Nieuwe bonnen Momentje. VRIJDAG 27 DECEMBER 1940 32ste Jaar8ang No. m2 3)c Geiclóch^Soii/fcatit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. VHet moge Kerstfeest blijven Als de viering van Kerstmis voor ons niet is geweest een feest van uiterlijkhe den vaak min of meer sentimenteele uiterlijkheden dan is het vandaag voor ons nog Kerstfeest, en dan moge het lan gen tijd God geve: voortdurend m ons blijven Kerstfeest: vredesfeest; dan willen wy blijven streven naar vrede in ons, naar vrede met hen, in wier dagelijk- schen omgang wij verkeeren, naar vrede in héél den kring, waarin onze persoonlij ke invloed reikt en iets tot stand kan bren gen. Door persoonlijken invloed van na tuurlijke middelen kunnen wij, helaas, niet direct medewerken, om te erlangen, waarna de wereld zoo smacht: den wereld vrede. Maar indirect kunnen wij toch bij dragen voor het verkrijgen van dien vrede, door in eigen kring, zij 't dan ook op een zeer bescheiden terrein, te leggen de grondslagen, waarop na den oorlog de we- reld-vrede zal moeten worden gebouwd; door in eigen kring, al is die ook heel klein, aan te kweeken de geestesgesteld heid, die de volkeren zal moeten bezielen en leiden. De Paus heeft in een rede, op het Kerst feest gehouden tot de Kardinalen, aan heel de wereld voorgehouden, wat zijn de nood zakelijke, de wezenlijke voorwaarden voor een nieuwe orde een nieuwe orde, die moet zijn vrucht en bron van een waren wereldvrede. Die voorwaarden zijn volgens Z. H. den Paus: 1. Een overwinning op den haat, 'welke thans de volkeren gescheiden houdt. 2. Een overwinning op het wederzydsche wantrouwen. 3. Een overwinning op het beginsel, dat hetgeen men nuttig acht de grondslag vormt van het recht. 4. Een overwinning op de al te scherpe verschillen op het gebied van de wereld economie, opdat aan alle landen de mid delen verschaft worden om een behoorlijk leven te leiden. 5. Een overwinning op het egoïsme, dat vervangen moet worden door een oprechte solidariteit en broederlijke samenwerking. Dat houdt hij, dien wij erkennen als den plaatsbekleeder van Christus, de wereld voor. Dat de wereld er naar moge luiste ren en handelen. Dat wij er naar mogen luisteren en handelen in eigen kring! Dan dan zal 't in deze donkere, koude weken en in de blijde zomer-zonnedagen, die zé ker zullen komen, voor ons blijven Kerst feest: vredesfeest. AANGIFTE VAN OORLOGSSCHADE. De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën maakt bekend, dat alle oorlogsgeweldschade, geleden vóór 4 December j.l., uiterlijk 20 Januari a.s. bij een bevoegde schade enquête-commissie moet zijn aangemeld. Na dezen datum be staat er dus gen gelegenheid meer deze schade aan te geven, tenzij de aangever aannemelijk kan maken niet hiertoe in staat te zijn geweest. Alle schade, geleden na 4 December, moet uiterlijk op den 45sten dag na de toebrenging van de schade bij een be voegde schade-enquête-commissie zijn aangemeld; latere aangiften zullen slechts bij hooge uitzondering in behandeling wor den genomen. Met nadruk wordt er hier nog eens op gewezen, dat aangifte bij een bevoegde schade-enquête-commissie vereischt is om voor een tegemoetkoming van overheids wege in aanmerking te komen. Den be langhebbenden wordt dus in hun eigen be lang de raad gegeven bovenvermelde ter mijnen niet te overschrijden. Voorts deelt de secretaris-generaal van het departement van Financiën nog me de, dat voor hen, die opzetelijk een on juiste aangifte hebben gedaan of onjuiste inlichtingen hebben verstrekt, tot uiterlijk 20 Januari a.s. de gelegenheid bestaat deze aangifte of de inlichtingen straffeloos te verbeteren. Na dezen datum zal onherroe pelijk toepassing volgen van art. 20 van het besluit op dé materieele oorlogsscha de, dat als volgt luidt: „Indien een belanghebbende of derden met medeweten van den belanghebben de opzettelijk onjuiste opgaven of inlich tingen hebben verstrekt om een te hooge bijdrage te verkrijgen of om een bijdrage uitbetaald te krijgen, kan het bedrag van de hem toekomende bijdrage worden ver minderd met ten hoogte vijftig ten hon derd". Zij, die zich aan deze feiten moch ten hebben schuldig gemaakt, stellen zich tevens bloot aan een justitioneele vervol ging. Er wordt gewaarschuwd, dat tegen dergelijke feiten, waarvan na 20 Januari nog mocht blijken, strafrechtelijk zal worden opgetreden. WINTERHULPEN EDERLAND Morgen is er weer een straat-collecte voor Winterhulp-Nederland. Wij wekken al onze lezers op, deze col lecte loyaal en royaal te gedenken. De aansporingen, van zoovele zijden ge geven, om de Winterhulp-Nederland te doen worden een nationale daad van offer zin en naastenliefde die aansporingen mogen niet langs ons heen gaan. Wie nog niet besloten mag hebben, om goed te offeren overwege b.v. wat de Nederlandsche Unie schrijft aan zijn leden: In het jongste nummer van De Neder landsche Unie wijst het Driemanschap er in een artikel op, dat er ten aanzien van de Winterhulp Nederland nog veel achter docht bestaat, zoodat ook een aantal Unie leden, ondanks de opwekking van het Drie manschap tot medewerking, zich van deze medewerking hebben onthouden, ja in sommige gevallen zelf achterdocht heb ben gezaaid. Naar aanleiding hiervan en van de tweede inzameling voor W. H. N. merkt het Driemanschap o.a. op: „Wij willen hier uitdrukkelijk uitspre ken, dat wij de Ned. Winterhulp steunen, omdat deze Winterhulp ten goede komt aan mede-Nederlanders, die thans in moeilij ke omstandigheden verkeeren en omdat zij beoogt te zijn een band van saamhoo- righeid, welke onze geheele volksgemeen schap wil omsluiten, waardoor zij tevens kan worden tot een van de thans helaas weinig voorkomende mogelijkheden om allen gezamelijk iets voor elkaar te doen. Velen hadden liever een actie gezien, welke geheel en al aan Nederlandsch ini tiatief zou zijn ontsproten, doch hen wil- 1 leu wij er op wijzen, dat dit geen reden mag zijn, een actie, welke op zichzelf goed is, te doen mislukken, ten nadeele van hen, voor wie die actie bestemd is. Het zal in den kring van de Nederland sche Unie, naar wij hopen, niet worden misverstaan, wanneer wij aan dit alles nog toevoegen onze verwachting, dat men als lid van een beweging als de onze zich zal onthouden van daden, welke lijnrecht in strijd zijn met hetgeen de leiding der or ganisatie uitdrukkelijk van de leden heeft gevraagd. Wij willen van onze honderd duizenden leden niet vragen een zoo ver gaande discipline, dat zij zich oogenblik- kelijk achter alles stellen, wat wij open lijk voorstaan, doch wij meenen wel te mogen verwachten, dat men het lidmaat schap der Nederlandsche Unie zoo opvat, dat men de leiding van De Nederlandsche Unie in ieder opzicht vertrouwt en dat men niet indirect haar zienswijze op bepaalde belangrijke aangelegenheden per soonlijk bestrijdt. Wie zich met het werk van De Nederlandsche Unie niet kan ver eenigen, heeft volkomen de vrijheid, uit hare gelederen terug te treden of zich tot haar leiding te wenden met een openhar tige critiek, doch hij mist het recht, per soonlijk te gaan demonstreeren tegen iets, dat door de leiding wordt aanbevolen." Tot zoover de Nederlandsche Unie, wel ker opwekking voor Winterhulp Neder land ook tot niet-Unieleden kan gericht zijn. Ook niet-Unieleden kunnen hun nut doen met de opwekking, om alle nog be staande aarzeling van zich af te schudden en mede te werken tot het stellen van een algemeene daad van christelijke charitas. HET IS MAAR EEN SPROOKJE..., Men schrijft ons: Misschien bent U geneigd met critischen blik een sprookje te onderzoeken en U daarover te verheugen; toch is het de mooiste herinnering aan onze schooljaren, wanneer moeder ons sprookjes vertelde. In deze sprookjes ligt een diepere beteeke- nis en wij zien daarin het goede en mooie verheerlijkt, ons gevoel voor recht en rechtvaardigheid wordt daardoor versterkt. Als kind kwamen wij allen onder den indruk van het sprookje van Roodkapje. Een klein meisje wande, zonder zich van gevaren bewust te zijn, coor het bosch en ontmoet daar den boozen wolf, die haar door list en sluwheid tracht te misleiden. Roodkapje zou haar grootmoeder lekker nijen brengen. Zy vertelt dit aan den wolf en ook, dat zy nog eenige bloemen wil plukken voor grootmoeder. Dit oponthoud benut de wolf en spoedt zich naar het huis van grootmoeder, verslindt haar, trekt haar kleeren aan en gaat in haar bed liggen. Toen nu het kind met haar goede gaven in do woning van grootmoeder kwam, werd ook zij door den wolf verslonden. Doch nu komt de jager, herkent den wolf en verlost grootmoeder en roodkapje. Dit is de overwinning van het goede over het kwade. Laat ook uw kinderen deelnemen aan den rijkdom, welke in de sprookjes ver borgen ligt. U geeft daarmede uwe kinde ren een rijkdom voor het geheele leven. De Winterhulp Nederland biedt U bij de a.s. straatcollecte speldjes aan, welke per sonen uit de sprookjeswereld voorstellen. Verzamel deze, tot u een geheele serie by elkaar heeft. U helpt daardoor velen uwer De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: RIJST enz. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 24 Ja nuari a.s. geeft de met „108" genummerde bon van het algemeen distributiebonboek je recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttemeel (gemengd meel). VERMICELLI enz. Gedurende het tydvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 21 Fe bruari a.s. geeft voorts de met „31" ge nummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. GORT enz. De met „44" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedu rende het tijdvak van Zaterdag 28 De cember tot en met Vrijdag 21 Februari uitsluitend recht op het koopen van 250 gram gort^)f gortmout of grutten. De met „44" genummerde bon zal derhalve niet gebruikt kunnen worden voor het koopen van havermout, havervlokken, ha- verbloem of aardappelmeelvlokken. HAVERMOUT enz. Gedurende het tydvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 21 Fe bruari a.s. geeft de met „57" genummerde bon van het algemeen distributiebonboek je recht op het koopen van 250 gram ha vermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gort- mout of grutten. MAÏZENA enz. De met „87" genummerde bon van het algemeen distributiebdnboekje geeft gedu rende het tydvak van 28 December (Zaterdag) tot en met 21 Februari a.s. recht op het koopen van 100 gram maize- na of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zet meel bevat. De hoeveelheid puddingpoe ders mag verdeelt zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste .33 gram zetmeel bevat. De hoe veelheid puddingsauspoeder, welke op één bon wordt verkocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zyn. Tenslotte wordt erop gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 3 Januari a.s. geeft de met „34" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bon nen, welke op 5 Januari nog niet gebruikt zyn, blijven geldig tot en met Zondag 12 Januari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 6 tot en het 12 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het tydvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 26 Ja nuari a.s. geeft elke der met „47", „48", „60" en „67" genummerde bonnen van het algemeen distribctiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de geldigheids duur van deze bonnen eindigt op 26 Ja nuari a.s., zoodat zij na dien datum niet meer gebruikt mogen worden. medemenschen, die in bittersten nood ver keeren en bereidt uw kinderen eene groote vreugde. Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Winterhulp Nederland, één voor allen, allen voor één. Mr. B. J. M. van Spaendonck: „Dat volk is groot, dat zijn gemeenschap waarachtig béleeft. Daarom is de Winter hulp een eerezaak voor iederen Nederlan der." EXTRA RANTSOEN KAAS. Gedurende het tydvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 12 Ja nuari a.s. zal de met „20" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldigheidsduur van bon „20" eindigt op 12 Januari a.s., zoodat deze na dien datum niet meer gebruikt kan wor den. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat in den handel nog een voor raad smeerkaas in verpakkingen van 125 en 250 gram verkrijgbaar is. Door het aanwijzen van bon „20" voor het koopen van 125 gram kaas, is thans alsnog de ge legenheid geopend smeerkaas in deze ver pakkingen te koopen. Voor smeerkaas in verpakkingen van 250 gram dienen van zelfsprekend twee bonnen „20" te worden afgegeven. De aandacht van detaillisten en van hou ders van hotels, café's e.d. wordt gevestigd op enkele nadere bijzonderheden, welke per officieele publicatie zijn bekend ge maakt. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tydvak van Zaterdag 28 December 1940 tot en met Vrijdag 3 Januari a.s. geeft de met „23" genummer de bon van de boter kaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond marga rine of twee ons vet naar keuze, voorzoo ver voorradig. De met „23" genummerde bonnen, die op Vrijdag 3 Jancari nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 10 Januari a.s. De op 22 November 1940 reeds by de producenten of in den handel aanwezige voorraden vet in verpakking van 250 gram mogen tegen inlevering van één met „23" genummerd en bon van de boterkaart of de vetkaart worden uitverkocht, aangezien het niet mogelijk is deze alsnog te doen ompakken. BROOD, GEBAK, MEEL, BLOEM. De aanwijzing van de bonnen, welke met ingang van Maandag 30 December recht geven op het koopen van brood gebak, meel en bloem wordt afzonderlijk bekend gemaakt. PETROLEUMDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal van het departe ment van Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tydvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 23 Februari a.s. de met „periode 8" ge merkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. KOLENHANDELAREN MOETEN HUN VOORRAAD VERDEELEN. Verlang niet al uw brandstoffen ineens! Het Rijkskolenbureau brengt ter alge meene kennis, dat tegelijk met de bekend making van de bons, geldig voor de pe riode 15 December tot en met 31 Januari, een circulaire aan 'allé handelaren in brandstoffen in Nederland is gezonden van den volgenden inhoud: „Voor de periode 15 December 1940 tot en met 31 Januari 1941, zijn aangewezen de bons 8 tot en met 10 van de bonkaart „Haarden en kachels'" en 15 tot en met 25 van de bonkaart „Centrale verwar ming". In verband met het gevorderde stookseizoen zullen wellicht eenige ver bruikers op spoedige levering aandrin gen, doch wij doen een beroep op uwe medewerking om een behoorlijke verdee ling van het beschikbare kwantum te ver krijgen, daar de verzending van de mij nen uit den aard der zaak over een perio de van zes weken moet plaats vinden. Te dien einde verzoeken wij u, aan geen enkelen uwer afnemers ineens op alle thans geldig verklaarde bons te leveren, doch de levering te verdeelen over de pe riode van 15 December 1940 tot en met 31 Januari 1R11 en in de eerste plaats die af nemers te bedienen, die werkelijk directe behoefte aan brandstoffen hebben. Wanneer hieraan zooveel mogelijk de hand wordt gehouden en verder op de cokesbons als regel cokes wordt geleverd uiteraard alleen, indien de desbetref fende installaties met deze brandstof kun nen worden gestookt mag worden aan genomen, dat bij regelmatigen aanvoer geen stagantie behoeft op te treden bij de levering van den handel aan het pu bliek". Het is het Rijkskolenbureau gèbleken, dat vele verbruikers bij hun kolenleveran- ciers er op aandringen, resp. er op staan, het geheele of bijna het geheele toege stane kwantum ineens te ontvangen. Daarnaaót is het Rijkskolenbureau te vens gebleken, dat vele handelaren voor den op hen uitgeoefenden druk bezwijken uit vrees, of omdat zij vermoeden, dat an ders hun afnemers een anderen leverancier zullen kiezen, terwijl zich ook gevallen voordoen, dat de handelaar eigener bewe ging by zijn afnemers hoeveelheden be- ZON Ik heb het met de Kerstdagen voor my zelf wonderlijk genoeg gevoeld, dat alle leed maar leed van één dag is. Zoo zou ik het tenminste willen for muleeren. Want het is immers niet alleen mogelyk, dat men iederen dag kan beginnen als een stuk nieuw leven, waarbij men moet beginnen den vorigen dag te vergeten, maar midden in de troosteloosheid van vele dagen, die allerlei naars voor de toekomst voorspellen, staat plotseling, als een werkelijkheid, de Kerstdag. En je beleeft dien zóó, je gaat zóó op in de vreugde, de diepte, den vrede van dien dag, dat er geen plaats meer is voor de gedachten aan oorlog, 'dood, sombere vooruitzichten en angst van de vorige dagen. En als men er een oogenblik aan denkt, verbaast men zich alleen maar, dat zy er geweest zyn. Wonderlijk is dat. En nu op Kerstmis schijnt de zon. Al die dagen daarvóór met al hun angst en onzeker heid over de toekomst heeft de zon toch ook geschenen. Hebben wij daar aan die dagen dan niet gedacht? Wy hebben wel gedacht aan al het leed, aan alle moeilijkheden en nu zijn die op eens vergeten voor de groote vreug de var. het Kerstfeest thuis. Wy schijnen vergeetachtig te zijn. Eerst vergeten wij, dat tóch de zon schijnt. En als dan eensklaps de stille ster van het Kerstfeest schittert, ver geten wij, dat er gisteren nog zoovele moeilijkheden in ons leven waren. Maar de laatste vergeetachtigheid is beter dan de eerste. En ik denk weer aan die regels uit een Roemeensch volkslied: Morgen zult gij denken aan de zon van heden, Morgen zult gij zeggen: „Is 't de zelfde zon?" v zorgt, die de directe behoefte overtref- ren. Het gevolg hiervan kan zijn, dat die brandstoffenhandelaren straks niet in de gelegenheid zullen zijn, een aantal hun ner afnemers de hoeveelheid, die wel voor directe behoefte noodig is, te verstrekken. Daarom wenscbt het Rijkskolenbureau langs dezen weg de aandacht er op te ves tigen van de handelaren, dat zij zich die nen te houden aan de hierboven aange haalde circulaire en doet het Rijkskolen bureau een beroep op 't publiek, om geen grootere hoeveelheid brandstof van zijn kolenleverancier te verlangen dan wat het voor direct verbruik noodig heeft, het ver dere tegoed op de tot en met 31 Januari geldig verklaarde bons in één of twee zen dingen in Januari van den kolenhandelaar af te nemen en overigens de grootste zui nigheid bij het stoken te betrachten, daar anders bij verkeersstremmingen, ten ge volge van de weersomstandigheden, moei lijkheden in een regelmatige kolenvoorzie- ning niet zullen uitblijven. Alleen dan, wanneer een ieder op deze wijze te werk gaat, mag er op gerekend worden, dat een regelmatige kolenvoor- ziening mogelyk blyft. Het Rijkskolenbureau mag niet nala ten hieraan toe te voegen, dat niet geaar zeld zal worden strenge maatregelen te nemen, desnoods door inbeslaggname der aanwezige voorraden, tegen die handela ren en particulieren, die opzettelijk in strijd met het vorenstaande gehandeld heb»ben of zullen handelen. SOJABOONENCULTUUR Belangrijke proeven genomen Op den proeftuin van het Zuidhollandsch Glasdistrict te Naaldwijk zijn belangrijke proeven genomen met de sojaboonencul tuur. Deze proeven zijn vooral belangrijk, gezien de hooge voedingswaarde van de sojaboon en haar groote geschiktheid als volksvoedingsmiddel. Op genoemden proef tuin zijn experimenten genomen met do teelt van sojaboonen in de stookkassen, in koude kassen en op den vollen grond. In de stookkas bleek de oogst ongeveer vier maal zoo groot te zijn als van de planten op den kouden grond. De deskundigen zien groote mogelijkheden in deze cultuur, al staat zij nog in het begin-stadium en zijn er nog vele moeilijkheden te overwinnen. Op den proeftuin te Naaldwijk zijn ook be- mestingsproeven genomen, die de op brengst van sojaboonen zeer uiteen deden loopen. AANKOOP „DE BIEZEN" Ten behoeve van den Arbeidsdienst die, naar men weet, in het voorjaar in werking treedt, is het landgoed „De Biezen" te Lun- teren door den staat aangekocht. Het land goed is groot zes HA. en tachtig Are en is gelegen aan den weg LunterenBarne- veldEde.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1