De aanvallen op Engeland Boedapest- Belgrado Uit Roemenië Uit het Verre Oosten voorschot" JBy Nop wissels WOENSDAG 4 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. O OVERDAG VIERMAAL LUCHTALARM TE LONDEN. Londen heeft gisteren naar Reuter meldt overdag viermaal luchtalarm ge had. In een Londensch district zijn bom men uitgeworpen, waardoor „huizen" ver woest zijn. In den nacht van Maandag op Dinsdag waren de aanvallen volgens het Jteuterbericht voornamelijk op Bristol ge richt. Branden laaiden op en aan huizen be nevens openbare en handelsgebouwen werd aanzienlijke schade aangericht. Eenige personen werden gedood en andeie gewond. De licht brandbare groote opslagplaatsen Voor graan en hout, waarvan er een in de buurt xan een staatsfabriek in Portishead Doek ligt, gingen in vlammen op. Het vuur sloeg op de gashouders over, waar door deze met een reusachtige vlam ont ploften en totaal werden vernield. De kustscheepvaart, die enkele weken geleden nog zeer aanzienlijk was, is na het jongste succes van de Duitsche lucht macht, naar verkennings-vliegers konden waarnemen, aanzienlijk teruggeloopen, daar het gevoel van veiligheid van de En- gelschen ook wat deze haven betreft, groo- tendeels verdwenen is. Hier, evenals in alle groote Britsche havens liggen sedert weken groote vrachtschepen, die tengevolge van de mijnversperringen, overbelasting of be schadiging der havenwerken niet kunnen uitvaren en voor een deel in kleinere ha- venns voor anker gaan of onder de kust hun lading in kleine schepen lossen. In Oost-Afrika hebben vijandelijke vluchten naar Adi Oegri en Zoela zeer lichte materieele schade en geen slachtof fers veroorzaakt. In Metemma is een vijan- rieliik vliegtuig door onze troepen neerge schoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben eenige bommen op Napels en op Augusta laten vallen, die onbelangrijke schade en eenige lichte branden veroorzaakt hebben, welke terstond gebluscht konden worden. Er vallen geen slachtoffers te betreuren. Een van onze duikbooten, die op haar ba sis teruggekeerd is, rapporteert, dat zij in den Atlantischen Oceaan op 28 Novem ber het Engelsche s.s. „Lylian Moller" van 5.000 ton tot zinken heeft gebracht. De Britsche admiraliteit heeft onlangs het ver lies van de duikbooten „rainbow" en „Triad" gemeld. Deze duikbooten opereer den in de Middellandsche Zee. Zij behoo- ren dus tot degenen, die door de Italiaan- sche marine vernield zijn, zooals in de weermachtsberichten vermeld is. TOENADERINGSPOGINGEN In een hoofdartikel schrijft het Joego slavische blad „Vreme", dat Joego-Slavië met begrip den nationalen en economi- schen wederopbouw van Hongarije volgt, daar het van meening is, dat een sterk Hongarije een onmisbare voorwaarde is voor de handhaving van den vrede in den Zuid-Oostelijken sector van Europa. De bevolkingen van Zuid-Europa zijn vastbesloten geen avonturen te onder nemen, maar zij moeten sterk zijn, eens gezind en bereid tot samenwerking. Joego-Slavië en Hongarije beantwoor den hieraan. Het blad schrijft verder, dat het oogen- blik moeilijk is en delicaat, maar dat het moment van den wederopbouw niet ver meer is. De landen, die hun krachten zul len weten te behouden voor de toekomst, zullen elementen van het eerste belang zijn_ in den continentalen wederopbouw. Samenwerking tusschen Belgrado en Boedapest beteekent, dat beide landen te zamen een nieuwe Europeesche periode in gaan met ongeschonden krachten. Stcfani meldt voorts uit Belgrado dat men gelooft, dat de Hongaarsche minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, zeer binnenkort een bezoek zal brengen aan Belgrado. Hoewel dit bezoek nog niet officieel is aangekondigd, en de bladen zich er toe hebben bepaald te spreken over de spoe dige aankomst van een delegatie Hongaar sche parlementsleden, hecht men in Joego slavische politieke kringen een bijzondere beteekenis aan de reis van graaf Csaky. Het bezoek zou den nadruk leggen op de betrekkingen van goede nabuurschap tus schen Belgrado en Boedapest en de ge legenheid bieden voor een bespreking van den algemeenen toestand op den Balkan in verband met de nieuwe Europeesche orde. Deze bespreking zal te belangwekkender zijn, aangezien Hongarije is toegetreden tot het driemogendhedenpact. POPOF BESPREEKT BULGARIJE'S BUITENLANDSCHE BETREKKINGEN De Bulgaarsche minister van buitenland sche zaken, Popof, heeft in de Sobranje een rede uitgesproken over de buitenlandsche politiek. Hij bevestigde de noodzakelijkheid het land buiten het conflict te houden en gaf opnieuw uitdrukking aan de dankbaarheid van de Bulgaren jegens de spil voor den terugkeer van de Dobroedzja. „Deze her ziening" zoo voegde hij hieraan toe, „heeft het mogelijk gemaakt te komen tot een herstel van de vriendschappelijke betrek kingen met Roemenië." In een overzicht van den algemeenen toestand constateerde Popof, dat de erken ning van de rechten der Bulgaren heeft bij gedragen tot de gunstige ontwikkeling der betrekkingen met de U.R.S.S. Bulgarije doet zijn best, opdat de betrek kingen met Joego-Slavië zich kunnen ont wikkelen in het kader van het verdrag van eeuwigdurende vriendschap. De betrekkin gen met Turkije passen in het verdrag van vrede, vriendschap en neutraliteit tusschen beide landen. Spr. betreurde het, dat een anti-Bulgaarsche campagne is gevoerd in de Turksche bladen, waaraan hij toevoegde, dat de regeering te Ankara verzekeringen heeft gegeven betreffende de kortelings genomen militaire maatregelen. ZUIVERING ONDER DE LEGIONNAIRS. De commandant van de legionnaire be weging, Horia Sima, heeft de na de revo lutie opgerichte legionnaire politie, nu zij haar taak vervuld en het legionnaire re giem in de overgangsphase geholpen heeft, krachtens een verordening ontbonden. De leden van de politie zullen in de legion naire organisaties worden ondergebracht. Alleen in Boekarest blijft een interne or dedienst onder bevel van den legionnair Moisescu. Verder heeft Horia Sima bepaald, dat alle organisaties onverwijld een onderzoek moeten instellen naar de leden, die in de laatste drie maanden zijn ingeschreven en diegenen verwijderd moeten worden, die door hun gedrag bewezen hebben, dat zij geen legionnairs zijn. De leiders der organisaties worden aan gewezen, vooral te letten op diegenen, die hun gebrek aan legionnaire gezindheid willen doen schuilgaan achter een valsche heldhaftigheid. Tenslotte heeft Horia Sima het dragen van het legionnaire hemd gedurende den werktijd bij autoriteiten en tijdelijk, tot dat een definitieve regeling tot stand is gekomen, voor het geheele land verboden, behalve bij plechtigheden en voor hen, die in legionnairen dienst zijn. ROEMEENSCHE KERK ACHTER LEGIONNAIRE BEWEGING. De Heilige Synode der Roemeensche Orthodoxe Kerk heeft over de gisteroch tend gehouden bijeenkomst een lang com muniqué gepubliceerd, waarin zij de le gionnaire staatsleiding van haar hulp ver zekert en alle geloovigen aanmaant, de broederschap, discipline en orde te bewa ren. recht hersteld heeft. Daarmede is een einde gekomen aan den eeuwenlangen strijd om den Rijn. Nadat een bevolkingsuitwisseling in Lo tharingen heeft plaats gehad, die thans ge heel voltooid is, is binnen dit gebied een volledige economische en politieke samen- selting tot stand gekomen; Lotharingen er. de Saarpalts heëten nu voortaan teza men „Westmark." Op de kaart vindt men de scheiding tus schen Lotharingen en den Elzas. DE INCIDENTEN AAN DE THAISCHE GRENS Te Vichy is gisteren het volgende com muniqué uitgegeven: Zekere buitenlandsche agentschappen hebben berichten gepubliceerd over inci denten, die zich zouden hebben voorgedaan op verschillende punten aan de grens tus schen Incochina en Thailand. In het bijzonder hebben zij beweerd, dat Thailandsche strijdkrachten drie districten in de streek van Ananya hebben bezet, dat Fransche vliegtuigen een Thaische stad zouden hebben gebombardeerd en dat an dere vliegtuigen door de Thailandsche artillerie zijn neergeschoten. Officieel wordt verklaard, dat deze be weringen van tendentieuze herkomst zijn en in strijd met de waarheid. De Thailanders hebben integendeel se dert 27 November aanslagen op Indo china ten uitvoer gelegd. De Indochi- neesche plaatsjes Thakhet en Savannakhet zijn viermaal gebombardeerd, n.l. op 27 en 29 November en op 1 en 2 December. De Fransche autoriteiten hebben alle noodige maatregelen genomen om de in standhouding van de orde aan de grens te verzekeren. JAPANSCHE BOMAANVALLEN IN I KWANTOENG Japansche vliegtuigen hebben in de pro vincie Kwantoeng, volgens te Tokio ont vangen berichten, bomaanvallen uitge voerd, waarbij tusschen Loengsjoean en Pienpin, ten Noord-Oosten van Kanton, een belangrijke spoorbrug vernield is. Naar eerst thans bekend wordt, zijn in den loop van den vorige week uitgebreide luchtaan vallen gedaan op den toevoer weg van Hongkong naar Tsjoengking. Daarbij wer den ruim 250 vrachtwagens en 84 Chinee- sche jonken vernield. "-rtwFrrr—m. 4240 Qemeng.de ffi&UcMm TRAGISCH GEVAL VAN KOLENDAMPVERGIFTIGING Moed?r en jongste zoonlje overleden In de woning Jan Steenstraat 53 te 's-Gravenhage heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan eer. 38-jarige moeder en haar negenjarig zoontje het leven heeft gekost. Zaterdagavond was de bewoonster, mej. K. van der V., met haar beide zoontjes, van 11 en 9 jaar, die bij haar op de kamer slie pen bijtijds naar bed gegaan. In het ver trek brandde een vrij primitief kolenka- cheltje. Toen Zondagochtend de moeder en elfjarige jongen even wakker waren, heeft deze laatste op verzoek van de moeder de schuif van de kachel dichtgedaan. Beiden gingen vervolgens weer slapen. Eerst Dinsdagmiddag te ongeveer vier uur ontwaakte de oudste jongen. Hij be merkte toen, dat zijn moeder en zijn broer tje geen enkel teeken van leven meer ga ven. Buren waarschuwden den geneeskundi gen dienst, die ten spoedigste in de wo ning verscheen, doch slechts kon consta- teeren, dat moeder en kind den dood door kolendampvergiftiging hadden gevonden. In het kacheltje was geen vuur meer aanwezig. De lijken van de beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Het elfjarig zoontje, dat de kolendamp vergiftiging blijkbaar zonder schade voor zijn lichaam heeft doorstaan, is bij familie opgenomen. KWADE DAMPEN IN EEN AUTOBUS. Een slachtoffer overleden. Toen Zondagavond een autobus met werkvolk uit Eindhoven te Made aankwam ontdekte men, dat een der inzittenden was overleden, aldus meldt het „Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland". Het was de 23-jarige Hendrik van Mook uit Made. Daar ook anderen zich onwel gevoelden, neemt men aan, dat zich in de autobus gas. sen uit den motor hebben opgehoopt. Het stoffelijk overschot van het slacht offer en de bus zijn voor nader onderzoek in beslag genomen. Maandagochtend zijn de arbeiders met dezelfde bus weer naar Eindhoven ver trokken, doch onderweg zijn zij weer onwel geworden. Op advies van een geneesheer zijn zij daarop naar Made teruggekeerd, om zich daar door een dokter te laten onderzoeken. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Gistermiddag is uit het Winschoterdiep te Groningen het lijk van den 25-jarigen IK. van den B. opgehaald. De ongelukkige is eenige dagen geleden, vermoedelijk ten- gevloge van de duisternis, te water geraakt en verdronken. KRANIG SOLDAAT VOORKWAM EEN RAMP. Scheveninger gaf, zwaar gewond, aanwijzingen bij demonteeren van een landmijn. Een Scheveninger, Cor de Jager ge naamd, die ingedeeld was bij de verken ners, werd op den eersten oorlogsdag in de nabijheid van Breda zeer zwaar ge wond, schrijft het „Dagblad van Noord- Brabant". Hij kreeg negen mitrailleursko gels in het onderbeen, dat tevens gebroken werd, een bekkenfractuur en op verschil lende plaatsen ernstige vleeschwonden, ten gevolge van granaatscherven. Gerui- men tijd is Cor de Jager ter plaatse waar hij getroffen werd blijven liggen. Door bloedverlies geraakte hij buiten bewustzijn, maar later kwam hij weer bij. Eenige uren later passeerde een boer, wien hij vroeg om hulp te gaan halen. De man durfde echter niet. In den namiddag vonden de Nederlandsche Roode-Kruissoldaten hem en legden den gewonde op een kruiwagen, om hem naar Breda te brengen. Gelukkig passeerde een melkauto, die door de sol daten werd aangehouden en waarop de gewonde gelegd werd. Zoo kwam hij te gen den avond in het St. Ignatiuszieken- huis te Breda aan. Onmiddellijk werden daar Röntgenfoto's gemaakt, terwijl De Jager even later naar de operatiezaal vervoerd werd. Uitgeput door pijn en bloedverlies geraakte hij be wusteloos. Daarom werd bloedtransfusie toegepast, hetgeen later nog eenige malen geschiedde. De gewonde bleef echter bewusteloos tot Dinsdag. Op dien zelfden dag werd er een Fran sche landmijn ontdekt op een weg in de omgeving van het ziekenhuis. De aanwe zigheid van dat apparaat in de onmiddel lijke omgeving van het ziekenhuis was niet zonder gevaar. Daarom werd er in het zie kenhuis gevraagd of er onder de velen iemand was, die zoo'n mijn kon demontee ren. „Dat kan ik wel", zei de inmiddels weer tot bewustzijn gekomen Cor de Jager, „breng mij er maar naar toe." Dat gebeur de. De dokter en eenige Duitsche militai ren gingen mee. De landmijn werd bij Cor de Jager op de draagbaar gelegd. Cor bekeek het ding goed en vertelde daarop hoe het gedemon teerd moest worden. De dokter vertaalde zijn mededeelingen in het Duitsch, waarop een der Duitsche militairen de demontage verrichtte. Er bleken nog meer mijnen op den weg te liggen. Zij werden opgegraven en ook gedemonteerd. Door zijn moedig optreden heeft Cor de Jager een onheil van het ziekenhuis en de vele daarin verpleegde zieken en gewon den afgewend. Zelf vond Cor in dat optreden niets heldhaftigs. Hij is zeer bescheiden. Men- schen, die hem reeds gedurende eer. maand bezochten, vertelde hij niets. Langs een omweg hoorden zij later pas iets van deze geschiedenis. In September is De Jager naar Scheve- ningen vervoerd, omdat daar ook zy'n ouders wonen. Hij maakt het thans goed en kan al weer aardig loopen. DE MAN, DIE DE KLAPPEN KREEG. Juffrouw, die de oorzaak was, ontspringt den dans. Maandagmiddag om zes uur wilde een agent van de motorbrigade te Amsterdam, die op het Damrak surveilleerde, een da me verbaliseeren, omdat zij met haar rij wiel niet voldoende rechts hield. De dame was klaarblijkelijk niets gesticht over dit voornemen van den agent en gaf den orde bewaarder een brutalen mond. De agent liet zich hierdoor evenwel niet van zijn stuk brengen en wilde naam en adres van de verbolgen juffrouw weten, rond wie zich al dadelijk een kring van belangstel lende toeschouwers had gevormd. Hierdoor misschien aangemoedigd, begon de dame zich hoe langer hoe meer op te winden, op een gegeven moment gaf zij den agent zelfs een klap in het gezicht. Er is een mo ment, waarop zelfs de spreekwoordelijke lankmoedigfheid van een Amsterdamschcn politieagent een einde neemt. Dat moment was nu aangebroken en de agent gelasttte de juffrouw dan ook, hem te volgen naar het politiebureau aan de Warmoesstraat. Dit was echter niet naar den zin van een der omstanders, die den agent trachtte vst te grijpen en hem wilde tegenhouden. Het gevolg was echter, dat het weldra de po- politieagent was, die den man stevig beet pakte en hem onder vruchteloos verzet transnorteerde naar het bureau Warmoes straat, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. De juffrouw met de fiets, die de oorzaak was van het relletje, maakte van de con sternatie gebruik om er zoo snel mc^'ik vandoor te gaan. „Msb." UIT HET RECHTBANKGEBOUW GEBROKEN. Gistermorgen moest voor de rechtbank te Arnhem de 51-jarige los-arbeider A. D. K. terecht staan. Hij was enkele oogenblik- ken voor den aanvang van de zitting in de wachtzaal gebracht om zijn beurt af te wachten. Toen zijn zaak werd afgeroepen, deed de veldwachter de verrassende ont dekking, dat de zaal leeg was. De man had een ruit stuk geslagen en was door de tra lies naar buiten geklommen. Opsporing bleef zonder resultaat. De strafzaak is voor onbepaalden tijd aangehouden. DE ENGELSCHE MOEILIJKHEDEN TER ZEE. I Door het optreden van aan de opper vlakte varende Duitsche vlootstrijdkrach- ten op den Indischen en den Stillen Oceaan, waarvan den laatsten tijd verschillende malen melding is gemaakt, wordt Enge land tot nieuwe veiligheidsmaatregelen ge dwongen. Zoo is het Engelsche passagiersschip „Empress of Russia", een turbineschip van 16.810 ton, behoorende aan de Candadian Pacific, vóór zijn vertrek uit Honkong door de Britsche admiraliteit in bes'ag genomen en aan den dienst onttrokken. De passagiers moesten het schip verlaten, de- lading werd gelost. De „Empress of Rus sia" wordt nu uitgerust als hulpkruisér, om op den Stillen Oceaan de Britsche koop vaardij te beschermen. Men kan verwach ten, dat een geheele reeks groote schepen als hulpkruiser dienst zal moeten doen, waardoor de koopvaardijschepeepsruimte opnieuw vermindert. HET SUCCES VAN HF.T DUITSCHE DUIKBOOTWAPEN. Het uiterlijk d er avondbladen van gis- eren wordt beheerscht door het groote Duitsche duibootsucces tegen de Britsche koopvaardij. In reusachtige opschriften wij zen de bladen op het weermachtsbericht van Dinsdafg, dat melding maakt van de vernietiging van vijftien stoomschepen uit een groot convooi. De „Börsenzeitung" laat vooral het licht vallen op de krachtige beveiliging van het convooi en SDreekt de meening uit, dat deze omstandigheid het succes van den aanval der Duitsche duikbooten des te waardevoller maakt, want de Britsche po gingen om een betere bescherming tot stand te brengen, zijn zonder effect geble ven tegenover den offensieven geest van de Duitsche. duikbooten. Ten slotte is het blad van opvatting, dat zulke verliezen aan scheepsruimte door de Engelsche werven nooit goedgemaakt kunnen worden. De „Lokal Anzeiger" schrijft: Niet steeds wordt dit onstuitbare wegsterven van de Engelsche en de aan de Engelschen dienst bare transnortvloot doo»- zoo schitterende groote daden van het Duitsche duikboot wapen, door Duitsche oopërvlakteschepen of Duitsche vliegers in het schrille licht der wereldsensatie geplaatst, zooals door het bericht van het nrachtige succes van den tweeden Dcember. Niet steeds worden door zulke vernieti gende aanvallen heéle convooien gegrepen en vernield. Maar dag na dag zinkt toch ergens een Britsch schin. loopt op een mijn of wordt gebombardeerd. Dag na dag loopt zandkorrel na zandkorrel uit Engelands levenszandlooper. HET ITALTAANSCHE WEERMACHTSBERICHT Het Italiaansche legerbericht van giste ren luidt als volgt: Grieksche aanvallen, en tegenaanvallen van onze troepen aan het front van het ne gende en elfde leger. Ons luchtwapen heeft met de troepen samengewerkt door ver bindingswegen te bombardeeren en vijan delijke stellingen en vrachtauto's in duik vlucht aan te vallen. Onze luchtformaties hebben het nieuwe fort en andere militaire doelen op Korfoe gebombardeerd. In het centrale bekken van de Middel landsche Zee hebben onze jachtvliegers een vijandelijk vliegtuig van het type Blen heim brandend neergeschoten. In den nacht van 27 en 28 November heeft een van onze duikbooten, die in de wateren van de Straat van Sicilië voer, een van Malta komenden vijandelijken kruiser, die van twee torpedojagers vergezeld was, aange vallen en met een torpedo getroffen. In Noord-Afrika is een vijandelijke aan val op onze stelling van El Gazala in het bergmassief van El Auenat dat door artil lerievuur gesteund werd. door ons garni zoen afgeslagen. Onze vliegtuigen hebben de Engelsche stelling van Ainel Prinz in duikvlucht aangevallen en beschoten. Deze interessante kaart geeft het gebied weer van Elzas-Lotharingen, dat vóór den oorlog van 1914 Duitsch gebied was en door het verdrag van Versailles in 1919 bij Frankrijk werd gevoegd. In het nevenkaartje is dit gebied gear ceerd weergegeven. Thans in 1940 is Lotharingen tot het Duitsche rijk teruggekeerd. Hiermede is, aldus gouwleider Bürckel, in de geschie denis een periode afgesloten, die overoud Duitschgebied bevrijd en een politiek on-

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5