STADS NIEUWS Laatste berichten De samenstelling van het brood BiP'gerlflUe Stand MAANDAG 16 DECEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 R.K. „ALMA MATER" KOOR Wij maken de eereleden, donatuurs, kunstlievende én werkende leden van bovengenoemd koor er op attent, dat mor genochtend (Dinsdag) tusschen 10 en 10.30 uur over de K.R.O. een gramofoonplaat gedraaid zal worden, n.l. het Laudate Domino van Palestrina, gezongen door het „Alma Mater"-koor, opgenomen tijdens het 1.1. in Haarlem gehouden concours, waar mede wij de wisselprijs, eere en eerste prijs behaalden. Tevens maken wij van deze gelegenheid gebruik, om van alle katholieken van Leiden en omgeving de aandacht te vestigen op het streven van dit koor, dat onder de hoogstaande en bezielende leiding van den dirigent Willem Mizee een steeds hooger artistiek peil bereikt en toch steeds te kampen moet hebben met financieele zor gen. De leden doen al het mogelijke om naast hun daadwerkelijke medewerking zich ook financieele offers te getroosten. Maar onze vraag is nu deze: is er onder de katholieken nu zoo weinig cultuur, zoo weinig waardeering van een werkelijk kunstzinnig streven, dat deze materie aan slechts enkelen goed willenden moet* wor den overgelaten? Wanneer men een avond medemaakt van een neutraal koor en men ziet daarvoor de groote belangstelling van een kunstzinnig publiek, zoodat deze in staat zijn met een goed orkest en so listen te werken, is dat dan voor ons ka tholieken niet beschamend? En met dat „ons katholieken" bedoelen wij niet alleen de arbeiders of middenstand, maar ook de „betere" standen, ook zij behoeven zich niet te schamen voor onze avonden, want deze avonden staan op een zeer hoog peil. Wij willen hiermede besluiten, échter vragen wij nu Uw aller medewerking voor ons komend winterprogram. Wij hebben ons voorgesteld om 3 avonden te organi- seeren, n.l. een avond van prpfane kunst, een passie-herdenking en een muzikaal spel, opgedragen aan de „Vrouwe van de Mei". Deze avonden zullen plaats vinden 13 Febr., 3 April en 8 Mei, behoudens on voorziene wijzigingen. De toegangsprijs zal bedragen slechts 1.25 plus bel. voor de 3 avonden te zamen. Direct na de Kerst uitvoering op 5 Jan. 1941 aanstaande, be ginnen wij de kaartverkoop. Katholieken van Leiden, Oegstgeest en omgeving, dan is het woord aan U. Namens het bestuur: C. ZANDBERGEN, voorzitter C. SCHAMPER, secretaris. EEN LAAT ST. NICOLAASFEEST. Door de verschillende distributiemaat regelen was het onmogelijk geworden om den kinderen van de vier Leidsche Speel tuinen een St. NicOlaasfeest aan te bieden. Op voorstel van de Leidsche Speeltuinfede ratie werd Zaterdag 14 December om 2 uur in het Luxor Theater aan de kinderen van „Oosterkwartier", „Noorderkwartier" en „Westerkwartier" een leuke filmmiddag aangeboden, en aan de kinderen van de Speeltuinvereeniging „Zuiderkwartier" in den foyer der Stadsgehoorzaal. Nadat door de 650 kinderen, die de zaal en het balcon van 't Luxortheater geheel vulden, uit volle borst de St. Nicolaasliede- ren waren gezongen, werd een 'aanvang gemaakt met het vertoonen van eenige aardige films, waar vooral de avonturen van Robert en Bertram den lachlust der kinderen opwekten. In de pauze wekte de heer D. Vijlbrief de kinderen op, nu door de verduistering de speeltuinen vroeger gesloten worden, in de lange winteravond de huisvlijt te beoefenen b.v. door houtsnijden en figuur zagen door jongens, en handwerken door meisjes. Van de werkstukken zal een Ten toonstelling gehouden worden, waarvoor mooie prijzen beschikbaar .gesteld zullen worden. Nadat eenige ververschingen wa ren rondgediend (op het St. Nicolaasfeest hadden de kinderen reeds thuis aardige surprises ontvangen) werden nog een paar aardige films vertoond, waarna de heer Vijlbrief namens de N. U. S. O. met dank voor de medewerking den filmmiddag sloot. In den foyer der Stadsgehoorzaal werd om 3 uur aan de kinderen speeltuinvereen. „Zuiderkwartier" een St. Nicolaasfeest aan geboden. Nadat door „The Blue Rhythm. Boys" de stemming er in was gebracht, sprak de heer Wetselaar, voorzitter van „Zuiderkwartier* het openingswoord en Tiep allen een hartelijk welkom toe. Daar na nam het uitgebreid program, met me-- dewerking van den Schaduwkunstenaar en artist Nic. de Vreede, een aanvang, en het goochelen, de poppenkastvertooning, het jongleeren en de schaduwbeelden hadden een geweldig succes. Het hoogtepunt werd evenwel bereikt, toen Sint Nicolaas en zijn knechten onder luid gejubel langs de kinderschaar naar den voor hem bestem den zetel schreed en daar de kinderen har telijk toesprak. Nadat ieder kinf een surprise ontvangen had vertrok de Sint weer. In de pauze werdenalsof er geen distributie was heerlijke krentèbollen en echte taai-taai poppen uitgedeeld, die vooral in dezen tijd Lest smaakten. Voordat men het wist was het sluitingsuur weer aangebroken. Met ingang van heden is de heer J. W. van Roon Hertogs, commies der Ned. Spoor wegen alhier, door de directie der Ned. Spoorwegen benoemd tot chef-commies en waarnemend stationschef op het station der Ned. Spoorwegen alhier. VOLKSBONDNIEUWS. Ontwikkelingsavond. Door de Afd. Leiden van den R. K. Volks bond wordt op Maandag 23 Dec. a.s. een ledenvergadering gehouden, des nam. te 7 uur in'het Bondsgebouw, Steenschuur 15. Op deze bijeenkomst wordt de Begroo ting voor het jaar 1941 behandeld, waarna de Geestelijk Adviseur Rector F. A. M. Bernefeld voor de leden zal behandelen het onderwerp: „Het Godsdienstig leven der Volksbonders". Het Bestuur verwacht dat velen deze vergadering zullen bezoeken. We meenen goed te doen er op te wijzen, dat slechts toegang tot deze vergadering wordt ver leend op vertoon van het lidmaatschap- bewijs (Reglement) van den R. K. Volks bond. Het Kinderfeest. Wij vestigen er nogmaal de aandacht op dat kaarten kunnen worden afgehaald op Dinsdag 17 Dec. nam. van 57 en Woens dag 18 Dec. nam. van 25 uur in het Bondsgebouw, Steenschuur 15, doch uit sluitend op vertoon van bewijs van Lid maatschap R. K. Volksbond (Reglement) en trouwboekje, voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar der leden. Het kleine be drag 2cent per kaart), dat gevraagd wordt, wordt gestort in het Fonds Hulp in Nood. HET BESTUUR. NED. REISVEREENIGING De afd. Leider* der Ned. Reisvereeniging hield gistermiddag haar laatste bijeen komst in dit jaar onder praesidium van dén heer J. A. v. d. Horst, die de bijeenkomst leidde en in zijn openingswoord een korte beschouwing gaf over den toestand der N.R.V. Daarna was het woord aan den heer J. Panman, die vertelde over het schoone Zwitserland en Italië en aan de hand van verschillende films deed genieten van het meren-, bergen-, en landschapschoons, waarvan velen zich thans maar al te ver verwijderd gevoelen. De eerste film was die van het Vier- woudstedenmeer met Luzerp, de Astrid- kapel bij Küssnacht, Engelberg, Trübsee, Vitznau, Brumen, Flüelen, Göschenen en Andermatt. De toeschouwers maakten eerst den tocht over het meer en daarna de treinreis vanaf Flüelen mee en voor de genen, die deze schitterenden tocht al eens „gedaan" hebben, was het alsof zij op nieuw al de toen beleefde sensaties op nieuw ondergingen. De tweede film bracht de toeschouwers van Airoio per trein naar Tessino. Lugano, Morcote, Gandica en zoovele andere plaat sen verschenen weer op het witte doek. Daarna volgde nog de vertooning van het boerenleven der Zwitsers, hun industrie, enz. en met de Jungfrau-estafette werd de uitstekend geslaagde middag besloten. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over Vliegtuigbouw. Voor een geheel gevulde bovenzaal van de Sociëteit „Amicitia" sprak Zaterdag avond j.l. de heer W. M. Brand, voor de le den van de V. v. M. over het onderwerp: Vliegtuigbouw. Nadat de voorzitter de aanwezigen wel kom had geheeten en den spreker inge leid, begon de heer Brandt zijn voordracht met de opmerking, dat het vliegwezen eigenlijk niet van den laatsten tijd is. Reeds Leonardo da Vinei hield zich met dit probleem bezig. In de laatste halve eeuw heeft de vliegtuigtechniek zich tot enorme hoogte ontwikkeld. Ontelbare vliegtuigtypen worden ihans vervaardigd, alle verschillend van vormen en samen stelling. Uitvoerig behandelde spr. de drie even- wichtsvoorwaarden, waaraan elk zwezend lichaam moet voldoen. Om het vliegtuig aan deze evenwichtsvoorwaarden te laten voldoen zijn hieraan geconstrueerd de vleugels en de draag- en stuurvlakken aan den staart. Nadat de verschillende vleu geltypen waren behandeld, werd het ont staan van lift en weerstand verklaard. De bestuurbaarheid van het vliegtuig hangt af van de snelheid en den stand, die het in het luchtruim inneemt t.o.v. van de aar de. De besturing van het vliegtuig is in het vliegtuig vastgesteld, zoodat het per soonlijk inzicht van den piloot weinig of geen rol speelt. Zoo moet b.v. de piloot wanneer het vliegtuig in een vrille is ge raakt, den stuurknuppel loslaten waarna het toestel vanzelf weer in zijn ouden stand moet komen. Dit gaat echter ge paard met belangrijk hoogteverlies, zoodat bij geringe hoogte ongelukken onvermijde lijk zijn. Vervolgens bleek uit de voordracht, dat hoe kleiner de snelheid is tijdens de lan ding, des te veiliger deze geschiedt. Hier voor zijn aan de vleugels landingsklappen aangebracht, terwijl den laatsten tijd daarvoor ook de ailerons gebruikt worden. De vliegtuigen worden hoofdzakelijk ge construeerd uit hout, licht metaal en staal, resp. in Nederland, Duitschland en Enge land. Dit hangt af van de hoeveelheden, waarin deze materialen in de genoemde landen verkrijgbaar zijn. Door de trillim gen van den motor worden in deze mate rialen vermoeidheidsverschijnselen opge wekt, welke bij hout het geringste zijin. Vanzelfsprekend moeten om deze ver schijnselen te voorkomen de motoren uiterst zuiver afgesteld zijn. Ook de vorm en de bevestiging van den propeller is een vraagstuk op zich zelf, Gemeentel. Aankondiging VORSTVRIJE PLAATS VOOR HUIS VUILEMMERS In verband met de ingetreden vorst wordt een ieder dringend aangeraden de huisvuil- errmer een vorstvrije plaats te geven, opdat behoorlijke lediging door den Reinigings dienst kan geschieden. 4486 De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. waarvan spr. eenige voorbeelden gaf. Voor dat een nieuw type wordt geconstrueerd, worden deze eerst beproefd in de proef- tunnels. Om de resultaten van het model zoo nauwkeurig gelijk met die van het vliegtuig op ware grootte te doen over eenkomen, wordt de proeftunnel onder druk gebracht. In Amerika bestaan proef- tunnels voor modellen op ware grootte, hetgeen wel heel bezwaarlijk zal zijn voor het nieuw geconstrueerde toestel B19 met 4 motoren van 2000 p.k. welke een span wijdte heeft van 64 M. en lengte 'van 41 M. Tenslotte merkte spr. op, dat het vlie gen minstens even veilig-is als het rijden per fiets of auto, waarna aan de hand van een interessante serie lichtbeelden een in druk werd gegeven van de inrichting van het vliegtuig en de samenstelling der on- derdeelen, waaronder ook die van de mo tor. Het applaus, dat weerklonk na het dank woord van den voorzitter, bewees wel hoezeer deze lezing door de aanwezigen op prijs werd gesteld. Muziek HET NEDERLANDSCH SYMPHONIE- ORKEST VOOR „VREUGDE EN ARBEJD" In de Stadsgehoorzaal werd gisteravond geconcerteerd d'oor „het Nederlandsch Symphonie-Orkest" onder leiding van mr. Harm Smedes. De eerste ontspannings- en ontwikkeslingsavond -van bovengenoemde gemeenschap had, gezien de prestatie van het orkest, op grooter belangstelling mogen rekenen. De zaal was slechts matig bezet, wat natuurlijk niet ten goede komt aan de klank van het orkest, al speelt dit heel be schaafd. Na een kort openingswoord nam ook mr. Smedes de gelegenheid te baat om een en ander te zeggen, o.a. vertelde hij hoe zijn orkest is ontstaan. Oorspronkelijk is het samengesteld uit werklooze musici, die, on danks den ongunst der tijden hebben vol gehouden en met ijver en toewijding blij ven studeeren en de resultaten daarvan ten gehoore brengen. Mr. Smedes en zijn orkest hebben zich van een goede zijde leeren kennen. Het materiaal, waarover de dirigent te beschik ken heeft, is goed. Er wordt een beschaafde klank ontwikkeld en het ensemble speelt saamhoorig. Aan de voordracht wordt de noodige zorg besteed. Mr. Smedes gaf als 't ware een paedagogisch concert en be halve de toelichting, die hij in 't program ma verstrekte, gaf hij tevens nog een mon delinge toelichting. Begonnen werd met Beethoven s Ouver ture „Egmont". Dit krachtig karakteristiek werk ligt den dirigent goed. De wedergave was expressief en de forto-passages bleven geacheveerd. Als solist hoorden wij den fluitist Giliam Rietveld een niet te on derschatten kracht. Hij speelde een fluit concert van Henri Koehler. Welluidende, maar wat makke muziek. Rietveld even wel ontwikkelt een fraaie zuivere toon, speelt vaardig de sierlijke muzikale zin netjes op zijn welluidend instrument en blaast een fraaie cantilene. Het strijkorkest met hobo's en hoorns secundeerde hem uit stekend. Svendsein's Noorsche Rhapsodie volgde. Na de toelichting was het werk voor elkeen toegankelijk, temeer nu de toehoorder ken nis had genomen, welke instrumenten er solieerden, en de hartelijkheid van het ap plaus voor de fraaie prestatie was evident. Om den toehoorder in kennis te stellen met het klassiek ballet speelde het naar achter geschoven orkest het „Ballet Egyp- tien" van Luigini en vijf danseressen van de ballètschool van Xanda S.tradowska verschenen ten tooneele. Met alle respect voor de goede bedoeling van den orkest leider en voor de intentie der balletteuses zijn wij het met het inlasschen van een ballet op een orkestavónd niet eens. Een ballet zonder entourage, zonder de ge- wenschte belichting, zelfs zonder de nood zakelijke ruimte flatteert niet. Een zekere inzinking kan zoodoende niet uitblijven ons inziens. Na de pauze volgde Rosen aus dem Süden" van Joh. Strauss. Wij zeggen niet, dat de danseressen geen aardige din gen deden, maar, strikt genomen, had deze dans beter als méér populair en briljant slot kunnen dienen. Deze bemerkingen ter zijde gesteld hadden de dames, die met ge zonde natuurlijkheid dansten, veel succes. Men vond 't mooi en juichte het ballet met applaus toe. Hier zakte 't programma om weer op peil te komen in Prélude van Rachmaninoff, hoewel wij dit voor orkest gezette pianowerk niet zóó kunnen appré- cieeren als Harm Smedes dit blijkbaar doet. Van de Piet Hein Rhapsodie van van An- rooy werd een boeiende 'vertolking gege ven. In dit jeugdwerk toont van Anrooy reeds zijn kijk op het orkestcoloriet en de frissche Hollandsche geest spreekt aan alle vkanten. 't Werd een reproductie van gloed en kleur, mooi van evenwicht, cortrastwer- king en rhythme. Stijgend van af den opzet naar een imposant slot. De bijval nam al maar toe en de dirigent en het ensemble moesten hiervoor steeds en steeds weer danken. Aan 't slot volgde een kort dank woord. J. K. EENIGE VERSLAGEN MOETEN WE GENS PLAATSGEBREK TOT MORGEN 1 BLIJVEN LIGGEN. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 16 Dec. (D. N. B.). Het op perbevel der weermacht deelt mede: „In den nacht van 14 en 15 December hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen ge daan op Londen en andere voor den oor log belangrijke en militaire doelen in Zuid- Oost-Engeland. Voor een Engelsche haven werden opnieuw mijnen gelegd. In den loop van den dag ondernam de luchtmacht met het oog op het weer slechts verken ningsvluchten. In den afgelooper nacht hebben Britsche vliegtuigen op het gebied van het Duitsche rijk een aantal brand- en explosieve bom men geworpen. Te Berlijn konden eenige zólderbranden snel gebluscht worden. Eenige huizen, waaronder twee ziekenhui zen, werden beschadigd. Het verkeer op een spoorlijn werd tijdelijk gestremd. In andere plaatsen is slechts lichte schade aan gebouwen aangericht. Te Herford is een kerk door bomtreffers vernield. In een fabriek in Midden-Duitschland werd een urand in den kiem gesmoord. De produc tie ondervindt geen belemmering. Vier burgers zijn gedood, twaalf gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd bij het naderen door nachtjagers neergeschoten. De Duit sche luchtmacht heeft geen verliezen ge leden." HET ITALTAAHSCHE WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë. 16 Dec. fStefani). In zijn weermac'ntbericht no. 192 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In het grensgebied van Cyrenaica duurt de druk van de vijandelijke strijdkrachten Voort. Onze luchtmacht heeft den gepant- serden afdeelingen van den vijand zware verliezen toegebracht. Aan het Grieksche front zijn nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen. Tij dens hevige gevechten zijn gevoelige ver liezen geleden zoowel door den vijand als aan onze zijde. In Oost-Afrika heeft een vijandelijke luchtaanval op Assab schade aan eenige gebouwen in de stad vero'orzaakt. ITALIAANSCHE AANVAL OP MALTA. ERGENS IN ITALIë, 16 Desc. (Stefani). Ds speciale correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat Italiaansche for mates in den nacht van 14 op 15 December een luchtaanval hebben gedaan op de luchtbases vanMalta. Alle doelen werden getroffen met bom men van middelbaar en zwaar kaliber. LICHTE SCHADE IN BERLIJN DOOR ENGELSCHEN LUCHTAANVAL. BERLIJN, 16 Dec. (D. N. B.). Bij den Engelschen luchtaanval in den afgeloopen nacht werd in Berlijn slechts geringe scha de aangericht. Behalve eenige dakbranden, die reeds gebluscht werden, kregen een traject van de stadstram en van den onder- grondschen spoorweg een treffer. Eenige woonhuizen werden beschadigd. Er vallen twee dooden te betreuren. Vijf personen werden gewond. Eén vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. DE STRIJD AAN HET BALKANFRONT. BELGRADO, 16 Dec. (D.N.B.) De Vreme meldt) dat de Italiaansche artillerie in den sector van Podagretsj .superieur is in aan tal en bovendien overheerschende posities inneemt. Dagelijks bestookt zij Podagretsj en de omliggende dorpen met haar ge schut. De Grieken hebben de laatste tien dagen steeds opnieuw geprobeerd hun stellingen naar het noorden op te schui ven, doch dit is hun niet gelukt. Het Ita liaansche luchtwapen bombardeert ook da gelijks den eenigen verbindingsweg der Grieken wan Koritza naar Podagretsj. Vol gens berichten uit Grieksche bron bieden, de Italiaansche troepen in het Skoemba- dal en het Devoli-dal hardnekkig tegen stand. Zondag zijn aan dit deel van het front groote gevechten ontstaan, waarbij de aan gekomen Italiaansche versterkingen zich terdege hebben laten gelden. VERKIEZINGSINCIDENT IN ARGENTINIë. BUENOS AIRES, 16 Dec. (D.N.B.) Bij de verkiezing van een nieuwen gouver neur en een nieuwe provinciale regeering voor Santafé is er Zondag een ernstig in cident gebeurd. De gepensionneerde ge neraal Risse kreeg in het dorpje Bellavista wegens vermeende onregelmatigheden bij de. stemming een woordenwisseling met een politiebeambte, in welker verloop van beide kanten schoten vielen en de gene raal gedood werd. De gebeurtenis heeft onder de openbare meening des te meer opzien en verontwaardiging gewekt, aan gezien de pers reeds wekenlang op grond van droevige ervaringen bij verkiezingen in andere provincies een waarborg van de regeering ejscht, dat de stemmingen cor rect zullen verloopen. DE MIJNRAMP IN ROEMENIë. BOEKAREST, 16 Dec. (D. N. B.). Gis teren is te Lupeni in Zevenburgen het stoffelijk overschot van 54 slachtoffers der mijnramp ter aarde besteld in tegenwoor digheid van den Minister van Arbeid. Het doodencijfer zal waarschijnlijk nog stij gen, daar nog een aantal mijnwerkers in een schacht opgesloten is. Hieronder volgt de korte inhoud van het vraaggesprek met dr. C. Banning, dat van daag te 12.15 uur door de radio is uitge zonden: Samenstelling van het brood. De samenstelling van het tegenwoordige, oorlogsbrood is: van witte brood: 65 tarwe en 35 rogge, tegelijkertijd uit- gemalen tot 80 van bruinbrood: 75 tarwe en 25 rogge, ongebuild; o van roggebrood: 100 rogge. Het verschil met vroeger is dus, dat voor het wittebrood wordt gebruikt tarwe en rogge, en dat het graan, dat vroeger werd uitgemalen tot 60 nu verder wordt uit- gemalen tot 80 Dit laatste beteekent^ dat niet meer de zuivere bloem ter be schikking is. Maar het is algemeen bekend, dat dit volstrekt niet ongunstig is voor de voedingsstoffen. Integendeel, het huidige broodmeel bevat meer waardevolle vita minen (b 1) en mineralen (ijzer, kalk) dan de bloem. Verteerbaarheid van het oorlogs-wittebrood. Proeven, door verschillende hoogleeraren genomen, hebben uitgewezen, dat door de gewijzigde samenstelling de verteerbaar heid van het wittebrood niet' is verminderd. Het geeft geen maagbezwaren; talrijke maaglijders gebruiken het regelmatig zon der de minste klacht er over te hebben, in het begin is er een stroom van klachten ge weest, maar deze waren ongetwijfeld niet voldoende gefundeerd. We kunnen gerust zeggen, dat ook een zwakke maag het oorlogswittebrood heel goed kan verdragen. Voedingswaarde van het brood. Omtrent de voedingswaarde heb ik al op gemerkt, dat deze in zeker opzicht hooger is dan die van het wittebrood, dat van zuivere bloem is gebakken, omdat het ge halte aan vitamine b 1 en aan ijzer en kalk hooger is. Overigens is er. geen verschil met vroeger: het gehalte aan eiwit, vet en koolhydraten is nagenoeg hetzelfde. Alleen hc-bben we met waterbrood te maken, en hiervan is de voedingswaarde natuurlijk lager dan van melkbrood. Huiduitslag door het brood. Ik heb er reeds op gewezen, dat maag- bezwaren niet door het oorlogswittebrood worden veroorzaakt. Hoe is het nu met de klachten over huidaandoeningen door het gebruik van het tegenwoordige brood? Men hoort veel spreken over brood- schurft. Deze naam is natuurlijk geheel ver keerd. Bedoeld zijn netelroos-achtige huid aandoeningen:. uitslag, jeuk, brandend ge voel, etc., die worden toegeschreven aan overgevoeligheid voor het brood. Nu komt inderdaad overgevoeligheid voor verschil lende meelsoorten voor, zoo ook voor rogge meel. Maar deze is buitengewoon zeldzaam. En theoretisch is niet in te zien, waarom nu plotseling deze overgevoeligheid zoo sterk zou toenemen. Blijkens de ervaring van enkele vooraanstaanden huidartsen, die ik hiernaar heb gevraagd, is ook in de prac- tijk niets gebleken van samenhang tusschen het voorkonien van urtiQgrieele huidaan doeningen en de gewijzigde samenstellling van het brood. Ik geloof dan ook met stelligheid te kun nen verklaren, dat we hiervoor niet be vreesd behoeven te zijn. 5. Ziekenvoedseldistributie. Over de ziekenvoedseldistributie yalt mee te deelen, dat de oude reeds bestaan de regeling met ingang van heden is ge perfectioneerd. d.w.z. dat de artsen nauw keurige richtlijnen hebben gekregen over de toewijzing van zieken voedsel, die aan de patiënten kan worden gedaan. Daar door hoopt de hoofdinspectie van de volks gezondheid te bereiken, dat de eene pa tiënt niet boven den andere bevoordeeld kan worden, maar dat de toegestane hoe veelheid wetenschappelijk volkomen is verantwoord. Agenda LEIDEN. Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Leiden, St. Vincentiusgeb., Hoogl. Kerkgr. 32, alhier, 6.30 uur n.m. Zondag, „Katholiek Leiden", jaarvergade ring in de Harmonie, 11 uur v.m. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 3.4 December 20 uur tot Zaterdag 21 De cember 8 uuï1 waargenomen door de Apo theken „tot Hulp der Menschheid" Hooi gracht 48, tel. 21060 en de Doeza-Apotheek Doezastraat 21, tel. 21313. Te Oegstgeest dcor: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LEIDEN Geboren: Theodorus Johannes, zoon van A. Smit en A. Bremmer. Jos&phus Johannes, zoon van F. Piket en J. de Roo. Johanna Cornelia, dochter van M. C. Rijnhout en J. M. v. Dorp. Ondertrouwd: C. Schouten jm. 28 jaar en S. van der Blom jd. 23 jaar. J. J. Stikkelorum, jm. 31 j. en A. H. Pouw, jd. 28 j. J. B. Ubbink, jm. 25 j. en S. B. Affourtit, jd. 20 j. Overleden: J. Sampion, wedn. 79 j. R. Ouwehand, wedn. 78 j.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3