dm het bezit aan Siwtdia Sc uetiuaetlUigeti Ut £anden. Bristol met bommen bestookt. Luxemburg weer Duitsch. Triumviraat in Vichy Nieuwe Finsclie regeering MAANDAG 6 JANUARI 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Eén millioen in de schuilkelders DE DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHTEN. Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagmiddag luidt als volgt: Ondanks den slechten weerstoestand heeft de verkenningsactie van het luchtwa- pen gisteren goede resultaten opgeleverd. In Zuid-Oost-Engeland werd een vliegveld met succes aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben vrij ster ke Duitsche gevechtsformaties de haven stad Bristol aangevallen. Talrijke bommen van allerlei kaliber veroorzaakten groote, aaneensluitende branden en ontploffingen, die op verren afstand zichtbaar waren. Bo vendien werden bomaanvallen gericht op andere belangrijke doelen in Zuid-Enge- land. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van drie op vier Januari op vier plaatsen in Noord-Duitschland aanvallen gedaan. Daarbij wierpen zij in hoofdzaak brandbommen neer op gesloten woonwij ken, waar een aantal branden ontstond. De militaire en voor den oorlog belangrijke schade is onbeteekenend. Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten, waar- var. één door marinegeschut. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Naar het D. N. B. verder verneemt, hec-ft het Duitsche luchtwapen in der. afge loopen nacht behalve op Bristol, ook op eenige andere havensteden aan de Zuid kust van Engeland kleinere aanvallen on dernomen. Zoo werden de havens van Southampton, Weymouth en Dungeness met bommen bestookt. Voor een reeks ha ventoegangen werden mijnen gelegd. Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: Het luchtwapen ondernam gisteren sléchts gewapende verkenningen. Luchtfo to's bevestigen de goede uitwerking van den aanval op Cardiff in den nacht van 2 en 3 Januari. In de afgeloopen nacht wer den Avonmouth, dat als havenplaats voor Bristol van bijzondere beteekenis is, als mede verscheidene andere belangrijke mi litaire doelen aan het Bristol-kanaal met sterke krachten op succesvolle wijze aan gevallen. Vijandelijke vliegtuigen vlogen van nacht slechts met zwakke krachten naar het Duitsche Rijksgebied. Zy lieten op en kele plaatsen een gering aantal bommen vallen, die slechts onbeteekenende mate- rieele schade aanrichtten. Er werd geen schade berokkend aan militaire of voor de oorlogvoering belangrijke doelen. DE VERWOESTINGEN IN DE LONDENSCHE CITY. Uit Zweedsche berichten blijkt, dat, zoo als een Zweedschen correspondent zich uitdrukt, aan herbouw van de door den jongsten en grooten Duitsch en luchtaanval op Londen verwoeste City in het geheel niet meer kan worden gedacht, doch dat men gedwongen zal zijn, het geheele stads deel neer te halen. Het gebied van de City, dat volgens neu trale berichtgevers geheel met den aard bodem gelijk gemaakt is, en waar prgctisch geen enkel huis meer staat, heeft een uit gestrektheid van ongeveer anderhalve tot twee vierkante kilometer, in het middel punt waarvan de straten Cheapside, New gate en Aldersgate, meer naar het Zuiden de onbeschadigde St. Paul's kathedraal en in het tfO. London-Wall en Forestreet lig gen. In dit gebied, het economische en fi- nancieele centrum van het Britsche we reldrijk, is volgens een ooggetuige-verslag van den Londenschen correspondent van „Senska Dagbladet" alle léven uitgedoofd. Straten en huizenrijen zijn vaak niet meer te onderscheiden en vormen één .groote puinhoop. Slechts hier en daar ziet men de zwart beroete overblijfselen van wat eens een trotsch zakengebouw van zes of meer verdiepingen was. Dit gebied, dat het erg ste werd getroffen, is volgens het verslag de eigenlijke kern van de verwoeste City. Het door den aanval getroffen gebied, waarin nog meer verwoestingen van aller lei aard geconstateerd kunnen worden, reikt echter naar een ooggetuige kon zien, in het Westen via Fleetstreet tot het srand. in het Westen via Fleetstreet tot het strand, station en Chesterhouse, in het Oosten tot Bishopsgate en in het Zuiden tot den Noordelijken oever van de Theems. Dit is een gebied van bijna vier vierkante kilo meter, waar eveneens geheele stratencom- plexen verwoest werden, waar geen straat door de vlammen or aangetast of bescha digd bleven, waar alle gas-, water- en elec- trische leidingen verbroken of beschad'gd werden en waar ook alle telefoonverbindin gen nog gestoord zijn. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de minister voor de Binnenlandsche Veiligheid, Morrisson, verklaard dat van de zes mil lioen tellende oorlogsbëvolking van Lon den minstens 1 millioen in 'de openbare schuilkelders overnacht. Naar het Russische agenschap Tass uit Londen meldt, is er in Lorden een zwaar tekort aan vleesch ontstaan. Vele slagerijen in het Noorden van Londen hebben Vrij dag hun deuren moeten sluiten. In de an dere vleeschzaken was de voorraad slech's voldoende voor een half uur verkoop. Het tekort is niet alleen te wijten aan ver- voersmoeilijkheden, maar ook aan een ver mindering van de vleeschvoorraden. TE SOUTHAMPTON STAGNEERT HET ZAKENLEVEN. Volgens een officieele mededeeling van het Amerikaansche staatsdeoartement van Zaterdagavord is het Amerikaansche con sulaat te Southampton gesloten, aangezien daar in het geheel geen zakenleven meer is. OPTREDEN BRITSCHE VLOOT BIJ NOORSCHE KUST. In den nacht van 2 op 3 Januari hebben Britsche oorlogsschepen getracht de Noor- sche kust ten Zuiden van Stavanger te be schieten. De bodems bleven echter zoo ver van de kust verwijderd, dat de projectielen in zee vielen. Er ontstond geen schade. VERKLARING VAN GOUWLEIDER SIMON. In 1940 is een totale verandering in de gevoelens van Luxemburg ingetreden, al dus verklaarde de chef van het civiele be stuur in Luxemburg, gouwleider Simon tijdens een groote bijeenkomst van de lei ders der Volksduitsche beweging in Lu xemburg. De tijdelijke vervreemding, die tusschen de Duitschers in het Rijk en de Duitschers in Luxemburg was ingetreden, aldus constateerde de gouwleider, kan thans als afgeloopen worden beschouwd. De bevolking van Luxemburg heeft haar Duitsche karakter behouden. De poging om haar van het „Deutschtum" te ver vreemden, is eens en voor altijd mislukt. Na een toespeling te hebben gemaakt op het feit, dat de Volksduitsche beweging in Luxemburg thans na zes maanden Duitsch burgerlijk bestuur reeds meer dan 50.000 leden telt, wees de gouwleider erop, dat de beweging ook in 1941 den strijd zal voort zetten, teneinde ook de laatste nog afzij dig staande voor de Volksduitsche ge dachte te winnen. Het civiele bestuur zal niets onbeproefd laten om het economische leven van Luxxn burg te verbeteren. Na den oorlog aldus verklaarde gouwleider Simon ten slotte, zal het economische leven van Luxemburg een ongedachte, geweldige vlucht nemen. Met uitgebreide volmachten ONDER LEIDING VAN DARLAN. Maarschalk Pétain is, naar Stefani meldt, tot een radicale wijziging in het regeerings- stelsel overgegaan. Hij heeft 'n triimviraat gesticht, dat ter beschikking van den staats- chef staat en met uitgebreide volmachten bekleedis. Het triumviraat is samengesteld uit: Admiraal Darlan, minister van Marine, die president is van het triumviraat en de leiding krijgt van het ministerie van Bin nenlandsche Zaken; Generaal Huntziger, minister van Oor log; Flandin, minister van Buitenlandsche Zaken. Maarschalk Pétain heeft dit besluit ge nomen, nadat hij de ontslagaanvrage had ingewilligd van Paul Baudoin, die staats minister in het minister-presidium en on derstaatsecretaris van Propaganda was. Admiraal Darlan telt 59 jaar. In Juni 1939 werd hij admiraal en toen de oorlog uit brak opperbevelhebber van de Fransche vloot. Behalve een militaire heeft hij ook een politieke loopbaan. In verscheiden ministe ries van Marine is hij als kabinetchef opge treden. Voorts nam hij als expert deel aan conferenties te Londen en Genève. Hij is officier in de orde van het Legioen van Eer. In de regeering-Pétain werd hij minister van Marine. Bij de jongste crisis heeft hij een belangrijke rol gespeeld en o.a. bespre kingen te Parijs gevoerd. Generaal Huntziger is 60 jaar. Hij is vooral bekend geworden door zyn optre den als opperbevelhebber van de Fransche troepen in Syrië en door de rol, die hij in Ankara heeft gespeeld bij de onderhande lingen over het militaire pact tusschen Tur kije, Engeland en Frankrijk. Na de neder laag van Frankrijk werd hij tot leider van de Fransche delegatie bij de wapenstil standsonderhandelingen met Duitschland benoemd. In September volgde zijn benoe ming tot lid van de Fransche regeering en daarna tot opperbevelhebber van de Fran sche strijdkrachten te land. Pierre Etienne Flandin is 51 jaar oud. Hij begon zijn politiekè carrière op 25-ja- rigen leeftijd, toen hij tot lid van de Fran sche Kamer werd gekozen. Herhaalde ma len is hy minister geweest, o.a. van Han del, Openbare Werken en Buitenlandsche Zaken. In 19341935 was hij premier. Op 14 December j.l. werd hij door Pétain als opvolger van Laval tot minister van Bui tenlandsche Zaken benoemd. WAT BERLIJN ER VAN ZEGT. Van Duitsche zijde werd in dit verband opgemerkt, dat men te Eerlijn met be langstelling de huidige ontwikkelingen in Fransche regeeringskringen waarneemt, welke in verband staan met de kwestie, op welke wijze de Fransche politiek een standpunt bepaalt tegenover het Duitsche rijk. Men verklaarde in de Wilhelmstrasse ook dat er geen twijfel aan kan bestaan, dat het Fransche volk de samenwerking met Duitschland wenscht en zich gelukkig voelt door de grootmoedige geste van den Füh- rer. Evenzeer is het echter een feit, dat een zekere kliek deze samenwerking en dezen wensch van het Fransche volk tracht te saboteeren. Men verklaart in de Wil helmstrasse verder dat van den uitslag dezer ontwikkelingen te Vichy de vorming van de DuitschFransche politiek afhan kelijk is. JAPANNERS OP BERMUDA'S' GEFOUILLEERD PERS EN AUTORITEITEN TE TOKIO HEVIG VERONTWAARDIGD, De Japansche bladen van Zaterdag pu- bliceeren op opvallende wijze berichten, volgens welke de Britsche autoriteiten op de Bermuda-eilanden Japansche staatsbu- gers, die met den Amerikaanschsn clipper van de Vereenigde Staten naar Duitschland vlogen, wederrechtelijk hebben gefouil leerd, waarbij hun passen, documenten en al het geld, dat zij by zich hadden, een be drag van 5000 Amerikaansche dollars, werden ontnomen. Naar uit een telegram uit Lissabon aan het departement van Buitenlandsche Zaken blijkt, betreft het 7 Japanners, onder wie zich de vertegenwoordigers bevinden van ce Asahi Sjimboen, de Ryo en de Nogi, benevens de vertegenwoordiger van de Jo. kohama Specie Bank, Kitamoera. Ofschoon de Japanners herhaaldelijk protesteerden en wezen op de rechtsinbreuk en ophelde ring eischten, weigerden de Engelschen een standpunt bekend te maken. Onmiddellijk na hun aankomst in Lissabon 'rapporteer den de Japanners het gebeurde aan de Ja pansche legatie aldaar. Buitenlandsche Berichten TRAGISCH VLIEGONGELUK. Op het Portugeesche militaire vliegveld Tancos had een officier-vlieger de zuster van een kameraad, een meisje van negen tien jaar, voor een eerste vlucht uitganoo- digd. Na een normaal verloopen rondje bo ven het vliegveld stortte het toestel van groote hoogte neer en beide inzittenden werden dood onder de wrakstukken uitge haald. VLIEGONGELUK IN DE VEREENIGDE STATEN. Een transportvliegtuig der Amerikaan sche marine is in de nabijheid van San Diego Californië) neergestort. De elf in zittenden, die tot de marineluchtvaartdienst behoorden, werden gedood. Taaie tegenstand der Italianen DE ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHTEN. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdag luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica, aan het front van Bardia, is de vijand gisteren tot den aanval overgegaan met zyn strijd krachten te land, ter zee en in de lucht. De groote veldslag, die sedert 9 December woedt, is hervat. Onze troepen, die onder bevel staan van generaal Berganzoli, bieden met uiterste hardnekkigheid weerstand en brengen den vijand aanzienlijke verliezen toe. Lucht- formatiss nemen voortdurend aan de strijd, handeling deel en richten bommen en mi- trailleurvuur op de vlooteenheden, de troepenbases en de gemechaniseerde strijd middelen van den vijand. De slag duurt nog voort. Drie onzer vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Aan het Grieksche front activiteit van weerskanten van patrouilles en artil'erie. Ondanks de ongunstige weersomstandighe den hebben onze bombardementsformaties een doeltreffende offensieve actie onderno men tegen vijandelij'-e militaire installaties en troepenconcentraties. In Oost-Afrika, aan de grens van den Soedan, optreden onzer artillerie met zicht, bare resultaten. Pogingen van den vijand om onze vooruitgeschoven posten te ver rassen werden snel te niet gedaan door de felle reactie van ons vuur Vijandelijke vliegtuigen hebben een onzer bases gebom bardeerd zonder schade te veroorzaken. Een onzer duikbooten, die onder bevel staat van kapt. Giuseppe Caridi, heeft op den Stillen Oceaan Engelsche koopvaardij schepen met een inhoud van 15.000 ton tot zinken gebracht. Tot dusver hebben onze op den Oceaan werkende duikbooten 138.000 ton vijandelijke sclieepsruimte in den grond geboord. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt als volgt: Gisteren heeft de veldslag aan het front van Eardia met toegenomen hevigheid den geheelen dag voortgeduurd De gevechten zijn thans nog gaande. Formaties jacht- en gevechtsvliegtuigen hebben daaraan deel genomen door in verscheidene plaatsen vijandelijke troepen met mitrailleurvuur en bommen te bestoken en pantserwagens TREINEN BLEVEN STEKEN IN DE SNEEUW KOUDE DRINGT DOOR TOT AFRIKA. Sneeuwmassa's in Spanje. De krachtige storm en de zware sneeuw val duren in het Spaansche gebergte on verminderd voort. De Noordelijke spoor wegen hebben verscheidene lijnen voorloo. pig stil moeten leggen. De Noordelijke ex press van Bilbao naar Valencia is in de na bijheid van Teruel in den pas van Escandon ingesneeuwd. In de nabijheid van Jaen zijn twee vrou wen doodgevroren gevonden; Pamplona is van den buitenwereld afgesneden. De hevige storm, waaronder Spanje al dagenlang te lijden heeft, heeft ook in Ca- talonië groote schade berokkend. In Tari- fa is schade aangericht aan huizen en stroomleidingen. Van Vrijdagmiddag tot Zaterdagochtend lag de scheepvaart in de straat van Gibraltar stil. In Madrid is de storm Zaterdagmiddag gaan liggen. Zater dagochtend kwam de sneltrein uit Santan der met twintig uur vertraging te Madrid aan. Stormen in Noord-Afrika. Uit Algiers komt bericht van een strenge koudegolf en hevige winterstormen. Tal rijke schoorsteenen en boomen zijn omge waaid. Uit Oran worden storingen van te lefoon. en telegraafverbindingen gemeld, veroorzaakt door het omwaaien van vele masten als gevolg van den orkaan. De schade zou aanzienlijk zijn, doch er zijn geen menschenlevens te betreuren. Sinds Zaterdagochtend is de telefonische en telegrafische verbinding tusschen Lis sabon en Londen verbroken. De Engelsche en Amerikaansche correspondenten te Lis sabon hadden Zaterdagavond laat nog geen verbindingen met de Britsche hoofdstad kunnen krijgen. FELLE KOUDE IN ROEMENIë. Ook in Roemenië heerscht weer felle koude. Door den dooi, die aan deze koude was voorafgegaan, ontstond ij zei, tengevol ge waarvan niet alleen talrijke ongevallen ontstonden, maar ook het verkeer ten zeer ste werd be'emmerd. Het ipinisterie van landbouw deelt mede, dat ondanks de koude voor het zaaisel niet gevreesd be hoeft te worden, aangezien tevoren vol doende sneeuw is gevallen. Naar de „Isvestiia" meldt, is op den Be- neden-Donau en de Dnjestr ijsgang ont staan, zoodat het scheepvaartverkeer ge staakt moest worden. DE ZWITSERSCHE CHOCOLADE- INDUSTRIE. Langzaam dreigend gebrek aan grondstoffen. Europaprers meldt uit Zürich: De Zwit- sersche chocoladeindustrie, die aan 4000 arbeiders werk geeft, heeft tegen het ein- onschadelijk te maken en te vernielen. Ondanks het heldhaftige gedrag van onze eenheden te land en in de lucht, zijn eenige verdedigingswerken in handen van den vijand gevallen. De luchtmacht heeft her haalde malen de vijandelijke vlootstrijd- krachten gebombardeerd gelegen ter hoog te van Bardia alsmede de gemotoriseerde colonnes. Vijandelijke luchtaanvallen op ons gebied hebben lichte schade berokkend aan personeel en materiaal. Tijdens luchtgevechten hebben onze ja gers toe dusver acht vijandelijke vliegtui gen brandend neergeschoten. Drie van on ze toestellen zijn niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front hebben wij, tij dens een optreden van plaatselijk karakter, wapenen bemachtigd en krijgsgevangenen gemaakt. Luchtformaties hebben op marsch zijnde vijandelijke troepen met machinege weren beschoten en gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben vijandelijke vlieg tuigen op eenige plaatsen in Somaliland bommen en pamfletten laten vallen. Aan de grens van den. Soedan heerscht de ge bruikelijke activiteit van de artillerie. TWINTIG DAGEN TEGEN ENGELSCH OFFENSIEF. In zijn toespraak voor de Italiaansche weermacht heeft de hoofdredacteur van de ..Telegrafo", Ansaldo, gisteravond met betrekking tot den slag om Bardia ver klaard: Het feit, dat de vastberaden, krachtige en schitterende verdediging van Bardia door generaal Bergonzoli, twintig dagen lang heeft geduurd, is voor Italië, ook wan neer Bardia valt, een reden om trotsch te zijn. Bardia is geen vesting. Wel is het met veldfortificaties versterkt, doch het stand houden der Italianen is al1 een aan hun hel denmoed te danken. Het militaire resul taat van deze heldhaftige verdediging van Bardia is duidelijk te zien. Door het twin tig da^en lang standhouden is het Engelsche offensief onderbroken en aan de Italiaan sche troepen in Libye tijd gegeven om zich te verzamelen. Door hun tegenstand heb ben generaal Bergonzo'i en zijn troepen aan de geheele wereld laten zien. dat de zijn verdedigers verplichten iederen Ita liaansche leger onaangetast zijn. Wat ook het lot van Eardia moge zijn, op welk uur het ook moge vallen, de heldendaden van zijn verdedigers vern'ichtsn iedederen Ita liaan tot dank en zijn tevens een aanspo ring voor het geheele Italiaansche volk. JOHAN RANGELL PREMIER Het hoofd van den Finschen regeerings- persdienst heeft Zaterdagmiddag medege deeld, dat een nieuwe regeering is gevormd, met Johan Wilhelm Rangell, directeur der Finsche staatsbank, als premier. In totaal heeft de kabinetscrisis veertien dagen geduurd. De voornaamste moeilijk heden, waarvoor men zich geplaatst zag, was de kwestie der agrarische hervorming en de machtigingswet tot het uitvaardigen van economische noodverordeningen. Met succes zijn ook stappen van hoogt militaire zijde ondernomen om tot een compromis te komen. De nieuwe regeering is, zoowel ten aanzien van de binnenlandsche als buiten landsche politiek op dezelfde basis als de vorige samengesteld. Korte regeeringsverklaring De nieuwe Finsche regeering heeft "Za terdagavond een korte uiteenzetting van haar program gepubliceerd, waarin ver klaard wordt, dat de nieuwe regiering op het gebied van de binnen- en buitenland sche politiek de richtlijnen van het pro gram der vorige regeermj, zal toepassen. Zij zal de maatregelen ten uitvoer leggen, die het vorige regeeringsprogram behelsde, ter bestrijding van de binnenlandsche moei lijkheden en ter vervulling van de talrijke groote opgaven, die ontstaan zijn uit den oorlog en de algemeens economische situa tie. De verklaring eindigt met een beroep om steun op het Finsche volk. de van het jaar wegens een toenemend ge brek aan grondstoffen haar productie moe ten beperken. Deze eenmaal bloeiende tak van de Zwitsersche exportindustrie in 1920 werd voor rond 93 millioen francs chocolade uitgevoerd is voor den buiten- landschen handel met een exportcijfer van 1.3 millioen francs, van weinig beteekenis. De chocoladeindustrie levert echter voor het land een vooral in dezen tijd belang rijk bijvoedsel. De vraag in het binnenland naar cacao, chocoladepoeder en verwerkte chocolade is dan ook in 1939 en 1940 sterk gestegen. Deze omstandigheid is niet in de laatste plaats toe te schrijven aan de van overheidswege voorgeschreven noodvoor raden en aan de verhoogde consumptie ten gevolge van de mobilisatie van het Zwitser sche leger. Ook de vele naar het buiten land gezonden paketten levensmiddelen bevatten in de eerste instantie cacao en chocolade. De reeds voor het uitbreken van den oorlog aangelegde voorraden en de in 1939 nog binnengekomen groote partij- en ruwe cacao voorkwamen tot op heden een rantroeneering. Ook hebben de kleinhande laars het verbruik in zekere mate geremd, daar geen onbeperkte hoeveelheden meer worden verkocht. Hoewel de suikerprijs met rond 50 pet. en de melkprijs met 10 pet. gestegen is, kan tot op heden een prijsverhooging van meer dan 10 pet. ver meden worden.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5