DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN O De nieuwe loonbelasting Momentje n Autobus met mijn werkers door trein gegrepen. VRIJDAG 20 DECEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9828 S)e Gekl^elveSoii/fcatit Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus lx. .Niet in onze macht" Het weekbla.'. van de Nederlandsche Unie is een Kerstnummer, waarin meerdere lezenswaardige beschouwingen. In een „Kerstboodschap" van het „Drie manschap" lezen wij: Onze kerstgroet is een vredeswensch. „En tweevoudig is de vrede, die ons daarbij voor den geest staat. Wij den ken inderdaad in de eerste plaats aan het einde van den verschrikkelijken strijd, die Europa en de wereld ver scheurt en vernielt, aan een staatkun digen, economischen en cultureelen vrede, die de landen uit de noodlottige wederzijdsche vernietiging terugbrengt tot samenwerking in een nieuwe recht vaardige orde, welker wijs en weidsch uitgelijnd bestek den maatschappelijken welstand en het beschavingswerk der volken voor langen tijd mogelijk maakt en verzekert. Naar dien vrede zien wij allen ver langend uit. Hem tot stand te brengen ligt niet in onze macht". Inderdaad! Dien vrede, welken wij ver langen, tot stand te brengen, ligt niet in Dnze macht. Wij kunnen dat niet tegenspreken. Maar wij mogen er wel iets aan toevoe gen. Wij weten uit de Heilige Schrift, wij we ten uit het Geloof, welke macht God kan schenken aan gebed en offer. En, zóó onze menschelijke zwakheid beschouwend, wordt deze, door en in Gods genade, een macht. Die invloed van onzen arbeid op de tot standkoming van een rechtvaardigen vrede Is niet groot wij weten het, wij zijn er natuurlijk diep van overtuigd, maar toch, tóch willen wij ook onder dit opzicht doen alles wat wij kunnen. En het voornaamste Is dan: dat wij in eigen kring kweeken en irormen een echten, waren gemeenschaps zin, gebaseerd op rechtvaardigheid en naas tenliefde, van dien gemeenschapszin zélf in eigen doen en laten een voorbeeld gevend. Zóó werken wij zéker m^de aan het leggen pan de fundamenten voor een opbouw van „een nieuwe rechtvaardige orde'' in het eigen dierbare vaderlanu. Kerstdag is nabij O! SLEUTEL VAN DAVID! Het wachten is op den dageraad. In het Oosten licht de hemel op in ijle glansen, de hooge koepel is als glas. Een donkere, breede wolkenbank omhult de horizon, waarachter wij den glorievollen opgang van de zon reeds vermoeden. „Zie, op de wolken des hemels zal de Heer komen met groote macht, alleluia!" God zal afdalen van den Libanon en zijn luister zal zijn gelijk het licht. Ik echter zal opzien naar den Heer en verwacht mijn Verlosser". De zon is nog steeds niet opgegaan, maar helder, als een schitterend juweel, rijst boven de donkere wolkenbank van den Advent de morgenster, het fonkelend zinnebeeld van de maagdelijke Moeder. De Kerk verbeidt het oogenblik, dat de nachtelijke duisternis geheel zal worden weggevaagd en noodigt den Zoon van Da vid uit in de vierde O-antiphoon: SLEUTEL VAN DAVID en schep- ter van Israëls huis; Gij opent en niemand sluit; Gij sluit en niemand opent: Kom, en voer uit den kerker den gevangene, die zit in de duisternis en in de schaduw des doods. Studentencorporaties ontbonden Van bevoegde zijde wordt het volgende gemeld. In de beide universiteitssteden Lei den en Delft zijn door de Duitsche veiligheidspolitie eenige studentencor poraties ontbonden en haar gebouwen gesloten. Deze maatregel hangt samen met de relletjes en stakingen der studenten, die de sluiting van de universiteit en de hoogeschool in het belang van de veiligheid en de orde noodzakelijk maakten. Eenige studenten en een hoogleeraar moesten in arrest worden gesteld. Men kan ontheffing vragen van in 1941 vallende dubbele belasting. Eenige deskundigen van het Dep. van Financiën hebben in een persconferentie geantwoord op hun door journalisten ge stelde vragen. Van de tallooze detailpunten, welke ter sprake kwamen, lichten wij de voornaam ste uit. De loonbelasting in de nieuwe inkomstenbelasting. In de eerste plaats dan moet worden op gemerkt, dat de loonbelasting niet een op zichzelf staande belasting is, doch maar een deel vormt van de nieuwe inkomstenbelas ting, waarvan zij slechts een speciale vorm van heffing is. De werkgever is het, die de belasting van zijn werknemers int en aan den ontvanger afdraagt. De werkgevers, dat zijn allen, die aan een werknemer loon verschuldigd zijn, zullen vanwege het Dep. van Financiën een handle'^ing ontvangen waarin hun verplichtingen staan beschre ven. Loon in natura. Wanneer wij nu overgaan tot de afzon derlijke vragen, dan vermelden wij eerst de vraag hoe het loon in natura wordt be handeld, zooals kost en inwoning. Hierom trent bevat de buitengewone staatscourant van 14 Dec. een regeling, welke de gelds waarde bepaalt van de inkomsten in natura. Wij ontleenen daaraan, dat voor kost en inwoning voor werknemers, die een geld- loon van 100 per maand of minder ont vangen, op 25 gulden per maand wordt be rekend en voor werknemers die meer ver dienen op 50.per maand. De resp. ge tallen voor een warme maaltijd zün 12. en 24.voor een koffiemaaltijd f 6. en 12.—. Loon, dat geheel of gedeeltelijk wordt afgedragen. Wat geschiedt er met het loon van dienstmeisjes bijv. dat aan de ouders wordt afgedragen? Deze vraag keert voor verschillende ca tegorieën terug. Er kan op worden geant woord, dat de werknemer, indien hij van zijn loon een gedeelte voor buitengewone lasten, zooals in het onderhoud van be hoeften der familieleden, mr»~t afdragen, het recht heeft van den werkgever de loon- belastingkaart op te vragen en den inspec teur der directe belastingen te verznev«n er op aan te teekenen, hoewel het belas tingvrije bedrag bedraagt. De inspecteur zal een dergelijke aarteekening slechts kunnen doen voor bedragen, welke meer dan 10 pet. van het loon beloopen. Zoolang de aanteekening niet is ver richt moet voorlooni? de loonbelasting ten vol'e worden betaald. Indien de vertraging in het aanbrengen der aan teekening echter niet te wijten is aan de belastingplichtige zal waarschijnlijk wel terugbeta'irg van het te veel be taalde mogelijk zijn. Kindertoeslag is ook loon. Wordt kindertoeslag bij het loon gere kend? Ja. Kindertoeslag is een deel van het loon. De kindertoeslag van ambtenaren is ook steeds als zoodani| mede belast. Ontheffing wegens dubbele belasting. Hoe kan men de ontheffing wegens dub bele belasting in het in 1941 vallende ge deelte van het loopende belastingjaar aan vragen? De werknemersverklaring, welke door de werkgevers aan de werknemers zullen worden voorgelegd, zijn zoo ingericht, dat men daarop de gedeeltelijke ontheffing (in dien de inkomsten alleen uit loon bestaan is dit een ontheffing voor 1/3) kan aan vragen. Wordt rekening gehouden met de moei lijkheid, dat de termijnen van het loopen de belastingjaar gedeeltelijk samenvallen met die van het volgende? M.a.w. dpnkt de fiscus er aan, dat voor velen op 31 Decem ber pas de eerste termijn vervalt van de loopende inkomstenbelasting? De fiscus denkt er wel aan, doch heeft de zaak nog in studie. Misschien wordt het aantal termijnen wel verlengd. Kan men bij de termijnbetaling Voor het loopende belastingjaar reeds van eiken ter mijn een derde aftrekken, vooruitloopende op de aan te vragen onth<*""-tg? Neen, dat kan niet. Men moet wachten tot de ontheffing verkregen is. Zal er tijd heengaan met de behandeling van deze aanvragen voer ontheffing? Allicht wel. V erwervingskosten. Zijn de verwervingskosten, welke men tot een bedrag van f 100.— mag aftrekken, reeds in de loontabel verwerkt? Ja. Wie dus 3.000.verdient moet in de tabel kijken achter de klasse 3000.en niet achter 2900.De zaak is zoo, dat voor de inkomstenbelasting de overeen komstige bedragen dus hooger zijn, en bij de samenstelling der tabel alles een regel is opgeschoven. Meerdere werkgevers. Hoe gaat het als er meerdere werkgevers zijn? Dan mag iedere werkgever slechts in houden op het loon, dat hij zelf betaalt. Verplichte bijdragen voor pensioen. Is er verandering gekomen in de behan deling van de verplichte bijdrage voor pen sioenregeling? Neen, zij kunnen dus worden afgetrok ken. Zij hebben niets te maken met de 100 verwervingskosten. Wachtgeld is loon. Is wachtgeld loon? De week van 29 Dec. tot 4 Jan. Hoe wordt de week behandeld van 29 Dec. tot 4 Jan.? Op weekloon wordt van deze heele week belasting geheven. Premies aftrekken? Mogen levensverzekeringspremiën wor den afgetrokken? Neen. Ook niet premiën voor begrafenis fondsen en ziektefondsen. Deze vallen ech ter wel voor velen onder het begrip ver wervingskosten. Zijn de premies voor de ziektewet aan de loonbelasting onder./tapen? Het bedrag van de premie ingevolge de ziektewet, dat op het loon van den werkne mer wordt verhaald, geldt niet als loon. De werknemer kan dus uitgaan van de loon- klasse, in welke hij valt na aftrek van deze ziektewetpremie. DE WINSTBELASTING Nog eenige vragen over de winstbelas ting: Wanneer iemand een huis gekocht heeft voor 48000 en de schattingswaarde was op 9 Mei 40000 en hij verkoopt het voor 45000, rekent de fiscus dat dan als 5000 winst of als 3000 verlies? Als drieduizend gulden verlies. Immers men is gerechtigd de aanschaffingsprijs in de plaats te stellen voor de taxatiewaarde. Welke datum geldt voor de waardever- meerderingbselasting? 24 December. Indien dan het goed over gedragen en geregistreerd is, dan valt men er nog buiten. Vallen de opcenten van de winstbelas ting onder het begrip winst? Neen. Evenals de hoofdsom zelf worden ze niet tot de winst gerekend. WAT ANDERE BLADEN DE CONFESSIONEELE BOEREN- VEREENIGINGEN. Uit de Volkskrant: „De voorzitter van het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouwcomité heeft in een vergadering verklaard, dat de enkele tien tallen jaren geleden plaats gevonden split sing in het organisatieleven moest worden aanvaard, maar dat het ideaal van één Ne derlandsche landbouworganisatie nimmer is opgegeven. Uit de vergadering kwam de opmerking, dat de confessioneele bonden destijds zijn opgericht, omdat de algemeene organisaties liberaal waren. Inderdaad: ze waren liberaal, zelfs in de katholieke provincies, en de kleine boeren hadden er niets in te brengen, omdat de landheeren en grootgrondbezitters er de toon aangaven. Daarom heeft pater Van den Eisen de Noordbrabantsche boeren in een christelijke organisatie bijeengebracht. Nu is er een federatieve samenwerking van alle boerenbonden zeer wel mogelijk, ook noodig, maar zoowel de katholieke als de christelijke boeren zullen op het be houd van hun eigen organisatie de hoogste prijs stellen, daar zij in hun geloof de juiste richtsnoeren vinden voor hun landbouwpolitiek en voor hun zedelijk le ven. Die kan een landbouwfront van neu trale samenstelling hun nooit bezorgen". GEEN BAKKERS ARBEID OP DE BEIDE KERSTDAGEN. Naar wij vernemen is bij beschikking van 14 December j.l. van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken nader bepaald, dat de bakkerij-ondernemingen, die gebruik ma ken van de arbeidsvergunning voor de Kerstdagen, in geen geval op den Eersten en Tweeden Kerstdag bakkersarbeid mogen laten verrichten, in welken vorm ook. Waar het hout der manden groeit De tijd is weer aangebroken, dat de hoog opgegroeide twijgen moeten worden afgehakt (Foto Het Zuiden) DE KEKSiKAAKT VAN ANTON PIECK. (Foto: Centr. Prop. Comm. v. d. Kinderpostzegels) Bij de prentbriefkaarten voor het kind, welke dit jaar worden uitgegeven, zijn er twee, welke door den bekenden teeke naar A. F. Pieck geteekend zijn, en waar van er een de Kerstkaart met bij zondere graagte door het publiek gekocht wordt, gezien' de alom groote vraag er Een uitzonderlijk fraaie Kerstkaart! Wie zou deze kaart niet willen bezitten, of wel: er vriend of familielid mee willen verras sen voor een prettig Kerstfeest? En dit is misschien nog wel 't allerbelangrijk ste: Door het koopen bij te dragen tot le niging van den nood onzer misdeelde Ne derlandsche Jeugd. De Kerstkaart van Anton Pieck kome in duizenden handen! U zelf heeft er plezier van, en.... maar vult u dit zélf maar in! Wij willen niet in herhalingen vervallen! DANK. Een van de vreemdste eigenaardig heden der menschelijke ziel is niet zoozeer de hebzucht, maar het plotse ling dooven van de begeerte als het begeerde bezit geworden is. Dat ih niet zoo geleerd, als het er uitziet. Zoo zijn wij allen. Als wij een maal hebben gekregen waar wij zoo lang al onze zinnen op hadden gezet, is de bekoring, die er van uitging, voor een groot deel al verdwenen. En het is ook alweer een goed ge volg van dezen barren tijd, dat wij ons wat meer leeren ontzeggen, dat wij niet direct maar willen hebben, wat ons bevalt, dat wij, kort gezegd, iets leeren offeren. Als wij uit dezen t(jd dit goed zouden leeren, eerst dan zou er goede hoop bestaan, dat wij gaan naar een betere maatschappij. Maar er is in die vreemde mensche lijke eigenschap nog iets anders, waar op ik wijzen wil. Als de mensch ontvangen heeft wat hij begeerde, is hij er niet altijd dank baar voor. Er groeit een bloem voor ons, wij plukken die -en denken nooit aan den Schepper ervan. Wel zijn wij er heel gauw bij om hemel en aarde te bewegen als ons leed overkomt. En als de aarde ons niet helpt, moet de hemel het maar doen. Ik wil alleen maar dit zeggen: de menschen nemen niet den tijd om God te danken voor de auto, die zij kregen, zij vloeken alleen als de carburator verstopt is. of als zij geen benzine krijgen. En dat moeten wij hoog noodig eens afleeren WINTERHULP^FNEDERLAND Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V., A'dam. Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877 gc brengt geluk in veler leven. De directeur-generaal van de Winter hulp Nederland maakt bekend, dat de hou ders van de te hunnen name gestelde waardebons bij het aanbieden van deze bons aan den winkelier ter verkrijging van levensmiddelen, kleeding of brandstoffen, tegelijkertijd hun identiteitsbewijs moeten toonen. Ter voorkoming van moeilijkheden of vergissingen vergete men dus niet zijn identiteitsbewijs mede te brengen. SPOORBOOMEN WAREN NIET GESLOTEN Drie dooden, negen ernstig gewonden. Doordat de spoorboomen niet geslo ten waren, is vanochtend onder Bo- cholts een autobus met mijnwerkers' door den trein gegrepen, waardoor drie menschen werden gedood en negen ernstig gewond. Omstreeks vijf uur reden drie autobussen met mijnwerkers van Bocholts raar de mijn onder Bocholtserheide. De bussen moe:ten den spoorwegovergang passeeren. De hoo rnen waren niet gesloten. De eerste bus was den overweg reeds voorbij, toen men een geweldigen klap hoorde. Het bleek, dat de tweede wagen door een trein, welke in de richting Aken reed, was gegrepen. De gevolgen waren verschrikkelijk; drie mijnwerkers waren op slag gedood, en ne gen ernstig gewond. Geestelijke- en genees kundige hulp was spoedig ter plaatse. De lijken zijn naar het klooster in Bocholts vervoerd, terwijl de gewonden naar het ziekenhuis in Heerlen zijn overgebracht. De gedoode mijnwerkers zijn de 64-jarige H. Meisters, geboren te Maastricht, de 31- jarige J. Meesters en de 39-jarige J. H. Du- moit, zij woonden in Bocholts.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1