VRIJDAG 10 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 RECHTZAKEN Haagsche Pollllerechler Het paard wilde niet trekken en er ontstond veel narigheid. Toen de arbeider G. J. Blauw uit Al phen a. d. R ij n op 1 November een schuit naar Zevenhoven bracht, zag hij bovenop den dijk, A. den U. uit Z e v e n- hoven, bez:g een paard met een dik stuk hout te bewerken. Hij sloeg het paard waar hy het maar raken kon. B. ging den dijk op en zei tegen den zoon van den U., die er ook bij was, dat hü werk van deze dierenmishandeling zou maken. Zoonlief ging deze „boodschap" overbrengen naar papa, die daarover in toorn ontstak. Hij verwisselde het stuk hout voor een eindje ijzer en wilde dit stukje metaal op B.'s schedel deponeeren. Deze zag het gevaar aankomen en wist zijn hoofd in veilig heid te stellpn. Het eindje ijzer had een omtrekkende beweging gemaakt en had de lendenen van B. geaaid. Dat nog niet ge noeg zijnde, had den U. de ademhalings organen van B. dicht willen knijpen, zoo dat er werkelijk een minder prettige situa tie was ontstaan. Voor deze dubbele mishandeling van mensch en dier had den U. zich te ver antwoorden. Hij ontkende het paard mis handeld te hebben. Het dier wilde niet trekkey en daarom had hij het uitgespan nen en aan een touw gespannen, opdat het rond zou moeten loopen. Eenige „aanmoe- digings"-tikjes waren toen noodig ge weest, maar mishandeling? „Niks van an". Wat de mishandelende behandeling van B. aangaat, dit moest hij doen uit pure zelfverdediging, want hij dacht, alleen maar, dat B. hem wilde aanvallen. De Officier geloofde niets van het ver haal van verdachte. Hij is al eens veroor deeld wegens dierenmishandeling, thans staat hij voor een zelfde delict terecht en er is nog een verbaal loopende tegen hem, OQk al weer wegens dierenmishandeling en nog wel van hetzelfde paard. De eisch werd een gevangenisstraf voor éen tijd van twee maanden. Over 8 dagen zal de Politierechter von nis wijzen. Een agent, die menschen- kennis had. De agent van politie J. M. P. Barendse te Noordwijk aan Zee ging op 17 November een café binnen aan de Kerk straat daar ter plaatse, om te controleeren of de drankwet wel werd nageleefd. In bet café bevonden zich een aantal personen, waaronder de schilder A. J. M. uit Noord- wijk. Deze had een glaasje bier te veel op en begon den agent te beleedigen. Deze laatste wilde M. toen arresteeren, maar voor hij hem bereiken kon was deze reeds door de deur in de duisternis verdwenen. Dus trok de agent ook maar af, want aan een achtervolging in de duisternis viel niet te denken. De agent bleek te beschikken over heel wat menschenkennis, want hij ging ge woon een eindje om en kwam ra vien mi nuten rustig weer het café binnen gewan deld, van het standpunt uitgaande, dat M. wel weer zijn heil gezocht zou hebben in het café. Hij had goed gedacht, want M. was er en dus kon hij gearresteerd worden. Deze gevangenneming was echter niet bijster rustig in zijn werk gegaan, aangezien M., buiten gekomen zijnde, begon te rukken en te trekken en natuurlijk .juist in een tegenovergestelde richting als waar zich de cel bevond. De strubbelingen waren zoo erg geworden, dat agent en arrestant over het plaveisel gingen rollen. Het reeds te voren vaststaande feit, n.l. het toch aan het kortste eind trekken van M., kon hij niet ontloopen en dus had hij zich voor den' Politierechter te verant woorden wegens wederspannigheid. Hij excuseerde zijn optreden met de woorden: „Ik ben een beetje boven mijn theewater geraakt, want ik had gewon nen met kaarten". De Officier aanvaardde een dergelijk ex cuus niet en vond het optreden van M. buitengewoon ernstig. De eisch werd dan ook een gevangenis straf voor den tijd van één maand. Het vonnis werd een gevangenisstraf van veertien dagen. En verdachte deed dadelijk afstand van hooger beroep. Hij wilde zoo graag onderdak hebben in de gevangenis.... Vast staat, dat de telegraafwerker A. v. d. K. uit Waddinxveen vele stroppen in zijn leven heeft gehad. Hij had zijn hoofd in den wind gegooid en was gekke dingen gaan doen. Hij wilde onderdak hebben, desnoods in de gevangenis en om dat te krijgen, had hij op 3 December een win kelruit ingegooid van het perceel Juhana- straat 78 te A1 p h e n a. d. R ij n. Wat er al gebeurde, hü kreeg zü'n onderdak niet, dus bad hij op 5 December maar weer een winkelruit te Alphen ingegooid, thans in de Prins Hendrikstraat 37. Vermoedelyk zal hü weer geen blüvend onderdak ge kregen hebben, want hü presenteerde zich persoonlijk in het verdachtenbankje bij dén Politierechter. „Waarom hebt u dat eigenlük gedaan?", vroeg de Politierechter hem. „Ik liep te dwalen, had geen eten en geen onderdak", klonk het antwoord. „U bent een beetje uw stuur kwüt ge raakt", constateerde de Politierechter. Alhoewel verdachte nog nooit veroor deeld is geweest, vond de Officier geen termen aanwezig voor een voorwaardelü- ke veroordeeling. Hetgeen verdachte ge daan, heeft zijn dingen, die niet geduld kunnen worden. Menschen van wie de ruiten zijn, kunnen er toch niets aan doen, dat verdachte geen onderdak heeft. En de overheid kan dergelijke manieren niet dulden. De eisch werd dan ook twee maanden gevangenisstraf. Wilde verdachte toen met alle geweld onderdak hebben, nu hij het zoo ruim toe gemeten kreeg, wilde hij er niets van heb ben, en deed alle moeite om er af te ko men. Hü krü'gt nu een poosje logies, want hü werd veroordeeld tot veertien da gen gevangenisstraf. Hij mocht olie gebruiken, maar gebruikte het verkeerd. De schipper G. van R. te Roelof- arendsveen had vergunning om don kere olie te gebruiken voor zijn motor schip, de „Roelofarendsveen I". Hü mocht varen op Amsterdam, maar hü had een keer laten varen in de richting Rotterdam en dat mocht dus niet. Verdachte begreep er niet veel van. Of hü nu de olie gebruikte om naar Amster dam te varen of naar Rotterdam, een feit bleef, dat. hü olie gebruikte en dat mocht hü officieel. Bovendien, als zün maandelü'ks toege wezen kwantum olie op was, dan voer hü niet meer. De Officier wilde best aannemen, dat de schippers een moeilijken tijd doormaken, maar het is voor velen moeilük. Een ieder heeft zich te houden aan de voorschriften en dat heeft verlachte niet gedaan en de eisch werd dan ookeen geldboete van f 10 subs. 10 dagen. Het vonnis werd conform dezen eisch. Spijkers voor het konijnenhok. De timmerman J. V. te Leiden was op 14 November aan het maken van een konü'nenhok begonnen, maar toen hij be zig was, kwam hij tot de ontdekking, dat hü geen spijkers draadnagels zegt een echte timmerman genoeg had. Hij was even spükers gaan halen en had daar ziin motorrijwiel voor gebruikt. Nu had hij wél vergunning om naar het vliegveld Valkenburg te ryden, waar hü werkzaam was, maar dan langs den kortsten weg. Boodschappen mocht hij niet op zün mo tor doen en het toeval wilde, dat de agen ten Straathof en Slot hem aanhielden op de Aalmarkt te Leiden. Het werden dure spijkers voor het ko nijnenhok, want, nadat de eiseh geweest was een geldboete van 25 subs. 25 dagen, werd de uitspraak 15 subs. 15 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK VERSTORING VAN EEN BEGRAFENIS TE KATWIJK AAN ZEE Heel het dorp nam aan de herrie deel. Op 4 November van het vorig jaar is het bü de begrafenis van Teunis de P„ te Katwijk aan Zee tot onverkwikke- lüke tooneelen gekomen, waaraan vele Katwükers hebben deelgenomen. Een van deze demonstranten, de 56- jarige mej. M. V. huisvrouw van C. van B., te Katwük aan Zee, had de plechtig heid wel het meest verstoord. Zü stond bü het opstellen en vertrekken van den stoet, vanaf het sterfhuis, vooraan in de massa belangstellenden en zeer luidruchtig waren haar opmerkingen geweest. Zoo had zü op iemand, die de begrafenisstoet volgde toegebruld „Daar heb je S. ook met zün grooten* neus". Een ander persoon, kreeg ook al aanmerkingen over zijn neus te hooren, want ook hier klonk het „kük hü eens met zün neus". Weer een ander hoorde zich toevoegen „Daar heb je bur gemeester spreeuw". Het toppunt was evenwel het gezegde, toen er een bestel auto van van Gend en Loos, voorbü kwam „Neem hem maar mee". Verdachte ontkende ten stelligste ook maar iets gezegd te hebben. Er waren door het O. M. drie getuigen gedagvaard, die evenwel niet verschenen waren. Daar entegen had verdachte drie getuigen a decharge meegebracht. De eerste getuige, een dienstbode, ver telde, dat juffrouw V. absoluut niets ge zegd had, want zü had al dien tüd naast haar gestaan. De tweede getuige, een dochter van de juffrouw in hét verdachten bankje, begon te vertellen, dat zij zoo nu en dan doof is. Toen was zü niet doof, maar thans weer een beetje, aangezien zü zich zenuw achtig maakte. Maar ook zü vertelde, dat zü haar moeder geen woord had hooren zeggen. De derde getuige noemde, een ieder, die zei, dat vrouw V. iets gezegd had, een leugenaar. De president constateerde, dat het een groote herrie geweest was bü deze be grafenis, want het heele dorp was uitge- loopen, joelde, lachte luilkeels, en maakte zooveel mogelük allerlei lawaai De president vroeg aan deze laatste ge tuige of het in Katwük altüd zoo gebeurt bü een begrafenis. De getuige zeide zooiets niet te weten, aangezien ze nooit naar begrafenissen ging kijken. De Officier van Justitie gaf als zün meening te kennen, dat er een groote herrie was geweest, waaraan de hèele be volking had meegedaan. Deze verdachte heeft het, om eens populair uit te drukken, ongelukkig getroffen, dat zü juist uit de menigte aangehouden was. Zü ontkende nu wel alles, maar drie personen, die er belang bü hadden, omdat zü uitgescholden werden, hebben dus goed opgelet en deze juffrouw de woorden duidelük hooren zeggen. Afgezien van dit alles, is, hetgeen ge beurd is, hoogst ergerlü'k en onfatsóenlük. De wet schrüft voor, dat men eerbied moet hebben voor den dood, dus ook voor den doode. De doode moet ten allen tüde geëerbiedigd worden wat hü ook in zün leven gedaan heeft en wat hü ook ge weest is. Spr. is van meening, dat verdachte schuldig is, en eischte een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Nogmaals zeide verdachte niets gezegd te hebben. „Ik stond er minstens 35 meter vanaf en had me bril niet op en dan zie ik nage noeg niks". „Zelfs jullie zie ik maar wazig',' zei ze tot de edelachtbaren achter de groe ne tafel, die dit gezegde nogal van de vroolüke züde opnamen. Over veertien dagen zal er vónnis ge wezen worden. De 33 jarige expediteur te Alphen aan den Rün had zich voor de Haag sche rechtbank te verantwoorden, dat hü op 22 October, des morgens omstreeks 7.15 uur te Hazerswoude, als bestuurder van een vrachtauto, over den Rüksstraatweg, naar Leiden, zoodanig onhandig, onacht zaam en onoplettend had gereden, dat hü daardoor ter linkerzyde van den rüweg af over den berm heen op het lin ker, langs dien weg loopende rüwielpad de wielrijders K. Blansjaap en J. Ar ens heeft aangereden, waardoor Blansjaar dusdanig letsel opliep, dat hü aan de ge volgen is overleden en Arens zwaar licha melijk letsel bekwam oun. een breuk in den linkerbovenarm, ernstige verwondin gen van milt en nier. Volgens de gehoorde getuigen was het dien dag mistig en donker waardoor het uitzicht buitengewoon slechts was. Ver dachte had wel goed uitgekeken en ook degene, die raast hem in de cabine had gezeten maar in den bocht van-den weg, had hij den wegberm, die hem een richt snoer was, uit het oog verloren met bo vengenoemd noodlottig gevolg. De afgeschermde lichten van de wiel rijders had hü pas gezien toen het reeds te laat was. En aangezien hij zelf ook met afgeschermde lantaarns reeds, had hü vol gens zijn zeggen niets aan de aanrijding kunnen „doen". De Officier was van meening, dat ver dachte niet de noodige voorzichtigheid m acht had genomen en achtte hem schuldig. De eisch werd dan ook een maand ge vangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. Koele- man, kwam na een uitvoerig pleidooi tot de conclusie, dat verdachte vrügesproken moet worden. Uitspraak over 14 dagen. GOEDE WENKEN VOOR ONZE HUISVROUWEN! 1. Gebruik de aardappelen in de schil. Dit geeft tot 30 pet. bespa ring op de benoodigde hoeveelheid. Het schillen verarmt de aardappe len aan eiwit, aan vitamines en aan mineralen. 2. Kook de groente met zéér wei nig water en gedurende korten tüd. 3. Waardeer ook de thans beschik bare melk als het méést volledige voedsel. Wel haast iedere huisvrouw in Nederland schenkt aandacht aan de producten van onzen eigen bodem in verband met de be hoeften van onze voedselvoorziening. Op merkelük is het, dat daarbü vry'wel altijd gedacht wordt aan de hoeveelheid voedsel en de belangstelling eerst in de tweede plaats uitgaat naar de hoedanigheid, d.w.z. naar de voedingswaarde der beschikbare voedingsmiddelen. Dit punt behoort* onder de huidige om standigheden evenwel onze bijzondere aandacht te hebben. Wel biedt onze bodem veel en in groote verscheidenheid, doch het parool voor een ieder moet thans méér dan ooit zün: Zuinigheid met overleg! dus een „zoo goed mogelijk" gebruik van hetgeen wordt ingekocht. Dit beteekent echter niet slechts „zoo véél mogelijk" voedsel te gebruiken, doch veel meer er alles uit te halen, wat er uit te halen valt: het dus op de juiste wüze te bereiden. Een goede raad is dan ook om te begin nen deze; denk niet meer aan „afgieten" van aardappelen en groente, want met het kooknat zoudt gü kostelijke voedingsstof fen door den gootsteen spoelen. Bestem ook niet een groot deel van blad- en struik- groenten ,aLs „afval" voor den vuilnis emmer, want juist de buitenste groene bla deren bevatten waardevolle zouten en mi neralen. Aardappelen koken we in de schil met slechts een bodempje water (na ze eerst goed te hébben afgeboend met een borstel of een pannenspons), eerst op een flink vuur, daarna op een zacht vuur, niet lan ger dan een half uur in een goed'gesloten pan. Op deze wü'ze gekookt komen ze tot 3d'pet. goedkooper dan geschilde en daar door aan eiwit en vitamines verarmde aardappelen. De aardaopel in de schil le vért ons de waardevolle vitamine C, die wü in normale tijden uit zuidvruchten: citroenen en sinaasappelen, zouden betrek ken. Bladgroente dienen we zuinig schoon te maken en te koken met niet meer dan het aanhangende water; andere groenten met slechts een bodempje water, als regel niet langer dan een half uur, in goed gesloten pan. Van het vuur kunnen we er een klon tje boter doorroeren: stoven en sudderen laten we na, want daardoor vermindert de voedingswaarde aanzienlük. Ook verdient het aanbeveling nu en dan de groente als sla of in stamppot rauw te eten. Niet alleen is dit gezond, doch tevens een middel om tot een derde der gewone hoéveelheid te besparen. Hiertoe leenen zich veel meer soorten, dan men zoo op pervlakkig zou denken. Goed fijngesne den of geraspte andijvie, wortelen, som mige koolsoorten (ook zuurkool), Brus- selsch lof, enz. kunnen een zeer smakelü'k slaatje vormen met een saus van kwark, Radio-programma ZATERDAG 11 JANUARI HILVERSUM, 415 M. Nederlandsch pro gramma, VARA. 8.00 Gramofoonmuziek 8.^8 VARA-Almanak 8.30 Nieuwsbe richten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.20 Voor de kinderen 12.00 Gramofoonmuziek 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Es meralda en solisten 2.00 Lezing „Ons volksleven: De beteekenis van het platte land". 2.15 Gramofoonmuziek 3.00 Tuinboüwhalfuurtje 3.30 Revue-pro gramma 4.20 Lezing „Een en ander over z.g. voedselvergiftingen" 4.40 Orgelspel 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten ANP 5.30 Zang en piano. 6.00 Esmeralda 6.15 Causerie „Van Staat en Maatschappij" 6.30 Esmeralda 6.45 Ac- tueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Vragen van 'den dag (ANP). 7.15 Zang met pianobegeleiding 7.30 Berich ten (Engelsch) 7.45 Gramofoonmuziek 7.55 VARA-Almanak 8.00 Nieuwsbe- richtesn ANP 8.15 Puzzle-uitzending 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Bont pro gramma 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM H, 301 M. KRO. 8.00 Wü beginnen den dag 8.30 Nieuwsberich ten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 9.30 Musiquette 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Be richten 12.15 Rococo-octet 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Musiquette en gramofoonmuziek 2.00 Voor de jeugd 3.00 Cnze Zaterdagmiddag (3.454.15 Gramofoonmuziek) 5.00 VPRO: Causerie „Onder den kansel" 5.15 Nieuws-, eco nomische- en beursberichten ANP 5.30 Reportage 6.00 Sportpraatje 6.15 Gra mofoonmuziek 6.30 Overpeinzing met muzikale omlysting 6.45 Actueele repor tage of gramofoonmuziek 7.007.15 Groningsch praatje (ANP), sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 8.0010.00 VARA. 10.00—10.20 VPRO. 10.20—22.00 VARA. 22.0024.00 Duitsch programma. 2o programma: 8.0017.00 KRO. 17.00 —17.15 VPRO. 17.15—19.00 KRO. 19.0023.00 KRO. (programma uitsluitend voor Radio Centrales) 23.0024.00 Duitsch programma. 3e programma: 8.0024.00 Duitsch pro gramma. 4o programma: 8.0024.00 Duitsch pro gramma. welke men verdunt met een paar lepels melk en pikant maakt met wat aroma, pe per en zout. Ook hangop met azy'n of ci troensap en tomatenpuree kunnen uitste kend als slasaus worden gebruikt. Wanneer we voorts bruin brood eten in- plaats van wittebrood en vooral niet in de meening verkeeren, dat we thans het melk gebruik zouden kunnen veronachtzamen 'op grond van de betrekkelijk geringe ver laging van het vetgehalte 2 Vt pet, daar de melk ook nu nog aanspraak kan maken op de vermelding „het meest volledige voed sel", dan kunnen we er inderdaad van ver zekerd zün, dat we van deze bodempro ducten een „zoo goed mogelük" gebruik maken! Ja, dan zullen we zelfs met recht kunnen spreken over vele anderen, die grootera hoeveelheden betrekken, onnoo- dig veel uitgeven en.... tegelijkertijd zoo veel voedingswaarde verloren laten gaan. MANY A BEUKMAN. cm- isfcs* O Bij de overhaal aan de Baarsjes te Amsterdam liggen de bootjes van de tuinders ingevroren. De weg te water «s door de vorst versperd (Foto Pax-Hollend) De karen, waarin de visch levend gehouden wordt, ataan nu rondom in het ijs (Foto Pax-Holland) DOODELIJKE AANRIJDING TE HAZERSWOUDE Tegen den autobestuurder een maand gevangenisstraf geëischt De .hoofdelingen" in den po'der zijn geen be'etsel voor een scha jistochtje. Galant a s a>tijd hebben de eigenaars de k appen opgehaald, om de rijders te laten passeeren (Foto Pax Hollend)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8