Treinramp in Spanje Momentje L In n zijn nog steeds diners met en ondier bon verkrijgbaar WOENSDAG 4 DECEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9814 S)e Êeid&elveSoii/Ycwit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11, DU nnmmer bestaat uit twee bladen. Woorden met anderen Inhoud Wij schreven deze week over het verschil in de beteekenis, die op heden en vóór dezen wordt gegeven aan het woord „revo- lutionnair". Een belangstellende lezer zeide ons de strekking van dat artikeltje niet te hebben begrepen. Gaarne komen wij er nog even op terug. Wie revolutionnair is wil geweld, wil opstand als middel om zijn doel te berei ken. En wie geweld en opstand wil, verliest dat is althans in de practijk vaak zóó de kieskeurigheid, de fijngevoeligheid in zake de toetsing der middelen, die hem tot zijn doel kunnen brengen, op hun mora liteit. Zóó is steeds het woord „revolutionnair" verstaan. En in dezen zin zijn de katholie ken geen revolutionnairen. Maar nu gaat men in dezen tijd aan het woord „revolutionnair" ^en geheel andere beteekenis geven. De leider van Nationaal Front definieert het begrip „revolution nair" aldus: „Revolutionnair beteekent, dat men vasthoudt aan beginselen, die tegen, gesteld zijn aan die, waarop de heerschende maatschappij en staat steunt". Als men al dus het woord „revolutionnair" vertaalt, dan staan we natuurlijk! anders te genover het door dat woord bedoelde be grip. Maar en dit willen wij er nu aan toe voegen wij houden ons voorloopig aan de oude beteekenis van het woord en ver klaren ons tegen revolutie, tegen opstand, tegen burgeroorlog, verklaren geen revo lutionnairen te zijn. Wie denkt zooals wij en zich tóch „revolutionnair" noemt en die zijn er sticht helaas verwarring. Op de verandering van inhoud, aan het woord „socialist" gegeven, hebben wij óók dezer dagen gewézen, i Men noemt nu „socialist" menschen met opvattingen zooals de nationaal-socia- listen welke zeker niet gelijk zijn aan die der al dan niet principieele marxis ten, die tot nu toe alléén de socialisten waren. Welke vormen het socialisme in den loop der tijden ook heeft aangenomen, als eco nomisch stelsel bleef het verdedigen: le. dat de eigendom van productiemiddelen moet komen in handen der gemeenschap en 2e. dat de geheele economische orde door de gemeenschap moet worden geregeld. Het eerste is de kern van het oude so cialisme. Het tweede is van het eerste een logisch gevolg, maar men behoeft volstrekt geen socialist te zijn in de klassieke betee kenis van het woord, om te aanvaarden, dat het economisch leven door de gemeen schap, onder leiding der overheid moet worden geordend. Dat laatste alléén willen de „nieuwe" socialisten. En willen de katholieken al reeds lang. Er is in de pers al een discussie gevoerd, of men al dan niet aan het woord „socialist" de nieuwe beteekenis moetgeven. Hier staat, zooals wij reeds eerder schreven, de zaak wel eenigszins an ders, omdat reeds langen tijd het woord socialisme" aan de Marxisten is ont nomen door het Nationaal-Socialisme. Maar dan moet men het toch niet voorstel len, dat nu zoo groot deel van de wereld tot het socialisme is bekeerd en dèt so cialisme hetzelfde zou zijn als het socialis me, hetwelk Marxisme is of daaraan ver want! PAUSELIJKE BEPALING OVER DE NACHTMIS. Naar D.N.B. uit Rome bericht heeft Z.H. Paus Pius XII in een brief bepaald, dat in de gebieden, waarin luchtbesehermings- en verduisteringsmaatregelen genomen worden, dit jaar bij wijze van uitzondering de Nachtmis verschoven mag worden tot een tijdstip op 24 December vóór het in vallen der duisternis. Door oorlogsgeweld geleden schade Bijdragen van het Rijk Het Verordeningenblad bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van het De partement van Financiën betreffende de bijdragen van het Rijk in de als gevolg van het oorlogsgeweld geleden schade. Behalve voor huisraad en lijfgbed en voor andere bijzondere gevallen, waarvoor spe ciale regelingen ?ullen worden getroffen, wordt de schade bepaald door het verschil tussdhen de waarde van het goed voor en na de beschadiging. Blijken in geval van her stel van het goed de herstellingskosten, na aftrek van een redelijk bedrag wegens de door het herstel verkregen vernieuwing of verbetering, lager te zijn dan dit genoemde verschil, dan wordt het lagere bedrag als grondslag voor die schadeloosstelling geno men. De waarde van het goed wordt in den regel gesteld op de normale verkoopwaarde op 9 Mei 1940. Voor onroerende goederen, waarvan deze verkoopswaarde niet kan worden vastgesteld alsmede voor bedrijfs- toerustingen geldt de boekwaarde d.i. kos tende prijs minus afschrijvingen. De schade aan bedrijfs- en handelsvoor raden wordt vastgesteld op grondslag van den inkoopsprijs, waarbij van abnormaal groote voorraden alleen de normale hoeveel heid in aanmerking komt en het overige wordt verwaarloosd. De aldus vastgestelde schade wordt tot een bedrag van 50.000 voor 100 pet. ver goed, daarboven voor 90 pet. Voor huisraad en lijfgoederen zal de Ned. Staatscourant een bijzondere regeling, gesteld door den Secretaris-Generaal van Financiën, bevatten. Deze regeling betreft in de eerste plaats de bijdragen in de ge leden schade en ook waarborgen voor een goede besteding daarvan. Voorzoover huisraad gebezigd werd in een bedrijf of bij de uitoefening van een beroep valt het onder de hierboven genoem de algemeene regels. Tenslotte is den Secretaris-Generaal in artikel 8 vrijheid gelaten om in bijzondere gevallen schade en bijdrage op afwijkende wijze vast te stellen. Op de rijksbijdrage worden uit anderen hoofde ontvangen schadevergoedingen a fonds perdu in aanmerking gebracht. Voor de molestverzekering gelden bijzondere re gelen. In den regel geschiedt de uitkeering van de bijdrage aan den eigenaar van het be schadigde goed. Indien deze een voorschot heeft van de stichting Rotterdam of van een provinciale stichting, wordt aan deze stich tingen uitbetaald. Iets dergelijks kan ge schieden op aanwijzing van den Secretaris- Generaal, indien het Rijk of derden voor schotten verleend hebben. De ontvangen uitkeeringen .moeten in het algemeen voor herbouw resp. heraan schaffing worden besteed. Het besluit stelt daarvoor waarborgen. Bijdragen wegens schade aan gebouwde onroerende goederen worden niet aanstonds in geld uitbetaald, doóh ingeschreven in een „Grootboek voor den wederopbouw", totdat waarborgen voor een juiste besteding zijn gegeven. De in schrijvingen zijn onvervreemdbaar en blij ven buiten faillissement. Zij dragen 40 pet. rente gedurende een behaalde periode (art. 11). Hypotheekhouders hebben geen ver haal op de hoofdsom, gedeeltelijk wel op de rente. Na de rentedragende periode kan de inschrijving door den hypotheekhouder worden verworven, indien de ingeschreve ne dan nog niet met den herbouw is be gonnen. Het plan van herbouw behoeft de goed keuring van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Deze houdt reke ning met de belangen van hypotheekhou ders en andere zakelijk gerechtigden. MOLESTVERZEKERING De molestverzekeraar is tot het bedrag der rijksbijdrage van zijn verplichtingen bevrijd. Hij kan reeds uitgekeerde bedra gen deswege terugvorderen. Voor zoover de uitkeering der molestverzekering de rijks bijdrage overtreft, komt het meerdere den verzekerde ten goede. De verzekerde is van zijn verbintenis uit het verzekeringscontract in zooverre bevrijd, als deze betrekking heeft op dat deel van de verplichtingen van den verzekeraar, waarvan deze door de rijksbijdrage wordt bevrijd. Tenslotte bevat het besluit bepalingen over de terugvordering van ten onrechte uitgekeerde bedragen. Ook wordt bepaald dat tot 50 pet. van de bijdrage kan worden afgetrokken in geval van onjuiste schade- opgave. Terzake van toekenning en uitbetaling der bijdragen worden geen rechtsvorderin gen tegen den Staat toegelaten. De stukken, opgemaakt ter uitvoering van het besluit, zijn vrij van zegel, registratie rechten en leges. GEEN POST MEER UIT AMERIKA? Uit Nieuw York: De Amerikaansche autoriteiten hebben bepaald, dat van nu af aan alleen nog mailverzendin gen naar Engeland, Ierland, Frankrijk Spanje, Portugal, Gibraltar, de Azo- ren IJsland en de Faroereilanden zijn toegestaan. De verzending van post stukken naar de overige landen van Europa is verbonden. Als reden voor dezen maatregel wordt opgegeven ge brek aan scheepsruimte en transport moeilijkheden. GARANTIES IN VERBAND MET DE DISTRIBUTIEWET. Commissie van advies ingesteld* De Secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft een commissie ingesteld, welke hem van advies dient inzake het vervallen verklaren van garanties, gesteld in ver band met de uitvoering van de Distributie- wet 1939. Tot voorzitter 'en leden dezer commissie zijn benoemd: dr. D. L. Uyttenboogaart te Heemstede, lid, tevens voorzitter; W. Graadt van Roggen te De Bilt, lid tevens plaatsvervangende voorzitter; Ohr. Rueb J.Gzn te Wassenaar, lid; mr. J. B. W. P. Kickert te 's-Gravenhage, plaatsvervangend lid, tevens secretaris. MOTORBRANDSTOF. De secretarissen-generaal, waarnemende hoofden van de departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Wa terstaat, deelen het volgende mede: Zij, die gebruik maken van dieselauto mobielen, zullen er rekening mede te hou den hebben, dat slechts bij hooge uitzon dering gasolie zal kunnen worden toege wezen als motorbrandstof. D§ huidige gasolie-situatie maakt., het zelfs noodig, er op te rekenen, dat binnen afzienbaren tijd slechts zeer weinig gasolie voor het motorwegver keer verkrijgbaar zal zijn. Belangheb benden wordt derhalve aangeraden, motorrijtuigen, waarvoor gasolie als motorbrandstof moet worden gebruikt, zoo spoedig mogelijk te vervangen door materiaal, waarvoor een andere motorbrandstof geschikt is, of hun ma teriaal tot dit doel om te bouwen. De benzine-situatie maakt het onge- wenscht, de vervanging te doen geschie den door motorrijtuigen, waarvoor benzi ne als motorbrandstof moet worden .ge bruikt. In dit verband wordt de aandacht ge vestigd op de mogelijkheid tot het geschikt maken van de betrokken motorrijtuigen voor het gebruik en de montage van gas generatoren (hout-, kolen- en turfgenene- ratoren, alsmede lichtgasinstallaties). De rijksinspecteurs van het verkeer staan ten dienste van belanghebbende voor het ver strekken van inlichtingen. MEER DAN 50 DOODEN Gisterochtend vroeg zijn bij het station Velilla del Ebro de expressetreinen uit Ma drid en Barcelona op elkaar gereden. De lo comotieven schoven in elkander. Verschei dene wagons werden vernield. Uit Saragossa, Madrid en Barcelona ver trokken ambulance-afdeelingen naar de plaats van het ongeluk. Nader wordt uit Saragossa gemeld, dat de eerste ambulancetrein met slachtoffers van de spoorwegramp aldaar is aangeko men met veertig dooden en zestig gewon den. Het aantal dooden van het spoorweg ongeluk bedraagt volgens de laatste berich ten 53, dat der gewonden ligt boven de zestig. De oorzaak van het ongeluk is wellicht gelegen in vertraging van den expres van Barcelona. Gewoonlijk passeeren de beide expres-treinen op dit traject elkaar op het station Puebla de Hij ar. Ten gevolge van de vertraging werd dit punt verplaatst naar Velilla de Ebro. Blijkbaar was de wissel stand verkeerd. De botsing geschiedde om half vijf 's mor gens. Voor zoover men thans heeft kunnen r.aga?i. is vc~r -'en exoress uit Madrid ten onrechte het sein op veilig gezet. De stop seinen van den baanwachter van Velilla konden den trein niet meer tot staan bren gen, ofschoon de machinist de remmen nog aanzette. De trein uit Barcelona reed met groote kracht en volle snelheid om een ver traging van een half uur in te halen. Een slaapwagen schoof over den bagagewagen heen, een wagon derde klasse sloeg om en een andere viel de helling van twee meter af in puin. De beide locomotieven en een tender schoven in elkaar. Onder de passa giers bevonden zich ook een priester, die de stervenden in hun laatste oogenblikken bijstond. De botsing geschiedde 51 km. ten Zuid oosten van Saragossa. Het station wordt door de Ebro van de plaats Velilla geschei-r den. Daardoor werden de reddingswerk zaamheden aanvankelijk zeer bemoeilijkt. De eerste hulp kon slechts door drie spoor- employé's verleend worden. Van vele gekwetsten is de toestand ern stig, daar hun wonden door de vorst erger geworden zijn. Men veronderstelt ook, dat de doodelijke afloop in een aantal gevallen een gevolg van bevriezing is. De eerste hulptreinen kwamen pas enkele uren na het ongeluk aan. De koude bedroeg op het tijd stip van het ongeluk tien graden onder nul. Onder de dooden en gewonden bevindt zich ook een groot aantal soldaten, die met verlof naar Valladolid gingen. Van de 53 dooden heeft men er tot dusver 20 kunnen identifieëeren. MADRID, 4 Dec. (DNB) De machinisten der beide sneltreinen, die gisteren op het traject Barcelona-Madrid met elkaar in •botsing zijn gekomen, hebben zich weten te redden door van de locomotief te sprin gen. Beiden verklaarden, dat de seinen op veilig stonden. De trein uit Madrid kon nog remmen, terwijl de trein uit Barcelona met een vaart van 90 kilometer op den an deren inreed. ROOM ALLEEN VOOR ZIEKEN Distributiekantoren geven bewijzen af Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd deelt mede, dat de voor- loopige regeling voor de verstrekking van room aan zieken, waaromtrent 19 Juli j.I. een mededeeling in de pers is gedaan, in middels is vervallen. Voortaan zal room aan zieken uit sluitend tegen een door het distributie kantoor afgegeven bewijs worden ver strekt, een soortgelijke regeling der halve als reeds voor extra-rantsoenen van gedistribueerde levensmiddelen voor zieken bestaat. De geneesheeren zijn van deze regeling op de hoogte. Zij, die meenen voor de verstrekking van room in aanmerking te komen, die nen zich tot hun geneesheer te wenden, door wiens bemiddeling een bewijs kan worden vferkregen, dat door de plaatse lijke distributiediensten wordt afgege- ven. Indien een dergelijk bewijs is afgegeven, kan tegen inlevering daarvan aan den nor malen roomleverancier de op het bewijs ver melde hoeveelheid room worden verkre gen. Het bereiden van room en het afleveren daarvan aan zieken hetgeen dus slechts tegen overlegging van bedoeld bewijs kan geschieden mag uitsluitend geschieden HUISVROUW 1940 Een mijner coüega's-met-de-teeken- stift heeft, geïnspireerd door den „Den ker" van Rodin, een teekening gewijd aan, een standbeeld geschapen, mag ik wel zeggen, voor de huisvrouw 1940. Dat hij dat doet met exuses aan Rodin doet niet terzake. Indien hij het oerbeeld van het denken opnieuw zou scheppen, zou zelfs Rodin er nog wel eens over peinzen of hij nu maar niet liever de huisvrouw 1940 zou ne men, die alles schoon houdt zonder zeep, dié braadt zonder vet en die een middagcomplet vervaardigt van twee oude keukenschorten. Hoe het zij, daaraan heeft Rodin ze ker niet gedacht, toen hij zijn „Denker" schiep. Maar overigens zou zulk een hulde toch slechts een geestelijke ver kwikking en opheffing uit de dagelijk- sche zorgen zijn. En als ik zoo dage lijks de kranten doorkijk, bemerk ik toch minstens tweemaal per week aan recepten, cursussen, interviews en oorlogskookboeken, dat Mevrouw LotgeringHillebrand er meer van weet. Zij zegt, dat het heelemaal niet erg is, dat de huisvrouw niet zoo ovei alles de beschikking heeft. Haar redeneering komt hierop neer, dat het geen kunst is spiegeleieren te bakken als je eieren hebt, maar wel, als je die niet hebt. Zij zegt: geef den wa ren liefhebber van den pollepel twee aardappels, een ui, een geïllustreerde briefkaart van een koebeest, een boter bon, een aasje vet en kijk eens wat hij daarvan maakt. Ik zeg: accoord. Dat doet de huis vrouw 1940. Maar dan verdient zij ook haar stand beeld van Rodin. Want zulk een prac- tisoh kunst vraagt heel wat peinzens. door houders van een z.g. karn vergunning, die tevens in het bezit zijn van een vergun ning tot het bereiden en afleveren van room aan zieken, afgegeven door de afdeeling zuivelcontrole der Nederlandsche Zuivel- centrale in de betreffende provincie. Room voor andere doeleinden kan niet beschikbaar worden gesteld. VLEESCHDISTRIBUTIE De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede: Gedurende het tijdvak van Donder dag 5 December tot en met Zondag 15 December a.s. geeft elk der vier met „11 Vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „11 Worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 15 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 18 Decem ber a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever-artikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. MENGVOEDERBESCHIKKING 1939. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Land bouw en Visscherij van 3 December zijn de bevoegdheden, welke krachtens de mengvoederbeschikking 1939 door de pro vinciale voedselcommissarissen worden uit geoefend, overgedragen op de landbouw crisisorganisaties. VOOR WINTERHULP. De directie van de N.V. de Wits Deken- industrie te Helmond heeft een bedrag van 500.beschikbaar gesteld voor Winter hulp Nederland. Voorts staat deze week het personeel van deze firma één uurloon voor Winter hulp af. Spreekuur Secretaris-Generaal voor Volksvoorlichting en Kunsten. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede, dat hij, ingaande Donderdag 12 December, iedere week spreekuur zal bou de van 3—5.30 uur n.m. Aanvragen dienen schriftelijk te worden, ingezonden. „DE TIIBK

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1