r Weerbericht êatmat, die U tiaadig heeft RECHTZAKEN STADSNIEUWS VRIJDAG 3 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BJ.AD - PAG. 'i Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten /O cent per week; f 2 60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummer» 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mèdedeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogsten» 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.40 uur. Zon op 9.50 uur. MAANSTANDEN. 3 Januari 12.24 op. 4 Januari 0.23 onder, 12.47 op 5 Januari 1.27 onder, 13.09 op. (Eerste kwartier). 6 Januari 2.29 ond--r, 13.33 op 7 Januari 3.32 onder, 1358 op 8 Januari 4.25 onder, 14.26 op 9 Januari 5.36 onder, 14.59 op 10 Januari 6.36 onder, 15.40 op .OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICL. - q Verduisteringstijden r 0 Er ls bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U 0 eang en zonsopkomst 0 Deze tijden zijn voor hedenavond - en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG S 17.40 uur. - 6 n ZONSOPKOMST 3 9.50 V 5 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. - 0 -3MOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO DE ACTIVITEIT VAN DE NEDERL. UNIE. Een uiteenzetting in haar orgaan. In het jongste nummer van het weekblad van de Nederlandsche Unie wordt in een artikel, getiteld „Gekortwiekt, maar niet vleugellam", de aandacht gevestigd op de weinige mogelijkheden van activiteit, wel ke De Nederlandsche Unie, bij de politieke wilsvorming van ons volk, naar buiten toe gelaten worden. Aan het artikel ontleenen wij het volgende: „Onze nieuwe eenheid kunnen wij niet beleven in de geestdriftige sfeer van groo- te vergaderingen. Onze Nederlandsche jon gens en meisjes kunnen wij niet als kin deren van eenzelfde vaderland, in één na tionale jeugdorganisatie te zamen brengen, terwijl toch alleen De Nederlandsche Unie onze jeugd in vrijheid tot nationale bin ding bijeen zal kunnen roepen. „Ook zijn wij niet in de gelegenheid om in een eigen Orde-commando, door uiter lijke houding en gebaar, naar buiten toe een treffend symbool te geven van de in nerlijke discipline en eenheid van het keur corps onzer leden. En het is ons tevens niet mogelijk om, via onzen Centralen Socialen Dienst de offerbereidheid en den daadwer- kelijken geest van naastenliefde en kame raadschap in ons volk ten goede te doen komen aan allen, die hulp en steun behoe ven. „Doch nu deze veelkleurige vlam van onze activiteit en dadendrang niet vrijuit naar buiten laaien kan, heeft deze onbe dwingbare gloed zich een uitweg naar bin nen gezocht. En ook dat beteekent winst. Want alle opgehoopte energie en geestdrift komt thans ten goede aan de geestelijke kracht van onze beweging. In de rijen van onze leden richt zich thans immers bijna alles op verdieping, op innerlijke verster king en hechten gezamenlijken groei. „Alom ïn den lande worden nu plaatse lijke leiders, propagandisten en andere lei dinggevende Unieleden op kadercursussen geschoold voor de gedachten van een Ne- derlandsch socialisme en voor het vele verantwoordelijke werk, dat hun wacht. Al om in den lande komen thans onze Unie leden in duizenden kleine kringen in groepjes van twintig bijeen. Alom in den lande groeien wij zoo, welhaast onge merkt en in de binnenkamer, sterk en ge stadig naar elkaar toe ja. deze vèr van het straatrumoer werkende Unieleden zijn reeds zóó sterk, dat zij reeds nu geestelijke sterke kernen in ons volk vormen. „Maar laat ieder Unielid zich intusschen duidelijk de ware situatie voor oogen stel len, waarin De Nederlandsche Unie zich op het oogenblik bevindt. „Laat hij zich ten volle bewust zijn, dat zijn geestdrift voor onze goede Nederland sche zaak op een zéér zware proef gesteld wordt en dit niet, omdat De Nederlandsche Unie zoo heftig en fel van allerlei kanten openlyk wordt aangevallen of omdat de leiding van de N. U. zoo weinig actief zou zijn, maar omdat de Unie onder de tegen woordige omstandigheden vrijwel iedere mogelijkheid voor daadwerkelijke activi teit mist. Wie zich dit alles als Unielid goed bewust BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 21 Brood of Gebak Van 30 Dec. t/m 5 Jan. eventueel t/m 12 Jan. Bon 20 nog t/m 5 Jan. niet in hotels. 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 3 .Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 30 Dec. t/m 26 Jan. 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of J/2 rantsoen gebak 23 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 28 Dec. t/m 3 Jan. (10 Jan.) half pond boter of half pond margarine of 2 ons vet. 23 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart 21 (Boterkaart en Vetkaart) Slaolie y flesch slaolie Van 14 Dec. tot en met 31 Januari. 86 Suiker Van 21 Dec. t/m 17 Jan. 1 kilogram 13 Vleesch en VI eesch waren Van 26 Dec. t/m 5 Jan. eventueel t/m 8 Jan. maar niet in hotels. 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoort'en, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 18 Koffie of Thee Van 20 Dec. t/m 31 Jan. half pond koffie of 75 gram thee 47, 48, 60, 61, 20 Kaas Van 30 Dec. t/m 26 Jan. Van 30 Deo. t/m 12 Jan £lk der bonnen 100 gram kaas. 125 gram kaas 34 Eieren Van 30 Dec. t/m 3 Jan. eventueel t/m 12 Jan. maar niet in hotels Bon 21 t/m 3 Jan. maar niet in hotels 1 ei 108 Rijst of Rijste- meel of -gries of -bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Van 28 Dec. t/m 24 Jan. y, pond 87 Maïzena of iriesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zyn vervaardigd. 57 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 28 Dec. t/m 21 Febr pond 44 Gort of Gortmout of Grutten Van 27 Dec. t/m 21 Feb J4 pond 103 Peulvruchten Van 17 Dec. t/ra 12 Jan. 1 pond 31 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 113 Zeep Van 1 Jan. t/m 31 Jan. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen. of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. F8r;ode8 Periode c Petroleum Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 16 Dec. t/m 19 Jan. 2 liter RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes: 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbroodjes e. d.); een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund ot kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 .4ram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 8, 9 en 10 (haarden en kachels). BON NEN 15 tjn. 24 (centrale verwarming) t.m. 31 Januari, één eenheid vaste brandstof fen. Brandstoffen 2de periode en cokes, 2de periode t.m. 31 December, één eenheid vaste brandstoffen. is, zal sterk staan, als men soms zijn ver trouwen in de beteekenis en de daadkracht van De Nederlandsche Unie een oogenblik aan het wankelen zou worden gebracht. Want indien de Nederlandsche Unie op het oogenblik dan werkelijk naar buiten toe zoo weinig „doet", dan kan dat niets doen niet vergeleken worden met de be wegingloosheid van den luiaard of den doode, maar wel met de bewegingloosheid van den gebonden, doch overigens spring- levenden mensch. „Laat daarom ieder Unielid thans dubbel hardnekkig zijn ideaal en zijn organisatie vasthouden. En beseft Uw plicht, die thans vooral hierin bestaat: U scholen in den ge- dachtengang der nieuwe Nederlandsche gemeenschap en daarbij geestdriftig blijven ook nu die geestdrift vrijwel geen en kele kans krijgt om zich te uiten. „Houdt den kop ervoor!" zoo besluit het artikeL HAAGSCHE RECHTBANK Een onvoordeelige kamer huurder. G. C. S., thans gedetineerd, had er zijn gewoonte van gemaakt om ergens een ka mer te huren en dan zijn slag te slaan. In October had hij Leiden als opera tieterrein gekozen. In de Mauritsstraat had hij uit twee portemonnaies een bedrag van 4 weggenomen. By mej. de G. te Leiden was hij de slaapkamer binnengedrongen en had daar 64 halve gulden-stukken weg genomen, benevens twee gouden tientjes. Zyn derde diefstal had hij gepleegd in een perceel aan de Hoogewoerd, alwaar hy uit een étui een aantal bankbiljetten had weggenomen. De Officier had tegen hem een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Ernstige aanrijding te AJphen a. d. Rijn. Op 11 October van het afgeloopen jaar is er op den Steekterweg te A1 p h e n a. d. R y n een ongeluk gebeurd, waarbij een ernstig gewonde te betreuren viel. Een luxe auto was aan komen rijden en was zonder eenige noodzaak op een stil staande vrachtauto gereden, waarbij D. Verboom aan een been werd gewond, zoo dat hij in een ziekenhuis moest worden op genomen. De bestuurder van de luxe auto, M. H. S. uit Utrecht, had zich deswege voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden, al waar de Officier wegens het aan zijn schuld te wijten hebben enz. een geldboete had geëischt van 50 subs. 1 maand hechtenis. Heden werd de uitspraak een geldboete van 50 subs, een maand hechtenis. De te vroeg verkochte petroleum. Een winkelier te Voorschoten had petroleum verkocht zonder bon. Hij had wel bonnen aangenomen, maar deze wa ren pas enkele dagen later geldig. Omdat verdachte alleen maar iemand had willen helpen had de Officier 5 subs. 5 dagen geëischt. De uitspraak werd conform den eisch. Nog iemand, die hulpvaardig was. De bakker N. van R. te Leiden had een baalje tarwebloem meegegeven aan een knecht van een, collega, die daaraan tijdelijk gebrek had. De eisch was geweest een geldboete van 2 subs. 2 dagen en het vonnis werd vrij spraak, omdat het ten laste gelegde niet bewezen werd geacht. Ongeoorloofde koffiehandel. A. M. P. te Wassenaar had 8 pond koffie gekocht voor 2 per pond zonder daarvoor bonnen af te geven. Hij had niet geweten, dat zulks niet mocht. De Officier had daar niets van geloofd en 20 subs. 20 dagen geëischt. Het vonnis werd een geldboete van 10 subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen koffie. Een dure bijverdienste. F. L. de L., afkomstig uit Leiden, had als bijverdienste een koffiehandel zonder bonnen op touw gezet. Hij maakte ƒ2.25 voor een pond koifie. De eisch daarvoor was geweest 25 subs. 25 dagen en de uitspraak werd een geld boete van ƒ20 subs. 20 dagen. Kleerenmaniak. De 51-jarige timmerman F. M., afkom stig uit Leiden, thans gedetineerd, had op 3 November in den Haag een regenjas uit een gang weggenomen. De benadeelde zag verdachte wegloopen en wees hem aan toen er eenige agenten voorbij kwamen. Hij was meegenomen naar het bureau, maar 5 November weer vrij gelaten. Eeni ge dagen later had hij evenwel uit een rijwielstalling een colbertjasje weggeno men en toen had men hem maar vast ge houden. Voor deze feiten had hy zich thans te verantwoorden. De Officier deelde mede, dat verdachte reeds zevenmaal wegens dergelijke dief stallen veroordeeld is geweest en achtte het in dit verband beter een onderzoek naar verdachtes geestvermogens te laten instellen. Aldus werd besloten. Petroleum zonder bon. De petroleumhandelaar L. S. te Lei den had op 18 Juni 20 liter petroleum ge kocht. Daarna had hij deze petroleum ver der verkocht aan verschillende personen en wel zonder bon. Maar na 22 Juni had hij bonnen moeten ontvangen. Het excuus van S. was, dat hij zijn petro- leumhandel er aan had gegeven en alleen de olie, die hij nog had, had uitverkocht. Bonnen lieten hem koud, want hij hoefde toch geen andere olie te hebben. De Officier wilde rekening houden met het feit, dat dit gebeurd was, pas nadat er bonnen verlangd werden en dat verdachte zijn handel er aangegeven had. Daarom werd de eisch een geldboete van ƒ10 subs. 10 dagen. Uitspraak over 14 dagen. EEN MOEDER ZONDER MOEDERHART. Voor de Rotterdamsche Rechtbank heeft de 34-jarige huisvrouw J. G. M. terecht ge staan, die op 14 Mei j.l. haar vier kinderen na 10 Mei achter had gelaten zonder naar hen om te kijken. Twee maanden geleden diende de zaak voor den Politierechter, maar deze had de behandeling naar de meervoudige kamer verwezen. De officier, mr. baron van Dedem, noemde het feit schandalig. De vrouw hééft reeds meer blijk gegeven niets voor haar kinderen te voelen. Spr. eischte acht maanden gevangenisstraf, mr. J. van Zwet pleitte clementie. Uit spraak 16 dezer. VOETGANGERS, bij *t oversteken naar links en dan naar rechts gekeken. Vereeniging vóór Veilig Verkeer. KATHOLIEK WINTERPROGRAM. Kerstviering Jeugdbeweging. Het doet ons genoegen mede te deelen, dat de Schouwburg voor a.s. Zondagavond geheel is uitverkocht! R.K. TURNCLUB „ACTIEF". Zaterdag a.s. 4 Jan. zullen de verschil lende afdeelingen der dames, 'meisjes en kleuters turnen m de gymnastieklokalen van de R.K. scholen: Ursulasteeg (Haari.straat) kleuters van 3J4 uur. Ursulasteeg dames- en meisjesafd. van 45 uur. Potgieterslaan adspiranten van 12—14 jaar en Maandag 6 Jan. Potgieterslaon dames van 6.30—7.30 uur. Inlichtingen betreffende de clubs zijn steeds te bekomen bij de onderstaande adressen, waar tevens de gelegenheid be staat u voor een der verschillende clubs op te geven of nieuwe clubs te vormen. Namens het Sportbureau van de Vrou welijke Jeugdbeweging: Mej. A. van Noort. Kraaierstr. 20; mej. M. Walenkamp, Rijnsb.weg 43; mej. A. van Noort, de Sitterlaan 58a; mej. A. God- dijn, Madoerastr. 29; mej. M. Noordman, Haagweg 59. LEIDSCHE IJSBAAN GEOPEND. Onnieuw heeft de winter zijn intrede ge daan en thans is de koude vinniger dan vo rige keeren. De scherpe Noordoostenwind doet zich geducht gevoelen en hij maakt het verblijf buiten verre van aangenaam. Wie niet genoodzaakt is uit ambt of be roep buiten te komen houdt zich binnen bij den haard, waar toch altijd nog meer warmte te vinden is. Toch zal het den schaatsehliefhebbers genoegen doen te vernemen, dat de Leid- sche IJsclub haar banen weer geopend heeft. De echte schaatsenrijders vreezen de koude niet en vooral niet, wanneer zij behalve zelf te schaatsen ook nog iets biizonders op het gebied der schaats sport kunnen zien. Daarom verwachten we, dat het morgen middag druk zal worden op de Leidsche ijsbaan, wijl een demonstratie kunstrijden te aanschouwen zal worden gegeven door mej. Wachter en den heer Bauer, mej. El len en den heer Danby. Reeds eerder ga ven deze kunstenaars op de schaats blijk van hun kunnen en ook morgen zullen velen belangstellend uitzien naar hetgeen zij te bieden hebben. EXAMEN APOTHEKERS-ASSISTENT. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, is be paald, dat in de commissie, die gedurende het jaar 1941 belast zal zijn met het afne men van de examens van apotheker-assi stent hier ter stede, is benoemd tot voor zitter dr. W. A. Goddijn, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 7486. ELBI, (Eerste Leid sche Brilmonturen Industrie). Leiden, Aloë- laan 49. Wijzigingen: 2130. Naamlooze Ven nootschap G. F. W. Herngreen's Fijnhout handel, Alphen a. d. Rijn, Steekterweg 39. De procuratiehouder J. Vierbergen is be noemd tot directeur. 292. Stokhuyzen's Vruchtensap en Jam- fabriek N.V., Alphen ad. Rijn, Wilhelmi- nastraat 34. Bij de opgave van 9 Juni 1939, vermeldende dat de heer P. J. van Kesteren was uitgetreden als procuratiehouder, had tevens moeten worden vermeld dat deze heer ook was uitgetreden als liouidateur van de N.V. en dat het door de N.V. uitge oefende bedrijf had opgehouden te bestaan. De N.V. blijft bestaan, terwijl de heer W. L. Stokhuyzen optreedt als directeur en de heeren F. Stokhuyzen en J. B. Samsom als commissarissen. 4894. Naamlooze Vennootschap Dubbel- deman's Boekhandel, Leiden, Breestraat 7. N. Dir.: P. F. I. N. van Solt, 's-Gravenhage. N. Onder-directrice: C. E. Dubbeldeman— Trago, Leiden. 3871. J. Dubbeldam, Katwijk a. Zee, Tramstraat 6a, broodbakker en winkelier in koek, banket en aanverw. art. Deze zaak heeft, door het oprichten van een naam looze vennootschap, opgehouden te bestaan. Opgericht is: Jac. Dubbeldam N.V. Dir.: J. Dubbeldam. Maatsch. kap.: 10.000. waarvan geplaatst en gestort: 2.000. Op 31 December j.l. des avonds te pl.m. 10 uur is op den Rijnsburger weg ter hoog te van de Boerhaavelaan een verkeers- zuil stuk gereden door een auto. Een wiel dop en een glas van een koplamp werden ter plaatse aangetroffen. De Commissaris van Politie verzoekt hen die hieromtrent inlichtingen kunnen verschaffen zich te willen melden aan het Politie-bureau Af- deeling Verkeer. Gistermiddag te kwart voor drie is ten huize van mevr. de wed. H., Terweepark 4, door oververhitting van een haard de vloer in brand geraakt. De politiebrand- weer, welke spoedig ter plaatse was, heeft een gedeelte van de vloer uitgezaagd om uitbreiding van het vuur te voorkomen. De Leidsche Belastingophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 13.272.68 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens 861.67 aan de Gemeente-ontvanger. Het totaal der afdrachten in 1940' aan den Rijksontvanger bedraagt 138.280.97, dat aan den Gemeente-ontvanger 12.954.99. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst, Nieuwe Rijn 22, moeten wor den ingeschreven.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2