v Het „Individueel geweien" Regeling van de bouwnijverheid Mamentje WOENSDAG 8 JANUARI 1941 32ste Jaargang No. 9841 CeiebeliieSoii/tet/tit Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gln> 103001. PMtbtu 11. In een artikel „Kerstgedachten ln oor logstijd" in het maandblad „De R.K. Staats partij" wij vestigden er reeds de aan dacht op maakt de schrijver, V., ook déze opmerking: „En zoo is dit een tijd van indivi dueel geweten. Bij het wegvallen der verbanden, der gedachtenwisseling, wordt het immer meer noodiig, dat wij ons persoonlijk de vraag stellen, of wij zuiver zijn gebleven. Hoe te hande len hier en daar, nu en dan wie zui ver is ingesteld geweest, weet dat wel. Wie alleen maar meeliep, omdat ande ren óók zoo liepen, kan nu den koers kwijt raken. Wie om bijbedoelingen handelde, laat zich nu in de kaart kij ken". „En zoo is dit de tijd van individueel ge weten". Dit is juist gezegd, als men het goed verstaat. Hier wordt niet bedoeld, dat wij er vóór dezen tijd een collectief geweten op na hielden. Hier wordt wel bedoeld, dat deze tijd ons heeft getrokken en ons heeft gerukt uit een sleur, waarin vele dingen werden gedaan, zonder dat eerst de persoonlijke verantwoordelijkheid was geraadpleegd en een uitspraak had gegeven. Oók voor hen, die niet alleen maar mee liepen en die zuiver waren ingesteld, kan dit worden genoemd „een tijd van indivi dueel geweten", inzooverre dit is een tijd van bijzondere bezinning, frisscher en dieper nog dan voorheen. Wie alleen maar meeliep, hij zal nu on herroepelijk den koers kwijt raken, tenzij hü met den grootsten ernst tracht, zijn in dividueel geweten zuiver te vormen en daarnaar te handelen. „Wie om bijbedoelingen handelde, laat zich nu in de kaart kijken". Velen, die op het publiek erf niet een eerlijk spel heb ben gespeeld, laten zich nu, ook x lwillen zij 't niet, in de kaart kijken terwijl andere, eveneens niet-eerlijke, spelers nog kans zien, hun kaart voor zich te houden. Dat de eerlijke spelers him nut doen met de kennis van een bekend geworden kaart, is heel verklaarbaar!! Maar.... „dit (is) een tijd van indivi dueel geweten". Ook in dezen zin, dat men minder behoort te critiseeren op a n d e r er fouten en misslagen en ondeug den, en meer moet laten op wat het ge weten zegt over eigen, individueel leven. Juist omdat nu de grondslagen moe ten worden gelegd van een vernieuwde sa menleving, moet ieder allereerst en aller meest zijn geweten onderzoeken naar eigen, individueel vereischte ver nieuwingen. Geen maatschappelijke ver nieuwing is mogelijk, die niet gebouwd is op de vernieuwing van de individuen, de enkelingen! In dezen tijd van „individueel geweten" onderzoeken wij onszelf vóór alles, om te weten, of wij er ernstig naar streven, ware christenen te zijn. En, als wij ware chris tenen zijn, dan zijn wij ook op de hoogte van dezen tijd. Wij herhalen het kernach tige woord van den Paus: de ware chris ten is op de hoogte van alle tijden. Dit diepzinnige woord van den Paus kan den waren christen vervullen met trots, met nederigen trots: door de genade Gods is hij, waj; hij is. Hij mag, hij moet weten, dat het ware christendom uitsteekt boven alle veranderlijkheden en wisselvallighe den der tijden. Het ware christendom zal nog zijn de basis en de bron van alle per soonlijk èn maatschappijk geluk als dè ko mende nieuwe tijd al weer lang verouderd zal zijn. Het ware christendom kan alleen in zijn volheid worden beleefd door een „indivi dueel geweten". HERBOUW VAN ROTTERDAM. Bouw- en bedrijfscredieten tot een bedrag van ruim 21 millioen. In een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft de voorzitter medegedeeld, dat de verleening van bedrijfscredieten door de Stichting Rotterdam 1940 thans in hoofd zaak als afgeloopen kan worden be schouwd, al zullen er ongetwijfeld nog eenige credieten van dezen aard nakomen. Het totale bedrag aan bouw- en bedrijfs credieten beloopt thans ƒ21.382.560. EEN VèRSTREKKEND BESLUIT. Het in het Verordeningenblad opgeno men besluit betreffende de bouwnijverheid waarvan wij gisteren in een gedeelte on zer oplage den korten inhoud vermeldden is van bijzondere en vérstrekkende be- teekenis. Dr. ir. J. A. Ringers, die op 18 Mei 1940 bij besluit van den Nederlandschen opper bevelhebber van land- en zeemacht werd benoemd tot regeeringscommissaris voor den wederopbouw (besluit wederopbouw I). zag zich toen als taak toegewezen het herstel van het verkeerswezen, de droog legging van onder-water-zettingen, den we deropbouw van steden, dorpen en gebou wen en al hetgeen daarmede samenhangt. Op 12 October 1940 werd het onteige- ningsbesluit vastgesteld, waarbij tevens de titel van regeeringscommissaris voor den wederopbouw gewijzigd werd in algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Het thans verschenen besluit betreffende de bouwnijverheid geeft dr. Ringers wederom nieuwe bevoegdheden en nieuwe rechten en ook een nieuwen titel. In dit besluit is n.l. bepaald, dat de alge meen gemachtigde voor den wederopbouw voortaan ook den titel van algemeen ge machtigde voor de bouwnijverheid draagt Onafhankelijk van zijn bevoegdheden voor den wederopbouw wordt de algemeen ge machtigde thans belast met de algeheele bouwnijverheid. Tot nu toe waren de bevoegdheden van den algemeen gemachtigde op het gebied van de bouwnijverheid buiten het ter rein van den eigenlijken wederopbouw vrijwel uitsluitend van negatieven aard. Hij had een veto-recht, waardoor hij de uitvoering van bepaalde werken kon ver bieden en daardoor de in ons land aanwe zige materialen zoo efficiënt en econo misch mogelijk te doen gebruiken en het wederopbouwwerk den voorrang te geven. Zoo heeft dr. Ringers de uitvoering van verschillende materiaal-intensieve bouw werken, waaraan geen onmiddellijke be- hoèfte bestond, geremd, om op deze wijze de materialen zooveel mogelijk vrij te krij gen voor het wederopbouwwerk, voor wo- nignbouw en andere werken, waarvan de uitvoering als dringend beschouwd moest worden. Ook kon de algemeen gemachtigde be paalde constructie-veranderingen voor schrijven in verband met een meer econo misch materiaal verb ruik. De wederopbouw is een onderdeel van de bouwnijverheid en naarmate de organi satie van den wederopbouw vorderde, zag men, hoe allerlei regelingen noodzakelijk waren, welke van ingrijpend belang waren voor de geheele bouwnijverheid. Men kan nu eenmaal geen onderdeel regelen van een groot terrein, waarover men verder geen macht heeft En zoo leidde de organi satie van dezen wederopbouw in haar na tuurlijken en logischen ontwikkelingsgang tot een steeds nauwer contact, tot een ver dere reguleering en tot verdere bemoeiin gen van den algemeen gemachtigde met de geheele bouwnijverheid. Naast het complex van negatieve be voegdheden moet de algemeen gemachtigde positieve bevoegdheden hebben op het ge bied der bouwnijverheid en deze vindt men in het hierboven genoemde besluit bouw nijverheid. Bevoegdheden van den algemeen gemachtigde. Deze nieuwe verordening geeft den al gemeen gemachtigde de bevoegdheid om in overleg met de daarvoor in aanmerking komende organen van de bouwnijverheid, zoodanige maatregelen te treffen, als hij voor de regeling van de geheele bouwnij verheid noodig acht Deze maatregelen, al dus gaat artikel 2 voort, kunnen ook op de vervaardiging en verwerking van en den handel in bouwmaterialen betrekking heb ben. Voorts is bepaald, dat de algemeen gemachtigde aan alle natuurlijke en rechts personen aan wijzigingen kan geven, in hoeverre werken op het gebied van weder opbouw, waterbouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw moeten worden uitgevoerd. Hij kan deze maatregelen ook treffen ten aanzien van alle Nederlandsche overheids organen en aan deze zijn aanwijzingen ge ven. De algemeen gemachtigde zal deze maatregelen treffen en zijn aanwijzingen geven in overeenstemming met de secreta rissen-generaal van Financiën en* van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, alsmede in overeenstemming met de secretarissen-ge neraal van de overige departementen, voor zoover deze hierbij betrokken zijn. Ook alle opdrachten tot het uitvoeren van bouwwerken in het algemeen ge zegd: alle gunningen van bouwwerken behoeven de goedkeuring van den alge meen gemachtigde. Indien plaatselijke verordeningen aan de aanwijzingen van den algemeen gemach tigde in den weg zouden staan, is de secre taris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken bevoegd, op voor stel van en in overleg met den algemeen gemachtigde, deze verordeningen te wijzi gen. Artikel 6 bepaalt, dat indien te verwach ten is, dat een aanwijzing tot het uitvoeren van een bouwwerk nadeel zal opleveren, de algemeen gemachtigde, in overeenstem ming met den secretaris-generaal van het departement van Financiën, bepaalt, of en in hoeverre en door wien het financieel nadeel wordt vergoed. In de verdere artikelen worden de straf fen opgesomd, welke gesteld zijn op het in strijd handelen met maatregelen of aanwij zingen van den algemeen /gemachtigde. Tot nu toe had de algemeen gemachtigde wel de bevoegdheid om de uitvoering van niet- noodzakelijke werken te verbieden, doch hij beschikte niet over machtsmiddelen om belanghebbenden te dwingen zijn maatre gelen en voorschriften na te leven. Hierin is voorzien door een serie strafbepalingen op te nemen in het besluit bouwnijverheid. Bestrijding der werkloosheid. Het vraagstuk van de regeling der bouw- bedrijvigheid wil men ook nog in breeder verband bezien. Indien het peil der Neder landsche bouwactiviteit in de jaren 1937, 1938 en 1939 op gemiddeld 100 wordt ge steld, dan blijkt, dat op dit oogenblik, ten gevolge van den oorlog en de daaruit voortvloeiende toestanden, deze activiteit tot circa 69 a 70 is ingezonken. Dit is erg, doch nog erger wordt het, in dien men in aanmerking neemt, dat er in de 3 achter ons liggende jaren reeds een aanzienlijk percentage werklooze bouwvak arbeiders was. Het moet dus het streven zijn om de bouwnijverheid niet slechts op te voeren tot het peil van de 3 genoemde jaren, doch daar ver boven uit om op die wijze dé in ons land bestaande werkloosheid in de bouwvakken, welke chronisch dreigde te worden, op te heffen en de arbeidskracht van iederen validen-arbeider voor onze na tionale gemeenschap te behouden. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ALS IEDER ZIJN TONG BEHEERSCHTE.... Er wordt in deze dagen veel, ontzaglijk veel domme praat verkocht. De meest fan tastische geruchten en verzinsels worden gedachteloos verder gekletst Er wordt ge roddeld. Er wordt door de tong onnoemlijk veel vijandschap en haat gekweekt. Er wordt bedroevend veel gelasterd. De Nieuwe Til b. Crt vond hierin aanleiding de aandacht te vragen voor een geschrift van den bekenden vorst-aarts- bisschop van Salzburg, Mgr. Dr. S. Waitz, die commentaar gaf op den brief aan de Romeinen van den H. Paulus. De apostel houdt in de eerste hoofdstuk ken aan heidenen en joden hun zedenver wildering voor en zoo spreekt hij in het derde hoofdstuk ook over het zondigen met den mond. „Hun keel is een open graf, zegt sint Paulus, en zij plegen bedrog met hun tong, op hun lippen is vergift, hun mond is vol vloek en bitterheid". En dan voegt de apostel er aan toe: „zij kennen den weg van den vrede niet." Dit nu besprekende, zegt mgr. Waitz, dat gelijk een kleine vonk een bosoh in brand kan steken, de tong een vuur is, met ongeluk en verderf op den weg. Waarvan de wereldoorlog getuige is. De bisschop schreef dit nog vóór den tegenwoordigen oorlog en onder den in druk van de rampen van 1914, waarvan hij zeide, „dat nog altijd de volken lijden onder de gevolgen van dien oorlog, die alles met lijden en bitterheid vervulde". De Oostenrijksche bisschop wist wat voor ncmelooze ellende over zijn volk door den oorlog was gebracht, maar wat hij verder schrijft, lijkt wel een aankondiging en voorspelling van hetgeen de wereld thans beleeft. Hij citeert een toepasselijk gedeelte uit het Boek Ecclesiasticus, waar over het kwaadspreken en kwaadstoken wordt uit- gewijd. „Hij die in de ooren blaast en met twee tongen spreekt zij vervloekt, omdat hij verwarring sticht onder velen, die in vre de leven. De derde tong (hij die tusschen twee personen of partijen tweedracht zaait) heeft reeds velen opgehitst en vol ken tegen elkander opgedreven, heeft ster ke steden van rijken verwoest en vorsten huizen ondergraven, heeft de macht der volken gebroken en sterke volken ver strooid. „Dat alles, zegt dr. Waitz, hebben wij gedurende den wereldoorlog moeten bele ven. De kranten zijn dikwijls zulke tongen en lippen geworden. Zij hebben tot den oorlog opgehitst, gedurende den oorlog verder gestookt, zij hebben de hartstochten opgezweept, zij hebben vijandschap onder de volken opgefoepen." Ten slotte is dat alles, gelijk ook sint Paulus zegt, gevolg van het feit, dat men de vreeze des Heeren niet kent. „Wij hebben volken in den oorlog zien te gronde gaan. Als landen verwoest wer den, als de oorlog zijn vreeselijke heer schappijen kan uitoefenen, als de dood door de volken schrijdt, dan gebeurt dat alles omdat de godsvrucht ontbreekt. Zij is ver dwenen. Zoo was het destijds in den we reldoorlog, zoo was het vaak in den loop der wereldgeschiedenis, zoo dreigde het altijd weer te worden, als de godsvrucht niet eindelijk heerschen gaat, als men den koning van den vrede niet kent en zijn stem niet hoort. De goddeloosheid is de laatste oorzaak van den oorlog. De zonde maakt de volken ellendig, zij rooft den vrede van de staten. Er zal in Europa geen vrede komen zoolang de godsvrucht niet weder heerschen gaat, in het openbare leven niet tot heerschappij komt, zoolang de Majesteit Gods niet wordt erkend en zoolang de volken niet God weder als den Heerscher beschouwen, die macht verleent en rekenschap vraagt." OPHEFFING PUBLIEK- EN PRIVAAT RECHTELIJKE BELEMMERINGEN. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Waterstaat, Binnenlandsche Zaken en Justitie, betref fende opheffing van publiekrechtelijke en pricaatrechtelijke belemmeringen. In dit besluit wordt bepaald, dat in de gevallen, dat naar het oordeel van den se cretaris-generaal van Waterstaat met de uitvoering van een werk of een handeling, als in de artikelen 1 en 5 van de „Belem- meringenwet verordeningen" bedoeld, niet kan worden gewacht, bij beschikking van dien secrtaris-generaal kan worden be paald, dat het werk onmiddellijk kan wor den ten uitvoer gelegd of die handeling kan worden verricht, voor dat de in die wet bedoelde verguning of ontheffing is ver leend. In de betreffende beschikking kunnen voorawarden worden opgenomen, van wel ke de onmiddellijke tenuitvoerlegging af hankelijk wordt gesteld. Voorts wordt bepaald, dat in de geval len, dat naar het oordeel van den secre taris-generaal van het departement van Waterstaat met de uitvoering van een werk, als bedoeld in de artikelen 1 en 3 van de „Belemmeringenwet privaatrecht" niet kan worden gewacht, bij beschikking van dien secretaris-generaal kan worden bepaald, dat het werk terstond kan wor den ten uitvoer gelegd en dat de rechtheb bende ten aanzien van eenig onroerend goed, behoudens recht op schadevergoe ding, verplicht is deze tenuitvoerlegging te gedoogen. In de betreffende beschikking kunnen voorwaarden worden opgenomen, van wel ke de onmiddellijke tenuitvoerlegging af hankelijk wordt gesteld. DE MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Verschenen is een besluit van de secre tarissen-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart, van sociale zaken en van financiën betreffen de de verlenging van den werkingsduur van de wet van 5 November 1933 houden de tijdelijke maatregelen betreffende de mechanisatie in de sigarenindustrie, gewij zigd bij de wet van 30 December 1938. Volgens dit besluit blijven de bepalin gen dier wet tot 1 Januari 1942 van kracht VERLICHTING VAN TAXAMETERS. In het Verordeningenblad Is verschenen een tweede verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, waarin opgenomen een wijziging van de verordening betreffende het ver duisteren. Hierin wordt bepaald, dat de verlichting van taxameters in huurauto's en -rijtui gen geel dient te zijn, en zoodanig moet zijn getemperd, dat dit slechts tot op 100 meter zichtbaar is. Deze verordening treedt acht dagen na haar afkondiging in werking. Het kasteeltje van Maarheeze, dat door de gemeente van dienze fden naam was aangekocht, is na grondige restau ratie als gemeentehuis in gebiuik ge nomen (Fo'o Het Zuiden) NA DEN STRIJD Een oorlog kan in zijn gevolgen een totale hervorming teweeg brengen op velerlei gebied, zooals bijvoorbeeld op het terrein der techniek. Bekend toch is de vooruitgang der aviatiek na den vorigen wereldoorlog; welke vooruit gang hoofdzakelijk te danken is aan de inspanning der vliegtuigdeskundigen in de oorlogsindustrie en aan de erva ringen der piloten. Op dit gebied moet men in Amerika met rassche schreden vooruitgaan. Daar schijnt het vliegtuig al gemeen goed te gaan worden van een zeer groot publiek. Men koopt er al een eigen sportvliegtuig en maakt in „wandel-toi let" een week-einde naar de kust. En er is zelfs reeds een fabriek, die nu al twintig complete toestellen per dag af levert en deze op afbetaling verkoopt. De vraag is nu maar: zal de wereld er gelukkiger door worden? Er zijn lieden, voor wie de hoogste technische wijsheid een voorwaarde is voor het hoogste geluk. En deze lieden hebben nog altijd het abc van het geluk niet geleerd. Maar er is ook een ander gevolg van den oorlog. Ik lees in een buitenland- sche krant, dat er nu reeds in een be paald Europeesch land meer vraag is naar ronde tafels. Weet u wat dat zeg gen wil? Dat beteekent de terugkeer naar huiselijkheid en gezelligheid, waarvan de auto's en motoren ons zeer sterk hebben vervreemd. Een ronde tafel is het beeld van den huiselijken kring. Daar kan altijd nog wel een plaatsje worden vrijgemaakt. Dit goe de heeft dan het duister van den oor log gedaan. En wij hebben meer kans voor wéér een n;euwen ooriog gespaard te blijven als wij allemaal een ronde tafel koo- pen, dan wanneer ons hoogste verlan gen blijft uitgaan naar een volksauto of een sportvliegtuig. Dan vrees ik het ergste.,,. WINTERHULP#NEDERLAND Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Mr. Dr. R. H. Baron de Vos van Steen- wijk: „Liefdadigheid is een oud-vaderlandsche deugd; ons volk heeft deze deugd steeds betracht. Moge het er ook thans van door drongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen". SERINGEN-CULTUUR. Belangrijke uitvoer naar Duitschland. Belangrijke kwanta seringen worden thans naar Duitschland uitgevoerd, tot groote vreugde der bloemenk weekers, meldt het A. N. P. Dank zij dezen export naar Duitschland is de seringenprijs op een bevredigend peil gekomen. Voor uitblin kende kwaliteiten werd te Aalsmeer van 80 tot 84 cent per seringentak besteed. BURGEMEESTER PLOEGMAKERS, t Gisteren is burgemeester J. F. Ploegma kers te zijnen huize aan de Kromstraat te Oss op 62-jarigen leeftijd overleden. Hij was sedert eenige maanden met ziek teverlof, doch de aard van zijn ziekte was niet - zoodanig, dat men voor zijn leven vreesde. Kapelaan van der Ven heeft hem nog het Heilig Oliesel toegediend. De belangen van de gemeente en haar inwoners gingen den burgemeester zeer ter harte. In September 1923 werd hij be noemd tot wethouder en loco-burgemees ter van Oss, in welke functies hij zich bij zonder verdienstelijk maakte. In Januari 1931 werd hij adjunct-inspecteur van de werkverschaffing van Noord-Brabant, oos telijk gedeelte. In 1922 werd hij gekozen tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Den Bosch en omstreken en kreeg hij daarin zitting als voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf. Van 1927 af was hij lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Hij was de laatste jaren tevens dijkgraaf van het waterschap „De Maaskant". 25 April 1932 werd hij benoemd tot burgemeester der gemeente Oss. In Augustus 1932 werd de burgemeester bij zijn afscheid als voorzitter van de R.K. Mid-denstandsvereeniging begiftigd met het Pauselijk eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". In 1925 kreeg hij de onderschei ding officier in de Orde van Oranje-Nas- sau.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1