Weerbericht DINSDAG 17 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.28 uur. Zon op 9.46 uur. MAANSTANDEN. 16 December 17 December 18 December 19 December 20 December 21 December 22 December 23 December 24 December 10.32 onder, 19.37 op li.14 onder, 20.44 op 11.50 onder, 21.43 op. 12.32 onder, 23.06 op 0.20 onder, 12.51 op. 1,36 op, 13,13 onder 1,40 op, 13.45 onder (Laatste kwartier). 2,52 op, 14,13 onder 4.10 op, 14.44 onder HOOG WATER Te Katwijk op Woensdag 18 December voorm. 6.20 en nam. 18.45 uur. /pilOIICDIIOIIOIIOIICDIICDIIOIICL. - 5 Verduisteringstijden 0 Er Is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 0 zang en zonsopkomst. jij 0 Deze tijden ziin voor hedenavond en morgenochtend: U 0 ZONSONDERGANG Z 0 17,28 uur. r n ZONSOPKOMST Q 9.46 uur. Q 5 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. - ^b'l CD I! CP II CD IICZ) II CD IIOII CD II CD II cP STUDIEREIS DUITSCHE JOURNALISTEN Dr. T. GOEDEWAAGEN OVER ZIJN TAAK In het kader van een studiereis van zeventien vooraanstaande Duitsche jour nalisten door ons land was Zondagavond door den chef der persafdeeling van het rijkscommissariaat den heer W. Janke een samenzijn gearrangeerd van Duitsche en Nederlandsche persmannen, waarbij ook de commissarissen-generaal Schmidt en Fischböck aanwezig waren, benevens een aantal andere Duitsche autoriteiten. Tijdens deze bijeenkomst heeft dr. T. Goede- waagen, secretaris-generaal van het nieuwe departement van Volksvoorlichting en Kunst, een toespraak gehouden over de taak van dit departement. Nederland, zoo zeide hij, is het klassieke land van schilderkunst en architectuur. Dit kon het worden, omdat in den bloeitijd deze kunsten in den volksgeest wortelden. In latere tijden is de kunst van het volks leven vervreemd ep hebben de kunstenaars zich in een oeverloos individualisme ver loren. In pers, radio en film openbaarde zich dezelfde geest. De staat beperkte zich tot materieelen steun en stuwde niet. De nieuwe geest echter is volksch, d.w.z. in den volksgeest wortelend. De taak van den staat ligt daarin vervat. Zijn taak kan niet zijn bepaalde opvattingen op het gebied van kunst dwingend op te leggen, doch opvoedend en stuwend werkzaam te zijn. Organisatorisch werk is daarbij be langrijk, doch voornamer is de hervorming der geesten. De taak van een nationaal-socialistischen staat kan echter slechts dan worden vol bracht, indien de idee van de zelfbeper king van den staat in acht wordt genomen, gelijk dit in Italië is geschied. Opdat iedere tak van kunst en publiciteit zich vrij op eigen terrein kunne ontplooien, zal de stichting van een aantal corporaties noo- dig zijn. Tegenover de bezwaren, tegen staats inmenging in de kunst aangevoerd, deed spr. opmerken, dat in het oude Grieken land de schoonste kunstwerken, zooals die van Phidias, in staatsopdracht zijn ge maakt. Het is niet alleen nuttig, maar ook noodig, dat de staat het vrije leven van de artistieke genialiteit beinvloedt. Do kunstenaars van hun kant moeten weten, dat zij slechts in dienst van het volk kun nen worden wat zij zijn. Op dezelfde gronden beteekent dit voor radio, pers en film, dat alle uitingen, wel ke tegen den volksgeest ingaan, moeten worden uitgeroeid. Tot de taak van het nieuwe departement behoort ook de organisatie van publieke bijeenkomsten ten behoeve der cultureele uitwisseling. Daardoor zullen de kunste naars zich weder bewust kunnen worden van den eigen aard der Nederlandsche cul tuur. Daarbij zal hun duidelijk worden, dat Duitschers en Nederlanders elkander in zekeren zin vreemd zijn, doch tevens verwantschap bezitten in den gemeen- schappelijken aard van het Noord- Europeesche wezen. Zij zullen zichzelf kunnen herkennen in het andere volk. Aan het slot van zijn toespraak zeide spr. nog, dat zijn departement een politiek departement zal zijn. Wat is dat, politiek? Men vatte het woord op als de Grieken deden. Hun cultuur was een politieke cul tuur. Er is slechts een ware politiek: die in het wezen van het volk verankerd is. De directeur van de persafdeeling van het nieuwe departement de heer N. Ooster- baan sprak daarna over de taak van zijn afdeeling en omschreef deze aldus: de waarheid te bevorderen <joor on^" tronen van de anonyme machten in de pers, de invoering van het beginsel van de verantwoordelijkheid van den journalist tegenover het eigen volk. Geen kneveling Varte prijzen voor den landbouw KATHOLIEKE NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUINDERSBOND. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft gisteren in „Royal" te Arnhem een algemeene vergadering ge houden, onder presidium van den heer A. Fleskens, burgemeester van Geldrop en voorzitter van den Bond. In zijn openingswoord besprak de voor zitter na de gevallenen in den oorlog herdacht te hebben o.m. het vernieu- wingsstreven, dat na den oorlog alom tot uiting komt. De kristallisatie van dit stre ven dient in specifiek Nederlandschen geest te geschieden. De K.N.B.T. heeft de corporatieve ge dachte als de juiste aanvaard. Naast de publiekrechtelijke bedrijfsschappen dient de mogelijkheid van een bestaan voor de vrije organisaties zij het in gewijzigden vorm open te blijven. Na de behande ling der jaarstukken sprak ir. S. L. Louwes, directèur-generaal van de voedselvoorzie ning over: „Vaste prijzen in den land bouw". Spr. achtte het gewenscht, dat ieder zich de volle consequenties van een eventueele invoering van het vaste prijzen-stelsel zou rcaliseeren. Het stelsel is onder de toe komstige omstandigheden vermoedelijk de kern van de geheele landbouw-politiek. Het beteekent, dat de voornaamste pro ducten van den landbouw tegen prijzen, welke vóór het oogsten, of als het kan vóór het moment van het zaaien, voorzoover het akkerbouw en tijdig van te voren voor- zoover het de veeteeltproducten betreft, worden bekend gemaakt. De landbouwer weet dan, voor welken prijs hij kan pro- ducapren, in tegenstelling met vroeger. Zijn bedrijf is dan niet weer onderhevig aan ongeregelde wisselingen in het prijs peil. Het prijsrisico is het eenige risico, dat den landbouwer bij dit stelsel wordt afgenomen. De landbouwcrisismaatregelen, welke door hun tijdelijk karakter een Oi^ekeren grondslag hadden, dienen te worden afge schaft en vervangen door een doelbewuste landbouwpolitiek, of liever een doelbewus te economische politiek, waarvan een goe de prijzenpolitiek een der belangrijkste onderdeelen is. Na op de voordeelen van het systeem te hebben gewezen, betoogde de heer Lou wes, dat de handel in landbouwproducten geheel van karakter zal moeten verande ren. Hoewel de handel zijn primaire en zeer belangrijke functie, n.l. het brengen van producent naar consument, blijft be houden, wordt zijn taak veel geringer. De kleinhandelaar kan voor het overgroote deel in functie blijven. De groothandel zal voor een goed deel verdwijnen. Het vaste prijzenstelsel past geheel in een maatschappij met een geleide econo mie. Men zal veel meer een voorraad-po- litiek moeten volgen, dan in het verleden het geval was. De organisatie zou betrekkelijk eenvou dig kunnen blijven en zou in de bestaan de crisis-organisaties mits aangepast een behoorlijken grondslag kunnen vinden. Ir. Louwes betoogde, dat het stelsel van de vaste prijzen een onderdeel is van een middel tot een groot doel en stelde vast, dat het middel om dit doel te bereiken als volgt is te bepalen; a. Een doelmatige en zoo goedkoop mo gelijke voeding der geheele bevolking; b. Afzet van de voor de directe voeding niet noodzakelijke producten, om daardoor ruilmiddelen voor andere levensbehoeften te verkrijgen; c. Het aanvoeren van voedingsmiddelen van buiten, die ons land niet opbrengt. Spr. ging hierop nader in. In geval de misère, welke na den vorigen oorlog ont stond, zich ook thans in den komenden vredestijd mocht herhalen, dient men het stelsel der vaste prijzen zeer zekor te ac cepteeren. Het land, dat de beste organi satie opbouwt, zal daarvan het meest pro fiteered of censuur is de bedoeling, doch harmoni sche samenwerking tusschen staat en pers, zooals in Duitschland. Allen, die geroepen zijn aan den opbouw eener hernieuwde volksgemeenschap mede te werken, moeten in dezen tijd de oude veeten begraven. Een volk, dat de werkelijkheid niet erkent, sterft. Ons volk mag niet sterven. Spr. juichte het toe, dat Nederlanders en Duit schers in goede verstandhouding zonder rancune bereid zijn samen te werken. Dr. Freiherr du Prei, leider van het bureau partijners van de Reichspressestelle der N.S.D.A.P., de leider van de reisgroep der Duitsche journalisten, sprak een dankwoord. De studiereis. Wat de reis zelf betreft, deze is georga niseerd als gevolg van een uiteenzetting, door den rijkscommissaris bij zijn jongste bezoek aan Berlijn voor een gehoor van Duitsche journalisten gegeven. De deel nemers aan de reis uit West- en Zuid- Duitschland hebben elkander Woensdag te Arnhem getroffen. Donderdag hebben zich te Deventer de anderen bij hen gevoegd. De reis voerde de bezoekers door Over ijssel, Friesland, langs den afsluitdijk en de oude Noord-Hollandsche Zuiderzeesteden en Amsterdam naar den Haag, waar zij door den Rijkscommissaris in tegenwoor digheid van commissaris-generaal Schmidt zijn ontvangen en bij die gelegenheid een diepgaand onderhoud met hem hadden. r rp "i -«eneraal, minis ter Fischböck hebben zij Zondag een lang- Ji'rig gesprek gehad. Gisteren en heden zouden den Haag, Utrpcht en Arnhem worden bezocht, waar na de terugreis wordt aanvaard. Alg, Vereeniging voor Bloembollencultuur ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. In de gisteren te Haarlem gehouden ver gadering van de Algemeene Vereeniging voor- Bloembollencultuur deelde de voor zitter, dr. A. J. Verhage nadat hij zijn openingsrede, die wij reeds publiceerden had uitgesproken mede, als voorziter te zijn herkozen. Hij was namelijk als eeni ge candidaat in de vacature gesteld. Voor deze geste was hij dankbaar, vooral omdat in de afgeloopen vijf jaar zooveel strijd in het bedrijf en in de organisatie is gevoerd, waardoor wel eens wrijving ontstond, die echter geen invloed op de herverkiezing heeft gehad. Hij zegde zijn beste krachten toe in dezen tijd, die zooveel verantwoor delijkheid vraagt van de leiders der groote organisaties. De heer P. Seignette, vice-voorzitter, herinnerde aan den arbeid, welke dr. Ver hage in de afgeloopen vijf jaar heeft ver richt. Groot verdiensten heeft hij vooral verworven in de kwestie der groote over schotten. Ook de oud-voorzitter, de heer E. Krelage, was verheugd aanwezig te zjjn bij de hernieuwing van het mandaat van dr. Verhage. Gij hebt het vertrouwen der leden weten te winnen, aldus spr., en gij hebt de vereeniging door moeilijke tijden heen geholpen. Uw denkbeelden betreffen de de organisatie in de toekomst onder streep ik tenvolle. De heeren Chr. Kieft Jr. uit Limmen en P. Kramer uit Heemstede werden gekozen tot leden van het hoofdbestuur. De heer Murk verzette zich.. Vervolgens kwam aan ae orde het voor stel Bennebroek-Vogelenzang om eerele den, donateurs en gewone leden de be- voegheid te ontzeggen op de algemeene vergaderingen aan de beraadslagingen te kunnen deelnemen en om stemrecht uit te oefenen. De afdeeling Heemstede zou, bij aanneming van dit voorstel, een voor vergadering wenschen van voorzitters en secretarissen der afdeelingen. Hillegom zou een uitzondering willen maken voor de rondvraag. Als voorzitter der oppositie der laatste zeven jaren verzette zich de heer Murk uit Hillegom tegen dit voorstel, dat hij een aanslag op de historisch gegroeide rechten van de leden noemde. Het bestuur kan te goeder trouw den verkeerden weg opgaan en dan is het in aller belang, dat leden kunnen spreken. Men wil de oppositie den mond snoeren en daartegen verzette spr. zich. Hij achtte terugneming van het voor stel raadzaam. De heer Krelage zeide echter, dat het voorstel juist in de historische lijn ligt, om dat er al jaren misbruik wordt gemaakt van de rondvraag. Het hoofdbestuur zou aanneming van het voorstel ten zeerste toejuichen. Het amendementHillegom, dat de steun van het hoofdbestuur had, werd verworpen met 11557 stemmen (de meerderheid was 130). Het voorstel BsnnebroekVogelen zang werd eveneens verworpen, met 130 69 stemmen (meerderheid 150). De afdeeling Lisserbroek stelde voor bij de bevoegde instanties alle pogingen in het werk te stellen om van de naidssen, welke onverkoopbaar zijn, en door het surplusfonds worden overgenomen, een be paald percentage bedoeld als krimp aan de kweekers te doen uitkeeren. Het hoofdbe stuur ontraadde aanneming van dit voor stel, daar verbetering gezocht moet wor den in verhooging der minimum?-ijzen. Het voorstel werd met groote meerderheid verworpen. Op voorstel van de afdeeling Lisse ver klaarde het hoofdbestuur zich bereid de totstandkoming van een verplichte tulpen registratie door de overheid aan te moedi gen. Er werd door eenige afgevaardigden aan gedrongen op een vroege publicatie. Met 102 tegen 93 stemmen verklaarde de ver gadering zich tegen tulpenregistr.i :ie. Door de afdeeling Sassenheim werd aan het 'hoofdbestuur verzocht alle pogingen in het werk te stellen om vrijstelling te verkrijgen van de heffingen voor het. sur plusfonds over 1940. De productiekosten zijn dit jaar in zeer vele gevallen niet ge haald, de abnormale omstandigheden ma ken aanneming van het voorstel zeer wen- schelijk. Het hoofdbestuur deelde de argumenten en verklaarde een eventueele uitspraak der vergadering ter kennis van de bevoeg de instanties te zullen brengen. Het voor stel werd aangenomen met algemeene stemmen. De vergadering besloot ook na 31 De cember van dit jaar een beursbelasting van 20 cent per dag of 4 per half jaar te hef fen, daar anders de rekening der vereeni ging in de komende jaren niet sluitend kan worden gemaakt. Het besluit geldt voor drie jaar, maar als de tijden beteren kan er op teruggekomen worden. De begrooting, welke sluit met een be drag van 43,910 werd zonder discussie goedgekeurd. Na de rondvraag volgde sluiting der ver gadering. Faillissementen Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. Zandbergen, Ariesz., Oegstgeest. Gedep. Uitdeelingsl ij s t e n: J. P. van der Meer, Nootdorp Geëin digd door het verbindend worden der eeni- gen uitdeelingslijst. Uitkeering 26,7 conc. cred. Prof. Dr, Eugène Dubois f ONTDEKKER VAN DEN PITHECANTHROPUS ERECTUS Maandagmorgen is op zijn landgoed „De Bedelaar" onder de gemeente H delen Prof. dr. Eugène Dubois onverwacht overleden. Dit sterfgeval brengt den naam weer in herinnering van een wetenschappelijken vorscher, die in zijn tijd veel van Zien heeft doen spreken, vooral door zijn vondst Van den z.g. Pithecanthropus erectus, ottewel den „opgericht gaanden aapmensch". Marie Eugène Francois Dubois was een Limburger, hij werd op 28 Januari '.858 te Eijsden in Zuid-Limburg geboren. Na de lagere school volgde ny het middelbaar enderwijs aan de Rijks rJooge Burgerschool te Roermond en studeeide hij geneeskunde aan de gemeen te-unive: siteit van Amster dam. Na afloop van zijn studie gaf hij les in de anatomie. Voorts bestudeerde hij de afstammingsleer er verrichtte hij eenige opgravingen in Rijckhoit (Zuid-Limburg). De afstammingsleer was in dien tijd een probleem, dat de geesten gevangen hield. Hackel had de theorie verdedigd, dat de mensch zich ontwikkeld heeft uit dier lijke voorouders. Populair geeft men deze tl.eorie weer met de uitspraak: de men- schert stammen af van de apen. Dat is niet geheel juist, want de voorstanders van deze theorie beweren niet, dat de mensch van een aap afstamt, doch dat menschen en apen eenzelfden stamader zouden heb ben. Deze theorie heeft heel wat strijd uit gelokt, wat tot gevolg had, dat men zich meer dan vroeger ging toeleggen op het onderzoek van de fossiele overblijfselen van apen en menschen. Hackel's theorie zou bewezen kunnen worden, indien men de schakels van de menschelijke afstam ming kon terug vinden, als men uit oude, bewaard gebleven resten van het mensche lijke skelet, fragmenten kon vinden, die af komstig bleken van wezens, die half aap half mensch waren. Men zocht naar de ontbrekende schakel, de z.g. „missing link" Door zijn wetenschappelijke onderzoe kingen kwam Dubois tot de overtuiging, dat de kansen voor het vinden van resten van de voorouders van den mensch op de Groote Soenda-eilanden zeer gunstig wa ren. In 1887 vertrok hij als officier van gezondheid naar Nederlandsch Indië en wel naar Sumatra. In de Padangsche boven landen onderzocht hij grotten, welke onder zoekingen hij later op Java voortzette. In het bijzonder werden opgravingen verricht in de omgeving van Trinil. Deze paleon tologische studie leidde tot het vinden van een schedeldak, drie tanden en een dijbeen, door hem beschreven als overblijfselen van den Pithecanthropus erectus. Dubois sprak zelf van overgangsvorm tusschen mensch en aap, hoewel de gegevens, deze conclusie niet voldoende rechtvaardigen. Hij zette zijn arbeid te Wadjang voort, waar hij de fossiele menschensoort, den Wadjakmensch ontdekte. Aanvankelijk meende men wat al te voorbarig den lang gezochten tusschen- schakel te hebben gevonden, doch weldra werd twijfel uitgesproken, of men op deze weinige gegevens wel een zoo ver gaande conclusie mocht opbouwen. Later werden de onderzoekingen van Dubois voortgezet door pater Bernsen O.F.M., die nog 4 dijbeenderen vond. De vraag of de schedel, die inderdaad zeer veel weg heeft van een apenschedel, en de dij beenderen, die veel overeenkomst ver- toonen met menschelijke dijbeenderen, bij elkaar behooren, is nog steeds niet uitge maakt. Men is dus destijds te ver gegaan met direct als vaststaand te aanvaarden, dat met het vinden van den z.g. Pithecanthro pus erectus de „missing link", de „ontbre kende schakel" tusschen aap en mensch was ontdekt. Van Katholiek standpunt staat men niet geheel en al afwijzend tegenover de leer, dat het menschelijk lichaam zich ontwik keld heeft uit een dierlijken stamvader. Onaanvaardbaar is evenwel de stelling, dat met het lichaam ook de ziel zich ont wikkeld zou hebben. De strijd om dit wetenschappelijke pro bleem is derhalve nog niet ten einde en Dubois heeft in dien strijd een groote rol gespeeld. De Amsterdamsche universiteit erkende zijn groote verdiensten door hem in 1897 het doctoraal honoris causa te verleenen. In 1898 werd hij hoogleeraar in de geolo gie, mineralogie en palaeontologie aan deze universiteit. Prof Dubois werd lid van de Academie van Wetenschappen in 1919. Tot 1928 doceerde hij in Amsterdam. Gedu rende zijn professoraat hield dr. Dubois zich bezig met velerlei onderzoekingen over den Pithecanthropus erectus, de verhou ding tusschen hersengewicht en lichaams gewicht, allerlei algemeen biologische pro blemen en de geologie van Nederland. Spe ciaal genoemd mogen worden zijn onder zoekingen over den bouw en het ontstaan der duinen, vennen en venen, over het grondwater in Nederland en meer in het bijzonder over de beteekenis der duinen als voorraadschuur van drinkwater. De groote verzamelingen, welke prof. Du bois op Sumatra en Java bijeengebracht heeft, zijn in een apart museum (collectie Dubois) geplaatst dat onder beheer staat van de rijksuniversiteit te Leiden. Een zeer groot aantal publicaties verscheen van zijn hand. De laatste jaren van zijn leven bracht prof. Dubois veelal door op zijn buitengoed bij Haelen, waar hij zich wijdde aan weten schappelijk werk en aan de verzorging van zijn boschaanplantingen. Het stoffelijk overschot zal voorloopig te T/enlo worden bijgezet. Agenda LEIDEN. Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Leiden, St. Vincentiusgeb., Hoogl. Kerkgr. 32, alhier, 6.30 uur. n.m. Zendag, „Katholiek Leiden", jaarvergade ring in de Harmonie, 11 uur v.m. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 December 20 uur tot Zaterdag 21 De cember 8 uur waargenomen door de Apo theken „tot Hulp der Menschheid" Hooi gracht 48, tel. 21030 en de Doeza-Apotheek Doezastraat 21, tel. 21313. Te Oegstgeest dcor: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 23274. DE BEGROOTING VAN ZUID-HOLLAND. Geen belastingverhooging voor het komende jaar. In de memorie van beantwoording van ret onderzoek in de afdeelingen van het ontwerp der provinciale begrooting van Zuid-Holland voor 1941 lezen we het vol gende: Of en wanneer tot belastingverhooging zal moeten worden overgegaan, kan thans r.iet gezegd worden en juist de algeheele onzekerheid, zoowel omtrent den duur der bijzondere omstandigheden als, omtrent de verdere ontwikkeling van zaken, hebben Ged. Staten aanleiding gegeven om, althans voor het komende jaar, nu nog een ander rr.iddel tot dekking van het tekort ten dienste stond, een voorstel tot belasting verhoging, hetwelk zij aanvankelijk wel hebben overwogen, nog achterwege te Jaten. Het ligt in de bedoeling, zoo mogelijk voort te gaan met -den aan^e? van los van de rijwegen gelegen rijwielpaden. Aan plannen daarvoor wordt gewerkt. Sommige plannen, o.a. van enkele hoofdroutes in het Westland en benoorden den Rijn, zijn wel reeds gereed, maar de moeilijkheden om tot verwezenlijking te komen, zijn zeer groot. Er worden onderhandelingen gevoerd over den afkoop van enkele tollen. OVERWERK IN BROODBAKKERÏJEN. De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft zijn beschikking van 20 November 1940 be treffende overwerk in broodbakkerijen, zoQals deze beschikking is aangevuld bij zijn beschikking van 2 December 1940, we der aangevuld. De onderhavige aanvullingen strekken er toe respectievelijk om te voorkomen, dat in broodbakkerijen, waar de beschikking van 20 November j.l. wordt toegeoast, ar beid zou worden verricht op den Tweeden Kerstdag, en om de gelegenheid te geven, op 2 Januari a.s. het ovenstoken door één persoon te middernacht aan te doen van gen, zooals de Arbeidswet 1919 voor iederen Maandag toestaat. KERKMFIJWS BENOEMINGEN BIJ DE PATERS REDEMPTORISTEN. De Hoogeerw. Pater Provinciaal van de Congregatie van den A!lerheilig:ten Ver losser te Wittem heeft verplaatst: Pater N. Grond C.S.S.R. van Rotterdam naar Roosendaal; Pater Chr. Hafkenscheid, C.S.S.R. van Roosendaal naar Rotterdam; Pater W. Veeger C.S.S.R. oud-majoor- r.almoezerüer, van (Retraitehuis) Zende ren naar Rotterdam; Pater H. Donicie C.S.S.R. van (Retraite huis) te Noordwijkerhout naar Amsterdam; Pater G. Delteyk C.S.S.R. van (Retraite huis) te Noordwijkerhout naar Rot terdam, en Pater A. Carlier C. S.S.R. van Amster dam naar Rotterdam. Ofiic?ee!e Publicatie van het Departement van Landbouw en Vtsscherijj. VERBOD TOT VERVOEREN EN AFLEVEREN VAN VARKENS BOVEN 40 K.G. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat ingevolge een besluit van den secretaris generaal van het Departement van Land bouw en Virscherjj het vervoeren en afle veren van varkens met een gewicht van meer dan 40 kg. voortaan is verboden. Het vervoeren van varkens met een ge wicht van meer dan 40 kg. zal ten gevolge daarvan slechts mogelijk zijn onder dek king van een daartoe door de Nederland sche Veehouderij-Centrale of de Provincia le Landbouw-Crisis-Organisatie afgegeven geleid eb il jet. In ret algemeen zal een geleidebiljet al leen worden verstrekt voor hst vervoeren van varkens, die geleverd worden aan de Nederlandsche Veehouderij-Centrale en van Fokmateriaal. Voor varkens, die aan de genoemde Cen trals geleverd worden, zullen de geleide- biljetten door die Centrale worden ver strekt. tegelijk met de opdracht tot leve ring. Geleidebiijetten voor het vervoer van fokmateriaal worden afgegeven door den desbetreffenden plaatselijken bureauhou der. Het afleveren van varkens met een ge wicht van meer dan 40 kg. is slechts toe gestaan, indien voor het vervoer een ge leidebiljet is afgegeven. 4499

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2