DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje DINSDAG 14 JANUARI 1941 32ste Jaargang No. 9846 Bureaux Papengracbt 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Ierland's verdediging ontoereikend geacht het gaat alleen om bases voor de luchtvloot. (Van onzen V. P. B.-medewerker). DUBLIN, Januari 1941. Er schijnt geen einde te komen aan de speculaties, waaraan men zich in Engeland overgeeft ten aanzien van Ierland. Elke gelegenheid grijpt men aan, om er op te wijzen, hoe noodzakelijk het voor Ierland zou zijn, om zich nauwer aan te sluiten bij Groot-Brittannië. Tot op dit oogenblik echter valt uit niets af te leiden, dat de Valera geneigd zou zijn, het oor te lee- nen aan de Engelsche wenschen en verlangens. Met onverminderde kracht zet Engeland zijn pogingen voort, om te trachten, Ier land aan zijn zijde te brengen. Hiertoe be dient het zich niet uitsluitend van den weg der overreding. De economische, vooral echter de psychische druk, dien Londen op Dublin probeert uit te oefenen, wordt met den dag sterker. De Engelsche pers steunt ijverig de be moeiingen van de propaganda en publiceert telkens nieuwe artikelen en overzichten, waarin het thema „Ierland" wordt behan deld. Thans tracht men het voor te stellen, alsof Ierland aan een onmiddellijken aan val bloot staat, of het ernstig bedreigd wordt. Als bewijs hiervoor voert men de bommen aan, die door een naar men beweert: Duitsch toestel op Iercch^ ge bied zijn geworpen. Men weet overigens, dat deze aangelegenheid nog in -onderzoek is. De bladen vinden hierin aanleiding, om zich bezig te houden met de mogelijkheden, welke voor den Ierschen Vrijstaat bestaan, om zich tegen een dergelijken aanval te verdedigen. Hierin stemt men algemeen overeen, dat Ierland natuurlijk, van mili tair standpunt bezien, zeer zwak staat en geeft men meer of minder duidelijk te verstaan, dat de regeering in Dublin er goed aan zou doen, Engeland om hulp te verzoeken. De vliegtuigenbases spelen de hoofdrol. In bepaalde Engelsche kringen schijnt men in dat opzicht erg hoopvol te zijn ge stemd, want het is opvallend dat bijvoor beeld de als officieus beschouwde „Sunday Times" zich blijkens daarin verschenen artikelen sterk interesseert voor het mi litaire probleem van Ierland en aan den anderen kant de mogelijkheid van Engel sche hulp onder het oog ziet De deskundige medewerker op vlieg- tuiggebied van het blad zet in een uitvoe rig artikel uiteen, dat van de Iersche steunpunten uit de voor Engeland van het grootste gewicht zijnde overzeesche ver bindingen met Amerika en de andere over zeesche landen zouden kunnen worden af- gemeden, indien Ierland door vijandelijke strijdkrachten aangevallen en bezet werd. Deze medewerker van de „Sunday Times" is veel openhartiger in zijn uitlatingen, dan de meesten van zijn confraters van de En ge1 sche pers. Hij geeft onomwonden toe, dat het niet zoozeer om het belang van Ierland gaat, doch veeleer om de Iersche vliegtuigbases, waarop Engeland buitengewoon hoogen prijs stelt, ten einde een betere verdedi ging in het leven te roepen tegen de voort durende aanvallen van Duitsche duikboo- ten op de voor Engeland bestemde sche pen. Noord-Ierland ligt nog ver van Zuid-Ierland! Dit is ook hetzelfde standpunt, dat wordt ingenomen door de neutrale pers, zooals o. a. blijkt uit een mededeeling van den Londenschen berichtgever van „Svenska Dagbladet", die in een artikel uiteenzet, dat men zich te Londen thans alle denkbare moeite geeft om het Iersche verdedigings- ste'sel voor te stellen als buitengewoon zwak. Hij schrijft, dat Engeland wel is waar sterke garnizoenen heeft in het Noorden van Ierland (Ulster) en dat daar ook ster ke afdeelingen van de Britsche luchtmacht zijn gestationneerd. maar dat aan den an deren kant de verdediging van de Iersche republiek betrekkelijk niet veel te betee- kenen heeft en dat de afstand van het Noorden van Ierland naar de zeer kwets bare kustgebieden in het Zuideh van Ier land toch altijd nog bedenkelijk groot blijft. De berichten uit Dublin, die voor het grootste gedeelte over Engeland loopen, zyn aldaar onderworpen aan een strenge censuur. Doch er kan geen de minste twij fel aan bestaan, of de regeering van de Iersche republiek blijft nog steeds vast houden aan haar standpunt, dat zii vastbe sloten blijft geen inmenging van Engeland te dulden in de zelfstandigheid van het land. Het prijsbeschikkings- besluit Zooals reeds eerder werd aangekondigd, is de noodzakelijkheid gebleken om niet alleen op het gebied van de prijsvorming, welke bij de geleide economie geheel in handen van dé overheid moet berusten, maar ook op dat van de handhaving en de gerechtelijke bescherming der prijzen, de prijsbeheersching, bijzondere maatrege len te nemen. In het Verordeningenblad is dan ook ver schenen het prijsbeheerschingsbesluit, het welk is uitgevaardigd door de secretarissen- generaal van de departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Justitie. Het gebied van het prijs- beheerschingsbesluit. Het prijsbeheerschingsbesluit is een sanc tie-besluit hetwelk zich uitstrekt over net geheele gebied van de prijsvoorschrif- ten. Het bestrijkt niet alleen de prijzen van artikelen, welke noodig zijn tot vol doening aan de eerste levensbehoeften maar ook de prijzen van de overige voort brengselen van landbouw en industrie, het verkeer, het geldwezen, de huren, de pach ten, de koopprijzen van onroerende goede ren, zoowel die een agrarisch karakter heb ben als die, welke dit niet hebben, van bouwmaterialen, van aannemingen, kortom het geheele terrein van de prijzen en van de daarvoor bestaande en nog in het leven te roepen voorschriften. Het prijsbeheerschingsbesluit bestrijkt derhalve elk voorschrift, dat op prijzen be trekking heeft. De sancties. Overtredingen van prijsvoorschriften konden tot nu toe slechts op grond van de bepalingen van de prijropdrijvings- en hamsterwet gestraft worden. De nieuwe bepalingen van het prijsbeheerschingsbe sluit zijn scherper. Opgelegd kan worden gevangenisstraf van ten hoogste tien ja ren, geldboete tot een onbeperkt bedrag, bovendien verbeurdverklaring, niet alleen van de goederen, waarmede of ten aan zien van welke het misdrijf is begaan, maar ook van den geheelen goederenvoorraad. Voorts zal het vonnis kunnen worden open baar gemaakt. In deze verscherping van de sancties, ligt echter nog geenszins het bij zonder karakter van het besluit. Dit komt meer tot uiting in het daarbij ingevoerde tuchtrecht. Tuchtrecht. Bij de nieuwe tuchtrechtvordering is het niet de gewone rechter, en ook niet een bijzondere, buitengewone rechter, welke de straf zal opleggen, doch de dienst van den gemachtigde voor de prijzen. Het kan wellicht zijn nut hebben in het kort uiteen te zetten, waarom deze vorm van berechting is gekozen. De ervaring hier te lande en elders heeft geleerd, dat de repressie van prijs- overtredingen bijzondere moeilijkheden op- lévert, zoodat daarin het beste door een speciale procedure kan worden voorzien. Nu de overheid zoo diep in het economi sche leven ingrijpt, dat zij de prijsvorming in haar geheel zelf ter hand neemt, is het een eisch van doelmatigheid, dat overge gaan wordt tot de instelling van een door de administratie zelf uit te voeren recht van tuchtstrafvordering. ZooJoer.dt wordt zoowel de opsporing als de strafoplegging in een hand gebracht en kan het einddoel, de prijsbeheersching, steeds in het oog worden gevat. De administratie immers kan geheel systematisch te werk gaan en zoowel het tempo als de volgorde, waarin de zaken worden afgedaan, regelen. Zij is niet alleen verantwoordelijk voor een juis te en nauwkeurige toepassing van de wet telijke voorschriften, maar bovendien voor de prijsbeheersching zelf. De sancties van het tuchtstraf recht zijn eensdeels van minder verre, anderdeels van verdere strekking dan die van het ge wone .strafrecht. Zij strekken minder ver in zooverre daartoe niet behoort gevange nisstraf doch gaan verder, vermits naast de geldboete tot onbeperkt bedrag en de ver beurdverklaring van goederen-voorraden ook bedrijfssluiting, ontzegging van de uitoefening van een beroep, reëele exe cutie tot nakoming van de prijsvoorschrif ten en afdracht van genoten meerwinst kan worden opgelegd. Verhouding rechterlijke straf vordering en tuchtstrafvordering. Ten aanzien van prijsovertredingen blijkt de gewone gerechtelijke strafvordering zoo als tot dusverre bestaan. Zij zal echter al leen worden ingeschakeld op vordering en dan, indien die overtredingen een ernstig misdadig karakter dragen. De organisatie. Het spreekt vanzelf, dat de organisatie in overeenstemming moet zijn met de be ginselen, waarop de tuchtstraf vordering berust. Er zal bij den dienst van den ge machtigde voor de prijzen een af deeling nederland heeft iets aan te bieden. Het Nederlandsch Dagblad beziet de vraag, of Nederland bij een definitieve Duitsche overwinning zijn onafhankelijk heid zal bewaren, voor een oogenblik eens alleen van wat het blad noemt: „een machtsstandpunt": „En dan blijkt, dat het vraagstuk der na tionale onafhankelijkheid op zich zelf weer er een is van de wereldpcsitie van een land. Indien een land een wereldpositie heeft, d. w. z. indien zijn gebiedsdeelen en eco nomische waarden in belangrijke mate over verschillende werelddeelen verspreid lig gen, dan is de mogelijkheid der nationale onafhankelijkheid dus steeds nog van een machtsstandpunt gezien vele en vele malen grooter dan voor een land, dat vrij wel uitsluitend een Europeesche positie be zit. En hoe grooter het belang dier over de wereld verspreid liggende gebiedsdeelen is, des te grooter is de mate van onafhankelijk heid. M. a. w. er is een groot verschil tus- schen de posities van Nederland en die bijv. van Noorwegen. Nederland heeft zulk een belangrijke positie in de wereld, dat het een volwaardige bondgenoot kan zijn, immers, het heeft de hulpbronnen aan te bieden van een groote mogendheid. Uit deze positie nu vloeit de nationale onaf hankelijkheid en de gelijkgerechtigheid met ijzeren consequentie voort, de consequentie van de werkelijkheid. Alleen al om deze zakelijke reden, behoeft geen enkel goed Nederlander mismoedig te zijn, maar kan een ieder vol vertrouwen op de eigen Ne- derlandsche volkskracht constructieven ar beid zoowel op politiek en economisch 'als op sociaal gebied ter hand nemen. Daarom Nederlanders, die eenerzij ds zoo prat gaat op uw nuchterheid, tracht nu eens niet Engelsch te denken, maar denkt zuiver en alleen: Nederlandsch! Dat is de eenige geestelijke basis voor de nationale onaf hankelijkheid, zooals de Nederlandsche we reldpositie daarvoor de materieele basis vormt." de verzekering van luchtbeschermers. Een fonds ingesteld. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Binnenlandsche Zaken betreffende de instelling van een LuChtbeschermings- ongevallenfonds. Dit besluit bepaald, dat zij, die al of niet tegen loon werkzaamheden verrichten bij den luchtbeschermingsdienst, met inbegrip van hen, die krachtens artikel 12 van de Wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen tot het verrichten van werkzaam heden gevorderd zijn, zijn verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband inet die werkzaamheden overko men, voor zoover zy niet reeds krachtens de bepalingen der Ongevallenwet 1921 of der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 verzekerd zijn. Ten behoeve hiervan wordt ingesteld een Luchtbeschermingsongevallenfonds, dat door het bestuur der Rijksv erzekerings- bank beheerd wordt. Ten laste van het fonds komen: de kosten der schadeloosstel lingen en de kosten van administratie van het fonds. We kosten der schadeloosstellin gen worden vastgesteld volgens den maat staf, bepaald voor de bijzondere risicodra gers der Ongevallenwet 1921. De gezamenlijke lasten van het Luchtbe- schermingsongevallenfonds worden jaar lijks omgeslagen over alle gemeenten, naar verhouding tot het aantal inwoners van elke gemeente op 31 December van het boekjaar, vermenigvuldigd met het ge middelde dagloon, dat voor de in de ge meente bij den luchtbeschermingsdienst werkzame personen is vastgesteld Het be stuur der Rijkcverzekeringsbank is bevoegd voorlooupige bijdragen te heffen. Dit besluit is gisteren in werking ge treden. overwerkvergunning bij baggerwerken. Staatscourant no. 8 bevat een beschik king van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, waarbij vengunning wordt verleend voor over werk bij het uitvoeren van baggerwerken, gedurende ihet jaar 1941. prijsbeheersching komen, waarvan het noofd onder den gemachtigde voornoemd verantwoordelijk is voor de prijsbeheer sching. Vervolgens zullen er vijf inspecties voor de prijsbeheersching worden ingericht, met een inspecteur aan het hoofd, deze zal ver antwoordelijk zijn voor de. prijsbeheer sching in zijn inspectie. De aan hem toege voegde inspecteurs zullen eveneens straf- op'eggende bevoegdheid hebben. De inspecties zullen overeenkomen met de rechtsgebieden der Gerechtshoven en in de zetelplaatsen van deze hoven zijn ge vestigd, te weten te Amsterdam, 's-Gra- venhage, 's Hertogenbosch, Arnhem en Leeuwarden. VERHOOGING VAN LAGE LOONEN NOODZAKELIJK. In verband met de gestegen prijzen. In „De Unie" wordt opnieuw geschreven over de wanverhouding, die geleidelijk is ontstaan tusschen de lagere loonen en de prijzen der eerste levensbenoodigdheden, alsmede over de noodzakelijkheid om spoedige verbetering in dien toestand te brengen: „In beginsel gaan wij met het stelsel van de prijsstop (geen hoogere prijzen dan die, welke op 9 November 1940 golden) en de daarmee verbonden loonstop (geen wijzi ging in het loon) acooord. Het is in alle opzichten een beter „systeem" dan de ver derfelijke cirkel van „vrije" loon- prys- verhoogingen, waarmede men in den vo- rigen oorlog opereerde en waarbij de loo nen toch steeds ver bij de prijzen ten ach ter bleven. Doch dan moeten beide, zoowel de prijsstop als de loonstop, ook doeltref fend werken. Want het feit blijft bestaan dat de prijzen der eerste levensbenoodigd heden belangrijk zijn verhoogd, terwijl de inmiddels doorgevoerde loonstop in het al gemeen, juist in de lagere loonklassen, wordt nageleefd. Zoo sterk heeft de loon- verordening gewerkt, dat in vele kringen, naar ons is gebleken, de meening bestaat, dat is geen enkel geval loonsverhoogingen zijn toegestaan. Het kan echter onmogelijk in de bedoeling der autoriteiten hebben gelegen om de reeds vastgestelde wanver houdingen in loonen en prijzen te laten voortbestaan. Wij wijzen daarom met na druk op de toelichting, welke bij de loon- verordening gegeven werd en waarbij in ver bar. i met de gewijzigde economische on.standigheden de mogelijkheid van loons- verhooging nadrukkelijk werd opengehou den. Men moet zich in die gevallen wen den tot het college van Rijksbemiddelaars. „In overheidskringen ziet men reeds de noodzakelijkheid in van verhooging der lagere en laagste inkomens in verband met de gestegen prijzen. Wat voor de overheid geldt, geldt eveneens vooi de particuliere werkgevers. „Dit alles klemt temeer, aldus „De Unie" voorts, nu in verschillende plaatsen de voedselvoorzienL'<g gevaar dre.gt te loo pen. Zoo werd in den Amsterdamsche ge meenteraad medegedeeld, dat in een groo te arbeidersbuurt slechts twee ons vet in vier weken voor arbeidersgezinnen be schikbaar was. In andere buurten, zoo wordt ons medegedeeld, was de vleesoh- en vetverstrekking niet minder slecht. In die gevallen moeten de huisvrouwen trach ten het tekort aan te vullen met andere artikelen (visoh bijvoorbeeld), doch daar van is de prijs in vele gevallen zoodan.g gestegen, dat men de kosten uit de onver anderde, lage loonen met den besten wil ter wereld niet bestrijden kan. „Het blijft daarom noodzakelijk, de la gere inkomens zooveel mogelijk bij het gestegen pryspeil aan te passen, zoodat de menschen in staat zullen zijn de, voor distributie voor ieder beschikbare, hoeveel heid goederen te bekostigen." wedde-regeling van het rijkspersoneel. Tijdelijke toelage en kindertoelage. Het Verordeningenblad bevat een besluti van den secretaris-generaal van de depar tementen van Financiën en van Binnen- landsche Zaken betreffende toekenning van een tijdelyke toelage aan het rijkspersoneel en verhooging van het minimum van de kindertoelage. Deze beschikking bepaalt, dat met in gang van 1 December 1940 aan het ge huwde rijkspersoneel in vasten en tijde- lijken dienst of op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht werkzaam, een tijde- ijke toelage wordt verleend van zes ten honderd van de bruto-wedde of het bruto loon, voor zoover de bruto-wedde of het brutoloon, vermeerderd met deze toelagen, een bedrag van 1900.— 's jaars niet over schrijdt. Het bovenstaande is niet van toe passing, wanneer ingevolge een algemeene loonsverhooging na 31 December 1937 de wedde of het loon van vorenbedoeld rijks personeel is verhoogd. Met ingang van 1 Januari 1941 wordt, bij wijze van tijdelijken maatregel, het mini mum bedrag van de kindertoelage, bedoeld in artikel 21. eerste lid, onder a, en in ar tikel 24, zevende lid, van het bezoldigings besluit burgerlijke rijksambtenaren 1934, van 60.'s jaars, 1.15 per week of 5 per maand, per kind, opgevoerd tot 75.— 's jaars, 1.45 per week of f 6.25 per maand per kind. het bier wordt 15 lichter. Een wijziging van den bieraccijns te wachten. Het Centraal Brouwerij Kantoor, geves tigd te Amsterdam, heeft een circulaire gezonden aan de exploitanten van restau rants, café's, slijterijen en winkels, waarin een op 15 dezer ingaande vermindering van het gehalte van het bier met 15 pet. wordt aangekondigd. Wij ontleenen aan deze cir culaire het volgende: De bieromzet stijgt tegenwoordig zooda- BOERENKOOL. Ongeveer zeven en veertig eet-des- kundige vrouwen wandelen al eenige maanden met hun éénpans- en hndere gerechten dwars door de Nederland sche Pers om ons er van te overtui gen, dat wij met niks in de pan dan wat aardappelschillen, waar men ver geten heeft de aardappel uit te halen, heel aardig eten kan. De eenige over tuiging, die zij tot nu toe bij mij ge vestigd hebben is, dat wij vroeger idioot stom hebben gegeten: veel te vet, veel te duur, veel te veel, kort om: wy komen er nu pas achter. Nu lees ik weer een nieuw artikel: Hoe bewaren wij groenten en fruit? Liefst niet samen in een ruimte. Natuurlijk. Je bewaart geen room en azijn samen in één kannetje. Al- lijkt het er soms veel op, dat het te genwoordig nog al eens voorkomt. Ik lees in dat artikel ook iets over aard appelen, die op een donkere, niet te warmë plaats moeten worden be waard. Zij blijven n.l. na het oogsten doorgroeien, halen adem en loopen uit. Dus bijna precies hetzelfde als bij de menschen. Want menschen, die op een donkere, niet te warme plaats worden bewaard, blijven doorgroeien en ademen. Het eenige verschil is, dat zij in nden regel niet uitloopen. Maar tevergeefs heb ik in dit en duizend andere artikelen gezocht naar een handigheidje van Mevrouw Lottgering of van Mevrouw Wittop Koning met de boerenkool. Deze dames doen meer dan kony- nen tooveren uit een hooge hoed, in dien men hen in hun geraffineerde menu-scheppingen tenminste mag ge- looven. Maar in die 1294 artikelen, hoe je met niks toch lekker kur.t eten, heeft nog niemand my verteld, hoe je boerenkool kunt eten zonder vet, spek of worst. En er is haast by, want de vorst is al over en de worst is er nog niet WINTERHULPSPNEDERLAND Gironummer van de W. H N. Stort op 5553 of 877. Postgironummer 877. De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V., A'dam. 5553 H. C. Heij: „Laten wij in deze moeilijke tijden voor land en volk nu ook elke gelegen heid tot nationale samenwerking dank baar aangrijpen om den gemeenschaps daad te stellen. Geeft wat u kunt voor de winterhulp. Geeft met uw g an sche hart voor eigen volk en helpt daardoor hen, die het moeilijker hebben dan u." RECTIFICATIE. In een gisteren geplaatst artikeltje over den Algemeenen Arbeidsdienst stond enkele malen abusievelijk „algemeene Opbouw- dienst". nig, dat hierdoor de grondstoffenpositie der brouwerijen beinvloed wordt. De overheid heeft daarin aanleiding gevonden het brou werij bedrijf eenige beperkingen op te leg gen. Deze maatregelen worden uitgevoerd door het Centraal Brouwerij Kantoor, waarin de geheele Nederlandsche brouwe rijindustrie georganiseerd is. Teneinde in de tegenwoordige omstan digheden een waarborg te scheppen voor een regelmatige biervoorziening wordt het gehalte van het bier per 15 Januari 1941 met ongeveer 15 procent verlaagd. Een der gelijke verlaging heeft op den smaak geen merkbaren invloed, zoodat de bierverkoop daaronder niet behoeft te lijden.' De maatregel betreft het bier van alle Nederlandsche brouwerijen. Ook het bui- tenlandsche bier zal hieronder vallen, zoo als ons door de desbetreffende autoriteiten is toegezegd. Het is niet mogelijk om in verband met de gehalteverlaging de verkoopprijzen der brouwerijen te verminderen. Tegenover de grondstoffenbesparing staat namelijk een prysverhooging van die grondstoffen. Bo vendien is er een wijziging van den bier accijns te verwachten. Het is nuttig er hierbij op te wijzen, dat het bier met verlaagd gehalte niet als een soort oórlogsbier is te beschouwen. Er wor den immers geen andere dan de gebruike lijke grondstoffen in verwerkt.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1