fDc haatten, die ld naadig heeft Qemeng.de Sienicfden De Gouden Sleutel Plaatst een Telefoontje MAANDAG 16 DECEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEfc F, BLAD - PAG. 7 PAS OP UW DISTRIBUTIE- BESCHEIDEN! 19 21 21 21 30 12 81 49, 50. 62, 63 35 HOEVEELHEID Brood of Gebak vBloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak (Boterkaart) Boter of Margarine (Vetkaart) Boter of Margarine (Boterkaart en Vetkaart) Slaolie Vleesch en Vleeschwaren Koffie of Thee 22 43 93 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder 83 88 103 98 116 17 Periode 7 Periode c Rijst of Rijste- meel of -gries of -bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmee- vlokken Gort of Gortmout of Grutten Peulvruchten Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 16 t/m 22 Dec. eventueel t/m 29 Dec. Bon 18 nog t/m 22 Dec. niet in hotels. Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Van 14 t/m 20 Dec. eventueel t/m 27 Dec. Zelfde als boterkaart. Y flesch slaolie Van 14 Dec. tot en met 31 Januari. Van 7 Dec. t/m 20 Dec. Van 16 Dec. t/m 25 Dec eventueel t/h 29 Dec. maar niet in hotels Bon 11 nog t/m 18 Dec. Van 9 Nov. t/m 20 Dec. Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Van 16 Dec. t/m 20 Dec. Van 16 Dec. t/m 22 Dec. eventueel t/m 29 Dec. maar niet. in hotels Bon 23 t/m 22 Dec. maar niet in hotels Van 30 Nov. t/m 27 Dec. Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Van 17 Dec. t/m 12 Jan. Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Van 31 Aug. t/m 31 Dec Van 7 Dec. t/m 31 Dec. Van 4 Nov. t/m 29 Dec. Van 16 Dec. t/m 19 Jan. 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak half pond boter of half pond margarine 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en'150 gram voor bloed worst half pond koffie of 75 gram thee £lk der bonnen 100 gram kaas. 125 gram kaas Y pond 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 1 pond 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. VAN HET PAARD GEVALLEN. Dochter van den burgemeester van Tilburg overleden. Zaterdagmiddag ondernam de 27-jarige mej. J. van de Mortel, dochter van den burgemeester in de omgeving van Tilburg in gezelschap een rit te paard. Zij kwam daarbij te vallen en liep een schedelbasis- fractuur op. Zonder bij kennis te zijn ge komen is mej. v. d. Mortel denzelfden nacht overleden, aldus lezen we in het „Maandagochtendblad". JONGEN DOOR AUTO DOODGEREDEN Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur is op den Loosduinscheweg, nabij de Kamperfoelie straat te Den Haag de 9-jarige jongen J. G. S:, wonende in de Begoniastraat, toen hij daar onoplettend op zijn fiets reed, door een passeerende auto aangereden. De Geneeskundige Dienst bracht den jongeh naar het Ziekenhuis aan den Zuid- wal, doch bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. ZES AUTO'S IN BOTSING. Op den verkeersweg EindhovenGeldrop ter hoogte van het z.g. „Heike" had Vrij dagavond omstreeks half acht een verkeers ongeluk plaats waarbij als een wonder nie mand gewond werd, doch dat zoo gecom pliceerd was als niet vaak het geval zal zijn. Een stadsbus vol met arbeiders uit Hel mond reed in de richting Geldrop. Van de tegenovergestelde richting naderden twee vrachtwagens, waarvan de achterste wilde passeeren juist op het oogenblik, dat de wagens den bus tegenkwamen. Deze vrachtwagenchauffeur merkte de verduis terde lampen van den bus te laat en met een geweldig gekraak botsten bus en vrachtwagen tegen elkaar. De bus werd te gen een boom in elkaar gedrukt. Het on derstel werd van voren vrijwel geheel ver nield evenals de motor die geheel in elkaar werd gedrukt. Ook de vrachtwagen werd aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt. Aan de rechterzijde waren vrijwel alle rui ten van de bus vernield. Degene die de ra vage gezien heeft kan zich bijna niet voor stellen, dat er in het geheel niemand ge wond werd. Luttele oogenblikken na deze botsing na derden twee vrachtwagens met dennen in de richting Eindhoven. Zij stopten even voorbij de op elkaar gereden wagens. De chauffeurs wilden gaan zien of zij hulp konden bieden, doch zij waren spoedig bij hun eigen wagens noodig, want uit Geldrop kwam in volle vaart een wagen geladen met sintels. Deze reed achter op de wagens met dennen. De wagen met sintels werd van voren geheel vernield en ook de ach terste wagen met dennen, die met een smak tegen den voorsten werd opgedrukt kreeg avery en moest laten worden wfeg- gesleept. Nog was men niet bekomen van den schrik of uit de richting Eindhoven kwam een leege 15-tonner met oplegger waarvan de bestuurder de obstakels waarschijnlijk te laat zag. Hij botste achter op den bus, waardoor deze ook aan de achterzijde flink gehavend werd. Ook' de truck liep vrij wat averij op. Onder leiding van den chef-veldwachter Van der Vorst werd het opruimingswerk flink aangepakt. Terwijl men hier druk mee bezig was, kwam uit Geldrop een onver lichte vrachtwagen gereden, die aan het stopsein van de politie geen gehoor scheen te willen geven en tusschen de boomen door over het rijwielpad verder wilde rij den. Tot stoppen gedwongen bleek de chauffeur, zpkere V. uit Vlaardingen onder invloed van drank te verkeeren. Hij werd onmiddellijk met zyn eigen wagen naar het politiebureau gebracht en aldaar ingeslo ten. Ook bij de andere vrachtwagenchauffeurs schenen er te zijn, die niet vrij van ster- FEUILLETON (Nadruk verboden). 19> Hilary stamelde de laatste woorden meer dan dat ze sprak. Er was iets in Harding's gezicht gekomen dat haar verschrikte; 't leek wel of hy in eens bevroren was, zelfs zijn stem klonk ijzig toen hij zei: Ja, ik ken mevrouw Redburn wel! Maar zij is niet bepaald een vriendin van m$. Er klonk zulk moordend sarcasme in zijn slem, dat Hilary hem met angstige oogen aankeek en onwillekeurig een stap achter uit deed. Neen, wees maar niet bang; ik zal niet bijten, hoor, zei Harding met een scherp lachje. Ik was alleen maar ver baasd, dat mevrouw Redburn zich een vriendin van mij noemde Zijn gezicht had nog de harde uitdruk king behouden, toen de deur open ging en Anstice binnenkwam en het was alsof haar innemende persoonlijkheid warmte en zon in de bedrukte atmosfeer bracht. Ik zou willen dat jullie beiden in den salon kwamen theedrinken, zei ze opge wekt. Het is een vroolijker kamer dan deze. U zult me toch hoop ik niet vertellen dat u geen tijd hebt, ging ze voort, toen ken drank waren, uitgezonderd de chauf feurs, die de eerste botsing hadden. Vrachtwagens en takelwagens hebben de wagens weggesleept. Het gebeurde had in de avonduren nog veel bekijks op dezen drukken verkeersweg. GROOTE BRAND TE HELMOND. Gistermiddag omstreeks drie uur ont dekte men te Helmond brand in een aan tal bergplaatsen, gelegen achter de per- ceelen Molenstraat 190198. De brandweer rukte met al haar materiaal uit en bijge staan door een aantal Duitsche militairen tastte zij het vuur, dat in de opgeslagen goederen woedde, met een aantal stralen aan, doch zij kon niet verhinderen, dat het Oversloeg naar de voor de vuurpoel gele gen perceelen van de heeren Franssen en van Bokhoven, die er resp. een galanterie zaak en een manufacturenwinkel hadden, welke aan de achterzijde vrijwel geheel uitbrandden. Wel slaagde de brandweer er in de slagerij van den heer Hurk, een on bewoond huis en het atelier van den foto graaf v. d. Kerkhof te behouden. Deze per ceelen kregen slechts lichte waterschade. Om vijf uur was het gevaar voor verdere uitbreiding geweken en kon met het na- blusschen worden begonnen. De schade is aanzienlijk en bedraagt enkele tienduizen den guldens. In de bergplaatsen lag veel brandbaar materiaal opgestapeld o.a. manufacturen en galanterieën. GROOTE BOERDERIJBRAffD. Zaterdagavond is het groote boerenbe drijf van den landbouwer A. Versteegen in het gehucht Groes, nabij Vinkei onder ge meente Heesch door brand geheel ver woest. Te ruim negen uur waarschuwden voor bijgangers de bewoners, dat het achterhuis in lichter laaie stond. Met hulp van de bu ren mocht men er in slagen het op stal staande vee los te snijden en in veiligheid te brengen. De geheele landbouwinventaris alsmede een aantal landbouwmachines en de inboedel van het voorhuis werden een prooi der vlammen. Buren hielden nabijgelegen boerderijen nat en voorkwamen daarmede, dat over vliegende vonken onheil aanrichtten. De gemeentebrandweer van Heesch stond voor een hopelooze taak en rukte dan ook naar dezen zeer afgelegen hoek van de ge meente niet uit. BRAND DOOR BENZINE. Zaterdagmorgen was W. R., een zoon van een garagehouder te Nederhorst den Berg, bezig benzine over te pompen op het ter rein van de zuivelfabriek van den heer B. Fenneman, toen plotseling een knal weer klonk. De benzine had vlam gevat, waar door ook het huis van den heer F. in brand geraakte, doch spoedig kon het hevige vuur gebluscht worden. Een 5-jarig jongetje J. Vossepoel, dat echter in de buurt vertoefde liep zeer ernstige brandwonden op. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend, is het knaapje in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis te Hilversum overgebracht. FRAUDE MET VLEESCH De politie van het bureau Linnaeus- straat te Amsterdam heeft Vrijdag een goe den dag gehad in den strijd tegen de frauduleuze slagers. In den loop van den dag werden by ver schillende poeliers 210 kippen in beslag ge nomen. Deze poeliers hadden wel ver gunning te slachten, doch zij mochten niet aan het publiek verkoopen. De geslachte kippen moesten bij het koelhuis worden in geleverd. De poeliers hielden zich niet aan deze hepaling en verkochten toch aan het pu bliek. De politie heeft hieraan een einde gemaakt en de kippen alsnog naar het koelhuis over doen brengen. In de avonduren deed de recherche een inval in een perceel aan de Derde Oos terparkstraat. De bewoners waren bezig drie schapen te slachten. Zij zijn op hee- terdaad betrapt. Het schapenvleesch is naar het abattoir gebracht. zy zag dat Harding aanstalten maakte om iets te zeggen. Straks mag u weer op ziekenbezoek gaan, maar u moet eerst een kopje thee drinken. De harde lijnen op het gezicht van den dokter verzachtten zich een weinig; zijn oogen leken niet meer als van blauw me taal. Hij glimlachte zelfs; al was het glim lachje onmiskenbaar geforceerd. Anstice merkte dit wel op, maar zy liet niets daarvan blijken en praatte met haar zachte, welluidende stem verder, terwijl zij Hilary en haar voogd naar boven bracht. De salon zag er niettegenstaande de ouderwetsche inrichting, gezellig en vriendelijk uit. Ik heb heusch een afspraak om half zes, zei Harding, toen hij tegenover Anstice, die bij de theetafel had plaats genomen, in .een leuningstoel zat. Het is werkelijk geen uitvlucht, maar een echte afspraak en ik ben niet gewoon veel tijd te nemen voor de middagthee. De patiënt moet maar zien in het leven te blijven tot u klaar bent, schertste Anstice. Als u zich anders weinig tijd gunt voor thee 's middags, moet u het dezen keer maar eens op uw gemak doen. Waar is Hilary gebleven? vroeg Anstice opeens, terwijl ze om zich heen keek. Misschien heeft hetgeen u haar verteld hebt haar nogal aangegrepen, zoodat ze eerst een beetje tot zichzelve wil komen. Het was onpleizierig voor haar wat ik haar te vertellen had, en zij is teleurgesteld dat ik niets te weten kan komen omtrent haar vaders familie. Ik heb onder ons ge zegd zoo'n idee dat die meneer Donaldson een twijfelachtige persoon was en dat het COMPLOT VAN RIJWIELDIEVEN ONTMASKERD. Bewoners van de De Genestetlaan te Den Haag zagen Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur een man die goed herkenbaar was aan een pleister op zijn voorhoofd, met zijn fiets aan de hand wandelen. Hij zette de fiets op slot tegen een woning en ging ver der. Even verder op haalde hij een andere fiets weg en ging er daarop vandoor. De gestolen fiets zette hij in een rijwielstal ling waarop hij naar dezelfde buurt terug keerde, om in de Oltmansstraat een tweede fiets te stelen. Om half drie wilde hij in De Genestetlaan zijn eigen fiets terug komen halen, doch de eigenaar van de eerste ge stolen fiets had hem in het oog. Deze sloeg alarm en onder het schreeuwen „Houdt den dief' zette hij den man na. Met behulp van een paar andere burgers werd de man overmeesterd en aan de politie overgege ven. Het was de 23-jarige timmerman H. W. de J. Al spoedig bleek, dat het rijwiel, waarop de man was komen aanrijden, ook gestolen was n.l. in de Ellecomstraat eenige dagen tevoren. Op die fiets zat een koffer en daarin be vond zich een overhemd, dat afkomstig bleek van den kofferdiefstal op het S.S.- station op j.l. Zondagavond, waarvan wy melding hebben gemaakt. De recherche zette het onderzoek voort en toen kwam aan het licht, dat De J. deel uitmaakte van een complot. In verband hiermede zijn gisteren nog gearresteerd de 51-jarige schilder T. T. en diens 18-jarige zoon J. B. T. van beroep monteur. De oud ste T. is een goede bekende van de politie, die reeds herhaaldelijk is bekeurd wegens diefstal van rijwielen en muntmeterlich ting. Ook de 82-jarige moeder van den ouden T. bleek in het complot, waht in haar woning vond men een groote partij rijwiel- onderdeelen en slagnummers voor verval- sching. In totaal zijn in beslag genomen 11 rijwielen, die door het drietal zijn gesto len. Zij maakten er goede prijzen voor bij een bona fide rijwielhandelaar. Zij vertel den n.l. dat zy een afbetalingsmagazijn hadden en dat de te koop aangeboden rij wielen terug waren gehaald van wanbe talers. Zoo verkochten zij er vijf voor 145 gulden, één voor 30 en twee voor 52 gul den. Het drietal is in verzekerde bewarirg gesteld. Vrijdagmiddag kwam een verkoopster in een winkel in de Kalverstraat te Amster dam tot de onaangename ontdekking, dat haar taschje, waarin f 35.en al haar dis tributiebescheiden zaten, gestolen was. Zij had het taschje even opgehangen en er verder geen aandacht aan besteed. De diefstal moge anderen tot waarschu wing zijn. Het is zeer moeilijk nieuwe distributie bescheiden te krijgen, terwijl de dieven, die voor de waardevolle bons goed geld ontvangen, zeer brutaal optreden. DAG €N WACHT misschien niet eens zoo verkeerd is als zijn identiteit en zijn geschiedenis maar verborgen blijven. Harding's toon klonk sarcastisch en Anstice keek hem met bijna moederlijke teederheid aan. Ik geloof dat u vandaag met de heele wereld en met u zelf overhoop ligt, zei ze en terwijl ze het zeide had zij het gevoel dat zij op gevaarlijk terrein kwam, maar er was iets wat haar drong om te spreken. Ik weet niet of het vandaag erger is dan anders, was het norsche antwoord. De wereld en ik kunnen het al lang niet met elkaar vinden en ik geloof niet, dat het ooit nog eens beter zal worden. Er zal heusch wel een tijd komen dat u anders gaat denken; er is zooveel goeds in de wereld als men maar de moeite neemt het te zoeken. Dan moet er wel héél hard naar ge zocht worden? verklaarde Harding grim mig. Het goede ligt in elk geval niet bepaald aan de oppervlakte! Maar mis schien bent u gelukkiger geweest dan ik. Misschien! Men moet het goede In de dingen en de menschen kunnen zien. Ik tracht altijd bet stukje engel te vinden, dat in ieder mensch aanwezig is. Als dat werkelijk zoo is zou ik wel eens willen weten of u dat „stukje engel" ook kunt ontdekken in de dame, die mtf door bemiddeling van Hilary de groeten heeft gestuurd en die zich een vriendin van mij noemt. Doch voordat Anstice antwoord op deze vraag had kunnen ge.ven kwam Hilary de kamer binnen en kreeg het gesprek een andere wending. HOOFDSTUK XHI. „Waarom ben je hier?" Ik geloof vast dat ik was doodgegaan van narigheid, als je niet gekomen was! Hilary lachte bij deze verzuchting van Mevrouw Derfield én zei opgewekt: Dan ben ik erg blij dat ik u door mijn komst van dien dood door narigheid heb gered! Ik wil geen onvriendelijke insinuaties uiten aap het adres van mijn geliefde ouderlijk huis, vervolgde Anstice, terwijl zij zich behaaglijk nestelde in de kussens van haar stoel, en evenmin van het land goed. Grantley heeft ongetwijfeld zijn eigen charmes; het is mijn veilig tehuis geweest vóór ik trouwde en toen mijn vader stierf volgde Luke hem op als landheer. Maar Luke heeft zich nooit veel aan het huis gelegen laten liggen of moeite gedaan om het een beetje gezelliger te maken. We hebben het al eerder daarover gehad, weet je wel? Het behang ziet er overal uit of het nog van vóór den zondvloed dateert; gruwelijk in één woord! De meu bels konden ook wel uit de arke Noachs afkomstig zijn. Ik kan me voorstellen dat Sem, Cham en Japhet in deze stoelen heb ben gezeten en hun mama zaliger gedacn- tenis met haar voeten op dat afgrijselijke kaardkleed. En het tapijt Mevrouw Derfield wrong in komische wanhoop haar handen en schudde het hoofd zonder haar zin verder af te maken. Voor de tekortkomingen van het tapijt scheen haar welsprekendheid te kort te schieten. Misschien is Sir Luke, nu hij hier is en u ook, wel genegen veranderingen te laten aanbrengen? meende Hilary. Hy is niet van plan te blijven, lieve kind, en ik blijf gedecideerd niet. Dus zoo als je ziet, het heeft geen zin aan het ver anderen te gaan. Luke heeft het land aan het buitenleven en voor Grantley heeft hij nooit iets gevoeld. Ik geloof dat hij en de rentmeester voortdurend overhoop lig gen met Harding. Volgens mijn broer en meneer Davis, den rentmeester, is Dokter Harding een reuzen lastpost. Hij ontdekt altijd gaten in de daken van de pachterswoningen en fou ten in den waterafvoer van de boerderij tjes. Ik geloof dat hij Luke een doorn in het oog is. Maar als er gaten in de daken zijn en de waterafvoer niet deugt, is het dan niet de plicht van Dokter Harding daarop attent te maken, als niemand zich erom bekommert? vroeg Hilary met eenige aar zeling. Natuurlijk is dat zijn plicht, maar Luke en meneer Davis denken daar anders over. Ze vinden hem een lastigen bemoeial. Ik voor mijhet kleine dametje keek peinzend in den gloed van het haardvuur, dat op dezen killen Octoberdag geen over bodige weelde mocht heeten, ik vraag me dikwijls af, waarom de menschen, dio in die miserabele boerderijtjes wonen, waar ze vergaan van de vocht en den tocht, dit klakkeloos verdragen. Denk je eens in wat het zeggen wil je leven te moeten slijten in zoo'n erbarmelijke stulp en dan dag aan dag een huis als dit voor je oogen te moeten zien! Ze zou haast vragen of die menschen ons niet haten! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7