Talrijke ijsslacht- offers DINSDAG 24 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 U kont op stroom besparen, zonder Uw huls tot een spelonk te maken. Schaf Philipslampen aan en U bezuinigt tot 20% op stroom, zonder' Uzelf aan licht tekort te doen! Qemetigde fBeüchtcn DOKTER VERMIST TE VENLO. Ongeluk wordt gevreesd. Sedert Zondagavond, omstreeks tien uur wordt te Venlo vermist dr. O. Wol- ters, een bekend geneesheer, wonende in het villapark. Na in gezelschap van zijn schoonzoon per auto een bezoek te hebben afgelegd, heeft de dokter den schoonzoon Zondagavond omstreeks tien uur naar woning gebracht. Vervolgens zou dokter Wolter per auto naar zijn woning in het villapark terugkeeren. Hij is daar echter niet aangekomen, ofschoon de afstand tus- schen beide woningen slechts enkele hon derden meter bedraagt, aldus meldt men aan de „Tel." Omtrent deze verdwijning tast men vol komen in het duister., Aangezien een on geluk wordt gevreesd, heeft de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij men er zelfs toe is overgegaan, om de Maashaven af te dreggen. Het onderzoek heeft echter geen enkel resultaat opgele verd. DOOR DUISTERNIS TE WATER GERAAKT Ook gisteravond hebben te Amtesrdam de duisternis en het water verscheidene slacht offers geëischt. In totaal zijn 4 personen op verschillende punten in de stad te. water geraakt. In een geval is een slachtoffer te betreuren. Een 16-jarig meisje, dat om streeks 10 uur met haar vriendinnetje op het Rapenburg nabij het 's Gravenhekje wandelde, liep daar te water, evenals haar vriendinnetje. Toen beide op het droge wa ren gebracht, bleek een harer reeds te zijn overleden. Het andere meisje gaf nog tee kenen van leven. In ernstigen toestand werd zij naar het Binnengasthuis gebracht. Twee andere drenkelingen, die in het wa ter van de Nieuwe Heerengracht en de Nieuwe Prinsengracht geraakten, kónden tijdig door voorbijgangers worden gered. NOODLOTTIG ARBEIDSONGEVAL. Gistermorgen is aan het einde van den Zeeburgerdijk te Amsterdam nabij het ge maal een ernstig ongeluk gebeurd Van een bok brak een trekstang, waar door een staaf ijzer, welke een gewicht van 4000 K.G. had omlaag viel. Het gevaarte kwam terecht op twee arbeiders. Een van hen kreeg de staaf op het hoofd en was op slag dood. De ander kreeg een linkeronder- beenfractuur en werd naar het Binnengast huis overgebracht. VAN TIEN METER HOOGTE GEVALLEN De concierge van het belastingkantoor aan de Langehaven te Schiedam, de heer L. Ch. Oudenaed, verrichtte op de tweede ver dieping van het gebouw eenige werkzaam heden. Door onbekende oorzaak is hij door een luik gevallen en van tien meter hoogte op een steenen binnenplaats neergestort. Met zware verwondingen is hij naar de Dr. Nolet-stichting vervoerd, alwaar hij kort na aankomst is overleden. IN EEN KELDER GEVALLEN Te Rotterdam is Zondagavond laat de 59- jarige J. Ignatius op het Oostplein door de duisternis misgestapt en in een ongeveer 2 meter diepen kelder gevallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij kort na den val overleed. GARAGEHOUDER BIJ EXPLOSIE GEDOOD Zaterdagmiddag om twee uur was een 32- Jarige garagehouder aan den Wijkerstraat- weg in Velsep-Noord bezig het deksel van een leeg benzinevat te snijden. Hij gebruik te hiervoor een automatisch en snijbrander. Tijdens dit werk werd hij even afgeleid en legde den snijbrander brandend op den bodem van het vat. Tengevolge van de hitte kwamen de zich nog in het vat bevindende benzinedampen tot explosie. De bodem werd uit het vat gerukt en weggeslingerd, even als de snijbrander. De garagehouder kreeg dezen snijbrander tegen het hoofd, waar door hij ernstig werd gewond ten gevolge waarvan de man enkele oogenblikken la ter overleed. De getroffen garagehouder was getrouwd en vader van twee kinde ren. De ontploffing veroorzaakte nog vrij belangrijke schade aan de garage, maar wonder boven wonder bleef een knecht, die in de nabijheid aan het werk was, on gedeerd. Nauwelijks enkele dagen ligt het ijs op de slooten en grachten, of reeds valt een groot aantal slachtoffers te vermelden. Te Wieuwerd vier jeugdige personen verdronken. Gistermiddag zijn te Wieuwerd, tus- schen Sneek en Leeuwarden, vier jonge menschen, allen 1820 jaar oud, door het ys gezakt en verdronken. Mej. A. de Groot dochter van den caféhouder te Britswerd, mej. T. Boot, dienstbode te Wieuwerd, mej. A. Douma, dochter van een smid te Bo- zum en de heer K. Bakker, boerenarbeider te Bozum, waren met den heer J. Feenstra. smidsknecht te Wieuwerd, en F. Kuipers te Britswerd met hun zessen aan het schaat senrijden op de Franeker vaart. Zij zijn in een wak gereden met het noodlottig gevolg, dat de vier eerstgenoemden ver dronken. De heeren Feenstra en Kuiper zijn met veel moeite gered. De verslagen heid in het dorp en het medelijden met de slachtoffers en de ouders is zeer groot. Slachtoffer van het ijs en zijn redder omgekomen. Het ijs heeft gisteren te Steenwijk twee slachtoffers gevraagd. De 12-jarige L. Haarman wonende te Steenwijk, was met een vriendje gaan schaatsenrijden op het kanaal SteenwijkGiethoorn. Dit is een vervoerskanaal, waar geregeld veel stroom staat en dat bovendien druk bevaren vcrdt, waardoor het ijs hier steeds onbe trouwbaar is. Te ruim elf uur zakte de jongen hier door het ijs, hetgeen werd op gemerkt door den bakker J. Dekker, wo nende in de Kerkbuurt, onder de gemeente Steenwijkerwold. Hoewel de bakker zich aan overkant bevond, begaf hij zich direct op het ijs. Bij den drenkeling gekomen zakte ook door het ijs. Derden, die het ongeluk hadden gezien, wendden in aller ijl pogingen aan tot redding. Het eerst word Haarman boven gebracht en even la ter Dekker. Pogingen om de levensgeesten door nrddel van kunstmatige ademhaling op tc wekken, bleven vruchteloos. De bei de lijken zijn per brancard naar net politie bureau te Steenwijk overgebracht. Zondagmiddag is de 14-jarige P. Ot terman te Zwolle bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt. Een voorbijganger trachtte den jongen te redden, doch zakte zelf door het ijs, zoodat hij den drenkeling los moest laten. Toen O. werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. Onder het ijs geraakt. Uit Rinsumageest wordt gemled: Gisteren gingen drie kleine jongens de velden in. Na verloop van tijd kwamen er twee te rug. Op de vraag, waar de derde was, ant woordden zij, dat die ergens op het ijs lagen. Terstond trok een man er op uit, doch deze vond den vermisten knaap, den zesjarigen zoon van den heer A. de Vries onder het ijs. De levensgeesten waren reeds geweken. In een wak gereden. Gistermiddag is bij het schaatsenrijden op den Ham bij de gemeente Krommenie het achtjarig zoontje van den heer B. Wee land uit Krommenie, in een wak gereden en verdronken. Twee uur lang zijn pogin gen aangewend om de levensgeesten op te wekken, doch zonder eenige resultaat. Gistermiddag is de 19-jarige A. Ka bel uit Oostzaan bij het schaatsenrijden tus- schen Oostzaan en Zaandam in een wak gereden en verdronken. In een trekgat geraakt. Gistermidag is op het ijs in het Beatrix- park te Amsterdam een 15-jarige jongen vermoedelijk in een trekgat geraakt, ten gevolge waarvan hij door het ijs zakte en er onder schoot. Niettegenstaande er van alle kanten hulp toestroomde en ook de brandweer spoedig as-isteerde, bleek het niet mogelijk, toen men den jongen opge haald had. hem in het leven te houden. Het stoffelijk overschot van den knaap is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Nog meer slachtoffers. Te Hardegarijp waagden zich eenige jon gens op het ijs van de dorpsvaart, dat op sommige plaatsen nog onbetrouwbaar was. Twee knapen ondervonden dit en schoten door het ijs. Een van hen wist zich te red den. Enkele mannen slaagden er in ook den ander, de 9-jarige A. Kinderman uit Hardegarijp, op het droge te brengen, doch pogingen om het bewustzij:, te doen terug keeren, mochten niet baten. Te Rottevalle had het 7-jarige zoon tje van den arbeider B. Tj. Nijboer zich met een jonger zusje op het ijs gewaagd van een sloot waaruit eenige dagen te voren nog water gemalen was voor de naastliggen de ijsbaan. Het jongetje zakte door het ijs en een buurman, die door het meisje ge waarschuwd was, bracht den knaap op het droge. Vergeefs werden pogingen aange wend om de levensgeesten weer op te wekken. Gistermiddag is de 14-jarige am bachtsscholier D. M., gewoond hebbende in du Paradijslaan 44 te Rotterdam, door het ijs gezakt van den Bergsche Plas. De politie van Hillegersberg heeft zich met twee booten op den plas gewaagd en na heel veel moeilijke pogingen heeft ze het ontzielde lichaam weten op te halen. In Slagharen is de 19-jarige J. Blauw - geers in een wak gereden en verdronken. Twee jongens op de Loender- veensche plassen In gevaar. Gistermiddag hebben twee jongens van resp. 11 en 12 jaar op de Loenderveensche plassen een zeer angstig avontuur beleefd. Zij reden met de prikslee voor den wind er. bemerkten niet, dat zij op een groot wak afstevenden. Toen zij het water plot seling voor zich zagen, was het reeds te laat en beiden gingen kopje onder. Men- schen aan den wal, die het ongeluk had den zien gebeuren, vormden onmiddellijk een reddingsploeg en met een ladder en touw snelden zij de jongens te hulp. Een der drenkelingen had zich aan het ijs vast kunnen klampen en dezen had men dan ook spoedig op het droge. De andere dreef in het midden, doch nadat de ladder over het wak was gelegd, wist een der redders, door er over te kruipen, den .jongen te bereiken en vervolgens eveneens op het ijs te trekken. De jongens, die geen van beiden bewusteloos waren, zijn toen naar huis gebracht. IJSPRET.... IJSONGEVALLEN. Namens „De Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen" word ernstig gewaarschuwd om niet vroegtijdig te gaan op het ijs boven diep water. Deze waarschuwing wordt het eerst ge richt tot ouderen; wanneer de jeugd (jon gens vooral) reeds ouderen zich zien bege ven op het onbetrouwbare ijs, dan volgt de jeugd zeer zeker. Ouders, wijst Uw jongens op het drei gend gevaar! Reeds zijn, helaas, de eerste slachtoffers gevallen!! Laat het volgende liistje van ijsslachtof- fers uit den winter 19391940 U een af schrikwekkend voorbeeld zijn: Verdronken: Jongens Meisjes Mannen-Vrouwen Dec. 1939 4 1 15 0 Jan. 1940 3 2 17 0 Febr. 1940 7 0 5 0 Mrt 1940 1 1 1 0 15 38 in totaal: 57 dooden, veroorzaakt door in een wak rijden en door het ijs zakken. Gered, of zich gered: Jongens Meisjes Maiinen-Vrouwen Dec. 1939 5 3 10 1 Jan. 1940 24 1 49 4 Febr. 1940 12 3 22 2 Mrt. 1940 5 1 1 0 46 82 te zamen: 143. In totaal dus 200 menschen en kinderen die in verdrinkingsgevaar of verdronken zijn in één ijsseizoen. De Bond geeft, op verzoek, voorlichtings middagen of avonden over reddingsmidde len en ijsreddingswezen aan gemeentebe sturen, bonden, vereeniginggen en ouder commissies. Overleg van datum is beslist noodzakelijk. Aanvragen te richten tot de Bonds^ecreta- resse, mejuffrouw A. Claus, Van Wouw straat 2, Amsterdam Z. of direct aan den Hoofdconsul der Propaganda, den heer A. J. Meijerink, Cruquiusstraat 10, Haarlem. BRAND IN LOODS VAN BOTERFABRIEK Te Baarderadeel brak gisteren brand uit in een groote loods van de boterfabriek Oosterlitens. Het vuur laaide spoedig hoog op, zoodat de brandweer met man en macht moest werken om de fabriek te spa ren. Dit is inderdaad gelukt, doch de loods, waarin een aantal auto's en veel materiaal waren opgeslagen, ging geheel in vlammen op. De oorzaak is onbekend. De schade is zeer aanzienlijk en zou tienduizenden gul dens bedragen. MAN VERMOORD TE TILBURG? Met steekwond aan een spoordijk gevonden Wederom heeft zich te Tilburg een raad selachtig drama afgespeeld. Zaterdagavond omstreeks het middernachtelijk uur, heb ben naar eerst thans bekend geworden is eenige voorbijgangers aan den spoor dijk een man gevonden, die met een diepe en hevig bloedende steekwond in de borst, op den grond lag. Onmiddellijk waar schuwde men de maréchaussee van de na bijgelegen kazerne, terwijl ook de genees kundige dienst gealarmeerd werd. De ge wonde bleek te zijn de 35-jarige Jos. Ver schuren, wonende aan den Bredascheweg te Tilburg. Het slachtoffer had veel bloed verloren, tengevolge waarvan hij in den loop van den Zondag overleden is. De politie nam onmiddellijk het onder zoek ter hand, dat in den loop van Zondag en Maandag werd voortgezet. Tot nu toe tast men omtrent de toedracht van het dra ma volkomen in het duister. Elk spoor van den dader ontbreekt. „Tel.". CLANDESTIENE VARKENSSLACHTING. Eenigen tijd geleden ontving de politie van Wormerveer mededeeling, dat een var ken van pl.m. 5-00 pond vervoerd zou zijn, onder opgave, dat het hier om het vervoer van een fokzeug ging, hetwelk zou zijn toegelaten. Het bleek evenwel, dat het varken ver voerd moest zijn met het oogmerk het te slachten. Na een vrij uitgebreid onder zoek kon worden vastgesteld, dat het var ken van Purmerend, via Wormerveer en Krommenie werd getransporteerd naar Uitgeest, waar het werd gebracht bij een veehouder, die voor het houden van var kens erkenning bezat. Van Uitgeest ging men met het varken naar Assendelft. Hier werd het dier de vorige week clandestien geslacht, in strijd met de verordening op het slachten. Ongekeurd werd het vleesch naar Wormerveer vervoerd, waar het aan particulieren tegen zeer hooge prijzen van 1.20 tot fl.40 per pond werd verkocht. Bij het verder onderzoek kwam aan het licht, dat dezelfde veehouder uit het com plot reeds eerder varkens clandestien had geslacht. Alleen in Wormerveer werden reeds drie varkens buiten de distributie or verkocht en afgeleverd. In totaal heeft de politie een twaalftal verdachten gearresteerd. Het ziji een te Wormerveer gevestigde ongeveer dertig jarige slager B., diens knecht, een winke lier en eenige veehouders uit de omgeving. Zi; hebben zich schuldig gemaakt aan koo- pen, slachten, verkoopen en vervoeren van varkens, subs, varkensvleesch, waarmee zij de distributie wet, de prijsopdrijving en hamsterwet, de vleeschxeuringsswet en het slachtverbod van varl%ens hebben over treden. Na verhoord te zyn, zijn de verdachten op vrjje voeten gesteld. Een hoeveelheid vleesch kon de rijks veldwachter uit Assendelft in de slacht plaats in beslag nemen. De koopers van het te dure varkens vleesch zijn eveneens strafbaar. De politie, die bekend is met de namen van de koo pers heeft het onderzoek op dit punt nog niet beëindigd. Een rechercheur van politie uit Amster dam heeft tezamen met enkele distributie- ambtenaren en den gemeenteveldwachter te Oostzaan, een hoeveelheid frauduleus ge- slrcht vleesch -./eten te achterhalen. Het was de politie ter oore gekomen, dat in Oostzaan vleesch geslacht was. dat ver moedelijk naar de hoofdstad zou worden gebracht, om daar met Kerstmis verkocht te worden. De ambtenaren gingen gisteren op pad om dit vleesch te achterhalen. Zij onderzochten o.a. ook den wagen van een vrachtrijder, welke een bodedienst tus- schen Oostzaan en Amsterdam onderhoudt, Inderdaad trof men in dezen wagen een groote hoeveelheid vleesch aan. Het werd in beslag genomen en.per afzonderlijke auto naar het abattoir overgebracht. Zoowel de Dode, als de verzender van het vleesch zijn aan een uitvoerig verhoor onderworpen. Laatstgenoemde, die op aan wijzingen van den bode is aangehouden, ontkent iets met het vleesch te maken te hebben. PSEUDO-CONTROLEUR ONTVREEMDT GELD UIT WINKELLADE. In de gemeente Wormerveer vervoegde zich bij een winkelier een als heer ge kleed persoon, die zich uitgaf voor contro leur van het P. E. N. Na eenige vragen over het aantal lichtpunten, electrische appa raten enz. verzocht hij de laatste stroom- kwitantie ter inzage. Terwijl de winkelier zich naar het achterhuis begaf om de ge vraagde kwitantie te halen, zag de „con troleur" kans een bedrag van pl.m. 25 gul den uit de winkellade te stelen. Toen de winkelier terugkwam met de kwitantie, werden eenige aanteekeningen gemaakt, waarna de man vertrok. Na diens vertrek ontdekte de winkelier den diefstal, waar op hij aangifte deed bij de politie. Men zij derhalve ernstig gewaarschuwd tegen het optreden van een zich als controleur van een of ander lichaam uitgevend persoon. HIJ KWAM VAN DE BELASTINGEN.... Een bejaard echtpaar dat in Den Haag een winkel drijft, is het slachtoffer gewor den van een handigen oplichter. De win kelier is 72 jaar en zijn vrouw, die boven dien nog slecht van gezicht is, 65 jaar. De zer dagen kregen zij bezoek van een man, die voorgaf van de belastingen te zijn. Hij stelde het echtpaar enkele vragen, o.m. hoe groot hun vermogen was, hoeveel zij per week verdienden enz. De oude men- schen die de zaak blijkbaar niet geheel vertrouwden, vroegen den man naar een legitimatiebewijs, waarop dene brutaal weg antwoordde: „Ik stel hier vragen en u hebt maar te antwoorden." Vervolgens haalde hij een dik boek te voorschijn, leg de hun dit voor en zeide, dat zy even tee kenen moesten. Het echtpaar, dat door het zelfverzekerde optreden van den man nog al geintimideerd werd, voldeed hieraan, waarop de „belastingambtenaar" driehon derd gulden eischte. De oudjes voerden hiertegen aan, dat zij een dergelijke som niet ineens konden betalen. „Betaalt u dan nu maar 1 190.dan kom ik de rest wel in Januari halen", was het antwoord van den man. Helaas voldeden de winke lier en zijn vrouw aan dit verzoek. Zij stel den hem 10 briefjes van tien gulden ter hand, waarop de mynheer van de belastin gen verdween. Het signalement van den man is onge veer als volgt: 35 h 40 jaar oud. Ongeveer 1.80 M. lang, flink postuur, gezonde ge laatskleur, glad bol gezicht, gekleed in donkere winterjas met donkeren gleufhoed. Hij had een bruine actetasch bij zich en een rijwiel. DREIGBRIEF GESCHREVEN. De twee bejaarde dames S., die aan den Nieuwenweg te Lochem wonen, vonden des avonds een brief in de bus, waarin werd gedreigd, dat haar een ongeluk zou over komen, wanneer zy niet een briefje van 10 by het tuinhek deponeerden. De schrijver deelde mede, dat armoede hem hiertoe dreef. Hij teekende met „de dood". Toen de dames iemand om het huis hoor den loopen en glasgerinkel waarnamen, alsof er een ruit werd ingeslagen, openden zy een raam en riepen om hulp. Na eenigen tijd was er een voorbijganger, die de ge meentepolitie waarschuwde. Toen deze aan het huis kwam, verkeerden beide dames nog in angst en beven. Zij riepen weer door het raam om hulp. Nadat de politie het tweetal had gerust gesteld, toog zij op on derzoek uit. Een ingeslagen ruit werd niet gevonden. De nasporingen van den chef veldwachter leidden tot het aanhouden van een inwoner van Lochem, die als de ver moedelijke dader voorloopig in arrest is gesteld. Bultentandsctie Berichten DE KOUDE IN ZUlD-SERVIë De groote koudegolf, die geheel Zuid- Servië teistert, heeft in het dal van de Strumitz geleid tot ernstige ravitaillee- ringsir^eilijkheden. Het autobusverkeer uit Skolpje naar dit dal is reeds drie dagen verbroken. In verschillende dorpen is reeds gebrek aan meel en zout ontstaan. Daar entegen is het gelukt het autobusverkeer op de lijn SkolpjeGostivarDebar StrugaOchrid weer te doen loopen. Wel is het spoorwegverkeer op het smalspoor treintje SkolpjeOchrid nog steeds van Tetevo tot Kitsjevo verbroken. De koude was overigens voor een autobuschauffeur uit Belgrado, die Zondagochtend naar Semlin reed en bij het uitwijken van den zes meter hoogen dijk stortte, een geluk, daar hij met zijn wagen op het ys van dc dichtgevroren Donau neerkwam. Het ys hield en de autobus zoowel als de chauffeur kwamen er goed af. SNEEUW IN FRANKRIJK Als gevolg van den sneeuwval, die ook in Frankrijk buitengewoon hevig is, is, volgens berichten uit Vichy, in de om geving van Montpeller het wegverkeer stil gelegd. GRIEPEPIDEMIE IN STIERMARKEN In Beneden-Stiermarken, bij Marburg, aan de Drau, is de z.g. Californische griep in epidemischen vorm opgetreden. De patiënten krijgen zware hoofdpijn en lijden meestal tevens aan Angina. Tot dusver zijn gelukkig nog geen doodelyke gevallen voorgekomen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9