RIJNSTREEK STADSNIEUWS Laatste Berichten Burgerlijke Stand marktberichten' DINSDAG 14 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 ALPHEN AAN DEN RUN Geboren: Maria, dochter van W. Huijssoon en P. van den Brink. Maria Wilhelm ina, dochter van D. J. de Jong en A. Smeding. Overleden: Vries Zuijdam, 85, jaar, wedn. van Dilia van der Hoord. ConeKs Vrisekoop, 1 week (overleden te Leiden)y Gevestigd: R einder Posthuma, van 's-Gravenhage. Anna Renand, van Alk maar. Stephanus G. Piek, van Deventer. Vertrokken: Mijndert van Zijt- veld, naar Oegstgeest. AARLANDERVEEN Kerkschapen. De schapen, geweid ten We vnn «e kerk van den L.T.B., welke gezamenlijk zijn verkocht, hebben opge bracht 34 per stuk. BOSKOOP Vrouwenbond. De af deeling -Boksoop van den R.K. Vrouwenbond, hield Zondag middag in het Vereenigingsgebouw een if eestvergadering. Deze bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord van de presidente, mevr. MathotFaai. Een hoe- ra-tje steeg op, toen de presidente mede- r deelde, dat de secretaresse, mevr. van der WelStolker, volgende week twaalf en een half jaar getrouwd is. Nadat door alle aan wezigen het „Roomsche Blijdschap" was ge zongen, werd overgegaan to>, het verdere programma. De stemming werd er in ge bracht met een zangnummertje, getiteld: „Als in Tirool", hetwelk door een achttal dames op zeer verdienstelijke wijze werd gezongen en voorgedragen. Hierna kwam de dames-tooneelclub „Klimop" op de plan ken met een alleraardigste klucht „Kavi aar". Deze één-acter, die op voortreffelijke wijze werd gespeeld, vond een dankbaar gehoor en een nog dankbaarder applaus. In de hierna volgende pauze werd traditie getrouw koffie met koek aangeboden, het geen in dezen bonnentijd wel geen bewijs mag heeten van het zuinig beheer over den koffie-voorraad, doch getuigt van vinding rijkheid en goeden smaak van den Vrou wenbond. Nog enkele mededeelingen wer den gedaan, o.a. werd medegedeeld, dat bin nenkort een film-avond zal worden gege ven in verband ook met nieuwe propagan- da-actie, welke bij den Vrouwenbond in voorbereiding is Alle leder moeten hun taak in de vereeniging begrijpen en daar door alles in het werk steller, nieuwe leden aan te werven. Na de pauze werd opnieuw door de „Klimop-"'eden" een blijspel opge voerd, getiteld: „De nieuwe gouvernante", hetgeen ook, evenals het voorgaande, op verdienstelijke wijze werd uitgevoerd. We mogen de dames-tooneelisten zeker felici- teeren met nun waardig verdiend succes. Na de sluiting bleven de dames nog eeni- gen tijd gezellig bijeen.' HOOGMADE St. Josepbsgezellen. Op initiatief van de Gezellen zelf hebben wij een wedstrijd ge houden in het hardrijden op de schaats. Bijna alle Gezellen reden mee. Na een fei len strijd vielen de prijzen ten deel aan: 1. H. Hogeboom, 2. J. Baak, 3. W. Deckers. De derde prijs werd verreden onder de verliezers van de eerste ronde. HAZERSWOUDE Loop der Bevolking. Stand der Bevolking op 1 Jan 1940: 2528 mannen, 2435 vrouwen, totaal 4983. Vermeerderd door vestiging: 118 mannen, 166 vrouwen, totaal 284. Door geboorte: 67 mannen, 69 vrouwen, totaal 136. To taal mannen 2713, vrouwen 2670. Totaal 5383. Verminderd door vertrek: 139 mannen, 196 vrouwen, totaal 335. Door overlijden: 27 mannen, 24 vrouwen, totaal 51. Totaal 2547 mannen, 2450 vrouwen. Totaal 4997. Vermeerdering over 1940: 19 mannen, 15 vrouwen. Totaal 34. Gistermiddag was door de Hazerswoud- sche IJsclub een kinderfeest georganiseerd op den „Poel". Er bestond bij de jeugd veel animo voor dit ijsfeest Voor jongens werd een hardrijderij uitgeschreven. Van het zeer groote aantal deelnemers werd de le prijs gewonnen door G. Kerkvliet, 2e pr. Marinus de Witte, 3e pr. Jan van Nier- op. En' vlaggetje steken voor meisjes, waarvan de win-naars waren: le pr. Nelly Smits, 2e pr. Jo van Velzen, 3e pr. S. de Gelder. Geboren: Gerard M. H., zoon van H.-Koren en M. Borg. Gerardus J. M., zoon van S. van Wieringen en W. G. Lie- verse. Johannes A., zoon van J. M. Schoonderwoerd en H. v. Gerven. KOUDEKERK Personalia. De heer A. Tempelman, rijksveldwachter brig. tit. alhier, is met in gang van 1 Jan. 1.1. bevorderd tot brigadier. LEIMUIDEN Kruisvaart. De kruisvaart Cohort St. Jan bleef Zondagmiddag niet achter me' ijswedstTijden. Bij het zien van de wed strijden, kreeg men het idee, uit de Leimui- densche jeugd veel belovende rijders te kunnen verwachten. De voornaamste uit slagen waren: Hardiijden: le pr. D. Kraan Pzn, 2e pr. J. Rijkelijkhuizen, 3e pr. D. Kraan Bzn. Priksleden: le pr. W. v. Graas, 2e prijs T. Vlasman, 3e px. J. v. d. Velden. NIEUWKOOP IJsclub. In café „Het Vliegende Paard" werd de jaarvergadering gehouden van de Nieuwkoopsche IJsclub. Deze vergadering werd bezocht door een record aantal leden, n.l. 50. Na een openingswoord door den voorzit ter, den heer P. de Graaf, werden de notu len zonder op- of aanmerkingen onveran derd vastgesteld. Als eenig ingekomen stuk was aanwezig een schrijven van den Z.H. Ijsbond, met verzoek om de Nieuwkoopsche IJsclub te laten toetreden tot de vereen.' „Zuid-Hol- landscheplassen-district". De vereeniging behartigt de belangen van alle toeristen door het aanleggen van diverse ijs wegen en door het organiseeren van tochten. De hier aan voor de ijsclub verbonden kosten be dragen slechts 5, het aanleggen van banen geschiedt dan geheel op kosten van de dis- trictskas. Algemeen was men van meening, dat toetreding noodzakelijk was. Jaarver slag, rekening en verantwoording werden onder dank voor de opstellers goedgekeurd. Uit het financieel verslag bleek, dat er mo menteel nog ruim 91 gulden in kas is, ter wijl nog veel contributie geïnd moet wor den. De totale uitgaven bedroegen f 420. Het aantal leden is tijdens de huidige vorst periode met ruim 25 toegenomen. De aftre dende bestuursleden G. v. d. Neut, C. van Houten en J. Kranenburg werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. J. Derks, werd voorzien door de benoeming van den heer L. W. van Wijngaarden. Besloten werd om een wedstrijd te orga niseeren voor behoeftigen. Hiervoor werd door de vereeniging 60 uitgetrokken, ter wijl een van de leden een gelijk bedrag voor dit doel schonk. Deze gift is zeer ze ker het vermelden waard. Na de gebruikelijke verloting van rook artikelen volgde sluiting. OUDE-WETERING Nog "een ijswedstrijd. IJsclub Prins Hendrik der Nederlanden hield op haar baan op de Wetering een wedstrijd in het hardrijden voor dames. Vooral in de laat ste ritten werd den toeschouwers goede sport te zien gegeven. De uitslagen luidden Dames boven 17 jaar: 1. Mej. Sophie van der Meer; 2. Mej. PI. van Benten en 3. Mej. Nelly van der Meer. Meisjes van 1217 jaar: J. Siena Zoet; 2. Bep van Dam en *3. Coba Willems. ROELOFARENDSVEEN „Koppermaandag". Volgens Veensche traditie vierde het harmonie-gezelschap „Liefde voor Harmonie" gisterenavond de jaarlijksche uitvoering vor leden en dona teurs. De St. Pancratiuszaal was tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellen den, voor wien de voorzitter, de heer J. Volwater de begroetingsrede hield. Spr. richtte een bijzonder hartelijk welkom tot de secretaris der vereeniging, den heer J. Koek Ezn., die na z'n letsel tijdens de oor logsdagen bekomen, nu weer in zooverre hersteld is, dat hij aanwezig kan zijn op deze uitvoeringsavond. Spr. hoopte, dat hij in het komende jaar weer op volle krach ten zal komen om daardoor voor het mu ziekgezelschap de ruggesteun te zijn, welke hij at verschillende jaren is geweest. Onder li ••-- van den dirigent, den heer A. van Leeuwen, werden hierna enkele muziek stukken gespeeld, waarnaar door de aanwe zigen oplettend werd geluisterd. Het mu ziekgezelschap maakte zoowel door de fijne weergave der te spelen stukken als door het uitstekend verzorgd zijn van de instru menten een uitnemende indruk op de toe hoorders. Het blijkt, dat „Liefde voor Harmonie" over vele leden beschikt, die met veel in teresse zich toeleggen op hun muzikale taak. Wat de vereeniging met zoovele mu ziekgezelschappen gemeen heeft is: zorge lijke finantieele omstandigheden. Inwoners van Roelofarendsveen, houdt „Liefde voor Harmonie" in stand niet alleen, maar werkt alle mede als het even kan, om met elkaar te zorgen, dat de vereeniging de vleugels wat breeder kan uitslaan. Ter aanvulling werd door enkele leden een blijspel in twee bedrijven opgevoerd, getiteld: „Kwast goed Mijnheer". IJszeilwedstrijden. Reeds verschillen de dagen hebben de wedstrijdzeilers moe ten wachten op gunstige wind. Met het in- véllen van de dooi is nu tenslotte een klein Westenbriesje gekomen, zoodat de banen voor een ijszeilwedstrijd Maandagmiddag konden worden uitgezet. De startplaats was bij de turfschuur, waarna een vlag bij de Noorderhem stond; verder voerde de baan naar de Zuiderhem en vandaar naar de Leidschevaart te Rijnzaterwoude. Het vol gende keerpunt was de boei bij de watermo len van Kraan te Oudewetering; via de vlag bij de Noorderhem moest gelaveerd worden naar de startplaats. De baan werd gezeild over twee ronden. Het ijs was over het algemeen in goede conditie, hoewel de startplaats op een zeer moeilijk punt was gelegen, waar het ijs zwaar was, en waar weinig wind stond. In de eerste serie start ten Cor van Staveren met de „Braassemer- meer" tegen G. van Wijk met z'n nieuw ge bouwde „IJsbeer". Gedurende de eerste ronde wist v. Staveren schitterend de lei ding te nemen met enkele honderden meters voorsprong. In het verdere verloop van den wedstrijd haalde v. Wijk z'n tegenstander in, passeerde deze, om tenslotte nog met flinke voorsprong te winnen. De tijden wa ren: 1. G. van Wijk 28 min. 28 sec.; 2. Cor van Staveren 30 min. Beide tegenstanders zullen er verlangend naar uitzien elkaar nog eens te bekampen, en dan kunnen de rollen heel goed andersom zijn. In de overige series waren over het al gemeen weer dezelfde deelnemers als het vorige jaar. De „Regenboog 39" met P. van Staveren aan het roer had te weinig wind, zoowel M. Verdel als C. Vesseur lieten hem achter zich. Simon Vink stelde eenigszir.s teleur tegen de schuit van Koos v. d. Meer, waar Ant. v. Berkel aan het roer zat. P. Bakker lag bij de start stukken achter, maar herstelde zich schitterend en zeilde met 36 min. 58 sec. een snelle race. Ant. v. d. Meer was z'n concurrenten ver de baas; in de uitslagen kan men zien, dat het wat de tijden betreft in deze serie nog al „rammelde". le serie: 1. G. v. Wijk 28 min. 28 sec., 2. Cór v. Staveren 30 min. 2de serie: 1. M. Verdel 33.38 min., 2. C. Vesseur 36.44 min., 3. P. v. Staveren 3735 min. 3de serie: 1. Ant. v. Berkel 39.40 min., 2. Simon Vink 43.50 min. 4de serie: 1. P. Bakker 36.58 min., 2. P. Loos 40.38 min., 3. G. Wesseïman 42.45 min. 5de serie: 1. Ant v. d. Meer 36.30 min., 2. Ant. Loos 43.20 min., 3. D. v. Veen 44.20 min., 4. J. Heemskerk 53 min., 5 J. v. d. Meer Wzn. 53.25 min. Ijswedstrijd. Zondagmiddag waren er wedstrijden voor dames en heeren, waaraan door dertig paren werd deelge- nom. 1. Mej, Rie de Koning en Bas van der Meer. 2. Mej. Cor Rietbroek en Willem Loos. 3. Mej. Corry Koek en Theo van der Meer. 4. Mej. Jeanne Verdel P.d. en Tinus Turk. DOSR. Deze week Vrijdagavond train ning in Hotel „De Vier Heemekinderen". Aanvang voor de junioren om 7.30 uur; aanvan oenioren 8.30 uur. TER AAR St. Lidwinavereeniging. De jaarlijk sche feestavond van genoemde vereeniging mocht zich in een zeer groote belangstel ling verheugen. De pastoor, opende de bij eenkomst met een hartelijk woord van wel kom. Niet ieder is gekomen, aldus spr., om uitsluitend een vroolijken avond te heb ben, maar tevens om zijn steun te geven aan het ideale werk, want deze arbeid, n.l. de verzorging van arme kraamvrouwen en kindertjes, vraagt vooral thans veel zor gen, bizonder van financieeleii aard. Wil het bestuur de geldelijke bijdragen in de hulpverleenir.g gaan verhoogen met vijftig procent, dan moeten de baten in gelijken tred stijgen en daarom spoort pas toor allen aan, zoodanig te offeren, dat de vereeniging haar schoone taak niet alleen kan blijven voortzetten, doch zoo mogelijk uitbreiden. Terstond werd hierop het scherm getrok ken voor de opvoering van een tooneelspel in drie bedrijven, getiteld „In den Levens- storm". Een heel aardig stuk, gegrepen uit het volle leven met een goede strekking en steeds dezelfde gebeurtenissen, voorval len, oorzaken om het goed terecht te laten komen. In aarmerking genomen, dat de dar mes in zoo'n kort tijdsbestek het heele ge val in kannen en kruiken moesten hebben, brengen wij een eeresaluut voor haar optre den. De rol en spelkennins goed onder de knie, vlot en juist. Best! Misschien had 'n der hoofdrollen nog wat losser, vrijer, ge speeld kunnen worden, met toch eenzelfde bezieling. Vooraleer een aanvang werd ge maakt met de verloting, mochten wij een leuke boerendans aanschouwen, wat goed in den smark viel. Het trekken van de prij zen geschiede in een vlot tempo. Velen haalden met een vergenoegd gezicht hun dpor het lot toegewezen deel af. Er was worst, kaas, eieren, tabak, tulband, kleed jes, bloemen, en tot slot de hoofdprijs een mooi theeservies. Tien minuten voor elven sloot pastoor de bijeenkomst, bracht dank voor de op komst en hulde aan de speelsters. En nu de daad aan de Lidwinavereeniging Voor het bestuur vaak zorgelijk en tijd- roovend, voor de arme kraamvrouwen een reuze steun, wat zij hoogelijk waardeeren. ZOETERWOUDE Loop der bevolking. De stand per 1 Jaunari 1940 was: 2269 mannen en 2442 vrouwen, totaal 4711. In 1940 geboren: 75 m. en 58 vr„ totaal 133; ge vestigd: 181 m. en 250 vr., totaal 431. Totaal toename 564 plus 4711 is 5275. In 1940 overleden: 30 m. en 441 vr., to taal 71; vertrokken: 170 m. en 2344 vr., to taal 404. Totaal vermindering 475. Totaal aantal inwoners per 1 Januari 1941: 4800. Er was dus een toename van de bevolking over het jaar 1940 met 89 personen, waar van 56 m. en 33 vr. Het aantal mannen per 1 Januari 1941 bedraagt derhalve 2325 en dat der vrouwen 24475. Er werden in het afgeloopen jaar 30 huwelijken gesloten. Hardrijderij. De ijsclub „Zoeterwoude" organiseerde gistermiddag op de Noord-A een lange baan-hardrijderij. Deze in breuk op de traditioneele korte baan (140 M.) wekte aanvankelijk de vrees, dat de deelname niet. groot zou 4jn. Bij den aan vang bleek voor de 1000 M. de animo even groot als voor de korte baan. Het aantal deelnemers was 18. Er werd in koppels van 2 gereden. Na de eerste serie werd een achttal snelsten geplaatst, nl. H. Versteegen 1 m. 56 s„ J. Mooijman 1 m. 56.6 sec., W. de Jong Pz. 1 m. 56.6 s„ A. Berg Cz. 1 m. 57.6 s., S. van der Does 2 m., G. Koek 2 m. 1.9 s., J. v. Klink 2 m. 5.4 s., C. Janmaat 2 m. 8.8 s. Met de demi-finale kwamen in de finale: H. Versteegen 1 m. 56.9 s., W. de Jong Pz. 1 m. 58 s., J. Mooyman 1 m. 58.44 s., G. Koek 1 m. 58.4 s. A. Berg Cz., die zeker de snelste tijd zou gemaakt hebben, gezien de tijd van de eer ste ronde, kwam tot tweemaal toe voor de finish te vallen, waardoor zijn tijd 2.10 werd en hij daardoor niet in de finale geplaatst werd. De eindbeslissing was: le prijs, zijnde de burgemeestersprijs ?n 3: H. Versteegen 1 ra. 56 s., 2e pr. 7.50: J. Mooijman 1 m. 56.7 s., 3e pr. 5 W. de Jong Pz. 2 m. 5.6 s., 3e pr G. Koek 2 m. 6.2 s. Gelet op de slechte conditie van de baan ijen den sterker, wind hebben de Zoeter- woudsche amateurs een zeer goed figuur gemaakt. Geboren: Wilhelmus Petrus Maria z. van J. A. de Groot en M. A. van Rijn Gijsbertus Adriana Maria d. van L. A. van der Hoeve nen P. M. de Jong Nelly d. van P. de Wit en J. de Wit Cornelis Jo hannes z. van J. H. van Klink en W. R. Zweekhorst. Overleden: O. van Opijnen 60 j. echt- genoote van A. J. Vollebregt C. Haagen 66 j. echtgenoot van J. van Eijk Th. H. Mol 68 j. echtgenoot van C. A. van Veen. ZWAMMERDAM Loop der bevolking Overzicht loop bevolking 1940. Vermeer dering door geboorte 44. Vermeerdering door vestiging 222. Totaal vermeerdering 288. Vermindering door overlijden 29. Ver mindering door vertrek 279. Totaal 308. Bevolking per 31 Dec. 1939: 2621. Ver meedering 266. Totaal 2387. Vermindering 308. Bevolking op 31 Dec. 1940 2579. Geboren: Egberdina, dochter van W. Degenhardt en A. ten Hoeve. Overleden: Teunis Verhoef, 71 jr. weduwnaar van Illetjes de Bruin. NOORD-ZUID-HOLL. TRAMWEG- MIJ. In verband met het aftreden van den chef van den administratieven dienst en tevens plaatsverv. directeur mr. D. A. E. Immink en als chef van den technischen dienst de heer H. J. Mulder, zal nu met de rechtstreeksche leiding worden belast: van den vervoersdienst LeidenDen Haag—Katwijk—Noordwijk—Haarlem tot onderdirecteur de heer J. J. Jurrissen; van de technische dienst de heer ir. B. Nugter; van den adhiinistratieven dienst de ad ministrateur A. Steetskamp. AANBESTEDING De rijkswaterstaat heeft heden te 's-Gra venhage aanbesteed de aanleg van een gedeelte van den weg no. 4b (Voorschoten —Oegstgeest) met bijkomende werken onder de gemeenten Zoeterwoude en Lei den. Laagste inschrijvers Gebrs. J. en G. v. Ooord, te Utrecht voor 189.634. Handelsregister K. van K Opheffing. „Runo" Chemische Pro ducten. Leiden, Haagweg 178a. Groot- en en kleinhandel in chem. producten. Nieuwe Inschrijving: Gebroeders Durieux. Katwijk aan Zee. Handel in aardappelen, groenten, fruit en aanverw. art. Venn.: A. Durieux, K. Durieux en M. F. Schaap, Katwijk. Binnenland VREEMDE CAPRIOLEN VAN EEN LOCOMOTIEF Vanmorgen omstreeks half elf is men begonnen de locomotief, die gisteravond op den hoek van de Neckstraat en de van Die- menstraat te Amsterdam uit de rails geloo- pen is, op het rechte pad te brengen. Het was geen eenvoudig werkje, want het veertig ton zware gevaarte was een einde in de straat weggezakt. Verschillende tegels van het trottoir wa ren gebroken en de baanschuiver had zich tusschen de klinkers van de straat gewerkt. Men moest om te beginnen dezen baan schuiver demonteeren en enkele platen on der de wielen van den locomotief brengen. Daarna kon men met behulp van een an doren locomotief gaan trekken. Inderdaad gelukte het in den loop van den middag om de locomotief weer in de rails te krijgen. De schade viel erg mee. In feite is slechts de lantaarnpaal, die op den hoek van de Van Neckstraat en de Van Diemenstraat staat, onherstelbaar vernield. De oorzaak van dit ongeval is, zooals al gebleken is, de verduistering geweest. BOERDERIJ TE ACHTERVELD AFGEBRAND Doordat vonken uit een fornuis zich ver spreidden, heeft gistermiddag brand gewoed in de nog nieuwe boerderij van den land bouwer H. Traa te Achterveld (gemeente Leusden). Het vee en de inboedel werden grootendeels gered. De boerderij is geheel verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. Buitenland DE MANHATTAN ZIT OP EEN ZANDBANK. PALMBEACH, 14 Jan. (D.N.B.). Het grootste passagiersschip van de Vereenig- de Staten, de „Manhattan", zit nog steeds op de zandbank in de buurt van Palm- beach, waar het vaartuig Zondagavond op geloopen is. De pogingen om het schip vlot te krijgen, hebben nog steeds geen succes gehad. De tweehonderd passagiers, die aan boord waren, en die op weg wa ren van New York naar Cuba of Californiië, LEIDEN Geboren: Wilhelmina Maria Catharina d. van W. J. v. d. Water en C. Holswilder Jacobus z. van J. Hockx en E. K. J. Mel- zer Johannes Wilhelmus z. van A. E(jkel- kamp en H. M. Wintershoven Johannes Gijsbertus Maria z. van C. M. Karremans en A. C. M. v. Veldhuizen Geertruida d. van E. P. Oppelaar en S. E. Ouwerkerk Maartje d. van J. G. v. d. Water en A. L. de Haas Anneke d. van C. Cuperus en G. Kreijger Wilhelmus Julianus Bernhard z. van W. Hoogstraten en J. Jansen An na d. van A. Hets en J. Roggeveen Ber tha Louise Maria Sara d. van J. F. G. Sie- rat en S. J. M. Tukker Adriaan z. van J. S. Carton en C. A. Waasdorp Maria En- gelberta Cornelia d. van A. J. v. d. Voort en M. C. H. Batenburg Henricus Anto- nius Michaël Maria z. van M. P. F. Meijer G. H. M. Walenkamp Nelly Wilhel- mina.d. van J. W. Wolter ens N. v. d. Kooij Wilhelmus Antonius z. van S. H. Klein en C. J. Slewe. Getrouwd: S. H, v. Schoot jm. 34 J. en M. A. A. Goddijn jd. 32 j. Overleden: J. Hofdijk wedn. 75 j. J. v. Duijn dr. 9 j. C. M. Gregoir wed. van Th. Lipse 80 j. A. Schouten wedn 73 j. zijn aan land gebracht. Weliswaar loopt de „Manhattan" geen groot gevaar, maar de vrij hooge golven drukken het reusachtige vaartuig onafgebroken tegen de zandbank vast. De oorzaak, waardoor de Oceaanreus tegen de zandbank is gevaren, is nog steeds niet opgehelderd. Men neemt aan, dat deze zandbank pas kort geleden ontstaan is, zoodat de kapitein van haar ligplaats niet op de hoogte was. AANSLAG BERAAMD OP KONING FAROEK. MILAAN, 14 Jan. (D.N.B.) De „Stam pa" meldt uit Beiroet; De radio van Da mascus her ft medegedeeld, dat een aanslag op koning Faroek en de koningm-moeder van Egypte, die weduwe van koning Foead is, ontdekt is. De verdachten moeten in het zelfde mileu gezicht worden, dat onlangs den aanslag op Lbn Saoed heeft voorbereid. Verdere nasporingen hebben on oms too te- lijk bewezen, iet de organisatie uitging van de Secret Service en trachtte alle Arabische persoonlijkheden van eenige beteekenis uit den weg te ruimen, die als hinderpaal voor de Engelsche plannen voor de heerscnappij over de Arabische wereld beschouwd worden. Ibn Saoed heeft koning Faroek door een speciale ge volmachtigde van de bijzonderheden op de hoogte laten stellen en voorgesteld het ver dere onderzoek van Cairo naar Dsj'Ldda te verleggen om den Britschen invloed uit te schakelen. TWEE HERDERS MET 800 SCHAPEN DOODGEVROREN. GENEVE, 14 Jan. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Vichy heeft men in de buurt van Arles twee herders met hun kudde van 800 schapen doodgevroren aangetrof fen. Zij zijn een slachtoffer geworden van de zware sneeuwstormen, die de laatste da gen een deel van Zuid- en Zuidoost-Fran krijk hebben geteisterd. TWEE AMERIKAANSCHE VRACHT SCHEPEN IN NOOD. NEW YORK, 14 Januari (D.N.B.) Men beeft hier de noodseinen opgevangen van twee Amerikaatnsche vrachtschepen, die in moeilijkheden geraakt zijn als gevolg van den zwaren winterstorm, welke thans in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan woedt. Het s.s. „West-Kebar" (5620 ton), tmet 48 passagiers aan boord» zou zulk een zwaar lek gekregen hebben, dat het schip als verloren beschouwd moet worden. Ook het tweede vaartuig, dat 4829 ton meet, heeft in de laadruimte een groot lek. LEIDEN, 13 Jan. Groentenvelling. Per 100 kg.: groene kool f 3.004.93, boeren kool 25, rapen 2.103.50, prei 19.10 —21.30, kroten 314, kroten gekookt f 4 12, peen 6.7011.70, spruiten 918, andijvie 1936, spruiten geschoond f 16 —36, witloof 923, per 100 stuks: knol- selderie 3.80—15,30, per 100 bos: selde rie 4.20—5.00. BODEGRAVEN, 14 Jan. Kaas. Aanvoer: 30 partijen Goudsche kaas, waaronder 1350 met rijksmerk, wegende 12150 kg. Prijs met rijksmerk le soort 41.50 per 50 kg. Handel vlug. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN T R NEDERLANDSCHE BANK. 14 JANUARI. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75,28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34 New York 1.86 1/2—1.00 1/4 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 43.5943.75

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3