Italianen moesten bij Bardia wijken De luchtaanvallen op Londen Vier maanden onafgebroken Fransch krijgs- gerecht Uit het Verre Oosten Land- en Tuinbouw Wilt U iets weten? D1NECAG 7 JANUARI 1941 DE LEH)5'rHF COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 3tetdfmfüg.e ue%decUg,ing. na lueéenianye &tti£d Het oordeel der Duitsche pers OVER DE BETEEKENIS VAN DEN STRIJD IN AFRIKA. Wekenlang hebben eenige Italiaansche regimenten Bardia uiterst dapper verde digd, schrijft de Deutsche Allgemeine Zei- tung in een hoofdartikel, totdat zij voor de plaatselijke overmacht moesten wijken. De Italiaansche koloniale troepen hebben 6terke strijdkrachten van den tegenstander naar zich toegetrokken en daarmede den totalen strijd van de asmogendheden tegen Engeland aanmerkelijk lichter gemaakt. Deze Italiaansche bijdrage tot den oor log, zoo vervolgt het blad, hebben de En- gelschen toch maar zoo hoog aangeslagen, dat zij daar eenige honderdduizenden man schappen samentrokken, deelen van hun luchtwapen afscheidden en een aar zienlijk eskader slagschepen tot de kleinste een heden toe in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee stationneerden. De uit rusting en verzorging van deze enorme strijdmacht moesten in hoofdzaak geschie den langs een omweg via de zuidelijke punt van Afrika. De hevige gevechten, welke Duitschlands bondgenoot moest le veren, zijn echter in hun beteekenis voor den gemeenschappelijken strijd niet daar mede uitgeput, aldus onderstreept het blad, dat sterke krachten van den vijard van het voornaamste oorlogsterrein worden weggehouden. Al schrijft de „Times" nu, dat door inne ming van de kleine haven Bardia het stra tegische doel is bereikt, daar thans het ge vaar voor Alexandrië en het Suezkanaal is afgewend, dan mag tQch niet vergeten worden, zoo meent de Deutsche Allgemei ne Zeitung, dat de toekomstplannen van de Engelschen nog van eenige andere din gen afhangen en menig Engelsch com mentaar is van dit bange voorgevoel ver vuld. Deze Britsche toekomstplannen zullen namelijk, behalve van de moeilijkheden der aanvullingen en toevoeren, nog van de oor logspolitiek der asmogendheden afhangen, die niet alleen op de strategische doe'en let, maar haar oorlogvoering steeds op de totale overwinning gericht houdt, 't Oorlogs terrein bevindt zich voor Duitschland en Ita lië overal daar, waar de Engelschman is. Wat Duitschland buiten het voornaamste oorlogsterrein gebruikt, komt uit he* on uitputtelijke reservoir eener weermacht, welker totale gevechtskracht sinds vele maanden slechts in heel bepaalde gedeel ten behoefde te worden aangewend. In die vele maanden is de totale kracht zeer aan zienlijk gestegen, terwijl de Enngelschen, die hun laatste resrves hebben opgeroe pen, prestige-successen in de woestijn na jaagden. Maar ook het oorlogspotentieel van den Italiaanschen bondgenoot, zoo on derstreept het blad, is door de woestijnge vechten in het geheel niet in de kern aan getast. Deze gevechten hebben een niet te onderschatten nevenfunctie gehad juist door het feit, dat zij de Engelschen gedwon gen hebben strijd te leveren. Ten slotte merkt het blad op, dat gene raal Wavell toch erg onvoorzichtig ge weest is, toen hij op uitdagende wijze ver klaarde, dat zijn leger thans tusschen Hit- Ier en diens gedroomde koloniale rijk stond. Hoe dan ook, betoogt het blad, bij onze ko loniën zullen wjj wel komen. Het ziet er werkelijk niet naar uit, dat het opvoeren van de stemming aan de Theems van lan gen duur zal zijn. Aller oogen zijn daar nog slechts uitsluitend gericht op Amerika en op de Amerikaansche hulp. De marsch van den tijd is onverbiddelijk geworden, sinds de Engelschen de verwoesting verko zen hebben en het vermoeden dat die ver woesting absoluut wordt, hangt dreigend boven hen allen. ITALIAANSCHE LEGER IN WOESTIJN VAN MARMARICA IS INTACT. De militaire medewerker van het Kroa tische dagblad „Dnevnik" wy'st op den heldhaftigen tegenstand van de verdedi gers van Bardia. Hoewel zij te land, in de lucht en op zee v/erden aangevallen, heb ben de Italiaansche troepen bewijzen ge leverd van uitzonderlijke dapperheid en hebben zij den vijand de zwaarste verlie zen toegebracht. De medewerker vermeldt bovendien, dat.de taak van de Engelschen in de woestijn van Marmarica uiterst moei lijk is, aangezien het Italiaansche leger nog in tact is. VERSNIPPERING VAN KRACHTEN. In het uur der afrekening zal men be seffen, hoezeer de versnippering van krachten, die Italië Engeland heeft opge drongen, tot het lot van Engeland heeft bijgedragen, zoo schrijft de diplomatieke medewerker van Stefani. Het feit, dat de ring om het Enge'sche eiland zich steeds nauwer sluit, alsmede het voortdurend groeiende aantal duikbooten der as kun nen Engeland niet laten hopen, dat zijn po sitie er beter op zal worden. Deze lood zwaar op het eiland drukkende dreiging brengt Engeland er toe, den proef te ne men met ondernemingen in ver verwij derd liggende gebieden. Dit is de aanlei ding tot het Engelsche offensief met een massa tanks, schepen en luchtstrijdkrach ten in de woestijn van Marmarica, dat ech ter het lot van het Britsche eiland niet in het minst kan beïnvloeden. DE AANVALLEN VAN GISTEREN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den loop van gisteren verscheidene aan vallen gedaan op voor het verkeer be langrijke spoorlijnen en kruispunten in de graafschappen tusschen Londen en het industriecentrum van de Midlands. Een vliegtuig verraste, naar het D. N. B. ver neemt, acht naast en achter elkaar staan de goederentreinen in de omgeving van een station ten Noorden van Londen. Het vliegtuig deed een flinken duikaanval en wierp vanuit zeer geringe hoogte een groot aantal bommen neeh, die allen doel trof fen. Bovendien werden locomotieven met macliinege\flcervuur doeltreffend bescho ten. Goederenwagens en verscheidene lo comotieven werden vernield, gedeeltelijk omver geworpen en de rails vernield. Een ander vliegtuig bestookte eveneens vanuit zeer geringe hoogte, een station met bom men en vernielde verscheidene goederen wagons, alsmede de rails en beschadigde eenige gebouwen van het station zwaar. Op drie plaatsen geraakten de getroffen objecten in brand. Een andere spoorlijn werd in de buurt van Coichester met een vrij groot aantal bommen succesvol be stookt. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gis teren een voor de oorlogvoering belangrijke chemische fabriek ten Noorden van Londen met bommen en machinegeweervuur van uit geringe hoogte succesvol aangevallen. Het vliegtuig plaatste cier voltreffers waar door de fabriek in brand vloog. Na de ont ploffing der bommen waren vlammen en zware rookwolken boven de gebouwen te zien. Een ander Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gistermiddag een vliegveld bij Wol verhampton brisantbommen aangevallen. Een serie bommen trof tien naast elkaar opgestelde vliegtuigen. Een tweede serie van vier bommen trof een hangar die grootendeels vernield werd. VIER MAANDEN DUITSCHE VERGELDINGSAANVALLEN. Gisteren is de vierde maand der Duitsche vergeldingsaanvallen op Londen geëin digd, aldus verneemt het D. N. B. in aan vulling op het weermachtsbericht van Maandag. De aanvallen der Duitsche lucht macht op de Britsche hoofdstad begonnen, zooals bekend, in den nacht van 6 op 7 September, nadat de Britsche luchtmacht langer dan drie maanden' bommen op niet militaire doelen te Berlijn en elders in Duitschland had laten vallen. Met enkele uitzonderingen, zooals de Kerstdagen, zijn de Britsche eilanden sedert dien dagelijks door de Duit'che vliegtuigen aangevallen. Het vernietigingswerk is gericht op mili taire en voor den oorlog belangrijke ob jecten in geheel Groot-Brittannië, van de Zuidkust tot de Noordkust van Schotland. Ook in het nieuwe jaar zijn de aanvallen energiek voortgezet. Het weermachtsbericht meldde Maandag weer een aanzienlijk succes van een Duit sche duikboot in den strijd tegen de Brit sche koopvaardij. Het trotsche resultaat, het tot zinken brengen van 2C.600 ton vijan delijke koopvaardijscheepsruimte, bewijst, dat de Duit*che tegenblokkade met succes wordt voortgezet en de Engelsche oorlogs tuig- en levensmiddelenvoorziening, die voor Engeland van essentieel belang is, steeds problematischer maakt. GEEN DUITSCHE TORPEDOJAGER BESCHADIGD. Ten aanzien van de bewering van het Britsche ministerie van Luchtvaart als zou den vliegtuigen der kustverdediging Zater dag j.L in de duisternis een Duitschen tor- EERSTE ZAAK EINDIGDE IN VRIJSPRAAK. United Press meldt uit Vichy: Het hoog ste krijgsgerecht, dat door de regeering van Vichy in September is gesticht voor de be rechting van landverraders en speculan ten. zou gisteren, Maandag, in Gannat met een reeks processen beginnen tegen of ficieren, die er van beschuldigd worden, dat zij als aanhangers van De Gaulle door sabotage-pogingen bij de «^rdediging van Dakar de veiligheid en integriteit van het Fransche kolonale rijk in gevaar hebben gebracht. Met het openen van deze processen geeft Vichy het antwoord op de onlangs door De Gaulle geuite bedreiging, dat hij, indien zijn aangeklaagde aanhangers iets mocht overkomen, den aartsbisschop van Gabon en den kolonialen gouverneur van Gazon zou laten terechtstellen. Deze beide perso nen zijn bij de inneming van Libreville in de handen der troepen van De Gaulle ge vallen. In een radio-rede had De Gaulle per soonlijk een uitwisseling van gevangenen aangeboden. Desondanks wordt thans de behandeling tegen zijn aanhangers ge opend, en wel tegen elk hunner persoonlijk. De processen zullen echter naar verwacht wordt, snel verloopen. Men acht het waar schijnlijk, dat zij belangrijke onthullingen zullen opleveren over de rol die Engeland speelt achter de beweging tegen de regee- ring-Vichy in de koloniën. Er bestaat geen hooger beroep op de von nissen van dezen oppersten krijgsraad. De vonnissen worden binnen 24 uur voltrok ken. Het gerecht bestaat uit drie militairen en twee burgers. Uit Vichy wordt gemeld, dat de krijgs raad te Gannat inmiddels Maandagmid dag zijn eerste zitting reeds gehouden heeft. Beklaagde was de kapitein der cavalerie Gaston Robert, die bij het vreemdelingen- legioelf was ingedeeld. Hij moest terecht staan wegens het in gevaar brengen ven de eenheid en veiligheid van het vaderland, daar hij te Bizerta en op Malta de beman ningen van Fransche schepen aangespoord zou hebben in dienst van De Gaulle te tre den. Er waren twee getuigen opgeroepen, die evenwel niet verschenen. De regee- ringscommissaris stelde, met het oog op den aard van het proces, behandeling met gesloten deuren voor. Dit voorstel werd aangenomen en het publiek verliet de zaal. De zaak is gisteravond geëindigd met vrijspraak van kapitein Gaston Robert. De vrijspraak werd gemotiveerd met de „uit stekende militaire verdiensten" van den of ficier, die in den oorlog gewond werd en bovendien acht eervolle vermeldingen heeft gehad en die zich, naar in het Ha- vas-bericht over de vrijspraak wordt ge zegd, nadat hij zijn fout had ingezien, vrij willig bij zijn chef heeft gemeld. MINISTER VAN ARBEID EN PRODUCTIE VRAAGT ONTSLAG. Uit Vichy wordt gemeld, dat men in wel ingelichte kringen verneemt, dat de mi nister van Arbeid en Productie Bélin, maarschalk Pétain zijn ontslag heeft ver zocht. Het aftreden van Bélin zal echter naar de meening van deze kringen nog eenige dagen hangende blijven. BISSCHOP VAN ATRECHT VOOR FRANSCH-DUITSCHE SAMEN WERKING. De bisschop van Atrecht heeft een herl derlijken brief doen voorlezen, waarin hy samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland bepleit. Deze samenwerking, zoo wordt in den brief verklaard, vereischt de vrije, eerlijke bereidheid om tot over eenstemming te komen. Samenwerking is geen slavernij, want zij verbiedt geen eigen initiatief in woord en daad. Wie samen werkt, heeft het recht zijn persoonlijke ge dachten en zijn eigen inspanning voor dit gemeenschappelijke werk te geven. Men weigert dengene, die samenwerkt, niet zijn eigen persoonlijkheid en aanleg in dienst van de gemeene zaak te ste'len om de waarde van deze samenwerking te ver- hoogen. Het verbaast niet, dat de bondge noot van gisteren, Engeland, deze houding slechts moeilijk kan begrijpen en aanvaar den. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. De „Tokio Nitsji Nitsji" laat zich uit Bangkok berichten, dat er binnen afzien- baren tyd geen mogelijkheid bestaat, dat de gespannen verhouding tusschen Thai land en Fransch-Indo-China verbetert. In tegendeel, de b o* rakkin gen turschen de beide landen worden van dag tot dag ern stiger. T>e consul-generaal van Thailand is reeds naar zijn land teruggekeerd en de leden van het consulaat-generaal zijn thans eveneens met het schip „Saigon Maroe" van Saigoen naar Bangkok ver trokken. Zoodoende verkeeren ook de di plomatieke betrekkingen tusschen beide landen in een onhoudbaren toestand. Jlede aan ffiaaó&aeCt tot dot Gongxez pedojager ter hoogte, van Brest aangevallen en daarop drie voltreffers geplaatst heb ben, verneemt het D; N. B. van bevoegde zyde dat geen enkele Duitsche torpedoja ger ook maar de geringste beschadiging ge leden heeft. „V.S. moeien bewapenen als nooit te voren" STEUN AAN ENGELAND, OOK AL WORDT HET NIET BETAALD. President Roosevelt heeft gisteren per soonlijk bij de opening van het nieuwe Congres zijn Nieuwjaarsboodschap voorge lezen. De boodschap stond in het teeken van het bekende buitenlandsche politieke standpunt van den president. Hij beweer de hierin, dat de Vereenigde Staten nog nooit zoo ernstig bedreigd geworden zijn als thans. De Vereenigde Staten moeten zich daar om thans voornamelijk, zoo al niet uitslui tend, met het buitenlandsche gevaar bezig houden en zich bewapenen als nooit te vo ren. De nationale politiek van de Vereenig de Staten is gericht op totale bewapening en op volledige ondersteuning van de vol keren, wier strijd den oorlog van Amerika verwijderd houdt. De beginrelen van de moraal en de zorg voor de eigen veiligheid laten het niet toe, zich in een vrede te schikken, die door de „aanvallers" gedic teerd en dopr menschen bevorderd wordt, die de zaak op een accoordje willen gooien. Daarom moet Amerika zich terstond bewa penen. In het verdere verloop van zijn bood schap zeide de president, dat hij tot dusver met het resultaat van de bewapening niet tevreden is. Elkeen moet meehelpen. Wat de hulp aan de democratieën be treft, deze zal versterkt worden, ook al zouden de keepers die hulp niet kun nen betalen. Het geleverde oorlogs materiaal zouden zij later kunnen te ruggeven of daarvoor ander materiaal verstrekken, dat Amerika noodig heeft Dit is, zoo beweerde Roosevelt, geen oorlogshandeling. Bovendien zeide Roosevelt nog: Een geheele natie van het werk in vre destijd te moeten instellen op het werk in oorlogstijd wat betreft het vervaardigen van oorlogsmateriaal, is niet gemakkelijk. De grootste moeilijkheden treden onmid dellijk bij het begin op, daar men eerst nieuwe machinerieën, fabrieken en werven moet bouwen, voordat de groote stroom der productie kan beginnen te loopen. Het congres heeft het recht op de hoogte te zijn van de vorderingen, doch bepaalde in lichtingen moeten in het belang van de eigen veiligheid alsmede voor de veilig heid der naties, die de Vereenigde Staten ondersteunen, geheim gehouden worden. Roo-evelt kondigde aan. dat hy van het parlement aanzienlijk verhoogde 'nieuwe middelen alsmede nieuwe machtigingen voor het bouwen zal vragen. Hij zal boven dien van het parlement om machtiging en middelen verzoeken voor het vervaardi gen van aanvullend oorlogsmateriaal van allerlei soort, dat aan de volken gegeven zat worden, die werkelijk met de „aanval lende naties" in oorlog zijn. De meest nuttige en directe functie van de Vereenig de Staten is, als arsenaal voor de eerstge noemde naties en voor Amerika zelf te dienen. Deze naties hebben geen nieuwe soldaten noodig, doch zij hebben behoefte aan verdedigingswapenen ter waarde van milliarden dollar. De tijd nadert, waarop zij niet meer contant betalen kunnen. Roose velt sprak de aanbeveling uit, dat men dezen naties het dan mogelijk moet maken oorlogsmateriaal uit de Vereenigde Staten te kunnen blijven betrekken, door het op nemen van hun opdrachten in het Ame rikaansche program. Nadat Roosevelt, zooals reeds gemeld, verklaard had, dat Engeland na het einde van den oorlog door het leveren van soort gelijk oorlogsmateriaal of met andere goe deren kan betalen, die de Vereenigde Sta ten noodig hebben en dat een dergelijk op treden van de Vereenigde Staten geen oor logshandeling vormt, kondigde Roosevelt aan, dat hy om hoogere belastingen zal moeten verzoeken, opdat het grootste deel van het groote bewapeningsprogram uit de loopende ontvangsten gedekt kan worden. Niemand echter, zoo zeide de president, mag hopen door dit program rijk te wor den. DE INDRUK VAN DE BOODSCHAP IN AMERIKA. De rede van Roosevelt heeft in politieke kringen te Washington een levendigen weerklank gevonden. De leden van den Senaat en van het Congres bespreken in talrijke discussies en verklaringen de door den president verkondigde opvattingen, waarbij verschillende punten van de rede van Roosevelt in min of meer scherpen vorm becritiseerd worden. De vroegere re- publikeinsche -candidaat voor het presi dentschap, Landon, verklaarde, dat de rede van den president der Vereenigde Staten een heel stuk verder hebben ge bracht op den weg naar actieve deelne ming aan den oorlog aan de zijde van Engeland. Roosevelt heeft de grens, die hij zichzelf in zijn rede van 29 September heeft gesteld, overschreden. De republi- keinsche afgevaardigde Rich zeide, dat deze rede van Roosevelt Voor Amerika oorlog en dictatuur beteekent. In soortgelijken zin sprak de afgevaardigde Marc Antonio van een bliksemoorlog tegen den vrede en de vrijheid van het Amerikaansche volk, waarbij de demagogie het voornaamste wa pen vormt. Senator Ellender noemde de poging om aan de geheele wereld een Ame rikaansche levensvorm te willen geven, „zeer moefijk". De republikeinsche afge vaardigde Roge-s verklaarde, dat het voor de Vereenigde Staten moeilijk zal zijn „de geheele wereld te willen verdedigen". HET STOOKVERBOD VOOR KASSEN OPGEHEVEN Met ingang van 1 Januari is het stook- verbod voor de Westlandschc bedrijven, dat voor alle teelten, uitgezonderd plant- materiaal en bloementeelt gold, weer opge heven. Nu de schoorsteenen weer rooken, kunnen de tuinders weer al hun aandacht aan de komende voorjaarsteelten wijden, welke echter wat later zullen vallen dan in andere jaren. Wel heeft menige slak- weker zijn plantgoed dit jaar vroeger uit gezet dan vorige jaren, om tegen een even- tueele vorstperiode met wat sterker ont wikkelde planten gewapenu te zijn, maar de zeer vroege primeurs zullen dit jaar afwe zig zyn. Deze werden met veel onkosten en met verbruik van veel brandstof geteeld, waardoor de tuinder voor deze primeurs meestal niet aan zijn eigen kosten kwam. Het was dan ook meer een sportieve pres tatie, waarvan het resultaat bijna al tyd naar Engeland verkocht werd. In dezen tijd moet met brandstoffen en andere hulp middelen zuinig worden omgegaan, zoodat we het dan maar zonder de eerste asperges in December, zooals nog vorig jaar het ge val was, moesten doen. De huisvrouw zal echter, tenzij een lang durige en strenge vorst roet in het eten gooit, tegen Maart weer de eerste sla op de Nederlandsche markt kunr.en verwachten. Als gevolg van de hooge prijzen, die de producten opbrengen, hebben d° bedrijven heel wat plantgoed uitstaan, zcodat een ruime oogst mag worden verwacht. Vraag: Heeft de verloting al plaats gehad van de loterij ten bate van het Werk voor de Goede Film? Welicht heb ik de trekking over het hoofd gezien. Waar zou ik mij kunnen vervoegen om de nummers na te zien, als deze heeft plaats gehad? Antwoord: Voor deze loterij is eenige malen uitstel van trekking verleend. Wij meenen voor het laatst tot Januari van dit jaar. Wend u tot het Centraal Bureau v. d. Kath. Filmactie, Nieuwstraat 24, Den Bosch. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. In de Gemeenteraad wordt een adres gepubliceerd, dat het Hoodbestuur van de Federatie van Vereenigingen van R K. Gemeenteraadsleden in Nederland heeft gericht aan den secretaris-generaal v. Binnenlandsche Zaken in verband met de plannen tot samenvoering van gemeen ten op groote schaal. Dit adres bepleit de instelling van een instituut: Een instituut van permanent ka rakter, dat op de eerste plaats zorgt voor 'n streeksgewijs door commissies te ondernemen onderzoek van het ge heele land. Dit instituut zou de streek plannen waarover het de leiding voert, kunnen richten op het nationaal plan. Het zou op de tweede plaats met de gewestelijke commissies het lichaam moeten zijn, dat telkens over samenveoging van gemeenten, over annexatie, en grenswijziging adviseert. Eerst de studie der ruimtelijke orde ning, we'ke ons de tendenzen aan geeft voor het wonen, werken en ont spannen der menschen, kan de richt lijnen verschaffen voor een goede re organisatie van gemeentelijke indee ling. Eerst deze studies immers kun nen uitwijzen, welke gemeenten zich nader zullen ontwikkelen zal gaan en aan welke richting de ontwikkeling zal gaan en aan welke gemeenten be perkingen in haar ontwikkeling zullen worden opgelegd. De toenemende be volking in ons nu reeds dicht bevolkt land, denieuwe stedebouwkundige eischen, de decentralisatie-tendenz der industrie en zooveel andere factoren meer doen ons de gemeentelijke in deeling des lands de bevordering van de ontwikkeling der gemeente, zoo goed als de afronding van en de be perking in de ontwikkeling eener an dere gemeente zien als een onder deel van een grooter vraagstuk. Het H. B. der Federatie verzoekt te vens thans niet tot de gepubliceerde of een andere ontworpen massale samenvoeging van gemeenten te besluiten.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5