Fruithandelaar te Amsterdam ver moord De Gouden Sleutel DINSDAG 17 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 kelen mede te nemen, waaronder ook nog twee Perzische tapijten en een partij van go zeep_ Bij het onderzoek in deze zaak, dat ge leid werd door den hoofdinspecteur van de Haagsche politie N. D. Pool en den inspec teur C. A. Struick, is aan het licht gekomen, dat de geheele buit, behalve de genoemde schilderijen, naar een caféhouder aan de Lange Beestenmarkt is gebracht. Deze caféhouder, de 45-jarige J. A., die even eens is gearresteerd, was belast met het verkoopen van de verschillende voorwer pen. Hij had reeds kans gezien een hoe veelheid kleeding voor 30.— te plaatsen en een partij zeep voor 23.De dames bontmantel en de heei-enbontjas werden bestemd voor hemzelf en zijn vrouw. Een van de Perzische tapijten had hij verkocht voor 150.terwijl het andere in beslag kon worden genomen op een veiling. De overige kleeding en het zilver waren naar de Bank van leening gebracht. Het drietal gearresteerden is voor den officier van Justitie geleid. BEKENDE VAN DE HAAGSCHE POLITIE GEARRESTEERD. Tal van inbraken gepleegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Den Haag op niet minder dan vijf plaat sen ingebroken. De politie slaagde er ech ter in den inbreker reeds achter slot en grendel te zetten, alvorens alle aangiften bij haar waren binnengekomen. In genoemden nacht is achtereenvolgens een bezoek gebracht aan een perceel aan de Kraaienlaan, waar niets werd ont vreemd. Vervolgens heeft de nachtelijke bezoeker zijn geluk beproefd op de Laan van Poot. Hij ontvreemdde hier uit een huis negen overgordijnen en bovendien uit een bureautje 40.en verder diverse artikelen, zooals vorken en lepels, messen, schilderijtjes enz. In een ander perceel aan deze laan werden alleen post- en plakze- gels weggenomen, daar de dief hier ver moedelijk gestoord is door den hond. Nog een ander perceel aan de Laan van Poot werd met een bezoek vereerd, doch ook hier sloeg de hond aan, waarop de man naar de Wilfhoeflaan is getogen, waar een portemonnaie werd ontvreemd met 2. Toen de politie Zondagochtend van ver schillende bewoners aangifte kreeg en de rechercheurs hun werk begonnen, viel het hun op, dat de wijze van opereeren van dezen inbreker veel gelijkenis vertoonde met een twintigtal inbraken, welke in Maart 1939 in dezelfde wijk waren ge pleegd. Overal waren nl. glas-in-lood ruitjes verbroken, waarna de ramen waren geopend. Eveneens was opmerkelijk, dat in twee perceelen was ingebroken, welke ook bij de inbrakenserie van verleden jaar waren betrokken geweest. Als dader van deze inbraken was disstijds gearresteerd de 24-jarige groenteboer D. K., die toen twee maanden gevangenisstraf en drie maanden voorwaardelijk had gekregen. Een en ander bracht de recherche dus op het idee, dezen bekende eens op te zoeken. Hij was echter niet thuis, en naar men zeide gaan schaatsenrijden. De politie wachtte hem op en bij de terugkomst werd K. gearresteerd. Hij viel al spoedig door den mand en bekende de inbraken te heb ben gepleegd. De buit kon bij hem thuis in beslag genomen worden. De dader zeide verloofd te zijn en spoe dig te willen trouwen en nu trachtte hij op deze manier aan de noodige gebruiks voorwerpen te komen om zijn huis te kun nen installeeren. Zijn plan was eerst ge weest in een villa op Scheveningen in te breken, doch toen hij op den Badhuisweg een nieuwe fiets had zien staan, had hij het toch maar beter gevonden op deze fiets naar de hem zoo bekende wijk te peddelen en daar zijn planhen ten uitvoer te leggen. Verder bekende hij ook nog twee inbra ken teWassenaarop zijn geweten te hebben. Hier waren het 'n villa en een keet van den Rijkswaterstaat, welke het moes ten ontgelden. Uit de villa had hij een cac tus meegenomen en uit den tuin een bos bloemen voor zijn meisje. Ook huishoudelijke artikelen en een kist thee waren van zijn gading. In L i s s e had hij nog ingebroken in een bouwkeet, waar hij een passerdoos en tee- kenbenoodigdheden bemachtigde. Hierna bracht hij nog een bezoek aan Delft waar een schrijfmachine werd gestolen. De trouwlustige inbreker is in be waring gesteld. DUIZEND KIPPENBOUTEN EN DRIE HONDERD HEERENCOSTUUMS IN BESLAG GENOMEN. Hamsteraars en prijsopdrijvers betrapt. Rechercheurs van het hoofdbureau van politie, afdeeling distributie, te Amster dam^ hebben dezer dagen een groot suc ces geboekt in den strijd tegen het ham steren van goederen en prijsopdrijving. In een bekend café in de binnenstad, waar naar bekend was veel goederen tegen woekerprijzen werden verkocht, troffen zij vier heeren aan, die zich daar fluisterend onderhielden. Een dezer haal de een blik te voorschijn, dat, na ope ning, een kippenbout bleek te bevatten, welke gekeurd en goed bevonden werd. Even later werd er aan hetzelfde tafeltje een pak afgegeven, waaruit een heeren- costuum te voorschijn kwam. De politie mannen volgden de verdachten, toen dezen het café verlieten en zich naar een wo ning in een der Helmerstraten begaven. Zij verschaften er zich toegang en vonden in de achterkamer de vier handelaars bij een. De komst der rechercheurs verwekte grooten schrik. De verklaring hiervan kwam spoedig. In het huis bleken name lijk, bij onderzoek, niet minder dan 1000 blikken met kippenbout en pl.m. 300 hee- rencostuums te zijn opgeslagen. De costu mes, die voor 10 Mei een verkoopwaarde hadden van 10 11, waren verhandeld tegen 22.50 per stuk, en de blikken kip penbout, oorspronkelijk ter waarde van 1.tegen 2.25. Tegen de handelaars werd procesverbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving, hamsteren en verkoop zon der puntenberekening, alsmede wegens verkoop van pluimvee (de kippenbouten). In twee politie-auto's zijn de goederen, welke in beslag genomen werden, door de recherche weggevoerd. PORTEFEUILLE MET GELD VERLOREN. De Commissaris van Politie in de derde sectic te Amsterdam, maakt bekend dat op 15 December jl. een portefeuille, inhou dende bankpapier o. a. elf biljetten van 100.is verloren. Deze biljetten van 100.zijn genummerd: bb 079043, bc 084280, bu 057528 bu 057529, bu 057530, bu 057532, bu 057533, ce 051604, cj 094855, cj 094856, cg 094854. Bij eventueel aanbieden van deze bank biljetten wordt men verzocht het bureau Leidscheplein 1317 van de Amsterdam- sche politie hiervan in kennis te stellen. JONGEN VERMIST. Namens de ouders van Cornells Adrianus van Dijk, geboren te Rotterdam, 29 De cember 1915, leerling-matroos bij de bin nenvaart, wonende Tweeboschstraat 20a te Rotterdam, verzoekt de commissaris van politie der afdeeling kinderpolitie aldaar opsporing, aanhouding en terugbrenging van dezen jongen, die 8 dezer van huis is gegaan en niet terugkeerde. De mogelijkheid, dat hij naar Duitsch- land is gegaan, is niet uitgesloten, of schoon hij zijn paspoort niet bij zich heeft. Het signalement luidt: lang 1.60 M., flink postuur, bruine kleur, blond haar blauw grijze oogen, draagt ring met blauw steen tje, is gekleed in donkerbruin sport- costuum, lage zwarte schoenen, grijze sok ken, geen jas, is blootshoofds. VERMIST MEISJE TERECHT. Sedert 20 Mei van dit jaar werd een 18- jarig meisje uit de ouderlijke woning te Amsterdam vermist. Er waren bij de po litie geen aanwijzingen, die haar op het spoor van deze jongedame konden bren- Radio-programma WOENSDAG 18 DECEMBER 1940. HILVERSJJM I. 415 M. Nederlandsch Programma. VARA. 8.00 Nieuwsberich ten ANP, gramofoonmuziek (plm. 8.30 VA- RA-Almanak). 10.00 VPRO; Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 12.00 Esmeralda en solis ten (In de pauze: VARA-Almanak). Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.45 Gramofoonmu ziek. 2.00 Voor de vtouw. 2.30 Gra mofoonmuziek. 3.15 Voor de vrouwen. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.00 Decla matie. 4.20 Esmeralda en solist. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, econo mische- en beursberichten ANP. 5.30 Sylvia-Amusementsorkest en solist (6.00 6.15 „De organisatie van de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen", lezing). 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuz. 7.007.51 Economische vragen van de dag en nieuws berichten ANP en sluiting. HILVERSUM H. 301,5 M. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftle zing en Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ce'i sta-ensemble en gramofoonmuziek. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP. 1.00 Orgelconcert. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.30 Hol- landsch kamermuziekensemble en gramo foonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk ka rakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economische - en beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Orgelspel. 6.10 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 6.45 7.00 Actueele reportage of gramofoonmu ziek en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO. 7.00 Be richten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmu ziek (7.307.45 Berichten (Engelsch). Om 8.00 Nieuwsberichten ANP). 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Omroeporkest (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.50 Orgelconcert en zang. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Musette-ensemble (opn,). 1.30 Berichten (Engelsch). 1.45 Gramofoonmuziek (2.002.15 Berich ten (Duitsch). 2.30 Berichten (Engelsch) 2.45 Sylvestre-trio. 3.30 Berichten Engelsch) 3.45 Concertgebouw-orkest en soliste (opn.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Technische causerie. 6.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gramo foonmuziek. 7.007.15 Brabantsch praatje en nieuwsberichten ANP en slui ting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie ProgTamma. 8.0010.00 VARA. 10.00—10.20 VPRO. 10.20—19.15 VARA. 19.1524.00 Duitsch programma. 2de Programma. 8.00—17.00 NCRV. 17.00—17.15 VPRO. 17.15—19.15 NCRV. 19.1523.00 NCRV. (Programma uitslui tend voor Radio-centrales). 23.00—24.00 Duitsch Programma. 3de Programma: 7.0017.30 AVRO. 17.3018.00 Onderw. v. d. Scheepvaart. 18.00—19.15 AVRO. 19.15—24.00 Duitsch programma. ..4de Programma: 7.00—24.00 Duitsch pro gramma. gen, zoodat tien dagen geleden een oproep in de dagbladen werd geplaatst, waarin de mogelijkheid werd geopperd, dat het meisje met een vriend op stap was. Dit vermoeden is juist gebleken. Het tweetal is thans in Utrecht teruggevonden. Na onderling overleg heeft het meisje voor- loopig onderdak gevonden, totdat nader over haar beslist is. Qemetigde ffiexicflten Zijn lijk daarna te water geworpen Gistermiddag is uit het water van de Herengracht te Amsterdam, tusschen Raadhuisstraat en Hartenstraat, het lijk op gehaald van Machiel Nebig, die sinds 8 November wordt vermist. Uit de nasporingen, welke de politie van het bureau Marnixstraat onvermoeid voortzet, is wel zeer sterk het vermoeden gerezen, dat de man, wiens lijk uit de Heerengracht nabij de Raadhuisstraat is op gehaald, niet geworden is een slachtoffer van de duisternis, doch van misdaad. Het slachtoffer is de 55-jarige fruitkoop man M. Nebig, uit de Tweede Hugo de Grootstraat 611. Op 8 November keerde hij niet naar huis terug. Dien dag was hij van huis vertrokken naar de groenten- en fruitveiling te Poeldijk, waar hij nog za ken gedaan heeft. Vervolgens reisde Nebig naar Den Haag, waar hij zich op de Laan Copes van Cat- tenburch vervoegde voor het verkrijgen van een vergunning voor den verkoop van appelen. Men vermoedt, dat de man met den electrischen trein van 12.45 uur uit Den Haag naar Amsterdam is teruggereisd. Hij is in ieder geval kort voor dat tijdstip in de omgeving van het station Holland- sche Spoor gesignaleerd. Hij was toen niet in gezelschap van anderen. De mogelijkheid wordt geopperd, dat Nebig in den trein met iemand een ge sprek is begonnen en dat hij toen met de zen kennis Amsterdam is ingegaan. Van daar ook, dat degenen, die vermeenen in lichtingen of aanwijzingen te kunnen ver strekken, dringend verzocht worden zich te vervoegen aan het bureau Marnixstraat 148. Het slachtoffer moet bij aankomst in de hoofdstad ongeveer duizend gulden in zijn bezit gehad hebben benevens drie gloednieuwe bankbiljetten van honderd Belgische franken. Ook dit geld wordt vermist. Zijn zakken waren overigens grondig leeg, toen men het lijk ophaalde. De veronderstelling, dat de man reeds dood geweest moet zijn, toen hij te water geraakte, wordt gerechtvaardigd door het feit, dat het lijk geheel met modder be smeurd was. Nebig is dus naar alle waar schijnlijkheid een huis binnengelokt, daar vermoord en beroofd en vervolgens in het water geworpen. Het lijk vertoont mes steken aan het hoofd. Het signalement van het slachtoffer luidt als volgt: 55 jaar oud, gezet postuur, don ker van uiterlijk, donker haar, van vo ren eenigszins kaalhoofdig, klein zwart snorretje, rond gelaat, hij was op 8 Novem ber gekleed in een muisgrijze winterjas, op het hoofd een blauwgrijze gleufhoed, don kerblauw colbertcostuum, lage zwarte schoenen. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Gisteravond is de 57-jarige heer Stijf uit Lochem, die op zijn fiets in de stad reed, door een auto aangereden, met het ge volgd, dat hij bijna op slag dood was. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het vijfjarig jongetje, dat Zaterdag bij een brand op het terrein der Zuivelfabriek te Nederhorst den Berg ernstige brand wonden had opgeloopen, is Maandag in het ziekenhuis te Hilversum aan de be komen verwondingen overleden. FEUILLETON (Nadruk verboden). 20)' U zouden ze nooit kunnen haten! riep Hilary spontaan. U bent hartelijk voor iedereen. U praat op dezelfde manier tegen de werkvrouw die uw flat in de stad schoonhoudt als.... als tegen de Hertogin van Drallton. Ik hoop dat het inderdaad zoo is! Ais je me eerlijk vraagt, heb ik meer respect voor vrouw Bond, de werkster, dan voor de Hertogin. Eigenlijk heb ik voor die heelemaal geen respect en ik heb bewon dering voor vrouw Bond, die een heel stel kinderen knap en netjes grootbrengt van een klein inkomen in de week. Vroeger voelde ik nooit bijzonder veel voor arme menschen, maar het leven heeft me ge leerd geen oogkleppen te dragen en de dingen onbevooroordeeld te bekijken. lx geloof ook dat de dokter meestal gelijk heeft met zijn critiek. Er kwam een droomerige blik in A11- stice's blauwe oogen. Brokstukken van ge sprekken, die zij met den dokter had ge had, schemerden in haar geest; zijn ern stig streng gezicht scheen haar aan te staren uit de gloeiende kolen. Plotseling, toen Hilary's stem haar opschrikte uit haar gepeins, stond ze op. SCHILDERIJENDIEFSTAL DOOR HAAGSCHE POLITIE OPGEHELDERD Dader zag kans viermaal in te breken Dezer dagen heeft de politie te Den Haag een inbraak in het pand Bankaplein 4 daar ter stede, waarbij zeer kostbare schilderijen ontvreemd zijn, tot een alge- heele oplossing weten te brengen en daar mede een spoedig en mooi succes behaald. De zaak heeft zich als volgt toegedragen. Het genoemde perceel is bewoond geweest door den heer De Witte, die aan de vroe gere Fransche legatie verbonden was. De heer De Witte is in den avond van den 13en Mei uit ons land vertrokken en ver toeft op het oogen te Vichy. Het huis stond en staat nog onder toezicht van het Amerikaansche consulaat. Op gezette tij den werd dan ook nagegaan, of alles zih in goede orde bevond. Ondanks deze con trole is het een inbreker gelukt, zijn slag te slaan. Op 1 December ontdekte namelijk een nachtwaker van den Nachtveiligheids dienst, dat aan de achterzijde van het huis een ruit verbroken was. Het Ameri kaansche consulaat werd gewaarschuwd en het bleek, dat onbevoegden zich toegang hadden verschaft en het huis van onder tot boven hadden doorzocht; letterlijk geen stuk stónd meer op zijn plaats. Schil derijen waren uit de lijsten genomen, Men miste voorts een dames- en een heeren bontjas en veel zilverwerk. De politie werd den volgenden dag gewaarschuwd, maar elk spoor van de daders of van den dader ontbrak. Dief en heler in de val. Een dezer dagen kwam de politie echter ter oore, dat er geleurd werd met zeer kostbare schilderijen. Een ambtenaar, in opleiding tot inspecteur, de heer Terpstra, wist in contact te komen met de verkoo- pers, en in een lunchroom in de Spuistraat werden de onderhandelingen over een eventueelen aankoop van de schilderijen geopend. Men kwam tot zulke goede resul taten, dat al spoedig afgesproken werd, dat de definitieve aankoop plaats zou vinden in een huis aan het Hofwijckplein. Op het oogenblik echter, dat de koop een feit was geworden, ontpopte de heer Terpstra zich als politieman en zag kans, niet alleen om den dader en den heler te arresteeren, maar ook de schilderijen in beslag te nemen. Het bleken beide zeer kostbare exemplaren te zijn. Men schatte de waarde van ieder der stukken op enkele duizenden guldens. Het eene is een schilderij van Joachim Antonisz Wittwa'el en stelt een Bijbelsch tafereel voor, het andere is van een onbekenden meester. De heler bleek te zijn een 47- jarige colporteur F. J., die voor de politie een totaal onbekende was. Sedert veertien dagen woonde hij bij zijn broer op het Hofwijckplein en van hem had hij de schilderijen zoogenaamd gekocht. Deze broer, de 43-jarige R. J., bleek de in breker te zijn. Deze laatste heeft wel een zeer avontuurlijk leven achter den rug. Hij is jaren geleden als koloniaal naar Indië vertrokken, waar hij als onderofficier vele jaren in het koloniale leger gediend heeft. Na zijn eersten diensttijd is hij met verlof naar Nederland vertrokken, waar hij een groot gedeelte van zijn uitgaanskas ver boemelde. Ondanks dat de bloemetjes be hoorlijk buiten werden gezet, bleef er nog zooveel over, dat, toen de terugreis weer aanvaard moest worden, in Marseille nog eens terdege afscheid werd géVierd. Na die uitspattingen echter was er geen cent meer in de kas en ten einde raad besloot J. te teekenen voor het vreemdelingenlegioen. Hij is daar zeven jaar gebleven, voorname lijk te Marokko en wist zich in den strijd zoo te onderscheiden, dat hij met zes mili taire onderscheidingen werd begiftigd, waaronder het Croix de Mérite. 'Na zijn terugkeer in Nederland had hij zijn intrek genomen op het Hofwijckplein in Den Haag, waar hij sinds eenigen tijd woonde. Hij heeft kans gezien het huis aan het Bankaplein vier keer te bezoeken en bij deze gelegenheden de verschillende arti- Ik houd van Dokter Hardirig, zei het meisje. Hij kijkt zoo streng, maar als je hem beter kent is hij verbazend goed hartig. Het doet me soms pijn als ik ver bittering in zijn oogen zie. Een vrouw is de schuld van die ver bittering, antwoordde Anstice, met een schittering in haar oogen. Vrouwen, die met een man spelen en zijn hart breken, moesten o, ik weet niet wat voor geraffineerde straf ik voor zulke vrouwen wel zou willen bedenken! Maar het ergste is dat ze zoo zelden hun verdiende loon krijgen. Meestal is een andere man dol gelukkig als hij met zoo een kan trouwen en dat soort vrouwen heeft geen flauw besef van het onheil dat ze stichten. Dus een vrouw heeft Dokter Harding leed aangedaan? vroeg Hilary. Ja. Het is heelemaal geen geheim; iedereen praatte erover toen het gebeurde. Mevrouw Redburn.... die sjieke, mooie mevrouw Redburn, weet je wel!liet hem in den steek terwille van haar schat rijken knoopenfabrikant en ik weet zeker dat de dokter daar nooit overheen is ge komen. Dus het is zoo als ik dacht, riep Hilary ik meende het al aan hem te zien, toen ik gisteren haar naam tegen hem noemde. Maar mevrouw Redburn, zoo mooi als ze is, doet me toch altijd denken aan een ijsberg envoegde ze er naïef aan toe, ik geloof niet dat hij werkelijk ge lukkig zou zijn geweest met een ijsberg. Gelukkig met een ijsberg? Neen, dat zou hij zeker niet geweest zijn, beaamde Anstice met nadruk, met zooveel nadruk dat Hilary haar oudere vriendin een oogenblik verbaasd aankeek. Die man heeft behoefte aan warmte en liefde. Maar Anstice begon de kamer op en neer te loopen en lachte een beetje gedwongen het is een tamelijk doellooze bezigheid ons bezig te houden met de innerlijke behoef ten van Dokter Harding. Hij moet zijn eigen zaken maar afdoen. Wij zullen het de onze moeten doen. Luke zei vanochtend dat hij zoo gauw mogelijk hier weg wilde en naar het buitenland gaan, zoodra hij zich sterk genoeg voelt. En als hij weggaat gaan wij naar de stad terug. Vindt u het prettig? In sommige opzichten wel; in andere weer niet. Ik vind het prettig niet meer tegen dit voorhistorische behang en het meubilair uit de Arke Noachs te moeten aankijken, maar ik vind het aan den ande ren kant jammer, juist nu, nu de herfst tinten hier buiten zoo prachtig zijn, naar de stad terug te gaan. Overigens, als Luke de eenzaamheid van den Westelijken vleugel, waar hij zich heeft opgesloten, op geeft en weer overal in huis komt, moet ik jou terugsturen naar de Dunbars. Hij weet er, zooals ik je al verteld heb, niets van dat je hier bent; in den nerveuzen toestand, waarin hij op het oogenblik ver keert, zou het hem misschien hinderen. Ik wilde dat ik wist hoe hij zoo zenuwachtig en gejaagd en somber komt. Hij moet een vreeselijken schok hebben gehad. Op dat oogenblik maakten Anstice's woorden geen bijzonderen indruk op Hilary, maar den volgenden ochtend had zij alle reden om ze zich te herinneren. Het meisje liep door de hall in de richting van de tuindeur, toen opeens de portiere, die voor den toegang naar den Westelijken vleugel hing, bruusk terzijde werd ge schoven en een lange, slanke man zóó haastig de hall kwam binnenstuiven, dat hij haar bijna omverliep. Zijn donker ge zicht stond norsch en boos. Er was een uit drukking van zenuwachtige prikkelbaar heid in zijn oogen; maar toen zijn blik viel op het meisje, dat in zijn weg stond, een garve zonnelicht op haar stralend haar, bleef hij als aan den grond genageld staan en staarde als iemand die een geest ge- .zien heeft. De norsche trek op zijn ge zicht maakte plaatse voor angst. Wel, voor den duivel! begon hij, maar hij hield zich in, toen hij Hilary's ver schrikt gezicht zag en kalmer, maar toch nog steeds in verwarring, ging hij voort: Waarom ben je hier gekomen? Ik dacht. ik meende..,, ik begrijp niet. Hij struikelde over zijn onsamenhangen de woorden en zweeg ten slotte, terwijl hij als betooverd naar Hilary bleef kijken met oogen star van verschrikking. Mevrouw Derfield heeft me gevraagd om hier te komen, stamelde het meisje. Bc.... Hoe kende mijn zuster Clare? Jij bent immers Clare. Geen mensch ter wereld zou ooit dat haar kunnen vergeten. Er gleed een eiger ige, vertrokken lach over zijn gezicht. Maar het is een beroerde geschiedenis als Anstice Clare kent,.... een beroerde geschiedenis!, mom pelde hij halfluid en zijn blik zwierf van Hilary's gezicht door de glazen deur naar het groote dahliabed op het grasveld. Maar ik heet geen Clare, zei Hilary en er was iets zachts en kalmeerends in haar stem; ze voelde een plotseling mede lijden opkomen met den man, die haar in zulk een blijkbare ontsteltenis stond aan te staren. Ik denk dat u mij met een ander verwart. Ik heet Hilary en Mevrouw Der- field is zoo'n beetje mijn beschermster. Ik heb bij haar in Londen gewoond sinds.... Nu was het Hilary's beurt om plotseling haar zin af te breken; ze was op het punt van te zeggen, .sinds den dood van mijn moeder" en herinnerde zich toen opeens hoe erg, volgens de mededeelingen van me vrouw Derfield, Sir Luke zich het ongeluk en de tragische gevolgen daarvan aantrok en ze twijfelde er geen oogenblik aan, dat de vreemde tegenover haar mevrouw Der- field's broeder in eigen persoon was. Ben jij het meisjeben jij de doch ter, stamelde hij, terwijl er een onrustige flikkering in zijn starende oogen kwam. Ik dacht dat je Clare was. Er was een droomerige klank in zijn stem bij deze laatste woorden; hij streek met de hand over het voorhoofd,, alsof hij verwarrende gedachten wilde verbannen én de verbazing kwam opnieuw in zijn oogen. Je haar is precies dat van Clare, mom pelde hij weer. Iets van begrijpen flitste door Hilary's geest. Het is eigenaardig dat u vindt dat ik lijk op iemand die Clare heet, zei ze. Ik dacht er niet direct aan, maar nu schiet me te binnen dat mevrouw Gardener zei, dat ik zooveel op haar zuster Clare leek. En moeder heeft dat ook wel eens gezegd. Haar zuster Clare?, herhaalde Sir Luke werktuigelijk. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7