Voortdurend vallen de Duitschers aan De strijd in de Middellandsehe Zee. Mislukte aanval op Noord-Frankrijk. OPTREDEN VAN DUITSCHE VLIEGERS. ViootJormaties aangevallen. De spanning in Indo-China. MAAMJAG 13 JANUARI 1941 DE LE'DSCHE COURANT TWEEDE BL40 - PAG. 5 BRITTEN NEERGESCHOTEN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: Het luchtwapen heeft gisteren gewa pende verkenningsvluchten ondernomen en is voortgegaan met het leggen van mij nen voor Britsche havens. Bij den aanval op een vliegveld in Zuid- Oost-Engeland werden treffers geplaatst. Een vijandelijk koopvaardijschip van 8.000 b. r.t. kon door voltreffers in het zeegebied ten Westen van Ierland, een an der koopvaardijschip van 3.000 b. r t. aan de Britsche Oostkust, tot zinken gebracht worden. Bij een nieuwen luchtaanval op een Engelschen vlootformatie in de Middel landsehe Zee kregen een kruiser en ver scheiden andere oorlogsbodems zware bom- treffers. In den afgeloopen nacht hebben weer sterke formaties gevechtsvliegtuigen aan vallen gedaan op militaire doelen in Lon den. Talrijke branden bevestigden het re sultaat. In de vroege ochtenduren heeft de vijand eenige brisant- en brandbommen gewor pen in Noord-Duitschland, waarbij een woonhuis waar beschadigd werd. Drie personen vonden den dood en drie anderen werden zwaar gewond. Tot zoover het weermachtsbericht. De „Nya Dagligt Allehanda" publiceert een bericht van United Press uit Londen, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche aan vallen in 'den nacht van Zaterdag op Zon dag een der hevigste was, welke Londen heeft ondergaan. De eene golf Duitsche toestellen na de andere verscheen boven de stad om brand- en brisantbommen te la ten vallen. Uit het bericht blijkt voorts, dat reusachtige branden moeten zijn uit gebroken, want men slragde er slechts ten deele in het vuur meester te worden. Zondag zijn drie Hurricane-toestellen bij een poging van de Royal Air Force, het Noord-Fransche kustgebied binnen te vlie gen, tusschen Calais en Boulogne neerge schoten. Twee er van werden door het af weergeschut zoo hevig onder vuur geno men, dat zij ondanks handig manoeuvree ren niet konden ontkomen en na enkele oogenblikken brandend neergeschoten. De derde Hurricane werd door Duitsche jacht vliegtuigen tot boven zee achtervolgd en boven het Kanaal gedwongen tot een ge vecht. Spoedig stortte het toestel neer en sloeg op het water te pletter. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP NOORD-FRANKRIJK. De officieele Britsche radio heeft Zater dag de bewering verspreid, volgens welke het Engelsche luchtwapen op 10 Januari een grooten aanval op Nóord-Fransch ge bied heeft ondernomen. De actie zou zijn uitgevoerd met vijftig bombardements vliegtuigen en 500 jachtmachines. In wer kelijkheid berusten zoowel deze getallen als de in het verdere verloop van het be richt vermelde z.g. successen op leugens. Op 10 Januari vlogen in totaal ongeveer zeventig Britsche vliegtuigen naar de Noord-Fransche kust. Aanvallen overdag van gelijke sterkte werden door de R.A.F. ten hoogste bij het begin van den oorlog, b.v. bij den aanval op Wilhelmshaven on dernomen en leidden in alle gevallen tot zware nederlagen. Van de zeventig vlieg-' tuigen die op 10 Jan. eenzelfde poging on dernamen, waren twintig bommenwerpers, en ongeveer vijftig jachtvliegtuigen. Hier van werden reeds boven het Kanaal een Bristol-Blenheim en een Spitfire door Duit sche jagers neergeschoten. Binnen het be reik van de Duitsche luchtdoelartillerie verloren de Britsche aanvallers door vol treffers van het afweergeschut nog zes toe stellen, en wel drie Bristol-Blenheim en drie Hurricane jagers. De overige machines waren als geyolg van het buitengewoon doeltreffende afweergeschut niet in staat haar bommen goed gericht te laten vallen. Bij elkaar vielen er maar vijftien bommen, waarvan echter slechts een op een militair doel, t.w. een opslagplaats van materiaal, zonder dat hier noemenswaardige schade werd aangericht. Aan Duitsche zijde zijn noch in het luchtgevecht, noch als gevolg van de bommen verliezen geleden. De ver dere bewering van de Britsche radio, dat bij den Duitschen aanval op Portmouth twee Duitsche vliegtuigen zijn neergehaald, is eveneens gefantaseerd. MISLUKTE ENGELSCHE AANVAL OP PIER VAN ZEEBRUGGE. Engelsche bombardementsvliegtuigen hebben Zaterdag een aanval gedaan op de pier van Zeetrugge. Alle vier gewor pen Engelsche bommen zijn, naar van mi litaire Duitsche zijde wordt medegedeeld, in zee terecht gekomen zonder dat de pier beschadigd werd. Er is geen aanval met machinegeweren ondernomen. Hiermede is de Engelsche bewering dat de pier door twee brisantbommen getroffen werd en dat een troepenconcentratie met machinege weervuur bestookt is, weerlegd. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN VLOGEN WEER BOVEN ZWITSERLAND. De staf van het Zwitsersche leger heeft medegedeeld, dat in den nacht van 11 op 12 Januari gedurende verscheiden uren vreemde vliegtuigen boven het gebied tus schen de Jura en het Meer van Genève ge vlogen hebben. De toestellen kwamen Zwitserland binnen uit Noord-Westelijke richting en verlieten het land weer in de richting van Opper-Savoye. In verschei den streken werd luchtalarm gexfiaakt. Het luchtdoelgeschut trad in werking. Uit een noodlanding in Frankrijk en uit radioseinen blijkt onomstootelijk, dat deze vliegers van Engelsche nationaliteit wa ren. Uit Vichy wordt gemeld: In Nizerieux, in de omgeving van Lyon, heeft op 11 Januari op 23.00 uur Franschen tijd, een Engelsche bommenwerper van het type Wellington een noodlanding gemaakt. Hierbij werd het vliegtuig totaal vernield. De inzitten den brachten er het leven af en werden on middellijk door de autoriteiten van het de partement Ain geinterneerd. DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN DEUGEN NIET. Uit Buenos Aires wordt gemeld: De Ame- rikaansche journalis Ralph Ingersoll heeft in een artikel in de „Presna" van gisteren gewezen op de onvolkomenheden van de gevechtsvliegtuigen, die de V. S. aan En geland geleverd hebben. Hij verklaarde, dat de Amerikaansche vliegtuigen welis waar mooie toestellen zijn, maar met één fout behept zijn, dat zij n.l. niet deugen voor den strijd. Ingersoll betoogt, dat alle Engelsche vliegers en deskundigen, die hij in Engeland gesproken had, het er over eens waren, dat de Amerikaansche vlieg machines niet bruikbaar waren voor den strijd tegen het Duitsche luchtwapen en waarom afgeschoven zullen v/orden naar het Oosten. Volgens Ingersoll weigeren de Engelsche piloten in de Amerikaansche toe stellen hun leven te wagen in den strijd met de Duitse!csserschmitts. Ranged, de nieuwe minister president van Finland (Foto Weltbild) ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. De strijd in de Middelandsche Zee van vliegtuigen en oorlogsschepen heeft zich verscherpt. Dit is de conclusie der Ita- liaansche bladen in hun commentaar op de weermachtberichten van de laatste dagen. Over eenige dagen zal pas de balans vol ledig opgemaakt kunnen worden, wanneer de operaties afgeloopen zijn en nauwkeuri ge inlichtingen ter beschikking staan. In zijn weermachtbericht no. 219 van heden maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Albanië heeft de vijand aanvallen op het front van het elfde leger gedaan. On ze tegenaanvallen hebben den vijand ge voelige verliezen berokkend. In het centrale hebben van de Middel landsehe Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen haar schitterende ac tiviteit, die gisteren begonnen is, voortge zet. Zij hebben verkenningsvlychten on dernomen en aanvallen gedaan op Engel sche formaties. De aanvallen waren op twee groote groepen schepen gericht: een kruiser van het type Birmingham is, het geen zeker is, door een bom van zwaar ka liber getroffen. In Cyrenaica was er bedrijvigheid van artillerie en patrouilles. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke formaties nabij Dzja- raboeb gebombardeerd. De vijand heeft herhaalde aanvallen op eenige eenheden van onze bases in Cyrenaica ondernomen. In Oost-Afrika legden patrouilles aan de fronten van den Soedan en Kenia activiteit aan den dag. Een onzer posten heeft in de zone van Galiabat een aanval, welke door artillerie werd ondersteund, afgeslagen, waarbij den vijand verliezen werden toe gebracht. Op den ochtend van 10 Januari ontdekte een formatie topedobooten, die op verken ning was in de Straat van Sicilië, een be langrijke vijandelijke vlootformatie, welke uit tal van boven-watereenheden bestond. Twee van onze torpedobooten deden een beslisten aanval midden op de formatie en troffen met twee torpedo's een kruiser, waarvan later werd waargenomen, dat hij in zinkenden toestand verkeerde. Daarop ontstond er een felle strijd tusschen de vijandelijke torpedopagers, gesteund door kruisers eenerzijds, en onze torpedobooten anderzijds, die een langdurig en krachtig vuur onderhielden. Twee vijandelijke tor pedopagers werden getroffen en aan boord vielen branden waar te nemen. Een van onze torpedobooten werd met een volle - laag in de machinekamer getroffen en ver volgens in de munitie-opslagplaats, waar- door het vaartuig tot zinken werd ge bracht. Er verscheen terstond een andere torpedoboot om de schipbreukelingen te redden. Bulten1 andsche Berichten AARDSCHOK VERWEKT PANIEK TE SMYRNA. Zaterdagavond heeft in het dorp Deghir- mendere, dat nabij Smyrna is gelegen, een zware aardschok negen huizen doen instor ten, terwijl 25 andere gebouwen bescha digd werden. Een der zwaar beschadigde gebouwen is de volksschool. Het provin ciale bestuursgebouw is ingestort. In vele andere gebouwen in het plaatsje werden groote scheuren waargenomen. Tot dus verre zijn nog geen berichten ontvangen over dooden of gewonden. Ook uit de plaatsjes Yenikoy en San- cakni wordt schade gemeld, zoodat de aardbeving zich in een groot gebied, dat zich in het Noorden tot Begama en in het Zuiden tot de Zuidoost-kust uitstrekt, heeft doen gevoelen. De aardschokken zijn reeds op 9 Ja nuari 's morgens om 7.13 uur begonnen, toen een tien minuten durende schok werd gevoeld, die zich in de richting West- Oost voortbewoog en die men een donde rend geraas gepaard ging. Volgens telefo nische berichten uit Smyrna duurden Zon dagmiddag daar de bevingen nog voort. Reeds op 9 Januari werd aldaar een aard schok gevoeld, die 10 seconden aanhield en een paniek onder de bevolking teweeg bracht. ZWARE SNEEUWVAL IN SPANJE. Zaterdag en Zondag heeft het in ver scheidene deelen van Spanje opnieuw he vig gesneeuwd. Voor het eerst sedert jaren ligt de havenstad El Ferrol onder een dicht sneeuwkleed. De temperatuur is daar tot twee graden onder nul gedaald. Twee personen heeft men doodgevroren aangetroffen. Wegens het zware noodweer en de holle zee moesten de schepen „Anequera" en „Ruda", die op weg waren naar Gijon, El Ferrol als noodhaven binnenloopen. Vele bergbewoners in he Cantabrisch gebergte zijn door de hoog liggende sneeuw geheel van de buitenwereld afgesloten. Ook op de Midden-Spaansche landwegen heeft het verkeer met buitengewoon groote moei lijkheden te kampen, daar bijna alle straatwegfen beijzeld zijn, waarvan vooral de levensmidelenvoorziening in eenige steden de gevolgen ondervindt. In den nacht van 11 op 12 Januari heb ben uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtuigen een aanval op Turijn en Sa- vigliano gedaan, waarbij brand- en bri santbommen werden geworpen. Te Turijn werden woonhuizen getroffen. Er vallen drie dooden te betreuren. Vier personen werden gewond. Te Savigliano kwamra bommen terecht op een militair hospitaal, op woonhuizen en op de paiochiekerk. Er werd eenige schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. Ter hoogte van Catana heeft een van onze jachtvliegtuigen 11 Januari des mid dags, een Engelsch vliegtuig van het type Glenn Martin neergeschoten. Italiaansche verkenningsvliegtuigen heb ben den geheelen dag aldus deelt Radio Rome in aanvulling op het weermachtbe richt mede boven het centrale en Zuid oostelijke bekken van de Middellandsehe Zee verkenningsvluchten uitgevoerd om een wakend oog te houden op vijandelijke scheepsbewegingen. Aan deze vluchten werd ook deelgenomen door afdeelingen van het Duitsche vliegercorps, dat in het bijzonder het luchtruim, waar de jongste luchtgevechten zich hebben afgespeeld, bewaakten. Op 100 mijl ten Zuiden van Kaap Passero hebben zij zooals in het weermachtbericht in het kort gemeld een Britsche vlootformatie aangevallen en een kruiser met een bom getroffen. Steunend op de resultaten van het oogenblik, constateert het „Giornale d'Ita- lia", dat voor de vijfde maal de Britsche vloten uit Gibraltar en Alexandrië ver geefs getracht hebben zich in de Straat van Sicilië te vereenigen. Het blad komt daarbij tot de volgende gevolgtrekkingen: le. De Italiaansche strijdkrachten zijn intact ondanks Churchill's hoop en bewe ringen, dat het tijdstip der beheersching van de Middellandsehe Zee nabij was; 2e. De Italiaansche strijdkrachten blijven het centrale bekken van de Middellandsehe Zee, dat van vitaal belang is voor de ont wikkeling der Britsche vlootoperaties, con troleeren en beheers^hen; 3e. De Italiaaqsch-Duitsche samenwer king in de Middellandsehe Zee blijkt doel treffend te zijn. De Britsche propaganda zoo meldt Stefani verder uit Rome heeft zich op een opmerking van den oorlogscorrespon dent van Associated Press geworpen, die eenigszins haastig zijn conclusies uit de mi litaire operalies in Noord-Afrika trekt en een Britschen inval in Italië tot de moge lijkheden rekent. De correspondent waakt er wel voor aan te geven, met welke mid delen Engeland denkt vasten voet in Italië te krygen of liever hoe het zelfs van verre de Italiaansche kust denkt te naderen. De Italiaansche communiqué's der laatste da gen toonen aan, dat het niet zoo gemakke lijk is een dergelijke onderneming te wa gen, omdat de Italiaansche luchtmacht en vloot dit deel van de Middellandsehe Zee bewaken. WAANZINNIGE VERWONDT VIER VROUWEN. Vier vrouwen zijn Zaterdagmorgen in de voorstad van Kopenhagen Lyn door een krankzininge zwaar gewond. Een 22-jarige student in de handelswe tenschappen, die reeds eenigen tijd teeke nen van zenuwoverspanning vertoonde, overvisl Zaterdagmorgen in een vlaag van waanzin zijn bedlegerige 64-jarige moeder en zijn zuster en verwondde beiden bene vens de verpleegster van zijn moeder en het dienstmeisje met bijlslagen. Hij pro beerde daarna het huis in brand te steken. Terwijl de verpleegster en de dienstbo de in weerwil van haar kwetsuren naar een winkelier in de buurt liepen om hulp te halen, had de krankzinnige zich ver wijderd, doch hij kon opgespoord en naar een gesticht overgebracht worden. De toestand vari de zuster van den on gelukkige en van de dienstbode wordt door de geneesheeren ernstig geacht. De brand in de villa kon gebluscht worden, alvorens hij om zich heen greep. OVER EN WEER VLIEGTUIG- AANVALLEN. Negentig Thailandsche vliegtuigen heb ben, in samenwerking met landtroepen, op 8 Januari een aanval ondernomen op ver scheidene belangrijke militaire doelen in Fransch Indo-China in het gebied van Ala- nya, waarbij zij zware schade aanrichtten, -- zoo hebben de legerautoriteiten te Bang kok msdedgedeeld. Ambtenaren deelden mede, dat de Thai landsche vliegtuigen Sisophon aan een zwaren aanval blootstelden en practirch de geh 3 stad in vlammen hulden. Tevens plaatsten zij rechtstreeksche treffers op een niet nader aangeduid aantal benzinetanks te Stungtrang, welke in brand vlogen, ter wijl zij verdsr nog een reeks andere plaat sen met bommen bestookten. Te Vichy is, naar vandaar gemeld wordt, het volgende rapport uit Hanoi ontvangen. Ter vergelding van de Thailandsche aan vallen heeft het Fransche luchtwapen de plaatren Sakow-Lakone en Korast doel treffend met bommen bestookt. De Fran sche artillerie heeft op haar beurt ten Wes ten van Savannaket een Thailandsche bat terij en den post van de veldwacht te Sai- moen vernitaigd. De artillerie heeft voorts nog een Thailandsche batterij ten Westen van Vientiane tot zwijgen gebracht. Boven dien is bevestigd, dat de Thailandsche troe pen, die 4 en 5 Januari uit het gebied van Kambodrja teruggeslagen werden, in de streek van Pailin zware verliezen geleden hebben. Een Thailandsche bommenwerper is neergeschoten. Het opperbevel van het leger van Thai land maakt bekend: „Zaterdagmorgen heeft een groote for matie Thailandsche vliegtuigen tijdens he vige luchtgevechten boven Siemreap nabij Angkor twee zware bommenwerpers van Fransch Indo-China en twee gevechtsvlieg tuigen neergeschoten. De Thailandsche vliegtuigen keerden alle veilig op hun ba sis terug." DE LEGERS RUKKEN OP. De Fransche troepen zijn Donderdag vol gens een officieel bericht uit Hanoi weer opgerukt tot in de nabijheid van Samrong, in het Noorden van de provincie Kambods- ,ia op vijftig kilometer van de grens van Thailand. De Fransche militaire woordvoer der te Hanoi verklaarde, dat het hem niet bekend was, of Thailandsche troepen het meer naar het Westen gelegen Sisophon ingenomen hadden. Volgens Thailandsche legerberichten zijn de Thailandsche troepen over bijna het ge- heele front de Indo-Chineesche provincie Kambodsja binnengedrongen. Daarvan wordt het deel, dat ten Westen van de Me kong gelegen is door de regeering van Thailand opgeëircht. SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. Zeven dooden heeft Zaterdagmorgen een ernstig spoorwegongeluk in Spanje ge- eischt, dat ontstond door het bezwijken van een brug bij Vinarez, toen er juist een goederentrein over reed. De bagagewagen en zeven wagons stortten in de rivier, waarbij drie spoorwegbeambten en vier politiemannen, die den trein begéleiden, gedood werden. Vier andere politiemannen werden zwaar gewond. Gelukkig was de locomotief reeds over de rivier en een aantal wagens is op den anderen oever blijven staan. Door het 'in storten van de brug is de rechtstreeksche verbinding tusschen Barcelona en Valen cia voorloopig verbroken. Dit treft bijzon der slecht, nu de sinaasappels geoogst wor den en de koopvaart in de Middellandsehe Zee in een kritieke situatie verkeert. Ook de u'tvner van sinaasappels over land naar Frankrijk geschiedt grootendeels via dit traject. SNELTREIN PARIJS—HENDAYE ONTSPOORD. De sneltrein ParijsHendaye is bij het - verlaten van den tunnel van St. Jean de Luz ontspoord. De zeven laatste rijtuigen sprongen uit de rails en vielen om. Vijf reizigers werden zwaar gewond. Het door gaand verkeer moest tijdelijk verbroken worden. Ip opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied werden Zondag in het Koloniaal Instituut te Amsterdam aan 1000 Amsterdamsche kinderen een warmen maaltijd verstrekt. De kleinen lieten het zich best smaken. Foto Pax-Holland.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5