Weerbericht Gas- en Stroom- rantsoeneering. WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 UE LEïDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.28 uur. Zon op 9.47 uur. MAANSTANDEN. 17 December 11.14 onder, 20.44 op 18 December 11.50 onder, 21.43 op. 19 December 12.32 onder, 23.06 op 20 December 0.20 onder, 12.51 op. 21 December 1,36 op, 13,13 onder 22 December 1.40 op, 13,45 onder (Laatste kwartier). 23 December 2,52 op, 14,13 onder 24 December 4.10 op, 14.44 onder HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Donderdag 19 Dec. voorm. 7 en nam. 19.25 uur. 25 December 5.27 op, 15,19 onder ^3IIOIIOIIOIICDIIOIIOflOIIOIIC^ Verduisteringstijden 0 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 *ang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG fj Q 17,28 uur. H Z ZONSOPKOMST Q s 9.47 uur. Q Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. - loflOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIcP DE LOONBELASTING. Berekening van loon, anders dan in geld genoten. Overeenkomstig art. 5 lid 2 van het be sluit op de Loonbelasting heeft de secreta ris-generaal van het departement van fi nanciën thans bindende regelen opgesteld betreffende de geldswaarde, welke aan in komsten die anders dan in geld worden ge noten, moet worden toegekend. Voor een werknemer, die in geld een loon geniet van 100 per maand 24 per week, 4 per dag) of minder, bedraagt de geldswaarde: van kost en inwoning: 25 per maand (ƒ6 per week, 0.85 per dag); van een warme maaltijd 12 per maand (ƒ2.80 per week, ƒ0.40 per dag); van een koffiemaaltijd: 6 per maand 1.40 per week, ƒ0.20 per dag); van een ontbijt: nihil. Voor een werknemer die in geld een loon geniet van meer dan 100 per maand (ƒ24 per week, ƒ4 per dag) bedraagt de geldswaarde van kost en inwoning 50 per maand (ƒ12 per week, ƒ1.70 per dag); van een warmen maaltijd: 24 per maand (ƒ5.60 per week, ƒ0.80 per da£); van een koffiemaaltijd: 12 per maand 2.80 per week, ƒ0.40 per dag); van een ontbijt: ni hil. Wordt de kost en inwoning of de maal tijd behalve aan den werknemer ook aan diens gezinsleden verstrekt, dan worden de genoemde bedragen verhoogd; voor de echtgenoote met 80 pet.; voor ieder kind dat niet ouder is dan 14 jaar met 30 pet. en voor ieder kind dat ouder is dan 14 jaar met 50 pet. Voor een werknemer, die uit zijn dienst betrekking het genot heeft van een wo ning, wordt de geldswaarde van dit genot gesteld op de huurwaarde van het te zij ner beschikking gestelde, bepaald over eenkomstig artikel 10 der Wet op de Per- soneele Belasting 1896. De inspecteur deelt den werkgever op diens verzoek de be doelde huurwaarde mede. Indien op een loon ter zake van het ge not van kost, van kost en inwoning of van een woning een korting wordt toegepast, wordt de loonbelasting berekend over het loon, verminderd met de korting en ver meerderd met de overeenkomstig de vori ge leden bekende geldswaarde van het ge- not. De inspecteur is bevoegd om, indien de werknemer aantoont, dat de overeenkom stig de vorige leden berekende geldswaar de voor zijn geval aanmerkelijk te hoog is, den werkgever op te dragen, een gerin ger bedrag als geldswaarde in aanmerking te nemen. Werknemers die uitsluitend huiselijke diensten verrichten en een loon (in geld en in geldswaarde) genieten van minder dan 43 per maand 10 per week, 1.50 per dag), behoeven geen formulier, als be doeld is in artikel 11 van het besluit (werknemers-verklaring), in te leveren. Geen loonbelastingkaart behoeft te wor den aangelegd en geen loonstaat behoeft te worden bijgehouden voor een werkne mer onverschillig voor welke diensten hij wordt gebezigd die een loon (in geld en in natura) geniet van minder van 43 per maand (ƒ10 per week; ƒ1.50 per dag). Ter zake van loonen, uitbetaald aan zooda nige werknemers behoeft niet de in het derde lid van artikel 19 van het besluit be doelde aangifte te worden gedaan. Indien een werknemer, vallende onder het eerste en (of) het tweede lid in den loop van het kalenderjaar een loon van ƒ43 per maand (ƒ10 per week, ƒ1.50 per dag) of meer gaat genieten, behoort, voor zoover zulks nog niet te voren heeft plaats gevonden, een werknemers-verklaring te worden aangelegd en een loonstaat te wor den bijgehouden. GEEN STERFGEVALLEN DOOR MOND EN KLAUWZEER In de week van 1 tot en met 7 December 1940 hebben zich hier te lande geen sterf gevallen tengevolge van het imond- en klauwzeer voorgedaan. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Collectieve stroomopwekking in het geding. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land kwamen gisteren in de Ridderzaal in vergadering- bijeen onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, com missaris dezer provincie. Bij het voorstel inzake collectieve stroom opwekking en koppeling van electriciteits- fabrieken in de gemeente Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage, Leiden en Rotter dam, in samenwerking met de provincie Zuid-Holland, en de oprichting van een N.V.' met een maatschappelijk kapitaal van 430.000, waarin de provincie voor een vierde zal deelnemen, bracht de heer W. Sanders eenige bezwaren naar voren, wel ke in Gouda tegen deze deelneming be staan, al ziet deze gemeente toch ook wel de lichtzijdè van het voorstel. De heer Von- kenberg vreesde, dat de productiegemeen ten een te grooten invloed zouden krijgen in het gemeenschappelijke verzorgingsge bied. Naar zijn opvatting staat het voor stel een saneering in den weg. Is het mo gelijk, zoo vroeg spreker, dat de stichting de koppeling waarvan hij de urgentie erkent in orde maakt en dat de posi tie van de productiebedrijven intusschen nader onder oogen wordt gezien. De heer Van der Leeuw gaf zijn waardeering over den verrichten arbeid te kennen aan de commissie-Van Karnebeek, alsmede aan het lid van Ged. Staten den heer P. de Bruin, voor de verdere voorbereiding. Niettemin waren voor spreker de resultaten niet be vredigend. Door collectieve stroomopwek king wordt het doel, een werKelijk goede electriciteitsvoorziening, niet bereikt, al be- teekent zij een stap in die richting. Verder vroeg spr. hoe het staat met de mogelijk heid van naasting van bedrijven. In de des namiddags voortgezette vergadering wees de heer Eisen op het feit, dat, daar de ge meentehuishouding in belangrijke mate wordt gefinancierd met bedragen verkre gen uit de winst der electriciteitsbedrij- ven, bij deze methode van belastingheffing vrijwel ieder élement van draagkracht ont breekt. De heer de Bruin (G. St.) antwoordde, dat de comm. geen andere opdracht had dan na te gaan hoe men op de meest economische wijze tot collectieve stroom opwekking kon geraken. Bij de uitwer king moest zooveel mogelijk rekening wor den gehouden met het feit, dat er in deze provincie reeds zes electriciteitsfabrieken waren. Het is volstrekt geen axioma, dat een centrale fabriek voor de geheele pro vincie de voorkeur zou verdienen, zeker niet indien daartoe een vier- of vijftal van de bestaande electriciteitsfabrieken zou moeten worden afgebroken. Ook is het ge vaar, dat een centraal punt kan bedreigen, niet denkbeeldig. Men moet dit voorstel zien als een geweldigen stap vooruit, n.l. doordat de productie wordt geconcentreerd. Het was gewenscht, deze zaak spoedig te behandelen, zulks met het oog op de ko mende en reeds zeer nabij schijnende elec- triciteitswet. Wat het Goudsche bezwaar betreft: men moet een zekere reserve in de productie-capaciteit behouden. Voorstan der van de koppeling is vrijwel iedereen. Dit voorstel laat slechts keuze tusschen ne men en niet-nemen. Wat thans wordt bereikt, laat echter alle mogelijkheden voor de toekomst. De posi tie van de provincie wordt zoo sterk als redelijkerwijze mag worden verlangd. Bij een conflict tussshen de zes gemeenten kan de provincie den doorslag geven. Het voorstel werd hierop z.h.s. aange- Provinciale begrooting. Een zeer korte bespreking. Aan de orde was hierna de provinciale begrooting. De heer Van Voorst tot Voorst bracht aan Ged. Staten lof voor het gevoerde fi- nancieele beleid en vroeg of reeds eenig uitzicht bestond op de gevolgen voor de provincie van de nieuwe belastingverorde ning. Verder vroeg spr. of Ged. Staten op eenigerlei wijze zullen tegemoetkomen in do verhooging van de kosten van het le vensonderhoud voor de ambtenaren der provincie. De heer Jansen Manenschijn maande tot voorzichtigheid aan en wees er op, dat eigenlijk nog een tekort van 339.0000 op de begrooting voorkomt. De heer Bolsius (Ged. St.) bracht den lof over op dengene, die totnutoe de finan ciën beheert. Het is nog niet te zeggen, wel ke gevolgen de nieuwe belastingverorde ning zal hebben voor de financiën der pro vincie. Gelukkig is in de provinciale be grooting evenwicht verkregen zonder eeni ge belastingsverhooging Ten aanzien van de verhooging van de kosten van levens onderhoud staan Ged. Staten in beginsel niet afwijzend tegenover eenige salarisver- hooging. Zij zullen de lijn van het rijk vol- gen. De begrooting werd hierop z.h.s. aange- nofen. SPREEKUUR COMMISSARIS VAN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND. De redenen, die er aanvankelijk toe ge leid hebben, dat het spreekuur van den minister van Staat, commissaris van de provincie Zuid-Holland, a.s. Vrijdag geen doorgang kon vinden, zijn komen te ver vallen. A.s. Vrijdag zal derhalve tusschen 10.30 en 12 uur audiëntie worden ver leend. VOETGANGERS, er dreigt U groot gevaar, indien gij loopt op den rijweg en niet op het trottoir! WAARDEVERMEERDERINGS BELASTING. Verplichting tot aangifte. De secretaris-generaal van financiën heeft ter aanvulling op het besluit op de waardevermeerderingsbelasting bepaald, dat degene, die een winst heeft gemaakt als bedoeld in het besluit verplicht is daarvan binnen twee weken na de over schrijving van het stuk of na de vervreem ding der aandeelen aangifte te doen bij den inspecteur, die belast is met de aan slagregeling in de belastingen naar inko men en vermogen voor de gemeente, waar de onroerende zaak is gelegen, of de ven- nootschaD, bedoeld in gemeld artikel 2, is gevestigd Indien de onroerende zaak in verschillende gemeenten list, is beslissend de gemeente, waar de grootste ODpervl ak te, naar de opmeting bij het kadaster ge legen is. KEURING VAN DEKHENGSTEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw- en Visscherij is goedgekeurd, dat door de vereeniging „Het Nederlandsch Shetland Pony Stamboek" op de hieronder vermel de dagen en p]aatsen keuringen zullen worden gehouden van tot dekking be stemde hengsten, welke in het stamboek der vereeniging zijn ingeschreven. Groningen Groningen Dinsdag 7 Jan. 1941 10 uur Gelderland Hummelo Vrijdag 10 .Tan. 1941 10 uur Eist Zaterdag 11 Jan. 1941 9 uur Nocd-Brabant 's-Hertogenbosch Maandag 13 Jan. 1941 14 uur Noord-Holland Hoofddorp Donderdag 6 Febr. 1941 10 uur Zuid-Holland Rotterdam Vrijdag 7 Febr. 1941 10 uur LIJKVERBRANDING. De duizendste in dit jaar. Op 11 December heeft de duizendste cre matie van dit jaar op Westerveld plaats gehad. Naar wij vernemen tracht de vereeni ging voor facultatieve lijkverbranding maatregelen te nemen, om naast haar cre matorium te Velsen, een tweede cremato rium te stichten te Zwolle of in de omge ving van deze plaats. De door het bestuur gevoerde voorloo- pige besprekingen hadden een gunstig ver loop. STADSNIEUWS DE K.S.A. FILMVOORSTELLING OP 2uen KERCTDAG. De vertegenwoordiger der K.F.A. voor Leiden e.o. deelt ons mede, dat de film voorstelling, welke in het Trianontheater gegeven wordt op den 2den Kerstdag, geheel is uitverkocht. De leden van de Katholieke Film-Actie worden er op at- tert gemaakt, dat de filmvoorstelling pre- cief om kwart over elf begint, Nogmaals wo'den de bezoekers er opgewezen, dat personen beneden de 18 jaar GFEN toe gang hebben. Streng zal hieraan de hand worden gehouden. Voor eventueele inlich tingen wende men zich tot den vertegen woordiger der K.F.A.P. Rijsbergen. Pa steurstraat 28A. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag was het vijf-en-twintig jaar ge leden, dat mej. A. G. Jansen in dienst trad bij de wasscherij der firma Dieben aan den Zoeterwoudschen Singel. De jubilaresse werd hedenmorgen des wege op hartelijke wijze gehuldigd. Door een der firmanten werd zij toege sproken, waarna zij een enveloppe met inhoud in ontvangst mocht nemen, verge zeld van een mand bloemen. Ook door het personeel werd zij gehul digd en door mej. de Laaf toegesproken, die haar namens het personeel een sche merlamp en bloemen aanbood. De jubilaresse dankte daarvoor op har telijke wijze. Nadat eenige ververschingen waren aan geboden, mocht zij den dag verder in hui- selijken kring doorbrengen. UITVOERING BURGERZANGSCHOOL. Zooals uit bijgaande advertentie blijkt zal de Burger-Zangschool in de Gehoor zaal haar jaarlijksche uitvoering geven. De operette voor kleinen en grooten „Goud-sprookjes tooverlied" is ditmaal de keuze van den directeur en wij twijfe len niet of dit aardige Oostersche sprook jesspel zal, evenals alle ander uitvoeringen, de bezoekers een mooie, leerrijke middag bezorgen. Door de ongewone tijdsomstandigheden zn1 de uitvoering, in afwijking van andere jaren op Zondagmiddag worden gehouden. Ja irinceren, waaronder nog zeer kleinen, worden dan in de gelegenheid gesteld nog vóór donker thuis te zijn. BONNEN TE KOOP AANGEBODEN. Door de politie is een man aangehouden, die opplakvellen, waarop broodbonnen ge plakt waren, te koop aanbood. Bij een ten zijner, huize ingesteld onder zoek konden nog meerdere van dergelijke opplakvellen in beslag worden genomen. De man is voorlooRig in arrest gesteld. Zij, die inlichtingen hieromtrent kun nen verschaffen, worden verzocht zich te melden bij de recherche aan het politie bureau in de Zonneveldstraat. DE LEIDSCHE ARMENRAAD De Armenraad vergaderde onder praesi- dium van zijn voorzitter Prof. Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Het bestuur bracht het jaarverslag uit, waarvan de secretaris de volgende samen vatting gaf. In de samenstelling van den Armenraad kwam in 1939 slechts weinig wijziging. Het bestuur bleef onveranderd. In de twee vergaderingen, door den Ar menraad gehouden, werden volgende onder werpen besproken: bestrijding van demora liseering als gévolg van werkloosheid en armoede en de nood uit de mobilisatie voortvloeiende. Op 30 October werd een bezoek gebracht aan de St. Lidwinaschool aan den Zoeterwoudsche Singel. De belang stelling hiervoor was zoo groot, dat het ge zelschap moest worden gesplitst en een week later met een tweede groep het be zoek moest worden herhaald. In ruimen kring werd hierdoor belangstelling gewekt voor dè zwakzinnigenzorg; het bestuur vond hierin aanleiding dit vraagstuk op nieuw in studie te nemen, hetgeen leidae tot de oprichting van de Vereeniging „Zwakzinnigenzorg" in April 1940. Op het bureau werkten voor korter of langer-tijd vijf volontaires. De werkzaamheden van het bureau wor den in de volgende cijfers weergegeven: er werden 1318 rapporten uitgebracht, tegen 1527 in 1938; het aantal bezoeken op het spreekuur beliep 875 tegen 1043 in 1938; het aantal verzonden brieven 1834 tegen 2158 in 1938, hët aantal berichten inzake dubbele ondersteuning 1794 tegen 2039 in 1938. Op 11 April 1939 was het tien jaar ge leden, dat de Commissie vo?r den Onder houdsplicht door den toer.maligen voor zitter van den Armenraad Pr. G. A. Smit werd geinstalleerd, In den loop van deze tien jaren heeft zij 738 gevallen in haar vergadering behanaeld, waarvan 89 later wegens gewijzigde omstandigheden in vol len omvang opnieuw werden onderzocht en geregeld. De bijdragen welke gemiddeld por jaar aan de onderhoudsplichtigen wer den opgelegd, vormen een totaal van 238 per week. In den loop der jaren nam het gezag der commissie toe, zooals blijkt uit het. feit dat een steeds grooter gedeelte der onderhoudsplichtigen de door.de com missie opgelegde bijdrage trouw betaalde. In 1939 werden bij de commissie 51 ge vallen aanhangig gemaakt, waarvan zes tot een oplossing kwamen, alvorens de com missie uitspraak behoefde te doen. De com missie trof dus in 45 gevallen een regeling tegen 66 in 1938. De bijdragen, die wer den opgelegd, vertegenwoordigen een jaar bedrag van 7493, tegen 11461 in 1938. Hierbij komen de bijdragen van onder houdsplichtigen, die reeds steunden, voor het geval bij de Commissie werd aange bracht en welke door de Commissie vol doende werden geoordeeld; dezen vormen een jaarbedrag van 2146. Bij controle bleek, dat van de onder houdsplichtigen, die in 1939 voor het eerst voor een bijdrage werden aangeslagen 76 hun verplichting ten volle nakwam, 6 ten deele en 18 in het geheel niet. Vrijwel van de oprichting der commissie af werden verzoeken om oemiddeling tot haar gericht uit gemeenten in den omtrek van Leiden geiegen. Daar de behoeftige in deze gevallen woonde buiten de gemeen ie Leiuen, werden deze verzoeken steeds af gewezen. Overwegende, dat er dus be hoefte aan de hulp van de commissie bleeic, wendde deze zich hiervoor tot het bestuur van den Armenraad, dat in overleg trad met het gemeentebestuur van Leiden. Aan de Commissie werd daarop vrijheid ge geven bij wijze van proef oemiddeling te verleenen in de gemeenten Voorschoten, Oegstgeest, Warmond en Leiderdorp. Ter wijl deze onderhandelingen gaande waren, kwamen twee verzoeken binnen uit Oegst geest, een uit Katwijk en een uit Zoeter- woude, de commissie heeft deze ter hand genomen. Na de ontvangst van het ant woord van B. en W. van Leiden kwamen nog twee verzoeken uit Oegstgeest binnen. De ervaring met deze zes gevallen was be vredigend. De commissie voor de ongehuwde moe dei stelde in 1939 een onderzoek in naar de omstandigheden van alle pleegkinderen te Leiden, die de commissie kon opsporen en van wie bleek, dat zij niet stonden on der toezicht van een overheidsorgaan of in stelling. De resultaten werden samengevat in een rapport, dat in het begin van 1940 is verschenen. Bij herhaling vond de secretaris aan leiding de medewerking van de pers in te roepen om te waarschuwen tegen bedelaars en ongunstig bekend staande instellingen. Aan de uitgevers van couranten te Leiden en in den omtrek werd advies gegeven be treffende advertenties, waarbij geld ter leen werd aangeboden. Deze bleken enkele malea door beruchte oplichters te zijn in gezonden. Het verslag bevat belangrijke gegevens over het armwezen in het algemeen. De daling van de werkloosheid in 1937 begonnen, zette zich ook in 1939 voort. Het aantal werkloozen, bij de arbeidsbeurs in- gesenreven, beliep einde Juni 3203 tegen 3780 in 1938 en 3896 in 1937; nog spreken der zijn de cijfers voor einde December: in' 1937 4988 ingeschreven werkloozen m 1938 4405, in 1939 3344. De kosten van levensonderhoud ver toonden na het uitbreken van den Euro- peeschen oorlog een stijging, die in Decem ber nog niet meer dan eenige procenten be liep. De wijze van ondersteuning onderging een groote verandering: het aantal valide arbeiders geplaatst in werkverschaffing, dat in 1937 123 bedroeg, in 1938 46, steeg in 1939 tot 1730, de arbeidsloonen in werk verschaffing verdiend, die in 1937 ruim Gemeentel. Aankondiging Met verwijzing naar de reeds gepubli ceerde mededeeling over de rantsoen eer ing van het gas- en stroomverbruik brengen wij het volgende tér kennis. Voorloopig is het rantsoen vastgesteld op 100 van het verbruik in de overeenkom stige periode van 1939/40, met minimum- rantscoenen voor de huishouding. Dat wil dus zeggen, dat met inachtneming van de vastgestelde minima men in het algemeen niet meer mag verbruiken dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. (In bepaalde gevallen, waarin bijzondere omstandigheden gelden, kan een hooger rantsoen worden toegekend). meening behoeven de gevol- ntsoeneering niet al te hin- Naar onze gen dezer >ezware: tien om over De foch de Rijk wat wij reeds mede- leslotenen binnenkort derlijk te zi Men zal er i moeten lett n niet bovenX hoeveelhede i uit te Wij zulle onze verbri ikers eventueele plannen hi uitvoering tijd. Intuss deelen, dat ontvangen: lo. een opgavejrën hun gas- en stroom verbruik in 19W1940, aan de hand waar van men kan vaststellen, welke hoeveelhe den in de komende maanden mogen wor den afgenomen. HET IS DUS NIET NOODIG OM DEZE OPGAVE TE VRAGEN! 2o. een aanwijzing, hoe men gasmeters opneemt, zoodat men zich in den loop van een verbruiksperiode zelf kan overtuigen hoe 't met het verbruik staat. (Het opne men van electriciteitsmeters zal in het al gemeen geen moeilijkheden opleveren). Men wachte dus voorloopig rustig af! Slechts adviseeren wij. dat men zich onze „Wenken voor een doelmatig gebruik van gas en electriciieit, zonder overdaad" ten nutte maakt. Ze zijn kosteloos verkrijg baar in onzen Toonwinkel Hooigracht 14, en ten kantore Langegracht 70 (Afd. In lichtingen). 4518 DE DIRECTIE DER STEDEL. LICHTFABRIEKEN. Door den Directeur van den Gemeente lijke Dienst vodlr MaaJjdTifcppelijk Hulpbe toon te Leiden wordf terfkennis gebracht van hen, die :h Aiertdl hebben aange meld, èn daarv< oivm éJgunwking komen, dat de kaarten 1 ;r b'ek4mung vap kosteloo- ze Genees- tn H e^undige hul J gedurende het jaar 1941, A .Vn worden «"gehaald op Ponderdag 19 I :cémber 1940? van 10.30 12.15 uur en-van ?-f-4.45^ua«n het spreek uurlokaal van d( ft -Gerit. Deinst voor Maat schappelijk Hull )étooW4ngang speelplaats Mareschool. 1 i 4526 12000, in 1938 15000 beliepen, waren in 1939 ruim 604.000. Natuurlijk liep het bedrag der onder steuning in geld en natura terug. In 1939 was het bijna 1.825.000, tegen 2.423.500 in 1938. Het leeuwendeel van deze som men kwam uit overheidskassen. Wat de kerkelijke instellingen te zamen besteedden liep terug van 87.000 tot 80.500, het to tale bedrag van particuliere instellingen van algemeenen aard steeg van 11.700 in 1938 tot 13.400 in 1939. De Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden gaf in totaal 20.500 tegen 17.000 in 1938; dit geld kwam uit verschillende bronnen bijeen. Aan uitbesteding in gestichten en ge zinnen werd evenals in 1938 61.000 uit gegeven. Het aantal openbare collecten voor lief dadige doeleinden liep terug van 94 tot 91, waarbij evenveel werd ingezameld als het vorig jaar ruim f 28.000. De belangrijkste feiten op het terrein van het maatschappelijk steunwezen zijn de volgende: de gemeentelijke Diensten voor Maat schappelijk Hulpbetoon en voor Sociale Zaken gingen over tot het verhoogen van de steun met èen duurte-toeslag van 5 (18 Nov. en 19 Dec.). De Katholieke gezinsvoogden organiseer den zich in een vereeniging, de V.V.II. (Vrouwelijke Vrijwillige Hulp) werd opge richt. Tien woningen voor ouden van dagen, gebouwd door jeugdige werkloozen kwa men gereed. De scholing van maatschappelijke wer kers kwam in een nieuw stadium door het aanvangen van een cursus van de Stich ting tot opleiding van maatschappelijk werkers. In de Leidsche fabrieksnijverheid deed de eerste sociale werkster haar intree, na melijk bij de N.V. Koninklijke Ned. Fa briek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaal berg. De vergadering besloot het jaarverslag vast te stellen. Voorts werd een supple- toire begrooting voor 1941 vastgesteld. Bij de rondvraag werden inlichtingen gevraagd en verstrekt betreffende de mo gelijkheid tot collecteeren, betreffende het verstrekken van kerstgaven en de rege ling van de textieldistributie voorzoover instellingen van weldadigheid textielgoede- ren willen uitdeelen. Vervolgens sloot de voorzitter de ver gadering.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2