HoogetBélastingen. Vier nieuwe belastingen DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Loonbelasting vervangt inkomsten belasting De tarieven der Loonbelasting Momentje Hoogstratens Koekhoudbureau MAANDAG 16 DECEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9823 Ste £clcbclie(Soi4^atit Bureaus Papengracbt 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11, V Natuurll|k-niet! In een rede, door den leider der N.S.B., ir. Mussert, te Utrecht gehouden, stelde hij deze vraag: Doen wij iets te kort aan ons zelfbe wustzijn als Nederlanders, aan onze trotsch, aan onze fierheid, als wij ons inzetten voor eerlijke broederlijke sa menwerking tusschen de Germaansche volkeren, die zijn van eenen bloede? De heer Mussert antwoordde zelf hierop: Integendeel! Inderdaad: integendeel. Bij het hooren van die vraag van den heer Mussert zal iedere verstandige Nederlander spontaan getuigen: natuurlijk niet! Natuurlijk doen wij niet iets te kort aan ons zelfbewustzijn, als Nederlanders, als wij willen en gaarne willen en streven naar een eerlijke broederlijke samen werking tusschen de Germaansche vol keren. Verstandige Nederlanders zeker onder dit opzicht is de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk héél verstan dig! hebben zoowel vóór als na 10 Mei op het standpunt gestaan, dat zij zulk een eerlijke broederlijke samenwerking wen- schen. 't Moet den heer Mussert ten zeerste en hartelijk verheugen, dat dit verlangen niet' is, en heelemaal niet is: een monopolie van de N.S.B. V Meer, minder en meer Er zijn een viertal nieuwe belastingen nieuwe of verhoogingen van bestaan de ingevoerd. De voornaamste dezer vier is wel de loonbelasting, welke voor de inkomsten, die worden verkregen uit loonen, in de plaats komt van de bestaande belastingen naar het inkomen. Deze loonbelasting beteekent voor ve len: meer belasting betalen dan op heden. Voor velen zal de loonbelasting hooger zijn dan de wat wij kortheidshalve noemden: inkomstenbelasting. Hoewel méér belasting gaan betalen niet prettig is, zullen de betrokkenen toch wel willen er kennen, dat zy een verzwaring van belas ting hadden verwacht. De loonbelasting beteekent echter voor anderen: minder belasting betalen. En dat was waarschijnlijk niet verwacht. Deze „anderen" zijn vele hoofden van gezinnen. Waar „De Leidsche Courant" steeds heeft gepleit voor verlichting van den belasting druk vo^r gezinnen, vooral voor groote ge zinnen, kan het niemand verwonderen, dat wij met ware vreugde van dezen sociale zijde van de nieuwe loonbelasting hebben' kennis genomen! De regeling voor den kinderaftrek in deze belasting is in verschillend opzicht een buitengewoon gunstige verbetering. Er is dus een meer en een minder, maar het totaal zal ongetwijfeld wel een meer zyn. Want verhooging .van belasting opbrengst is de primaire bedoeling van de nieuwe belasting. Op hoeveel dat meerde re is berekend of geschat, wordt ons niet zooals tot nu toe bij belastingvoorstel^ gebruikelijk was medegedeeld. En voor een gissing ontbreken ons de vereischte statistische gegevens. Als wij vergelijken bestaande aanslagen van inkomens met nieuwe volgens de loon belasting, dan constateeren wij naast, soms verbazingwekkende, verlagingen van be paalde categoriën inkomens verlagin gen niet alleen voor lage, maar ook voor middelmatige inkomens, niet alleen voor inkomens van grootere, maar ook voor die van kleinere gezinnen! zéér beduidende verhoogingen voor andere categoriën in komens. Maar, nogmaals, hoeveel de vermeerde ring van de laatste categorie de verminde ring van de eerste overtreft, kunnen wy uit de ons beschikbare gegevens niet vast stellen, ook niet gissen. Wij hebben hier niet te doen met belas ting voorstellen zooals een der ochtendbladen gisteren abusievelijk in den kop vermeldde, blijkbaar nog een oogen- blik denkend in den „ouden" tijd maar met belastingwetten of belastingverorde ningen, die reeds een feit zijn geworden. Er is echter één zeker niet onbelang rijk onderdeel in de nieuwe loonbelas ting, waaromtrent nog geen definitief be sluit is genomen. Het is het volgende: De loontrekkers zullen vanaf 1 Januari Opcenten op grond- en winstbelasting Onroerende zaken, welker waar de is vermeerderd, bij ver vreemding ook belast Het Verordeningenblad van 14 Decem ber bevat eenige besluiten van den secre taris-generaal van het Departement van Financiën nopens heffing van belastingen, waarvan er vier beoogen de inkomsten van den Staat te vermeerderen. Van bevoegde zijde ontvangen wij hier omtrent toelichting, waaraan het volgende is ontleend: Van den eenen kant zijn de uitgaven van den Staat in de tegenwoordige omstandig heden aanzienlijk gestegen, van den ande ren kant vloeien verschillende van zijn bronnen van inkomen (b.v. invoerrechten, motorr ij tuigenbelastingaanmerkelij k minder. Daardoor is de toestand van de schatkist van dien aard geworden, dat spoedige en zooveel mogelijk afdoende voorzieningen moeten worden getroffen. De belasting, die gebaseerd is op het draagkrachtbeginsel, is de inkomsten belasting. DE LOONBELASTING Vandaar dat het belangrijkste besluit wel is het besluit op de loonbelasting 1940. Dit besluit is belangrijk in velerlei opzicht. Vooreerst omdat in art 1 wordt vastgesteld, dat de bestaande belastingen naar het inkomen (dat zijn dus: de rijksinkomstenbelasting met alle opcenten en de gemeente fondsbelasting met alle opcenten) door een enkele inkomstenbelasting zullen worden vervangen. Verder, omdat die nieuwe enkele inkom stenbelasting van 1 Januari 1941 af van alle werknemers zal worden geheven door in houding op het loon. Van pensioengerech- 1941 belasting gaan betalen en.... zy moeten dan ook nog belasting betalen loo- pende aanslagen over het belastingjaar 19401941. Wy lezen in een officieuse toe lichting: Daarin voorziet art. 42 van het be sluit: is in het inkomen, waarnaar men over het belastingjaar 1940/41 is aan geslagen, loon begrepen, dan krijgt men ontheffing. Hoe die ontheffing precies zal zijn, hangt af van de nadere voorschriften van den secretaris-gene raal van het departement van finan ciën. Intusschen kan dit wel worden aangenomen, dat, voor zoover het in komen van een belastingplichtige voor het belastingjaar 1940/41 alleen be stond uit de inkomsten van zijn dienst betrekking, hy een ontheffing zal krij gen van 1/3 van den aanslag over dat belastingjaar, omdat hij immers door de inhouding zijn nieuwe inkomstenbe lasting over 1941 geleidelijk aan vol doet. Een definitieve beslssing hieromtrent is blijkbaar nog niet genomen. Feitelijk moeten vele personen vanwege de late uitreiking der biljetten hun aanslag 19401941 nog voor veel meer dan voor 1/3 betalen. Dit heeft dus tengevolge, dat zy den eerste maanden van 1941 èn oude inkomstenbelasting moeten betalen èn nieuwe loonbelasting. Dit zal voor velen een al te zware last zyn. De secretaris-ge neraal van het departement van financiën moge hiermede bij de aangekondigde na dere voorschriften rekening weten te hou den! 't Is wel vanzelfsprekend, dat voor hen, die hun inkomen hebben uit andere bron dan uit loon, een regeling van eenzelfde strekking zal worden getroffen. Dat de loonbelasting onmiddellijk wordt afgetrokken van het loon is voor de be lastingbetalers een nieuwigheid, die zy niet anders dan zullen kunnen waardee- ren. Elders in dit blad publiceeren wij, overzichtelijk geordend, de tabellen voor de nieuwe Loonbelasting, aan de hand waarvan men gemakkelijk het van de loonen af te houden bedrag kan berekenen. tigden zal belasting worden geheven door inhouding op het pensioen. Onder het begrip loon valt dus ook het pensioen. Die inhouding op het loon (of kortweg: de loonbelasting) is dus niets einders dan een vorm van heffing van de algemeene enkele inkomstenbelasting; zij is, met andere woorden, een voorheffing over de inkomsten, die gedurende het kalender jaar 1941 worden genoten. Ja, zal men zeggen, alles goed en wel, maar er loopen nog aanslagen in de belastingen naar het inkomen over het belastingjaar 194041, dus tot 1 Mei 1941. Moet men nu dubbel betalen? Daarin voorziet art. 42 van het besluit: Is in het inkomen, waarnaar men over het belastingjaar 194041 is aange slagen, loon begrepen, dan krijgt men ont heffing. Hoe die ontheffing precies zal zijn, hangt af van de nadere voorschriften van den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën. Intusschen kan dit wel worden aangenonv" dat, voor zoover het inkomen van een belastingplichtige voor het belastingjaar 194041 alleen bestond uit de inkomsten van zijn dienstbetrekking, hij een ontheffing zal krijgen van 1/3 van den aanslag over dat belastingjaar, omdat hij immers door de inhouding zijn nieuwe inkomstenbelasting over 1941 geleidelijk aan voldoet. Ten aanzien van de inkomsten, welke niet uit loon voortvloeien, blijft de aanslag 194041 ongewijzigd gehand haafd en zal dus moeten worden be taald. De belasting welke hierin is be grepen voor het tijdvak van 1 Januari tot 1 Mei 1941 zal gelden als voorhef fing voor den eersten aanslag in de nieuwe inkomstenbelasting en zal dus te zijner tijd met dien aanslag worden verrekend. Progressie en drie groepen. De verdeeling van den druk overeen komstig het beginsel der rechtvaardigheid is behalve in een progressief tarief hierin gezocht, dat een ongehuwde meer, ja aan zienlijk meer, betaalt dan een gehuwde en dat in ruime mate is rekening gehouden met de lasten, die op een gezin met kinde ren drukken. De belastingplichtigen zijn daartoe ingedeeld in drie groepen. Groep 1 omvat de ongehuwden, die geen kinderaftrek genieten en den leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt; Groep II de gehuwden, die geen kinderaftrek genieten en de ongehuw den die den leeftijd van 65 jaar heb ben bereikt; Groep III de gehuwden en onge huwden die kinderaftrek genieten. De aftrek is niet beperkt tot minder jarigen, ook voor meerderjarigen is aftrek mogelijk, n.1. indien de kinderen nog geen 25 jaren oud zijn en grooten- deels op kosten van den belasting plichtige worden onderhouden en onderwijs genieten of voor een beroep worden opgeleid. Doordien de loonbelasting van het loon wordt ingehouden en dus het uitbetaalde maatstaf voor de inhouding moet zijn, zal men zich afvragen, hoe het nu moet gaan met kosten die men heeft moeten maken om de inkomsten uit de betrekking te ver werven (b.v. aanschaffing van gereed schap, boeken en dienstkleeding, contri buties voor "vakvereenigingen, enz.) en met persoonlijke verplichtingen (rente van schulden periodieke uitkeeringen), waar van' de werkgever niets weet. Aftrek van 100 Welnu, bij het opstellen van het belas tingtarief der loonbelasting is er van uitge gaan, dat iedere werknemer een bedrag van 100.per jaar aan zulke kosten be steedt. Dit bedrag is bij de berekening van de by een bepaald loon verschuldigde be lasting in mindering van het loon gebracht. Is dit bedrag van 100.in een bepaald geval te laag, dan kan de werknemer tot den inspecteur over zijn woonplaats het verzoek richten om op de loonbelasting- kaart (waarvan hieronder meer) een be drag aan te teekenen, dat als hoogste kos ten in mindering van het loon kan worden gebracht. De werkgever dient dan de be lasting in te houden, die blijkens de be lastingtabel verschuldigd is voor een loon, gelijk aan het genoten loon verminderd met het door den inspecteur aangeteekende bedrag. Het kan verder voorkomen, dat de werk nemer buitengewone lasten heeft, die zijn draagkracht aanzienlijk beinvloeden, b.v. onderhoud van kinderen, waarvoor hy geen kinderaftrek geniet, onderhoud van ouders of schoonouders of broers en zusters; uit gaven wegens ernstige of langdurige ziekte van hemzelf of van gezinsleden; sterf geval; invaliditeit, enz. Ook in zulk een geval kan de werknemer den inspecteur verzoeken, een aanteekening op de loon- belastingkaart in te stellen, dat een be paald bedrag wegens buitengewone lasten in mindering van het loon kan worden ge bracht en waarmede dus de werkgever rekening moet houden. Zooals gezegd, moet de last buiten gewoon zijn en moet hij een daadwer- kelyken invloed op de draagkracht van den belastingplichtige oefenen. Dit laaste nu men moet eenmaal een maatstaf aanleggen wordt eerst geacht het geval te zyn, indien die buitengewone lasten 10 pCt. bedragen van het geschatte jaarlijksche loon, na dat dit is verminderd met de vermoe delijke kosten tot verwerving en de vermoedelijke persoonlijke verplich tingen en 10 pCt. van het loon voor ieder kind, waarvoor kinderaftrek wordt genoten. Werkgever int loonbelasting. Slechts de hoofdpunten van de nieuwe belasting komen voor bespreking in aan merking. De werkgever dient voor eiken werk nemer een loonbelastingkaart aan te leg gen, waarop hij de gegevens, die voor het te heffen bedrag aan belasting van belang zijn (b.v. de groep waartoe de werknemer behoort, het aantal kinderen) aanteekent. Deze gegevens vindt hij vermeld in een opgaaf (z.g. werknemersverklaring), die de werknemer hem in tweevoud moet ver strekken, op een formulier, dat de werk gever hem ter hand stelt. De werkgever ontvangt de noodige formulieren en loon belastingkaar ten van den inspecteur. OPCENTEN OP WINSTBELASTING Het zal geen verwondering wekken dat, nu de belasting van de natuurlijke perso nen aanmerkelijk wordt verzwaard, ook de belasting van de rechtspersonen (naam- looze vennootschappen coöperatieve ver een igingen, enz.) hetzelfde lot ondergaat. Deze verhooging is gegoten in den vorm van opcenten op dè winstbelasting, te hef fen op de aanslagen over de jaren, aan vangende met of na 1 Januari 1940. In het algemeen zullen 200 opcenten wor den geheven (thans bedraagt deze belas ting 10 pCt., zoodat zij wordt verhoogd tot 30 pCt.), dit aantal wordt echter vermin derd tot 150 voor die vennootschappen, enz., waarvan de winst over eenig jaar niet rneer bedraagt dan 8 pCt. van het gestorte kapitaal. EXTRA HEFFING GRONDBELASTING Het derde van de bedoelde besluiten be treft de heffing van opcenten op de grond belasting, te weten 100 extra-opeen ten (met de tegenwoordige dus 120) op de aanslagen wegens gebouwde eigendommen. De aandacht zij er opgevestigd, dat het niet in de bedoeling ligt, dat deze belas- tingverhooging op pachters en huurders mag worden afgewenteld. WAARDEVERMEERDERINGS BELASTING Ten slotte nog een enkel woord over het vierde besluit Dit regelt de heffing van een waardevermeerderingsbelasting van onroerende zaken, die tengevolge van de overschrijving van een stuk in de open bare registers op een ander overgaan. De belasting bedraagt 50 pCt. van de winst, indien deze 3000 of meer beloopt Is de winst minder dan 3000, dan bedraagt de belasting minder en wel 75 pCt van de winst voor zoover die 1000 te boven gaat. Bedraagt de winst 1000, of minder, dan is geen belasting verschuldigd. Winst is het-bedrag, waarmede de ver koopwaarde van het onroerende goed op het tydstip van overgang te boven gaat de verkoopwaarde, die het goed had op 9 Mei 1940. GEMEENSCHAP. Van politiek heb ik totaal geen ver stand. Van binnenlandsche niet en van buitenlandsche niet en ik geloof zelfs, dat in de heele wereld niemand zoo echt-heelemaal de politiek onder de knie heeft. Die politiek heeft zoo iets katachtigs vind ik. Net als zoo'n groo te man denkt, dat hij het zaakje onder de knie heeft, schiet het juist als een poes onder zijn handen weg. Maar dat is slechts de visie van een leek, die geen verstand heeft van politiek. En ik wil dus maar zeggen, dat ze mij niet met politiek aan boord moeten komen. Daar heb ik mijn menschen voor en vanuit de ivoren toren van mijn bovenhuisje zal ik wel kijken of ze het goed doen. Als ze mij maar aan mijn lekker bordje snert laten is het mij wel. Dat is niet groot-menschelijk ge dacht, ik weet het. Dat is egoïstisch of individualistisch of hoe men dat noemen wil. En ik peins daar wel eens over. Want dat individualisme en dat egoïsme was een der vele fouten van sommigen, die in vroeger tijd in den slechten zin van het woord aan poli tiek deden. En als ik daaraan denk, dan denk ik bijna altijd aan „la belle France", „la douce France", aan het lieve, mooie Frankrijk, dat aan Sta- visky's, Kreuger's en aan politiek is ten onder gegaan. Dat had ons hier ook kunnen gebeuren, 't Was op het kantje af. Laten wy dus blij zijn, dat het niet gebeurd is. Maar daarom is het misschien het beste, dat we voorloopig heelemaal maar niet aan politiek doen. WINTERHULPEN EDERLAND Gironummer van de W. H. N. 5553 De Bank van de W. H. N. is Kas vereen iging N.V., A'dam. Postgironummer 877. Laat nu docj inrichtel onfc Uw boekhouding enl controleeren. 4476 CRONESTEIJAKAlk 20, TEL. 25754 DE GEMEENTEN Het ligt voort de hand, dat de financieelo verhouding tusschen rijk en gemeenten door de invoering van de nieuwe belasting en de tifschaffing van de verschillende op centen en van de gemeentefondsbelasting geheel overhoop wordt geworpen. Er zal een nieuw systeem moeten worden opge bouwd, hetgeen een taak zal zijn voor het komende jaar. Binnenkort is er een nieuwe verordening te verwachten, welke aan de moeilijkheden, waarvoor de ge meenten zich bij haar begrootingsarbeid. thans geplaatst zien, zal tegemoet komen. De personeele belasting zal te zijner tijd worden afgeschaft. Thans echter wordt aan deze belasting nog niet ge raakt. Opmerking verdient nog dat de werk gevers alleen met de belasting op het loon te maken krijgen en niet zullen worden in geschakeld voor de belasting op inkomsten buiten het loon. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Naar van welingelichte zijde wordt me degedeeld, hebben 79.000 Nederlandsche ar beiders tusschen 20 Juni en 2 November werk gevonden in Duitschland. Rond 27.000 van hen zijn grensarbeiders. Naar tot op heden is vastgesteld zijn van de 79.000 Nederlandsche arbeiders voor 2 November slechts 4.000 naar Nederland te ruggekeerd. Een groot aantal van hen moest om gezondheidsredenen het werk in Duitschland opgeven. Uit dit getal blijkt, dat de Nederlandsche arbeiders in Duitsch land bevredigende arbeidsverhoudingen hebben aangetroffen en dat derhalve de overgroote meerderheid op haar post blijft.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1