit voorraad: Vesta, Gazelle, Gritzner, Norma, Husqvarna vanaf 75.Salon tafel 137.50. Salonkast 176.Groot model Salonkast Gazelle f 184.Vesta Salonkast f 185. LEIDSCHE NAAIMACHINEHANDEL Haarlemmerstraat 159 naast VAN WIJK's Leerhandel. Tel. 21788 5076 LISSE ZangvereenJging „St. Gregorius" De R.K. Zangvereeniging „St. Gregorius'' onder leiding van haar dirigent, den heer W. Mizee uit Leiden, in de bovenzaal van hotel „de Witte Zwaan", haar 20ste con cert. De geeselijk adviseur, kapelaan Schoo- nebeek, opende dit concert met een harte-, lijk woord van welkom en verwelkomde in het bijzonder den burgemeester, be schermheer en mevrouw van Rijckevorsel. Spr. wees er op, dat dit het 20ste concert was, dus een jubileumconcert. Door de verschillende omstandigheden kon de avond evenwel niet geheel gevuld wor den met zang, zoodat als toegifte gegeven zal worden een tooneelstukje. Spr. riep de vertegenwoordigers der zusterverenigin gen een woord van welkom" toe. Het koor ving hierop aan met Jubilate Deo van Odi Lasso, hetgeen werd gevolgd door „Avondklokken" van Bortijansky; „Boetelied" van Beethoven; „Hemelhuis" van Hullebroeck; „Morgenwandeling" van H. de Hartog; „Hodië Christus natus est" van J. P. Sweelinck %n „Te Deum" van Brueckner. Deze reeks liederen werd onderbroken door eenige solo's van mej. A. Uljee en den heer G. C. Degger. De zang werd voortreffelijk vertolkt. De groote stilte en het hartelijke applaus was een bewijs van het publiek, dat het ven dit concert genoot. Den dirigent, den heer Mizee, onze hulde. De beschermheer, burg. van Rijckevor sel, dankte het koor en den dirigent voor het gebodene. Den dirigent feliciteerde hij met dit schitterende koor en het koor mot den voortreffelijken dirigent. Als toegift werd nog opgevoerd een blijspel in een bedrijf getiteld. De Macht der Vrouw", hetgeen goed vertolkt werd. LEIDSCHENDAM Personalia. Met ingang van Januari 1941 is de rijksveldwachter H. Tol te Leidschendam bevorderd tot brigadier. Luchtbeschermingsdienst. Op de be- grpoting voor het dienstjaar 1941 is voor den luchtbeschermingsdienst uitgetrokken 12.012.zijnde de belooning van de personen, die de commando- en den uit kijkpost bezetten. Voor de overige voor zieningen, waarover nog overleg wordt ge pleegd met de inspectie voor dè luchtbe scherming wordt geraamd 1500. STOMPWIJK Kruisvaart. Dinsdag gaf de Kruis vaart haar jaarlyksche ouderavond welke door den directeur, kapelaan Klaver niet den kruisvaartgroet werd geopend. Spr. heette allen hartelijk welkom, vooral den pastoor en den distritsdirecteur, pater Kauling O.S.A. Daarna werd opgevoerd het Kerstspel „Kerstnacht", hetgeen zeer goed gespeeld werd. Vervolgens werd aan 15 Kruisvaarders de rang van konings dienaar verleend. Hierna nam de districts directeur het woord en zei, dat het rang- koord niet gedragen werd voor de „sjiek", maar om te laten zien, dat de drager nog stipter zijn wet nastreefde. Spr. was ver heugd in deze plaats de jeugdbeweging gestadig te zien bloeien, hetgeen te danken was aan den onvermoeiden arbeid van directeur en leiders, hetgeen aanleiding gaf om een van de leiders te benoemen tot buurtschaps-baljuw, hopende dat deze zijn energie in de buurtschap op dezelfde manier zal geven als in dit cohort. Hierna werden nog enkele zeer mooie stukjes 'ten beste gegeven. Vooral het tooneelspel en de goocheltoer van Bram oogstte een warm applaus. Hierna dankte kapelaan Klaver de leiders en a\len, die mede werkten om dezen avond te maken tot een Kruisvaart avond. NOORDWIJKERHOUT St. Elizabethsvereeniging. De St. Elizabethsvereeniging in de parochie van St. Jozef heeft in 1940 bedeeld: 2754 liter melk,' 994 eieren, 199 pond vleesch en 6.12 aan fruit. Landarbeidersbond. In café „de Zwaan" hield de R.K. Landarbeidersbond „St. Isidorus" een goed bezochte ledenver gadering welke geopend werd door den voorzitter J. v. d. Voet. Aan de orde kwam bespreking contract-actie. Voornamelijk werd gepleit voor een duurte-toeslag voor de vaste arbeiders. De controle-commissie, die de boeken en kas van den penning meester had nagezien bracht hierna ver slag uit. Alles was in de beste orde bevon den. Tot leden van de controle-commissie werden benoemd de heeren J. v. d. Voort en J. Hoogkamer. Medegedeeld werd dat heden Donderdagavond 16 Januari voor de Werkliedenvereeniging zal spreken de heer Kuiper, alle leden welbekend. Mede- deeling werd gedaan dat voor jonge man nen van 1821 Januari een retraite ge houden wordt in het St. Clemens Retraiten- huis. Aan het einde der vergadering nam de geestelijk adviseur het woord. Hij vroeg het gebed van de leden voor den vrede en wekte tot trouw misbezoek op nu de meeste leden zonder werk zijn. SASSENHEIM Retraitewerk H. Theresia. Ondanks den kouden wind en de slecht begaan bare wegen was een groot aantal leden van het Retraitewerk H. Theresia, onder- aideeling van de Vrouwenbond, Woensdag middag in het K.S.A.-gebouw aanwezig, en met hen de geestelijke adviseur pastoor Th. de Haan. Mevr. v. d. Eist opende de vergadering en spoorde de leden aan zoo veel mogelijk aan een retraite deel te ne men, om op die wijze te helpen bespoe digen. Mej. Zwetsloot las de notulen naar aanleiding waarvan een korte, verhelde rende discussie ontstond over de vraag of de man gebruik kan maken van de retraite- kaart der vrouw. Volstrekt verboden is het niet. Medegedeeld werd, dat de relraüen in Rotterdam gewoon doorgaan. Uit het jaarverslag van de secretaresse- bleek, dat het ledental met 8 wqs verminderd en thans 96 bedroeg. In 1940 waren 27 dames op retraite geweest, tegen 37 in 1939, deze teruggang werd gevolg aan de Mei-gebeur tenissen. De penningmeesteresse rappor teerde o.m. een totaal saldo van 395.66. Mej. C. v. d. Berk werd daarna als be stuurslid herkozen. Vervolgens werden zes kaarten tot deelname aan een retraite ver loot. De presidente wehschte de winna ressen geluk en vertrouwde dat zij er allen gebruik yan zouden maken. By de rond vraag zette mevr. Wxlkingvan Rossum voorlichting uiteen en spoorde de aan- het doel van de cursus in huishoudelijke wezigen aan hieraan deel te nemen. Er zijn voor de kosten zeer gering zijn, wordt a.s. nog 16 plaatsen vacant. De cursus, waar- Wcensdag n.m. 2 uur gegeven in café „de Ou'de Post". Pastoor de Haan dankte het bestuur voor de vele werkzaamheden welke het ver richtte in het belang van het retraitewerk en sprak de hoop uit, dat de dames weer aan de retraite zullen gaan deelnemen evenals vroeger. Spr. wees daarna op de a.s. Moeder- week, welke Pater Bonsel zal geven. Tiet is in dezen tijd moeilijker om de huisge zinnen op een godsdienstig peil te houden. De moeder brengt de godsdienstige sfeer in het huisgezin. De vrouwen dienen over tuigd te zijn van het Apostolaat, hetgeen zij in haar huisgezin uit te voeren hebben. Spr. vertrouwde dat men in groote getale aan deze „Moederweek" zou deelnemen. «s» VOORSCHOTEN flp Gemeenteraad. De gemeenteraad komt dezer dagen in vergadering bijeen. De agenda bevat o.m. Onderhandsche aan besteding huis en straatvuil, 1 Januari— 1 April 1941. Aankoop gronden verbree- dmg. Leidscheweg. Grond en bouwvoor- schot 15 arbeiderswoningen. Benoeming schatters verkoopprijzen bouwterrein. Aanvaarding geschenk C. van Dool, ge kleurde teekening. Aanvaarding gedenk- 'teeken van den heer H. H. G. Wullings. Crediet auto-draailadder brandweer. Af schrijvingspercentage putten brandweer. Crediet plaatsing werkloozen bij Centrale werkverruimingsobject. Tegemoetkoming' L. Schipper ingevolge art. 13 L.O. wet 1920. Subsidie de bijzondere' bewaarschool „Hooge Morschweg". Belooning vakonder wijzer lichamelijke oefening. Crediet aan schaffing hulpmiddelen vakonderwijs li chamelijke oefening. Subsidie „Het Groene Kruis" ten behoeve consultatiebureau voor zuigelingen, jaar 1941. Instelling commissie keuring voortuinen. Crediet doortrekken Nieuw-Voordorpstraat tot Noox'dheijstraat. Crediet beplanting parallelweg. Machtiging verhuur Volkstuintjes. Aankoop buizen kabels voor Leidscheweg, Veurscheweg en parallelstraat. Wijziging beheersver- ordening. Openstelling en tarievengebruik badhuis door opboüwdienst. Waterta):ief gemeente en gemeentelijke bedrijven. Jaarwedde ambtenaar ten kantore ge meente-ontvanger. Crediet aankoop turf- gasgenerator aan te brengen op nieuwe vuilnisauto. WARMOND Uitvoering. Voor een goed bezette zaal gaf de R.K. Muziek- Tooneel en Zang vereeniging „St. Matthias" een uitvoering in hotel de Zon. De avond werd verzorgd door de afdeling Harmonie en de afdee- lirxg tooneel. Te ongeveer zeven uur open de de voorzitter de heer Zwetsloot de bij eenkomst met een woord van hartelijk welkom tot de vele aanwezigen en wensch- te allen een prettige en aangename avond. Vervolgens werden door de af deeling Harmonie een viertal muziekstukken ten gehoore gebracht, die onder leiding van den heer Dik op onberispelijke wijze wer den uitgevoerd. Een hartelijk applaus be loonde dirigent en spelers voor de werke lijk mooie muziek. Hierna kwam de af- deeling tooneel voor het voetlicht met het blijspel in vier bedrijven getiteld „Engeltje Engelen en Co" door J. S. Staes. Ook thans werd naar hartelust genoten en ge lachen want het stuk werd vlot gespeeld en de spelers en speelsters hebben zich van hun beste zijde doen kenën. Een woord var. hulde komt toe aan den regisseur den heer J. Sikking, die er steeds naar streeft de afdeeling tooneeLop een hooger plan te brengen en hij is nierin wonder wel ge slaagd. WEDSTRIJDEN AFGELAST. De voor Zaterdag en Zondag vastgestel de wdestrijden van de onderafd. Leiden van den Ned. Voetbalbond zijn afgelast wr WATERPOLO L.Z.C. I—DE ZIJL I 40. Gisteren speelde L.Z.C, I tegen De Zijl I in de Overdekte alhier. De zeventallen kwamen als volgt te water: L.Z.C. I: doel: P. Versluis; achter: H. v. d. Reyden. v. Helvert en De la Court; voor: Sooor, Elsinga en Lut. De Zijl I :doel: Dragt; achter: v. Wei zen, Arbouw en Stouten; voor: J. Blans- jaar, Kloots en H. Blansjaar. Aanvankelijk speelden beide partijen vrij kalm. De twee midvoorspelers werden regelmatig aan het werk gezet en weldra scoorde Elsinga, 10. Spoedig daarop zond H. Blansjaar een boogbal in. Ieder dacht reeds aan een doelpunt, maar de grensrech ter besliste van niet. Door de verwarring maakte Lut gemakkelijk 20. Na de rust werden aan beide zijden kan sen geboden. Deze werden echter door L. Z.C. beter benut. Elsinga en Lut scoorden namelijk ieder nog éénmaal. De heer A. H. van Egmond leidde tot ieders genoegen. DE TEXTIELFABRIEKEN DER FA. GEBRS. VAN WIJK. Een nieuwe dekenfabrielc nabij den Kanaalweg. Reeds langen tijd bestond er behoefte aan uitbreiding der fabriekscomplexen van de N.V. Leidsche Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co. aan de Vestestraat en het Levendaal, terwijl de beschikbare ruimte niet toereikend was om de dringend ge- wenschte expansie te verwezenlijken. Uit deze omstandigheden rijpte tenslot te het besluit tot den bouw van een geheel nieuwe dekenfabriek, welke, gelijk onze lezers zullen weten, zal verrijzen op een terrein in den Cronestynschen polder nabij den Kanaalweg. Alvorens de keuze op dit terrein definitief werd bepaald, zijn langdurige onderhandelingen gevoerd met tal van instanties, meer uiteindelijk werd overeenstemming bereikt en stond vast, dat deze industrie voor Leiden behouden zou blijven. De commissaris voor den Wederopbouw, ir. Ringers hechtte zijn goedkeuring aan de door het Bouwkundig Ingenieursbureau Beltman te Enschede ontworpen plannen en zoodoende kon reeds eerder de ijzercon- structie worden besteld, terwijl eenige' da gen geleden de betoncontructie bij on derhandsche inschrijving en, zooals men in dit blad heeft kunnen lezen, het eigen lijke bouwwerk bij openbare inschrijving werden aanbesteed. In dit stadium, den vooravond van de uitvoering der bouwwerkzaamheden, moch ten wij een onderhoud hebben met de di rectie dezer door-en-door-Leidsche indus trie, die reeds sedert 1795 den goeden naam en faam van het Leidsche textiel product heeft hoog gehouden. Waarschijn lijk zullen maar wéinigen weten, dat dit bedrijf de oudste dekenfabriek in onze stad is. Tot voor enkele jaren bezat de De kenfabriek „De Blar.we Klok" van de firma Zuurdeeg aan den Oude Singel (opgericht in 1652) onbetwistbaar de oudste papieren, doch sedert de opheffing van deze onder neming is het eerstgeboorterecht in den kring der thans nog bestaande Leidsche dekenfabrikanten blijkens de vermelding in het authentieke „Schroefboek der Baai hal" (Generale Lijst van alle de Stukken Deekens en Bedtkleeden, die geschoevt zijn), overgegaan op het bedrijf der N.V. Gebrs. van Wijk. Het fabrieksterrein in den Cronesteijn- schen polder heeft een oppervlakte van bij na 7 hectare, terwijl hef te bouv/en opper vlak circa 8000 vierkante meter groot is. De beide bestaande fabrieksgebouwen in de Vestestraat en aan het Levendaal met een gezamenlijke vloeroppervlakte van on geveer 20.000 M.2 zullen, wanneer de nieu we dekenfabriek eenmaal klaar zal zijn, uitsluitend dienstbaar worden gesteld aan de productie van sajetten en wollen brei garens; de nieuwe fabriek zal zich alleen toeleggen op de vervaardiging van wollen dekens. Vermoedelijk zullen reeds de vol gende week de eerste proefpalen voor de fundeering worden geslagen, terwijl met den bouw, die ongeveer negen maanden zal duren, de grootst mogelijke spoed zal worden betrecht. De fabriek wordt opge trokken in zoogenaamden shed-bouw, d.w.z. in één verdieping, zoodat alle werk zaamheden op den beganen grond worden verricht. Het gebouw is te onderscheiden in een westelijken en een oostelijken vleu gel, gescheiden door een stevigen brand muur. In het westelijke gedeelte, dat reeds voor de voltooiing van het geheele com plex in gebruik zal worden genomen, zul len het wolpakhuis, de afdeeling „voorbe reiding" en de spinnerij worden onderge bracht, terwijl de oostelijke vleugel huis vesting zal vérleenen aan de weverij, de af deeling „apprêtuur", de keurkamer en het magazijn benevens aan de fabrieksadminx- stratie. De hoofdadministratie blijft in het ge bouw aan de Heerengracht 46 gevestigd. Tot besluit van ons onderhoud hebben wij de directie de vraag gesteld of deze nieuwbouw ook een uitbreiding van het personeel tengevolge zal hebben. Dit zal voorloopig nog niet het geval zijn. In nor male tijdsomstandigheden vinden in het bedrijf ongeveer 500 personen arbeid en dit aantal zal ook na de voltooiing van do nieuwe fabriek gehandhaafd kunnen wor den. Sedert Juli van het vorige jaar is de personeelssterkte als gevolg van den oorlog met ruim honderd arbeidskrachten inge krompen, voornamelijk meisjes en jongens beneden de 18 jaar. Voor het overige per soneel is, waar noodig, een wachtgeldrege ling ingevoerd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2