fralatiö. De oorlog rond de Middellandsclie Zee Overzicht van het Duitsche opper bevel De sfritd met Engeland Fransch-Duitsctie betrekkingen Wederzij dsche gelukwenschen VRIJDAG 3 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Qemeetióchappslyk optreden det fratidg&ioaten trET WERK VAN LUCHTMACHT EN MARINE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht publiceeit een rapport over de oor logssuccessen in het tweede halfjaar 1940, waarin o.a. gezegd wordt: Het oorlogsjaai 1940 was een jaar van Duitsche overwinningen. Daar de Engel- sche propaganda heeft getracht, de unieke succèssen van de Duitsche weermacht eerst te ontkennen en toen te verkleinen, heeft zij iedere geloofwaaardigheid verloren. Ten slotte moest zij zich echter toch buigen voor het feit, dat Duitschland de door de blok kade in gevaar gebrachte nauwe Noordzee- basis heeft doen springen en haar uitge breid heeft tot een gebied, dat zich uit strekt van de Noordkaap tot de Spaan- sche grens en dat het mogelijk maakt, En geland zelf doodelijke slagen toe te bren gen. Sedert het begin van den wapenstilstand met Frankrijk zijn de voorbereidingen voor den strijd tegen Engeland begonnen. Terwijl divisies van het leger de Fransche Atlantische kust tot aan de Spaansche grens bezetten, de restserende steunpunten van de Maginotbnie zuiverden en den on- overzienbaren buit schiften, hebben de ma rine en de luchtmacht zich gereed ge maakt, om den strijd tegen Engeland te beginnen. De Italiaansche weermacht hield intusschen steeds sterkere Britsche strijd krachten vast. De marine kweet zich in korten tijd van de moei ijke taak. alle in bezit genomen vijandelijke kustgebieden van de Noordelijke IJszee tot de Golf van Biscaye met spoed te beveiligen. met succes aan de aanvallen op Engeland deelgenomen. Verdragend geschut van het leger, en de marine slaagde er herhaaldelijk in, con- vooien, die door het Kanaal trachtten te varen, met verliezen voor den tegenstan der uit een te slaan. Met goed gevolg wer den ook militaire doelen in het gebied van Dover en ten Zuiden van Londen aangeval- Ie,n, Het vèrdragend geschut van den vijand beantwoordde het vuur slechts nu en dan en zonder eenig uitwerking. De actie van den tegenstander. Terwijl de Duitsche luchtmacht sedert den 8sten Augustus meer dan 43 mi'lioen K G. brisantbommen en meer dan 1.500.000 K.G. brandbommen in meer dan 2000 aan- valsacties op strategische doelen van het Eritsche eiland heeft geworpen, bedroeg de door den vijand uitgeworpen bommen- last slechts rond een vijfentwintigste deel van deze hoevelheden. Het meerendeel der vijandelijke bommen kwam terecht op woonwijken, o.a. op 30 ziekenhuizen en la zaretten, alsmede op 40 kerken en kerkho ven. De aangericht militaire en oorlogs- oeconomische schade is daarentegen ge ring. De Duitsche oorlogs-oeconomie heeft er, over het geheel genomen, niet in het minst schade door ondervonden. De strijd tegen Engeland gaat voort. Tot dusver is de uitwerking veel grooter dan uiterlijk is te zien. Het jaar 1941 zal daar van het bewjjs brengen. Zeker van de overwinning, sterker en beter uitgerust dan ooit, ziet de weermacht het komende jaar tegemoet. Staten moeten ingrijpen en onder Ameri- kaansch escorte goederen op Amerikaan- sche schepen naar Engeland moeten laten brengen, verklaarde Huil zeer beslist, dat deze aangelegenheid door de Amérikaan- sche regeering niet wordt besproken. In de „Times Herald" verklaren de com mentaren Pearson en Allen, die doorgaans goed zijn ingelicht, dat zekere kringen in dezen geest druk op Roosevelt oefenen, dat deze echter tot dusverre heeft geweigerd, het plan te overwegen, daar dat oorlogsge vaar medebrengt en bovendien de neutra- liteitswet gewijzigd zou moeten worden. Zooals bekend, heeft Roosevelt zich onlangs formeel tegen een dergelijke wijziging uit gesproken. ONGEWIJZIGD, VERKLAART BERLIJN De door een zeker deel van de buiten- landsche pers verspreide geruchten, als zouden de „diplomatieke betrekkingen" tusschen Duitschland en Frankrijk verbro ken zijn, zijn gisteren in de Wilhelmstrasse als onzinnig bestempeld,, in antwoord op vragen van persvertegenwoordigers. Zui ver juridisch beschouwd, kunnen de betrek kingen tusschen Duitschland en Frankrijk in de huidige omstandigheden niet als „di plomatiek" aangeduid worden, ofschoon ze zich niet tot de taak van de wapenstil standscommissie beperken, doch bovendien door de buitengewone ambassadeur Abetz en de Brinon geleid worden. Voor het ove rige zijn in de relaties tusschen Duitschland en Frankrijk, die sedert de ontmoeting van den Führer met maarschalk Pétain in groote trekken bekend is, geenerlei wijzi gingen ingetreden. Solidariteit DUITSCHE VLIEGERS IN ITALIê. Bij de aankomst in Italië van enkele af- deelingen van het Duitsche luchtwapen heeft de chef van den Italiaanschen lucht- staf, generaal Pricolo, een dagorder uitge geven, waarin hij zegt, dat het Duitsche luchtcorps aan den strijd boven het Mid- dellandsche-Zeegebied, waar de vijand zijn strijdkrachten concentreert, zal deelnemen. Het Duitsche luchtcorps moet als een groote Italiaansche eenheid beschouwd worden. De gemeenschappelijke strijd zal de Ita- liaansch-Duitsche wapenbroederschap be zegelen. ITALIë'S VLIEGERS AAN KANAAL GEREPATRIEERD. Tevens wordt bekend, dat het Italiaan sche vliegercorps, dat zich aan Het Ka naal bevond, gerepatrieerd is. Het betref fende Stefani-bericht luidt: Bij den terugkeer naar het vaderland van het Italiaansche vliegercorps, dat van een haven aan Het Kanaal uit aan de lucht, aanvallen op Engeland heeft deelgenomen, richtte maarschalk Kesselring een brief aan den commandant van het Italiaansche corps, waarin hij dezen dank zegt voor de verleende samen werkmg bij den gemeen- schappelijken strijd en tevens verklaart, dat de groep Italiaansche jagers, die aan Het Kanaal blijft, een schakel in de keten zal blijven, welke van de voortdurende solidariteit tusschen de Italiaansche en Duitsche luchtmacht getuigt. Het doet den Duitschen maarschalk ge noegen in zijn brief te kunnen wijzen op de doeltreffende samenwei'king met het Italiaansche vliegercorps, dat, ondanks de tegenwerkende weersomstandigheden en de technische moeilijkheden, verscheiden be wijzen van zijn strijdgeest heeft gegeven. De Ita'iaansche piloten, aldus vervolgt maarschalk Kesselring, hebben het bewijs geleverd het gevecht met de Engelsche Spitfires niet te vreezen en hebben verder belangrijke militaire doelen in Engeland getroffen. Maarschalk Kesselring beëindigde zijn brief met uiting te geven aan zijn vreugde, dat hij aan het Italiaansche luchtcorps de eerste door hem opgerichte sectie van de luchtvloot „Adlerschild" kan overdragen met den wensch van een gemeenschappelij ke overwinning. OVER DEN STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Over den krachtigen tegenstand der Ita liaansche afdeelingen te Dzjaraboeb ver neemt men de volgende bijzonderheden. De Britsche druk tegen de oase Dzjara boeb begon op 24 December met een aan val van vijandelijke gemechaniseerde NOODWEER TE LISSABON. In den nacht van 1 op 2 Januari is in Lissabon en omgeving door een noodweer aanzienlijke schade aangericht. Verschil lende paviljoens van de tentooonstelling der Portugeesche wereld aan den oever van de Taag werden ernstig beschadigd. De his torische driemaster „Portugal", een der mooiste stukken der tentoonstelling, sloeg van zijn ankers en werd tegen den kade muur gedreven. Een 21-jarig meisje is door een vallenden schoorsteen gedood. SLECHT WEER IN SPANJE. Sedert gisterochtend woedt in geheel Spanje een hevige storm, die aan de Noord kust, in Estremadoura, in het Duerodal en aan den bovenloop van de Ebro gepaard gaat met zwaren regenval. Het centrum van den storm ligt aan de kust van de Middellandsche Zee. Uit talrijke plaatsen v.ordt groote schade gemeld. Aan de Cantabrische kust staat de zee hol, zoodat de visschers niet konden uit varen. De temperatuur is opnieuw ge daald. In de Noordelijke provinciën bij de Pyreneeën liggen alle wegen en bergpassen diep onder de sneeuw. Doordat de sneeuw op de wegen onmiddellijk tot ijs werd, ondervond het verkeer grooten hinder. Se dert gisterochtend vroeg zit bij het station te Avila een goederentrein vast, die het geheele traject blokkeert. De Zuid-express van Irun is eveneens bij Avilla door de sneeuw tot stilstaan gedwongen. Ook de nacht-express MadridSan Sebastian is in de sneeuw blijven steken. In de baai van Algeciras moesten de schepen wegens den storm van hun nood ankers gebruik maken. Verscheidene sche pen hebben achter de pier van Algeciras beschutting tegen den orkaan gezocht. In Algeciras en omgeving is groote schade aangericht. Vele boomen zijn ontworteld, lichtmasten doorgebroken en daken en schoorrteenen beschadigd. Buiten de stad :s een huis Ingestort, waarbij verscheidene bewoners gewond werden. SLECHT WEER IN ARGENTINIë. Het slechte weer van de laatste weken brengt in toenemende mate de Argentyn- sche huishoudirg in gevaar. Terwijl in de Zuidelijke deel en des lands en in het bij zonder in de gebieden Rio Negro en Santa Cruz sedert geruimen tijd een aanhoudende droogte heerscht, waardoor de veestapel ernstig te lijden heeft, worden ook de laat ste dagen steeds weer de Noordelijke pro vincies door noodweer geteisterd. Zoo is in de provincie Cordoba de rivier Tedua bui ten haar oevers getreden en heeft een strijdkrachten tegen de posten te Melfe en Ain Gsetaia. Snelle Italiaansche colon nes met geschut en machinegeweren pa reerden deze bedreiging en na vier uur van verbitterden strijd werd de vijand teruggedreven. Den volgenden dag viel de vijand opnieuw aan met pantserauto's, tanks en gemotoriseerde troepen, gesteund door licht geschut, dat was opgerukt tot de heuvels ten Noorden van de oase en zich voornamelijk richtte tegen den post Garet Baroed, zes kilometer ten Noorden van Dzjaraboeb. Het Italiaansche garni zoen verdedigde zich heftig met steun van oommenwerpers. Het verfjde'de ook dezen aanval van een sterkeren vijand en bracht hem gevoelige verliezen toe. Libysche ge motoriseerde patrouilles vervolgden den vijand, zuiverden het terrein en maakten verscheidene gevangenen en een hoeveel heid oorlogsmateriaal buit. Op 28 December werd de Britsche druk tegen Ain Gsetaia hernieuwd. Na hard nekkig verzet tegen een overmachtigen vijand trok de bezetting in goede orde te rug op een andere versterking ten Zuid- Oosten van Dzjaraboeb. Een Italiaansche snelle colonne herstelde daarop den vori- gen toestand. Door de energieke reactie der Italiaan sche troepen en de geleden verliezen werd de vijand genoopt voor eenige dagen het contact in de zone van Dzjaraboeb te ver breken en zich te beperken tot vluchtige verkenningen door gemechaniseerde strijd krachten. In dien tijd gingen de Italianen rustig voort met de versterking der defen- sielmie in deze zone. De luchtmacht trad op tegen de vijandelijke troepenbewegin gen. Op 29 December werd een nieuw offen sief der Engelschen tegen de versperringen van Garet Baroed gemakkelijk veriide'd. Op 31 December trachtten de Britsche strijdkrachten denzelfden doorgang te for- ceeren, waarbij zij opnieuw van talrijke pantserwagens gebruik maakten. Zij wer den opnieuw oo de vlucht gedreven. Uit dit overzicht blijkt, hoe de vijand in weerwil van zijn groote meerderheid in deze zone in bedwang wordt gehouden door den strijdgeest van het Italiaansche gar nizoen. DE RESULTATEN VAN HET ITALIAANSCHE DUIKBOOTWAPEN. In de eerste zes maanden van den oorlog hebben de Italiaansche duikbooten 14 vijandelijke boven-water-oorlogsschepen benevens 5 duikbooten tot zinken gebracht en 3 Britsche vier-motorige vliegtuigen neergehaald. Voorts hebben zij, voorna melijk op den Atlantischen Oceaan, 31 koopvaardijschepen, die de Britsche vlag voerden, in totaal 150.000 ton, tot zinken gebracht. Hierbij komen nog de door de duikbooten beschadigde oorlogs- en koop vaardijschepen. groote overstrooming veroorzaakt. Onge veer 10.000 H.A. waardevol graanland staan onder water. Rond 30.000 ton hennep en 5000 ton tarwe moeten als verloren wor den beschouwd. In het plaatsje San Marcos, dat het ergst is getroffen, staan alleen nog de daken der huizen en de kruinen der boomen boven het steeds nog rijzende wa ter uit. Daar de overstrooming voor een deel plotseling en onverwacht intrad, zijn vrij groote hoeveelheden vee omgekomen. STORM BOVEN STRAAT VAN GIBRALTAR. Tengevolge van den feilen storm, die op het oogenblik boven de straat van Gi braltar woedt, is een Britsche hulpkruiser bij Kaap El Espugon aan den grond ge- loopen. In verband met het noodweer en door het feit, dat het schip een groot lek heeft opgeloopen, zal het bergen van het vaartuig wel zeer moeilijk zijn. AANGENAME VERRASSING MET KEERZIJDE. In alle deelen van Joegoslavië is het weer plotseling omgeslagen. Op Nieuwjaarsdag werden temperaturen tot twaalf graden hoven nu gemeten, terwijl het nog kort te voren vrijwel overal twintig graden vroor. Het gevolg is, dat de sneeuw gaat smelten. Een onaangenaam uitvloeisel vormt een nevige griepepidemie, die ten deele kwaad aardig van karakter is. Naar schatting zijn er alleen in Belgrado al 60.000 patiënten. INCIDENT TE CRISTOBAL. Uit Cristobal (Panama-kanaalzone) wordt gemeld: In den nacht van 30 op 31 Decem ber heeft een troep beschonken Engelsche matrozen het officieele schild van het Duit sche consulaat alhier afgerukt en aan den vlaggestok van het consulaat de Britsche vlag geheschen. De Amerikaansche politie der kanaalzone heeft later aan boord van een Engelsch schip het consulaatschild kun nen opsporen. Twee matrozen, die worden verdacht, de daders te zijn, zijn gearres teerd. Het gebeurde heeft hier veel opzien ge baard, daar het niet het eerste exces is, waaraan lawaaierige Britsche matrozen zich bij het passagieren in de kanaalzone heb ben schuldig gemaakt. De gouverneur der kanaalzone heeft den Duitschen consul zijn leedwezen naar aanleiding van het ge beurde betuigd en medegedeeld, dat de daders strafrechterlijk vervolgd zullen worden. Britsche scheepsverliezen. Bijzonder succesrijk was het optreden van zeestrijdkrachten in overzeesche wate ren. De marine heeft 12 torpedobootjagers, 8 duikbooten, 9 hulpkruisers, 3 kanonneer- booten en 63 kleine oorlogsvaartuigen, de luchtmacht in totaal 32 verschillende een heden der Britsche marine tot zinken ge bracht. De totale tonnage van deze tot zin ken gebrachte oorlogsschepen bedraagt rond 190.000 ion. Daarnaast verloor Engeland van 25 Juni tot het einde van het jaar aan eigen of in zijn dienst varende koopvaardijschepen als gevolg van gevechtshandelingen der Duit sche marine 3.200.000 b.r.t. en door ge vechtshandelingen van de Duitsche lucht macht meer dan 700.000 b.r.t. Dit is in to taal meer dan 3.9000.00 b.r.t. Daaronder zijn de resultaten van het leggen van mijnen, dat zich tot de verst verwijderde zeeën heeft uitgestrekt, tot dusver nog slechts voor een klein deel begrepen. Nog meer is voor den vijand uitgevallen door de be schadiging van minstens 254 koopvaardij schepen van ruim 2 millioen b.r.t. in to taal. Deze resultaten werden met slechts geringe verliezen der marine behaald. Zij bedragen sedert den 25sn Juni 3 torpedo booten, 5 mijnenvegers, 8 duikbooten en 12 kleinere oorlogsvaartuigen. Een deel der verloren gegane scfiepen kon gelicht en weer in dienst gesteld worden. De vergeldingsaanvallen. Sedert Mei heeft de Britsche luchtmacht in nachtelijke vluchten Duitsche rijksge bied aangevallen en daarbij vrijwel uit sluitend niet-militaire doelen getroffen. Den 8sten Augustus begon de Duitsche vergelding voor een vorm van den lucht oorlog, die Duitschland noch gewild noch aangevangen hseft, ofschoon alle voordee- len aan Duitschen kant lagen. Sedertdien hebben Duitsche gevechtsformaties in meer dan 130 grootscheepsche aanvallen telkens tusschen de 100.000 en 700.000 K.G. bom men uitgeworpen. Ofschoon reeds een aan tal vijandelijke aanvallen op Berlijn vooraf was gegaan, werd de eerste vergeldings- aanval op de Britsche hoofdstad pas den 7en September ondernomen. Sindsdien heeft Londen meegemaakt, wat aan de Duitsche steden was toegedacht. Meer dan 450 maal luchtalarm en meer darj honderd Duitsche aanvallen, waaron der eenige van geweldigen omvang heb ben het normale leven van deze stad ge stoord en haveninstallaties, kaden en opslag plaatsen vernield. Sedert den 15en November strekken de Duitsche luchtaanvallen zich ook uit tot andere centra van de Britsche oorlogsin dustrie. In 80 aanvallen in groot verband en 325 andere aanvallen op belangrijke in- dustrieele bedrijven is de Britsche bewape ning, in het bijzonder in het midden-En- gelsche industriegebied zoo zwaar getrof fen, dat de vermindering van de produc tie voor Engeland gevaarlijke afmetingen aanneemt. Daarnaast werd echter ook door 350 aanvallen op de belangrijkste havens aan den Britschen invoer en de capaciteit van deze invoerhavens zeer ernstige scha de toegebracht. Ver over de duizend klei ne aanvalsacties richtten zich tegen mili taire doelen als vliegvelden, troepenkam pen, tankparken, graanpakhuizen, electri- sche centrales en verkeerswerken. Sedert den 25sten Juni heeft de vijand aan vliegtuigen ongeveer het drievoudige verloren van de verliezen der Duitsche luchtmacht. Sedert den 24en October hebben ook es cadrilles van de Italiaansche luchtmacht zijde aan zijde met de Duitsche formaties DE LUCHTAANVALLEN VAN VANNACHT Een stad in Zuid-Wales is, naar Reuter meldt, in den afgeloopen nacht het voor naamste doel geweest van de aanvallen der Duitsche vliegers. De intensieve en langdu rige aanval begon volgens het Britsche agentschap spoedig na het invallen der duisternis. Op de Duitsche verkennings vliegtuigen volgden golven andere machi nes, die duizenden brand- en brisantbom men neerwierpen. Het vuur van het af weergeschut was het felste, dat de dusver in Wales is gehoord. Na den aanval ver klaarde een ambtenaar van de plaatselijke luchtbescherming, dat de nacht „heel erg" was geweest. DE OORLOG TER ZEE Mackay Radio heeft een draadloos be richt opgevangen, waarin gemeld werd, dat een stoomschip op 500 mijl ten Noord westen van Dakar en 500 mijl ten Zuiden van Teneriffe getorpedeerd was. De naam van het schip staat nog niet vast. In scheepvaartkringen te New-York neemt men aan, dat het Britsche 6579 brt. metende vrachtschip „Nalgora" betreft, dat Maandag op 1000 mijl ten Noorden van de door Mackay Radio opgegeven plaats een „verdacht schip" meldde te hebben gezien. Het New-Yorksrhc zeevaartregister heeft bekend gemaakt, dat kortgeleden de Engelsche tankboot „Scottish Maiden", groot 6993 brt, en het Engelsche vracht schip „Kensane Head", groot 5225 brt, tot zinken zijn gebracht. De overlevenden van de tien Engelsche of voor Engelsche rekening varende sche pen, die in den Stillen Oceaan door een Duitschen kaper tot zinken zijn gebracht zijn volgens berichten uit Melbourne reeds van het eiland Emeraoe naar Australië overgebracht. Zij verklaarden, dat hun be handeling door de Duitschers goed ge weest is. VERLAGING VAN DE ENGELSCHE VLEESCHRANTSOENEN Naar uit Londen wordt gemeld, heeft het Britsche ministerie van voedselvoorziening Donderdagavond medegedeeld, dat het vleeschrantsoen per persoon en per week, dat tot dusverre een waarde van 1 shilling 10. pence bedroeg, wordt verlaagd tot een waarde van 1 shilling 6 nence met ingang van Maandag. Tevens zullen dan varkens- vleesch en het meeste vleeschafval in dit rantsoen begrepen zijn. DE ENGELSCHE SCHEEPVAART OP DEN STILLEN OCEAAN Naar aanleiding van de berichten, vol gens welke Engeland voornemens is zijn koopvaardijvloot uit den Stillen Oceaan terug te trekken en Engelsche goederen daar door Amerikaansche schepen te laten vervoeren, heeft de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken Huil gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat de Engelsche regeering tot dusverre geen des betreffende stappen bij zijn departement heeft gedaan. Zoolang hij de bijzonderhe den van het Engelsche plan niet kent, aldus zeide Huil, kan hij er zich ook niet over uitlaten, of een dergelijke regeling in strijd zou zijn met de neutraliteitswet. Naar aanleiding van een studie van de Foreign Policy Association, waarin gezegd wordt, dat de toestand van Engeland bui tengewoon ernstig is en dat de Vereenigde TELEGRAMMEN BIJ DE JAARWISSELING. Bij de jaarwisseling zijn telegrafische ge lukwenschen -gewisseld tusschen den Füh rer en talrijke staatshoofden en regerings chefs, o.a. tusschen den Führer en den ko ning van Italië en Albanië, keizer van Abes- Aan Mussolini heeft Hitier het volgende telegram gericht: „Bij den aanvang van het nieuwe jaar gedenk ik u, duce, in har telijke verbondenheid. Het komende jaar zal het nationaal-socielistische Duitsch'and en het fascistische Italië in onwrikbear ver trouwen en ijzeren vastbeslotenheid zien strijden tot de beslissende rederlaag van den vijand. In dezen geest groet ik u, duce". Mussolini antwoordde met het volgende telegram: „Ik dank u voor den groet en de wenschen, die ge mij hebt doen toekomen en die ik .met. dezelfde hartelijkheid beant woord. Ook in het jaar 1941 zullen onze revoluties en onze volken in beproefde, broederlijxe kameraadschap gemeenschap pelijk naar de overwinning oprukken en strijden". Von Ribbentrop, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, heeft gelukwenschen doen toekomen aan Mussolini, Konoje, den Japaxschen minister-president, Ciano, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken en Matsoeoka, den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken. Verder beantwoordde hij op hartelijke wijze de ge lukwenschen van den Roemeenschen staats leider Antonescu, den Slowaakschen mi nister-president Tuka en den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken Csaky. Buitenlandsche Berichten ZUIDSLAVISCH SCHIP VERGAAN. Veertien dagen geleden Is het Zuidslavi- sche vrachtschip „Brebrend" bij het ver trek naar de Vereenigde Staten in de nabij heid van Oelcinj aan de Dalmatische kust op de rotsen geloopen. Men heeft getracht het schip vlot te brengen, doch gisteren is het tijdens een hevigen storm gebroken. Van de 45 menschen, die zich aan boord be vonden, zijn er tot ducver 13 gered. Het lot van de overigen is nog niet bekend. ENGELSCH VRACHTSCHIP GESTRAND. Aan de Portugeesche kust in de nabij heid van de monding van de Taag is gister middag een Engelsch vrachtschip ge strand. De naam van het schip is nog niet bekend. Het zou een boot van 7000 ton zijn. Het schip ligt volkomen droog op het zand. STRENGE VORST IN DENEMARKEN. Gisternacht heeft het in de omgeving van Kopenhage 17 graden gevroren. In de Deen- sche hoofdstad daalde het kwik tot 11 gra den onderhui. Het treinverkeer is hier en caar gestremd ten gevolge van den sneeuw val. De waterwegen in het binnenland zijn reeds alle dichtgevroren. IJsbrekers liggen klaar om den 'arbeid te beginnen. Vooral in de Limfjord heeft de scheepvaart met groote moeilijkheden te kampen. De toe stand wordt daar reeds even moeilijk als in Februari 1940 genoemd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5