DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Amer'ka's steun aan Engeland Momentje DONDERDAG 16 JANUARI 1941 32ste Jaargang No. 984S Ste £cidóclte6oii/fca/rit Bureaux Papengracbt 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. VERKLARING VAN MINISTER HULL. De Amerikaanshe minister van buiten- landsche zaken, Huil, heeft voor de com missie van buitenlandsche zaken van het huis van afgevaardigden verklaard, dat het wetsontwerp betreffende de hulpverleening aan Engeland een maatregel is ter aanwen ding van de Amerikaansche hulpbronnen op een wijze, die de veiligheid van de Ver- eenigde Staten en van het Westelijk half rond het beste dient. In de eerste plaats zal de wet mogelijk maken, dat de hulp zoo snel mogelijk wordt verleend. Spoed, aldus Hull, is dringend noodig. In den geest van Roosevelts politiek deed Huil heftige aanvallen op Duitschland, Ita lië en Japan, welker zoogenaamde aanvals- handelingen hij opsomde, beginnende met den oorlog in Mandsjoerije in 1931. Wan neer deze drie mogendheden de zeeën zou den beheerschen, zoo beweerde Huil, zou het thans reeds „groote" gevaar voor Ame rika nog vele malen ernstiger worden. Der halve is het van belang dat een zoo groot mogelijke steun wordt verleend aan Enge land en de ardere landen, die tegen de spi'mogendheden strijden. Toen de democraat Johnson vroeg, of in het wetsontwerp de bepaling over de repa ratie van schepen van oorlogvoerende lan den in Amerikaansche havens geen in breuk op het internationale recht beteekent antwoordde Huil, dat slechts „een realisti sche beoordeeling een gezond inzicht" is. De „wetten der zelfverdediging" moeten worden toegepast, voor het te laat is. Al leen de practische factoren kunnen beslis send zijn. Te voren had Huil verklaard, dat naar het oordeel der Amerikaansche regeering de Haagsche- Conventie van 1907 niet meer op den tegenwoordigen OQrlog kan worden toegepast, daar die conventie niet meer door alle oorlogvoerenden erkend wordt. De minister beweerde opnieuw, dat het wetsontwerp no'odig is voor de verdediging der Vereenigde Staten, omdat verdediging niet alleen eigen bewapening beteekent. Op de vraag van den democraat Burgin, of het ortwerp een grooter oorlogsgevaar inhoudt dan de vroegere neutraliteitspoli tiek, antwoorde Huil: „Wij kunnen n:et met de armen over elkander blijven zit ten, tot de aanvaller over onze grenzen komt". Na nieuwe heftige uitvallen tegen de spilmogendheden, die hij „aanvaller" noem de, besloot Hull met een aanval op Japan, dat, naar hij beweerde, meermalen het vol kenrecht heeft geschonden door China bin nen te vallen. Japan heeft zich van den aanvang af laten leiden door het doel, zelf een beheerschende positie in het westelijk deel van den Stillen Oceaan te krijgen. Door wapengeweld heeft het getracht heer- scher te worden over een gebied, dat door bijna de helft van de bevolking der ge- heele aarde bewoond wordt. De voorge stelde nieuwe orde in den Stillen Oceaan, aldus de minister, beteekent een politieke overheersching door een land, economische exploitatie van alle hulpbronnen ten voor- deele van dat land en daardoor verarmipg, van alle andere landen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN BEDENKELIJK GELUID De „Volkskrant" heeft een „bedenkelijk geluid" vernomen in een N.S.B.-tijdschrift, waarin het bijzonder onderwijs wordt aan gerand. Het blad schrijft: Nu is reeds eerder van N.S.B.-zijde met opheffing van het bijzonder onderwijs ge dreigd, maar tot dusver heeft de autoriteit van den heer Mussert zulke stemmen tot zwijgen weten te brengen. Daaróm bevreemdt het te meer, thans in De Weerklank, een periodieke uitgave van het hoofdkwartier der N.S.B., afdeeling perszaken, opnieuw een bedenke lijk geluid te vernemen. In het jongste nummer lezen we, dat de opvoedende taak van de nationaal-socialis tische staat op haar gebied „geen particu larisme, geen schotjesgeest, geen versplin tering en verdeelzucht naar religie, stand en klasse" erkent. De nationaal-socialistische staat ver wijst „de zielzorg onherroepelijk naar het huis waar zij thuis behoort, n.l. de kerk." En ten slotte: „Aan de opvoeding in ge zond nationaal-socialistische geest zal uit sluitend de staat vorming geven; de Kerk houde zich op haar terrein, dan zullen er geen strijd en geen meeningsverschil zijn." Met den heer Mussert moge De Weer klank uitmaken, hoe in zijn kring naast zijn richtlijnen een geheel daarvan afwij kende meenrng kan worden voorgestaan. Wij, niet nationaal-socialisten, behoeven de verwijzing van de zielzorg uitsluitend naar de kerk met te aanvaarden, zoo min als wij ze hebben aanvaaid toen liberalen en sociaal-democraten zich in dien zin uit ten. De school behoort wei degely k tot het UITSTEL VAN BETALING VOOR SCHULDENAREN. Indien reeds eenmaal verleend, kan dit meermalen geschieden. Op grond van de verordening No. 13/ 1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied o.m. betref fende maatregelen ten aanzien van de be scherming van schuldenaren, is op 20 Juni 1940 een eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van hel Departement van Justitie verschenen, waarin o.a. werd bepaald, dat de rechter aan een schulde naar, die tengevolge van de bijzondere omstandigheden, welke zich sedert 10 Mei 1940 hebben voorgedaan, niet tijdig aan zijn vóór dien datum aangegane verplich tingen kan voldoen, een uitstel van ten hoogste zes maanden kan verleenen, in dien zulks redelijkerwijze van den schuld- eischer kan worden verlangd. Thans is een tweede uitvoeringsbe sluit van genoemde secretaris-generaal in het Verordeningenblad opgeno men. Volgens dit besluit kan de rech ter een schuldenaar, aan wien hij reeds eenmaal een uitstel van betaling heeft verleend en die ook na afloop van den uitsteltermijn nog niet aan zyn vóór 10 Mei aangegane verplichtingen kan voldoen, nogmaals een of meerma len uitstel verleenen, telkens voor ten hoogste zes maanden, indien zulks rede lijkerwijze van den schuldeischer kan worden verlangd. Evenals tot dusver kan de rechter het uitstel ook voor een gedeelte van de verplichting verleenen, terwijl het uitstel met terugwerkende kracht kan worden verleend, indien de schuldenaar reeds in verzuim is. De verzoeken tot uitstel kunnen bij een voudig request bij den rechter worden aan hangig gemaakt, waarvoor een griffierecht wordt geheven van 1.zoo zij bij den kantonrechter, en van 2.50, zoo zij bij een anderen rechter worden ingediend. Dit griffierecht wordt terugbetaald, indien het verzoek geheel of gedeeltelijk wordt toe gewezen of indien de rechter zich onbe voegd verklaart. BEREKENING OMZETBELASTING In aansluiting op de publicatie van de Secretarissen-Generaal van de Departemen ten van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visseherij met betrek king tot de berekening van omzetbelasting aan afnemers, wordt van de zijde van het Departement van Financiën medegedeeld, dat in gevallen, waarin de omzetbelasting mag worden doorberekend, zulks niet mag geschieden in den vorm van een afzon derlijke vermelding van het bedrag van de omzetbelasting. Behalve voor de uitgezon derde goederen en diensten, is wèl geoor loofd, dat de omzetbelasting en de invoer- belasting in den prijs wordt verwerkt, zoo dat, zoo noodig, dus tot verhooging van prij zen mag worden overgegaan. Aan een afne mer mag echter in geen enkelen vorm een afzonderlijk bedrag aan omzetbelasting in rekening worden gebracht. Aan ondernemers, die tot 1 Januari 1941 de omzetbelasting afzonderlijk in rekening hebben gebracht, blijft, voor zooveel be treft de leveringen ten aanzien van welke zulks gebruikelijk was, tot en met 31 Ja nuari 1941 toegestaan de omzetbelasting afzonderlijk in rekening te brengen. Na dat tijdstip is zulks echter verboden. Voorts wordt ter voorkoming van mis verstand opgemerkt, dat de getroffen re geling ook toepassing kan vinden op het verrichten van diensten, var- welke de vast stelling van devergoeding niet zoo zeer onder de departementen van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visseherij ressorteert zooals b.v. commis» sies en provisies in het bank- en verzeke ringswezen. NEDERLANDSCHE BLOEMEN TE HAMBURG. Te Hamburg zijn nu de aangekondigde 500.000 bloembollen uit Nederland geplant over een oppervlakte van 50 hectaren. La ter komt er een tentoonstelling van snij bloemen uit ons land. terrein der Kerk, heeft er altijd toe be hoord, zooals men aan De Weerklank kon weten als men daar aan geschiedenis had gedaan. Het is een wat al te simplistische manier om strijd en meeningsverschil uit de we reld te bannen door de raad: voeg u naar ons inzicht. Wat de N.S.B. ten slotte van plan is weten we niet; ook niet wat daar de over hand zal behouden: gezond verstand of doordrijverij; maar hiervan kan men ver zekerd zijn, dat nooit christelijk Nederland zal toestemmen in een onderwijsstelsel, dat de vrije school zou vermoorden en ons een dwangsysteem zou opleggen. De f^eer Mussert heeft dit begrepen; als zijr. volgelingen dit begrip niet mochten hebben, zouden zy ervaren wat het zeggen wil, twee derden van het volk tegen zich in het harnas te jagen. Nieuwe distributie bescheiden Textiel-, boter- en vetkaarten De secretaris-generaal van de departe menten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart'en van Landbouw en Vischerij maakt bekend, dat zeer binnenkort zal worden overgegaan tot de uitreiking van een nieu we serie textielkaarten en boter- en vet kaarten. Deze uitreiking zal op de gebrui kelijke wijze door de plaatselijke distribu tiediensten geschieden op nader door deze diensten békend te maken plaats en tijd. Textielkaarten. Er zullen wederom verschillende textiel kaarten, elk van 100 punten, worden uit gereikt voor de navolgende groepen van personen: a. Mannen en jongens die geboren zijn vóór 2 Februari 1926; b. Vrouwen en meisjes die geboren zijn vóór 2 Februari 1926; c. Jongens die geboren zijn op of na 2 Februari 1926 maar vóór 1 Februari 1938; d. Meisjes die geboren zijn op of na 2 Februari 1926 maar vóór 1 Februari 1938. Bovendien zal één toeslagkaart voor textielproducten (50 punten) worden uit gereikt aan elk hoofd van een gezin met ten minste twee minderjarige kinderen dat voor het hieronder vermelde aantal gezins leden een gezamenlijk jaar-inkomen heeft, hetwelk minder bedraagt dan het achter het aantal vermelde bedrag: 3 gezinsleden minder dan f 1050. 4 gezinsleden minder dan 1400. 5 gezinsleden minder dan 1750. enz. enz. Dus per verder gezinslid telkens 350. meer gezamenlijk jaarinkomen (b.v. voor een gezin van 9 personen is de grens dus 9 x 350.— 3150.—). Bij de uitreiking van de textielkaarten zullen geen punten worden ingehouden. Ten behoeve van de in wenenden van instellin gen met vaste bevolking b.v. kloosters, zul len textielkaarten voor ieder dezer inwö- nenden worden verstrekt. Boter- en vetkaarten. Evenals dit bij de eerste uitreiking van boter- en vetkaarten het geval was, zullen in het algemeen boterkaarten worden ver strekt, doch personen of gezinnen, waar van het jaarinkomen over 1940 minder be droeg dan het hieronder vermelde bedrag, kunnen desgewenscht voor vetkaarten in aannmerking komen. Vetkaarten kunnen derhalve uitsluitend aangevraagd worden door personen, die behooren tot gezinnen, welke voor het hier- order vermelde aantal gezinsleden een ge zamenlijk jaarinkomen over 1940 hadden, dat minder bedraagt dan het achter dat aantal vermelde bedrag: 1 persoon minder dan 1000. 2 gezinsleden minder dan 1100. 3 gezinsleden minder dan f 1200. 4 gezinsleden minder dan 1300. enz. enz. Dus per verder gezinslid telkens 100. meer gezamenlijk jaarinkomen. Ieder der leden van b.v. een gezin, bestaarde uit acht personen, met een gezamenlijk jaarinko men over 1940 van minder dan 1700, kan dus desgewenscht in aanmerking ko men voor een vetkaart. Ten behoeve van kinderen, die geboren zijn op of na 2 Februari 1936, zal slechts een halve boter- of vetkaart worden uitge reikt. Personen, die zwaren of zeer zwaren ar beid verrichten, komen in aanmerking voor extra v e t-kaarten, dus ook, indien zij bij de gewore uitreiking boterkaarten ontvan gen. Zij, die zwaren arbeid verrichten, ont vangen een halve vetkaart extra en zij, die zeer zwaren arbeid verrichten, twee hee?e vetkaarten extra. De beoordeel ing, of iemand zwaren dan wel zeer zwaren arbeid verricht, berust bij den plaatselijken distri- butiedienst. Aanvraagformulieren. Degenen, die overeenkomstig het boven staande in aanmerking kunnen komen voor toeslagkaarten voor textiel of voor vetkaarten, dienën op nadei doort de plaat selijke distributiediensten te bepalen dagen een daartoe bestemd formulier bij deze diensten af te halen en ingevuld wederom in te leveren. Personen, die behooren tot gezinnen, waarvan het gezamenlijk inkomen boven de aangegeven grens ligt, behooren dus geen formulier af te halen, evenmin als zij, die niet voor vetkaarten en toeslagkaarten voor textielproducten in aanmerking wen- schen te komen. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het ruilen van boterkaarten tegen vetkaarten na de uitreiking niet meer zal worden toegestaan. DISTRIBUTIEKAARTEN EN -BONS VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. In het gisteren verschenen Verordenin genblad is opgenomen een derde verorde ning van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied ter aanvulling van de verordening No. 51/1940 betreffen de het invoeren van distributiekaarten en distributiebons voor de Duitsche weer macht voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, die onder de distributie vallen of waarvan het gebruik in het alge meen verboden is. De artikelen 1 en 2 van de bestaande verordening worden thans als volgt gele zen: Artikel 1. In het bezette Nederlandsche gebied worden voor den aankoop van le vens- en voedermiddelen, welke onder dis tributiebepalingen vallen en welke niet uit de voorraden der intendance worden ver strekt, militaire distributiekaarten en dis tributiebons ingevoerd. Deze kaarten en bons geven slechts recht op aankoop van goederen, overeenkomend met de op de kaart of bon gedrukte bestemming. Leveranties op militaire distributiekaar ten en distributiebons genieten voorrang boven alle andere leveranties. Artikel 2. De militaire distributiekaar ten moeten de aan te koopen goederen, overeenkomend met de op de kaart ge drukte bestemming, de soort en de hoeveel heid dier goederen vermelden en verder de onderteekening van den hoofdinten dant (chef-intendant) bij den weermachts bevelhebber in Nederland, van den com mandant of van den officier van admini stratie (Truppenzahlmeister) van de ver- plegingseenheid (bataljon enz. en zelfstan dig onderdeel), onder vermelding van den rang, benevens het dienstzegel of den dienststempel van de eenheid dragen. De militaire distributiekaarten zijn geel. Bovendien zijn er militaire distributiekaar ten, waarbij de bestemming op een rood veld is gedrukt, welke alleen door den hoofdintendant mogen worden ingevuld. Voorts wordt art. 3 in zooverre gewij zigd, dat op de bruine militaire distributie bons, welke tot dusver geldig waren voor 100 gram koffie of 20 gram thee, voortaan slechts 15 gram koffie of 2 gram thee ver krijgbaar zal zijn. Ten slotte zullen de gewone grijze mi litaire distributiebons voor 100 gram le vensmiddelen van enkt soort vervallen. Hiervoor komen in de plaats' grijze mili taire distributiebons met zwarten opdruk, waarop verkrijgbaar zal zijn 100 gram le vensmiddelen, daaronder begrepen peul vruchten van elke soort. RECLAME-ONTWERPERS EN ILLUSTRATORS. Een contactcommissie. In verband met de in voorbereiding zijn de ordening van het reclamewezen heeft het gilde van Nederlandsche reclame-ont werpers en illustrators een contactscom missie benoemd bestaande uit de heeren Jan Lutz, Dirk Hart en Wilm Paetz om bij deze ordening, voor zoover het de vak groep ontwerpers en illustrators betreft, zooveel mogelijk van dienst te kunnen zijn. Bovendien zal deze commissie con tact zoeken met de organisaties, die op aan verwante terreinen werkzaam zijn ten ein de tot de grootst mogelijke samenwerking te komen. PREMIELEVERING VOOR TREIN MACHINISTEN. Weer ingevoerd. In verband met de dreigende kolen- schaarschte heeft de directie der Ned. Spoorwegen aan den Personeelraad voor gesteld om de oude kolenpremieregeling voor de machinisten weer in te voeren. De directie vestigt er de aandacht van den Personeelraad op, dat sinds dat de kolen- premieregeling voor het locomotief perso neel is afgeschaft, het kolenverbruik per locomotief-kilometer onrustbarend is ge stegen (21.09 K.G. per locomotief-K.M. over November 1940 tegenover 16.08 K.G. per locomotief-K.M. in 1939). De directie zou daarom gaarne de oude kolenpremieregeling weer zien ingevoerd. De bestaande toestand kan, zooals het nu gaat, niet bestendigd blijven, daar anders de loop der stoomtreinen weer meer be perkt zou moeten worden. DE LOTERIJ VAN DE K.F.A. Zooals indertijd is meegedeeld, werd door den toenmaligen Minister van Justitie als uiterste datum voor de trekking van de Loterij van het „Werk voor de goede Film" vastgesteld 31 December 1940. In overeenstemming hiermee heeft het be stuur der Stichting op 20 December j.l. aan Notaris van Meerwijk te 's-Hertogenbosch opdracht gegeven de trekking in het open baar te verrichten. De notaris heeft zich daarop tot de politie en het Departement van Justitie gewend ten einde de benoo- digde toestemming te verkrijgen. Zoodra de?e is verleend zal tot trekking worden over gegaan en zullen trekkingslij sten aan de belanghebbenden worden toegezonden. SPROOKJE. Ik heb vannacht een schoonen droom gehad. Ik heb vannacht een sprookje gedroomd. Sprookjes zijn er altyd al leen maar voor kinderen. Die fanta- seeren zich een paleis met muren van zilver, daken van goud en ramen van diamant. Maar er zijn nu sprookjes, die gezelliger zijn dan zilver, goud en diamant en ik ben geneigd het nieuw ste kookboek, dat momenteel bij iede- ren uitgever verschijnt het „Sprook jesboek voor groote menschen" te noemen. Zooiets als de sprookjes van Andersen voor onze kinderen. Zoo'n sprookje voor groote menschen heb ik vannacht gedroomd. Ik zat daar eenzaam op den top van een berg boerenkool, aan den voet waarvan de schoonste struiken aard appelen groeiden. Daar rondom heen dartelden vele vette varkens. Ik troon de daar hoog op mijn koningstroon van boerenkool, die hard was van de vorst een collega dus maar geen der varkens bleek genegen zijn worst, spek of vet af te staan om dezen berg boerenkool te herscheppen in een smakelijke stamppot. Toen begon ik te fluiten en te zingen, de schoonste wijsjes parelden van mijn lippen. Toen spitsten de varkens hun ooren en krulden hun staart. Zij stelden zich in slagorde en ik zag tot mijn verba zing, dat zy twee letters vormden: een A. en een B. En plotseling renden zij met een vaart de boerenkool binnen en verdwenen. Het slot van het sprookje kan kort zyn. Ik zakte tot aan mijn mond in de kool en at. Ik at tot ik weer op den beganen grond stond. En na dit copieus diner werd ik wakker. Neen, droomen zijn niet altijd be drog. En er bestaan nog sprookjes.... WINTERHUIP#SNEDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is 5553 ER ZIJN GEEN „VRIJE EIEREN" Indertijd is bekend gemaakt, dat van de kippenhouders wordt verwacht, dat zij m het tijdvak van 28 October 1940 tot en met 3 Februari 1941 per kip, waarvoor hun voeder wordt verstrekt, tenminste 20 eieren zullen afleveren aan een verzame laar. In het betreffende bericht werd ver der medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, de toekomstige voedertoewijzing voor de kippen afhankelijk te stellen van het inleveren van bovengenoemd aantal eieren als minimum. Hetzelfde geldt voor de toewijzing van het aantal kippen, dat ten hoogste op een bedrijf mag worden ge houden. Tevens werd gezegd, dat de voedertoewijzing voor kuikens verband zal houden met het totaal aantal afge leverde eieren. Een overeenkomstige mededeeling werd gedaan aangaande de eenden-eieren. Naar gebleken is, heeft bovenbedoeld bericht bij sommigen de meening doen ont staan, als zouden pluimveehouders, die meer eieren van hun dieren rapen dan ge noemde 20, het meerdere vrij aan iedereen mogen afleveren en ook wel tegen hoogcre prijzen dan de erkende verzamelaars mo gen betalen. Men spreekt in dit verband van „vrye" eieren. De Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee vestig er daarom nog eens met nadruk de aandacht op, dat een pluim veehouder de eieren, die op zijn bedrijf beschikbaar komen, uitsluitend mag af leveren aan zijn vasten erkenden ver zamelaar, die voor alle door hem ontvan gen eieren de prijsvoorschriften in acht moet nemen. Indien een pluimveehouder anders handelt, komt hij in botsing met de betreffende wettelijke bepalingen. OOK VERWERKING VAN EIEREN VERBODEN Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat het eier-inventarisatiebesluit 1940, hetwelk het in voorraad hebben en afleveren van geconserveerde eieren zonder goedkeuring van de Nederlandsche Centrale voor Ejeren en Pluimvee te Beekbergen ver biedt, thans is aangevuld met een verbod tot verwerking van eieren. Genoemde Cen trale is bevoegd, van dit verbod ontheffing te verleenen, eventueel onder door haar te stellen voorwaarden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1