RECHTZAKEN SPORT DINSDAG 17 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Kantongerecht te Leiden Meisje kwam met haar hand tusschen den mangel. A. van E. te Oegstgeest had zich te verantwoorden, omdat hij in zijn was- scherij een mangel aanwezig heeft gehad, die niet voldoende beveiligd was, met als gevolg, dat een meisje, dat nog geen acht tien jaar was, en werkzaamheden aan den mangel moest verrichten, in opdracht van haar patroon, met haar hand en arm tus schen den mangel was gekomen, waar door zij ernstig verminkt werd. De ambtenaar vond het feit buitenge woon ernstig. Verdachte zal voor dit feit ook nog terecht moeten staan voor de Haagsche rechtbank en staat hier te Lei den alleen maar terecht wegens het niet. beveiligd hebben van den mangel. Daar mede rekening houdende werd de eisch een geldboete van 25.subs. 14 dagen. Uit spraak ƒ20.subs. 8 dagen. Vette varkens. J. W. F. te Oegstgees t had zonder vergunning twee vette varkens resp. we gende 200 en 188 K.G., aanwezig gehad. Verdachte begreep zulks niet erg, want van vyf kleinere varkens, die hij ook aan wezig had, was niets gezegd geworden. De ambtenaar deelde hem mede, dat htf wel varkens mocht hebben, maar niet zwaarder dan 95 K.G. De eisch werd een geldboete van ƒ25.subs. 14 dagen met •verbeurdverklaring van de opbrengst der inbeslaggenomen varkens. De verdediger van verdachte, mr. Sorma- ni, wees er op, dat verdachte niet behoor lijk lezen kon en niet had geweten, dat hij de varkens niet mocht houden aangezien hij geen krant kon lezen. Pleiter riep de uiterste clementie in. De uitspraak werd een geldboete van ƒ20.subs. 8 dagen, maar met teruggave van de opbrengst van de inbeslaggenomen varkens. Het ging niet door. De garagehouder M. C. K. te Noor d- wijkerhout was aangehouden toen hij op weg naar Hillegom was met zijn auto. Hü bleek geen vergunning te hebben om benzine te gebruiken. Hij vertelde thans in opdracht van de Duitsche Weermacht gereden te hebben. Een getuige evenwel vertelde, dat verdach te wel voor de Duitsche Weermacht moet rijden, maar dezen keer naar Hillegom juist niet. Het verhaal van verdachte ging dus niet door en eisch en uitspraak werden een geldboete van 6.subs. 3 dagen. Het stiekum geslachte varken. De landbouwer H. P. D. te Voorscho ten had zonder vergunning een varken laten slachten. Kantonrechter: „U wist best, dat het niet mocht". Verdachte: „Meneer, ik moest het wel slachten, want het beest leed aan toeval len"^ Kantonrechter: „De keurmeester heeft anders verteld, dat het varken zoo gezond als een visch was." Eisch en uitspraak een geldboete van 5.subs. 3 dagen met verbeurdverkla ring van het in beslag genomen varken. De slager aan den haal. Daarna had zich te verantwoorden dë slager P. J. J. de B. te Leiden. Hij had op verzoek van den vorigen verdachte het varken geslacht. „Ik dacht, dat alles in orde was", pro beerde de slager het eens. „Zoo, maar waarom ging u dan aan den haal toen er onraad was?" troefde de kan tonrechter. „Nou ja", zei de slager. De eisch werd een geldboete van 15. subs. 10 dagen. Uitspraak ƒ10 subs. 4 dagen. Na het middernachtelijk uur op straat. De monteur P. H. H. te Leiden was des nachts om vijf minuten over twaal ven aangehouden, want hij moest toen al vijf minuten binnen zijn. Deze vijf minuten kwamen hem te staan op één gulden per minuut, want eisch en uitspraak werden 5.subs. 5 dagen. Na het feestje. J. J. W. C. te Leiden was des nachts om 2.05 op de Haarlemmerstraat te Lei den aangetroffen. Kantonrechter: „Is het nu nog niet vol doende geweest?" „Ach, ik was op een feestje geweest en hoe gaat het dan hè", vergoelijkte ver dachte zijn nachtelijke wandeling. Hier werden eisch en uitspraak 10. subs. 5 dagen. Het vroolijke kaartavondje. De metselaar J. v. d. B. te L e i d e n had zulk een gezellig kaartavondje meege maakt en het was er zoo vróolijk aan toe gegaan, dat hij den tijd heelemaal was vergeten en om half één nog op straat, had geloopen. Hem kost dat thans 5.subs. 5 dagen. De klok was stil blijven staan. De koopman A. S. te Leiden was ook al naar een kaartavondje geweest en was omstreeks twee uur 's nachts opgepikt. Hij had het excuus, dat de klok stil was blijven staan, hetgeen natuurlijk niet ge loofd werd. Eisch en uitspraak 6.subs. 3 da gen. De alleen loopende juffrouw. De fabrieksarbeidster mej. M. K. te Leiden was volgens haar zeggen ook naar een feestje geweest en daar was het laat geworden zonder dat zij het wist. Om 1.40 uur had zij nog op de Haarlemmer straat gewandeld. De kantonrechter wees haar er op, dat het zeer onnet is voor eei meisje alleen des nachts op straat te loopen en veroordeel de haar tot een geldboete van 6.subs. 3 dagen. Zij was in de huishouding. Mej. J. H. de V. te Leiden gaf als re den voor haar nachtelijke wandeling op, dat zij 's nachts om half een nog even een boodschap moest doen, want zij beheerde de huishouding thuis. Men aanvaardde deze nachtelijke bood schap niet, want eisch en uitspraak wer den 5.subs. 3 dagen. Haagsche Politierechter Na het politieke gesprek. De fabriekarbeider L. van P. te Zo e- termeer had te Pijnacker ruzie gekre gen met C. v. d. B., nadat er een politiek gesprek was gevoerd. Deze ruzie was zoo hoog geloopen, dat van P. een scherp voorwerp over den wang van v. d. B. ge haald had, waardoor een bloederige kerf was ontstaan. Het mooiste van het geval was evenwel geweest, dat v. d. B. nage noeg de eenigste was, die niet aan dit po litieke gesprek had deelgenomen. Verdachte: „Alles gewoonweg gelogen, want ik heb de persoon gaar niet onder de oogen gezien." Officier minzaam: „Woont u niet in Zoe- termeer?" Verdachte: „Ja meneer," klonk het ant woord. Officier: „En staat u daar niet op de zwarte lijst waardoor u geen café's mag bezoeken." Verdachte: „Ja meneer", klonk wederom het antwoord. Officier: „En da rom gaat u maar naar een andere plaats om u dronken te drin ken." Verdachte: „Ik had wel een glaasje bier op, maar daarom was ik nog niet dron ken", verweerde verdachte zich. Door het pertinente verslag van de ge tuigen achtte de Officier de ten laste ge legde mishandeling bewezen en eischte voor dit feit een gevangenisstraf voor den tijd van zes weken. De Politierechter was het met dezen eisch volkomen eens en veroordeelde ver dachte tot zes weken gevangenisstraf. Na 17 jaar. Een 55-jarige bloemistknecht had 17 jaar in zijn huiske in de schoone bollenstreek in L e i d e n's omgeving gewoond. Op een dag kreeg hij aanzegging zijn huiske, waarin hij zooveel lief en leed had meegemaakt, te verlaten. Natuurlijk werk te deze maatregel op zijn humeur, maar toch niet in die mate, dat hij recalcitrant werd. Niettemin had hij toch iets straf baars begaan, want hij had den boom in het (zijn) tuintje afgezaagd, juist boven den grond. Volgens de wet mocht dat niet, want zulks heet vernieling, omdat het on roerend goed was, dat bovendien nog wor telvast was. enz. Maar dat was nu juist iets wat verdachte niet begreep, hoe men het hem ook probeerde uit te leggen. „Ik had den boom gekocht en betaald, waarachtig wel, en dus was het mijn eigendom," verdedigde verdachte zich. „Het was wortelvast, dus mocht het vol gens de wet niet," probeerde de Politie rechter het hem uit te leggen. „Waarachtig wel," bracht verdachte daar tegen in. „Waarachtig niet", ging de Politierech ter daar tegen in „de boom stond toch in den grond, dus hoorde hij bij het huis." „Ik heb den grond niet aangeraakt want ik heb hem boven den grond afgezaagd", bracht verdachte snedig in het midden. „U was boos omdat u het huis uit moest", wierp de Officier in het midden. „Niet waar, het is van die lui een „zoek- variatie", want ik het ze dertien weken tevoren al gezegd, als jullie den boom niet betalen, dan beurt het. Toen zij niet be taalden is het gebeurd enwerd ver dachte onderbroken door den Politierech ter die ten berde bracht „en waarschijnlijk hebt u toen nog twee glasruiten vernield." De Officier vond het, hoe of hij het ge val ook bekeek, een doodgewone vernie ling waarvoor hij twee weken gevangenis straf eischte gezien het feit, dat hier van opzet sprake was. Politierechter: „Ik wil het nog wel eens met u probeeren, alhoewel u al eens een veroordeeling gehad hebt. dus...." „Ik een veroordeeling, niks van aan," interumpeerde verdachte. „Niet? En die veroordeeling 32 jaar gele den," zei de in de rede gevallen magistraat bestraffend. Verdachte stond perplex over zooveel kennis. dus ging de onderbroken te rechtwijzing verder „geen gezeur, gepie- ter en herrie meer." Het vonnis werd tenslotte een voorwaar delijke gevangenisstraf van veertien da gen met één jaar proeftijd. Eieren, waarvan geen winst geteld kon worden. We hebben een tijd gehad, dat de eieren 7.50 per honderd inkoop kostten en dat de winkelier ze verkoopen moest voor 7.50 per honderd stuks. Verkocht hij ze duurder dan was hij strafbaar. Er was een winkelier, J. K. te L e i d e n geweest, die de eieren voor 8 cent per stuk had verkocht. Dus was hij strafbaar en stond dus terecht terzake ongeoorloofde prijsopdrijving. Verdachte verscheen in het verdachten bankje en wilde beginnen met „iets" te zeggen. Politierechter: „Voor u iets gaat zeggen wil ik u mededeelen, dat ik uw verweer reeds weet." Verdachte nam dat grif aan en zweeg. De Officier vond het feit bewezen maar niet zoo ernstig, redén om te volstaan met een eisch van 5.subs. 5 dagen. De Politierechter legde de laagst moge lijke straf op, er rekening mede houdend, dat er inmiddels een regeling is getroffen, die groot- en kleinhandel velkom is, en veroordeelde K. tot een geldboete van twee kwartjes of een dag. Benzine zonder bon. W. B. kaashandelaar te Bodegra ven stond terecht, omdat hij 500 L. ben zine gekocht had zonder daarvoor de ver- eischte bonnen af te geven. Verdachte verdedigde zich door te zeg gen, dat hij benzine zou krijgen, tenminste dat was hem gezegd door de instantie, die de toewijzingen uitreikte. Omdat hij zonder benzine kwam te zit ten had hij de benzine maar alvast opge nomen met het oogmerk dan later de bon nen te geven. De toezegging was echter ingetrokken geworden en toen „zat" ver dachte natuurlijk met het geval, want hij kon voor de gebruikte benzine geen bon nen geven. De eisch werd een geldboete van 15 subs. 15 dagen. Uitspraak f 7.50 subs. 15 dagen. A. J. van L. te Bodegraven had ook gebrek aan benzine gehad om zijn be drijf voort te kunnen zetten. Dus had hij maar wat benzine gekocht zonder bon. Thans voerde hij aan, dat hij nu gasge neratoren gebruikt en dus geen benzine BILJARTCLUB T. E. P. Onderafd. der St. Josephsgezellenver. te Leiden. Morgen wordt begonnen met de drietal- jen competitie. Deze competitie wordt ge speeld naar het gemiddelde, en in twee klassen. De 1ste klas en de 2de klas wor den respectievelijk gespeeld op het 1ste en 2de biljart. Er zal een dubbele competitie gespeeld worden, zoodat ieder 6 partijen speelt. Voor deze competities zullen wis selbekers beschikbaar gesteld worden voor de kampioensdrietallen. Verder zullen mooie persoonlijke prijzen te behalen zijn. De op stelling voor morgen is: T. E. P. I: 1. H. Devilee, 2. Ph. Smits, 3 C. v. d. Meel, tegen E. E. P. II: 1. J. Brasker, 2. H. Huijing, 3. H. Cambier. 2de klasse: T. E. P. 6: J. v. d. Post, Th. v. d. Holst, J Hillenaar, tegen T. E. P. 7: J. Verhoogt, J. Compier, H. Key. Deze wedstrijden vangen aan om precies 7.30 uur. A.s. Donderdag wordt de onderlinge bil- jartcompetitie voortgezet om het persoon lijk kampioenschap met de volgende wed strijden: 1. J. MeimanC. v. d. Meijden; 2. J. Com. pierJ. Brasker; 3. J. van DamS. v. d. Aar; 4. H. HuyingC. v. d. MeeL Ook deze wedstrijden vangen precies 7.30 uur aan. Feestavond. Begin Januari wordt er een feestavond gehouden voor en door de leden der bil jartclub. Verschillende leden zullen voor drachten en tooneelstukjes opvoeren. Te vens is het „Franz Schweitzer" symphonie- orkest geengageerd. De clou van den avond zal evenwel de worden. Indien er le den zijn, die onderling eenige stukjes wil len opvoeren, dan gelieven zij zich met spoed tot het bestuur te wenden. H. DEVILEE, Secr. T. E. P.—NOORDWIJK 2—4. Zondag jl. werd er een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen bovengenoem de clubs. Beide clubs speelden met een drietal reserven. De uitslag was als volgt: car. brt. h.s. moy. H. Devilee (TEP) 82 30 13 2.73 F v. d. List (Noordwyk) 45 30 7 1.50 C. v. d. Meel 54 30 6 1.80 Alb. Mulder 47 30 6 1.56 D. Devilee A. v. d. List H. Huying P. v. d. Berg H. Cambier Zwetsloot N. v. d. Krogt J Groenedijk 40 30 50 30 50 30 73 30 11 2,43 41 30 65 30 21 30 38 30 6 1.36 9 2.16 3 0.70 6 1.26 meer noodig heeft. De eisch werd een geld boete van 15 subs. 15 dagen en de uit spraak 7.50 subs. 15 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF Een milde straf. W. G. van L. te Zoeterwoude had voor de Haagsche rechtbank terecht ge staan wegens heling. Het betrof hier een heling van 14 fietsen, die door eenige Ha genaars, die thans hun straf ondergaan, ge stolen waren en die verdachte, volgens zijn zeggen absoluut te goeder trouw gekocht had. De rechtbank had verdachte vrijgesproken, maar de Officier was van dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep gekomen bij het Haagsche Hof. Na een nieuwe behandeling voor dit col lege, had de procureur-generaal het ten- laste gelegde bewezen geacht, maar gezien het gunstig rapport en de gunstige inlich tingen geen vrijheidstraf willen eischen. De eisch was geworden, vernietiging van het vonnis der rechtbank en opnieuw recht doende een geldboete van 30 subs. 30 dagen en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De uitspraak werd heden een geldboete van 30 subs. 30 dagen. LEIDERDORPSCHE DAMVEREENIGING. In de winter wedstrijden is de volgende stand bereikt: Groep I: H. v. d. Vecht C. de Koning W. v. Heusden J. B. v. d. Wijngaard N. Hoogervorst J. v. Zandijk C. Meinema T. D. v. d. Bosch R. Marbus J. van Tongeren Groep II: M. de Koning J. v. d. Zwan B. Hoogervorst K. Spek W. de Wolff J. v. Heusden A. Kruidenier J. Goedhart W. v. d. Zwan G. v. d. Zwan R. v. d. Zwan gesp. aant. part. ptn. ■M BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" Het Bridgepraatje. De partner heeft door zijn dwang-af- neembod (forcing in andere kleur) te ken nen gegeven, minstens een vijfkaart plus top te hebben. Indien geen vijfkaart aanwezig, dan bezit hij minstens 4 a 4}j top. Wat moet nu de openingsbieder op een Iwangafneem-bod antwoorden. Ie. Indien hij een minimum opening heeft antwoordt hij 2 in S. A. ongeacht of er nog een biedbare kleur aanwezig is. (Partner wees gewaarschuwd). 2e. Heeft hij echter 3 a 3^ top met een vijfkaart, b.v. A. V. 10, 9, 7, dan wordt deze kleur herboden. Is deze kleur een sterke 6 kaart: A. H. B. 10, 9, 8, dan mag zelfs één hooger geboden worden. Voor beeld: Noord biedt 1 in harten, Zuid 2 in Schoppen, Noord 4 in Harten. 3e. Is, als in 2 nie.t mogelijk üw kleur te herbieden en heeft u steun in partners kleur (denk er aan minstens vrouw derde of boer vierde) dan biedt U één in die kleur bij. Heeft u zelfs sterken steun in de kleur van uw partner, dan mag u één hooger bieden, b.v. Noord 1, in Harten, Zuid.2 in Schoppen, Noord4 in Schoppen. 4e. Bevindt zich in uw kaart een tweede biedbare kleur, dan wordt deze getoond. B. V. Noord 1 in Harten, Zuid 2 in Schop pen, Noord 3 in Klaveren of 3 in Ruiten. 5e. Indien uw kaart te sterk is om af te seinen, doch u heeft geen herbiedbare kleur of een andere biedbare kleur en ook geen steun in partnerskieur, dan biedt U. 3 in S. A. dus 1 hooger. TAFELTENNIS „DE TREFFERS" (Roelofarendsveen). Zondagmiddag, tijdens de competitie wedstrijden van het Leidsche District, heb ben de tennisspelers van „Treffers" (Roe lofarendsveen) wederom goede resultaten geboekt. „Treffers" I kwam te Leiden te gen „Van Nispen" I uit, in welken wedstrijd slechts met klein verschil gewonnen werd: een tegenvaller was hier ongetwijfeld de nederlaag in het dubbelspel van de gebr. Heemskerk. De uitslagen waren hier: N. Heemskerk 3 partijen gewonnen, C. Heems kerk 3 partijen gewonnen, Piet v. d. Zwet 3 partijen verloren. Gebr. Heemskerk dubbelspel. Eindstand 6—4 In het eigen clublokaal was „Steeds Vooruit" I uit Warmond de gast van Treffers" n. Jammer was ongetwijfeld, dat wegens tijdgebrek het dubbelspel geen doorgang had en daarom gewonnen gege ven moest worden door de Treffers. De overwinning stond echter toch reeds veilig. Uitslagen: C. van Klink 3 partijen gewonnen, P. Verdel A n 3 partijen gewonnen, D. v. d. Meer 2 partijen gewonnen en 1 partij ver loren. Dubbelspel: verloren. Eindstand 8—2. De Noord Oostpolder gesloten. - Met het dichten van de laatste opening in den 54 K M langen dijk rondom den Noord Oostpolder tusschen Urk en Schokland Is deze thans gesloten en kan met droogmalen worden begonnen (Foto Pax-Holland) De begrafenis van den burgemeester van Sjanghai, Fu Sung Yao, ging gepaard met het gebruikelijk Oostersch ceremonieel. De Chineesche rouwstoet trekt door de stad (Foto Waïtblld)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8