RECHTZAKEN SPORT WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Wachtend op een maaltijd. - Wintersche decoratie van een der hekken langs de grachten in de hoofdstad (Foto Po* Holi.nd) Haagsche Politierechter Onwettige koffiehandel. C. de B. te Leiden, had in Juli van ïit jaar 40 pond gebrande koffie verkocht poor 52, waardoor hij zich aan twee overtredingen had schuldig gemaakt, n.l. het verkoopen van de koffie zonder daar voor de vereischte bonnen te ontvangen en het te duur verkoopen van de koffie. Verdachte voerde aan, dat dadelijk na het tot stand komen van de transactie, deze weer ongedaan gemaakt was, doordat het geld weer terug was gegeven. Het was en bleef evenwel een onwettig handeltje, waarvoor de Officier een geld boete van 50 subs. 50 dagen eischte. Het vonnis werd een geldboete van 20 subs. 30 dagen. L. van V. te L e i d e n was ook debet geweest aan dezen koffiehandel met dat verschil, dat hij dezelfde koffie op zijn beurt weer verkocht had voor f 70. „Ik wilde een kennis aan wat koffie hel pen", was de verdediging van verdachte. Politierechter sarcastisch: „Buitengewoon Lefdadig en dan zoo goedkoop, voor 70." De Officier eischte een geldboete van 25 subs. 25 dagen en de uitspraak werd 20 subs. 20 dagen maar met verbeurdver klaring van de opbrengst van de koffie, dus van de 70. Benzine zonder bon. T. H. B. V. vrachtrijder te Alphen a. d. R n had om zijn bedrijf op gang te houden benzine zonder bon gekocht, dus moest hij nu terecht staan. De eisch werd een geldboete van 5. subs. 5 dagen maar omdat verdachte ver schillende „stroppen" heeft gehad in zijn bedriif werd het vonnis een geldboete van 7.50 subs. 15 dagen. C. van L. te Bodegraven moest voor een zelfde feit terecht staan Hij vertelde, dat de pomphouder zelf bij hem gekomen was met het aanbod om nog wat benzine te koopen. Hij was er op ingegaan en daarvoor had hij zich te verantwoorden. De eisch werd een geldboete van 15 subs. 15 dagen en de uitspraak 7.50 subs. 15 dagen. De garagehouder J. H. J. W. te Zoe- terwoude had zich voor een dergelijk feit te verantwoorden. Eicch een geldboete van 15 subs. 15 dagen. Uitspraak 7.50 subs. 15 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK Teen de winter kwam. A. H. P. uit L e i d e n was op 7 Novem ber van dit jaar, des morgens uit de ge vangenis ontslagen en des avonds zat hij er al weer in. Hij had blijkbaar gebrek aan een winterjas en was een openbare lees zaal in Den Haag binnen gewandeld. In de kleedkamer had hij rustig zijn keus be paald en een prachtige winterjas plus een paar handschoenen weggenomen, Hij dacht dus uit de koude te ziin i_n dat is hij ook werkelük. want de Officier eischte voor dezen diefstal 8 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 31 December. Rijwieldiefstal. A. B., afkomstig uit Leiden had in Den Haag een onbeheerd staande fiets weg genomen. Hij had al eens meer een rijwiel weggenomen en daarvoor 6 maanden ge- van «en is straf gekregen. De Officier was van meening, dat deze straf niet geholpen had, reden om thans een jaar gevangenisstraf te eischen. Uitspraak 31 December. JEUGDIGE KANTOORBEDIENDE VOOR LANDGERECHT. Wegens verspreiding van geruchten. Het A.N.P. meldt: Voor het Duitsche landgerecht heeft gis teren terechtgestaan een 43-jarige Haag sche koopman. Op 21 Augustus was be klaagde op de Hoefkade twee kennissen tegengekomen van wie één voor de Duit sche weermacht werkte. De koopman heeft toen, zooals uit het getuigenverhoor bleek, tegen dezen beleedigende woorden ge bruikt. De aangesprokene heeft daarop ge antwoord, dat hij geen ander werk kon krijgen en hij vroeg den koopman of deze hem aan werk kon helpen, waarop be klaagde zei: „Ga jij maar naar Hitier!" daaraan een grove beleediging voor den Führer toevoegende. Beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde, beweerde dat hij op den bewus- ten dag zelfs niet in Den Haag was en zocht in de beschuldiging een uiting van wraak v^n den getuige, wien hij vroeger een vrouw afhandig heeft gemaakt. De General Staatsanwalt dr. 'Koblitz wees er in zijn requisitoir op, dat beklaag de zeer agressief is opgetreden en zonder eenige oorzaak met beleedigingen is aan gevangen. Spr. noemde het een groote on beschaamdheid, dat in deze tijden een Jood beklaagde is Israëliet anderen het verwijt durft te maken, dat zij voor de Duitsche weermacht werken. Daarom is het noodig, dat aan dergelijke men- schen voor langen tijd het zwijgen wordt opgelegd. Daarbij komt dan nog de zeer ernstige beleediging van den Führer, wel ke de Duitschers niet ongestraft kunnen laten. In verband met den ernst van het feit vorderde spreker een gevangenisstraf van twee jaren. De rechter, de heer Jop- pich, kon zich met dezen eisch vereenigen, doch bracht bij het uitspreken van het vonnis vijf weken voorarrest in mindering. Vervolgens stond terecht een 17-jarige kantoorbediende, die werkzaam is bij het hoofdbestuur der P.T.T. Deze was door een van zijn collega's aangeklaagd, wegens het verspreiden van geruchten. Deze colle ga had allerlei uitlatingen van den be klaagde in een boekje genoteerd, doch wist zich, daar hij bij het getuigenverhoor dit boekje niet mocht raadplegen, niet veel meer daarvan te herinneren. Aan beklaag de was ten laste gelegd, dat hij op zijn af- deeling had verteld, dat in Duitschland de vlaggen halfstok hingen, omdat er een hooge autoriteit zou zijn gestorven. Voorts dat 3000 Duitsche soldaten zelfmoord had den gepleegd. En ten slotte, dat men on- genoode gasten er weer uit moest gooien. De beklaagde erkende alleen de uitla ting in zake het halfstok vlaggen. Hij ver klaarde echter dit niet te hebben gezegd met de bedoeling om beleedigend te zijn. Het praatje ging algemeen en hij wist niet, dat hij onwaarheid sprak. Staatsanwalt dr. Koblitz waarschuwde in zijn requisitoir ernstig tegen het ver spreiden van lichtzinnige geruchten, zij bederven de stemming en brengen on rust. Aan de persoonlijke vrijheid van de Nederlanders zijn uit den aard der zaak grenzen, wanneer het gaat om de belan gen van Duitschland, en daarbij dient men er ter dege rekening mede te houden, dat men een ander niet in zijn eer aan tast. Mede met het oog op de jeugd van beklaagde en tevens omdat we hier niet met al te ernstige gevallen hadden t.e doen, wilde spr. thans nog een milde straf vragen en wel twee weken gevangenis straf met een geldboete van 30. De verdediger, mr. Wyckerheld Bis dom wees er in de eerste plaats op, dat het hier niet gaat om beschimpingen of geruchten welke beleedigend zijn voor de Duitsche weermacht, doch dat het slechts onbeteekenende praatjes waren, die be klaagde ook weer van anderen had ge hoord. Spr. wees voorts op de jeugd van beklaagde, die heden zijn achttiende ver jaardag viert en wiens oordeel over het gebeuren nog niet voldoende is gevormd. Daarbij komt, dat hij geenszins den opzet heeft gehad om onware praatjes rond te vertellen en hij is daarmede dan ook on middellijk, toen hem op het verkeerde daarvan werd gewezen, opgehouden. Rechter Joppich nam bij de motiveering van zijn vonnis aan, dat bij beklaagde geen opzet heeft voorgezeten, terwijl tevens in aanmerking werd genomen, dat beklaag de nog jeugdig is en daarom den ernst van het verspreiden van onware geruchten nog niet ten volle heeft kunnen beseffen. Spr. hoopte dat deze vervolging voor beklaag de en ook voor anderen in de toekomst een ernstige waarschuwing moge zijn, want in den vervolge kan niet meer mild worden opgetreden. Op grond van een en ander werd be klaagde veroordeeld tot een geldboete van twintig gulden. Ten slotte stonden nog terecht twee ar beiders uit Best, van wie de een een ge vonden Nederlandsch pistool aan den an der had verkocht. Beide beklaagden wer den veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek van drie en een hal ve maand voorarrest. ZES JAAR GEëlSCHT TEGEN VADER DIE KIND DOODDE. Gisteren stond voor de rechtbank té Amsterdam een vader terecht, die zijn kind van vier maanden door verstikking opzettelijk zou hebben gedood. Het kind was in den nacht van 6 op 7 April j.l. overleden. De buren, die als getuigen optraden, hadden zich herhaaldelijk aan het gedrag van de ouders geërgerd. Het kind werd verwaarloosd en vervuilde. Ook de voeding liet te wenschen over. De kinderwagen had het ouderpaar reeds verkocht. De man had verklaard, dat hij onschul dig was. Hij had het kind, dat lastig was en huilde, in de kussens gedrukt. Tot zijn schrik bleek het tengevolge hiervan over leden te zijn. De man was bij de behande ling van de zaak niet aanwezig. Een arts, die als deskundige werd ge hoord, verklaarde, dat de dood door ver stikking was ingetreden. De Officier van Justitie, mr. Kleene, eischte wegens moord zes jaar gevangenis straf. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak in deze zaak doen. NEDERL. VOETBALBOND. Onderafdeeling Leiden. Uitslagen van Zaterdag 14 December. Ie klasse: RCL 1—Quick B. 1 4—3. 2e klasse A: Noordwijk 2Rijnsb. Boys 2, R. B. 2 niet opgekomen. 3e klasse: Quick B. 4—Noordwijk 5, Q. B. 4 niet opgekomen. Uitslagen van Zondag 15 December. 2e klasse A: Rouwkoop 2AOV 1 34. Afdeeling R. K. Elftallen. 2e klasse: WL 2Docos 2 03. AMSTERDAMSCH ELFTAL- ZWALUWEN. Op den Tweden Kerstdag wordt in het Ajaxstadion de wedstrijd Amsterdamsch elftalde Zwaluwen gespeeld. De samenstelling van het Amsterdamsch elftal luidt als volgt: doel: Ferwerda (Blauw Wit), achter: Wilders (Blauw Wit) en van Stoken (DWFS), midden: Stijger (Blauw Wit), Melchers (DWS) en Fanger (DWS); voor: Draeger (DWS), Fischer (Ajax), de Ruiter (de Volewijckers), Ha- zeweyer (AFC) en Bergman (Blauw Wit). VIERTALLEN-COMPETITIE „DE SLEUTELS" Na de op 17 dezer gespeelde partijen is de stand van de competitie als volgt: Serie Rood: Staal Bleuzé 3 Rijnbende 3 Leujes 4 Kuenen 4 Kemperman 2 Serie Zwart: Van Tuijn 4 Laken 4 Vrijenhoek 4 Verboog 4 Leeuwin v. Wingen 4 4 7170 2160 2080 300 3200 50 4530 7840 5690 430 2460 850 8020 3200 270 430 2810 4 2990 4220 160 8970 1 3 4510 1 Donderdag 19 December a.s. les- en clubavond. De viertallen-competitie zal met het oog op de invallende feestdagen pas op 7 Januari 1941 worden voortgezet. BILJARTEN LISSER BILJARTKRING. Voor de competitie der Lisser Biljart Kring speelden de vereenigingen Concor dia- I en Piet Gijzenbrug 2 met het volgen de resultaat: part. pnt brt. h.s. gem. A. Vink (P.G.). 64 43 13 28 3.30 J Wassenaar (Conc.) 120 120 13 29 9.23 Jac. v. Kampen 46 46 16 9 2.87 P Kerkvliet 69 44 16 9 2.75 L. Meeuwissen 30 30 19 7 1.57 C Borg 45 25 19 4 1.31 H Hoogervorst 45 45 26 11 1.73 T Ewijk 54 40 26 10 1.53 P. Gijzenbrug Concordia 2 punten. Het resultaat van den wedstrijd P. Gij- zenbrug I en P. Gijzenbrug II luidt: C v. d Berg 70 54 32 7 1.37 Jac. van Kampen 46 46 32 7 1.43 Th. v. d. Berg 81 81 33 10 2.45 A C. Vink 64 64 33 11 1.93 M van der Berg 60 60 22 10 2.72 Jj Meeuwissen 30 22 22 5 1.— A Hoogervorst 64 64 20 16 32.0 H Hoogervorst 45 23 20 5 1.15 Piet Gijzenburg I 5 en idem II 3 punten. DAMMEN DAMKAMPIOENSCHAP VAN LISSE. Door het comité tot het organiseeren van net Damkampioenschap van Lisse is be sloten om evenals verleden jaar wederom wedstrijden te houden voor de damliefheb bers "van Lisse. Het ligt in de bedoeling om een eerste en tweede klasse samen te stellen. Het bestuur heeft zich reeds in verbinding gesteld met de beide plaatselijke damvereenigingen P D. L. V. en „Ontwikkeling". De inschrij ving voor dit tournooi kan geschieden tot 31 December a.s. Begin Januari Pullen de wedstrijden een aanvang nemen. HOCKEY EENHEID IN DE HOCKEY-SPORT. Het bestuur van den Nederlandschen Hockeybond deelt mede, dat ter verkrij ging van eenheid in de hockeysport in Ne derland, de Nederlandsche Dames Hockey bond, de Zuid-Hol1.andsche Hockeybond en de Zuid-Nederlandsche Hockeybond, wel ke beide laatste bonden reeds als gewes telijk lid bij den Nederlandcshen Hoc keybond waren aangesloten, zijn ontbon den en in hun geheel opgenomen in den N. H. B. hen fraaie sprong van een der deel neemsters aan de cross country, welke dezer dagen in de omgeving van Hilvarenbeek werd genouden (Foto Het Zuiden) Hierdoor zijn alle hockeyspeelsters en -spelers in één organisatie vereenigd, waar van de leiding voorloopig berust bij het bestuur van den N. H. B., aangevuld met de presidente van den voormaligen N. D. H. B. Een en ander is geschied in overleg en met volledige instemming van den regee- ringsadviseur inzake sportkwesties, den heer K. J. J. Lotsy. Onderhoud met den heer Quarles van Ufford. Nu de fusie in de hockeysport een feit is geworden, heeft het A. N. P. zich ge wend tot den secretaris van den Ned. Hoc key Bond, den heer Quarles van Ufford, om eens na te gaan wat de gevolgen zullen zijn van deze samenvoeging. Veel zal er niet veranderen, aldus de heer Quarles, daar de verschillende bonden als onderafdeelingen werkzaam zullen blijven. Het verschil is hierin gelegen, dat de besturen van deze onderafdeelingen re kening en verantwoording zullen moeten afleggen aan het nieuw te vormen hoofd bestuur. Voor den huidigen Ned. Dames Hockey Bond en den Heeren Hockeybond is er al leen verandering op financieel gebied te verwachten. Zij zullen een subsidie van het hoofdbestuur ontvangen om hun werk zaamheden te verrichten. Deze werkzaam heden blijven overigens precies dezelfde als zij altijd geweest zijn, b.v. de competi ties worden op de gewone wijze samenge steld en ook het programma zal door het eigen bestur in elkaar gezet worden. Uiteraard zullen er kwesties komen, die beider belang raken, maar deze zullen in algemeen overleg behandeld worden. Voor den tegenwoordigen Zuid-Holland- schen en Zuid-Nederlandschen Hockey- Bond kan de fusie gunstig zijn. Het zal waarschijnlijk in de toekomst mogelijk zijn, via het spelen in deze bonden te ko men in den grooten bond, een promotie, die tot dit moment niet mogelijk was. De be doeling is, voor de heeren ook in andere deelen van ons land dergelijke onderafdee lingen te vormen, daar het anders voor vereenigingen b.v. in Noord-Holland en Het Gooi wel heel gemakelijk zou zijn om in den grooten bond te komen. Nu de hockey sport zich de laatste jaren steeds meer uit breidt, is de vorming van deze onderafdee lingen op een basis, dig reeds jaren in de Nederlandsche voetbalwereld bestaat, hoogst noodzakelijk geworden. De lagere elftallen en de eventueele nieuwe vereeni gingen zullen dan eerst in deze onderaf deelingen moeten toonen of zij sterk genoeg zijn om hooger op te komen. Een soort decentralisatie dus, zoo eindigde de heer Quarles, die ongetwijfeld in het belang van de hockeysport zal zijn. De Aalsmeersche kweekers zijn begonnen me» de verzending van snijbloemen en b oeiende potplanten de Kerstdagen. - Teneinde de uiterst teer# gewassen tegen vorst te beschermen, zijn extra verpakkingsmiddelen noodzakelijk (Foto Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8