De Gouden Sleutel MAANDAG 6 JANUARI 1941 DE LEIDaCKi. COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 reest voor oud strijders. De bejaarde bewoners van Bronbeek te Arnhem hebben veel pret beleefd, toen hun dezer dagen een vroolijke middag bereid werd (foto Pax Holland) Als de winter rich doet gelden, moet de Volendammer visscheisvloot thu;blij*en en ligt de haven vol schepen, waarop da visschers de noodzakelijke werkzaamheden doen om hun schuiten in orde te houden (Foto Pax Ho land) Gedenk do vogels. De meeuwen, de vaste bewoners der groote steden, hebben hun toevlucht op het ijs gezocht (roto Pax-Holland) Oogen in de duisternis. Het schoonhouden van de reusachtige lichtinstallaties aan de Westkust behoort tot een der verantwoorde' lijke werkzaamheden van den gronddienst (Foto Weltbild) steiger (Foto Pax Holland) FEITILIETON (Nadruk verboden). 35) Hebt u ooit zoo'n dwaasheid ge hoord? Er klonk verontwaardiging in Anstice's stem. Hij hield van Hilary, zou je zoo zeg gen, anders zou hij haar niét gevraagd heb ben en nu hij ontdekt dat zij rijk is, wil hij niets meer met haar te maken hebben. Ik erger me dood aan een dergelijke haar kloverij Waarom noemt u dat haarkloverij! Er was iets giimmigs in Harding's ge zicht. Omdat er geen andere naam voor is. Hilary is dezelfde Hilary, of ze 50 of 5000 pond per jaar heeft. Moet zoo'n domme jong:n haar hart breken, terwille van zijn eigen belachedjkn trots? Hij denkt geen oogenbJik aan haar; hij geeft zich zelfs niet de moeite om zich af te vragen of hij baar misschien verdriet doet. Hij denkt enkel en alleen aan zichzelf. Zelfzuchtige dwaas! Ik begrijp niet dat u zich zoo kras uit drukt, zei Harding. Meestal voelt u zoo sterk met anderen mee. Kunt u zich dan heelemaal niet in de gevoelens van een man verplaatsen? Kunt u zich heelemaal niet in de ge voelens van een vrouw verplaatsen? Dien jongeman met zijn nobele principes is het te doen om bevrediging van zijn eigen trots ten koste van Hilary's levensgeluk. Dat komt er zeker niet op aan! -Als hij maar niet de kans loopt voor een fortüin- jager gehouden te worden en zichzelf kan blijmaken, met de Farizeesche overtuiging dat hij zijn plicht gedaan heeft. Ik zou in gelijke omstandigheden pre cies hetzelfde gedaan hebben als de jonge Dunbar. Harding zei het met groote beslistheid en hij keek Anstice niet aan terwijl hij sprak. Zou u hetzelfde gedaan hebben? Be doelt u werkelijk, dat als u van een rijke vrouw hield u haar liever ongelukkig zou zien dan uw eigen trots aan den kant te zetten? Ik zou het niet op deze wijze willen formuleeren. In de eerste plaats weiger ik aan te nemen dat vrouwen zich gauw ongelukkig voelen. Hun harten zijn taai! En in de tweede plaats is het niet de kwes tie of een man bereid is om zijn «trots aan den kant te zetten. Het is een kwestie van zelfrespect. Tralala, viel Anstice hem in de rede. Zij had gemerkt dat hij een steek had la ten vallen en daarom zong haar hart een klein vreugdelied. Tralala! Die brave man bedriegt zichzelf. Wat hij doen moet is trachten de dingen in hun ware licht te zien niet te bedekken onder een hee- leboel mooi klinkende woorden, die niets inhouden! Trots dwaze, koppige trots is het wat hun drijft en vrouwenharten zijn niet taaier dan die van de mannen. Als een man verdriet kan hebben door de hardheid van een vrouw, kan een vrouw evenveel verdriet worden gedaan door de hardheid van een man. En het is wreed als domme trots een scheiding maakt tus- schen twee menschen, die van elkaar hou den. Wat komt het er op aan wat de we reld zegt als de man en de vrouw weten dat hun liefde zuiver en echt is. Dus vindt dat hij met Hilary moet trouwen niettegenstaande het feit, dat zij opeens rijk geworden is?, vroeg Harding en een oogenblik keek hij Anstice met ontstelde oogen aan. Het was alsof hij het uitgangspunt van hun gesprek vergeten was: alsof Hilary en haar aangelegenhe den er niet langer de kern van vormden. Natuurlijk vind iK, dat Dunbar niet zoo bespottelijk moet doen. Als Hilary van hem houdt, doet hij haar een heeleboel verdriet. Zij is niet het soort meisje dat gauw van iemand houdt of dat na een poosje wel weer getroost zal zijn; ze heeft een buitengewoon aanhankelijk karakter. De man die vindt dat hij niet met haar trouwen kan, omdat zij gefortuneerd is, breekt haar hart voor een hersenschim. U bent bezig een berg van een mols hoop te maken, zei Harding, wien het zichtbaar moeite kostte op luchtigen toon te- spreken. Zooals ik u al zei, kan ik me levendig voorstellen wat Dunbar voelt; in zijn geval zou ik hetzelfde gedaan heb ben. De dokter sprak de laatste woorden lang zaam en met grooten nadruk. Dan zoudt u even hard zijn als hij is! Miles Harding zag een vochtigen glans in haar oogen, als van ingehouden tranen. Even hard als hjj is, herhaalde zij. En als u het zoo roerend met hem eens bent is het maar beter dat wij niet verder over dit onderwerp praten. Zij hief het hoofd hoog op. U bent ge komen Hilary te spreken. Vóór morgen is ze niet terug en ikik moet nu even uit. Ik heb een afspraak in het dorp. Harding begreep dat hij min of meer weggestuurd werd en hij voelde zich ver slagen en gekrenkt. Vrouwen waren toch wel heel moeilijk om te begrijpen, dacht hij geprikkeld; het was voor een man on mogelijk pijl op hen te trekken. Mevrouw Derfield moest hem dankb ar zijn, vond hij, dat hij haar zoo duidelijk gemaakt had dat, hoe andere mannen ook over dergelijke din gen mochten denken, hij ten minste geen forutinjager was! Dat zij een gefortuneer de weduwe was uit een adellijke afmilie, was een feit, dat hij, een dorpsdokter met een betrekkelijk Lescheiden inkomen, voor al niet vergeten moest en hij moest zich nooit veroorlovenwat eigenlijk? Toen ze bij dit punt waren aangeland, gingen zijn gedachten niet verder; hij versnelde zijn pas en probeerde zooals hij meer malen geprobeerd had de herinnering aan dat zachte gezicht met de blauwe oogen uit zijn geest weg te wisschen, maar hij slaagde daarin niet. Het beeld was onuit- wischbaar in zijn brein gegrift! Dan zoudt u even hard zijn als hij, klonk het hem nog steeds in de ooren. En er waren hjj kon er wel een eed op doen tranen in haaT oogen geweest, toen ze hem aangekeken had, half tartend, half. half hoe? Weer stopten zijn gedachten. Was er iets smeekends in haar oogen geweest? Nu, in ieder geval had hij haar voldoende düidelijk gemaakt dat hij, evenmin als de jonge Dunbar, bereid was zijn trots en on afhankelijkheid voor een vrouw op te of feren! Maar die blauwe oogen, die hem half tar tend, half smeekend aankeken, schenen, terwijl hij voortliep, door ieder haag heen te kijken en in het ruischen van de boomen klonk steeds weer: „Dan zou u even hard zijn als hij". Nog nooit had zijn huis hem saaier en verlatener geleken dan op dien herfst avond. Hoe zou een vrouw alles kunnen veranderen! Maar geen vrouw zou de kans krijgen haar voet hier over den drempel te zetten! Eens had een vrouw invloed op zijn leven gehad en die ééne maal was vol doende geweest! Doch het duurde niet lang of zijn. ge dachten kregen een andere wending. Wat was er toch met hem gebeurd? Het leek alsof hij gek was geworden, dacht hij. Terwijl hij in zijn stoel zat te peinzen en te soezen was het alsof hij in zijn verbeel ding iemand in den grooten leuningstoel •*ij den haard zag zitten iemand, die zoo nu en dan een vriendelijk woord tot hem zei en die een heele nieuwe sfeer in zijn leege kamer bracht. Hij droomde van blauwe oogen die hem aankeken met een uitdrukking, die hij er nog nooit in gezien had, en hij droomde van iets clat aan zijn leven nieuwe vreugde en een nieuwen in- hou zou geven. Was het alleen maar een droom? Hij ging overeind in zijn stoel zit ten. Waarom zou het alleen maar een droom zijn. Zou het waar kunnen zijn dat zij.... dat hijWeer kwam hij niet verder met zijn gedachten en met een ruk nam hij zijn penhouder op en begon aan een wetenschappelijk artikel over.... hartzwakte. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8