Weerbericht Henri Bergsonf RECHTZAKEN KERKNIEUWS DINSDAG 7 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten '0 cent per week; 2 60 per kwartaal Franco per post 295 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon ondsr 17.45 uur. Zon op 9.48 uur. MAANSTANDEN. 7 Januari 3.32 onder, 1358 op 8 Januari 4.25 onder, 14.26 op 9 Januari 5.36 onder, 14.59 op 11 Januari 7.32 onder, 1G28 op 12 Januari 8.24 onder,' 17.25 op 13 Januari 9.09 onder. 18,28 op (Volle maan) 14 Januari 9.49 onder, 19.39 op 511011 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 1011 C3 11 C"_ Verduisteringstijden Er Is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 iang en zonsopkomst. o Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 ZONSONDERGANG 17.45 uur. ZONSOPKOMST 9.48 uur. 0 S 0 Tussoh®n deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. 3MC3IIC3IIC3IIOnC3HC3IIOIIOII<=P Te Parijs is gisteren op 82-jarigen leef tijd overleden de bekende filosoof Henri Bergson. Door zijn overlijden is een der belang rijkste figuren der hedendaagsche wijsbe geerte heengegaan, die een diepgaanden invloed op het moderne geestesleven heeft uitgeoefend. Bergson was in 1859 geboren te Parijs, maar van afkomst een Ier. Sinds 1900 do ceerde hij aan het Collége de France. Hij was lid der Academie en verwierf in 1928 den Nobelprijs. Tijdens den wereldoorlog vervulde hij een diplomatieke zending naar Amerika. Zijn beroemdste werk is l'Evolution Crea- trice, dat in 1907 is verschenen. Wy herinneren verder nog aan de niet bevestigde berichten, die enkele jaren ge leden de ronde in de pers deden, dat Bergson tot de Katholieke Kerk zou zijn overgegaan. Zijn wijsgeerig stelsel als geheel is even wel voor den Katholiek niet aanvaardbaar. Weliswaar keerde hij zich tegen het toen in zwang zijnde materialisme, maar hij be weerde toch, dat het verstand de werke lijkheid niet doorgronden kan, omdat het krachtens zijn inrichting deze in begrip pen vastlegt en daardoor verminkt. De kennis van de werkelijkheid zou echter volgens hem verkregen worden door de in tuïtie, een eigen bewustzijnsfunctie van onmiddellijk beleven. Bergson nam een voortbestaan van het psychische na den dood aan, zonder dit nader te bepalen. Zoo doende is hij voor velen de gids geweest naar een hoogere wereldbeschouwing ook naar het Katholicisme. COMMISSIES VAN ADVIES De secretaris-generaal van het Departè- ment van Hanoel, iSlijverneid en Scheep vaart heeft eenige commissies van advies ingesteld. in een commissie, welke kan adviseeren in aïle aangelegenheden, die met de uit voering van de tauak- en tabakproaucten- bescnitthing samenhangen, zijn benoemd tot lid en voorzitter: Heroert Cremer, en tot leden: J. van Hoboken, W. Brusse, J. H. Verwey, H. van Beek, H. Kersten Sr., J. de Waard, Th. Niemeijer, en,mr. A. C. E. M. de Groot Voorus zjjn benoemd in een commissie, welke kan adviseeren in technische aan gelegenheden, oie met de uitvoering van de oxamant-beschikking samenhangen: tot lid en voorzitter: dr. ir. A. H. W. Hacke, en tot leden: Ph. W. Dümig, J. van Manen en Joh. J. Smit. Tenslotte is aangewezen als directeur van het Rijksbureau voor hout drs. A. Kouwenaar. In de commissie van advies, welke kan adviseeren in alle aangelegenheden, die met de uitvoering van de hoütbeschikking samenhangen, zijn benoemd tot lid en voorzitter: F. B. J. Gips, en tot leden: C. A. W. Pauw en W. BruynzeeL DEPARTEMENT VAN VOLKS VOORLICHTING EN KUNSTEN. Van heden af is het departement van volksvoorlichting en kunsten gevestigd Prinsessegracht 21, Den Haag. Het tele foonnummer is voorloopig 115994. DIRECTEUR-GENERAAL BELASTINGEN H. Postma benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is, ge rekend te zijn ingegaan 1 Januari 1911, be noemd tot directeur-generaal der Belastin gen de heer H. Postma, thans raadadviseur bij de administratie der belastingen. De nieuwbenoemde directeur-generaal der belastingen, de heer H. Postma, is 23 Maart 1894 te Harüngen geboren. Na de H. B. S. te hebben doorloopen, volgde hij de opleiding voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, waarna hij de opvolgende rangen door liep en in 1923 werd benoemd tot inspec teur dier middelen te Kerkrade. In 1928 werd de heer Postma benoemd tot hoofd van het bureaupersoneel van de afdeeling centrale van Financiën en tevens tot leeraar aan den opleidingscursus voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en in 1930 volgde zijn benoe ming tot administrateur, waarbij h'j te vens werd aangewezen tot hoofd van de af deeling centrale directie. Op 1 Mei 1938 werd de heer Postma benoemd tot raad adviseur. Voorts is hij voorzitter van de bijzon dere commissie voor georganiseerd over leg voor de ambtenaren van den belasting dienst. In 1934 \tferd de heer Postma benoemd tot ridder in de orde van den Nederlahd- scnen Leeuw. SOCIALE VOORLICHTINGSDIENST. NED. UNIE. Naar men ons van de zijde van het ste delijk secretariaat van de Nederlandsche Unie msdedeelt, hseft het succes van den socialen voorlichtingsdienst wederom een uitbreiding noodzakelijk gemaakt. Aan het Bezuidenhout 118 te 's-Graven- hage, zal ingaande 10 Januari a.s., een bu reau van dezen dienst iederen Vrijdag avond zitting hoüden van 79 uur. Zoo als bij a'le andere bureaux zal ook hier kosteloos advies gegeven worden in alle zaken op maatschappelijk gebied. KATOEN, LINNEN, KAPOK EN KUNSTZIJDE Geen voorraden zonder vergunning Blijkens een publicatie in de Staatscou rant is het verboden zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het Rijkstextielbureau of een door dezen ver leende dispensatie, katoen, linnen, kapok en kunstzijde of weefsels van deze stoffen vervaardigd in voorraad te houden. CANTINES IN ALLE WERKKAMPEN De persdienst van het N.V.V. deelt mede: Teneinde tegemoet te komen aan de behoeften van vele arbeiders in de werkschaffingskampen, heeft het Neder landsche Verbond van vakvereenigingen zich gericht tot de directie van den Rijks dienst voor de werkverruiming met het verzoek om in alle kampen, waar deze nog ontbreken, binnen den korts mogelijken tijd cantines te doen plaatsen, waar de ar beiders zich, na den afloop van hun zware dagtaak geestelijk kunnen ontspannen en verpoozen. De inrichting van deze ont spanningslokalen werd tot dusverre opge houden door de moeilijkheden, die zich voordoen bij het verkrijgen van het daar voor benoodigde hout. De directie van den Rijksdienst heeft naar aanleiding van dit verzoek van het N.V.V. thans toegezegd, dat de cantines zullen worden gebouwd en wel uit zand steen. Deze beslissing zal bij de betrokken werkverschaffingsarbeiders zeer zeker van harte worden toegejuicht. HULP AAN DRENKELINGEN De Nationale Commissie voor E.H.B.O. van het Wit-Gele Kruis vestigt er de aan dacht op, dat men op eenvoudige wijze doeltreffende voorzorgsmaatregelen kan nemen voor hulp aan drenkelingen, die in verband met de verduistering thans zoo dikwijls moet worden geboden. Een stuk hout van 5 x 20 x 20 c.M. (kurk is nog beter) waaraan is vastgehecht een touw lijn van ongeveer een halve c.M. dikte met een lengte van pl.m. 10 M., op welk stuk je hout of kurk men een goeti gesloten zaklantaarn bevestigt, kan uitstekende diensten bewijzen. Nadat de lantaarn is ontstoken kan men het stuk hout of kurk aan de lyn aan den drenkeling toewerpen, die er dan een niet te versmaden „houvast" aan vindt. MASSA BEVORDERING BU DE NED. SPOORWEGEN Ingaande heden zijn door de directie der Ned. Spoorwegen 205 ondermachinisten benoemd tot machinist en 22 leerlingen machinisten tot ondermachinist, hierbij zijn leerling-machinisten die reeds meer dan 20 jaar als leerling-machinist hebben dienst gedaan, en ondermachinisten die haast gepensionneerd worden. GEMEENTEBEGROOTING VAN HAARLEMMERMEER. De Raad der gemeente Haarlemmermeer heeft de begrooting voor het dienstjaar. 1941 goedgekeurd en vastgesteld op een bedrag van 1.441.833.52, met een nadee- lig slot van ƒ55.000. Kantongerecht te Lelden Een stugge wandelaar. De vertegenwoordiger P. J. S. te Delft was opt 11 November te Delit omstreeks 9 uur uit den trein gestapt. Hij was toen naar zijn woning in ueift gaan wande-en maar door de duisternis kon ny zijn voordeur niet vinden en was deze vooroij geloopen. Hij was door blijven loopen en aoor olij ven loopen net zoo lang totdat hij op ae Haarlemmerstraat te.. Leiden was aan gehouden. „Als ze me daar niet vast hadden ge houden, dan was ik vast door blijven loo pen", zei verdachte met een oolijk gezicht. De ambtenaar geloofde het verhaal niet erg en eischte een geldboete van 10 subs. ïO dagen. Wrox koesterde verdachte niet, want hij was de/ Leidsche politie dankbaar, dat zij hem in zijn loop gestuit hadden. Het vonnis werd 10 subs. 5 dagen. Dat mag niet meer. De koopman A. S. te Leiden had in Voorhout goederen verkocht net ais hy altijd gedaan had. Nu mag dat niet meer en dat kostte hem 2 subs. 1 dag. f Wat er uit den koffer kwam. De los werkman J. P. van S. te Alke made was op 25 November aangehouden, toen hij met een koffertje liep te wandelen. Hij werd, zooals thans naar voren kwam, aangehouden, omdat men hem verdacht manufacturen bij zich te hebben, die van diefstal afkomstig zouden zijn. Toen het koffertje eventüeel open ge maakt werd kwamen er geen manufac turen uit maarspek. Dus had de po litie toch b*et, want dat spek was van een stiekum geslacht varken Ook kwam toen uit, dat verdachte nog flink gehamsterd had. Eisch en uitspraak werden een geldboete van 10 sübs. 5 dagen met verbeurdver klaring van de 20 kg. spek. Onsmakelijk vleeschvervoer. J. J. slager te Leiden had van het slachthuis een varken gehaald en dit ge slachte beert bedekt met een vuil dek kleed. Dat mag niet en daarom moet hij 2 betalen. Getorpedeerd. Doordat A. K. te Katwijk a. Ze« den richtingaanwijzer van zijn auto niet had uitgestoken, op het kruispunt Duinoord straatKerkstraat, daar ter plaatse, had hij de wielrijdster mejt G. Kuyt omver gere den. Eisch en uitspraak ƒ5— subs. 3 dagen. Elke stap kostte geld. Een koe van den veehouder J. v. d. M. te Oegstgeest was gaan wandelen in het bollenland van buurman v. d. Berg. Elke stap kestte geld volgens v. d. B. Buiten een geldboete van 5 subs. 3 da gen moet v. d. M. dan ook nog 10 schade betalen. In het donker. H. W. H. te Leiden was in het donker tegen een politieagent opgebotst. De agent had in zijn verbaal geschreven, dat H. klabak" tegen hem had gezegd. Verdachte ontkende dit want hij had te gen een kennis „alleen" maar gezegd: „Oh het is maar een klabak". Wat er nu eigenlijk precies gezegd is en hoe) zal over 14 dagen uitgezocht wor den. Wist niet, dat het niet mocht Mej. M. C. R. uit Roelofarends- v e e n was op 30 November na 12 uur op het Rapenburg te Leiden aangetroffen. Zij had nog nooit gehoord, dat het niet mocht. Niemand geloofde zulks, en nadat de eisch 10 sub1-. 5 dagen was geweest, werd het vonnis 5 subs. 3 dagen. Dat ging niet op. „Oh meisje, dat hindert niet als je onder mijn geleide tent," had een militair tegen mej. A. M. v. V. te L e i d e n gezegd, toen zij opmerkte, dat het al over twaalven was. Hst hinderde wel, want het kost even zoo goed 5.subs. 3 dagen. Geen identiteitsbewijzen. W. van D. te K a t w ij k a. Ze e, D. v. <L B. uit die gemeente, H. J. T. te L e i- den en mej. H. V. te Leiden konden geen identiteitsbewijs toonen. AT en werden veroordeeld tot 2 subs. 1 dag. De lekke band. Mej. N. v. d. B. te L e i d e n gaf als reden van na 12 uur op straat zijn op, dat zij een lekken fietsband gekregen had. Eisch en uitspraak 4 subs. 2 dagen. De klanten wilden niet vlug afrekenen. De kellner K. J. van B. te Lelden vertelde, dat de klanten niet vlug hadden afgerekend, en dat hij daardoor na 12 uur nog op straat geloopen had. Daarmede rekening houdende werd het maar 2 boete. Hij was nu toch al te Iaat. De boekhouder J. F. O. uit Dordrecht was naar een partijtje te Oegstgeest geweest. Hij kon niet meer met den trein mee en daarom was hij in Leiden een hotel gaan zoeken. Op zijn dócie gemak wandelend was hy op de Blauwpoortsbrug te Leiden aange houden. Waarom hij niet wat harder geloopen had, vroeg de kantonrechter hem. Verdachte antwoordde: „Ach ilc was pu toch eenmaal te laat en of ik nu hard of langzaam liep het werd toch niet voor twaalven." Eisch en uitspraak werden 7.50 subs. 5 dagen. Haagsclie PoJilEerecliter Toen de liefde uit en de drank er in was. De loswerkman J. J. S. te T e r A a r had verkeering met een schooen uit Roe- lofarendsveen. Niet maar zco-zoo verkeering met een schoone uit Roe een verkeering, die den geheelen zomer aan was geweest. Toen de zomer voorbij was, was ook de verkeering voorbij. En dat verdroot S. ten zeerste, zoodat een ieder wel kan raden, wie het uit gemaakt had. Verschillende malen had hij geprobeerd om de verbroken banden weer aan elkaar te knoopen om er een onverbreekbaren band vcor het geheele leven van te ma ken. De eindjes waren evenwel niet meer aan elkaar te knoopen, waar de papa ver moedelijkde papa van het meiske dan natuurlijk ook wel iets van gezegd zal hebben, omdat des verliefdes jonge- lings vooruitzichten nul kommo nul wa ren. Hoe het ook zij, de jongeling was dus boos en had op zekeren dag eenige bor rels geconsumeerd om zijn verliefde hart te laven. Deze borrels nu hadden een to taal verkeerde uitwerking. Zij deden zijn bloed bruischen, zijn oogen rollen, zijn spieren zwe'len, enz., enz. In dien toestand was hij naar het huis van zijn vroegere aangebedene getogen en had daar volgens de dagvaarding geraas en getier gemaakt. Toen deze vervoegde werkwoorden geen indruk vermochten te maken was hij een anderen druk uit gaan oefenen en wel op het glaswerk van het raam van de woon kamer van den man, dien hij zoo graag als schoonvader wenschte te hebben. Genoemd glaswerk kon daar niet tegen en er kwamen diggeltjes. Niemand der inwonendén had zich daar blijkbaar iets van aangetrokken, althans het indrukken der ruit niet gezien. Alleen een buurmeisje was ebals getuige, Apolonia K. Deze Apo'onia had 't echter wel gezien en ze vertelde dat dan ook. Trouwens, S. erkende het volmondig. Als een soort verzachtende omstandig heid bracht hij naar voren, dat hij zijn aan gebedene met een ander had zien locpan. De Politierechter wilde van hem weten of hij altijd gebruik maakte van sterken drank bij dergelijke gelegenheden, waar op S. prompt „ja" antwoordde. Je zou dus zoo zeggen, dat S. een klein don Juanne- tje was. De Officier vond zulke bezoeken onge- wenscht. Wel zegt verdachte, dat hij abso luut geen geld heeft, maar hij beeft wel geld om sterken drank te gaan koopen. De eisch werd dan ook een geldboete van 25.subs. 25 dagen. Uitspraak 10.subs. 10 dagen. Een goed loopend handeltje. De rijwielhersteller D. van V. te B o- degraven had van de Shell 4000 L. benzine gekregen om deze verder te ver- koopen. Dit had hij dan cok inderdaad ge daan. Allsen had hij er doelbewust een fout bij gemaakt, n.l. door de benzine veel duurder te verkoopen zonder bon. Volgens de dagvaarding was er narig- •heid ontstaan, omdat er plotseling water bij de benzine was. De Officier noemde het ten laste gelegde ernstig. Het te duur verkoopen en de „waterkwestie" ging spr voorbij, maar wat het verkoopen van zulk een voorraad benzine zonder bonnen aangaat, dat liep de spulgaten uit en de eisch daarvoor werd dan ook twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter wilde verdachte nog een kans geven en veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en tot een onvoorwaardelijke geldboete van 50. subs. 25 dagen. v Je moet maar boffen. Vast stond, dat de expediteur C. Th. S. t^ Bodegraven zjjn knecht van Dijk opdracht had gegeven om met de motor schuit naar Gouda te varen. Hij had daar geen vergunning voor, want de motor schuit verbruikte olie en dat was ver boden. „Het was nog oude olie, die er in was", verdedigde verdachte zich. Deze verdediging zou hem geen steek geholpen hebben, als er geen fout in de dagvaarding had gestaan. Daarom werd hy vrijgesproken. Het zal je gebeuren De commissionair in bloembollen W. te Sassenheim was in Augustus hoofdtuinman op het vliegveld Valken burg. Op 24 Augustus kwam hij zekeren Bo- gaards tegen, die op weg was naar ge noemd terrein. B. zeide, dat B. daar niets te maken had en dat hij zich van den Wassenaarschen weg te verwijderen had, waarop volgens B. (de hoofdtuinman) de andere B. tegen hem uitgevaren was, om dat deze laatste B. een bewijs der Duitsche Agenda LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 4 Januari 20 uur tot Zaterdag 11 Januari 8 uur waargenomen door: de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48 tel. 21080, de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche apotheek, Wilhelminapark 8, teL 26274. autoriteiten had, hetgeen hem wel toegang verschafte. Dat had hoofdtuinman B. niet genomen, daar was hij nu eenmaal hoofdtuinman voor. Wat deed hoofdtuinman B. dus? Hij hield een politie-agent aan en zeide deze, dat hij het Duitsche document van B. af moest nemen. Natuurlijk zei de agent, dat hij geen bevoegdheid had, om van iemand officieele Duitsche papieren af te nemen. B. was tij dens dit gesprek doorgeloopen, maar hoofdtuinman B. liet het er niet bij zitten en stapte op zijn motor om den reoalci- tranten B. eens een lesje te geven. Dat lesje bestonds hierin, dat hij zijn motor opzettelijk tegen B. aan reed, waardoor deze een gekneusde knie op liep. D,e agent \vas er toch, dus deze had een pracht verbaaltje kunnen schrijven. De Officier vond, dat B. de hoofdtuin man op een onbehoorlijke manier eigen rechtertje had gespeeld en eischte daar voor een geldboete van 30.subs. 30 dagen. De Politierechter veroordeelde hem tot een geldboete van 25.subs. 10 dagen. Niet bevoegd. Tevens werd nog uitspraak gedaan in de zaak tegen den slager H. M. te Alphen aan den Rijn, tegen wien de Officier een geldboete van 10 subs. 10 dagen had geeischt wegens het afleveren van 10 K.G. vet, hetgeen te veel was voor het gebruik van een gezin in een week. De Politierechter oordeelde zich onbe voegd om van deze zaak kennis te neinen. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Overtreding distributiebeschikking. Terecht stond de 28-jarige koopman K. H. van D. uit Lisse. Verdachte was niet verschenen. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de maand October jl. 42.5 kg. var- kensvleesch had verkocht zonder dat hij bonnen hiervoor in ontvangst nam van mevrouw M. E. van Klaverweijden huisvr. van H. v. d. Kolk te Overvean. Verdachte had dit vleesch zelf naar Overveen ver voerd. De officier v#n Justitie eischte te gen den niet verschenen verdachte een geldboete van 30.subr. 30 dagen hech tenis. De Politierechter veroordeelde ver dachte tot een geldboete van 30.sub sidiair 18 dagen hechtenis. Hierna stond terecht de 57-jarige mevr. M. E. KI. huisvr. van H. v. d. K., uit Over veen. Haar was ten laste gelegd, dat zy in de maand October jl. van de 28-jarige koop man K. H. v. D. uit Lisse, 42.5 kg. var- kensvleesch had gekocht zonder daar bon nen voor te hebben afgegeven. De Officier van Justitie erchte tegen verdachte een geldboete van 40.subsidiair 40 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde verdach te tot een geldboete van ƒ30 subsidiair 18 dagen met verbeurdverklaring van het geld van het verkochte vleesch. ORDE DER PATERS CARMELIETEN (ONGESCHOEIDE) Jubilea in 1941 25 jaar priester: 4 October Pa*.er Hubertus a S. Anna (Renier Keulers), geo. te Krawinkel-Geleen, pastoor te Groenen- dij k-Hazerswoude. 1214 jaar priester: 7 Februari Pater Mauritius a Regina Pacis (Piu Korsten) geb. te Nieuwe Pekela, secretaris provin- cialis confessarius te Geleen. INBRAAK IN DE R. K. KERK. Voor den tweeden keer sedert korten tijd is een inbraak gepleegd in de R. K. Kerk Onze Lieve Vrouw Hemelvaart te Amers foort. Vermoedelijk heeft ook thans de dief zich laten insluiten. Uit een offerblok wordt een bedrag van naar schatting twin tig gulden vermist. WINKELDIEVEGGEN. Viermaal heeft de politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam gisteren moe. ten optreden- tegen winkeldiefstal. Des mid dags werden in twee groote modemagazij nen twee vrouwen betrapt, die van de ge legenheid gebruik trachtten te maken oir eenige artikelen weg te nemen. Tegen dér. avond werden twee inwoonsters van IJmui- den aangehouden, die zich schuldig ge maakt hadden aan verschillende winkel dief: tall en, zoowel in Amsterdam als, naai achteraf gebleken is, in Haarlem. Zij zijr in verzekerde bewaring gesteld.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2