£eehepxaat. S)e fawtim, die 11 needig heeft WASSCHEN ZONDER ZEEP Nieuwe uitgaven VOETGANGERS, LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 4 JANUARI 1941 DE LE1DSCHE COURANT BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 22 Brood of Gebak Van 6 Jan. t/m 12 Jan. eventueel t/m 19 Jan. Bon 21 nog t/m 12 Jan. niet in hotels. 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 3 vBloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 30 Dec. t/m 26 Jan. 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 24 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 4 Jan t/m 10 Jan. (17 Jan.) half pond boter of half pond margarine of 2 ons vet. 24 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 21 (Boterkaart en Vetkaart) Slaolie flesch slaolie Van 14 Deo. tot en met 31 Januari. 86 Suiker Van 21 Dec. t/m 17 Jan. 1 kilogram 14 Vleesch en Vleeschwaren Van 6 Jan t/m 15 Jan eventueei t/m 19 Jan. maar niet in hotels. 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalf vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 18 Koffie of Thee Van 20 Dec. t/m 31 Jan. half pond koffie of 75 gram thee 47. 48, 60, 61, 20 Kaas Van 30 Dec, t/m 26 Jan. Van 30 Dec. t/m 12 Jan Elk der bonnen 100 gram kaas. 125 gram kaas 33 Eieren Van 6 Jan, t/m 12 Jan. eventueel t/m 19 Jan. maar niet in hotels Bon 34 t/m !2 Jan maar niet in hotels 1 ei 108 Rijst of Rijste- meel of -gries of -bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Van 28 Dec. t/m 24 Jan. K pond 87 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sa us poeder Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 57 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 28 Dec. t/m 21 Febr pond 44 Gort of Gortmout of Grutten Van 27 Dec. t/m 21 Feb pond 103 Peulvruchten Van 17 Dec. t/m 12 Jan. 1 pond 31 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 113 Zeep Van 1 Jan. t/m 31 Jan. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Periode 8 Periode o Petroleum Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 16 Dec. t/m 19 Jan. 2 liter RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes: 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbroodjes e. d.)5 een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund ot kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 ^ram Jeverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 8, 9 en 10 (haarden en kachels). BON NEN 15 t.m. 24 (centrale verwarming) t.m. 31 Januari,- één eenheid vaste brandstof fen. Brandstoffen 2de periode en cokes, 2de periode t.m. 31 December, één eenheid vaste brandstoffen. Over wasschen en waschgoed STUPIDO EN DE PAUS Het „maarre", waarmede Stupido het vo rige tweegevecht tusschen hem en den her der besloot, gaf onomwonden te verstaan, dat hij over het onderwerp m i s-g e 1 d nog niet uitgebabbeld was. O jé, nee! Hij had zijn felste troef tot het laatst be waard. „Op tafel er mee!" moedigde Pastoor aan. En daar kwam de kaart, open en bloot. ,,'t Is ailes heel mooi, heel goed en heel prachtig, dat de geloovigen een offergave brengen, wanneer zij verzoeken, dat een H. Mis in 't bijzonder voor een door hen gewenscht doel zal worden opgedragen.... „Dat heb je er zonder winkelhaken af gebracht" prees de pastoor. „....Maarre (nu komt dus de maarre) worden de rijken op deze wijze niet voor getrokken bij de armen? Voor een rijke zullen na zijn dood vele Missen worden opgedragen, voor een arme geen. Komt degene, die zich in dit leven heeft kunnen vetmesten in zooverre je daar tegen woordig de kans toe krijgt eerder in den hemel dan een havelooze stakkerd?" ,,Wat zou jij denken?" "kwam Pastoor met een wedervraag. „Ik zou denken van niet" meende Stupido. „Ik evenmin" beaamde de herder van harte. „Op de eerste plaats hebben rijke lie den een harde dobber om toegang tot den hemel te krijgen. De toespeling op een ka meel, die door het oog van een naald pro beert te wandelen, heeft O. L. Heer"Hiet voor de aardigheid gemaakt." „Dan krijgt een rijke hoegenaamd geen kans", merkte Stupido bedrukt op, „zelfs al was het een stop-naald". „Zoo erg is het nu ook weer niet" temperde Pastoor ,,het Oog van den Naald was een stadspoort in Jeruzalem, nauw en laag, zoodat hoog-opgeladen ka- meelen er niet onder door konden. In ieder geval is net voor een vermogend man een toer om de eeuwige zaligheid bin nen te gaan, niet ómdat hij rijk is, maar om het gebruik dat hij van het hem uitge leende geld of goed heeft gemaakt. No blesse oblige, of, als je. geen Fransch ver staat: Adel verplicht." „Dus vele H. Missen voor rijke, en wei nig voor arme menschen" concludeerde Stupido, die erg op de penning is, en ook het verwerven van de .eeuwige zaligheid als een puzzel uit Kreukniets „Handleiding voor het Dubbel Boekhouden"' opvat. „Zoo zou je 't kunnen zeggen. Gelukkig uitgedrukt is het niet. Iedereen, rijk of arm, is door de plicht van naastenliefde ge bonden zijn overleden vrienden en ver wanten hulp te verleenen. Het penningske van de weduwe zal voor God even groote, grooter, véél grooter voldoening hebben dan een fundatie van Missen over een lan ge reeks van jaren, die testamentair wordt uitgekeerd. Er is dus geen sprake van, dat een rijke „geloovige ziel" hoe belache lijk is die samenvoeging! bevoordeeld zou worden op een arme". Stupido kwam nu met een opmerking voor den dag, die, zoo meende hij, hout sneed. „Een suikeroom sterft, en verordent in zijn testament, tot ontsteltenis van de treu rende neven en nichten, een aanzienlijk be drag voor het lezen van H. Missen. Wij len de suikeroom had niets meer aan het geld je kunt het tóch niet meenemen - en de neven en nichten staan het met te genzin af. De oom gaf, wat hij niet meer bezat, en de erfgenamen zouden graag wil len bezitten, wat zij gaven. Is dat niet scheef, of volmaakt doelloos?" „Deze opmerking" zei Pastoor ver rast „snijdt inderdaad hout. Doelloos is het zeker niet. De priesters immers zullen de intenties van den overledene trouw ver vullen. Wat hier ontbreekt is: ieder spoor van een persoonlijk offer. Er moet daar om verder de voorkeur aan worden gege ven, dat iemand, die daartoe in staat is, tij dens zijn leven Missen laat lezen tot uit boeting van zijn zondestraffen. Je zult er van staan te kijken, doch je opmerking van zoo even is, zij 't in juister bewoordingen, ook gemaakt door Paus Benedictus XV mien étonnés etc!" „Dat verwondert me niets" zei Ctu- pido. „Paus Benedictus" vervolgde de her der, „schreef in 1921 aan een Broeder schap over het laten opdragen van H. Mis sen door levenden voor levenden het vol gende: „Daardoor zijn wij in staat om mèt de genade der eind-volharding tevens het vermogen te verkrijgen om tijdens ons leven èn Gods gerechtigheid te verzoenen èn de straf, die ons in de louteringsplaats zou wachten, óf ge heel weg te nemen óf althans ten zeer ste te verminderen. En al zijn er ta melijk velen, die uit vergeetachtigheid of ondankbaarheid verzuimen dat ver heven Offer te laten opdragen om de zielen dergenen, die hun allerdier baarst schenen te zyn, van smetten te zuiveren toch zijn er veel meer, die, tot groote schade van hun geestelijke belangen, niet weten dat een H. Mis offer hun veel voordeeliger zal zijn, wanneer zij zelf dit tijdens hun le ven laten opdragen, dan wanneer zij dat na hun dood, door erfgenamen, na bestaanden of vrienden laten doen". Stupido zat met een verguld gezicht te kijken. „Het doet me genoegen" zei hij toen de vooi lezing ten einde was „dat Zijne Heiligheid het met me eens is." „En ik hoop" besloot Pastoor dat ve len neze woorden van den Paus in hun oor zulkn knoopen en in practijk zullen bren gen. ARC. „Roald Amundsen, de laatste Viking" door Hans Heuer. Uitg. „De Toorts", Heemstede. Zorgvuldig gebruikmakend van alle bronnen, die hem ten dienste stonden, heeft Hans Heuer de levensgeschiedenis van Amundsen geschreven, welke door „De Toorts" in Nederlandsche Vertaling werd uitgegeven. Op deze wijze is deze Amund- sen-biografie een eerlijk en tegelijkertijd een heldhaftig boek geworden, waarin de groote poolonderzoeker een der belang rijkste ontdekkingsreizigers aller tijden zonder verzonnen bijkomstigheden ten voeten uit geteekend is. Het is een boek voor de lange winteravonden. Bovendien is het een document van het geheele mo derne poolonderzoek. Meer dan zestig kaar ten en illustraties van den bekenden teeke naar W. Boer Leffef verhoogen nog de waarde van deze keurig verzorgde uitgave. er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! Vereeniging voor VeiligVerke er. VERVANGINGSMIDDELEN. Naar aanleiding van de vele verzoeken om inlichtingen betreffende het zeep- loos wasschen, die den rljksvezeldienst dienst van de zijde van huisvrouwen en leeraressen van Huishoudscholen bereikten en mede op verzoek van 'de Commissie voor vervangingsproducten van zeep, die door het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart is ingesteld, heeft de dienst een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heden om in de huishouding zeep te te besparen. Besparen van zeep is op twee manieren mogelijk. Ten eerste verbruikt men geen zeep in die gevallen, waar met andere rei nigingsmiddelen kan worden volstaan. En in de tweede plaats kan men er voor zor gen, dat, wanneer wel zeep moet worden gebruikt,, alle zeep ook werkelijk wordt gebruikt'voor het doel, waarvoor ze dient en geen zeep nutteloos verloren gaat. Het is algemeen bekend, dat regenwater het ideale waschwater is. Dit komt omdat regenwater volkomen zacht is. Al het an dere water is in meer of mindere mate hard of zooals men ook wel hoort zeggen „schraal". Voor streken met uitgesproken zacht water is zeepverlies tengevolge van kalkzeepvorming geen probleem. Anders is dit voor streken, waar het water hard is. Hier kan men wasschen met het zachte regenwater, dat in een put of ton wordt verzameld. Kunnen we niet op een of an dere wijze voldoende regenwater verza melen, dan moeten we onze toevlucht ne men tot de tweede mógelijkheid, namelijk het ontharden van het beschikbare water. Om het water te ontharden gaan we hu als volgt te werk. Minstens 12 uur voor dat we gaan wasschen, vullen we een emmer, teil of dergelijke met water. Aan deze hoeveelheid water gaan we nu soda toevoegen en wel 20 gram kristalsoda, d.i. twee afgestreken eetlepels. In den beken den maatbeker komt dit overeen met 20 gr. suiker. Na verloop van eenigen tijd, ongeveer een half uur, ontstaat een troe- beling in het water, doordat zich stoffen uit het water gaan afscheiden. Nu moeten we,zoo lang wachten tot deze stoffen be zinken en op den bodem van den emmer liggen. Dit kan vry lang duren. Het is daarom aan te bevelen om het water niet te ontharden kort voordat we het moe ten gebruiken. Helder water natuurlijk af gieten. Is het niet mogelijk om de kalk verbin dingen uit het water op de aangegeven of de hieronder geschreven wijze te verwij deren of onschadelijk te maken, dan ver dient het toch aanbeveling, om zooals ge bruikelijk is, in het water soda op te los sen, vóórdat de zeep wordt toegevoegd. Dit komt de kleur van het waschgoed ten goede, al beteekent het geen besparing van zeep. Voor ontharden zou men ook gebruik kunnen maken van een daarvoor geschikt toestel. Weliswaar zyn dergelijke toestel len reeds in klein formaat in den handel, doch deze zijn nog niet volledig ingericht voor het huishoudelijk gebruik. Proefne mingen dienaangaande worden door de vervaardigers van deze onthardingsapna- raten genomen, zoodat het niet onmogelijk is, dat we deze apparaten binnenkort op de markt zullen zien. Er is nog een mogelijkheid om de kalk- verbindingen uit het water onschadelijk te maken. De kalk zelf wordt dan echter niet uit het water verwijderd. Er worden name lijk producten in den handel gebracht, die de eigenschap hebben, dat ze de in het water opgeloste kalkverbindingen zooda nig aan zich binden, dat zeep hiermee geen verbinding meer kan vormen en er dus ook geen kalkzeep kan ontstaan. Deze pro ducten worden thans, voor zoover ons be kend, onder de namen calgon en newafos in den handel gebracht. We hebben nu aangegeven op welke wijze men water kan ontharden, waardoor bij het wusschen een bespa- In 't dolle dansen van den winterwind, Waarmee dit onbetreden jaar begint, Herkent g' u zeiven en uw levensbaan En 'k zeg tot u: kom, laat ons gaan En wees niet bang, mijn vrind! De wind blaast fel en buiten is het guur, Maar ieder jaar kent week en dag en uur En doet misschien de kou uw oogen pijn, Zou het dan ook het heele jaar zou zijn? Er is toch niets bestendig in zijn duur. ring aan zeep wordt verkregen, door dat zich practisch geen kalkzeep meer zal vormen. Maar een zeepbesparing alleen langs dezen weg zal in het al gemeen niet voldoende tegemoet ko men aan ons tekort of gebrek aan zeep, zoodat het ook noodig zal zijn om de goederen, die daarvoor geschikt zijn, te wasschen zonder zeep. Er zijn thans reeds een groot aantal mid delen in den handel, die geschikt zijn als vervangingsmiddel voor zeep. Wat kan gewasschen worden zonder zeep? Alle weefsels, waarin plantaar dige vezelstoffen, dat zijn dus katoen en linnen, maar ook kunstzijde doch geen acetaatzijde, zijn verwerkt, kun nen zonde zeep worden gewasschen, weefsels," waarin zich dierlijke vezels bevinden mogen niet met deze midde len worden behandeld. Daarvoor reser- veere men de zeep, met zeep moeten dus alle stofféh, breisels en weefsels van wol, echte zijde en acetaatzijde worden gewasschen. De middelen, die thans in den handel zijn, zijn hoofdzakelijk op phosphaatbasis en op silicaatbasis samengesteld. Verwacht mag echter gorden, dat in de naaste toe komst de waschmiddelen meer op silicaat basis zullen worden samengesteld. (Een si licaat dat reeds zijn weg in de huishou ding heeft gevonden is het waterglas. Het gewone waterglas, z.g. neutraal waterglas, dat men in den kleinhandel (drogist of an derszins) als een dik vloeibaar stroop kan betrekken en dat veelvuldig wordt ge bruikt om eieren xn te leggen, is gebleken een uitstekend vervangingsmiddel te zijn voor zeep). Een deciliter per emmer. In tegenstelling met een zeepoplossing vertoont een oplossing van een vervan gingsmiddel in de meeste gevallen geen schuim en dit zal de meeste huisvrouwen even heel vreemd aandoen. Voor het ove rige hebben deze stoffen en vooral de sili caten v.ele eigenschappen met de zeep ge meen en daarvan trekken we profijt, wan neer we deze producten als waschmiddel gebruiken. Bij het wasschen met vervangsmiddelen voor zeep kan in het algemeen gezegd worden, dat men precies zoo te werk kan gaan als men dit gewend was te doen, al leen natuurlijk met dit verschil, dat nu geen zeepoplossing wordt gebruikt, maar een oplossing van een vervangingsmiddel. Het is echter van zeer groot belang, dat het vuile waschgoed voor het eigenlijke wasschen goed wordt geweekt. Dit geldt ook voor het wasschen met zeep, maar wanneer zonder zeep wordt gewasschen, is het zeker noodzakelijk. Dus goed en lang durig inweeken. Vooral lang imyeeken wan neer dit alleen met water wordt gedaan. Aan te bevelen is het echter soda of een weinig waterglas aan het inweekwater toe te voegen. Ook zijn er verschillende in- weekmiddelen in den handel. Na het inweeken wordt het goed uitge wrongen of uitgeknepen, waarna het eigen lijke wasschen volgt. Bij het wasschen met vervangingsmiddelen is het niet noodza kelijk, dat het goed, zooals b.v. bij gebruik van een zelfwerkend waschmiddel (Ra dion, Persil, etc.) wordt gebracht in de koude waschvloeistof. Het is hier geen be zwaar, wanneer het water eenigszins warm is. Wascht men met waterglas, dan het wa ter ongeveer 10 min. aan de kook houden. Na het wasschen wordt precies eender ge spoeld, als we dat gewend zijn, maar voor al goed spoelen, opdat geen resten van het waschmiddel in het goed achterblijven. Dit zou op den duur schadelijk zijn. Onder de huidige omstandigheden is het echter aan te bevelen, om niet al het wit te goed zonder meer aan een bleekproces te onderwerpen, want juist bij het bleeken wordt de vezel aangetast. In geen geval te sterk bleeken. Na afloop zeer goed spoe len. _L Straks warmt ons weer het vuur der eigen haard, Die al zijn vreugd voor ons alleen bewaart, Dan valt met het verdwijnen van het licht De koude wereld achter ons weer dicht. En is er niets meer, dat ons nog bezwaart. Laat dus de wind maar razen fel en hard, Ook als de kou het leven zelf verstart; Wij komen uit de koude van de straat In 't eigen huis: daar is geen angst, geen haat, W(j hebben eigen balsem tegen smart. Nu loeit de wind als in een fel verdriet Om huis en hof, waar hij de menschen ziet, Ook nu weer in dit nieuwe oorlogsjaar, Hij blaast den schoorsteen in, voo- d'aanval klaar: Daar zitten wij en verder komt hy niet. TROUBADOUR. HET NIEUWE JAAR BEGINT....

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6