9e- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje DINSDAG 17 DECEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9825 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Gin 103003. Portbtu U. Dit Dammer twee bladen. bestaat alt V Geen overdreven crltiek Wij hebben het al herhaaldelijk gezegd: In de beschouwingen over wat er was en hoe het was vóór den oorlog moet men niet overdrijven. Noch naar den eenen noch naar den an deren kant. Men mag of moet critisch staan te genover de dingen, maar niet overdre ven critisch. Men moet b.v. het langdradig gepraat, de enghartige, politieke-partij-politiek, de niet-principieele verdeeldheid en ver- icheurdheid, zooals wij die in een Tweede Kamer hebben aanschouwd, afkeuren en scherp afkeuren, maar dan moet men daar- bij niet gaan overdrijven, door te beweren, dat die Tweede Kamer niets goeds heeft gedaan. Meermalen is door de Tweede Ka mer een wetsontwerp door deskundige en de behoeften en nooden van het volk ken nende volksvertegenwoordigers zóó gewij zigd, dat het verbeterd werd: knappe mi nisters, voorgelicht door knappe ambtena ren, wisten nog niet altijd alles! Zij, die het goede van den nieuwen tijd willen, mogen niet critiekloos tegelijker tijd al het oude willen behouden. Dat gaat natuurlijk niet samen. Doch zij mogen óók niet in overdreven critiek al het oude wil len wegsmijten. Dat wil trouwens geen enkel verstan dig mensch hij moge behooren tot" de N. S B., het Nationaal Front of de Neder- landsche Unie maar: verstandige men- schen doen nog, helaas, niet altijd verstan dig, en politieke hartstocht of te groote politieke ijver kan maar al te gemakke lijk het verstand benevelen. Wij kunnen volkomen begrijpen de uit roep, die wij gisteren lazen in de „Volks krant": Wat heeft men er toch mee voor, ons verleden zwarter af te schilderen dan het inderdaad was? Zijn we zulke on verbeterlijke onruststokers en twist zoekers geweest, en is thans eerst de morgenschemering van eendracht en eensgezindheid aangebroken? Zwart te noemen wat in het verleden zwart was uitstekend. Uitstekend, al worden er gevoeligheden en ijdelheden door gekwetst. Maar het verleden zwarter af te schil deren dan het was en dat gebeurt helaas op soms waarlijk schandelij k-over- dreven wijze dat is onwaarachtig, on rechtvaardig en niet in het belang van het Nederlandsche volk. Dat belang is zeker niet gebaat met het redeloos over boord gooien van het oude, waarin waarden zijn omsloten van groote cultureele beteekenis. Kerstdag is nabij De groote Antlphonen De Advent is als een duistere morgen volgens den Duitschen zomertijd. Het is ochtend, in het Oosten klaart de lucht reeds op, maar de zon talmt en houdt zich ver scholen. De Advent, de tijd van verlangen naar den zonsopgang op Kerstdag, is reeds ver gevorderd; de Kerk ziet al „de wimpers van den dageraad". Zij heeft het Gaudete het „Verheugt U" gezongen, want „de Heer is immers nabij". Heden begint Zij in de „groote of O-antiphonen" den glorenden morgenstond te verwelkomen. De antipho- nen, die in deze dagen van voorbereiding op het Kerstfeest, iedere dag anders zijn, worden in de Vespers vóór en na het Mag nificat aangeheven; zij worden O-antipho nen genoemd, omdat zij alle met O! aan vangen. Heden zingt de Kerk: Wijsheid, die zijt voortgekomen uit den mond des Allerhoogsten, Gij reikt van het eene tot het andere einde en schikt al les met kracht èn zachtheid: Kom, en leer ons den weg der wijsheid Waarschuwingen TONNISSEN VAN DUITSCH MILITAIR GERECHTSHOF Het A.N.P. bericht: Een Duitsch militair gerechtshof heeft wederom Nederlanders moeten veroordee- len, aldus een van bevoegde zijde verstrekt communiqué, die er niet tegen hebben op gezien, de domme en lage bewering te uiten en te verspreiden, dat de bombardementen van Nederlandsche plaatsen en het leggen van mijnen voor de Nederlandsche kust niet door de Engelschen, maar door de Duitschers zelf zouden zijn geschied. Deze grove belastering der Duitsche weer macht had voor een 26-jarigen man 1 jaar en 6 maanden en voor een 60-jarige vrouw 6 maanden gevangenisstraf ten gevolge. Een andere krijgsraad heeft een Neder lander veroordeeld, die met anderen in een café handtastelijkheden tegen eenige Duit sche soldaten was begonnen. Van uit een groote groep Nederlanders, die in de meerderheid was. heeft de be klaagde een Duitsch soldaat een bierglas, dat hij te voren opzettelijk in zijn hand had genomen, tegen het hoofd gegooid en den soldaat daardoor een diepe hoofdwond toegebracht. Deze laffe daad kostte hem 3 jaar gevangenisstraf. Ten slotte moesten 3 jonge mannen ge straft worden, omdat zij geloofden, hun vijandige houding tegenover Duitschland tot uiting te moeten brengen, door in een garderobe van een restaurant meerdere officiersmutsen te stelen en kapot te scheuren. Elk 10 maanden gevangenis was de zeer zachte straf voor deze grove be- leediging der Duitsche weermacht. REGISTRATIE VAN DUIVEN De commissie ter behartiging van de belangen van Nederlandsche postduiven- verzamelaars maakt bekend, dat: 1. Alle postduiven, welke na 15 Mei 1940 geboren zijn, en nog niet op de officieele gestempelde hoklijsten voorkomen, onver wijld moeten worden opgegeven aan deze commissie, met nauwkeurige omschrijving van serienummer. 2. Hetzelfde moet geschieden met alle oude duiven, die niet op de officieele ge stempelde hoklijsten voorkomen. 3. Voor ongeringde duiven verplichte sluitringen worden verstrekt door het Na tionaal Verbond van Nederlandsche Post- duivenhouders. 4. Van dit oogenblik af, alle soorten sierduiven ter registratie moeten worden opgegeven aan de commissie, met uitzonde ring evenwel van de volgende rassen: kroppers, pauwstaarten, raadsheeren, tui melaars met sokken en slenkers. Deze laatste vallen dus buiten de regi stratie. Evenals voor de postduiven moeten dus ook van de sierduiven die voor registratie in aanmerking komen, hoklijsten in triplo worden gemaakt n.I.: Een exemplaar voor den burgemeester ter plaatse, een, dat op het hok van den betrokken liefhebber aanwezig moet zijn, terwijl het derde exemplaar in het archief der commissie bewaard blijft. 5. De opgaven uiterlijk eind Januari 1941 moeten zijn ingeleverd. Geschiedt zulks niet, of eventueel na het sluiten van dezen datum, dan loopen overtreders gevaar, ge straft te worden volgens de Duitsche mili taire wetten. 6. Tentoonstellingen van post- en andere duiven, in welken vorm ook, zijn streng verboden. In verband hiermede is het vervoer van postduiven- en andere duiven buiten de kom eener gemeente, eveneens streng ver boden, indien althans dit vervoer niet ge dekt wordt door een speciale schriftelijke vergunning, welke, met redenen omkleed, aangevraagd kan worden bij de commissie, Prinsengracht 407, Amsterdam, voornoemd. 7. Al de houders van postduiven- en andere duiven, welke bij de commissie Hornstra geregistreerd worden, zijn ver plicht zonder voorbehoud, zich op te ge ven als lid van het Nationaal Verbond van Nederlandsche Postduivenhouders, Amsteldijk 44, te Amsterdam, uiterlijk tot 22 December 1940. Overtreders zullen gestraft worden met: 1. Inbeslagname van alle duiven; 2. Volgens de Duitsche militaire wetten. Een ernstige waarschuwing is hier zeker op zijn plaats. BLOEMPRIJS VERHOOGD. Consumenten zullen niet méér behoeven te betalen. De Nederlandsche Staatscourant van 16 December bevat de wijziging eener be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij in dier voege, dat de bloemprijs met 20 cent per 100 K.G. is verhoogd. De meel fabrikanten, die deze hoogere opbrengst ontvangen, hebben zich verplicht, het be drag, dat zij daarvoor meer ontvangen, af te dragen aan het Bakkerijfonds 1940, dat dient tot het verleenen van hulp aan de door de krijgsverrichtingen getroffen bak kerij-ondernemingen. De prijsverhooging zal niet op de con sumenten worden verhaald. Pauselijke Kerstgave voor de krijgsgevangenen VATICAANSTAD, 16 Dec. (Stefani) Ter gelegenheid van het Kerstfeest zullen de krijgsgevangenen een gave van den H. Vader en Zijn vaderlijke wenschen ontvangen. Dit Pauselijk initiatief zal ten uitvoer worden ge legd door de nuntii en delegaten, met de hulp der betrokken regee ringen. DE RIJKSMIDDELEN. De kohieren van de directe belastingen voor den dienst 1940 vermelden een raming voor het geheele jaar van ca. 158 3/4 mil- lioen. Het zuivere bedrag, dat tot dusverre (in elf maanden) op de kohieren is ge bracht, bedraagt ca. 1171 millioen of onge veer 40 millioen meer dan in de overeen komstige periode van verleden jaar. Wat de niet-directe belastingen betreft, de maandelijksche raming bedraagt ca. 37.5 millioen. In November werd pl.m. 44.9 millioen ontvangen of ca. 4.9 mil lioen meer dan in November verleden jaar. Over de eerste elf maanden van het jaar beliep de raming ongeveer ƒ412.9 mill.; de opbrengst bedroeg ca. 419.6 millioen of ruim 6.6 millioen meer dan de raming, doch ca. 16.5 millioen minder dan de wer kelijke opbrengst verleden jaar. DE LEVERING VAN TABAKS PRODUCTEN. Niet aan hen die onder banderolleprljs koopen ter distributie aan beperkten kring van particulieren. De directeur van het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten heeft be paald: Het is aan ondernemingen, die tabaks producten vervaardigen, verboden tabaks producten te leveren aan bedrijfsvergun- ninghouders of particulieren, die, naar het oordeel van de Industrie-tabakcommissie, daartoe bijgestaan door vertegenwoordi gers van grossier en winkeliers in tabaks producten, dergelijke producten beneden den banderolleprijs plegen te koopen met het kennelijke doel deze aan een beperk ten kring van particulieren te distribuee- ren. Dit verbod geldt niet ten aanzien van de levering van tabaksproducten aan be- drijfsvergunninghouders of particulieren, voorzoover deze bedoelde producten ver- koopen in bij-bedrijven en instellingen be- hoorende cantines. Tegen de door de Industrie-tabakcom missie ten dezen genomen beslissingen is beroep mogelijk bij het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten. BEROEP VAN SERINGENKWEEKERS VERWORPEN. Vernietiging van struiken gaat door. De regeering heeft het beroep der Aalsmeersche seringenkweekers, ver vat in een door 99 hunner onder teekend petitionnement tegen de voor genomen vernietigingsplannen der Ne derlandsche sierteeltcentrale, verwor pen. Zij heeft f 250.000 Voor steun van de ge troffen seringencultuur beschikbaar gesteld waartegenover de volgende, door de Neder landsche sierteeltcentrale uitgestippelde richtlijnen dienen te worden gevolgd. Be perking van den seringenaanvoer met 50 °7i van den gemiddelden aanvoer in de sei zoenen 1938-'39 en 1939-'40. Wie dus in het seizoen 1938-'39 5000 takken veilde en in het seizoen 1939-'40 3000 takken, mag dus dit seizoen slechts 4000 takken aan voeren. Voor December geldt reeds de gehalveer de aanvoer, hetgeen maar goed is, nu be kend is geworden, dat in deze maand het invoerverbod van seringen in Duitschland van kracht blijft. De verdeeling van den aanvoer in het voorjaar zal aan de kwee kers zelf worden overgelaten. De trekbare geforceerde struiken zijn reeds van pi, heidswege gete/cL Slechts de helft g dus dezen winter tot bloei worden ge bracht. Een struik wordt daarbij geacht niet meer dan twaaif takken voort te bren gen. Van de niet geforceerde vijftig pro cent der struiken moet de helft worden vernietigd. De regeering geeft een vergoeding van vijftig cent per struik. „Handelsbl." De L.T.B. is kern-gezond Rede van voorzitter Kampschoër De leden van den L.T.B. kwamen heden morgen in gebouw St. Bavo te Haarlem ter algemeene vergadering. Nadat de bondsad- viseur, prof. Ant. Cleophas, in de St. Jo- sephkerk te Haarlem een H. Mis voor een spoedigen en rechtvaardigen vrede had op gedragen, werd de vergadering geopend en hield de algemeen voorzitter, de heer G. W. Kampschöer, een openingsrede, waarin hij allereerst wees op de moeilijke omstandig heden waaronder wij thans leven. Openingswoord van den voorzitter. Hij herdacht de uit eigen kring voor het vaderland gesneuvelden en hen, die door inundatie, hetzij door oorlogsgeweld zijn getroffen. Spr. gaf een opsomming van hetr geen de L.T.B. na de oorlogsdagen v&- richtte. Landelijk is concentratie bereikt al is het nog maar een noodverband door instelling van een centraal secreta riaat voor den land- en tuinbouw. Ook ge westelijk werd contact gelegd tusschen de land- en tuinbouw-organisaties. Een belang rijk voordeel was. dat de crisiscentrales volkomen intact waren gebleven. Toen in andere kringen.... Regelmatig hebben wij onze leden op de hoogte gehouden van de verlangens ten aanzien der voedselvoorziening. Ons werk diende er steeds toe om van de leden ge- meenschapsmenschen te maken. Toen in andere kringen nog het liberalisme hoogtij vierde, werd in onze organisaties reeds ge ijverd voor een redelijke belooning voor den bewerker van het land, collectieve ar beidsovereenkomsten, goede pachtverhou- dingen, voor een goed begrijpen van de sociale beteekenis, die grond en bodem hebben etc. Doordat men den grond als ge wone koopwaar is gaan beschouwen, werd hij onderworpen aan de schommelingen van de conjunctuur en aan den willekeur van speculanten, die geheel los stonden van en vreemd stonden tegenover den boer en diens bedrijf. De funeste en abnormale stij ging van de landprijzen is te wijten aan het kapitaal, dat zich meester heeft gemaakt van den grond. Verder is de druk van de vaste lasten op onze bedrijven nog hoog. Velen hebben zich van het drukkende landbezit ontdaan, teneinde eens vrij te kunnen ademen zonder zorg voor de tel kens terugkeerende hypotheekrente met de dreigende executiestok achter de deur. Tegen dit alles wordt nu een dam opge worpen. De pachtwet is er, de stijging van de grondprijzen is aan banden gelegd. Thans vragen wij, aldus spr., een oplos sing van het vraagstuk van de hypotheek rente en van de vaste lasten. Met het laat ste vraagstuk zijn wij reeds geruimen tijd bezig en wij hopen het op te lossen. Een bekende leuze. Da leuze „boerenland en boerenhand" leeft sedert jaren onder ons. Een welvaren de boerenstand is voor de maatschappij een zegen. Alle gezonde eigenschappen van ons volk zijn in hun wezen terug te vinden in dat deel onzer bevolking, dat het nauwst verbonden is met onze bodem en het taaist vasthoudt aan de tradities van het voorge slacht. Wij stammen voort uit een geslachten- reeks, die jaren gestreden heeft met het water. Wij hebben ons eigen land gemaakt, ontworsteld aan woelige zeeën en meren. De eerste predikers van het Christendom en van onze beschaving zijn hier begonnen. Wij willen ook in deze tijden dit werk voortzetten onder bescherming van St. Wil- librord. Wij hebben steeds geijverd voor de be scherming van het groote gezin. Wat treft men niet een prachtige gezinnen onder onze leden. Ook wij wenschen ordening van het maatschappelijk leven, maar zij kan alleen berusten op het Christendom. Voor ons is dit momenteel een van de belangrijkste punten. In het verleden hebben wij van onze le den gemeenschapsmenschen gemaakt, in het heden kunren wij op deze leden bou wen. Niemand heeft onze organisatie ver laten en ieder begrijpt wat de L.T.B. heeft beteekend, nog beteekent en gaat beteeke- Wij maken een overgangstijd door. Een revolutie van den liberalen tijd naar den geordenden tijd. Dit kunnen wij zeggen, het bedrijfsleven, was den nieuwen tijd geest reeds ver vooruit. Daardoor is ver klaarbaar, dat de L.T.B.'er voor het heden zooveel aanknoopingspunten, wat zijn idea len aangaat, in het verleden vindt. De L.T.B. is kerngezond, het ledental is tot boven de 9000 gestegen. De reorganisa tie begint thans zijn vruchten af te wer pen. ^-"n vertrpuwensmannen hebben in diverse overheidscolleges zitting, waardoor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie langzamerhand werkelijkheid wordt. Een bedrijfsorganisatie, een corporatie, KRANTEN. Juist de oogenschijnlijk in het aan gezicht der wereldgebeurtenissen ge ringe details des menschelijken levens zijn het, die kleur geven aan de kran tenkolommen van iederen dag. Dat merk je zoo in deze dagen van oorlog, tóe berichten over den oorlog beslaan vele kolommen. Met geweldige kop pen. Want wij, journalisten, wikken de waarde vai£ het nieuws tegen elkander af. En wat het belangrijkste is, krijgt de grootste kop. Dat is in de wereld altijd zoo. En wij zeggen: de lezers stellen natuurlijk het meeste belang in de oorlogsprestaties van Italië tegen de Grieken. En in wat er nu eigenlijk in Egypte gebeurt. En hoeveel steden er nu weer in puin zijn gebombardeerd. En daar zetten wij dus groote koppen boven, alsmede boven de distributie van kaas en de komende nieuwe Europeesche orde ning. En daar weten wij dan heel wat over te vertellen. De rest hangt er maar zoo'n beetje bij. En dat gedaan hebbende, gaan wij naar huis. En als wij dan 's avonds thuis zitten, leest mijn ega de krant. Ik laat haar lezen. En als zij klaar is, vraag ik haar: en wat is er voor nieuws? O, niets zegt zij dan. Ja, toch moet je hooren. In Den Haag heeft een dienstmeisje.En dan hoor ik een heel verhaal van een vriend en diefstal en wat dies meer zij. Dat heb ik al gelezen zeg ik dan. Wat is er verder? O verder niks. Soms denk ik er werkelijk over om morgen maar niet meer naar het kan toor te gaan. v WINTERHULPi«NEDERlAND Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kas vereen iging N.V., A'dam. Postgironummer 877. welke gegroeid is van onder af, maar van boven af is geleid en geordend. Zoo moet het blijven in de toekomst. Zoodra de omstandigheden het toelaten zal het zilveren jubileum alsnog herdacht worden. De jonge boeren en tuinders zul len binnenkort een L.T.-leider krijgen, die zich speciaal met de technische ontwikke ling der jongeren zal bezig houden. Ik heb u willen aantoonen, besloot spr., dat de taak van den L.T.B. in deze veran derde tijden nog belangrijker is geworden. Nadat hij een adventsgedachte ontvouwd had, besloot spr., met de woorden van het hoogwaardig episcopaat: het is onze dure plicht onze sociale organisaties in stand te houden. PLEIZIERREIZEN DUURDER, Wijziging spoorboekje op 1 Januari. Met ingang van 1 Januari is, volgens de „Telegraaf", wederom een wijziging in de dienstregeling van de Nederlandsche Spoor wegen te verwachten, en wel een die voor namelijk betrekking zal hebben op de stoom trajecten. Er zal eenigermate moeten worden be zuinigd op de kolen, zoodat met een ver mindering der frequentie rekening zal moe ten worden gehouden. Tevens zal met ingang van dien datum een wijziging der tarieven tot stand komen. Deze zal voornamelijk de z^g. pleizierrei- zigers raken. Abonnementen blijven bui ten de wijziging. De verhooging zal ver moedelijk tot 25 procent beperkt blijven. GERUCHTEN OMTRENT SPAARBANK- SALDL Tegenspraak van officieele zijde. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Financiën, heeft een schrijven van den volgenden in houd gericht aan den Nederlandschen Spaarbankbond te Amersfoort, waarbij 182 der voornaamste spaarbanken in ons land zijn aangesloten: „Naar ik verneem wordt het gerucht verspreid als zou het denkbeeld in over weging zijn genomen, om tegoed bij spaar banken in een of anderen vorm te blokkee- ren. Ik stel er prijs op te uwer kennis te brengen, dat aan dit gerucht elke grond ontbreekt en dat dit denkbeeld in geen en kel opzicht ter sprake is gekomen of in overweging is genomen. Mocht u dit ge- wenscht voorkomen, dan machtig ik u reeds bij voorbaat, deze mededeelingen ter algemeene kennis te brengen".

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1