STADS NIEUWS Weerbericht Kwaliteit wint altijd! C. F. MEERPOEL's ZATERDAG 4 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG d Zon onder 17.41 uur. Zon op 9.49 uur. Zon onder 17.42 uur. Zon op 9.49 uur. MAANSTANDEN. 4 Januari 0.23 onder, 12.47 op 5 Januari 127 onder, 13.09 op. (Eerste kwartier). 6 Januari 2.29 ond„-r, 13.33 op 7 Januari 3.32 onder, 1358 op 8 Januari 4.25 onder, 14.26 op 9 Januari 5.36 onder, 14.59 op 11 Januari 7.32 onder, 1628 op 12 Januari 8.24 onder, 17.25 op IIIOIIOIIC3 IIOIIOIIOIIOIIOIICI Verduisteringstijden Er ls bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 17.41 uur ZONSOPKOMST 9.49 uur Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. Ml Oil Oil Oil Oil Oil OII Oil OII O" VRIJSTELLING VAN WAARDE VERMEERDERINGSBELASTING. Vrijstelling wordt krachtens besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Financiën verleend van de waardevermeerderingsbelasting ver schuldigd op den eersten en den tweeden overgang van grond met opstallen of van het recht van erfpacht van grond met op stallen, welke plaats hebben nadat op den grond opstallen zijn gesticht, mits die stich ting is aangevangen na 9 Mei 1940. Voor- zooveel den grond of het recht van erf pacht cp den grond betreft, blijft de vrij stelling beperkt tot den ondergrond der opstallen en rot den grond, welke als on middellijk aanhoorigheid van de opstallen kan worden beschouwd. Indien bij een overdracht van grond of van het recht van erfpacht op grond de vervreemder op zich neemt voor rekening van den verkrijger opstallen te stichten, wordt deze overdracht als de eerste na het stichten van de opstallen beschouwd, onverschillig of de desbetreffende akte wordt overgeschreven voor of na het stichten der opstallen. GEEN OMZETBELASTING BIJ VERHUUR VAN ONROEREND GOED. Wel in hotels, pensions, enz. voor kort verblijf. De omzetbelasting wordt, zooals bekend, o.m. geheven terzake van het verhuren van goederen. Geldt dit nu, zoo vraagt ons een lezer, ook voor het verhuren van hui zen, gemeubeld of ongemeubeld? Wij hebben de vraag voorgelegd aan een deskundige instantie, die ons het volgende mededeelde. De nieuwe omzetbelasting wordt niet geheven van onroerend goed in het algemeen, dus niet van gemeubileerde of ongemeubileerde huizen. Wel van ge meubileerde kamers in hotels, pensions en dergelijke inrichtingen, wanneer er ver huurd wordt aan personen, die daar slechts voor korten tijd verblijf houden. Volgens deze laatste bepaling valt dus b.v. een zomeroptrekje wel onder de omzetbe lasting, een gewoon pension niet. RIJKSBEURZEN Aanvragen vóór 1 Maart indienen De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een buitengewonen aanleg voor de studië, die niet in staat kunnen worden geacht hun studiekosten te betalen en die gedurende den cursus 1941/1941 voor een Rijksbeurs (renteloos voorschot) ter temoetkoming in die kosten in aanmerking wenschen te komen, met uitzondering van: lo. studenten aan de Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool te Delft, die reeds vóór 1 Mei 1941 één of meer aca demische examens aan die inrichtingen van onderwijs hebben afgelegd of zullen afleggen; 2o. hen, die aan een inrichting van kunst studeeren, en 3o. hen, die aan een inrichting tot op leiding van onderwijzer(es) of hoofd onderwijzer (es) studeeren, zich vóór 1 Maart 1941 per gezegeld adres tot zijn departement, afdeeling V.H.M.O., moeten wenden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ook zij, die thans nog geen eindexamen hoogere burgerschool of gyrpnasium heb ben afgelegd, doch met 1 September 1941 een beurs wenschen voor de studie aan een universiteit of hoogeschool, hun re quest eveneens vóór 1 Maart 1941 moeten indienen. De adressen, welke na genoem den datum bij het departement inkomen, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Exemplaren van de „Regelen in zake de „Rijksbeurzen", volgens welke de beurzen (rentelooze voorschotten) worden verleend, zijn tegen betaling van 0.10 verkrijgbaar bij de Rijksuitgeverij, te 's-Gravenhage. KATHOLIEK WINTERPROGRAM. Kerstviering Jeugdbeweging. In het berichte van gisterenavond werd abusievelijk vermeld, dat de Schouwburg voor Zondagavond was uitverkocht. Dit moet natuurlijk zijn Zondagmiddag. R.K. KAPPERSBEDIENDEN EN KAPSTERS Men verzocht ons opname van het vol gende. Thans is er voor Leiden en Omstreken een afdeeling opgericht van den Ned. R.K. Kappersbediendenbond „St. Cosmas." Doch deze afdeeling is niet alleen opge richt voor hen die reeds lid zijn, maar voor alle katholieke kappersbedienden en kapsters van Leiden en Omstreken. De bond streeft naar een loonstandaard voor het personeel en kweekt solidariteit en goede gemeenschapszin. Door het goed ver zorgd orgaan „De Kapper" blijven de leden met den stand van zaken goed op de hoog te. Volledige inlichtingen worden gaarne verstrekt bij C. J. van Rooden, Sophia- straat 66, Leiden. US ONBETROUWBAAR. Ondanks de vinnige koude is het ijs op tal van plaatsen zeer onbetrouwbaar. De harde wind heeft vele stukken langen tijd opengehouden en waar dergelijke plaat sen toch dicht geloopen zijn, vindt men dikwijls één-nachts-ijs. Dit is o.m. op de verschillende singels hier ter stede het ge val, maar het geldt tevens voor tal van buitenwateren en de meren. Men zij dus in de komende dagen uiterst voorzichtig en wage zich niet aan onbe trouwbare tochten per schaats. Veel leed kan daarvan het gevolg zijn! BEEN GEBROKEN. Gistermiddag is de 14-jarige A. B., wo nend aan den Hooge Morschweg bij het schaatsenrijden op de spoorsloot langs dien weg tegen den wal gereden, doordat hij onvoldoende vaart verminderde. Hij viel en brak het linkerscheenbeen, 't Is nu uit met de ijspret, want de E. H. D. vervoerde den-jongen naar het Acad. Ziekenhuis. Handelsregister K. v. K. Opheffing 2632. W. H.. Meijburg. Leiden, Hoogl. Kerksteeg 4. Handel in wij nen, limonades, enz. 446. K. Wielinga Ezn. voorheen J. G. v. d. Mark Azn. Leiden, Hooigracht 42. De tail- en engroshandel in huishoudelijke ar tikelen speelgoed enz. Expositie. TENTOONSTELLING VAN BRAM SEGAAR In de Kunstzaal „Pro Arte". Bram Segaar is voor velen in Leiden en omgeving geen onbekende. Niet alleen, dat hij uit Nieuwkoop geboortig is en veel in deze omstreken heeft gewerkt, maar ook wijl hij reeds eerder in Leiden exposeerde. Het is nu negen jaar geleden, dat hij bij Sala op de Breestraat een succesvolle ten toonstelling hield. Thans heeft hij voor de eerstvolgende drie weken zijn schilderijen laten ophan gen in de Kunstzaal „Pro Arte", Bree straat 123 A. Wat Bram Segaar doet, doet hy goed. Zoo zouden we geheel zijn werk kenmer ken. En wat meer zegt, Segaar is een auto didact. Wel is hij vroeger bij v. d. Nat in de opleiding geweest, doch de methoden van dezen bekenden Leidschen Kunstschil der heeft hij spoedig laten varen om zijn eigen weg te volgen. En dat hij dat goed gedaan heeft, daarvan getuigt deze expo sitie. Segaar*s werken onderscheiden zich in twee belangrijke deelen: zijn buitenlevens en zijn bloemen. In zijn buitenlevens heeft deze schilder van buiten zich op voortreffelijke wijze uitgeleefd. De plassen in Nieuwkoop's om geving, die zoovele schoone beelden kun nen wekken, hadden zijn groote bekoring en hij voelde er zich thuis als geen ander, hy voelde het ook aan als slechts weinigen en hij gaf het op het doek weer, zooals hij het zag: natuurgetrouw en zuiver schoon. Segaar is een schilder van stemming, sterk colorist en soms decoratief, met een visie, die slechts den geboren kunstenaar eigen is. Segaar bestudeerde zijn verven om zijn kleuren zoo zuiver mogelijk te krijgen en dat dit hem ten volle gelukt is, daarvan getuigen al zyn werken. Dat Segaar het buitenleven liefheeft en aanvoelt, daarvan getuigt menig landschap en menige waterpartij. Zyn „Winter-namiddag" en „Winter avond", zijn „Zomersche dag" en „Late«ia- middag", zijn „Herfst", „Herfst-avond" en „Storm" bezitten alle een eigen sfeer, een eigen sterk sprekend karakter. Zijn „Zomersche dag" spreekt van uit bundige vreugde, weerspiegeld in de lich tende, zwaar perspectieve wolken, die weerkaatst worden in het plassenschoon; en daarnaast de groene omzooming van zulk een waterpartij, met af en toe een KERKBERICHT PAROCIEKERK VAN O.L.Vr. ONB. ONTVANGENIS ZONDAG, feest van den Allerheiligste Naam Jezus. Geen Maria-Congregatie. Na de Hoogmis Jeugd Derde Orde, afdeeling Meisjes, 's Avonds 5 uur Lof, rozenhoedje en gebed tot de H. Maria. MAANDAG, 's avonds te 5 uur Lof voor de overledenen van het Zielenboek. Tevens gelegenheid om te biechten. DINSDAG, te kwart voor 8 uur Gez. H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua; te 9.30 uur uitstelling van het Allerheiligste, 's Avonds te 5 uur Lof ter eere van den H. Antonius. VRUDAG te 4 uur biechthooren voor de schoolkinderen; 's avonds te 7 uur Lof en Oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG, 's morgens te 8.20 uur Alg. H. Communie voor de schoolkinderen; 's namiddags vanaf 4 uur gelegenheid om te biechten tot half 9 uur. Let wel: vanaf heden, Zondag 5 Januari, begint het Lof ook door de week, weer te 5 uur. pluimenden rietbundel't Is alles uiting van sterke visie met daaraan verbonden uitingsvermogen. Zijn wintersche landschappen in de sneeuw zeggen overduidelijk hoe intens Segaar de schoonheid van het sneeuwland schap heeft bestudeerd en eenzelfde getui genis legt hij b.v. af in zijn werk „Storm", waarvan' de kleuren zoo gevoelig van toets zijn, dat men het water als het ware ziet opspatten tegen den wallekant, waar de verweerde knotwilgen mede getuigenis af leggen van het kunnen van dezen meester in de schilderkunst. Van een geheel ander genre zijn zijn stillevens. De Kunst om een goed stilleven te maken is een zeer bijzondere gave, maar Segaar weet zich hier uitstekend te geven. De teere kleuren van sommige bloemen weet hij zoo raak te treffen, dat de bloe men als het ware leven op het doek. Men zie b.v. zijn „Knolbegonia's", zeld zaam van kleur en perspectief, zijn „Wa terlelies", een knap stuk werk met die zui ver witte bloemen met het gouden hart, tegen de brons-groene bladeren scherp af stekend en daar tusschendoor de hier en daar gebroken stengels dezer waterplanten. Wij wijzen nog op de „Oost-Ir.dische Kers", een' simpel onderwerp en toch zoo prachtig uitgewerkt; wij noemen verder nog zyn „Anjers", zijn „Pioenrozen" en „Lelies". Och, 't is alles even fraai van opzet als van uitwerking. Het is een tentoonstelling, welke eigenlijk geen aanbeveling behoeft. De rijkdom van deze expositie spreekt bij den eersten oogopslag tot iederen bezoe ker. En daarom mogen wij haar van harte by ieder aanbevelen. Bioscopen T rianori NANETTE. Het thema ,,tooneelschry ver-volksmeisje" is geen nieuwe vondst, evenmin als het idee om een theater-stuk te ontleenen aan het werkelijke leven, maar de uitwerking van dit gegeven in de film „Nanette" een Ufa-film, welke deze week in Trianon loopt wordt door het spel der hoofd personen, Jenny Jugo, Hans Soehnker en Albrecht Schoenhals gemaakt tot een sprankelend stukje leven, gegrepen uit het wat rauwe milieu van een groote stads- volkswijk. Alexander Patou, de gevierde schrijver van society-stukken, is beu van al de vleierij rondom hem heen en hij be sluit eens onder te duiken in het verfris- schende nat van het onvervalsche volks leven. De plaats, waar hij terecht komt, kon hij niet met meer, zorg hebben uitge kozen, want hy ontmoet Nanette. Nu moet u weten, wie Nanette is. Stel u voor: een kwiek jong ding, zingt liedjes voor de kost, is natuurlijk leuk gekapt en eenvoudig doch aantrekkelijk gekleed (daarvoor is Jenny Jugo nu eenmaal een filmster), heeft bovendien alles wat een jonge dame char mant kan maken en is boven alles niet op haar mondje gevallen. De eerste ontmoe ting wordt Alexander bijna fataal, want hij wordt prompt afgedroogd door den reus Gustav, die hopeloos op het lieve kind ver liefd is, maar jaloersch is, omdat Nanette hem niet wil. Dit pak slaag heeft een ave- rechtsche uitwerking want juist daardoor komt Alexander nader met het meisje in relatie en nu doet hij het voorkomen alsof hij een arme dichter is, die geen geld heeft. Hij wil den roman beleven, die hij tot volks-stuk verwerken zal. Nanette, die onder de ruwe bolster van haar brutali teit toch een gouden hartje heeft, spoort hem aan en gaat voor hem zelfs een thea ter-directeur opzoeken, die natuurlijk al lang van het spelletje op de hoogte is. Maar dan komt het bedrog uit en Nanette is boos, totdat zij merkt, dat het spel ein digt in een liefdesverklaring, waaraan de werkelijkheid dan ook maar moet beant woorden. Zoo eindigt deze vermakelijke en door de temperamentvolle en dolle inval len van Nanette vrij komische historie in een bevredigende oplossing. Voor de pauze twee uitgebreide journaals, Ufa-wereldnieuws en Hollandsch nieuws, alsmede een interessante cultuurfilm over de merkwaardige eigenschappen van ra dium. Daarom naar: 'Naaimachinehandel Alléén Breestraat 171 4870 GOUD Vele filmwerken zijn reeds verschenen waarin het goud de hoofdinhoud van het gegeven was. Wij denken hierbij aan de films, waar een rush naar een streek ont stond, wanneer er goud was gevonden. De film „Goud", die deze week in Rex wordt vertoond, is echter van een geheel ander genre en bevat de geschiedenis van het vervaardigen van goud uit lood. Prof. Achénbach is het gelukt, tenminste voor- loopig nog op papier, om goud te vervaar digen uit lood, waarvoor hij een ingenieus toestel heeft vervaardigd. Bij zijn proefne mingen wordt hij geassisteerd door Werner Holke (Hans Albers) en op zekeren avond is men zoover, dat de jarenlange arbeid met succes bekroond zal worden. Er is ech ter een zekere heer Wills, die het slagen van dit experiment wil verijdelen, wat hem met behulp van handlangers gelukt. Het toestel vliegt de lucht in, waarbij de pro fessor wordt gedood, doch Holke zwaar ge wónd. Na zijn genezing tracht hij uit te vinden, wat de oorzaak van het falen ge weest is en hij komt tot de conclusie, dat hier misdaad in het spel is. Om met den hoofddader in contact te komen krijgt hy een prachtige kans, wanneer hij wordt uit- genoodigd om in Schotland in het labora torium te komen werken van Wills. Aldra ziet hij, dat het daar geplaatste toestel gelijk is aan dat van prof. Achén bach, zoodat dus diens plannen gestolen moeten zijn. De dochter van Wills waar schuwt Holke, dat hij haar vader niet moet tegenwerken, terwille van haar. Holke gaat echter rustig door met zijn arbeid en het gelukt hem om goud te vervaardigen. Wills is waanzinnig van vreugde over dit succes en alleen de aankondiging er van heeft reeds catastrofale gevolgen in de we reld. In het bijzijn van al zijn arbeiders kondigt Wills op plechtige wijze de vervaar diging van goud aan, doch Holke ontmas kert hem hierna als misdadiger, die de dood van prof. Achénbach op zijn geweten heeft. Hij geeft allen 4 minuten tyd om het laboratorium te verlaten, doch Wills die door goudkoorts is aangegrepen, blijft en tracht het toestel stop te zetten. Hij slaagt hierin niet en vindt den dood bij de ver nietiging van dit machtige bouwwerk. Het is een spannend filmwerk met sterk spel van Hans Albers, terwijl Brigitte Helm als tegenspeelster fungeert. Lido. DE FAMILIE VAN MIJN VROUW. Als een schoonmoeder bij haar dochter op bezoek komt en het botert niet erg tus schen de schoonmoeder en haar schoon zoon, terwyl bovendien schoonpapa niets in te brengen heeft, dan is een huis met herrie daarvan het gevolg. En zeker is dit het geval wanneer schoonmama haar man en haar nog niet getrouwde dochter danig onder den duim heeft en zij tenslotte nog allerlei leelijks van haar schoonzoon denkt. Al dat liefs wordt in „de Familie van mijn Vrouw" tentoongespreid en de onder titel „Een huis vol herrie" zegt overduide lijk wat de familie van zyn vrouw betee- kent. En het zijn niet alleen de verdachtma kingen van de lieve schoonmoeder, die rust en vrede komen verstoren, ook de toe vallige omstandigheden dragen er niet wei nig toe bij om de situatie ingewikkelder en voor de betrokkenen hopeloozer te ma ken. Want niet alleen de schoonzoon maar ook de echtgenoot van schoonmama is de man, die de klappen krijgt. Het geheel is niet onaardig geënsceneerd en de uitwer king is bij de verschillende artisten in goede handen. Johan Kaart vervult in deze film een zeer by zonderen rol, wijl hij als „heel meester van alle kwalen en rondreizend koopman" op handige manier in de fami lie-ruzietjes betrokken wordt. Een amusementsfilm, welke een uurtje aangename verpoozing brengt! Op het tooneel zijn eerst Cherry en Brandy, een komisch duo, in actie en hun lenigheidsgrappen worden voortreffelijk uitgevoerd. Uitstekend werk wordt verder verricht door den touwduivel Cubanos, die aan het zwevend rek bewijzen van behendigheid en lenigheid levert, die ieder stomverbaasd doet zitten. Alles bijeen, een aantrekkelijk program ma! Casino BOEFJE. Het programma van deze week vangt aan met een tweetal uitgebreide journaals, een aardige film over het ontwaken der dieren en een gekleurde teekenfilm. Daar na komt een der beste Nederlandsche films op het doek en wel „Boefje" beroemd door het boek van Brusse, door het tooneelstuk en nu opnieuw door de film. Er werd, toen het tooneelstuk kwam, heel wat ver anderd aan het oorspronkelijk boek, de film heeft ook van het tooneelstuk veel la ten vallen en regisseur Detlef Sierck heeft er een aannemelijk boefjes verhaal van ge maakt uit de Rotterdamsche grootstad. Hij maakte er een vlot en onderhoudend ge heel van en de hoop van mevr. Annie van Gemeentel. Aankondiging Distributiekaarten NIEUWE UITREIKING. (Uitknippen en bewaren!) Van Donderdag 9 Januari tot en met Zaterdag 18 Januari a.s. (om 1 uur nm.) zullen de volgende distributiekaarten op nieuw uitgereikt worden; Het algemeen distributiebonboekje (het A.D.B.B.), waarop de suiker-, de koffie- of theebon enz. voorkomen), de bloem- kaart, de heele broodkaart, de halve brood kaart en de 1/5 broodkaart (voor jongelie den van 1421 jaar), de papkaart (rijst en havermout voor jónge kinderen), en de heele en halve vleeschkaart. Verder nog de bonnen „een rantsoen zeep" (blokjes voor zes bonnen voor kinderen tot 8 jaar) en de bonnen „één rantsoen toiletzeep" (blok jes van zes bonnen voor kinderen tot 2 jaar). En tenslotte de extra rantsoenen voor hen, die zwaren en zeer zwaren ar beid verrichten. Deze extra-rantsoenen zullen tegelijk met de anderen doch afzon derlijk uitgereikt worden. Ieder ontvangt een enveloppe met de hem toekomende kaarten. Alleen de kaar ten voor zwaren en zeer zwaren arbeid zullen los worden uitgereikt. Aangezien het aantal uit te reiken kaarten verschilt naar den leeftijd der belanghebbenden, zijn de ze ingedeeld in de volgende 6 groepen: lo. Groep A, geboren voor 1 Februari 1920. 1 A.D.B.B., 1 bloemkaart, 1 brood kaart, 1 vleeschkaart. Hiervoor wordt af- gekruist het vakje T2 van de distributie stamkaart. Op de enveloppen staat gedrukt A en T2, en aangezien aan groep C (d.w.z. aan hen, die geboren zijn na 1 Februari 1927 doch vóór 2 Februari 1933) hetzelfde .aantal kaarten is toebedacht, staat op de enveloppen eveneens gedrukt C en T4. De geheele opdruk is dus A-C-T2-T4. 2o. Groep B, geboren na 1 Februari 1920, doch voor 2 Februari 1927. 1 A.D.B.B., 1 bloemkaart, 1 1/5 broodkaart, 1 vleesch kaart. Afgekruist wordt het vakje T3. De opdruk van de enveloppe is dus B.T3. 3o. Groep C, geboren na 1 Februari 1927 doch vóór 2 Februari 1933. Voor dezen groep worden geheel dezelfde enveloppes uitgereikt als voor groep A. 4o. Groep D., geboren na 1 Februari 1933 doch vóór 2 Februari 1937. 1 A.D.B.B., 1 'bloemkaart, 1 broodkaart, 1 vleeschkaart en 6 bonnen „één rantsoen zeep". De op druk van de enveloppe is dus D.T5. 5o. Groep E., geboren na 1 Februari 1937 doch vóór 2 Februari 1939. 1 A.D.B.B,. 1 bloemkaart, 1/2 broodkaatr, 1 papkaart, 1/2 vleeschkaart en 6 bonnen „één rant soen zeep". De opdruk van de enveloppes is dus E.T6. 6o. Groep F., geboren na 1 Februari 1939. 1 A.D.B.B., 1 bloemkaart, 1/2 broodkaart, 1 papkaart," 1/2 vleeschkaart, 6 bonnen „één rantsoen toiletzeep" en 6 bonnen „één rantsoen zeep.' De opdruk van de en veloppes is dus F.T7. Voor iedere groep wordt slechts één vakje van de distributiestamkaart afge kruist. Het is dus onmogelijk latere recla mes in ontvangst te nemen. Ten einde ver gissingen onmogelijk te maken, zal de met het afgeven der enveloppes belaste ambte naar den inhoud der enveloppes in aanwe zigheid van den belanghebbende contro leeren. Om nu zeker te zijn van zijn zaak zal ieder goed doen aan de hand van de hierboven verstrekte gegevens een lijstje op te maken van de enveloppes, waarop hij voor zichzelf en zijn gezin recht heeft. (Men kan dit beter nalaten voor zwaren en zeeT zwaren arbeid, omdat de kaarten daarvoor afzonderlijk uitgereikt zullen worden en niet in enveloppes). Bij het op maken van dit lijstje moet natuurlijk zorg vuldig gelet worden op den leeftijd der kinderen. De stamkaarten moeten, om eén vlugge uitreiking te bevorderen, weer naar den leeftijd worden gerangschikt, die van Vader en Moedere bovenop, de jongste ge heel onderaan. Men zorge ervoor dat op het lijstje dezelfde volgorde wordt in acht genomen. Voor de gezinnen, waarvan een of meer leden recht hebben op extra kaar ten voor zwaren of zeer zwaren arbeid, fcullen zoowel de gewone als de extra kaarten in hetzelfde lokaal uitgereikt wor den. Nadere mededeelingen over deze uitrei king zullen spoedig volgen. Men verzuime dus niet in de eerstvolgende dagen de Leidsche couranten zorgvuldig te lezen. LEIDEN, 4 Januari 1941. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Ees, dat het publiek erdoor geboeid zou zyn, is ten volle beantwoord. „Boefje" alias Jan Govers speelt uitstekend zijn rol, laat het publiek mee leven met zyn avonturen in de schelme rij en misdadigheid, meeleven ook in de soms fyn getypeerde rake zetten en uit drukkingen. Naast Anie van Ees zien we Guus Brox als Pietje Puk, het type van het echte, jeugdige boefje, dat geen grijntje innerlijk gevoel bezit. Enny Heijermans Snijders speelde voortreffelijk de rol van vrouw Grovers, Boefjes moeder. Daar naast een Piet Bron als de vader en Piet Kohier als de gierige grotvader. Albert van Dalsum beheerschte den Pastoorsrol volkomen. Men ziet hem aan, dat hij veel meer zou kunnen geven, maar dat hij voor den kalmen pastoor niet meer mag geven. De inhoud van het stuk zullen wij hier niet weergeven. In groote trekken is deze voldoende bekend en velen zullen onge twijfeld, na het tooneelstuk ook de film willen zien. En de velen, die dat den eer sten en nog wel zeer kou'den avond deden, hebben van hun stoutmoedigen gang be slist geen spijt gehad.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2