Vredespleidooien in Lagerhuis Voorotel tot conferentie verworpen ,De oude wereld Is dood" Geen Kerst- wapenstilstand Van het Grieksche front De dood van Chiappe VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S LAGERHUISDEBATTEN In het Engelsche Lagerhuis hebben vol gens den Britschen berichtendienst drie onafhankelijke Labour-afgevaardigden een voorstel tot het bijeenroepen van een vre desconferentie ingediend en gemotiveerd. De afgevaardigd e McGovern betreurde het, dat de troonrede niets heeft gezegd omtrent de voorwaarden, waaronder de oor log, die allen met vernieling en chaos be dreigt, beëindigd zou kunnen worden. Hij eischte geenszins, dat Engeland de wapens zou strekken, doch het kan op den tot dus ver gevolgden weg niet blindelings verder gaan. De oude weerld, zoo zeide McGovern, is dood en de regeering moet haar doelstel lingen voor een nieuwe wereld bekend ma ken. Deze eisch werd door den arbeidersafge vaardigde Griffith bestreden met de bewe ring, dat men nog slechts de keus heeft tus- schen capitulatie en verder bestaan. Als ver tegenwoordiger van de liberalen ontwikkel de Harris een soortgelijk standpunt, ter wijl voor de conservatieven sir Malcolm Robertson er op wees, dat men door het te berde brengen van zulke problemen Ghur- ohill niet in de wielen mag rijden, doch tot het einde verder moet strijden. Verder heeft in het Lagerhuisdebat vol gens den Britschen berichtendienst ook de leider van de Onafhanakelijke Arbeiders partij, Maxton, het woord gevoerd. Hij eischte een vreedsconferentie en wel niet alleen tusschen Duitschland en Engeland, doch een van ale glroote staten ter wereld. Hij en zijn geestverwanten hielden, naar hij zeide, bij dezen eisch rekening met het verlangen van het Britsche volk naar een spoedigen vrede. Na een verklaring van den lord-zegelbewaarder Attlee, die zich tegen deze tendenties uitsprak, werd het voor stel van de Onafhankelijke Arbeiderspartij door het Lagerhuis verworpen. Het debat over de troonrede was daarmede gesloten. Verder heeft Attlee in het Lagerhuis ver klaard, aldus meldt de Engelsche nieuws dienst, dat de Britsche regeering alles doet HET STANDPUNT VAN BERLIJN. Wanneer door de officieuze Deutsche diplomatisch-Politische Korrespondentz wordt verklaard, dat de „asmogendheden in staat en bereid zijn, dank zij haar voor zorgsmaatregelen den oorlog tot het zege vierende einde door te zetten", dan bevat zulk een constateering op zichzelf zeker niets nieuws, daar zonder twijfel geen op merkzame neutrale waarnemer te Berlijn een anderen indruk van de vastberaden heid van Berlijn ten aanzien van den oor log kan hebben. Merkwaardig schijnt hoog stens het tijdstip van deze verklaring, daar in de internationale pers weer eens com binaties over vredeskansen in omloop ge bracht zijn, waarvan werkelijk de open bare meening in Duitschland absoluut geen notitie neemt. De verklaring in het publi cistische orgaan der Duitsche diplomatie zal echter vermoedelijk er toe kunnen bij dragen, de vredescombinaties, die inder daad geen basis kunnen hebben, doeltref fend te ontzenuwen. In dit verband verdient ook opmerking, hetgeen in de Wilhelmsstrasse gezegd wordt ten aanzien van het vraagstuk, of dit jaar een Kerst-wapenstilstand ver wacht kan worden. Men verklaart daar na melijk, dat in Duitschland niets bekend is van een initiatief in die richting en dat men zich hieromtrent niet tot Duitschland om met succes aan de Duitsche nachtelijke aanvallen het hoofd te bieden. Het probleem waar het om gaat, is echter zoo ingewikkeld dat men in deze kwestie geen snelle vorde ringen verwachten kan. Er zijn echter, zoo zeide Attlee, in de verdediging tegen nach telijke aanvallen reeds vorderingen ge maakt, ook wanneer deze niet zoo duide lijk in het oog springen. De Lord-zegelbe waarder waarschuwde echter de bevolking tegen al te groot optimisme. Optimistisch geschreeuw, verklaarde hij, is, voor een eigenlijk succes behaald is, volkomen nut teloos. ZEVENHONDERD BRITSCHE FASCISTEN GEARRESTEERD De onderstaatssecretaris van het Britsdie ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft volgens berichten uit Londen gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat destijds zevenhonderd leden va nde Britsche fascis tische partij gearresteerd werden. Ook thans bevinden zij zich nog in hechtenis. De onderstaatssecretaris deelde voorts me de, dat driehonderd personen zich reeds meer dan drie maanden in een Engelsche gevangenis bevinden onder verdenking de Britsche verdedigingswetten overtreden te hebben. Men heeft tot dusverre geen tijd gehad om een officieele precedure tegen deze driehonderd personen aanhangig te maken VIJF BRITSCHE MIJNENVEGERS VERLOREN De Britsche admiraliteit moet tot haar leedwezen bekend maken, dat de volgende schepen den laatsten tijd verloren zijn ge gaan als gevolg van beschadigingen, die hun bij het mijnenvegen overkomen zijn: „Ethel Taylor", „Amethyst", „Elk", „Cal- verton" en „Christmasrose". Er zijn geen verliezen ontstaan onder de bemanning van „Amethyst" en „Elk". De verwanten van alle slachtoffers onder de bemaninngen van de andere schepen zijn verwittigd. Volgens het New-Yorksche marineregis- ter zijn de Britsche stoomschepen „Mary- lyn" (4555 br.t.) en het Grieksche vracht schip „San Gabriël" op weg naar Zuid-Ame- rika getorpedeerd en in den grond geboord. heeft gewend, dat evenwel bovendien deze kwestie te Berlijn als zinloos wordt be schouwd, nu de Britsche ministerpresident onlangs verklaard heeft, dat Groot-Brit- tannië met een Kerst-wapenstilstand niet accoord zal gaan. Te Berlijn is het niet onopgemerkt geble ven, dat de Britsche propaganda in verband met de Grieksche episole tracht, Italië en Duitschland tegen elkaar uit te spelen. De volkomen nutteloosheid van zulk een stre ven wordt door een officieuze persuitla ting voldoende onderstreept: „Evenals de beiderzijdsche wereldbeschouwingen in den strijd tegen de reactie der Westelijke de mocraten van den aanvang af in goede zoo wel als in slechte tijden naast elkaar moes ten staan, kunnen ook de beide- naties als zoodanig slechts door de meest eendrachtige samenwerking haar nationale veiligheid verkrijgen." Het zijn daarom slechts il lusies, waarmede Engeland zijn kansen in dezen oorlog zou wlilen doen keeren. OPSTANDIGE BEWEGING IN ANNAM. Naar Domei uit Hanoi meldt, zouden in Annam door opstandige elementen Fran- sche politiebureaux en bezittingen van Fransche onderdanen in brand zijn gesto ken. Ook zouden de opstandelingen vele Fransche politiemannen en burgers gevan gen hebben gezet. Een tegenactie der Fransche politieautoriteiten met steun van militairen is aan den gang, maar heeft nog niet geleid tot onderdrukking van den opstand. SNEEUW GEVALLEN. Dinsdagavond is in de bergen aan het Grieksche front een groote hoeveelheid sneeuw gevallen, waardoor de strijd tot een winterveldtocht met alle daarmede gepaard gaande moeilijkheden is gewor den, aldus meldt United Press aan haar bladen. Volgens berichten uit Tirana worden de Italiaansche fronttroepen voorzien van extra dekens, brandhout en cokes, terwijl alle vrachtwagens sneeuwkettingen heb ben gekregen om ongevallen op de lastige bergwegen te voorkomen. Duizenden Italiaansche frontarbeiders zijn aan het werk gezet om de wegen, die naar de voor ste linies voeren, begaanbaar te maken en te houden. De sneeuw, die hier en daar 20 c.M. hoog ligt, verhindert reeds op ver scheidene plaatsen de militaire operaties. Ook de activiteit van de luchtmacht is gedeeltelijk door deze weersverandering getroffen, daar op de hooger gelegen vlieg velden het water bevroren is. Wat het oproepen van de jongste lich ting in Italië betreft, wordt in Italiaansche militaire kringen vernomen, dat dit een normale maatregel is, die met de veldtoch ten in Griekenland en Afrika niets te ma ken heeft. Men schat, dat daardoor een kwart millioen man meer onder de wape nen zal zijn. Al deze manschappen heb ben reeds een half militaire opleiding ach ter den rug, doch pas na 6 maanden zul len zij naar het front kunnen worden ge zonden. Aangezien Mussolini kort geleden heeft verklaard, dat Italië 1 millioen man onder de wapenen heeft, kan men aanne men, dat na het opkomen van deze lich ting dit getal tot 1.250.000 is gestegen. „MOORD" ZEGT ZIJN SCHOONZOON. Naar aanleiding van den dood van den Franschen hoogen commissaris in Syrië, Ghiappe, publiceert diens schoonzoon, de Carbuccia, in het Fransche weekblad „Gringoire" onder het opschrift „Moord" de volgende verklaring: De Engelschen hebben mijn schoonva der en besten vriend vermoord. Ontboden door den maarschalk, komt Jean Chiappe te Vichy op 21 November aan. Zijn benoe ming tot hoogen commissaris voor Syrië en den Libanon is slechts aan enkele per sonen bekend en reeds deelt haar de Lon- densche radió mede. Hoe heeft zij hiervan zoo snel op de hoogte kunnen zijn? In het hotel, waarin wij (Chiappe en de Carbuc cia) onzen intrek namen, nadert een voor aanstaande figuur in het diplomatieke korps, die de Engelschen goed kent. Chiap pe neemt hem terzijde en krijgt van hem den volgenden rahd: „Vermijd te zeggen, wanneer u vertrekt. Geef zoo noodig een valsche reisroute op, anders zal de intel ligence service u niet laten aankomen" Chiappe, zoo vervolgt de Carbuccia, krijgt order, zich zoo spoedig mogelijk per vlieg tuig naar zijn post te begeven. Den 26en November neemt hij het vliegtuig van Vi chy naar Marseille. Den avond tevoren doet de Britsche radio een zeer heftigen aanval op hem en drijft de onbeschaamd heid zoover, dat zij hem beschimpt, daar hij er in toestemde, den nieuwen Fran schen staat te dienen. Woensdag komen wij om half tien in de luchthaven Marig- nane aan. Het vliegtuig moet om tien uur starten. De Carbuccia bericht dan, hoe hij .de beide beroemde piloten van het vlieg tuig, Guillaumet en Reine, terzijde nam. „Ik ben bang voor de Engelschen" ver klaarde hij him. „Ik zou willen, dat wij reeds aangekomen waren." De piloten dee- len zijn vrees. Het vliegtuig moet om 14 uur in Tunis zijn en den volgenden dag in een vlucht van tien uur, gedeeltelijk in den nacht, het traject naar Syrië afleg gen. Twee uur later, zoo vervolgt de Car buccia, stortte het vliegtuig van Chiappe niet ver van twee Engelsche vliegtuigmoe derschepen brandend neer, op lafhartige wijze door een Engelschen jager neerge schoten. Men mag niet van een misver stand spreken. Sedert den wapenstilstand zijn de vleugels en de staart van alle Fran sche vliegtuigen, om een misverstand te voorkomen, geel geschilderd. Bmtenlandsche Berichte* HET VLIEGONGELUK BIJ CHICAGO Omtrent het vliegongeluk, dat zich eer gisteren bij Chicago heeft voorgedaan, wordt gemeld, dat het aantal dooden tot acht is gestegen. Acht passagiers zijn nog onder geneeskundige behandeling. Omtrent de oorzaak van het neerstorten van het vliegtuig is officieel nog niets medegedeeld. BRAZILIAANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT De officieele „Aggencia Nacional" meldt, dat een Braziliaansch militair vliegtuig in den Mexicaanschen staat Vera Cruz is neergestort. Het toestel was in een eskader- vlucht op weg naar Rio. Twee leden der bemanning zijn gedood. Het vliegtuig be hoorde tot het tweede eskader Amerikaan- sche gevechtstoestellen, dat door het Brazi- liaansohe leger in de V. S. aangeschaft was. SCHEPEN IN NOOD Amerikaansche radiostations hebben S.O. S.-signalen van het Engelsche stoomschip „Saltwick" (3775 br.t.) opgevangen. Blijk baar bevond het schip zich zevenhonderd mijl van de Schotsche kust in nood. Voorts is te New-York bekend geworden, dat de Grieksche vrachtboot „An Gabriël" (4943 br.t.) en de Engelsche vrachtboot „Mary Linn" (4555 br.t.) op de gewone Zuid-Atlantische route getorpedeerd en tot zinken gebracht zijn. Bovendien is nog een S.O.S.-signaal van het Grieksche schip „Agnia Eirine" opge vangen. Dit schip bevond zich op zeshonderd mijl ten Westen van Ierland in een feilen storm in nood. BRAND IN BURGOS Een felle brand is uitgebroken in het pa leis der provinciale deputatie te Burgos, waar tijdens den Spaanschen burgeroorlog de zetel van de regeering was gevestigd. De brand werd bedwongen, maar het paleis is zwaar beschadigd. HISTORISCH VLAAMSCH KASTEEL IN DE ASCH GELEGD Gisternacht is het historische kasteel in Oostkamp bij Brugge door brand vernield. Ondanks de energieke pogingen van de brandweer van Brugge kon het historische gebouw niet gered worden. Kostbare oude schilderijen, tapijten, gobelins en andere kustvoorwerpen werden een prooi der vlammen. De materieele schade bedraagt verschei dene millioenen francs. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. Het kasteel behoorde tot een van de meest bezienswaardige historische gebou wen van Vlaanderen. CALEFORNISCHE GRIEP BREIDT ZICH UIT. De griepepidemie in Californië heeft zich uitgebreid tot de buurstaten Arizona, Ore gon, Washington, en Idaho. Bijzonder hevig heerscht de griep te Los Angelos en om geving. Alleen daar ter plaatse zijn reeds vijftig duizend menschen ziek. POLITIEKE MOORD TE HAVANNA Trevejo, oud-commandant der politie te Havanna, is gisteravond bij het verlaten van zijn woinng doodgeschoten. Naast zijn lijk werd een briefje gevonden, waarop werd medegedeeld, dat zijn dood de wraak was voor de terechtstelling van twee revolution- nairen onder het bewind van Machado. Het Duitsche volk heeft ons kameraadschap aangeboden RADIOREDE VAN PROF. DR. G. A. S. SNIJDER. Prof. dr. G. A. S. Snijder, voorzitter van den Nederlandschen Kuituur Kring, heeft een rede voor de Nederlandsche radiozen ders uitgesproken. Daarin 'heeft hij gewe zen op het werken' van dezen Kring. Wij, leden van den Nederlandschen Kui tuur Kring, aldus spr., behoeven ons niet meer te haasten, want om de woorden van den Rijkscommissaris te gebruiken, „wij hebben de richting van den weg bij het begin van onzen marsch reeds gekozen". Dat is in September geschied. Toen hebben wij tot uiting gebracht, dat wij voor ons Nederlandsche volk streven naar een eer volle plaats aan de zijde van het Duitsche volk, dat wij bereid waren in eerlijke ka meraadschap samen te werken aan een groote toekomst, een toekomst, die daar zal nu wel niemand meer aan twijfelen voor het Duitsche volk groot zal zijn, een toekomst die voor ons eigen volk groot kan zijn. Of dit inderdaad ook het geval zal zijn, het ligt aan ons, aan het Nederlandsche volk zelf. De Rijkscommissaris heeft het onlangs in Maastricht nog eens weer ge zegd: de beslissing is onze taak. Maar daarmede is geenszins gezegd, dat het Duitsche volk, deze beslissing, hoe die ook uitvalt, zonder meer zal aanvaarden, of zelfs accepteeren. Want, zoo voegde de Rijkscommissaris daaraan onmiddellijk toe: „Toestanden, die opnieuw tot een lOen Mei zouden kunnen leiden, kan en zal het Duit sche volk hier niet dulden". Wat wil dit zeggen? Het lijkt u mis schien vreemd, dat ik hier de woorden van den Rijkscommissaris ga verklaren en toch schijnt dat noodig te zijn getuige de zon derlinge conclusies, die een deel van de pers uit zijn vroeger gesproken woorden getrokken heeft. Welnu, dit beteekent, Nederlanders, voor zoover gij u er niet toe beperkt slechts te luisteren naar wat u aangenaam is en uit uw eigen kringetje wilt treden en even wilt nadenken dat wij de keus hebben, om of als kameraden van Duitschland het einde van den strijd te beleven, of wel af wachtend, maar dan uit eigen wil als vij anden van het Duitsche volk nog bij het eind van den strijd terzijde te staan. Het Duitsche volk heeft ons die kame raadschap aangeboden. Ik weet, het is hard als overwonnene dit aanbod te aanvaarden, ik weet ook, dat het voor den overwinnaar gemakkelijker valt. Maar dat neemt niet weg, dat het zelfs voor een overwinnaar een ongewoon aanbod is. Wie meent, dat dr. Seyss-Inquart hier staat als gouverneur van een onderworpen gebied, weet nog niet, wat dat beteekent. Laat hij den Rijn landers, die de Fransche bezetting mee maakten, of desnoods den Polen maar eens om inlichtingen vragen. Dat ziet er an ders uit. Neen, de Rijkscommissaris is veeleer een gezant van den Führer van het Duitsche volk, die met ons volk als geheel over den vrede spreekt en onderhandelt. Het klinkt u misschien zonderling in de ooren, wanneer ik zeg, dat de vredeson derhandelingen op het oogenblik in vollen gang zijn. Maar er zijn meer dingen in dezen tijd die gemeten aan den normalen gang van zaken, in de laatste paar eeuwen „zonder ling" zijn. Deze heele oorlog is „zonder ling", is een gebeuren, zooals het misschien iedere 500 of 1000 jaar plaats grijpt en deze „vrede", die midden onder het krijgs bedrijf, midden in den eindstrijd al voor onze oogen (en zonder maandenlange ge noeglijke conferenties) wordt opgebouwd, is minstens even „zonderling evenzeer „op zich zelf staand". De dingen die gebeuren, zijn zoo groot en zoo eenvoudig, dat wij, gewend als wij nog zijn aan ingewikkeldheid en gecompli ceerdheid, gewend als wij zijn om kort zichtig naar kleinigheden te zoeken, nau welijks in staat zijn, den afstand te win nen om de dingen in hun grootheid en eenvoud te herkennen. Wij hebben voor de eerste maal overi gens in onze geschiedenis nu werkelijk eens met onzen Duitschen broer gevochten. De strijd is voorbij en wij staan nog te genover elkaar. Maar wij kunnen het daarbij niet laten en wij weten ook, dat wij tenslotte broers zijn en met elkaar verder moeten. Het komt er nu op aan, dat het Nederlandsche en het Duitsche broedervolk weer den weg tot elkaar vin den. Daar ligt de keus, waarvoor wij thans staan. En wie ons Nederlandsche volk met opzet of door onverstand er toe brengt, te volharden in een bevroren starheid en stijfkoppigheid draagt tegenover zijn eigen volk een zeer groote veranwoordelijkheid. Want laat hij wel bedenken, dat wij nu staan tegenover de „vredesvoorwaarden." Ook deze zijn weer ongehoord in hun een voud, want in den grond van de zaak kan ik ze samenvatten in enkele woorden: „zullen wij als goede kameraden samen werken, ja of neen?" Dat is de vraag, die de rijkscommissaris ons telkens weer stelt, en het is zaak, dat wij dit verstaan. VOETGANGERS, de oogen open, niet op den rijweg, maar op het trottoir moet ge loopen! .Voor het kind". De verkoop van de nieuwe weldadigheidzegels voor het kind i« weer begonnen. De speciale stand in het hoofdpostkantoor te Am sterdam (Foto Pax-Holland) De Kerstgedachte in de kunst. Onder dezen titel wordt in het museum „Amstelkring te Amsterdam een tentoonstelling gehouden. Hierboven een beeldgroep, afkomstig uit Het Bisschoppelijk te Haarlem en toegeschreven aan v. d. Borch, 15de eeuw (Foto Pax-Holland) Op vele plaatsen worden reeds groote hoeveelheden bagger uit de slooten gehaald in verband met de kunstmest- schaarschte (Foto Pax-Holland)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6