i RECHTZAKEN 1 SPORT ÜXe hennen, die 11 neadig heeft Wiïf U iets weten? DONDERDAG 2 JANUARI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Haagsche Politierechter Jeugdige koffiereizigers. L. P. J. te Leiden had ten eerste kof fie verkocht zonder bon en ten tweede een meer dan drievoudigen prijs laten bere kenen. Hy had drie jongens, van nog zeer jeug digen leeftijd, koffie, die 88 cent per pord kostte, aan Duitsche militairen laten ver- koopen voor 2.75 per pond. De Officier vond hetgeen verdachte ge daan had hoogst onbehoorlijk, maar vond het nog erger, dat er nog zoo jeugdige per sonen in betrokken waren geworden. De eisch werd dan ook een geldboete van 50 subs. 50 dagen. De Politierechter was heelemaal niet te spreken over hetgeen verdachte gedaan had, want buiten de 50 subs. 50 dagen veroordeelde hij verdachte bovendien nog tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Benzine zonder bon. De 27-jarige koopman J. V. te Bod e- graven had bijzine noodig voor zijn be drijf en daarom had hij maar wat litertjes gekocht zonder bon, al moest hij dan ook 5 cent per liter meer betalen. Dat kwam hem te staan op een eisch van 25 subs. 25 dagen. Het vonnis werd conform waarna een ieder afzag van hooger beroep. Petroleum onder het stroo. De veehouder C. van S. te A1 p h e n a. d. R ij n vertelde, dat de 200 liter petroleum, die bij hem gevonden waren, deels verbor gen onder het stroo in den paardenstal en deels in het kolenhok, door hem opgespaard waren van overgebleven petroleumzegels. „Dat is onmogelijk en een uitvlucht", vond de Officier. En aangezien het meer petroleum was dan hij in een week noodig had, werd de eisch een geldboete van 20 subs. 20 da gen met verbeurdverklaring van de in be slag genomen petroleum. Het vonnis werd conform dezen eisch, al deed verdachte nog zoo zijn best om dan al niet de olie dan toch de ledige vaten te rug te krijgen. Maar ook dit laatste ging niet door. Diefstal van tabletten chocolade. De omstreeks 18-jarige J. F. van G. te Leiden kwam bij een winkelier nage noeg elke week vragen of er nog zilverpa pier was. Was dit er, dan kreeg hij het. Op 4 October was hij weer komen „hoo- ren". De juffrouw was gaan kijken, maar was met de boodschap terug gekomen, dat er ditmaal niets was. Verdachte was toen weggegaan maar even later had men, van een pas opgesteld st-chocolade, drie tabletten gemirt. Terzake van deze diefstal had van G. zich te verantwoorden. Hij liet verstek gaan, maar dit was voor den Officier geen bezwaar om thans één maand gevangenis straf te eischen waarbij rekening gehou den werd met het feit, dat verdachte nog een voorwaardelijke tuchtschoolstraf had loopen. Het vonnis werd conform dezen eisch. Diefstal van vaten benzine te Boskoop. De los werkman H. M. S. en de boom- kweekers K. V. en A. V. allen te Bos koop namen gezamenlijk in het verdach tenbankje plaats. S. en K. V. omdat zij twee vaten ben zine hadden gestolen en A. V. omdat hij voordeel van dezen diefstal genoten had. Op 26 October had men vanaf het terrein van de gasfabriek te Boskoop twee vaten benzine vermist, die daar waren opgesla gen. Stond men in den beginne nog voor een raadsel, door gepraat in de „onderwe reld" van Boskoop, zooals de Politierechter het uitdrukte, had men een spoor gevon den. Men had de daders aangehouden en daarbij was uitgekomen, dat S. en. K. V. de vaten van het terrein hadden gerold naar een schouw en er mede weggevaren waren. De benzine was verkocht voor 150 en dit bedrag had men verdeeld in drie gedeelten, waarbij ook A. V. 50 had ge kregen, alhoewel hij wist, dat het geld in direct van diefstal afkomstig was, zoodat hij '•-n, v - \a(j gemaakt aan heling. Alle verdachten bekenden volmondig en zeiden, dat al het geld terug was betaald. De Officier vond het een stout stukje om maar zoo twee vaten benzine weg te rollen op een schuit. De èisch werd tegen H. M. S. en K. V. drie maanden gevangenisstraf en tegen A. V. twee maanden gevangenistraf. Het vonris van den Politierechter werd voor H. M. S. drie maanden gevangenis straf, K. V. één maand gevangenisstraf en A. V. 14 dagen gevangenisstraf. Voor een goeden kennis. Mej. M. te Alphen aan den Rijn had in één keer 10 K.G. varkensvet ge kocht, hetgeen veel is. Zekere de G. was by haar gekomen en had gezegd, dat hy graag wat vet wilde hebben. Mej. M. had gezegd, dat zij wel een adres wist waarno:g vet te koop was e; zij had haar zoontje 18 mee gegeven met de op dracht vet te gaan halen. Het knaapje was met het vet aaugehouden en zoo was de zaak aan het rollen gekomen. De juffrouw hield maar steeds vol, dat het vet niet voor haar zelf was geweest, maar dat zij alleen maar een ander een pleziertje had willen doen. De Officier vond, dat de juffrouw geen handelaarster was, en dat 1 K.G. meer was dan zij in éér. week gebruik4 Derhalve werd de eisch een geldboete van 30 subs. 20 dagen met verbeurdverklaring der 10 K.G. vet. Het vonnis werd conform dezen eisch. De slager, die het vet leverde. Daarna moest plaats nemen de slager H. M. te Alphen aan den Rijn. Hij had op 27 September aan het zoontje van de vorige verdachte het vet meegege ven, zoodat hij terecht moest staan, omdat hy teveel vet had afgeleverd. Hij had twee excuses. Ten eerste was het volgens hem half varkensvet en half schapenvet ge weest en ten tweede had hij er 100 bonnen voor ontvangen. De Officier deelde toen vlug mede, dat deskundigen het vet onderzocht hadden en tot de conclusie gekomen waren, dat er van schapenvet niets te bespeuren viel. Te genover de ingeleverde bonnen stond spr. nogal sceptisch, omdat dit een excuus was, dat verdachte plotseling naar voren bracht. De eisch werd dan ook een geldboete van 10.subs. 10 dagen. De verdediger van verdachte, mr. Goud smit, pleitte op verschillende gronden vrij spraak. Over acht dagen zal de Politierechter schriftelijk vonnis wijzen. Een verdacht wandelingetje. De fabrieksarbeider G. J. N. te L e i- d e n was aangehouden toen hij 3 pond thee en koffie vervoerde. Hij wilde ze naar zijn broer brengen verklaarde hij. Er wat niets van gekomen, want het geval was in beslag genomen. Verdachte had toen maar bekend, dat het een koffie- en theehandeltje was zonder bonnen. Hij hoorde een eisch tegen zich van 20.subs. 20 dagen, maar hij bofte, want de Politierechter ontsloeg hem, we gens een fout in de dagvaarding van rechtsvervolging. Het doorgezaagde varken. De veehoudersknecht H. J. v. d. L. te Bodegraven had een clandestiene slachting verricht. Bij hem thuis was een pas doorgezaagd varken aangetroffen. Verdachte zeide, dat h. t voor eigen ge bruik "geweest was. Later was gebleken, dat als hij vergunning gevraagd had, hij deze gekregen zou hebben. Het inbeslag genomen varken was intusschen verkocht voor 38,20. De eisch werd een geldboete van 20 subs. 20 dagen. Het vonnis werd eveneens een geldboete van 20 subs. 20 dagen, maar met bevel tot teruggave aan verdachte van .de 38,20. „Als ik het zoo doe, dan heb ik nog wat." Deze woorden had de 35-jarige tuinder A. C. V. te N i e u w v e e n gesproken en hij had op 1 October een varken thuis ge slacht. Alleen maar om er zelf van te kun nen eten met zijn gezin, vergoeilijkte ver dachte het; „Als u een vergunning gevraagd had, dan had u deze gekregen", vertelde de officier hem. Nu werd de eisch een geld boete van 20 subs. 20 dagen en de uit spraak conform. Strubbelingen in het steunlokaal. J. K. te Boskoop, die verstek liet gaan, had een woordenwisseling gekregen met het hoofd van de steunverleening daar ter plaatse. Verschillende malen was er gesommeerd om het lokaal te verlaten, maar K. had dit niet gedaan. Integendeel, hij voelde zelfs veel voor handtastelijkheden. Men had hem maar aan zijn lot over gelaten en na vijf minuten was hij toen maar vertrok ken. Niettemin moest hij thans nog te recht staan en eisch en uitspraak werden een geldboete van 15 subs. 15 dagen: De „hulpies." A. T. slager te Rietveld en A. V. koopman en lo'onslager te Bodegra ven hadden iemand geholpen toen er in October zeven vette varkens moesten wor den geslacht. Geld of vleesch hadden ze er niet voor gekregen, zeiden ze. Zulks hadden ze trou wens niet verwacht, want het was een vriendendienst geweest. Het werd een dure vriendendienst, want de officier eischte tegen elk een geldboete van 40 subs. 40 dagen. De Politierechter veroordeelde elk tot een geldboete van 20 subs. 20 dagen en om in de toekomst dergelijke vrienden diensten te voorkomen kreeg elk nog een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. BELGISCH RECORD VERBETERD Een dezer dagen slaagde de Belgische zwemster Virginie Ketelaar van A.Z.C. er in het Belgisch record op 200 meter rug slag, dat zy reeds geruimen tijd op ha; naam heeft staan te verbeteren. Zij legde dezen afstand af in 2 min. 53.2 sec., waar mede zij haar record met 0.8 sec. ver beterde. De 100 meter legde zij af in 1 min 21 sec. Het Nederlandsche record op de 200 meter rugslag staat sinds 26 November 1939 op naam van de Rottefdamsche zwemster Cor Kint, die een aanmerkelijk beteren tijd noteerde n.l. 2 min. 38.8 sec. NEDERL. .yOETBALBOND. Onderafdeeling Leiden. De uitslagen van Zaterdag 21 Dec. 2e klasse B: ARC 3—RCL 2. ARC 3 niet opgekomen; Quick Boys 3Ter Leede 2 5—1. 3e klasse: Noordwijk 5ASV 39. De uitslagen van Zondag 22 Dec. Ie klasse: LFC 3Leidsche Boys 1, I.eidsche Boys niet opgekomen. 3e klasse B: Morschkwartier 2ASC 6 3—7. Afdeeling R. K. elftallen. 2 e k 1 asse Alph. Boys 2- -N«c. B^ys 1 0_8; WSB 2—VCH 1. VCH n.et opgeko men. TWEE WEDSTRIJDEN TUSSCHEN ROEMENIë EN SLOWAKIJE De Roemeensche voetbalbond heeft de uitnoodiging van Slowakije om dit jaar twee landenwedstrijden te spelen aange nomen. Het Voorstel van Roemenië komt hierop neer, dat de thuiswedstrijd het eerst zal worden gehouden en wel op 5 October te Boekarest. De uitwedstrijd is vastge steld op 7 December te Presburg. IJSHOCKEY EEN DRIELANDENTOÜRNOOI TE BOEKAREST Pogingen worden aangewend om te Boe karest tusschen 15 en 17 Januari a.s. een drielanden tournooi te houden, waaraan de nationale ploegen van Roemenië, Joego slavië en Slowakije zullen deelnemen. PAARDENSPORT DE JOCKEY TARRS VERON GELUKT Een noodlottig ongeluk heeft het leven gekost van een bekende Duitsche jockey, die gedurende de laatste jaren vooral op de kleine provinciebanen met succes uitkwam. Bij het passeeren van een spoorwegover gang in de nabijheid van Neuenhagen, waar hij een bezoek wilde brengen aan een trainingscentrale, werd hij door een snel trein gegrepen en op slag gedood. Buitentandsctie Berichten SPOORWEGONGELUK IN ITALIë. Dinsdagmorgen in de vroegte is de nachtsneltrein uit Napels bij Cisterna op een anderen trein gereden. Tot dusver zijn een doode en twintig zwaargewonden ge borgen. SLACHTOFFERS VAN OUD EN NIEUW. Oudejaarsnacht en Nieuwjaardag heb ben in de Vereenigde Staten ruim 150 men- schenlevens geëischt. Daarbij waren 105 verkeersslachtoffers. AARDVERSCHUIVINGEN IN TURKIJE. Door de voortdurende regens in Turkije is hoog water ontstaan, dat bij Goerdes in het district Manissa geleid heeft tot ge vaarlijke aardverschuivingen. De autori teiten zyn doende de bevolking van het bedreigde gebied te evacueeren. ZWARE STORM IN ZUlD-SLAVIe. In het Likagebergte heeft den geheelen Dinsdag een zware storm gewoed, die soms een snelheid van 180 K M. bereikte en die zoo krachtig was, dat twaalf rijtuigen van een goederentrein, die van Agran onder weg was naar Split, in een 50 M. diepen afgrond slingerde. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De treinen, die van Split naar Agran onderweg waren, werden aan gehouden. Het traject is zwaar beschadigd. Verscheidene ingesneeuwde treinen in alle deelen des lands konden na vele uren weer vrij gemaakt worden. HEVIGE KOUDE IN ZWEDEN. Sedert enkele dagen valt in het grootste deel van Zweden felle winterkoude waar te nemen, vooral in Noord Zweden. In He- de, dat naar men weet doorgaat voor de koudste plaats van Zweden, heeft men niet minder dan 43 graden vorst geregis treerd en men rekent er op, dat het in de komende dagen nog kouder wordt. Sveg had 40 graden vorst en Bloete 41. Ge noemde plaatsen liggen in het Haerjedal. Dit plotseling invallen van de winter koude doet sterk denken aan de jaarwisse ling van 1913—'14, toen de vorst te Sveg 50 graden bedroeg, te Hede zelfs 53. Dien- zelfden winter werd te Wilhelmina de grootste koude geregistreerd, die men ooit in Zweden beleefd heeft, n.l. 63 graden. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN CHINA. In regeeringskringen te Washington worden, naar Associated Press uit Wash ington verneemt, op het oogenblik bespre kingen gevoerd over het eventueele af staan van 400 Amerikaansche gevechts vliegtuigen aan China in het a.s. voorjaar. De machines zouden echter slechts bij wij ze van leening aan de Chineesche regee ring worden verpacht. In hoofdzaak zou den de vliegtuigen geleverd worden door de Curtiss Wright Corp. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 21 Brood of Gebak Van 30 Dec. t/m 5 Jan. eventueel t/m 12 Jan. Bon 20 nog t/m 5 Jan. niet in hotels. 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 3 .Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 30 Dec. t/m 26 Jan. 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 23 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 28 Dec. t/m 3 Jan. (10 Jan.) half pond boter of half pond margarine of 2 ons vet. 23 Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 21 (Boterkaart en Vetkaart) Slaolie y, flesch slaolie Van 14 Dec. tot en met 31 Januari. 'j 86 Suiker Van 21 Dec. t/m 17 Jan. 1 kilogram 13 Vleesch en Vleeschwaren Van 26 Dec. t/m 5 Jan. eventueel t/m 8 Jan. maar niet in hotels. 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 18 Koffie of Thee Van 20 Dec. t/m 31 Jan. half pond koffie of 75 gram thee 47, 48, 60, 61, 20 Kaas Van 30 Dec. t/m 26 Jan. Van 30 Dec. t/m 12 Jan Elk der bonnen 100 gram kaas. 125 gram kaas 34 Eieren Van 30 Dec. t/m 3 Jan. eventueel t/m 12 Jan. maar nie» in hotels Bon 21 t/m 3 Jan. maar niet in hotels 1 ei 108 Rijst of Rijste- meel of -gries of -bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Van 28 Dec. t/m 24 Jan. y pond 87 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zyn vervaardigd. 57 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 28 Dec. t/m 21 Febr K pond 44 Gort of Gortmout of Grutten Van 27 Dec. t/m 21 Feb Y, pond 103 Peulvruchten Van 17 Dec. t/m 12 Jan. 1 pond 31 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons 117 Scheerzeep Van 1 Jan. t/m 30 April 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 113 Zeep Van 1 Jan. t/m 31 Jan. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Periode 8 Periode c Petroleum Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 16 Dec. t/m 19 Jan. 2 liter RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes: 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein kerstgebak, (amandelbroodjes e. d.); een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund ot kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 ,4ram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 8, 9 en 10 (haarden en kachels). BON NEN 15 t.m. 24 (centrale verwarming) t.m. 31 Januari, één eenheid vaste brandstof fen. Brandstoffen 2de periode en cokes, 2de periode t.m. 31 December, één eenheid vaste brandstoffen. Vraag: Is erin Leiden soms nog een school waar een bankketbakker-cursus ge geven wordt en in welke straat staat die school? Antwoord: Er wordt op het oogen blik waarschijnlijk zulk een cursus ge geven. Wend U daarvoor tot den heer Stravers, Os- en Paardenlaan, alhier. Vraag: Is 't U misschien bekend waar er spoedcursussen gegeven worden om 't diploma bakerhulp te verkrijgen. Zoo ja tot wien moet ik mij wenden om inlichtingen? Bestaat er zooiets ook voor Katholieken? Antwoord: Er zijn cursussen voor kraamverzorgsters en gediplomeerde kraambakers. Voor het laatste moet U zich in verbinding stellen met het Wit-Gele Kruis, Koningsplein 36, Den Haag. Voor kraamverzorgster moet U zich wen den tot W. M. J. Schellekens, Vrouwen arts, Anna Paulownastraat 58 B, Den Haag. Vraag: In het boekje van de Ned. Spoorwegen staat „Roosendaal" dus oo, s; In de nieuwe schoolatlas staat „Rozendaal" dus o, z; Hoe is het juiste? Voor het leggen der plaatsnamen in alphabethische volg orde is dit van belang, terwijl ik meen dat de nieuwe spelling hierop geen invloed kan hebben. Antwoord: Beide schrijfwijzen wor den gevolgd. Evenwel, voor de Brabant- sche gemeente wordt meestal Roosendaal gebruikt in tegenstelling met het Gelder- sche Rozendaal bij Velp.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7