DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE NIEUWE OMZETBELASTING OMZETBELASTING Hoogstraten's Boekhoudbureau MAANDAG 30 DECEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9834 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V De nieuwe belastingen Wij hebben reeds uitgesproken onze sym pathie voor het grondbeginsel van de nieu we loonbelasting, dat ook het grondbegin sel zal zijn voor de geheele gewijzigde in komstenbelasting. Dat grondbeginsel „belasting naar draag kracht" werd ook aanvaard in de bestaan de belastingheffing en kwam daarin ook tot uitdrukking. Maar reeds jaren-lang was er voor ge ijverd, om een der belangrijkste factoren, die betrekking hebben op de draagkracht de grootte van het gezin b e t e r tot uit drukking te laten komen. Dat was een ver langen, dat in 't bijzonder ook leefde onder de katholieken. Dat verlangen is nu, onverwachts en plot seling, verwezenlijkt. Zeker, men kan van oordeel zijn, dat de verhooging van las ten voor den een, ter wille van een verla ging voor den ander, wel wat erg zwaar is, terwijl niet slechts groote en grootere, maar ook kleinere en kleine gezinnen, van twee kinderen b.v., relatief belangrijk minder belast worden. Men kan critiek hebben, ongetwijfeld maar men moet erkennen, dat het beginsel: „belasting naar draag kracht" in ieder geval in de nieuwe belas ting véél beter tot zijn recht komt, dan tot op heden. En nu is er gekomen een wijziging in de omzetbelasting een verzwaring. De omzetbelasting drukt het meest op dengene, die het meest gebruikt, drukt dus meer op de groote en grootere gezinnen, dan op de anderen. Zal nu, wat met de eene hand, de loon belasting, aan de eerst-bedoelde categorie is gegeven, met de andere hand, de omzet belasting, worden teruggenomen? Neen dit zou o.i. een sterk overdreven en dus onware voorstelling zijn. Wij kunnen de ge volgen van de verhooging van de omzetbe lasting nog niet geheel en al overzien, maar wij hebben toch den zeer stelllgen indruk, lettend ook op de gunstige bepalingen in zake eenige artikelen van eerste levens behoeften, dat voor de groote en grootere gezinnen het pro van de nieuwe loonbe lasting (inkomstenbelasting) wel zal opwe gen tegen het contra van. de nieuwe om zetbelasting. Hoewel wij natuurlijk dat contra liever niet hadden gezien. Maar er moet nu eenmaal veel geld in de schatkist zijn. Alvorens een definitief oordeel over de gevolgen van de nieuwe omzetbelasting te kunnen vormen, moet men o.i. even de practijk, de nadere practische uitwerking afwachten. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941 geven de met „één eenheid brandstoffen der de periode" en de met „één eenheid cokes derde periode" gemerkte bon nen elk recht ap het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De verbruikers in de groepen C en D met een maandverbruik van 25 of meer eenheden vaste brandstoffen per maand dienen zich na 1 Januari a.s. tot de plaatselijke distributiedien sten te wenden op door deze diensten bekend te maken dagen, tot het in ontvangst nemen van de toewijzingen voor de derde periode. Voorzorg Is hier de moeder van de waterleiding De verstandige huis vrouw neemt In deze winterdagen geen risico, maar zorgt bijtijds voor een goede bekleeding der buizen (foto Pax-Holland) Geldt ook voor door onder nemers verrichte diensten Andere wijze van betaling Wij ontvangen van bevoegde zijde de volgende toelichting op de nieuwe omzet belasting. De uit de tijdsomstandigheden voort vloeiende nood van de schatkist heeft het noodzakelijk gemaakt, uit te zien naar middelen om de opbrengst van de omzet belasting te verhoogen. Dit is geschied door aanpassing, voor een belangrijk deel, aan het in Duitschland geldende stelsel van heffing van omzetbelasting. Dit heeft in de eerste plaats medege bracht, dat voortaan niet alleen de leve ringen van goederen door fabrikanten, maar ook de leveringen door groothande laren en kleinhandelaren in de belasting worden betrokken Het tarief van de belasting bedraagt voor kleinhandelaren in het algemeen twee en een half percent, te berekenen over de ontvangen verkoopprijzen. Voor groothandelaren bedraagt het tarjef een half percent. Verder zal thans ook belasting ge heven worden van het verrichten door ondernemers van diensten van allerlei aard. Terzake van het vervoeren van personen en goederen, het verhuren van goederen, het uitoefenen van vrije beroepen artsen, advocaten, accoun tants enz. het verleenen van be middeling in allerlei zaken expedi teurs, commissionnairs, makelaars, reisbureaux, woningbureaux, adverten tiebureau^ e.d. het verrichten van reparaties, het exploiteeren van schoonmaakinrichtingen, van biosco pen, schouwburgen, e.d., wordt thans omzetbelasting verschuldigd. Het per centage van de belasting is twee en een half ten honderd, berekend over de wegens het verrichten van de dien sten ontvangen vergoedingen. Nu niet alleen van de leveringen van goederen door fabrikanten, maar ook van de opvolgende leveringen door de hande laren omzetbelasting moet worden betaald, is het percentage van de omzetbelasting, welke ter zake van de leveringen door fabrikanten verschuldigd is welk per centage thans in het algemeen zes be draagt verlaagd en wel in het algemeen tot twee en een half. Van goederen, wel ke door een fabrikant worden vervaardigd, door dezen aan een winkelier worden ge leverd en door den winkelier aan het pu bliek worden verkocht, wordt derhalve aan omzetbelasting voldaan twee en een half percent over den prijs, welken de winke lier van het publiek ontvangt. Levert de fabrikant de goederen aan een groothan delaar, die ze doorlevert aan een winke lier, dan betaalt de groothandelaar nog een half procent over zijn verkoopprijs. Voor de gevallen, waarin de fabrikant zelf de goederen rechtstreeks aan den con sument levert en dus den handelsschakel overslaat, moet hij vijf percent betalen over de door em bedongen verkoopprijzen. Zoo zal, om een voorbeeld te noemen, een fabrikant, die in eigen winkel zijn pro ducten verkoopt, vijf percent over zijn verkoopen moeten betalen. De z.g. weeldetabel, vermeldende goederen, welke voorheen, met twaalf percent waren belast, is vervallen. Ook de meeste vrijstellingen zijn ingetrok ken. Voor brood bestaat echter een van den algemeenen regel afwijkend verminderd percentage en wel van twee percent voor levering door den bakker aan het publiek. Van aardap pelen, groenten, fruit, melk en eieren bedraagt de omzetbelasting bij leve ring door den producent aan den han del één percent. De bepalingen over de wijze van beta ling van belasting zijn in zooverre gewij zigd, dat omzetbelastingzegels thans niet meer worden gebruikt. Alle omzetbelas ting moet worden voldaan bij de ontvan gers der accijnzen of op de postkantoren, terwijl voorts aangifteformulieren moe ten worden ingeleverd volgens vastgestel de modellen. Nog in voorraad zijnde ze gels mogen worden opgebruikt door hech ting aan de in te leveren aangiftebiljetten. Laat nu Uw boekhouding door ons inrichten en corttroleeren. CR0NESTEINKA0E 20, TEL. 25754 Het als afzonderlijk bedrag in reke ning brengen van de omzetbelasting is voortaan niet meer toegestaan. Deze bepaling blijft intusschen tot 1 Fe bruari 1941 buiten toepassing voor on dernemers, die tot 1 Januari 1941 de omzetbelasting afzonderlijk in reke ning hebben gebracht. Omtrent de wij ze waarop na 1 Januari 1941 de prijzen kunnen worden bepaald, kunnen spoe dig nadere aanwijzingen worden tege moet gezien. De z.g. bijzondere regelingen voor apo thekers, bakkers, consumplie-ijsbereiders, restaurants, slagers en tandartsen blijven, zij het in eenigszins gewijzigden vorm, bestaan. Aan fabrikanten ingevolge artikel 4 der omzetbelastingwet 1933 verleende vergun ningen tot splitsing van het bedrijf in een fabrieksafdeeling en een handelsafdeeling, zijn met ingang van 1 Januari a.s. verval len. De ingevolge artikel 19 verleende vergunningen tot inslag met vrijstelling van belasting, blijven vooralsnog van kracht, behalve voor zooveel betreft de hulpstoffen. De belasting verschuldigd over het jaar 1940 zal nog op den ouden voet moeten worden voldaan. In voorkomende gevallen dienen voor die belasting ook na 1 Ja nuari 1941 nog gezegelde facturen te wor den afgegeven. In verband met de verlaging van het percentage voor de leveringen door fabri kanten aan handelaren is van de bij han delaren aanwezige voorraden te veel om zetbelasting voldaan. De handelaren wor den in de gelegenheid gesteld vóór 20 Ja nuari a.s. bij den inspecteur der invoer rechten en accijnzen aangifte te doen van hun voorraden. Voor die aangiften zijn for mulieren bij den inspecteur te verkrijgen. De inspecteur stelt het bedrag van de be lasting vast, dat van die bij handelaren in voorraad zijnde goederen geacht wordt te veel te zijn voldaan. De handelaar krijgt dat bedrag niet terug, doch kan het op zijn aangiften van verschuldigde belasting in den loop van het kcmende jaar in minde ring brengen. De belasting tree«£ in werking Januari 1941 Dienstboden en loon belasting „Het Vaderland" legt uit, wanneer de huisvrouwen .woor dienstbode of werkster ook de loonbelatisng moeten inhouden: Voor de meisjes voor dag en nacht, die maandloon beuren, geldt de belastingtabel A, zoodat zij belasting hebben te betalen en deze dus van het loon moet worden in gehouden, wanneer zij 48.10 of meer per maand verdienen. In dit bedrag is het loon begrepen met de waardeering in geld van kost en inwoning. Volgens vaststelling van den secretaris-generaal wordt voor kost en inwoning een bedrag van f 25 per maand gerekend. Bij een loon van f 23.10 is het meisje dus reeds belastingplichtig en daar de meesten meer loon per maand ontvangen is de loon belasting ook op de meeste meisjes voor dag en nacht van toepassing. Deze dienstboden, lie loonbelasting te betalen hebben, moeten een formulier voor de werknemers-verklaring aanvragen bij der inspecteur, wanneer deze het niet reeds ambtshalve heeft toegezonden. Het meisje vuit de verklaring in, terwijl me vrouw de werkgeefster de door haar aan te leggen loonbelastingkaart moet invullen, welke ook ambtshalve wordt toegezonden of op verzoek wordt verstrekt door den in specteur der directe belastingen. Op deze kaart wordt ook vermeld tot welke groep het dienstmeisje behoort. Meestal zal dat groep I (ongehuwden) zijn. Voorts moet mevrouw een loonstaat be houden. Deze wordt niet verstrekt, maar dient door haar zelf te worden aangelegd, terwijl binnenkort dergelijke staten ook in den boekhandel verkrijgbaar zullen zijn. Op dezen staat moet worden vermeld, wat aan loon is betaald en hoeveel er voor de belasting is ingehouden, alsmede wanneer deze belasting is afgedragen. Het afdragen van het ingehouden geld geschiedt voor dienstboden eens in de drie maanden en moet plaats hebben uiterlijk op den tien den dag volgende op het betreffende kalen derkwartaal. Voor het eerst moet dus voor of op 10 April a.s. worden afgedragen, het welk kan geschieden door betaling ten kan tore van den ontvanger, door storting op diens giro of op de postkar. toren. Dan is er tenslotte nog de kwestie der loonbelastingaangifte, die elk kwartaal op nieuw moet geschieden en wel i.iterlijk op den vijfden dag na het verstrijken van den betaaldag. Deze aangifte kan ook tegelij kertijd met het afdragen van de belasting plaats hebben. De inspjeteur verstrekt voor deze aangifte van het bedrag van de uitbetaalde loonen en van de ingehouden en afgedragen belasting een formulier. Het betreft hier voornamelijk een controle-sys teem voor den belastingdienst. Men kan in het algemeen aannemen, dat de mevrouwen, die het met een dagmeisje stellen, niets met de loonbelasting van doen hebben. Wat de werksters betreft, geldt het vol gende: Indien zy meer beuren dan 1.85 per dag, de verstrekte maaltijden inbegrepen (war me maaltijden gerekend op 0.40, koffie maaltijd op 0.20 per dag), moet loonbe- la-ting voor een werkster worden ingehou den. Heeft men dus een werkster van 9 tot 4 uur, dus 7 uur per dag tegen het gebrui kelijke loon van 0.25 per uur, dan ont vangt zij 7 maal 0.25 plus 0.20 (koffie maaltijd) is 1.95 en zal er dus loonbelas ting moeten worden ingehouden met alle daaraan voor mevrouw als hierboven bij de meisjes voor dag en nacht omschreven verplichtingen. Wat de werksters voor halve dagen be treft is de regeling zoo, d^t haar werktijd als deze meer dan 4 uur is, voor een vollen dag wordt gerekend. Is haar werktijd min der dan 4 uur, dus b.v. maar één uur, dan wordt deze voor een halven dag gerekend en vangt de belastingplicht aan by een loon van 0.92, de maaltijden (warme op 40 en koffiemaaltijden op 24 cent berekend) inbegrepen. RADIODISTRIBUTIE. Verlaging abonnementskosten. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: De aandacht van de aangeslotenen op de radiodustributie wordt er op gevestigd, dat in verband met de invoering van een verlichte luisterbijdrage ad ƒ9 per jaar met ingang van 1 Januari 1941 de abonne mentstarieven op de radiocentrales, die tot nu toe in den regel 2.per maand of 0.50 per week bedroegen, worden ver laagd tot 1.50 per maand of 0.35 per week. Het gevolg hiervan zal dus zijn, dat in totaal slechts een klein bedrag meer ver schuldigd is dan tot dusver. Immers, tot nu toe betaalden, over een jaar berekend, maandabonné's 24.en weekabonné's ƒ26. In de toekomst zal dit jaarbedrag zyn: voor maandabonné's: ƒ9. (radiobelasting) en 18.(abonnement) is 27.dat is dus slechts 0.25 per maand meer: voor weekabonné's: 9 (radiobelas ting) en ƒ218.20 (abonnement) is 27.20, hetgeen dus neerkomt op nog geen 2 1/2 cent per week meer. KERSTFEEST VAN DE WINTERHULP TE 's-GRAVENHAGE. De Winterhulp-organisatie heeft Zondag middag in de groote zaal van den Dieren tuin te 's-Gravenhage ruim 800 Haagsche kinderen uit gezinnen, die daarvoor naar het oordeel van het Haagsche gemeentebe stuur het meest in aanmerking kwamen, in gezellig samenzijn deel doen hebben aan kerstvreugde en kerstgeschenken Den Haag had de primeur van deze feestelijk heid, die in de toekomst mede in tal van andere plaatsen door de Winterhulp zal worden bereid. Eigenlijk waren er niet meer dan 500 kinderen uitgenoodigd, doch in de laatste dagen kwamen er nog zoo veel verzoeken van ouders binnen, dat be sloten werd de deelneming met een drie honderdtal kinderen uit te breiden. Daar mee was de zaal, waarin alle gasten aan lange gedekte tafels hadden plaats geno men, geheel gevuld. Versieringen van sparregroen en kerstattributen gaven aan de zaal een prettig aanzien. Eenige offi- cieele personen, zooals de waarnemend burgemeester, prof. van der Bilt, de wnd. secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, ir. Verwey, en de hoofdcommissaris van politie, mr. Hamer, namen mede aan dit kinderfeest deel. Er werd passende muziek ten gehoore gebracht 'en er werd gemeenschappelijk gezongen van „O, denneboom" en derge lijke. Bovendien werden eenige byzonder aardige kinderfilms vertoond, gevolgd door volksdansen van een twaalftal Volen- dammers(sters) en Gooischen, door gezang van een gezelschap jeugdige minnestreelen onder leiding van den heer Hubert Cuy- pers enz. Tusschen de bedrijven door werden al len onthaald op versnaperingen en ten slotte kwamen kerstmannetjes geschenken zooals speelgoederen, boeken en lekker nijen uitdeelen, hetgeen de vreugde wel ten top deed stijgen. In een korte toespraak heeft de heer C. Piek, directeur-generaal van de Winter hulp Nederland, zijn jeugdige gasten en allen, die het hooren willen, op het hart gedrukt, dat gestreefd moet worden naar saamhoorigheid van alle deelen van ons volk en dat men zooveel mogelijk elkan ders lasten moet helpen verlichten. Verder vernamen we, dat het geheele personeel (ruim driehonderd man) van den Nederlandschen Zeereddingsdienst, onder leiding van den oud-luitenant ter zee F. Heymans, 5 pet. van het traktement over December ten bate van de Winterhulp heeft afgestaan. Van de sprookjesspeldjes is een ge deelte overgebleven, dat aan schoolkinde ren zal worden uitgereikt. Momentje OP EEN PRIK Een heel zeldzaam bericht uit Noord Kansas City is in Europa terecht ge komen. Dat moest wel iets bijzonders zyn en dat was het ook. Zoo belang rijk, dat ik U daarvan niet onkundig wil laten. Luister! Meneer J. W. Steele deed' sinds 1930 niets anders dan spelden steken in de pas gewasschen en gesteven overhemden in een groote wasscherij in Dallas. Dat was maar een armoedig baantje en ik vermoed dat daarvan dan ook de kwalificatie: gedallast is afgeleid. Meneer Steele prikte spelden en was gedallast. Ilij vond dat baantje ook bar ongezellig en zocht het hooger op. Hij zocht naar een machine, die zijn arbeid zou kun nen vervangen. Hy vond zijn machine en werd uitvinder. Het overhemd werd nu in de yiachine gestoken en kwam er kant en klaar opgevouwen uit. En nu komt het voornaamste. Meneer Steele verdiende aan zijn uit vinding een klein vermogen. En nu bedoel ik maar te zeggen, dat ik nooit ook maar heb vermoed, dat je met speldeprikken een vermogen kon ver dienen. En dat bericht uit Noord Kan sas City is dus van veel wijder strek king, dan men zoo op het eerste ge zicht zou denken. Er zullen misschien menschen zijn, die meenen met het geven van speldeprikken rijk te kun nen worden. Wij waarschuwen hen, zij zullen niet anders oogsten dan storm. Wie waarlijk daarmee een vermogen wil verdienen, hij ga in de leer bij meneer J. W. Steele in Dallas. Wie het anders doet, loopt hoogstens de kans zich in zijn vingers te prik ken. Ook al zou hy dat werk op een prikje kennen. WINTERHULPEN EDERIAND Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. OORLOGSSCHADE VAN MILITAIREN TE VELDE. Ook voor hen een schaderegeling op komst. Tot dusverre heeft het departement van Defensie, behoudens in bepaalde uitzon deringsgevallen, afwijzend beschikt op ver zoeken om schadevergoeding wegens het in verband met de oorlogshandelingen ver loren gaan van particuliere eigendommen, welke militairen op hun mobilisatiestand plaats bij zich hadden. Thans kan worden medegedeeld, dat de secretaris-generaal van het departement van Financiën bereid is, te overwegen of en in hoeverre deze schade kan gebracht worden onder het besluit ter regeling van de van rijkswegen te verleenen bijdragen in de oorlogsgeweldschade en haar op den zelfden voet te vergoeden als de oorlogs geweldschade, door burgers geleden. Deze schade van militairen te velde moet evenwel niet bij de reeds bestaande schade-enquête-commissie worden opge geven, doch te zijner tijd by een daar toe afzonderlijk in te stellen „Commissie oorlogsschade militairen te velde". Binnenkort zal nader bekend worden ge maakt, waar deze commissie gevestigd zal zijn en op welke aangifte van de hierbe- doelde schade zal kunnen geschieden. ONGELUKKEN, WAARBIJ DUITSCHE MILITAIRE AUTO'S BETROKKEN ZIJN. De hulp voor de slachtoffers. De wnd. secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken heeft het vol gende onder de aandacht van de gemeen tebesturen gebracht: Door de Duitsche overheid wordt het standpunt ingenomen, dat de schade, ver oorzaakt door ongelukken, waarbij Duit sche militaire auto's zijn betrokken, in be ginsel niet door de Duitsche weermacht I behoort te worden gedragen, doch als schade tengevolge van oorlogshandelingen, waar noodig, ten laste van het bezette ge bied dienen te komen. Op grond hiervan deel ik u mede, dat ik besloten heb de slachtoffers van derge lijke ongelukken te rangschikken onder hen, die in beginsel voor hulp uit het Her stelfonds 1940 in aanmerking kunnen wor- 1 den gebracht.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1