De aanvallen op Engeland Met óeuim aan (iet piant De strijd in Albanië Uit Zuid-Oost Europa Noorsch vrij willigers regiment Uit het Verre Oosten Tetanus doelmatig bestreden DINSDAG 14 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BRITSCHE AANVAL AFGESLAGEN brand. en brisantbommen neergeworpen. In den loop van gisteren en in den afge loopen nacht heeft het Duitsche luchtwa pen, volgens berichten van de Amerikaan sche persagentschappen te Londen, in ver schillende gebieden van Engeland aanval len ondernomen. Bijzonder hevige aanvalletn werden ge daan, aldus Associated Press, op een stad aan de kust van Zuid-West-Engeland; tal rijke brand- en brisantbommen werden neergeworpen. Ook uit Liverpool en het gebied van de Mersey worden aanvallen gemeld. Door de vliegtuigen, die meer naar het binnenland doorvlogen, werd ook bo ven de Noord-Oostkust van Engeland ge- Vlogen. drie britsche vliegtuigen neergehaald. Naar het D. N. B. verneemt, zijn Zondag twee Britsche vliegtuigen, toen zij in een groote formatie de Duitsche Noordzeekust probeerden te bereiken, door marine artil lerie en een bewakingsvaartuig der marine neergeschoten. De overige Britsche machi nes werden door het uitstekend gerichte Duitsche afweervuur uit elkaar gejaagd en genoodzaakt terug te keeren, alvorens zij Duitsche doelen hadden kunnen aanvallen. Naar het D. N. B. nader verneemt, is bij den aanval van een groep Engelsche vlieg, tuigen op de Fransche kust nog een Brit sche jager neergeschoten. Ook deze machi ne was een Hurricane, zoodat de Engelschen bij dit luchtgevecht drie toestellen van dit type verloren hebben. de vernieling van kerkelijk bezit door engelsche vlieg tuigen. Katholieke geestelijken uit West-Duitsch- land hebben dezer dagen aan het presidium van het Duitsche Episcopaat een uitvoerig rapport toegezonden over de vernieling van kerkelijk bezit door de Engelsche vlieg tuigen. Het rapport ging vergezeld van een aantal fotografische opnamen, die den om vang der schade duidelijk aantoonden. Vooral betrof het hierbij de vernielingen in de omgeving van de stad Dusseldorf a. d. Rijn, waar bij een aanval twee kerken, een klooster en een Katholiek Gezellen- huis zware bomtreffers kregen. In het rapport wordt er op gewezen, dat de schade, die aan de kloostergebouwen is berokkend, bijzonder zwaar is, daar hierbij kostbare historische kerkbeelden en orna menten vernie'd zijn. De schade, welke de aanvallen der Engelschen aan de Katholie ke Kerk in de laatste tien twaalf maan den hebben berokkend, worden door de bevoegde kerkelijke instanties op vele hon. derdduizenden Rijksmark geraamd, zonder mee te rekenen de historische schilder stukken en ornamenten, welker waarde ir het geheel niet te ramen valt. Ook ditmaa1 verzoeken de geestelijken, zooals reeds ir vorige gevallen, dat het Episcopaat he' rapport aan het Vaticaan zal opsturen. vertraagde vliegtuigleverinc voor amerikaansche marine. De aflevering der eerste vliegtuigen voo: de marine zal een vertraging van vier maanden ondergaan, heeft gisteren de lei der van de Curtiss Wright vliegtuigfabrie Ken voor de vlootcommissie van het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden ver klaard. De vliegtuigen moeten veranderd worden. Bovendien heeft de vliegtuigbouw te lijden onder een tekort aan vak werk lieden en ingenieurs. meer activiteit. De speciale correspondent van Stefani meldt, dat aan alle fronten een levendige bedrijvigheid van patrouilles heerscht. Alle aanvallen van den vijand zijn afgeslagen. Een groote Italiaansche afdeeling heeft zich opnieuw onderscheiden door een be langrijke stelling te bezetten en den vijand gevoelige verliezen toe te brengen. De ver richtingen op den grond geschieden in sa menwerking met de luchtmacht. Italiaan-, sche jagers hebben den vijand in zekere zones tot tien kilometer achter het front zware vediezen toegebracht. Door de ver betering van het weer konden de Italiaan sche bommenwerpers gisteren meer acti viteit ontplooien. geen duitsche troepen transporten naar bulgarije Van welingelichte zijde wordt het vol gende vernomen: Ten aanzien van de vele geruchten, onware beweringen en- combinaties, die de laatste dagen zoowel in de wereldpers als door de buitenland- sche persbureaux over z.g. Duitsche troepentransporten naar Bulgarije gepu bliceerd zijn, verwondert men zich er in politieke kringen alhier niet over, dat het officieele So wj et-Russische persbureau Tass op grond van die berichten er toe overging, een tegenspraak uit te geven. In deze tegenspraak constateert Tass, dat van Duitsche zijde tegenover de Sowjet-Unie nooit de kwestie van het verblijf of het vervoer van Duitsche troe pen naar Bulgarije ter sprake is gebracht Voorts merkt Tass ten aanzien van de be wering, dat de Sowjet-Unie op een vraag van de Bulgaarsche regeering inzake de toelating van Duitsche troepen tot Bulga rije toestemmend geantwoord zou hebben, dat dp Bulgaarsche regeering zich nooit tot de Sowjet-Unie met een dergelijke vraag heeft gericht en dientengevolge van de Sowjet-Unie ook geenerlei antwoord kon ontvangen. „bulgarije is bereid" Het belangrijkste gebod van Bulgarije in dit voor Bulgarije en geheel Europa zoo belangrijk oogenblik is paraatheid." Deze conclusie wordt door de Bulgaarsche bla den getrokken uit de Zondag door de minister gehouden redevoeringen en in het bijzonder uit die van minister president Filow. Het blad Mir bestempelt de drie volgen de punten als de belangrijkste uit den op roep der ministers. 1. handhaving van de integriteit en on afhankelijkheid van den staat; 2. verwezenlijking der nationale aan spraken en belangen van Bulgarije. 3. het land buiten den oorlog houden. Als belangrijkste middel hiertoe be schouwt het blad, eveneens in de lijn van de redevoeringen der Bulgaarsche minis ters, de bereidheid tot het aanbinden van den strijd met iederen aanvaller en men voegt hier nog aan toe: Bulgarije is bereid. een oproep van quisling. Vidkun Quisling, de leider der nationale Noomche beweging, heeft Zondag voor de radio een oproep uitgesproken om actief, schouder aan schouder met de Duitsche ka meraden te strijden voor de nieuwe orde in Europa. Hij riep den luisteraars op, toe te treden tot een nieuw „vrijwilligersregiinent Nord- land", dat thans is opgericht Hij verklaarde verder, dat Duitschland tegen de Engelsche despotie ter wereld een algeheen Europee- schen vrijheids- en onafhankelijkheidsstrijd voert en dat de Noren daarom uit vrijen wil aan de zijde van Hitier en Duitschland voor de gemeenschappelijke zaak van het Germaansche volk voor het nieuwe Europa wilden strijden. f alkeilanden voor de ver. staten? De Arg^ptijnsche onderstaatssecretaris Voor buitenlandsche zaken, Molinari, heeft onthuld, dat de overeenkomst tusschen En geland en de Vereenigde Staten inzake den afstand van steunpunten .een geheime clau sule behelst, waarbij Engeland zich ver plicht den Vereenigde Staten na den oorlog de Falklandeilanden af te staan, zonder zich te bekommeren om de wettige aanspra ken van Argentinië op die eilanden en on danks de door president Roosevelt afge kondigde solidariteit der Amerikaansche republieken. vichy over de actie van thailand De incidenten aan de grens van Thailand en Indochina worden te Vichy met aan dacht gevolgd. Men is in politieke kringen van oordeel dat Frankrijk zich in de toe komst niet meer tot repressaille maatrege len zal beperken. Indien de Thailandsche strijdkrachten hun actie voortzetten, zal Frankrijk daarop antwoorden met een onderzoek naar de bevelhebbers, die voor de incidenten aan de grens verantwoorde lijk zijn. In Vichy gelooft men nog steeds niet, dat deze acties op bevel en met in stemming van Bangkok uitgevoerd worden. Men wil echter eerst het verslag afwach ten, dat de Fransche gezant in Thailand zal zenden. Ondertusschen beschouwt men te Vichy de Fransche krachten in Indochina als voldoende om iederen Thailandschen aan val af te slaan. Men erkent, dat Thailand over een groot en modern luchtwapen be schikt. In politieke kringen te Vichy wordt groote tevreden uitgesproken over de hou ding van Japan in deze kwestie. (S.P.T.) thailandsche gezant bij hull Minister Huil heeft gisteren den gezant van Thailand tot een onderhoud uitgenoo- digd. Op de persconferentie verklaarde hij, dat slechts inlichtingen over den toestand zijn uitgewisseld. Huil zeide er niet op te hebben aangedrongen, dat de Thailandsche regeering naar bijlegging van het conflict met Indo-China zou streven. D« strijd In de M'ddpHandsche Zee. Ma.ioien in actie aan booid van een Italiaanschen ooi-ogsbodem (Fo o Luce iïNGELSCH-JAPANSCHE CONFERENTIE VERWACHT. Een persbericht uit Singapore meldt: derichten die in Singapore zijn aangeko men, melden, dat de Britsche regeering het plan bestudeert voor een overeenkomst, .velke den regeeringen van Groot Brittan- nië en Japan de mogelijkheid zal geven de door de economische controle van den oor logstijd in beide landen vastliggende Japan- schen en Britsche gelden op te nemen en uit te wisselen. Men overweegt eveneens een regeling tot uitwisseling van krijgsge vangenen en men verwacht, dat binnen kort in Tokio een EngelschJapansche conferentie gehouden zal worden. In dit verband wordt bovendien gemeld, dat de autoriteiten in de verschillende deelen van het IJritsche wereldrijk de Japansche de- positiebanken en andere instellingen, die onder hun jurisdictie vallen, controleeren. Buiten andsche Berichten ACHTTIEN GEWONDEN BIJ SPOORWEG ONGELUK IN JOEGOSLAVIë. Als gevolg van een verkeerden wissel stand is gisterechtend op het hoofdstation van Agram een uit Slowenie komende boe- meltrein op een onbezetten salonwagen gereden. De botsing was zóó hevig, dat de salonwagen en zeven wagons van den boe- meltrein beschadigd werden. Er werden achttien personen gewond, van wie twee ernstig. ZUID-AFRIKAANSCH LEGERVLIEGTUIG NEERGESTORT. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat een vliegtuig" van het Zuid-Afrikaansche lucht wapen is neergestort. Zestien leden van de bemanning kwamen hierbij om het leven. FAMILIEDRAMA IN ARGENTINIë. Binnen enkele minuten zijn te Buenos Aires zeven menschen het slachtoffer ge worden van een gruwelijken daad van waanzin. De politieagent Ladron de Gue vara, vader van acht kinderen, heeft in een vlaag van razernij gisterochtend zijn nog slapende vrouw en zes kinderen door middel van knotsslagen en messteken om het leven gebracht. Daarna stak hij het huis in brand. De twee oudste zoons, die op de bovenste verdieping sliepen, konden op het laatste oogenblik gered worden, terwijl het huis tot den grond toe afbrandde. De da der is voortvluchtig en wordt thans door de politie gezocht. groote brand in portugeesche haven. In de haven van Leixoes bij Oporto is gisternacht een groote brand uitgebroken. Verscheidene pakhuizen met koloniale wa ren zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt geraamd op tien millioen escudo's. de groote geesel aller oorlogen Men schrijft ons mede naar aanleiding van de onlangs gehouden herdenkingsplech tigheden ter nagedachtenis van Von Behring van geneeskundige zijde: Wat is serum? Vooreerst iets heel een voudigs: het waterachtige bestanddeel eener vloeistof b.v. van bloed, melk, lym- phe. Het is aan de geniale ontdekking van Behring te danken, dat men zulk een vloei bare stof aan een „immuniseeringsproces" kan onderwerpen. Men geeft n.l aan een dier. meestal een paard, een ziektegift, dat „antigene", levensgevaarlijke giftstoffen be vat, en nu het lichaam dwingt, hiertegen nieuwe stoffen, de tegengiftstoffen te vor men; deze zijn in staat, ook wanneer zij het dier worden ontnomen, hun genezende werking tegen de ziektegiften'uit te oefe nen. Daar staan nu die brave paarden in het Marburgsch Instituut van Behring, laten zich de ziektestoffen ingeven waarvan zij nauwelijks wat merken en vormen dan in hun lichaam de tegenstoffen, die men hun ontneemt en waarmee men klem, buik- vliesontsteking, diohterie en menige andere ziekte kan bestrijden. Theoretisch ware na tuurlijk ook de andere weg mogelijk: een mensch, die diphterie heeft en zelf de te- genlichaampjes zou vormen, waardoor hij gezond wordt, zou eveneens serum voor an deren kunnen afstaan; maar daaruit kan men geen nijverheid en massa-bedrijf ma ken. Wat zijn aktieve en passieve bescher mingsinentingen? Wanneer men een mensch, die nog niet ziek is, als voorbehoed middel ziektestoffen ingeeft, die hem aan zetten tot het voortbrengen van afweerstof- fen, dan is dit een aktieve beschermings inenting. De ziektestoffen zijn zoover afge storven, dat ze de ziekte zelf niet meer kunnen veroorzaken, maar nog juist over voldoende kracht beschikken, om tot het voortbrengen van afweerstoffen aan te zet ten. Geeft men daarentegen iemand, die reeds een tijd ziek is of juist door de ziekte overvallen wordt, een serum van een dier in, dat de afweerstoffen voor den zieke reeds heeft voorbereid, dan noemt men dit passieve beschermingsinenting. Deze in enting werkt aanstonds, maar werk. slechts veertien dagen. De aktieve beschermings inenting daarentegen begint eerst na we ken te werken, daar hier het menschelik lichaam zelf eerst de beschermingsstoffen moet voorbereiden. Behring zelf, die gedurende tien jaar of ficier van gezondheid was, heeft van af 1890 de klem („tetanus") bijzonder be studeerd. 'Jammer genoeg waren de voorbe reidingen voor een stelselmatige inenting tegen de klem in het begin van den wereld oorlog nog niet voleind. Sedert begin Ja nuari 1915 kon men echter onder de leiding van Behring aan iederen gewonden Duit- schen soldaat aanstonds een klemspuitje geven, zoodat de aanvankelijke sterfgeval len aan klem haast volledig verdwenen. In den tegenwoordigen oorlog heeft deze vraag in 't geheel geen moeilijkheden opge leverd. Men heeft een tijdlang overwogen, het heele Duitsche leger ter voorkoming van klem in te enten, maar is er van terug gekomen. Welk een lange en schoone weg vanaf deze eerste omverwerpende onder zoekingen van Behring, die het klemserum in 1890 van konijnen en paarden won, tot aan den tijd, waarop men een der vreese- lijkste gessdis uit vroegere oorlogen, de klem, kon overwinnen. Heden k de mili taire geneeskundige dienst van het Duitsche leger rijkelijk van tetanusserum voorzien, zoodat er menschelijk gesproken geen te kort kan ontstaan. Tegen diphterie, roodvonk, nekkramp en bepaalde soorten van longontsteking wordt door den Duitschen geneeskundigen dienst ook geregeld, al of niet by wy'ze van voor zorg ingeënt De inentingen tegen pokken, typhus, vlektyphus en enkele andere ziek ten hebben weliswaar met de serums van Von Behring niets uitstaande, maar zijn eveneens een belangrijk bestanddeel van de militaire geneeskunde geworden. Het resultaat van een en ander is, dat, hoe wreed de moderne wapens ook mogen zijn, het aantal slachtoffers van den tegenwoor digen oorlog veel geringer is dan in vroe gere krijgen. Destijds stiei ven de meeste soldaten niet door het moordend lood van den vijand, maar werden zij het slachtoffer van de een af andere al of niet besmettelijke ziekte. De geschiedenis kent oorlogen, waar vijf-entwintig maal zooveel soldaten door een ziekte, b.v. pokken, cholera, pest of vlektyphus als door het lood of het zwaard om het leven kwam. In verband met de ver betering van den geneeskundigen dienst te velde (dus het Roode Kruis) wordt nog slechts een zeer gering gedeelte der gewon den een kind des doods; ook bij het Roo de Kruis spelen de serums thans een zeer groote rol. Intusschen is het een schrijnende te genstelling, dat terwijl de eene groep zich uitslooft, een zoo groot mogelijk aantal vij andelijke soldaten te vernietigen, een ande re groep, die tot dezelfde militaire organisa tie behoort, alle denk-,en arbeidskracht er op richt, vrienden en.... vijanden het le ven te redden! de brand te new york. Door den grooten brand in de wijk Queens te New York zijn zes huizen ver woest en negen ernstig beschadigd. Acht tien gezinnen zijn dakloos. De brand heeft ook één doode geëischt. nieuwe koudegolf in hongarije. In Noord-Hongarije heerscht opnieuw felle koude. De thermometer is tot dertig graden onder nul gedaald. Te Boedapest vriest het vijftien graden. argentijnsch dorp slachtoffer der natuurelementen. Het in de bergen aan de Boliviaansche grens liggende plaatsje Volcan, dat pas kort geleden door een overstrooming voor de helft is verwoest, is thans door een nieuwe natuurramp geheel in puin gelegd. Zondag avond woedden boven het plaatsje hevige onweders en hagelbuien, zoodat de bewo ners in panischen angst hun huizen verlie ten en in bergholen een toevlucht zochten. Plotseling stortte een geweldige steenla wine neer, die het door de overstrooming gespaarde deel van het plaatsje geheel verwoestte. Ook de spoorbaan ligt meters dik onder het puin, zoodat het verkeer tusschen Ar gentinië en Bolivia onderbroken is. OVERSTROOMINGSRAMP IN TURKIJE. Uit Antakya, de hoofdstad van Hatay land, wordt gemeld, dat wolkbreuken en overstroomingen zware schade hebben aan- Een zeldzaam uurwerk heeft een klokkenmaker in hel Boheemsch s<adje Jitschm geconstrueerd. Het geelt slechts de uren aan en zoodra de k ok zes wijst, springt de wijzer naar links terug, om opnieuw te beginnen (Fo'o Weltb ld) Een italiaansche onderzeeër keert na een langdurige kruisvaart in een der havens aan de Mlddellandsche zee kust terug (Foto Weltbild) gericht. De stad is van de buitenwereld af gesneden. Naar officieel wordt medege deeld, zijn de verliezen aan menschenlevens zeer groot. de influenza epidemie te stockholm. Volgens Zweedsche krantenberichten neemt de influenza-epidemie te Stockholm steeds grooteren omvang aan. Het is de sterkst verbreide epidemie sedert jaren. De centrale ziekteverzekering te Stockholm heeft in vier dagen tijds niet minder dan 2300 ziektegevallen geconstateerd. bestrijding van kinderverlam ming door vitamine d. In Duitschland wordt de kinderverlam ming door het gebruik van vitamine D. met goed succes bestreden. Volgens de daar op gedane ervaringen zijn de Duitsche artsen in Warschau begonnen vitamine D te ver strekken aan alle kinderen tot den leeftijd van twee jaar, ten einde ook hier de kin derverlamming tegen te gaan. De Duitsche overheid heeft haar bijzon dere aandacht gewijd aan den zorg voor de gezondheid der bevolking van het gou vernement-generaal. Den laatsten tijd al leen is een millioen zloty uitgetrokken voor de uitbreiding van een ziekenhuis en van verscheidene andere klinieken. Nieuwe moderne medische instrumenten zijn aan geschaft tot een bedrag van 200.000 zloty. Dank zij deze maatregelen staan de bevol king van Warschau thans 29 ziekenhuizen ter beschikking. Bovendien is een zieken huis ingericht voor gewonde Poolsche sol daten.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5