De krijgsoperaties in het Westen tDuitbche „SdïneCiftaate" ia actie Göbbels spiezkt te Hamburg De strijd der Italianen Dc kabineisreor- ganisatie in Frankrijk Amerika's hulp aan Engeland Het Driemogend- hedenpact WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BOMMEN VIELEN DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Duitsche Weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: Duitsche motortorpedobooten stieten in den nacht van 15 op 16 December bij een actie in Het Kanaal op een formatie ster kere vijandelijke torpedobootjagers. Na een kort gevechtscontact geraakten de vij andelijke strijdkrachten buiten zicht. Onze motortorpedobooten keerden ongedeerd naar'haar steunpunten terug. De zoo juist met zijn duikboot terugge keerde kapitein-luitenant Kretzschmer bracht op dezen tocht tegen den vijand, naar reeds bekendgemaakt werd, 34.935 brt. vijandelijke koopvaardij-tonnage tot zinken. Daarmede heeft deze officier een totaalcijfer van tot zinken gebracht ton nage bereikt van 252.100 brt. en als eerste duikbootcommandant de grens van 250.000 b.r.t. overschreden. Bij dit cijfer zijn drie vijandelijke hülpkruisers en de Britsche torpedobootjager „Darling" begrepen. In den nacht van 15 op 16 December werd Sheffield door formaties gevechts vliegtuigen opnieuw en met duidelijk waar te nemen resultaten aangevallen. Explosies en een vrij groot aantal branden vielen te constateeren. In den loop van den dag werden als ge volg van 't zeer mistige en nevelige weer slechts weinig vliegtuigen in den strijd ge worpen. Te Londen en op andere plaatsen gelukte het op voor den oorlog van belang zijnde objecten, verkeersinstallaties, als mede op een troepenkamp, verscheidene treffers te plaatsen. Vijfhonderd K.M. ten Westen van Ier land werden twee vijandelijke koopvaardij schepen met bommen aangevallen. Van een schip werd de stuurinrichting beschadigd, het andere schip werd zoo zwaar getroffen, dat men met zijn verlies rekening moet houden. De vluchten van Britsche vliegtuigen naar Duitsch Rijksgebied beperkten zich in den nacht van 16 op 17 December tot Wes telijk en Zuid-Westelijk Duitschland. Te Mannheim werd door explosieve en brand bommen schade aangericht aan gebouwen, O.a. aan het slot en aan een ziekenhuis. In een andere stad werd eveneens een ziekenhuis door bommen getroffen. De in twee fabrieksinrichtingen opgetreden stag natie in de productie is onaanzienlijk. De verliezen onder de burgerbevolking bedra gen tien dooden en vijftig gewonden. Luchtdoelartillerie heeft een Bristol Blen heim en een Spitfire neergehaald. Jagers vernielden een vijandelijke versperrings ballon. Er vallen geen eigen verliezen te vermelden. BOMMEN OP SLOT VAN MANNHEIM Britsche vliegers hebben, zooals reeds kort gemeld, het grootsche slot van Mann heim, een waardevol architectonisch monu ment uit de achttiende eeuw, door bommen zeer beschadigd. De groote zalen uit den keurvorstentij d, waarin kostbare verzame lingen ten toon waren gesteld, zijn door explosieve en brandbommen ernstig ge troffen. In den maanlichten nacht bood het slot, dat een zeer groote oppervlakte beslaat het is een der grootste kasteelen van Europa een doel, dat zelfs van geweldige hoogte van zijn omgeving duidelijk viel te onderscheiden. De Engelschen hadden echter voor het kasteel evenmin eerbied als voor de woongebouwen van de Volks- wohlfahrtin de onmiddellijke omgeving van het slot, die volkomen zinloos in brand in 1720 gelegd. Veertig jaren lang werkte men om het reusachtige bouwwerk gereed te krijgen. Met zijn reusachtige binnen plaatsen, zijn ruime trappenhuizen en de reeksen vorstelijke zalen was het slot tot een indrukwekkend museum geworden. DE BOMAANVAL OP BAZEL Ten aanzien van de bommen, die in den nacht van 16 op 17 December op Bazel zijn geworpen, deelt de Zwitsersche legerstaf nader mede: Om 23 uur werd in Bazel geronk van metoren gehoord, waarop om 23 uur 05 vier hevige ontploffingen volgden. Om 23 uur 14 weerklonken de alarmsirenes uit het naburige Baden, waarop om 23 uur 18 ook in Bazel alarm werd gemaakt. Intus- schen kwamen onafgebroken berichten binnen omtrent het feit, dat bommen ge worpen waren. Het doel van den aanval vormden klaar blijkelijk de spoorweginstallaties ten Oos ten van het centraal station van Bazel. Een bom viel van den Zuid-Oosthoek van het stationsdak op de straat en ontplofte te genover het hotel Bristol, waarbij afge zien van gebroken ruiten en een bescha digden taxameter geen schade van be lang werd aangericht Zwaar getroffen werd de Gundeldinger wijk, waar aan zienlijke schade werd aangericht. In een straat werd een kra+er van twee meter diepte en vier meter breedte geslagen. Een jonge vrouw werd door een splinter in het hoofd getroffen; zij was op slag dood. Om 0 uur 30 weerklonk opnieuw uit het Westen gezoem van motoren; en kort daarop hoorde men drie bommen inslaan in Binningen, waar in een huis een bom het dak doorboorde en een vrouw, be- nevéns haar moeder en dochter, door de neerstortende balken gedood werden. In to taal werden tijdens de beide aanvallen twaalf inslaande projectielen geteld. ZWITSERSCH PROTEST TE LONDEN Het Zwitsersche politieke departement deelt mede: Nadat uit het onderzoek de Britsche nationaliteit gebleken is van de vliegtuigen, welke met schending van de Zwitschersche neutraliteit boven het ge bied van Bazel hebben gevlogen, alsmede de Britsche herkomst van de op het S.B.B.- station van Bazel en de aangrenzende stadswijken geworpen bommen, heeft het Zwitschersche gezantschap ta Londen op dracht gekregen, tegen dit nieuwe bombar dement op een Zwitsersche stad met te meer nadruk te protesteeren, daar de volle maan en de sneeuw het zicht volkomen deden zijn en het den piloten mogelijk maakten, zich te orienteeren. Het gezant schap zal volledige schadevergoeding ver langen en er opnieuw op aandringen, dat alle maatregelen worden genomen om herhaling van deze incidenten te vermijden. FEESTDAGEN TE GIBRALTAR BEPERKT Het agentschap Cifra meldt uit Gibraltar, dat de militaire gouverneur den tweeden en derden Kerstdag, benevens den Nieuw jaarsdag als gevolg van den oorlogstoestand als feestdagen afgeschaft heeft. DANK AAN ARBEIDERS, DIE WERKEN ONDER LUCHTALARMEN. Rijksminister dr. Göbbels heeft gister middag voor het personeel der scheepswerf Blohm und Voss te Hamburg een rede ge houden, waarin hij den thans door Duitschland gevoerden oorlog een volks oorlog in den besten zin van het woord noemde. De strijd tegen Engeland, aldus zeide hij, zal beslissen over leven en toe komst van het Duitsche volk van 80 mil- lioen zielen. Voor het Duitsche rijk be staat geen „terug" meer. Aan de hand van het voorbeeld der bittere twintig jaren na den Wereldoorlog kan elk zich een voorstelling maken van de verwoesting en volksvernietiging, welke de vijanden van Duitschland zouden begaan, indien het hun zou lukken het Duitsche rijk te ver slaan. De daad van Versailles heeft het Duitsche levensgebied op onduldbare wij ze beknot en het Duitsche volk contribu ties van astronomische afmetingen opge legd. De Duitsche arbeider heeft gedurende lange, bittere jaren moeten ondervinden, wat het beteekent een verloren oorlog te moeten betalen. Thans echter strooit het uit diepe wonden bloedende Engeland in zijn wanhopigen toestand kwistig met maatschappelijke beloften voor den tijd na den oorlog. Zijn door de plutocratie be taalde arbeidersleiders prediken een gere organiseerd Europa van het maatschappe lijk vergelijk. Duitschland antwoordt daar op slechts met de vraag: „Waarom heeft Engeland het nieuwe Europa, welks beeld het thans in woorden weergeeft, niet reeds in 1939 geschapen?" Tenslotte bracht de minister den arbei ders dank, omdat zij in weerwil van de vele nachtelijke luchtalarmen hun arbeids discipline onverstoorbaar bewaren. De ar beider, die dag aan dag het pantser der Duitsche bewapening ter zee sterker maakt, kan ook het best getuigen, dat de Britsche nachtbommenwerpers er niet in geslaagd zijn, ook maar op één plaats ge voelige schade aan de oorlogsproductie van Hamburg toe te brengen. AAN HET GR1EKSCHE FRONT De speciale correspondent van Reuter aan de Albaneesche grens meldt: Sneeuw stormen bemoeilijken de operaties aan het Noordelijk front. Den geheelen dag heb ben schermutselingen tusschen voorposten plaats gehad. In de dalen van Skoembi en Devoli ligt twee meter sneeuw. Rond Pogradetz blijft de artillerie actief. Itali- aansche kanonnen beschieten de Grieksche ravitailleeringscolonnes om de voorberei dingen voor een opmarsch naar El Basan te belemmeren. Volgens berichten van de Joego-Slavi- sche grens hebben de Grieken na een intensieve vorbereiding door de artillerie, Zaterdagmorgen bij Tepelena gepoogd door de Italiansche linies heen te dringen. Bij den aanval van de infanterie is het hun ook gelukt 3000 Meter diep door de Itali- aansche linies heen te breken, maar door een tegenaanval zijn zij terstond weer onder zware verliezen tot hun punt van uitgang teruggedreven. De Grieksche rechtervleugel heeft Zondagmorgen zon der succes een poging ondernomen Tepe lena binnen te rukken. De Italianen heb ben alle aanvallen op de stad afgeslagen en door tegenaanvallen zijn de Grieken zelfs iets verder teruggedreven. De Grieken stonden sindsdien op geen enkel punt dichter bij Tepelena, dan l'A kilometer. Zij wachten thans de aankomst van verster kingen af. DE GEVECHTEN IN NOORD-AFRIKA Naar van betrouwbare zijde gemeld wordt, hebben de Engelschen, toen zij bij hun aanvallen voor de eerste maal op de Italiaansche verdedigingslinies aan de Libysche grens stieten, zeer zware ver liezen geleden. Volgens de Maandagavond laat uit Benghasi binnenkomende berichten hebben de Engelschen thans versterkingen, die in hoofdzaak uit Britsch-Indische élite-regimenten bestaan, in den strijd ge worpen. Het schenen Mohammedaansene regimenten te zijn, want de soldaten had den het hoofd bedekt met een tulband en droegen een baard met gevlochten haar. Velen dezer Indiërs zijn in het gevecht door dc Italianen gevangen genomen. Volgens persberichten krijgt men den indruk, dat de Engelschen als gevolg van den hevigen regenval op vele plaatsen Indische inboorlingen troepen in den strijd hebben moeten werpen, in plaats van de gemotoriseerde eenheden, die zij tot dus ver gebruikten. Deze regimenten inboor lingen hebben plotseling een grootere be- teekenis gekregen dan ooit sedert het be gin van den oorlog in Afrika. In hoofdzaak zouden de Indische regimenten de plaats moeten innemen van de Nieuw-Zeeland- sche regimenten, die tot dusver bij de aanvallen in de voorhoede stonden. Blijkbaar hebben de Italianen in den driehoek, welke door de sectoren Solloem— fort Capuzzo en Bardia gevormd wordt, hun strijdkrachten samengetrokken om den Engelschen opmarsch te stuiten. DUITSCHE GEZANT KWAM POOLS HOOGTE NEMEN Te Berlijn is men verrast door de plot selinge verwijdering van Laval uit de Fransche regeering; men kent de motieven niet, welke tot deze stap hebben geleid. Met de bedoeling om opheldering te verkrijgen, heeft gisteren de Duitsche am bassadeur te Parijs, Abetz, te Vichy een onderhoud gehad met maarschalk Pétain. Gistermiddag, aldus meldt D.N.B., werd ambassadeur Abetz, die uit Parijs arri veerde, door maarschalk Pétain in het paviljoen Sevigne ontvangen. Gedurende het laatste halfuur werd aan het onder houd ook door Laval deelgenomen. De be sprekingen van den ambassadeur met Pé tain duurden in totaal meer dan drie uur. Na afloop heeft de maarschalk ter eere van Abetz een maaltijd gegeven. FLANDIN HEEFT ANGINA Naar uit Vichy gemeld wordt, is de mi nister van buitenlandsche zaken. Flandin, ROOSEVELT GEEFT ZIJN MEENING WEER. In de gisteren gehouden persconferentie te Washington heeft president Roosevelt zich uitgesproken over de kwestie der Amerikaansche hulpverleening aan Enge land. Roosevelt gaf als zijn meening te kennen, dat een versterking der militaire macht van Engeland tevens de beste ver dediging vormt voor de Ver. Staten. In dit verband betoogde hij opnieuw, dat voor de Amerikaansche defensie een toeneming der productie zoowel op de scheepswer ven als in de wapenfabrieken van de grootste beteekenis is. De orders uit En geland, aldus de president, zijn daarom zoo belangrijk, omdat zij mede tot deze pro ductiestijging bijdragen. Eanaal noemde Roosevelt de voorstellen om de Johnson- wet en de neutraliteitswet te veranderen en Engeland credieten te verleenen. Ba naal noemde hij het ook, Engeland een som gelds ten geschenke te geven, en de Amerikaansche belastingbetalers daarvoor te laten opkomen. Er zijn andere wegen en middelen en deze worden thans onder zocht. Roosevelt zelf zweeft het volgende voor den geest: Men zou de toekomstige Engelsche or ders kunnen overnemen en ze in Ameri kaansche orders veranderen. Zijn de be stelde goederen gereed, dan zou men ze naar Engeland kunnen sturen en ze den Engelschen ofwel uitleenen ofwel onder hypotheek verkoopen. Na afloop van den oorlog zal Engeland aan Amerika geen leeningen behoeven terug te betalen, doch uitsluitend goederen tegen goederen be hoeven uit te wisselen. Dat geldt zoowel van koopvaardijschepen als van oorlogs materiaal. Toen iemand erop wees, dat de door hem voorgestelde methode de Vereenigde Sta ten eventueel in nog sterkere mate bij den oorlog kan betrekken, antwoordde de pre sident, dat dit niet het geval zal zijn,'aan gezien hij slechts wil voortzetten hetgeen Amerika thans reeds doet, n.l. Engeland naar beste vermogen met oorlogsmateriaal helpen. Op de vraag, of de Vereenigde Staten goederen op Amerikaansche schepen naar Engeland zullen zenden, antwoordde Roo sevelt, dat zijn antwoord ontkennend luidt, indien men bedoelt, dat schepen on der Amerikaansche vlag en met Ameri kaansche bemanning naar Engeland zullen varen. Morgenthau, de minister van financiën der Vereenigde Staten, heeft aan de be- grootinescommissie van het Huis van Af gevaardigden medegedeeld, dat de Brit sche onderminister van financiën, Sir Fre derick Phillips, tegenover hem heeft ver klaard, dat Engeland geen nieuwe ver plichtingen voor den aankoop van Ameri- kaansch oorloesmaterieel op zich kan ne men, indien het geen financieele hulp ont vangt. DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG- LEVERANTIES AAN ENGELAND. Ambtenaren van het Amerikaansche mi nisterie van oorlog hebben verklaard, dat er nog geen enkele machine is afgeleverd van de opdrachten aan vliegtuigen, welke het Amerikaansche leger van Juli tot Oc tober tot een gezamenlijk bedrag van een milliard dollar verstrekt heeft. Op het oogenblik worden er eenige honderden vliegtuigen per maand gemaakt en afgele verd. doch die zijn veel vroeger besteld. In dit verband wijst de „New York Post" op den achterstand bij de vliegtuigproduc tie en vooral op moeilijkheden bij de in schakeling van de automobielindustrie. Het blad constateert daarbij, dat de ge- heele vliegtuigindustrie der Vereenigde Staten in Januari slechts tweederde van de voorgestelde hoeveelheid zal kunnen bouwen. Wat de productie aan bombarde mentstoestellen betreft, in December zijn er tot dusver slechts tien zware, dertig mid delzware en 27 lichte machines gemaakt, alsmede 21 afweervliegtuigen en zeven eenmotorige machines. volgens een mededeeling van zijn arts, Za terdag met een verkoudheid in Vichy aan gekomen, welke hij tijdens de reis had op- geloopen. Flandin schijnt een zware angi na te hebben met hooge temperatuur en moet eenige dagen het bed houden. Het 50ste Jaarfeest ter gelegenheid der ontde'xking van het serum tegen diphterie werd te Tokio door vele autoriteiten o w. de Duitsche ambassadeur Eugen Ott (zittend, tweede van links) en dr. F. von Behring, zoon van wijlen dr. Emil Behring (zittend geheel rechts) bijgewoond (Jap^n Photo Library) ANTONESCOE OVER ROEMENIë'S TOETREDEN. De leider van den Roemeenschen staat, generaal Antonescoe, heeft aan het nieuwe nummer van het tijdschrift „Berlin—Rom Tokio" een bijdrage ter beschikking ge steld, welke over de Roemeensche toetre ding tot het Driemogendhedenpact han delt. De verklaring van generaal Anto nescoe luidt als volgt: „Het pact van Berlijn is de samenvat tende synthese van drie groote beschavin gen, t.w. de Germaansche, de Latijnsche en de Japansche beschaving. Het pact vormt een machtig instrument van politieke en militaire veiligheid. Steunend op de le venskracht en de politieke leiding van groot-Duitschland, op het ontwakende be wustzijn van het Italiaansche imperium en op de vastberadenheid van het Japansche Keizerrijk, is deze politieke en militaire vereeniging thans een politieke eenheid en macht, die overwinnen kan en over winnen zal. Het pact van Berlijn vormt zoowel op nationaal als internationaal gebied het in strument om een nieuwe wereld tot stand te brengen. Op nationaal gebied beteekent het een volkomen wijziging in de binnen- landsche politieke levensvormen en in de economie. Op internationaal gebied sticht het Berlijnsche pact een nieuwe wereld, welke zich richt naar de werkelijkheid en niet naar fantasieën. Zijn doel is twee groote geboden van werkelijke internatio nale nieuwe ordening te vestigen en te or- ganiseeren, t.w. de moreele en economi sche eenheid van Europa en het evenwicht der wereldmachten. Het denkbeeld en de verwezenlijking van deze nieuwe idee is de verdienste van den grooten leider van het Duitsche rijk. Over het algemeen wordt geschiedenis door scheppers ge maakt en door denkers geschreven. De Führer, als lichtend voorbeeld van Duit sche scheppingskracht en Duitsch denken, maakt de huidige geschiedenis door strijd en schrijft de geschiedenis dertoekomst door zijn werk der vestiging van de be schaving. Het gelukte hem, met behulp van de uit de as herrezen Latijnsche mogend heid en van den duizendjarigen roem der Samoerai, een blok van 260 millioen men- schen te vormen, geleid door hetzelfde doel en denzelfden levenswil. Roemenië is oprecht en vastberaden tot dit pact toegetreden. Het Roemeensche volk heeft na zwaren strijd en smartelijke offers voor zichzelf een politieke structuur gemaakt, welke gelijkt op de totalitaire organisatie van het nationaal-socialisme en het fascisme. De toetreding van Roemenië tot het pact is niets anders dan de beves tiging van zijn gelijkheid met de politie ke levensvormen der oprichters. Met in zicht voor zijn geografische ligging ziet Roemenië zijn behoud en ontwikkeling be rusten bij de roemvolle macht der Duit sche natie, bij de rol van Italië in Europa en de Middellandsche Zee en bij de kracht van het Japansche Keizerrijk. Zijn besluit, zich aan te sluiten bij het streven naar herstel van Europa en de wereld, volgt als voortzetting van een oud bewustzijn van beschaving. Dit bewustzijn deed de voor vaderen der huidige Roemenen bolwerken tegen de barbaren zijn, uitgangspoort van het Christendom in de Middeleeuwen te gen tyrannie, en steun van het evenwicht in Europa tegenover een bepaald imperia listisch streven. Verleden, heden en toe komst van het Roemeensche volk ontmoe ten elkaar dus bij ons oprechte besluit, toe te treden tot het pact van 27 September 1940". HOE DUITSCHLAND HET WERK- LOOZENVRAAGSTUK IN NOORWEGEN OPLOST. De ambtelijke werkloozenstatistiek gaf in het begin van dit jaar in Noorwegen slecht 28.000 werkloozen aan, maar de vak- vereenigingen schatten het aantal op 100.000. Nadat Noorwegen door de Duit sche bezetting van den handel met Enge land afgesneden was en de handel mét Duitschland nog niet zoo dadelijk op gang kwam, zal zeker wel het aantal werkloo zen hooger zijn geworden. Zoodra de vij andelijkheden waren gestaakt, is het de voornaamste taak van heide landen ge weest, dit vraagstuk aan te pakken. Van Duitsche zijde werd het aantal werkloozen in Noorwegen voor Augustus 1940 met 23.780 aangegeven. Dit geringe aantal kan slechts tot stand gekomen zijn, doordien men in Noorwegen naar hetzelf- zelfde recept te werk ging als in Duitsch land, namelijk bouwen, bouwen en nog eens bouwen. Dit kan men echter in den Noorschen winter niet zoo gemakkelijk verwezenlijken. Wanneer het dus de Noor- sche Regeering niet gelukt, andere werk- mogelijkheden te vinden, dan zal het gun stige resultaat spoedig weer teruggaan. Hiertegen heeft men thans de meldings plicht ingevoerd, waardoor het mogelijk zal zijn, de werkloozenbewëging steeds te controleeren. De uitbreiding van het aan tal arbeidsbeurzen €n het verbod, van ar beidsplaats te wisselen zonder voorkennis van de arbeidsbeurs, geeft de mogelijkheid, alle open arbeidsplaatsen voor het onder brengen van werkeloozen te benuttigen. Het schijnt dus, dat hoofdzakelijk een goede organisatie in den eersten tijd het voornaamste middel zal zijn ter bestrijding der Noorsche werkloosheid, afgezien van de mogelijkheid, dat een nog niet bekend aantal werkloozen tevens in Duitschland werk zal kunnen vinden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5