Weerbericht fZJe Bennen, die 11 noedig fieeft OMGEVING MAANDAG 30 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE CODRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.5i) per kwartaal. Bij onze agenten vO cent per week; 2 60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG .Zon onder 17.35 uur. Zon op 9.51 uur. MAANSTANDEN. 30 December 31 December 1 Januari 2 Januari 3 Januari 4 Januari 5 Januari 6 Januari 10.29 op, 19.57 onder. 11.04 op, 21.05 onder. 11.35 op, 22.12 onder 12.01 op, 23.19 onder 12.24 op. 0.23 onder,12.47 op 1.27 onder, 13.09 op. (Eerste kwartier). 2.29 onder, 13.33 op HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 31 Dec. voorm. 5.40 en nam. 18.05 uur. «PIICDIIOIICDIIOIICDIICDIIOIIOIICL Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- gang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 17.35 uur. ZONSOPKOMST 9.51 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. -3M CDIICDII OII C3 li CD IIOII Oil OIIO GEBEDSACTIE S. P. L. „Dat alle Christenen in de missies het H. Priesterschap in hooge eere houden." is voor de maand Januari 1941 de intentie van de gebedsactie vanwege het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus voor de opleiding van inlandsche priesters in de missielanden, welke intentie, met die voor de overige maanden van het jaar, ontleend is aan de encycliek over het Heilig Pries terschap van Paus Pius XI. z.g. Een bekeerling uit het heidendom moet niet alleen de geloofswaarheden van het H. Christendom aannemen, maar ook een christelijke levenspraktijk aanvaarden. Dat beteekent voor hem een geheele, diep gaande ommekeer in velerlei opzicht. Dit is voor de jonge christenheid in haar ge heel een proces van langen duur, dat al leen onder Gods milde genade en bij edel moedige overgave van den mensch een gezegend verloop kan hebben. Een punt, dat niet alleen een waarheid des geloofs, maar ook een stuk levensprak tijk beteekent, is de waarlijk-katholieke hoogachting voor het heilig priesterschap. Deze is èn voor iederen christen indivi dueel, maar ook voor de groeiende christe lijke gemeenschap van hooge waarde. Zij bewijst een deugdelijke christelijke geest en voedt ze tevens. Uit deze heerlijke wis selwerking vloeit vanzelf voort, dat de jonge christenen het als een groote eer zullen beschouwen, wanneer één van hun zonen door God tot het verheven ambt van priester geroepen wordt; dus ook dat zij gemakkelijker toestemming zullen geven aan hun zonen om naar het seminarie te gaan; en evenzoo, dat zij daarvoor ook of fers weten te brengen. Als het priesterschap in de missielanden in hooge eere staat, dan zullen talrijke, echt heilige priesters uit het eigen volk voortkomen, die de hoop zijn van de H. Kerk, en de verzekering der toekomst van het Godsrijk. Door God te vragen, dat Zijn licht en ge nade die hooge waardeering voor het H. Priesterschap onder de christenen in de missielanden wakker roepen, onderhouden en versterken, vragen wij voor de missies een grooten, vruchtdragenden zegen. Intentie-formulieren zijn op aanvrage steeds gratis verkrijgbaar bij Mgr. TH. M. P. BEKKERS te Voorschoten. EXAMENS VOOR BELASTING CONSULENT. De Bond van Belastingconsulenten maakt bekend, dat het examen voor be lastingconsulent zal worden gehouden op 28 Januari a.s. en daarop volgende dagen te 's-Gravenhage. Aanmelding moet plaats vinden uiterlijk 12 Januari 1941 bij den voorzitter der examencommissie, Stationsweg 141 te 's-Gravenhage. BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 21 Brood of Gebak Van 30 Dec. t/m 5 Jan. eventueel t/m 12 Jan. Bon 20 nog t/m 5 Jan. niet in hotels. 100 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 3 <Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 30 Dec. t/m 26 Jan. 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 23 (Boterkaart) Boter of Margarine Van 28 Dec. t/m 3 Jan. (10 Jan.) half pond boter of half pond margarine of 2 ons vet. 23 (Vetkaart) Boter of Margarine Zelfde als boterkaart. 21 (Boterkaart en Vetkaart) Slaolie y, flesch slaolie Van 14 Dec. tot en met 31 Januari. 86 Suiker Van 21 Dec. t/m 17 Jan. 1 kilogram 13 Vleesch en Vleeschwaren Van 26 Dec. t/m 5 Jan. eventueel t/m 8 Jan. maar niet in hotels. 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrcod en 150 gram voor bloed worst. 18 Koffie of Thee Van 20 Dec. t/m 31 Jan. half pond koffie of 75 gram thee 47, 48, 60, 61, 20 Kaas Van 30 Dec. t/m 26 Jan. Van 30 Dec. t/m 12 Jan Elk der bonnen 100 gram kaas. 125 gram kaas 34 Eieren Van 30 Dec. t/m 3 Jan. eventueel t/m 12 Jan. maar niet in hotels Bon 21 t/m 3 Jan. maar niet in hotels 1 ei 108 Rijst of Rijste- meel of -gries of -bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Van 28 Dec. t/m 24 Jan. y, pond 87 Maïzena of Griesmcel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 57 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmeel- vlokken Van 28 Dec. t/m 21 Febr y, pond 44 Gort of Gortmout of Grutten Van 27 Dec. t/m 21 Feb y, pond 103 Peulvruchten Van 17 Dec. t/m 12 Jan. 1 pond 31 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 28 Dec. t/m 21 Febr 1 ons 116 Scheerzeep Van 31 Aug. t/m 31 Dec 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 17 Zeep Van 7 Dec. t/m 31 Dec. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Periode 8 Periode c Petroleum Van 30 Dec. t/m 23 Febr Van 16 Dec. t/m 19 Jan. 2 liter RANTSOEN GEBAK 100 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; ?00 gram andere koekjes; 90 gram biscuits en wafels; 15 gram beschuit; 800 gram cake; 600 gram gebakjes ;600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebad (boterletter e .d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbroodjes e. d.); een hoevelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 gram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: BONNEN No. 8, 9 en 10 (haarden en kachels). BON NEN 15 t.m. 24 (centrale verwarming) t.m. 31 Januari, één eenheid vaste brandstof fen. Brandstoffen 2de periode en cokes, 2de periode t.m. 31 December, één eenheid vaste brandstoffen. VOORZITTER DER HOLL. MIJ. VAN WETENSCHAPPEN In de te Haarlem gehouden vergadering van directeuren der Hollandsche Maat schappij van Wetenschappen is als opvolger var mr. dr. A. Baron Röell tot voorzitter benoemd dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, burgemeester van Haarlem. A. A. BOOM OVERLEDEN. Secretaris Ned. Unie van Accountants. Te Bussum is overleden, 59 jaar oud, de heer A. A. Boom, secretaris van de Ne- derlandsche Unie van Accountants. De heer 3oom oefende reeds sedert 1907 zelfstan dig de accountantspractijk uit, eerst te Amsterdam, later te Bussum. In December 1926 werd hij bestuurslid van de Neder- landsche Unie van Accountants welke hem in April 1932 benoemde tot haar secre taris. Wijlen de heer Boom was in kringen der accountants een geziene persoonlijkheid wien veelomvattende werkzaamheden wa ren toevertrouwa. Met bijzondere toewij ding heeft hij zich gegeven aan de bevor dering van een wettelijke regeling voor de accountancy. Bij zijn ter aardbestelling spraken na de voorzitter van de Ned. Unie van Accoun tants, de heer C. H. v. d. Berg, accountant te Hilversum en de heer H. M. Verhulst, accountant te Leiden, namens den Kring Gravenhage c.a. dezer organisatie. HILLEGOM De post. In verband met den gewij- zigden treinenloop worden voortaan de brievenbussen des avonds een uur vroeger gelicht. Geboren: z. van M. Korbee-Heems- kerk d. van Ph. Hogervorst-van Leeu wen z. van E. A. Weijers-van Rooyen z. van J. M. M. K. M. Keur-Blumtritt d. van L. van Beek-van der Scheer. Ondertrouwd: S. M. A. Aussum en C. G. Wiegers. Overleden: H. Goes, wed. van J. v. Lierop vr. 87 j. Gevestigd: L. J. Pasman en H. Pas- man-Twilaar, Wilelminalaan 22 J. J. Reling, Hofstr. 10. Vertrokken: C. A. M. Beijsens naar Heemstede G Bon naar Lisse H. C. Philippo naar Heemstede M. Straathof naar Tilburg A. G. Weijers naar Lisse. NOORDWIJKERHOUT Tuindersvereeniging „De Eendracht". •In de groote zaal van het café „de Zwaan" alhier, vergaderde Zaterdagavond te 6 uur de Tuindersvereeniging „de Eendracht". Na de opening door den voorzitter, den heer L. P. Heemskerk, werden de notulen door den secretaris, den heer L. M. van Noort voorgelezen en ongewijzigd vastge steld. Hierna gaf de heer W. v. d. Weijden een kort verslag over het jaar 1940. De omzet bedroeg over dit jaar 253.000. Er werden geveild 252.000 zakken groenten. De gemiddelde prijs der dubbele boonen bedroeg per 10 K.G. 1.15; van de snijboo- nen f 1.25, erwten 1.60, tuinboonen 56 ct. De gemiddelde prijs van een slof aard beien was 0.77. Hierna kwam punt 4 aan de orde. Dit punt luidde als volgt: „Aan vraag om een crediet van pl.m. 3000. voor het verbeteren en verharden van het veilingterrein". De heer v. d. Weijden, be stuurslid, gaf eenige toelichting op dit punt. Hij zeide o.m. dat iedereen kan be grijpen dat het terrein, zooals het nu is, ongeschikt geacht kan worden. Er zal een verharding moeten komen en nog meer verbeteringen Zullen moeten worden aan gebracht. Naar aanleiding van dit punt vroeg de heer C. Zonneveld inlichtir g?n over de kaspositie van de veilingvereeni- ging en zeide het' veilingspercentage thans veel te laag te vinden. Spreker vroe? of het niet mogelijk was over 1940 den tuin ders 1 pet. van de 8 pet. welke geheven zijn, terug te geven en over 1941 slechts 7 pet. te heffen. De heer v. d. Weijden ant woordde hierop dat het niet gewenscht is over 1940 geinde veilmgskosten terug te betalen, de vereeniging heeft nog veel geld noodig. In het komende jaar zullen er slecht zakken te krijgen-zijn, kisten moeten dan worden aangeschaft, waarvoor een loods moet worden gebouwd. De heer J. v. d. Berg Verdegaal, het woord verkrijgend zegt er tegen te zijn, dat teruggaaf zou ge schieden van in 1940 gemaakte veilingkos- ten. De vereeniging moet sterk zijn en iets in kas hebben, dit is veel beter, een ver eeniging zonder reserve is niets gedaan. De extra-winst van 1940 moet niet direct verdeeld worden. Deheer C. Zonneveld wenschte hierna stemming over zijn voor stel om over 1940 slechts 9 pet. veilingkos- ten te heffen. Aangezien het huishoudelijk reglement voorschrijft dat voorstellen 8 da gen vóór de vergadering gehouden wordt ingediend moeten worden, werd niet tot stemming overgegaan. Vervolgens werd punt 5, verkiezing van een lid van het be stuur, wegens periodieke aftreding van den heer L. M. v. Noort, secretaris, die wegens zijn hoogen leeftijd niet meer voor een herkiezing in aanmerking wenscht te ko men, aan de orde gesteld. Eenige personen waren door verschillende leden candidaat- gesteld. Het bestuur stelde voor in de va cature te benoemen de heer J. P. J. Heems kerk Jr. Het lid A. de Groot, het woord verkrijgend zegt de agenda voor deze ver gadering slechts 3 dagen van te voren te hebben gekregen, dit is veel te weinig om zich er op voor te bereiden, zeker als er zoo'n gewichtig punt aan de orde is als een verkiezing van een lid van het bestuur. De heer E. Oostdam Hzn., zegt het met den heer de Groot eens te zijn en stelt voor de behandeling van dit punt tot een volgende vergadering uit te stellen en dan minstens over 14 dagen pas te vergaderen, nog lie ver over een maand. Misschien wil de heer van Noort nog wel aanblijven, wat door de leden van de vereeniging gaarne zou wor den gezien. Intusschen was de vergadering erg rumoerig geworden doordat de gemoe deren van eenige leden verhit waren door het aan de orde stellen van punt 5. Meer dere leden vroegen den voorzitter punt 4 over het crediet van 3000.weer aan de orde te stellen omdat de vergadering zich hierover nog niet had uitgesproken. Er werd o.a. gevraagd, hoe het werk uitge voerd zal worden van de verbetering van het veilingterrein. Ook werd er gevraagd of er geen begrooting door een deskundige was opgemaakt van de te maken kosten. De heer v. d. Weijden begon toen maar wederom een toelichting betreffende deze kwestie te geven. Hij zeide dat die bewuste 3000.slechts een ruwe raming is. Het bestuur heeft zoo maar niet een bedrag genoemd, doch wegens den onzekeren toe stand is geen juist bedrag aan te geven. Het zou het bestuur aangenaam zijn als het de beschikking kreeg over die f 3000. Hierna werd over dit punt gestemd. Het voorstel van het bestuur werd aangenomen met 155 stemmen vóór en 43 tegen. Aangaande punt 5, de verkiezing van een bestuurslid zeide de heer v. d. Weijden, dat ieder het recht heeft verdaging van dit punt te vragen doch er zijn hedenavond heel veel leden opgekomen met het idee, Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 December 20 uur tot Dinsdag 31 Decem ber 8 uur waargenomen door. de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken te Leiden wordt van Dinsdag 31 December 20 uur tot Zaterdag 4 Januari 8 uur waargenomen- door: de Apotheek Her- dingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. er wordt een verkiezing gehouden van een nieuw bestuurslid, daarom is het beste te stemmen of er al of niet een verkiezing zal plaats hebben. Het lid E. Oostdam Jac.zn. zegt veel te voelen voor uitstel van de verkiezing. Intusschen was het lid Mu segaas gekomen met een voorstel om een veilingmeester aan te stellen en een dage lijks bestuur naast het bestaande bestuur. De vergadering werd steeds verwarrender, eenige leden wilden een commissie uit de leden aanstellen om met het huidige be stuur te spreken en te beraadslagen over een reorganisatie van het heele vePirgwe- zen. Het bestuur hakte de knoop door en zeide geen voorstel over een commissie in behandeling te nemen, omdat het huishou delijk reglement zich er tegen verzet een voorstel in behandeling te laten ko^en, dat niet van te voren is ingediend. Wel werd gestemd over het verdagen van de bestuursverkiezing. Met 128 stemmen voor en 62 tegen werd besloten de bestuursver kiezing uit te stellen. Na bespreking over aanvragen van bindtouw werd de rond vraag gehouden, waarin voorstellen kwa men om van de leden die zich in 1940 als lid hebben opgegeven 8 pet. veil in ^kosten te heffen in plaats van 6 pet. zooals in deze vergadering is besloten. Hierna volgde sluiting en werd overgegaan tot prijsj assen. NOORDWIJK Personalia. Tot directeur van de A- teekenschool te Noord wijk is benoemd de heer W. Lomeijer te Oegstgeest. OEGSTGEEST Personalia. Voor de eerste maal is te Haarlem gehouden het examen diploma bouwvakpatroons. De heer J. de Rooij al hier slaagde voor bovengenoemd examen. Een mooie prestatie en een voorbeeld voor anderen. De Ned. kath. Bond van Bouw- patroons is de eerste, welke examens orga niseert. STOMPWIJK De post. Met ingang van 2 Januari 1941 is wegens schaarschte aan brandstof fen het postkantoor alleen geopend van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 15 uur. VOORSCHOTEN Geboren: Cornelia Maria, d. van L. J. Schrijvers en A. Luk Willem, z. van W. van Walsum en T. Heneweer Ma rianne, d. van G. Th. Odijk en E. C. Leguit Ëleonore, d. van J. Chr. van der Horst en M. Vlaardingerbroek. Ondertrouwd: G. Hartkoorn 33 j. en W. Bodewitz 31 j. Gehuwd: J. C. van Sluys wonende te 's-Gravenhage 40 j. en J. J. van Mourik 31 j., wonende alhier. Gevestigd: L. J. Hordijk van Am sterdam H. W. Ritmeester van 's-Gra venhage G. Kuijf van Zoeterwoude J. C. van Sluijs van 's-Gravenhage Wed. L. de Boon geb. Rijm van Leiden. Vertrokken: G. B. de Ruijter naar Overschie M. Hartman naor 's-Gra venhage B. Klootwijk naar 's-Graven hage G. W. Caron naar Amsterdam Wed. H. de Reuyter geb Stienstra naar Overschie H. van Loo naar Leiderdorp A. F. Laurillard naar Leiderdorp M. de Haan naar Alkmaar A. van Spronsen naar Apeldoorn J. A. Versluis naar 's-Gravenhage B. Pol, naar Petkum. WASSENAAR «.ïnderfeest. Daartoe in staat gesteld door de royale geste van een milden ge ver had Zaterdagmiddag te 2 uur in het R.-K. Vereenigingsgebouw, onder auspi ciën van de St. Vincentiusvereeniging, een Kinderfeest plaats, waaraan door ruim 200 kinderen werd deelgenomen. Nadat Pastoor Tholenaar een hartelijk welkomstwoord had gesproken, werd een twbetal coupletten gezongen van „De her dertjes dagen bij nachte", waaria Pastoor van Woesik een Kerstverhaal las. Naast het stemmige deel van het programma was er de heer Henri Nolles uit Den Haag, die de kinderen vermaakte met een poppen- kastvertooning en een aantal goocheltoe ren. De pauze tusschen een en ander werd benut voor een tractatie op koppen choco lade, krentenbollen en een makje toffees. Bij het naar huis gaan kreeg ieder kind nog een stukje spelgoed, wat versnaperin gen en een pak levensmiddelen. Het was een in ieder opzicht welgeslaagd kinder feest, dat te ongeveer 5 uur werd beëin digd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2