Weerbericht OMGEVING 5/e kannen, die 11 naaclig fieeft RIJNSTREEK WOENSDAG 4 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 'z Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.5J per kwartaal Bij onze agenten /O cent per week; 2 60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.30 uur. Zon op 9.32 uur. MAANSTANDEN. 4 December 13.05 op, 23.26 onder 5 December 13.33 op 6 December 0.32 onder, 13.57 op Eerste kwartier. December 1.35 onder, 14.20 op 8 December 2.39 onder, 14.42 op 9 December 3.42 onder, 15.04 op 10 December 4.46 onder, 15.29 op 11 December 5.48 onder, 15.56 op HOOG WATER Te Ifcatwijk aan Zee op Donderdag 5 Dec. voorm. 8.20 en nam. 20.45 uur. q Verduisteringstijden I 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Q Q gang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG Q 17.30 uur. y S ZONSOPKOMST 5 y 9.32 uur. Q - Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. - JPIOMOIIOMOMOMOIIOIIOIIO^ KATWIJK AAN DEN RIJN Boerenleenbank. De Coöp. Boeren leenbank hield gisteravond een ledenverga dering in de zaal Voo'rstraat. Na opening door den voorzitter, den heer L. v. Paridon, las de secretaris, de heer J. v. d. Perk, de notulen. Deze werden onveranderd vast gesteld. Vervolgens was aan de orde „Sta tutenwijziging". Aangezien de statuten het vereischte aantal dagen op het kantoor der Bank ter inzage hadden gelegen, was afzon derlijke behandeling der artikelen niet noodig. Nadat de voorzitter een uitvoerige toelichting had gegeven op de wijzigingen en enkele vragen waren gesteld, werden de statuten mét algemeene stemmen goed- gekerud. Hierna was wijziging van net huishoudelijk reglement aan de orde. waar van hetzelfde gezgd kan worden als van de behandeling der statuten. Ook deze wij ziging verkreeg de algemeene goedkeuring. Naar aanleiding van desbetreffende vragen kon aan de vergadering worden medege deeld, dat in weerwil van de moeilijke tijdsomstandigheden de financieele toe stand der bank zeer gunstig is. Nog zeidon had de bank zoo'n groot credietsaldo bij de Centr. Bank als thans. Zulks is trouwens een bij bijna alle boerenleenbanken alge meen voorkomend verschijnsel, want ook bij de Centr. Bank beschikt men momen teel over ongekende bedragen door de ruime toevloeiïng der gelden. Na een korte rondvraag sluiting dezer vergadering. USSE Gemeenteraad. De heer H. van der Vlugt heeft zijn benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente niet aangenomen. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is thans benoemd de heer W. L. Onderwater. Groene Kruis. Het Groene Kruis hield gisternamiddag in het Wijkgebouw haar half jaar lij ksche vergadering onder voorzitterschap van dr. Th. Ruijs Jr. De opkomst was vrij goed. In zijn openings woord herdacht de voorzitter het overlijden van den heer A. H. Schrama, die juist 25 jaren in het bestuur zitting heeft gehad, waarvan vele jaren als secretaris. Door den 2en secretaris, den heer A. J. Duymaer v. Twist, werden de notulen gelezen. In het bestuur waren vervolgens aftredend de heeren dr Th. Ruijs jr., J. M. van Dijk en J. Zaneveld, terwijl in de vacature Schra ma door het bestuur waren candidaat ge steld J. H. M. Bulten en F. G. Beessens terwijl door de leden was gesteld de heer A. van Aalst. De drie aftredenden werden bij enkele candidaatstelling herbenoemd, terwijl in de vacature Schrama na gehou den stemming, bleek gekozen te zijn de heer A. van Aalst. Blijkens rapport van de verificatie-commissie bleken de be scheiden van den penningmeester, den heer J. Zaneveld in orde zoodat en de commissie en den penningmeester dank werd gebracht. Na rondvraag volgde slui ting. Arbeidsbemiddeliug. Het kantoor van de arbeidsbemiddeling en steunverleening, gevestigd in de Bondstraat, is voor zoover betreft de arbeidsbemiddeling uitzending naar Duitschland, thans gevestigd Broek- weg 53 en aangesloten onder telefoon no. 3582. L EIDSCHENDAM Gemeenteraad. Vrijdag a.s. te 2.30 uur n.m. komt de raad der gemeente Leidschen- dam in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1939. Aanbieding van de gemeentebegrooting en de bedrijfsbegrooting 1941. Nader voorstel inzake de uitvoering van het z.g. vaarsloo- tenplan. Voorstel tot verhuur van de korte Kniplaan. Voorstel tot verlenging van den ontruimingstermijn van een onbewoon- b-arverklaarde woning. Voorstel tot wijzi ging van de gemeenschappelijke regeling van den schoolartsendienst. Voorstel tot huur van een stukje grond ten behoeve van de uitvoering van het z.g. vaarslooten- plan. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met ce N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten. Voorstel tot het voeren van een rechts geding. K.J.IVLV. Onder leiding van den heer Wim Bleijs hield de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus" gisterenavond een bijeenkomst, waarop de heer Hans Hermans Jr. het onderwerp behandelde: „onze arbeid in dienst van ons levensdoel". Na een kort inleidend woord van den voorzitter, verkreeg de heer Hermans het woord. Over 2 dingen, aldus spreker, zul len wij voor een goed begrip van het onder werp moeten spreken, n.l. over den arbeid en in verband hiermede het doel van den mensch. De arbeid heeft 3 voorname ken merken, op de eercte plaats is de arbeid een last, op de tweede plaats is 't 'n functie van den mensch en op de derde plaats draagt deze een scheppend karakter. Zeer duide lijk worden deze kenmerken door spreker nader uitgestippeld, waarbij spreker vooxal deed uitkomen, dat God dienen alleen mo gelijk is door de volle ontplooiing zijner eigenschappen, die Hij in den mensch heeft gelegd. De Schepper heeft in ieder ge legd het vermogen om te arbeiden en daar om is het ook de plicht van den mensch om te arbeiden. Hij, die zich aan de ar beidsplicht onttrekt, onttrekt zich aan de plicht hem door God opgelegd. De arbeid is een individueele plicht, omdat ieder moet medewerken aan de ontplooiing en ont wikkeling van Gods scheppingsplan. De arbeid is geen koopwaar, de arbeid moet zijn een maatstaf tusschen patroon en arbeider. Dieper gaat spreker op alles in, daarbij duidelijk aantoonend en met voor beelden illustreerend, hoe onze arbeid kan en moet gesteld worden in dienst van ons levensdoel en moet beantwoorden aan het doel, dat God gesteld heeft. Eenige vragen werden door den heer Hermans op de bekende en bevattelijke wijze beantwoord, waarna de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Groentenveiling. In verband met de geringe aanvoer van versche groenten zal de Coöperatieve Groentenveiling „Veur en Omstreken" tweemaal per week veilen- en wel op Dinsdag en Donderdag. Vleesch zonder bon. Gisterennacht hebben onbekenden in een weiland van den veehouder van R. in Wilsveen, alhier 2 kerkschapen van de kerk te Zoetermeer geslacht. Alleen het vel hebben de dieven in het weiland achtergelaten. De politie stelt een onderzoek in, doch tot heden zon der resultaat. Vaarslootenplan. Bij de voorbereiding van het maken van een nieuw verbinding: kanaal vanaf de Romolenbrug tot en met de Barnashofbrug (het z.g. vaarslooten plan), waartoe de raad besloten heeft, werd geen overeenstemming verkregen met de heeren W. Thierry en J. P. Hen driks over een uit te keeren vergoeding voor de door hen te lijden schade wegens verlies van den ouden vaarweg naar het Rijn-Schiekanaal. In gezamenlijk overleg is door een commissie van arbitrage de schade vastgesteld en volgens deze uit spraak zullen de volgende bedragen wor den uitgekeerd en wel aan W. Thierry 1750.en aan J. P. Hendriks 1000. B. en W. stellen voor deze uitkeering goed te keuren en de benoodigde gelden op oe begrooting 1940 uit te trekken. OEGSTGEEST DE BEGROOTING. Geeft een gunstig beeld. B. en W. geven op de begrooting 1941 de volgende toelichting; De gewone dienst sluit met een bedrag van 498183.09 in ontvangsten en uitga ven, de kapitaaldienst met een bedrag van 129066,33. De totaal-cijfers van de gewone dienst vertoonen ongeveer een gelijke hoogte als die voor het dienstjaar 1940, indien bijzondere uitgaven niet wor den medegerekend. De begrooting vangt aan met een batig saldo van f 43851,67 van de rekening 1939, welk batig saldo voornamelijk is ontstaan door hoogere belangstingopbrengst. Mede tengevolge van het batige slot over 1939, vertoont de begrooting een vrij gunstig beeld. De noodzakelijke verhooging van diver se posten tengevolge van de prijsstijging van allerlei materiaal kon dientengevolge worden opgevangen, terwijl voorts o.m. in het volgende kon worden voorzien. 1. Tengevolge van de op fle Rijksbegroo- BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 17 Brood of Gebak Van 2 Dec. tot 8 Dec. eventueel t/m 15 Dec. Bon 16 nog t/m 8 Dec. niet in hotels. 125 gram roggebrood of 100 grant ander brood of een rantsoen gebak 2 (Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 2 Dec. t/m 29 Dec. 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 19 Boter of Margarine Van 30 Nov. t/m 6 Dec. eventueel t/m. 13 Dec. half pond boter of half pond margarine of 2 ons vet 16 Suiker Van 23 Nov. t/m 6 Dec. 1 kilogram 11 Vleesch en Vleecsh waren Van 5 Dec. t/m 15 Dec. eventueel t/m 10 Dec., maar niet in hotels Bon 10 nog t/m 8 Dec. 1 ons vleesch m. been of vleesch- waren. Bon „vleeschwaren" 75, 100, 125 of 150 gram vleeschwaren. 81 Koffie of Thee Van 9 Nov. t/m 20 Dec. half pond koffie of 75 gram thee 49, 50, 62, 63 Kaas Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Bon 24 t/m. 8 Dec. Elk der bonnen 100 gram kaas. 36 Eieren V an 2 Dec. t/m 8 Dec. eventueel t/m 15 Dec. maar niet. in hotels Bon 37 t/m. 8 Dec., maar niet in hotels 1 ei 43 Rijst of Rijste- meel of Rijste bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Van 30 Nov. t/m 27 Dec. Y pond 93 Maïzena of ririesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 2 Ncv. t/m 27 Dec. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 83 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmee- vlokken Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Yi pond 88 Gorf of Gortmout •of Grutten Van 2 Nov. t/m 27 Dec. pond 56 Peulvruchten Van 19 Nov. t/m 16 Dec. 1 pond 98 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons 116 Scheerzeep Van 31 Apg. t/m 31 Dec 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrêmè, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 29 Zeep Van 13 Nov. t/m 6 Dec. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Periode 7 Periode b Petroleum 1 Van 4 Nov. t/m 29 Dec. Van 11 Nov. t/m 15 Dec. 2 liter EANTSOEN GEBAK 160 gram koek andere koekjes; 90 gram biscuits en wafels; gebakjes; 600 gram taart; 500 gram gevuld gram gevuld klein korstgebak, (amandelbro andere niet genoemde gebakken artikelen, RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; worst; 125 gram leverartikelen, tongen (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram 75 gram beschuit; 300 gram cake; 600 gram groot korstgebak (boterletter e. d.); 400 odjes e. d.); een hoeveelheid van alle waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. gram gerookt of gekookt varkens-, rund- 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: Bon 04, 05, 06 en 07 van „bonkaart distributie vaste brandstoffen, haarden, kachels": 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 van „bonkaart dis tributie centrale verwarming", „Brandstoffen, één eenheid 2e periode", „Cokes, één eenheid 2e periode" geven tot en met 14 Dec. recht op één eenheid vaste brand stoffen. ting geraamde geringere opbrengst*van de middelen van het gemeentefonds kan vol gens aanwijzing van Gedeputeerde Staten slechts op 74,74 pet van de uitkeering over 1938/39 worden gerekend. Inclusief de verminderde garantie-uitkeering 2354,24 beteekent dit een lagere raming ad plm. 5400.—. 2. Het totaal bedrag aan rente Is met plm. 6000.en dat der aflossing met 8000,gestegen tengevolge van de geld- leeningen voor aankoop van de buiten plaats Oud-Poelgeest en voor verbetering van de Rijnsburgerweg. 3. De wijziging der wet op de couponbe lasting kost de gemeente ruim 500, 4. Een bedrag van f 8000,voor de luchtbeschermingsdienst kan worden ge raamd. De verhooging van het gevaar uit de lucht, sinds het vorige jaar noodzaakt de instanties met het nemen en uitvoeren van maatregelen op het gebied der luchtbe scherming belast, te dezer zake diligent te zijn en te blijven. Bovendien moet deze dienst voldoen aan van hooger hand ge stelde eischen. De posten „werkverschaffing aan werk- loozen" en „uitkeering wegens contra prestatie door werkloozen" werden pro memorie geraamd. De vroeger uit deze pos ten betaalde werkzaamheden werden voor- zooveel noodig overgebracht naar de volg nummers waarop zij i.aar haar aard be- hooren. Op 1 Januari 1941 wordt het onderwijs in lichamelijke oefening verplicht op alle scholen van gewoon lager onderwijs. Benoeming gymnastiek onderwijzers. Op de openbare school wordt reeds on derwijs in dit vak gegeven door de klasse- onderwijzers. Met alle waardeering voor hen die dit onderwijs geven, meenen wij toch, dat het, vooral voor de jongens en meisjes van de hoogste klassen, niet vol doende tot zijn recht komt. Teneinde dit te bereiken stellen wij U voor bet aan de leerlingen der 5e en 6e klasse te doen ge ven door vakonderwijzers met volledige bevoegdheid. In hoeverre het aanbeveling verdient daartoe ook reeds te besluiten voor de leerlingen der 4e klasse wordt nog overwogen, zoodat B. en W. den Raad voorstellen credieten te verleenen voor aanstelling van één of meer vakonderwij zers in lichamelijke oefening voor ten hoogste 9 uren per week (jongens en meis jes van elke klasse afzonderlijk elk 1.30 uur per week) op een wedde van 100, per wekelijksch lesuur. De benoeming wa re aan B. en W. te delegeeren, onder voor waarde, dat de aanstelling tijdelijk plaats heeft. In 1940 werd een aanvang gemaakt met het in orde brengen van het park van de buitenplaats „Oud-Poelgeest". Teneinde deze werkzaamhedèn in 1941 te kunnen voortzetten werd 4000,uitgetrokken. B. en W. hopen binnen niét al te langen tijd een voorstel met betrekking tot dc be stemming van „Poelgeest" te kunnen doen. De raming van de opbrengst der belas tingen voor het jaar 1941, geeft in totaal op hoofdstuk XII der begrooting een hoo ger bedrag ad'5000,— te zien vergeleken met de oorspronkelijke begrooting 1940. Dit verschil is voor een gering deel te danken aan hoogere ramingen voor het belastingjaar 1941/41. De raming van 66 opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting bedroeg voor 1949: 88630,-*- terwijl voor 1941 door den Inspecteur 99000,wordt ge raamd. Het verschil komt voor 2/3 ten voordeele van de begrooting 1941. 155 opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting werden voor 1940 op 1940 op 88600,geraamd en thans op 90000,—. Voor het grootste deel is de geraamde hoogere opbrengst ad 5000 te danken aan de hoogere nadere ramingen voor het be lastingjaar 1940/41, welke hoogere ramin gen op de z.g. b-posten tot uitdrukking komen. Op de begrooting 1940 werd 20000 ge raamd voor overboeking naar den gewonen dienst der begrooting 1941 en 1942. Daar de dienst 1941 voorshands niets noodig heeft, stellen B. en W. voor dit bedrag naar den kapitaaldienst van het jaar 1942 over te boeken, zoodat dit bedrag aan die dienst ten goede komt. Zilveren Professie-feest op „Duinzicht" Den 8sten December hoopt de Moeder Overste van „Duinzicht" de eerw. zuster M. Felicienne haar zilveren professie-feest te vieren. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 5 Decem ber desnamiddags om 3 uur. ZILK Fancy fair. Zaterdag en Zondag werd in het parochiehuis alhier, een fancy fair gehouden ten bate van de Derde Orde. Door het groote succes van deze fancy fair is het bestuur dezer vereeniging we derom in staat gesteld, de arme gezinnen in deze parochie een kerstgeschenk, be staande uit kleedingstukken, in de komen de dagen aan te bieden. Aan allen, die tot het welslagen hebben medegewerkt, voor al de dames van de naaikrans, komt' een bijzonder woord van lof toe. HAZERSWOUDE Overleden: Johanna de Kort, 72 J., wed. van J. Plomp. Geboren: Adrianus Petrus z. van J. van der Haas en G. van Velzen Petro- nella Theodora d. van H. Loömans en M. v. d. Voort Jan z. van C. Roos en E. B. Demper. Getrouwd: C. G. Hank, 36 j. en P. M. de Groot, 31 j. Ondertrouwd: J. P. B. H. Schipper, 29 j. en M. J. Wezelenburg, 31 j. J WOERDEN HET UITBREIDINGSPLAN Bezwaren voor Ged. Staten van Zuid- Holland Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland behandelden gisteren bezwaren van eenige ingezetenen van Woerden tegen het be sluit van den raad der gemeente Woerden van 10 November 1939, waarbij een uit breidingsplan is vastgesteld. De heer C. J. .Hendricks, directeur der N.V. Steenfabriek Bulwijck, zette uiteen, dat de gemeente meent, dat er geen indu strieterrein genoeg is. Maar door sprekers industrieterrein in beslag te nemen komt er geen industrieterrein bij. Daarbij komt, dat de grond bestemd was voor arbeiders woningbouw, annex aan het bedrijf. Ir. Verhagen, namens de gemeente, zette uiteen dat de woningbouw voor bedoelde fabriek door den gemeente niet wordt tegengewerkt. Het daarvoor geprocteerde terrein was echter te uitgebreid. De beslissing van Gedeputeerden volgt later. WOUBRUGGE Onteigening. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat heeft bepaald, dat ten behoeve van de verbete ring van den vaarweg Oude RijnBraasse- mermeer, met bijkomende werken onder de gemeenten Alphen aan den Rijn cn Woubrugge, ten behoeve van de verbete ring van den vaarweg AmsterdamRot terdam (gedeelte GoudaRingvaart van den Haarlemmermeerpolder), ten alge- meenen nutte en ten name van de provincie Zuid-Holland zullen worden onteigend de perceelen, aangeduid op de grondteekenin- gen, welke ingevolge artikel 12 der ont eigeningswet ter secretarieën der gemeen ten Alphen aan den Rijn en Woubrugge ter inzage hebben gelegen men zie de St.crt. no. 236).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2