Weerbericht Nieuwe bonnen KERKNIEUWS Letteren en Kunst RECHTZAKEN Burgerlijke Stand STADSNIEUWS VRIJDAG 20 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten A) cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17,28 uur. Zan op 9.48 uur. MAANSTANDEN. 20 December 0.20 onder, 12.51 op. 21 December 1,36 op, 13,13 onder 22 December 1.40 op, 13,45 onder (Laatste kwartier). 23 December 2,52 op, 14,13 onder 24 December 4.10 op, 14.44 onder 26 December 6.42 op, 16.01 onder 27 December 7.51 op, 16,50 onder HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 21 Dec. voorm. 8.40 en nam. 21.05 uur. ,*311011 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11C311011011C- - g Verduisteringstijden Q Er is bepaald, dat er verduisterd - moet worden tusschen zonsonder- 0 0 zang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG X Z 17.28 uur. Z - ZONSOPKOMST Z y 9.48 uur. Q y Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 L3MC3ll<3IICDIIOII<3IIOIIOIIOIICD begrootingsdebat in de hoofdstad. De gemeenteraad van Amsterdam is gis termiddag met de behandeling van de ge- meentebegrooting voor 1941 begonnen. Vier middagzittingen zijn daarvoor slechts uitgetrokken. De voorzitter, wethouder mr. Kropman, herinnerde er aan, dat er geen politieke beschouwingen mochten gehouden worden. Hij zou zich daarnaar gedragen bij het handhaven van de orde. Ds. Ekering (N.S.B.) legde daarop de volgende verklaring af: „Op het laatst gehouden senioren-con vent ter bespreking van den gang van za ken bij de behandeling der begrooting- 1941 is hem door den voorzitter medege deeld, dat hem niet het woord zou worden verleend of gelaten, wanneer hij wenschte te spreken over eenig onderwerp, dat ver band hield met den huidi^en staatkundigen toestand in binnenland of stad. Evenmin zou hij het woord mogen voeren over de gedragingen der politie in de dagen van 10 tot 15 Mei j.l. jegens nationaal-socialisten en Rijksduitschers, waaromtrent hem reeds eerder een interpellatie geweigerd was. Onder deze omstandigheden wenscht de N.S.B.-fractie niet deel te nemen aan de openbare behandeling der be°'rnoting-1941, daar zij geen nut vermag te zien in haar aanwezigheid daarbij, wanneer de burgerij van Amsterdam niet hooren mag hetgeen zij naar spr.'s overti'i*Iir'«* behoort te weten, en daar zij dit in strijd acht met de waar digheid der Nationaal-Soeialistische Bewe ging, die zich straks geroepen zal zien tot de overneming der macht. De N.S.B.-fractie begeert niet spelbreekster te zijn bij de be handeling eener laatste be^rootirg in den gemeenteraad zij laat daarom die be handeling over aan de politieke partijen, met de illusie zelfs voor deze, dat er geen Nationaal-Soeialistische Beweging in Ne derland, in Amsterdam, of in zijn raad we zen zou". Ds. Ekering verliet daarop de zaal. Hierna waren de algemeene beschouwin gen over de begrooting aan de orde. Een viertal leden hielden een beschou wing over den financieelen toestand der gemeente, waarop van de zijde van B. en W. werd geantwoord. De algemeene beschou wingen waren hiermede geëindigd. vervoederverbod voor kool. rapen en pastinaken. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij is, behoudens de in bepaal de gevallen door de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale te verleenen onthef fing, een verbod ingesteld op het vervoe deren en het doen vervoederen van koolra pen en pestinaken. Een dergelijk verbod bestond reeds voor roode peen. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend: Brood en gebak. Elk der met „20" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 23 December tot en met Zondag 29 December a.s. recht op het koo- pen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „20" genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten tel kens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterlet ter) 500 gram; taart en gebakies 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 29 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 30 December tot en met 5 Januari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. Eieren. Gedurende het tijdvak van Maandag 23 December tot en met Zondag 29 Decem ber a.s. geeft de met „21" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 29 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 5 Januari a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 30 December tot en met 5 Januari niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 17 Januari a.s. geeft de met „86" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één kilogram sui ker. Boter en margarine. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 3 Januari a.s. geeft de met „22" genummerde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „22" genummerde bon geeft der halve geen recht op het koopen van vet. DE ONTVANGSTEN HAAGSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ. Tot heden een kwart millioen gulden meer ontvangen dan in 1939. De eerste vier maanden van dit jaar zijn voor de Haagsche Tramwegmaatschappij zeer gunstig geweest. In 1940 werd over het zelfde tijdvak 294.000 of wel 17 y2 pet. meer ontvangen dan over 1939. De oorlogsmaand Mei heeft 24.000 min der opgebracht dan dezelfde maand in 1939. Juni en Juli 1940 gaven weer een stijging van respectievelijk 27.000 en 19.000. Daarna weer de daling en wel Augustus met 22.000, September met 6.000 en October met 18.000. In het geheel werd tot heden een kwart millioen gulden meer ontvangen dan over 1939. Vooral op de Leidsche lijn LeidenWas senaarDen Haag nam het reizigersver- voer belangrijk toe, waardoor de ontvang sten zeer stegen. GEVOGELTE VRIJGEGEVEN VOOR DE KERSTDAGEN. Maximumprijzen vastgesteld. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend: Met het oog op de komende Kerstdagen zal de aflevering van gevogelte (kippen, eenden, ganzen, kalkoenen) voor de bin- nenlandsche consumptie op beperkte schaal worden vrijgegeven. Zoo zullen b.v. gan zen en kalkoenen zonder nadere vergun ning mogen worden geslacht en afgeleverd. In verband hiermede zijn tevens maxi mumprijzen vastgesteld. Voor den consu ment is de maximumprijs voor alle soorten 1.50 per kg. geslacht gewicht. Er wordt voor gewaarschuwd, dat tegen overtreding van de maximumprijsvoor schriften krachtige maatregelen worden genomen. Nadere bijzonderheden omtrent een en ander zijn opgenomen in een officieele pu blicatie. MET KERSTMIS NAAR NEDERLAND. De V.P.B.-correspondent meldt: Alle treinen, die van heden af tot Kerst mis van Berlijn naar Nederland zullen rij den, zijn voor alle klassen uitverkocht. DRIEMANSCHAP SPREEKT TE 'S-GRAVENHAGE. „Behoefte in ons volk aan nieuwe binding is groot". Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: Eenigen tijd geleden heeft De Nederland sche Unie, zooals bekend, een aanvang ge maakt 'met de scholing van haar plaatse lijke leiders, propagandisten en leidingge vende leden door het uitdragen en bespre ken van haar gedachten over het Neder landsche socialisme. Deze scholing ge schied in kadercursussen, welke over het gehééle land worden gehouden. De verzor ging van de eerste serie dezer kadercur sussen werd opgedragen aan de functiona rissen der Unie dr. H. G. W. v. d. Wielen, dr. P. J. Bouman en Jef de Brouwer, die in iedere cursus spraken over „De geestelijke revolutie van dezen tijd", „Het nationale", „De consequenties van het nationale", „Het sociale", „De consequenties van het sociale" en „De verbinding van het nationale en het sociale". Nu in deze eerste serie cursussen zeer vele vooraanstaande Unieleden, verdeeld over alle provincies, geschoold zijn en daar mede een eerste stap in de richting van de noodzakelijke vorming is volbracht, hebben de leden van het Driemanschap Donderdag te 's Gravenhage in verschillende localitei- ten iedere een nieuwe kadercursus ge opend en daarbij de resultaten van den eer sten scholingsarbeid en de verdere scho lingsplannen uiteengezet. Het Drieman schap had trouwens ook in verschillende der, reeds overal in den lande gehouden, cursussen persoonlijke vraaggesprekken met de deelnemers geleid. Met grooten nadruk hebben de heeren Einthoven, Linthorst Homan en de Quay thans bij hun openingswoord nog eens ge wezen op de noodzaak, dat men in De Ne derlandsche Unie een lichaam ziet voor positief werk en niet voor negativisme. Wel kan De Nederlandsche Unie voor haar practische voorstellen en plannen, bijvoorbeeld ten aanzien van een Cen- tralen Socialen Dienst en van een na tionale jeugdorganisatie niet de benoo- digde vrijheid van handelen verkrijgen, doch haar beginselen brengen mede, dat zij haar taak voor volksvoorlich ting en volksopvoeding voortzet. Dit strijden voor een Nederlandsch so cialisme, zoo verklaarden de leden van het Driemanschap o.m., komt eensdeels voort uit het inzicht in de fouten van de vroegere maatschappelijke en staatkundige verhou dingen in het Nederlandsche volk, ander deels uit het verlangen, voor het Neder landsche volk tot een hechte binding en een allenomvattênd werkplan te komen, welke een waarborg zullen zijn voor een krachti- gen eigen Nederlandschen opbouw in de naaste toekomst, zulks ten bate van den samenhang der volkere:.. De Nederlandsche Unie, zoo werd verder nog verklaard, heeft in de enkele maanden van haar bestaan en haar werk ondervon den, hoe enorm groot de behoefte aan deze nieuwe binding in ons volk reeds is en hoe rijp de geesten zijn voor dit nieuwe Nederlandsche ideaal. De samenstelling der cursistenlijsten, evenals ook die der plaat selijk werkende Uniekringen getuigen van den wil om vroegere klassentegenstellingen en andere hinderpalen* gezamenlijk en in onderlinge samenwerking voorgoed uit den weg te ruimen. De leden van het Driemanschap zetten tenslotte uiteen, hoe De Nederlandsche Unie zich dit moeilijke, maar dankbare werk van de volksscholing verder denkt. Buitenlandsche Berichten de explosie in karlskoga. Omtrent het groote ontploffingsongeluk in de Zweedsche kruitfabriek Bjoerkson deelt de Zweedsche politie mede, dat in den loop van gisteren 11 aangiften zijn binnen gekomen over personen, die tot dusver niet konden worden gevonden. Bij het oprui- mingswerk zijn in den loop van den dag nog drie dooden gevonden, zoodat thans in totaal vijf dooden aangegeven zijn. In den afgeloopen nacht hebben zich weer ver scheidene ontploffingen voorgedaan, welke veroorzaakt waren door verspreide munitie. Officieel verluidt, dat reeds maatregelen in voorbereiding zijn om alle door het on geluk werkloos geworden arbeiders aan het werk te stellen bij den wederopbouw. STAKING IN BRITSCH-INDIë. Uit Kaboel meldt de Sovjet-pers met ver wijzing naar hef Britsch-ïndische blad „Tri bune", dat de Nagpoer (United Provinces) een groote nolitieke staking uitgebroken is, waaraan 17.000 arbeiders deelnemen. De staking is een protest-demonstratie tegen de arrestatie van een vakvereenigingsleider der textielarbeiders. Bovendien staken thans in het district Nagpoer nog tienduizend arbeiders uit de kolenmiinen, die protesteeren tegen loon- kortingen. Audiëntie Bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verlee nen. Katholiek Cultureel Tijdschrift „Studiën". In het December-nummer breekt Mr. Dr. Arnold Borret S.J. een lans voor het goed recht van bestaan onder zekere conditiën der confessionecle vereenigingen in een corporatieve maatschappij. L. J. M. van den Berk laat zien, dat de regeling van het Thracie-vraagstuk tusschen Bulgarije, Grie kenland en Turkije van belang is onder de territoriale problemen tusschen de Balkan- staten. Dr. E. Hiïffer S.J. levert een ver dere bijdrage over de vooruitgeschoven po sitie van Aristoteles als vorscher op het ge bied der biologie en laat zien, dat hij een kundig embryoloog en systematicus was. Will G. Gilbert publiceert nieuwe bevindin gen ten aanzien van de authentieke negro spirituals en waarschuwt tegen een critiek- loos overnemen van spirituals van ons we relddeel. Dr. G. van Woesik S.J. wijdt uit over het individueel en sociaal belang van het juiste gebruik der taal. Joh: Heesterbeek S.J. bespreekt Nederlandsche romans van Eekhout, Anne de Vries, Claes, J. W. Ooms, Herman de Man en Arthur van Schendel. In de Kroniek wordt de huidige geschiede nis, te beginnen met 6 November, te berde gebracht. De vaste rubrieken bevatten de volgende stoffen: J. Wijnands S.J. schrijft een voor dezen tijd zeer actueele en innig doorzielde bijdrage over het onderwerp „Dulden" (Godsdienstige Bezinning), J. W. Kerssema- kers S.J. geeft uitleg bij een Kersttafereel van den vroeg 15de eeuwschen schilder Ro gier van der Weijden. (Lijnen, vormen en kleuren). In de rubriek der Nieuwe Uitgaven wor den werken op de gebieden van Godgeleerd heid, Godsdienstig leven, Opvoedkunde en Plastische kunst ter sprake gebracht. PRIJSOPDRIJVING. Vrachtauto voor veel te hoogen prijs verkocht. De 39-jarige handelaar D. heeft zich we gens prijsopdrijving voor de Rotterdam- sche Rechtbank te verantwoorden gehad. Verd. had in een tijd, dat er groote vraag was naar auto's, oude wagens gekocht en deze tegen hoogen prijs verkocht. Hem was ten laste gelegd een vrachtauto, die 450. waard was en dien hij voor 700 had ge kocht, op 30 Augustus j.l. aan een steun trekker, die hiervoor voorschot aan Maat schappelijk Hulpbetoon had gevraagd, voor 1475 te hebben verkocht. Verd. ontkende de prijsopdrijving, maar twee deskundigen verklaarden, dat de auto ca. 100 pet. boven de waarde was verkocht. De Officier van Justitie, mr. De Lint, noemde het feit onder de tegenwoordige omstandigheden zeer ernstig. Verd. had er zijn werk van gemaakt, dergelijke trans acties ten uitvoer te brengen. Spr. eischte 700 boete subs. 50 dagen hechtenis. Uitspraak 2 Januari Arrijierdam behoudt zijn historische monumenten. Het perceel Oude Schans 39 een der fraaiste historische geveltjes van de hoofdstad, zal door restauratie voor het nageslacht zwaard blijven (Foto Pax Holland) Agenda Zondag, „Katholiek Leiden", jaarvergade ring in de Harmonie, 11 uur v.m. Zondag, Uitvoering Burger Zangschool van „Goudsprookjes Tooverlied", Stads gehoorzaal, 2 uur. Maandag, Watt en Half Watt op avontuur door „De Hagenaars", Stadsgehoor zaal, 2.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 December 20 uur tot Zaterdag 21 De cember 8 uur waargenomen door de Apo theken „tot Hulp der Men^chheid" Hooi gracht 48, tel. 21060 en de Doeza-Apotheek Doezastraat 21, tel. 21313. Te Oegstgeest dcor: de Öegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. leiden Geboren: Jannie Arendina Maria, dochter van A. E. Vlietstra en A. Winter- werp Abraham Wilhelmus Felix, zoon van M. David en E. Feuchtswanger An na Maria Wilhelmina, dochter van h. H. Per- quin en M. C. van Velzen Ludovicus Marinus Petrus Maria, zoon van J. W. van Ulden en Th. M. IJsselmuiden Jan Wil lem Frederik, zoon van B. Staal en E. van Riet Izak Lambertus, zoon van C. P. Marcelis en E. Boom. Overleden: J. J. v.d. Meij m. 60 jaar -- S. C. Bolderdijk hsvr. van Th. G. Bar- then 72 jaar. PATER H. v. HEUSDEN. Pater H. v. Heusden, kapelaan aan de „Hartebrug"-parochie, wordt sedert Woens dagavond vermist. Woensdagavond had hij een bezoek gebracht bij een familie aan de Haarlemmertrekvaart, vanwaar hij om on geveer kwart voor negen is vertrokken, om naar de pastorie terug te keeren. Hij is daar echter niet teruggekeerd. Men ver moedt, dat de pater in de duisternis te wa ter is geraakt. De politie, die gisteren in Haarlemmertrekvaart en M?re heeft ge dregd, heeft echter niets gevonden. In de pastorie en in de parochie verkeert men in een gespannen angstige onzeker heid. KOSTBAAR FOTOTOESTEL ONTVREEMD. Dader spoedig gesnapt. Bij een fotohandelaar hier ter stede werd Woensdag in den loop van den morgen ont dekt, dat uit de etalage een fototoestel ter waarde van 526 was ontvreemd. De poli tie, die spoedig in de zaak gemengd was, onderzocht wie er in den loop yan den mor gen in den winkel waren geweest. Daarbij werd de aandacht gevestigd op den 25-jari- gen E. R. M. Dit jongmensch bleek niet thuis te zijn, maar des middags te 2.14 uur met den trein naar Utrecht te zijn vertrok ken. De Utrechtsche politie werd opgebeld om den jongeman bij aankomst te Utrecht aan te houden. De trein was inmiddels ge arriveerd, maar M. werd op den Stations weg aangetroffen. Hij bleek inderdaad in bezit van het ontvreemde toestel, zoodat ontkennen, niet mogelijk was. Linea recta werd de aangehoudene daarop naar hier overgebracht. watt en half watt in de stads-gehoorzaal. Maandag 23 December zal het tooneel- gezelschap „De Hagenaars" in de Stadsge hoorzaal 's middags een buitengewone jeugd- 'en familie-voorstelling geven ter gelegenheid van de Kerstvacantie. Ten too- neele zal worden gebracht een burlesque in 3 bedrijven „Watt en Half Watt op Avon tuur", met welk vroolijk tooneelstuk het gezelschap in verschillende plaatsen reeds veel succes oogstte en uitverkochte zalen trok. Ditmaal krijgt men de avonturen dezer beide komieken dus eens niet op de film, doch op het tooneel te zien en heeft men gelegenheid hun komische lotgevallen van zeer nabij mede te maken. De voorstelling is geschikt voor jong en oud en zal ongetwijfeld zoowel den kin deren als hun begeleiders een vroolijken middag bezorgen. De voorstelling vangt Maandagmiddag half drie precies aan en kan, wegens ver bintenissen elders, te Leiden niet her haald worden. Door een agent van politie werd de 32- jarige J. B. aangehouden, die zich op een kolenschuit bevond, vermoedelijk met de bedoeling eierkolen daarvan te ontvreem den.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2