OPENT REK. COURANT Land- en Tuinbouw De Gouden Sleutel WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Qemengde Siexicfiten KIND DOODGEREDEN. Te Nijmegen is twee dagen geleden een zevenjarig jongetje E. S. bij het spelen door een vrachtauto gegrepen en zwaar ge wond. De knaap had een zware hersen schudding opgeloopen. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht en is daar thans aan de gevolgen overleden. UIT DE DERDE VERDIEPING GEVALLEN. By het ramenlappen viel een juffrouw rit de Waalstraat te Amsterdam gisteren uit het raam van de derde verdieping. Zy had, alle pessimistische verwachtin gen ten spijt, slechts een ontwrichten bo venarm opgeloopen. Ter behandeling werd zy naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis overgebracht, waar de arm in het lid getrokken werd. Vervolgens kon de vrouw per taxi huiswaarts gaan. DE MOORD TE AMSTERDAM. Omtrent den moord op den heer Nebig te Amsterdam vernemen wij nog dat het hoofd zes steekwonden toonde, n.l. drie steekwonden bij den slaap aan het voor hoofd, twee in het achterhoofd en een in den schedel. De moordenaar moet dus wel in het wilde weg gestoken hebben en blijkbaar is men bij de berooving haastig te werk gegaan, want twee gouden man- chetknoopen en een gouden ring werden nog op het stoffelijk overschot aangetrof fen. Voorts was de overjas, waarin het geld waarschijnlijk zat, gestolen, terwijl colbert en vest open waren. Waarschijnlijk is de vermoorde met het hoofd voorover in het water geworpen want het hoofd zat vol modder toen het lijk uit de Heerengracht bij de Harten straat werd opgehaald. De G. G. D.- heeft het naar het Binnengasthuis vervoerd. De chèque ad 400, die de heer Nebig bij zich had en die ook gestolen is, is in middels geblokkeerd. Een getuige heeft zich aan het bureau Marnixstraat aangemeld, met de mede- deeling, dat hij den heer Nebig in Den Haag op 8 November om 12.54-in den trein heeft zien stappen. Nagegaan wordt nu wat de heer Nebig des middags in Amsterdam heeft gedaan. MOEDIG GEDRAG VAN POLITIEAGENT. Tijdens den hevigen storm op 6 Decem ber 3.1. kreeg de wachtcommandant van het politiebureau aan den Gevers Dey- nootweg te Scheveningen bericht, dat er in de buurt van de pier een voorwerp in zee dreef, dat veel op een mijn leek. De agent van de Haagsche politie F.. Bouman, die reeds vele jaren te Scheveningen dienst doet en dus met de zee wel ver trouwd is, kreeg opdracht' eens te gaan kijken. Het zeewater stond tegen de muur van den boulevard aan en inderdaad zag de agent, toen hij een paar treden de strandtrap was afgegaan, een donker voor werp drijven, op korten afstand van den muur. De storm zwiepte het projectiel in de kokende zee heen en weer en dreigde het tegen den muur te gooien. De agent kon op het laatste moment het voorwerp, dat een dieptebom bleek te zijn, grijpen en met beide handen droeg hij de ongeveer 25 kg. zware en 70 c.m. lange bom naar boven, waar er een politiewacht bij werd ge plaatst. Den volgenden ochtend is het gevaarlijke projectiel door Duitsche mili tairen naar elders vervoerd. Een woord van lof past hier ongetwij feld voor het moedige gedrag van -agent Bouman, die getrouwd is en vier kinderen heeft. AMBTENAREN VAN DEN KEURINGS DIENST AANGERAND. Om frauduleus geslacht varken te bemachtigen.. In den nacht van Maandag circa kwart voor twaalf zijn twee ambtenaren van den vleeschkeuringsdienst te Loosdrecht, die 't vleesch van een frauduleus geslacht varken in beslag hadden genomen en dit naar Hil versum vervoerden, op den weg tusschen Hilversum en Loosdrecht door eenige man nen aangevallen. Er ontstond een vecht partij, welke eindigde toen de gealarmeer de Hilversumsche politie ter plaatse ver scheen, en de aanranders wegvluchtten. De Hilversumsche keurmeester R. en De G. hadden Maandagavond in Loosdrecht 'n frauduleus geslacht varken opgespoord. Nadat proces-verbaal u as- opgemaakt, keer- den zij omstreeks half twaalf terug naar Hilversum, het inbeslaggenomen vleesch meevoerend in een aanhangwagentje ach ter een motorfiets. Op den Loosdrechtscheweg nabij de Hil versumsche rioolwaterzuiveringsinstalla tie werden zij door een vijftal met knup pels gewapende mannen overvallen. De ambtenaren verdedigden zich en een hevige vechtpartij ontstond. De bewoner van een der nabijgelegen huizen hoorde het lawaai van de vechtpartij en alarmeerde de poli tie, die snel per motor ter plaatse ver scheen. Bij nadering der politie namen de aan vallers ijlings de vlucht in de richting Loosdrecht. Zij wisten allen in het nach telijk duister te ontkomen, zonder even wel iets van het vleesch bemachtigd te hebben. De beide ambtenaren hadden verschil lende verwondingen in den strijd opgeloo pen. R. had o.m. een schop tegen dijbeen en onderlijf gekregen, zoodat hij op den grond lag en niet meer kon loopen. Hij werd per politiemotor naar zijn woning vervoerd. Het vleesch werd onder politie toezicht naar het abattoir te Hilversum overgebracht. De recherche heeft bij haar onderzoek verschillende kleedingstukken, welke de daders bij hun vlucht achter lieten, gevonden. In samenwerking met de Loosdrechtsche politie wordt het onderzoek naar de dieven voortgezet. ZWENDEL MET OBLIGATIES. Inval in een bank te Amsterdam. De justitie heeft gisteren te Amster dam een inval gedaan bij de N.V. Cre- diet- en Obligatiebank, gevestigd in de P. C. Hooftstraat aldaar. De inval werd ge daan door den substituut-officier mr. Jacob, den rechter-commissaris mr. Lange- meyer en inspecteur Dijkstra van de afdee- ling Handelsrecherche van het hoofdbu- reau van politie. Het kantoor in de P. C. Hooftstraat was echter door de houders van de bank, die een familiezaak is, eigen dom van de familie S., reeds leeggehaald. De boeken en bescheiden waren onderge bracht in een gehuurd kamertje op een der Amsterdamsche grachten. Alle boeken en papieren zijn in beslag genomen en naar het hoofd bureau van politie vervoerd. De bank verkeerde sedert 1935 in liqui datie. In 1925, dus tien jaar voor de liquida tie werd aangevangen, gaf deze N.V. de z.g. Oranjekruis-obh'gatieleening uit. Op de mantels van de stukken stond gedrukt „ten laste van en gegarandeerd door de N.V. Hollandsche Crediet- en Obligatie- bank". De stukken gaven 5 procent rente, doch na het uitbreken van den oorlog is het uitbetalen van de rente stopgezet, zoo genaamd omdat zich zoovele obligatie- houders in Indië bevinden en men bij de bank van het standpunt uitging „gelijke monniken, gelijke kappen". Het vermoeden bestond echter, dat de bank is „leeggehaald". Voorts zal een on derzoek worden ingesteld naar de afbeta lingszaken, welke deze bank pleegde te be- 4505 handelen. De stukken van de N.V. werden voor honderd gulden per stuk, ook op af betaling, geleverd. Bovendien gaf de bank premie-obligaties in groepen uit, waarbij o a. de obligaties Oranjekruis, een Congo- lot en een Belgische premie-obligatie, voor 180 gulden contant. De werkelijke waar de was veel minder, maar deze groepen premie—obligaties konden ook op een tien jarig crediet worden gekocht voor niet minder dan driehonderd gulden. De koo- pers waren nog steeds bezig hun „koopje", dat misschien dertig gulden waard is, af te betalen. Justitie en politie zullen thans een uit voerig onderzoek instellen om na te gaan in hoeverre hier sprake is van zwendel- practijken. Arrestaties zijn tot op heden nog niet in deze zaak gedaan. UITGEBREIDE KETTINGHANDEL ONTDEKT. Vier personen in arrest gesteld. De vorige week werden door de politie te Hengelo (O.) drie personen op heeter- daad betrapt, toen zij bezig waren een vat olie van een terrein a. d. Pruissischen Veld weg te ontvreemden. De dieven, K. Sch. en N geheeten, werden naar het politiebu- reau overgebracht en aan een langdurig verhoor onderworpen. Daaruit bleek, dat zij deel uitmaakten van een uitgebreiden kettinghandel van goederen, die alle van diefstal en braak afkomstig waren, als koffie, thee. chacolade enz. De drie aan gehoudenen deden de goederen over aan een zekeren Z. uit Oldenzaal, die zich met den verkoop belastte en in zekeren B. uit Enschede een gretigen afnemer vond, ondanks het feit, dat een pond koffie voor 2.50 en een pond thee voor 5.van de hand ging. Uit het onderzoek is tot dus ver komen vast te staan, dat B. in totaal voor de gestolen goederen ruim 1000 be-' taalde. Behalve de genoemde K., Sch. en N zijn ook de handlanger Z. en de heler B. in hechtenis genomen. Het uit den ket tinghandel ontvangen geld is door de po litie in beslag genomen, evenals enkele sou venirs, die de aangehoudenen voor hun fa milieleden haden gekocht. INBREKER HIELD ZICH SCHUIL. Bij ontvluchtingspoging werd hij gegrepen De politie te Hoogeveen heeft een goe de vangst gedaan door de arrestatie van zekeren P. J. B., een goeden bekende van politie en justitie. Eenigen tijd geleden werd te Hoogeveen ingebroken in een siga renwinkel, waarbij 150 gulden werd ont vreemd. Dezer dagen werd door weer ingebro ken. nu in de coöperatie. De buit bedroee 40 gulden. Uit de manier waarop de inbra ken werden gepleegd, vatte de politie aan stonds verdenking or> tegen B., doch daar deze in geen maanden in de omgeving was gesignaleerd, leek deze verdenking aan vankelijk twijfelachtig. Het vortgezette on derzoek bracht evenwel aan het licht, dat B. zich sedert Paschen schuil had gehou den in een café te Hoogeveen. Dit huis werd nu omsingeld en toen B., aldus in het nauw gedreven, door een raam trachtte te ontvluchten, werd hij onder hevig verzet gearresteerd. Hij bekende de inbraak in de coöpera tie, doch wilde niet toegeven, dat hij ook in het sigarenmagazijn zou ïxebben inge broken. De man is op transport gesteld naar Assen. L. T. B. Na de openingsrede, welke de voorzitter, de heer G. W Kampschöer, op de alge- meene vergadering van den R.K. Diocesa ne Land- en Tuinbouw Bond heeft gehou den en waarmede de vergadering met een langdurig applaus haar instemming had betuigd, herinnerde de bondsadviseur prof. A. H. P. Cleophas aan de pauselijke on derscheiding .welke de voorzitter kort ge leden mocht ontvangen. En hij greep deze gelegenheid aan om de vele verdiensten van den heer Kampschöer nog eens in het daglicht te brengen en hem voor zijn groot en onbaatzuchtig werk namens de leden van den bond te bedanken. Voordat de vergadering zich weer met de agenda ging bezig houden .sprak nog Pater de Groot uit Bergen een behartenswaardig woord over het retraitewerk. Na ampele discussie werden de rekenin gen over 1939 en de begrooting voor het jaar 1941, welke sluit met een bedrag van 45.180 vastgesteld. Bij de ingekomen voorstellen was er een van de afdeeling van Leimuiden, om bij de bevoegde instan ties met klem aan te dringen op het on verwijld nemen van maatregelen, even tueel wettelijke bepalingen vast te stellen, dat de renten van bestaande hypotheken, opgenomen gelden bij banken en dergelij ke op boerderijen, tuinderijen of bloemis terijen enz. maximaal 3 pet. mag bedragen. Naar aanleiding van dit voorstel hield de algemeen secretaris, de heer C. A. J. van Baar, een korte uiteenzetting over de be doeling van de jongste verordening inza ke de pacht- en grondprijzen. Het had spreker verwonderd, dat N.S.B. en Agra risch Front de eer opeischen de eerste te zijn geweest, die daarom hebben gevraagd; vijftig jaar geleden echter heeft pater van de Eisen er reeds voor gestreden. Wij kunnen de verordening met vreugde begroeten .Enkele deelen zijn nog niet ge heel duidelijk, maar eerstdaags komt nog het uitvoeringsbesluit. Veel hangt er van af, of de verordening door de pachtbu- reaux volgens de letter van de wet moet worden toegepast. Nadat spr. nog een toe lichting op de verschillende punten had gegeven, besloot men het voorstel -Leimui den voor kennisgeving aan te nemen. De Bondsadviseur legde in een korte toespraak den nadruk op de belangrijke functie van boeren en tuinders in dezen tijd. Op het oogenblik zijn zij voor een groot gedeelte de dragers van de samen leving en des te grooter is hun verant woording tegenover de gemeenschap. In verband daarmede wees spr. op het be lang van ontwikkeling en voor vakoplei ding van de jongeren. Afgezien van het feit, dat om financieele redenen de Tuin bouwschool te Beverwijk moest worden omgezet in een lagere tuinbouwschool, is er op dit gebied veel goeds ge presteerd. De Landbouwwinterschool in Voorhout is overbezet en van de overige lagere scholen en de landbouw- en tuin- bouwcursussen kan men hetzelfde zeg gen. Den geest, die de L.T.B.-ers van jongs-af aan als goede katholieken hebben ingezogen, hebben zij weten te bewaren en zullen zij ook in de toekomst bewa ren. Zij kennen hun richting, en die rich ting is goed. In de middagzitting, welke gepresideerd werd door den vice-voorzitter, den heer Jac. Groen, hield de heer ir. G. J. Heij- meijer, secretaris van de drie centrale landbouworganisaties, een inleiding over de ordening in land- en tuinbouw, waarin hij zich speciaal bezig hield met het vaste prijzenstelsel, waarover ir. Louwes op de te Arnhem gehouden vergadering van den R.K. Boeren- en Tuinbouwbond heeft'ge sproken. Tenslotte sprak hij over de orde ning in de organisatie, waarbij hij zich voor oogen stelde, dat de taak der vrije organisaties in de toekomst, als eenmaal de bedrijfsorganen zullen zijn gevormd, nog belangrijker zal zijn dan zij nu al is. Vooral hierom, zoo zeide hij, omdat de of- ficieele organen zullen worden bestuurd door boeren en tuinders, die door de vrije Radio-programma DONDERDAG 19 DECEMBER 1940 HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch Programma. AVRO. 8.00 Nieuwsberich ten ANP, gramofoonmuziek 9.30 Puszta- orkest (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Rotter- damsch pianokwartet 11.00—11.15 Cy clus „In de schijnwerper" 11.35 De Ro mancers en gramofoonmuziek 12.45 Nieuws- en economische berienten ANP 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste 2.00 Fragmenten uit de opera „Norma" (opn.) 3.00 Voor de vrouw 3.10 AVRO-Aeolianorkest 4.00 AVRO- Musette-Ensemble 4.30 Orgelspel 4.50 Kinderkoren (opn.) 5.15 Nieuws-, eco nomische- en beursberichten ANP 5.30 Omroeporkest en ^olist 6.156.25 Jeugd uitzending 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en slui ting. HILVERSUM H. 301.5 RL KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Wij beginnen den dag 8.30 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Gramofoon muziek 12.15 KRO-Melodisten en solist 12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP 1.001.15 Gramofoon muziek 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 KRO-Kamerorkest en solist 3.15 Gra mofoonmuziek 3.45 KRO-Kamerorkest 4.30 Ziekenpi-aatje 4.45 Gramofoon muziek 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel" 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Voor de jeugd 5.50 Propaganda-toespraak 6.00 Cabaretprogramma 6.457.00 Actueele reportage of gramofoonmuziek en sluiting. KOOTWIJK. 1875 RL NCRV. 7.00 Be richten (Duitsch) 7.15 Gramofoonmuziek 7.307.45 Berichten (Engelsch) 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.10 Schriftlezing en Meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 9.00 Berichten (Duitsch) 9.15 Gramofoonmuziek 11.3011.45 Berich ten (Engelsch) 12.0012.15 Berichten 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.301.45 Berich ten (Engelsch) 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Orgelconcert (opn.) 2.30 Berich ten (Engelsch) 2.45 Zang met pianobe geleiding en gramofoonmuziek 3.30 Be richten (Engelsch) 3.45 Gramofoonmu ziek 4.10 Amsterdamsch salonorkest en gramofoonmuziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP ,5.30 Berichten 5.35 Amsterdamsch salonorkest 6.10 Gramofoonmuziek 6.306.45 Berichten (Engelsch) 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland en nieuwsberichten ANP en sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma 8.00—1915 AVRO programma. 19.15—24.00 Duitsch 2e Programma 8.00—17.00 KRO 17.00—17.15 VPRO 17.15—19.15 KRO 19.15—23.00 KRO (Programma uitsluitend voor Radio-cen trales) 23.0024.00 Duitsch programma. 3e Programma 7.00—19.15 NCRV 19.15—24.00 Duitsch programma. 4e Programma 7.0024.00 Duitsch programma. organisaties zullen moeten worden opge leid. Aan het einde der vergadering sprak nog Rector Beune een begeesterend woord over de organisatie der jonge boeren en tuin ders. FEUILLETON (Nadruk verboden). 21) Terwijl hij sprak leunde hij met zijn rug tegen den muur en zijn gezicht werd zoo grauw-bleek, dat Hilary onwillekeurig haar hand uitstak om hem te ondersteunen. Een oogenblik dacht ze dat Sir Luke zou flauwvallen, maar met groote krachtsin spanning slaagde hij er in zich te beheer- schen, ofschoon hy tegen den muur bleef leunen en zyn adem met korte, hijgende stooten kwam. Haar zuster Clare? herhaalde hij nog eens en zijn oogen waren met een angsti- gen blik op Hilary gevestigd en jij lo geert hier? De laatste woorden leken zoo zonder eenig verband met het eerste deel van den zin, dat Hilary niet wist wat ze er op zeg gen moest. Dat ze op het buiten logeerde was een feit, dat niet voor tegenspraak vatbaar was, maar wat dit te maken had met haar moeders zuster Clare, was meer dan haar verwonderde hersens konden be vatten. Ja, stamelde ze na een lange pauze, ik logeer hier. Mevrouw Derfield is on beschrijfelijk lief voor mij. Zoolang ik wil, mag ik bij haar blijven. En u, ze aarzelde, keek in het verstoorde gezicht voor haar en ging vonrtr ii hon* onk buitenppwnon goed voor mij geweest. Ik heb allang op een gelegenheid gehoopt om u te kunnen bedanken. Mijte bedanken? De woorden werden uitgestooten: de uit drukking in de oogen van den spreker werd nog verschrikter en Hilary verbeeld de zich, dat er een lichte rilling door de slanke gestalte tegen den muur heenvoer. Zal ik u helpen om naar uw kamer terug te gaan? vroeg ze vriendelijk; de ge jaagde en sombere uitdrukking op Sir Luke's gezicht wekte opnieuw haar mede lijden. Ik geloof dat u zich heelemaal niet goed voelt; als u het toestaat kan ik u naar uw kamer brengen. De vastberaden klank in haar zachte stem en de rustige zekerheid van haar op treden, bleven niet zonder uitwerking op den man tegen den muur. Hij stak zijn hand door den arm, dien ze hem toehield en zonder een woord van protest of verontschuldiging, liet hij zich door den langen corridor van den Weste lijken vleugel voeren. Hij steunde zelfs meer op haar dan hij zelf wist en toen het tweetal de open deur aan het einde van de gang bereikt had was Hilary een beet je buiten adem en waren haar wangen rood van inspanning. Er kwam dan ook een uitdrukking van verlichting in haar oogen toen ze Sir Luke naar een grooten armstoel had gebracht, waarin hij zich met een zucht liet neervallen. Zal ik iemand bij u sturen? vroeg het meisje, maar Sir Luke schudde beslist van neen. Ik heb niemand noodig, antwoordde hij hijgend. Ik moet stilzitten en na denken.... nadenken. Zijn stem stierf weg en tot Hilary's niet eerinee ontsteltenis zakte hij ineen.in den grooten stoel. Zijn oogen waren gesloten, de aschgrauwe kleur op zijn gezicht was nog intenser geworden. Toen het meisje snel de kamer rondkeek zag ze op den schoorscheen een karaf brandy en zonder aarzelen bevochtigde zij de lippen van den bewustelooze met het opwekkende vocht en wreef zijn koude vingers in haar eigen warme handen. Ze ging met zichzelf te rade wat het beste zou zijn: hulp te halen of te wachten tot Sir Luke weer bij ken nis gekomen zou zijn; maar terwijl ze nog trachtte het met zichzelf eens te worden, sloeg hij opeens de oogen weer op en ves tigde ze op haar gezicht. Het spijt me erg, stamelde hij; ik mag werkelijk wel mijn excuses aanbieden voor de moeite en den schrik, die ik je be zorg. Ik weet eigenlijk niet precies wat er met me gebeurde; ik geloof dat ik ineens een duizeling kreeg en ik denk Ik geloof dat u zich nog niet heele maal sterk voelt; u bent eventjes buiten kennis geweest dat is alles! zei Hilary rustig en er was in haar kalmeerende ma nier van doen iets zoo moederlijks, dat er een vage glimlach om Sir Luke's lippen kwam, een glimlach die evenwel onmiddel lijk weer verdween. Het gezicht was weer somber en ernstig en Sir Luke's handen bewogen onrustig, als van iemand die pijn heeft. Ik ben niet sterk meer zei, hij en het meisje merkte de bitterheid op, die in zijn stem klonk. Ik kan niet tegen ernstige schokken, tegen dingen die me plotseling uit mijn evenwicht brengen. Het is absurd; het is 'in een .woord absurd! Ik ben geen oude manik ben pas vijftig. Een man hoort nog jong en frisch te zijn op dien leeftijd. Maar ik kan niet meer tegen plot selinge emoties! U zult wel weer gauw heelemaal beter zijn, troostte Hilary weer op haar moeder lijke manier, die iets buitengewoon be koorlijks aan haar wezen gaf. Het duurt altijd een poosje, voordat iemand die on gesteld is geweest, weer heelemaal flink en sterk is en Die doos daar? viel Sir Luke haar bruusk in de rede. Blijkbaar had hij nau welijks geluisterd naar wat ze zei. Die schrijfcassette op die boekenplank. Als je er heen looptze ligt achter de boeken. Hilary volgde de richting van zijn uitge stoken hand en vond het aangeduide voor werp, maar voor zij het kon opnemen, begon Sir Luke al weer over wat anders. Ik dacht dat je Clare was, zei hij, weer in zijn droomerigen toon vervallend, en ik kan niet begrijpen.... Hij ging iets meer overeind zitten en staarde wezenloos in Hilary's gezicht. Ik kanhet nietbegrijpen.... misschien.... wil ik het ook.... niet be grijpen Zijn stem brak in gefluister. Alles wat hij gezegd had was volmaakt onbegrijpe lijk voor het jonge meisje, dat met stijgen de beklemming had toegehoord. Wilde u mij iets over die schrijfcas sette zeggen? vroeg ze met het doel zijn gedachten weer tot de werkelijkheid terug te brengen. Is er iets dat ik voor u kan doen? Ik weet het niet.ik weet het niet Weer streek hij met de hand langs het voorhoofd. Ik geloof dat ikmaat regelen moet nemendat ik alles moet ophelderen. Maar het is mezelf nog niet heelemaal duidelijkhet is allemaal zoo verward in mijn hersens. Hij staarde nog steeds onzeker naar het meisje; in zijn oogen was het hulpe- looze van een bang kind dat om hulp vraagt en Hilary, die er niet in slaagde de beteekenis van zijn onsamenhangende woorden te doorgronden, bleef hem op haar beurt ook verbaasd en ontsteld aan- kyken. Zij was juist op het punt iets te zeggen, toen hij opeens zijn stoel achter uit schoof en met inspanning van al zijn krachten overeind ging staan. Laat ik ze zelf krijgen, kwam het moeilijk over zijn lippen; laat ik de schrijfcassette krijgen.... en dan.... en dan De laatste woorden waren bijna onver staanbaar. Zijn adem ging steeds zwaarder en de verandering op zijn gezicht joeg het meisje angst aan. En voor ze erop ver dacht was, viel hij terug in den stoel, vol komen bewusteloos. Hilary, vreeselijk geschrokken van het loodkleurige, vertrokken gezicht en de rochelende ademhaling, vloog de kamer uit en den corridor door en kwam de hall in op het moment dat mevrouw Derfield ze overstak om naar den tuin te gaan. Wat is er gebeurd, Hilary? Waarom ben je in dezen vleugel van het huis ge weest? Mijn broer. Uw broer is heel naar, hijgde Hilary. Gaat u direct naar hem toe. Er moet ook dadelijk voor een dokter gezorgd worden. Zorg jij daar dan voor! Zeg tegen Frankland dat hij direct met den wagen Dokter Harding gaat halen. De huisknecht was vlakbij, zoodat hij de opdracht onmiddellijk in ontvangst kon nemen en Hilary en mevrouw Derfield liepen samen haastig de lange gang door naar Sir Luke's kamer. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7