STADS NIEUWS Weerbericht DINSDAG 3 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAU. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.30 uur. Zon op 9.30 uur. MAANSTANDEN. 4 December 13.05 op. 23.26 onder (Eerste kwartier). 7 December 1.35 onder, 14.20 op 3 December 2.39 onder, 14.42 op 9 December 3.42 onder, 15.04 op 10 December 4.46 onder, 15.29 op HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Woensdag 4 Dec. voorm. 7.30 en nam. 19.55 uur. PIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC. - q Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- Q Q zang en zonsopkomst. IJ Deze tyden zijn voor hedenavond - en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG fj 17.30 uur y - n ZONSOPKOMST y 9.30 uur q 5 Tusschen deze beide tyden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 —31011011 0110110110110110110 B-STEUN AAN VLUCHTELINGEN De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen het volgende schrij ven doen toekomen: By dezen heb ik de eer U mede te deelen, dat door mij wordt goedgevonden, aan de vluchtelingen die steun genieten wegens voorziening in eigen huisvesting, dit jaar B-steun te verstrekken, op den voet als :s bepaald voor de te Rotterdam woonachtige werkloozen en armlastigen. Deze steun dient aan deze categorie van vluchtelingen in geld te worden uitgekeerd en wel volgens het onderstaande tarief. Het tarief, volgens hetwelk de B-steun, een éénmalige uitkeering derhalve, aan ge noemde categorie vluchtelingen door U kan worden uitgekeerd, luidt: Man alleen 8. 2 personen 12.50. 3 personen 14.50. en vervolgens voor ieder inwonend kind 1.25. Uiteraard mag over deze bedragen geen duurtetoeslag worden berekend. De gedane uitgaven kunnen op de ge bruikelijke wijze worden gedeclareerd. De in dit schryven bedoelde eenmalige uitkeering kan ook uitgekeerd worden aan die vluchtelingen-gezinnen, die na den da tum van dit rondschrijven een tehuis, kamp, barak of inrichting verlaten, ten einde een woning te betrekken. SCHUILKELDERS IN DEN HELDER EN VLISSINGEN. Onmiddellijk na den oorlog had een groot deel van de bevolking van den Helder de stad verlaten en elders een wijkplaats ge zocht. Het geiukte om de inwoners naar hun woonplaats terug te krijgen. Echter kwamen daarna nieuwe bombardementen, ten gevolge waarvan de bevolking opnieuw in angst de stad verliet. Voor de vordering van het wederop'oouwwerk is het echter van groot belang, dat de menschen ter plaatse blijven. Dit brengt mede, dat dan ook voor een zekere bescherming gezorgd moet worden. Voor Vlissingen gelden on geveer dezelfde overwegingen. De algemeen gemachtigde voor den we deropbouw heeft nu de beschikking gekre gen over een crediet om in beide genoemde plaatsen schuilkelders te bouwen. In den Helder zullen 30 schuilplaatsen op korten termyn gebouwd worden, waarvan elk plaats biedt aan 50 personen (zitplaatsen). In Vlissingen zullen 6 van deze schuilplaat sen verryzen, welke iets kleiner zijn. De bouw van deze schuilplaatsen ge schiedt door het bureau van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw in overleg met den inspecteur der luchtbe scherming, de heer van Batenburg. DEVIEZENBEKENDMAKING De staatscourant bevat de volgende mededeeling van het deviezen-instituut: Overeenkomstig artikel 35, derder lid, der deviezenvercrdening 1940 wordt, met machtiging van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, door het deviezen- instituut bepaald: Deviezenbekendmaking 11 en 12, waar bij werd bepaald, dat stortingen by het Nederlandsch clearing-instituut wegens be talingen, welke een overmaking van kapi taal bedragen naar het Duitsche Rijk en naar het protectoraat Bohemen en Moravië ten doel hebben, dan wel zoodanige over making in zich sluiten, slechts kunnen ge schieden onder overlegging van een ver gunning van het deviezen-instituut, wor den ingetrokken. Deze bekendmaking treedt terstond in werking. föc êcnnen, die U iiaadig fieeft BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 17 Brood of Gebak Van 2 Dec. tot 8 Dec. eventueel t/m 15 Dec. Bon 16 nog t/m 8 Dec. niet in hotels. 125 gram roggebrood of 100 grair. ander brood of een rantsoen gebak 2 (Bloemkaart) Meel of bloem of brood of gebak Van 2 Dec. t/m 29 Dec. 35 gram meel of bloem of 60 65 gram roggebrood of 50 gram witte brood of 1/2 rantsoen gebak 19 Boter of Margarine Van 30 Nov. t/m 6 Dec. eventueel t/m. 13 Dec. half pond boter of half pond margarine of 2 ons vet 16 Suiker Van 23 Nov. t/m 6 Dec. 1 kilogram 10 Vlessch en VleecJi waren Van 25 Nov. tot en met 4 Dec. eventueel t/m 8 Dec., maar niet in hotels Bon 09 nog t/m 4 Dec. 1 ons vïeesch m. been of vleerch- vvaren. Bon „vleeschwaren" 75, 100, 125 of 50 gram vleeschwaren. 81 Koffie of Thee Van 9 Nov. t/m 20 Dec. half pond koffie of 75 gram thee 49, 50, 62, 63 Kaas Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Bon 24 t/m. 8 Dec. Elk der bonnen 100 gram kaas. 36 Eieren Van 2 Dec. t/m 8 Dec. eventueel t/m 15 Dec. maar niet in hotels Bon 37 t/m. 8 Dec., maar niet in hotels 1 èi 43 Rijst of Rijste- meel of Rijste bloem of Gruflemecl (gemengd meel) Van 30 Nov. t/m 27 Dec. 34 pond 93 Maïzena of Griesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoedcr Van 2 Ncv. t/m 27 Dec. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zyn vervaardigd. 83 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmec- vlokken Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Vi pond 88 Gort of Gortmout of Grutten Van 2 Nov. t/m 27 Dec. pond 56 Peulvruchten Van 19 Nov. t/m 16 Dec. 1 pond 98 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons 116 Scheerzeep Van 31 Apg. t/m 31 Dec 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, of een pot scheerzeep 29 Zeep Van 13 Nov. t/m 6 Dec. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Periodes 7 Periode b Petroleum Van 4 Nov. t/m 29 Dec. Van 11 Nov. t/m 15 Dec. 2 liter (ontbytkoek) 140 gram speculaas; 200 gram 75 gram beschuit; 300 gram cake; 600 gram groot korstgebak (boterletter e. d.); 400 odjes e. d.); een hoeveelheid van alle 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN GEBAK 160 gram koek andere koekjes; 90 gram biscuits en wafels; gebakjes; 600 gram taart; 500 gram gevuld gram gevuld klein-korstgebak, (amandelbro andere niet genoemde gebakken artikelen, 0 RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 gram leverartike'en, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: Bon 04. 05, 06 en 07 van ..bonkaart distributie vaste brandstoffen, haarden, kachels"; 07, 08, 09, 10. 11, 12, 13 en 14 van „bonkaart dis tributie centrale verwarming", „Brandstoffen, één eenheid 2e periode", „Cokes, één eenheid 2e periode" geven tot en met 14 Dec. recht op één eenheid vaste brand stoffen. HET ARCHITECTENREGISTER Benoeming van den architectenraad De bond van Nederlandsche architecten is thans, door de samensmelting van den ouden B.N.A., die ruim 300 leden telde, met de nu geliquideerde vereenigingen N.I.V.A. en den Nederl. Bond van Bouwmeestersgil den, geworden de eenige centrale organisa tie van architecten in Nederland. Het ledental is tot boven de 1000 ge stegen. Het oogenblik is nu gekomen, om een se lectie op de leden toe te passen. Zij worden onderscheiden in leden, die ook in den ver volge den titel architect zullen mogen blij ven voeren, óf omdat zij ten volle aan de gestelde normen van vakbekwaamheid en vakuitoefening voldoen, óf omdat zy we gens langjarige practiik onder overgangs bepalingen vallen en in leden, die in den vervolge den titel „bouwkundige van den B.N.A." zullen voeren. Zy, die den titel architect (of bouwmees ter) zullen mogen voeren, worden inge schreven in het door den bond ingestelde architectenregister, dat aangelegd en be heerd wordt door den architectenraad. Zooals reeds eerdér werd meegedeeld, zal deze architectenraad uit vier architecten leden en een voorzitter niet-architect be staan. Echter zal het eerste jaar na de in stelling van het register, wegens 'de te ver wachten hoeveelheid inschrijvingen, de raad ter bespoediging van het werk uit acht architectenleden en een voorzitter niet-architect bestaan. Het dagelijksch bestuur van den bond heeft thans deze acht architecten benoemd. Hoewel er niet is gestreefd naar een even redige vertegenwoordiging van de drie oude vereenigingen in dezen architecten raad, zal men toch onder de benoemde fi guren uit de drie oude vereenigingen B.N. A., N.I.V.A. en N.B.B.G. aantreffen. Dit zal het vertrouwen in de objectiviteit van den raad ongetwijfeld verhoogen. De leden van den architecten-raad zijn de heeren: H. van der Kloot Meyburg, te Den Haag, plaats vervangend voorzitter, prof. ir. J. G. Wat- tjes, te Rijswijk, prof. N. Lansdorp, Den Haag, ir. A. van der Steur, te Rotterdam, H. A. van Pothoven, te Amersfoort, H. van Heivoort, te 's Hertogenbosch, H. M. J. H. Kraavvanger, te Rotterdam, ir. J. A. van der Laan. te Leiden en ir. J. C. van Buy- tenen te Eindhoven. Zij allen hebben hun benoeming aanvaard. De benoeming van den voorzitter, die dus geen architect zal zyn, is zeer binnenkort te verwachten. De inschrijving in het register. Aan een aantal diploma's zal bij het ver zoek om inschrijving in het register een zekere waarde worden toegekend, doch overigens zal een door den architectenraad af te nemen examen de maatstaf van beoor deeling zyn. Ook zullen hierbij eischen ge steld worden ten aanzien, van de practische ervaring. Behalve leden van den bond," kunnen ook ongeorganiseerde architecten zich aanmel den voor inschryving in het register. Nadere gegevens hieromtrent zullen bin nenkort gepubliceerd worden. Tot dat tyd- stip wordt ieder verzocht zich van stappen, om in het register te worden opgenomen, te onthouden. Voor architecten, die het beroet) gedu rende een bepaald aantal jaren hebben uit geoefend, is als overgangsbepaling vastge steld, dat zij gedurende het eerste jaar na de instelling van het register kunnen wor den ingeschreven, alleen op grond van hun langdurige werkzaamheid als architect, waarbij echter de uitoefening van het be roep moet zijn geschied in een omvang en op een wiize, welke voldoende vakkennis waarborgen. De architectenraad stelt verder de rege len vast, waaraan de ingeschrevenen zul len zijn onderworpen bii het uitoefenen van hun beroep en van welke handelingen zij fich hierbij moeten onthouden. Het doel hiervan is, de positie van vertrouwens man te waarborgen en het niveau van den architectenstand zoo hoog te stellen, als overeenkomt met zijn in cultureel opzicht zoo verantwoordelijke plaats in de volks gemeenschap. De architecten wenschen en verwachten, dat niet alleen hun groep, maar het geheele bouwvak in al zyn geledingen harmonisch zal worden geordend tot een vakgemeen schap, waarin ieder op zyn plaats en in zijn beroep, onderneming of ambacht, het werk zal verrichten, waarvoor hy de geschikt heid, de kennis en de ervaring bezit. Een zoo geordend bouwbedrijf zal veel beter dan thans mogelijk is, zijn diensten aan de volksgemeenschap kunnen bewyzen. Het ligt daarom in de bedoeling om het register zoo spoedig mogelijk uit te brei den met een register van bouwkundigen en van andere in de bouwvakken als „directie" optredende personen eji instanties (raadge vende ingenieurs-overheidsdirecties, enz.), teneinde allen, die in het bouwvak een lei dende positie innemen, de gelegenheid te geven, zich in een algemeen directie-regis ter te doen inschrijven. Gemeentel. Aankondiging PRIJSLIJSTEN VLEESCHWAREN. Belanghebbei nerd dat ieder/ in het bezit goedgekeurde Zy die hun ring hebben in; zoover nog nii baar Slachtrn Woensdag, 4 pn wordei^ er aan herin- He yleeschvÉaren verkoopt, It £niOvaj een opnieuw ijslyst reeicis ter goedkeu- 'le/rerd, kunnen deze, voor- 'gehaajd, aan het Open ontvangst nemen op cmbepJeMGr Directeur van het Openbaa# Slachthuis. Agenda LEIDEN. Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging Leiden. Bureau-zitting St. Vincen- tiusgebouw Hoogl. Kerkgr. 32, 6.30 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 November 20 uur tot Zaterdag 7 Decem ber 8 uur waargenamen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilheliïiinapark 8, tel. 26274. en zifinSgstVlanap ooit door PLÜ'kr l vervaardigt! DE VERDUISTERINGSVOORSCHRIFTEN MORGEN MOET ALLE RIJWIEL VERDUISTERING IN ORDE ZIJN Morgen, 4 December, treden de nieuwe bepalingen voor de ry wielverduistering en do verduistering van woningen in werking. Wij ontvingen naar aanleiding van de nieuwe voorschriften enkele vragen om trent de verduistering van de rywiellan- taarns. Daarin werd o.m. gezegd: In het vakblad staan de voorschriften voor de nieuwe ry wielverduistering, maar daaronder een mededeeling, behelzende enkele fabrikaten van practische verduis teringen, die eigenlijk niet aan de voor schriften voldoen en toch het stempel I.L.B. van de Luchtbescherming dragen. Hoe nu te handelen? Kan .men bij het aanschaffen van zoo'n practisch verduisteringsmiddel nog gevaar van een bekeuring oploopen? Is de termijn 4 December absoluut ver plichtend? Wij kunnen hierop het volgende ant woorden: Met ingang van morgen, 4 December, moeten de rijwiellampen aan de nieuwe voorschriften voldoen. De afscherming der rijwiellantaarns moet zóódanig zijn, dat slechts een opening van 3 c.M. lengte ea 0.4 c.M. breedte in de bovenste helft wit licht doorlaat; bovendien moeten de lampen van boven worden afgedekt. Men doet het beste om een der door de Rijksinspectie goedgekeurde en van een stempel of opdruk I.L.B. voorzienen af- schermingskap, rijwiellamp of -lan taarn aan tc schaffen, waardoor men zeker voor onaangenaamheden gevrij waard blijft. VERLICHTING VAN WONINGEN EN ETALAGES. Wat de verlichting van woningen betreft het volgende: Alle licht, dat uit een woning naar bui ten straalt by het openen van deuren enz. moet donkerblauw zijn. Voorts is het met ingang van Donderdag 5 dezer ook overdag verboden etalage- lichten te ontsteken, behalve voor die zaken welker uitstalkasten in donkere, overdekte, passages of diepe, donkere, portieken zijn aangebracht en welke ten minste zes meter binnen de rooilijn zijn gelegen; aan houders hiervan kan onder bepaalde voor waarden ontheffing worden verleend door den burgemeester, waartoe een verzoek moet worden ingediend bij den Commis saris van Politie, hoofd van den Luchtbe schermingsdienst. H. MIS VOOR GESNEUVELDE JONGEMANNEN. Vrienden, Voortrekkers en K.J.M.V.'ers! Op a.s. Donderdag zal om zeven uur in de Parochiekerk van St. Jozef een H. Mis wor den gelezen voor de gevallen jongemannen, voor welke H. Mis wy ons op den Dooden- hèrdenkingsavond een geldelijk offertje hebben getroost. Wij verwachten stellig, dat jullie allen aanwezig zult zijn om dit H. Misoffer tot bovengenoemde intentie méde op te dra gen. BestuurK. J. M. V. OUDERMIDDAG LEIDSCHE BUITEN SCHOOL Men verzocht ons opname van het vol gende: Ditmaal had de herfstbijeenkomst der school iets later plaats dan gewoonlijk het geval is. Het koudere weer bleek de bezoe kers niet te hebben afgeschrikt, zoodat ve len 1.1. Zaterdag per fiets of tram den tocht naar Katwijk hadden ondernomen. Na een kort openingswoord, werd begon nen met een serie lantaarnplaatjes over de Buitenscholen in Nederland, ingeleid en toegelicht door den .heer Harting. Met veel belangstelling volgde men de momentopna men uit het alle-dag-leven der scholen, die naast kleine verschillen heel veel overeen komst vertoonen, daar allen er op zijn in gericht de kinderen zooveel mogelijk van licht en lucht te doen genieten en ook door doelmatige voeding het kind zoo vlug mo gelijk de gezondheid trachten te hergeven. Daarna begaf men zich naar een der eetzalen, waar hét gebruikelijk kopje thee met bizonder enthousiasme werd begroet. De directrice der sohool richtte zich daarna tot de ouders, om hun aandacht te bepalen bij: „De taak der school". Dat aan de school de verstandelijke ontwikkeling is toever trouwd is algemeen bekend, maar dat de wet ook aan de school de taak der „opvoe ding tot alle christelijke en maatschappe lijke deugden" stelt, weten velen niet. En toch is dit van minstens evenveel waarde. Verstandelijke ontwikkeling bepaalt maar voor een deel de waarde van den mensch in de toekomstige maatschappij. Daarvoor is veel noodig, wat in de jeugdjaren tot ontwikkeling gebracht moet worden en waarvoor de school zoo'n uitstekende gele genheid biedt. Naast de natuurlijke ge meenschap die het gezin vormt, geeft de school een toevallige gemeenschap, waar het kind plichtsbesef en verantwoordelyk- heidsgevoel moeten worden bijgebracht en verdraagzaamheid zijn omgang met zijn medescholieren moet kenmerken. Spreekster vertelde daarna nog eenige bijzonderheden over het buitenschcol-leven, dankte de ouders voör de ontvangen be wijzen van samenwerking, terwijl eenige ouders een kleine collecte hielden voor het a.s. Sinterklaasfeest, dat hoewel op veel bescheidener schaal, toch ook dit jaar, ge trouw aan de traditie, op de Buitenschool gevierd zal worden. Nog werd de kleine tentoonstelling van teekenwerk en handwerken bewonderd, waarbij vooral een fries, door de kinderen der hoogste klassen vervaardigd, de aan dacht trok. De tram van half zes bracht de ouders voldaan naar Leiden terug. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 3976. N.V. Algemeene Boek- en Handelsdrukerij voorheen Battel- jee en Terpstra, Leiden, Oude Rijn 39. Uit tredend Dir.: I. M. Lemen, Leiden. N. Dir.: A. H. J. de Beste, 's-Gravenhage. 5972. Ingenieurs-Bureau voor Bouwnij verheid N.V., Oegstgeest, Hooge Morsch- weg 28. Uittr. Comm.: Dr. L. Elion, Sche- veningen. Uittr. Pres. dir.: Ir. M. Elion, Wassenaar. Nieuwe inschr.: 7562. N.V. Snelvries conservenfabriek „Vita" in oprichting, Lei den, Hoogewoerd 183. E.: A. J. W. J. Braams, Leiden. Door de politie alhier is aangehouden de 39-jarige K. B., alhier woonachtig, ver- dacht van rywieldiefstaL

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2