VRIJDAG 3 JANUARI 1941 UE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Op hol. Het paard van A. Pronk te Katwijk aan Zee, bespannen voor een slee per, sloeg op den Valkenburgsche weg al hier op hol, draafde met den wagen achter zich het dorp door, reed bij de van Eg- mondstraat éen lantaarn van de electri- sche verlichting omver, en werkte den wa gen vast waarna de strengen braken en het dier doorholde in de richting Katwijk aan Zee. Buiten het dorp is het paard ge grepen en wonder mocht het heeten, dat geen persoonlijke ongelukken gebeurden. Het bleef bij materieele schade. Personalia. Rechercheur Jonker alhier is met ingang van 1 Jan. 1941 bevorderd in den rang van brigadier-majoor-titulair. Personalia. De agent van politie J. Janse is bevorderd tot hoofd-agent. Geboren: Willem z. v. F. Schaap en A Krijgsman. Alida d. v. F. Schaap en A. Krijgsman. Sentke Marjorie d. v. A. v. d. Werf en E. N. M. Spencer. Jan Willem z. v. W. H. 's Jacob en W. H. Vail- lartt. Rosina Hendrika Cornelia d. v. A. v. d. Boog en M. J. v. de Best. Frans Josef z. v. J. Mingers en G. Knallmann,. Willy d. v. W. Remmelswaal en E. de Vries. Cornelis Anonius Maria z. v. A. A Verkleij en Th. G. M. Jaspers. Jo hanna Irene d. v. F. B. Plaizier en A. A. v Duyn. Janna d. v. J. Hoek en L. v. Rijn. Overleden: Jaape v. d. Bent 78 j. Teunisje Kuyt 83 j. Batje Sollevelt 76 j. Jan Perlevliet 87 j. Jan de Jong 89 jaar. 5TOMPWIJK De duisternis. Toen de landbouwer C. G. zich gistprmorgen 5 uur naar zijn werk begaf, geraakte hij door de duister nis misleid van den weg en kwam in de Stompwijksche Vaart terecht. Gelukkig kon hij zelf uit het natte element komen. VOORHOUT Personalia. Onze vroegere plaatsge- noote, mej. H. G. Dorrepaal, thans Diaco nes te Haarlem, slaagde te Amsterdam voor le diploma van Wijkverpleegster; 2e. Eug- nètrice v. d. t.b.c.-bestrijding, 3e Diploma v. d. Sisca-school en 4e. voor het Eenheids diploma E. H. B. O. Geboren: Jan, zoon van G. J. Noor- land er en A. Kouwenhoven. Overleden: Jacob van Iwaarden 66 jaar. RIJNSTREEK AARLANDERVEEN Verkoop kerkschapen. De schapen, welke gisteren zijn verkocht ten bate der N.-H. kerk, hebben een netto-winst opge bracht van ƒ832. Voorwaar een mooie eindrekening. KOUDEKERK Jubileum. Gisteren mocht de fabrieks baas H. Guldemond den dag herdenken, waarop hij voor 440 jaren in dienst trad op de dakpannen- en draineerbuizenfabriek van de fa. C. M. Oppelaar, alhier. Het spreekt wel vanzelf dat dit feit voor den jubilaris niet onopgemerkt is voorbij gegaan. Des morgens om 10 uur werd hij op het kantoor ontboden en ontvangen door de heer en mevr. Oppelaar, alsmede kantoor- en fabriekspersoneel, en hartelijk geluk gewenscht in zeer waardeerende be woordingen. Tevens werd hem door den heer Oppelaar een enveloppe met inhoud overhandigd, terwijl hij van het* personeel bij monde van den fabrieksarbeider C. W. Hoogeveen hartelijk werd toegesproken, eveneens blijken van belangstelling in ont vangst had te nemen bestaande uit een zfL- veren horlogeketting, een zilveren sigaren- pijp en bloemen. De jubilaris dankte ontroerd voor deze bewijzen van belangstelling en ging ver volgens weer naar huis om het feit verder in huiselijken kring te herdenken. Des morgens vroeg werd hij nog in zijn woning, waar tal van bloêmen prijkten, met een bezoek vereerd door den burge meester dezer gemeente, den heer Verheul, alsmede door wethouder Slegtenhorst en den geneesheer Dr. Vlaanderen, terwijl hij voorts nog vele gelukwenschen in ont vangst had te nemen. Deze dag zal dan ook bij den jubilaris in dankbare herinnering blijven voortle ven. Overleden: Gertrui Damman, oud 84 jaar wed. van H. Schijf. Getrouwd: Johannes Franciscus Pe trus van Kesteren, 26 jaar met Theodora Elisabeth Maria Ruigrok, 25 jaar, beiden wonende alhier. Geboren: Petrus Leonardus Johan nes, zoon van N. W. Turnhout en M. J. koelewijn Hendricus Arthur Petrus, z. van P. A. Hoek, en A. W. M. van Egmond Anna Gerarda, dochter van J. J. Koo- men en M. P. Onderwater. LEIDERDORP Aanbesteding. Uitslag aanbesteding onderhoud plantsoenen. Ingeschreven werd als volgt: B. J. Turk, Leiderdorp 1500. De macht op Zee (Van een deskundigen V.P.B.-medewerker Wil men wijs worden uit de schijnbare tegenstrijdigheden op zee, wat betreft de machtsverhoudingen, dan moet men zich om te beginnen geheel los maken van hetgeen te lhnd geschiedt. Hier kan men, vooral in bergachtige of moerassige gebieden (b.v. in Griekenland) er in slagen om bepaalde ge bieden geheel voor den tegenstander af te sluiten. Dit is evenwel niet mogelijk op de eenvormige zee, die door een onnoemelijk aantal wegen wordt doorploegd. Dit is ook de reden, waarom oorlogen ter zee een veel taaier uithoudingsvermogen eischen, dan landoorlogen. Doch om ons een juist denk beeld te kunnen vormen van de machtsver houdingen op zee moeten wij nog iets an ders in het oog houden. Tot ongeveer het begin dezer eeuw be slisten de zwaarst bewapende linie- of slag schepen over de bewegingsvrijheid zoowel op den vrijen Oceaan als in de kustwate ren en de binnenzeeën. Dat is thans, naar men weet, anders geworden. Het heden- daagsche slagschip legt er een zeer gegronde afkeer voor aan den dag, om zich eenigs- zins langeren tijd op te houden in bepaalde zeegebieden, die binnen den actie-radius liggen van vijandelijke zee- en luchtstrijd krachten, uit vrees voor torpedo's, mijnen en bommen. De rol van het slagschip in dergelijke wateren is dus zoo goed als uit geschakeld. De straal van dit gebied wordt berekend naar de actie-radius van de vlieg tuigen, die van de kust uit opereeren. Deze radius bedraagt, zooals men weet, enkele honderden kilometers, zoodat ge- heele binnenzeeën, zooals de Oost- en de Noorzdee en ook de Middellandsche Zee voor het moderne slagschip „taboe"' zijn. In dergelijke gebieden is het niet het over wicht aan slagschepen en ook niet alleen het overwicht aan onderzeewapens, dat den doorslag geeft, doch ook de verhouding in sterkte tusschen de wederzijdsche luchtwa- pens en het is de groote fout geweest van dë Engelschen, dat zij hiermede niet vol doende rekening hebben gehouden. Toch zijn slagschepen vooreerst nog onontbeerlijk. Intusschen blijft de actie-radius der hier boven aangeduide strijdmiddelen beperkt, in vergelijkign met de uitgestrektheid der zeeën z.g. „snelbooten", torpedojagers en zeevliegtuigen kunnen niet genoeg brand stof medevoeren voor den Oceaan, voor mij nen is de zee te diep en duikbooten varen niet snel genoeg. Hier zijn dus het zware slagschip, dt kruiser en het vliegtuigmoe derschip ter vervanging van het van de kust uit vliegende luchtwapen voorloopig nog oriontbeerijlk. Doch waarom streeft men niet alleen naar beheersching van de kusten en bin nenzeeën, doch ook naar de heerschappij op den Oceaan? Omdat men niet buiten het de geheele wereld omvattende verkeer kan, dat de moderne tijd heeft geschapen. T' op'zekere hoogte is de economische autarkie noodig voor de bescherming en de vrijheid van het eigen land; doch zij vormt geen star levensprincipe. Zij is geen panacee. Geen enkel rroot en vrij volk zal het d..arom in het hoofd krijgen, er van af te zien. De vaart i ver zee zal thans zoowel als later een rol van gewicht bl'iven spelen, daar zij dient om den ruil van goederen met overzeesche landen te vergemakkelij ken; en ook in den goederenruil met nabu rige landen is zij van groot belang, omdat er een aanmerkelijke besparing "Van trans portkosten door wordt bereikt. Voor een dergelijk verkeer heeft een in opkomst verkeerend, groot volk natuurlijk ook een groote vloot noodig van koopvaar ders. En deze kan slechts worden beschermd door een oorlogsmarine, die zich daarbij aanpast. Deze zal de eerste moeten bescher men, niet alleen in het kustgebied en de binnenzeeën, dooh ook op den Oceaan, dien de koopvaardijschepen met hun kostbaren last doorploegen. De vloot als hulpmiddel voor de bescherming der kusten. Doch de vloot heeft nog een andere taak, dan den zeehandel te beschermen. Die taak bestaat uit de voorzorg tegen de landing van een vijandelijk Jeger van uit de zee. tenein de overbrenging van den oorlog in eigen land te verhinderen. Dergelijke onderne mingen kunnen natuurlijk door den vijand niet alleen langs directen, doch ook langs indirecten weg worden geprobeerd, waar door zij niet minder gevaarlijk zijn. Op deze wijze is het te verklaren, dat een Engelsch diplomaat, Harald Nicholson, eenigen tijd geleden als zijn meening te kennen heeft gegeven, dat de beslissing in den oorlog tusschen Engeland en Duitsch- land zou worden bereikt door een flankaan- val van de Middellandsche Zee uit. Niet al leen van de landzijde, doch ook van de zee zijde kan een land ernstig worden bedreigd. De taak, die een voorwaarts strevend volk aan zijn zeemacht moet stellen, is dus veelzijdig. Dit probleem is niet op te lossen zonder een zekere mate van heerschappij over de zee. Gebr. Jonker, Leiden 1118.J. v. Wijk, Leiderdorp 1000.P. v. d. Horst, Lei derdorp 900. Geboren: Maria Everdina d. van M. v. d. Heden en C. E. v. Pelt Tineke Cor nelia Juliana d. van C. de Jong en M. J. Terborgh Truus d. van J. G. v. Evert en C. Karskens. Getrouwd: N. A. L. v. d. Voort en A. E. v. Stralen. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. Engelsche bommen op Nederland Het Engelsche luchtwapen heeft, naar wordt gemeld, in den nacht van oud op nieuw een groot aantal brand, en brisant bommen geworpen. In verhouding tot dit aantal is de schade aan burgereigendom men niet aanzienlijk. In één plaats zijn drie woonhuizen getroffen en uitgebrand en eenige andere ernstig beschadigd. Een man, een vrouw en een kind werden hierbij zwaar gewond. In drie andere plaatsen zijn in totaal drie woonhuizen getroffen. Een brand in een slaapkamer, waar een brand bom was gevallen, is snel gebluscht. HERDENKING STERFDAG ERICH WICHMANN. Het A.N.P. bericht: Op de begraaf plaats Zorgvlied te Amsterdam heeft op Nieuwjaarsdag de herdenking plaats ge had van den sterfdag van Erich Wich- mann, een der pioniers van het volksche socialisme in Nederland, die overleed op 1 Januari 1929. Talrijke afgevaardigden van alle afdee- lingen der gouw Noord-Hollard van Na tionaal Front, leider Arnold Meyer, wa ren aanwezig. Te 12.15 uur trad de heer G. van Rees, oud-afdeelingsleider van Amsterdam en thans afdeelingsleider van IJmuiden, naar voren voor het uitspreken van een gedenkrede. De heer van Rees deed uitkomen, dat Erich Wichmann in den bloeitijd der de mocratie wees op het verwordene en streed voor een groot Nederland in een nieuwe Europeesche orde. Wel was zijn strijd zwaar, zoo zeide spr. or.der meer en leek deze dikwijls vruchteloos, maar toch blijkt uit den groei van Nationaal Front, dat zijn voorbeeld en zijn woorden vruch ten hebben gedragen in ons volk. Spr. spoorde ten slotte zijn kameraden aan om in het komende jaar te blijven streven, links noch rechts ziende, naar het berei ken van het groote ideaal. Een zelfbewust, fier. Nederlandsch volk. Hierna trad de pl.v. gouwleider van Noord-Holland, de heer mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier naar voren en legde op het graf een krans order het uitspreken van de woorden „Uw strijd onze strijd". Stevens Barends droeg vervoleens eenige quatrijnen uit de werken van Erich Wich mann voor en besloot met een eigen ge dicht, gewijd aan dezen voorman. Tot slot werd het appèl gehouden. BUITENLAND. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN, 2 Januari (D. N. B.). Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Een in den Stillen Oceaan opereerend Duitsch oorlogsschip meldt als partieel re sultaat van zijn successen het tot zinken brengen van tien vijandelijke of in dienst van den vijand varende koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 64.155 brt. De bemanningen van de tot zinken ge brachte schepen zijn door het Duitsche oor logsschip op een eiland in de Stille Zuid zee in veiligheid gebracht. Bij de gewapende verkenning op den eersten Januari werd in de nabijheid van Aldebourgh een Engelsch patrouille vaar tuig in brand geschoten en een ander der gelijk vaartuig ten Oosten van Ramsgate door voltreffers van bommen zwaar be schadigd. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in midden en Zuid-Oost Engeland succesvol met bom men bestookt. - Britsche vliegtuigen hebben in den afge loopen nacht in No'ord-West Duitschland op drie plaatsen bommen laten vallen, die eenige schade aangericht hebben. Vijf per sonen werden gedood, verscheidene ge wond. Een vijandelijk vliegtuig van het type Vickers Wellington werden bij een luchtgevecht neergeschoten. HET ITALIAANSCHE WEERMACHT- BERICHT ERGENS IN ITALIë, 2 Jan. (Stefani) Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermachtbericht no. 209. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica be drijvigheid van artillerie en patrouilles aan het front van Bardia. In het gebied van Giarabub, het terrein, waar het gevecht is geleverd, waarvan melding is gemaakt in het weermachtbericht van gisteren, hebben wij wapenmateriaal, munitie en door den vijand achtergelaten vrachtwagens- verza meld. Vijandelijke luchtaanvallen op onze vlieg velden in Cyrenaica hebben lichte schade doen ontstaan en geen slachtoffers ge maakt, het ingrijpen van jadht vliegtuig en en het vuren van het afweergeschut was doel treffend, een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Onze formaties jacht- en aanvalsvliegtuigen hebben talrijke geme chaniseerde detachementen en een vijande lijke verschansing gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. Al onze vliegtui gen zijn teruggekeerd. Aan het Grieksche front operaties van plaatselijk karakter. Ondanks de ongun stige weersomstanigdheden hebben onze luchtformaties met succes bommen van klein kaliber geworpen op vijandelijke in stallaties. In Oost-Afrika plaatselijke acties van patrouilles en artillerie. Vijandelijke vlieg tuigen hebben onze plaatsen in Abessynië gebombardeerd zonder schade te veroor zaken. AANVALLEN OP LIVERPOOL EN ANDERE STEDEN. BERLIJN, 2 Jan. (D. N. B.). In den nacht van 1 op 2 Januari zijn kleine formaties van het Duitsche luchtwapen gestart voor den aanval op Liverpool. De weersomstan digheden waren, vergeleken met de voor afgaande dagen, iets beter geworden, zoo dat de vliegtuigen hun bommen bij tame lijk" helder zicht konden neerwerpen en goede successen behaalden. Kleine groepen en afzonderlijk vliegende machines deden aanvallen op militaire en industrieele doe len in een reeks andere steden. O.m. wer den Londen, Cheffield, Yarmouth en Har wich met bommen bestookt. BRITSCHE AANVALLEN OP DUITSCHLAND. BERLIJN, 2 Jan. (D. N. B.) Britsche bombardementsvliegtuigen zijn in den afge loopen nacht Noorö-West-Duitschland bin nengevlogen en hebben op eenige plaatsen brand- en brisantbommen neergeworpen. Militaire schade werd niet aangericht, maar drie fabrieksinstallatie en verscheidene particuliere huizen werden beschadigd. Een der aanvallende toestellen werd door nacht jagers neergeschoten. Laatste Berichten Binnenland Dezer dagen kwam het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geemployeerden „St. Anto- nius" bijeen in het kantoor van het R. K. Werkliedenverbond „Het huis van den Ar beid" op Oudencord, te Utrecht. Besloten werd den Bondsraad 1941 uit te stellen, voorloopig tot September. Intus schen zullen' een zevental kringen worden ingedeeld. De bestuurrleden der afdeelin- gen in zulk een kring zullen dan in gecom bineerde vergaderingen bijeen geroepen worden. De Bondspenningmeester gaf een over zicht van de fiancieele positie der aanvul lingsziekenkas, het overlijdensfonds, het pensioenfonds, de werkloozenkas en de bondskas, alle tot 1 October 1940. BuiSenfland LUCHTALARM TE LONDEN. BERLIJN. 3 Jan. (D. N. B.). Uit Londen wordt gemeld, dat gisteren niet alleen in verschillende deelen van Zuid-Wales, maar ook te Londen kort na het invallen van de duisternis luchtalarm gemaakt is. De acti viteit van de luchtdoelbatterijen en ziek- lichtafdeelingen van de Britsche hoofd stad is uitermate groot geweest. AANVAL OP WALES. STOCKHOLM, 3 Jan. (D. N. B.). In den afgeloopen nacht heeft de nachtelijke Duit sche luchtaanval, naar uit Engeland ge meld wordt, zich hoofdzakelijk op Zuid- Wales 'gericht, het grootste Engelsche mijn- bouwgebied. Naar de Engelsche radio vanmorgen me dedeelde, stond een ongenoemde stad. in Zuid-Wales in het middelpunt van dezen aanval. Naar alle waarschijnlijkheid is dit de grootste stad van dit gebied, Cardiff. Urenlang heeft boven deze stad een hevige aanval gewoed. Duizenden brandbommen zijn uitgeworpen. Nadat een geheele reeks branden ontstaan was, begon een even hevige, zoo niet heviger aanval met bri santbommen van elk kaliber. Talrijke hui zen en gebouwen zijn verwoest of een prooi der vlammen geworden. Tevens hebben andere formaties van het Duitsche luchtwapen de Britsche hoofdstad opnieuw aangevallen en op deelen van Londen talrijke brand- en en brisantbom men laten vallen. Weer zijn branden uit gebroken, en een heele reeks huizen en gebouwen is met den aardbodem gelijkge maakt. Volgens de belichten zijn tegelij kertijd verschillende andere streken in En geland, waarvan de namen evenwel niet genoemd wordén, in den loop van den nacht aangevallen. Gemeentel. Aankondiging i WINTERHULP NEDERLAND. De Burgemeester van Leiden wijst er winkeliers en handelaren op, dat de ver strekte waardebons Winterhulp Nederland slechts mogen worden aangewend voor den aankoop van die artikelen, welke vallen binnen het kader, zooals op de bons ver meld. De Burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Louise Elisabeth, d. van J. Favier en J. v. Leeuwen Johanna, d. van H. Stoof en J. C. Arnoldus Hen- drikus Johannes, z. van J. v. Schoonder- woerd den Bezemer en B. Pot Johanna Elisabeth Nicolette Antoinette Maria, d. van N. P. M. Dieben en A. R. M. Ha mers Agatha Godefrieda Johanna, d. van T. A. Conradi en E. M. de Steur Hermanus Albertus, z. van T. A. Con radi en E. M. de Steur Willy, d. van W. Opdam en J. Looie Annie, d. van J. v. d. Haven en P. v. Roijen Cornelia Jacoba, d. van F. Vercouteren en M. v. Tol. Overleden: M. Homminga, wed. van J. v. Duuren 74 j. P. v. Leeuwen wedn. 71 j. J. P. Timmermans m. 76 j. A. A. Wassenaar wed. van J. Zwaan 71 j. J. Jongtien hsvr. van A. Overbosch 56 j. R. Kamper zn. 32 j. H. v. Marwijk hsvr. van L. Hoogeveen 56 j. Zaterdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging Afd. Leiden, bureauzitting St. Vin- centiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32. 4 uur. Zondag, Leidsche Kunstkring „Voor Allen", viool-matinee Maria Neuss, Stads gehoorzaal 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken te Leiden wordt van Dinsdag 31 December 20 uur tot Zaterdag 4 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Her- dingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeesche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: De Handelsvennootschap onder de fir ma Gebroeders Turnhout, bloembollen- kweekerij en -handel, gevestigd te Lis se. Cur.: mr. K. A. F. J. Pliester, Haarlem. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 Jan. Vee. Aanvoer 66 kalf- en melkkoeien 300—700, handel matig; 55 varekoeien e.a.; 2 pinken; Graskalveren 130^-200, handel matig; 3 Vette kalveren; 68 nuchtere slachtkalveren 1825, han del matig; 406 weideschapen 3036, han del matig; 6 zeugen 80120, handel ma tig; 181 mestvarkens 2645, handel ma tig; 343 biggen 1422, handel matig. Kaas. Aanvoer 8 partijen waarvan 7 partijen Goudsche kaas le soort f 41.50 en 1 partij Leidsche kaas le soort 39.per 50 kg. Handel vlug. KATWIJK a. d. RIJN, 2 Jan. Groenten- veiling. Per kist van 6 kg.: Gele andijvie 2021 cent, Boerenkool 1015 cent, per 100 kg.: roodekool f 4.004.50, gele kool 4.004 50, gele kool 3.804.50, groene kool 2.803.80, per kist van 20 kg.: was- peen 2.002.60, kroten 4050 cent. WIELRIJDERS, bent U voornemens af te slaan, geeft dan o p t ij d de richting aan! Vereeniging voor Veilig Verkeer. Ingepakt tegen de vor*t. De chauffeur, die geen ris co wilde nemen en bij ieder gedwongen oponthoud den motor een exira kleedje gaf (Foto Pax-Holland) HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANT GEËMPLOYEERDEN. Agenda LEIDEN.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3