fZk fratincti, die 11 tiaadig fieeft Laatste berichten I Gemeentel. Aankondiging RECHTZAKEN 4 MAANDAG 2 DECEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURA NI EERSTE BLAD - PAG. 3 EX ORIENTE LUX. Voordracht ir. R. J. Forbes i Zaterdagmiddag werd door den heer ir. R. J. Forbes uit Amsterdam de biblio theekzaal van het Ned. Instituut voor het Nabije Oosten alhier een lezing met licht beelden gehouden over: „Bevloeiing en be schaving in de Oudheid". Aan deze voorecht is het volgende ont leend: Daar waar de landbouw onvoldoende re gen of rivierwater vindt voor de bevloeiing kar de mensch zelf ingrijpen en kunstmatige toevloeiing toepassen, mits daartoe de plaat selijke omstandigheden medewerken. De mogelijkheid van kunstmatige bevloeiing hangt nauw samen met den geophysischen opbouw van het land in kwestie. Wordt een maal irrigatie toegepast en we mogen aan nemen, dat dit in het Nabij Oosten sinds praedynastischen tijd (vóór 3000 v. Chr.) algemeen werd, dan volgt hieruit, dat coö peratie en coördinatie, als pijlers van een sterk centraal gezag ontstaan, op zichzelf weer onontbeerlijk zijn voor irrigatie op groote schaal. Ook op den vooruitgang van de techniek is de irrigatie van grooten in vloed geweest. De achteruitgang der irri gatie niet altijd nauwkeurig na te gaan, meestal gaat dit echter samen met een ver mindering van het centrale gezag, slechts zelden zijn natuurlijke oorzaken als primair aan te wijzen, Naast terrasbouw met waterleiding en aquaducten in heuvelachtige streken ken nen wij twee voor riviervalleien kenmer kende irrigatiesystemen, nl. bassin-irrigatie en permanente irrigatie, ieder met zijn voor- en nadeelen en beide toegepast in de Oud-, heid. Egypte gaf oorspronkelijk de voor keur aan bassin-irrigatie, Mesopotamië pas te vooral permanente irrigatie toe. Verge lijking met de omstandigheden in Indus- vallei en China zijn zeer nuttig voor goed - b- grip van de beteekenis der beide syste men. Kort geformuleerd zou men d-. irriga tie-omstandigheden in Egypte kunnen schetsen als een strijd met het water (om het land), in Palestina als een stiijd om het water, doch voor Mesopotamië als een strijd tegen het water. De sporen van deze situaties zijn jn de aloude legenden dier landen terug te vinden, de irrigatie-metho- der vinden vaak hun afspiegeling in de oude pictographische vormen der schrift- teekens. Onze kennis van den groei en der geschiedenis van de irrigatiesystemen in de Oudheid is nog zeer gebrekkig en dient hoog noodig te worden verdiept. Ir. Mesopotamië zijn een aantal perioden van bloei te onderscheider n.lt onder Ur- nanshe en zijn opvolgers, dan onder de Der de Dynastie van Ur (circa °300 v. Chr.), on der Hammurabi (circa 1950 v. Chr.) en ten slotte onder de latere As^yrische en Baby lonische vorsten in de laatste twee eeuwen Vv.or den val van i..inive (612)-en Babyion (539). In Egypte vinden we eveneens in de periodes van zwak centraal gezag een verval der irrigatie. Berichten over de techniek der irrigatie en over het aanleg gen der diverse daarbij noodige waterbouw kundige werken als dijken, stuwdammen, e' zijn nog zeer schaarsch en veroorloven ons hoogstens eenige gissingen. Iets meer wc ten we van de methoden en instrumenten voor het opvoeren van het water uit de ka nalen naar de velden, waarvan nog een groot deel thans in geheel het Oosten ge bruikt wordt en in werking kan woeden be studeerd. Het zal echter noodig zijn de ver breiding en geschiedenis van deze instru menten in de Oudheid nauwkeurig na te gaan, daar tal van verkeerde verklaringen in de ons ten dienste staande literatuur zijn gekomen. Eerst in Hellenistischen tijd ken nen we uit de papyri van Egypte en met name uit die van de Fayyum technisch be langrijke gegevens over constructie^ en hun dimensies. Het blijkt dan, dat deze werken onder leiding van vaklieden werden uitge voerd, die men architecten noemde en die voor hunne moderne collega's in vele op zichten niet onderdeden. Uit de bestudee ring van dit onderwerp blijkt, hoe conserva tief de landbouw en ook de daarmede ver bonden irrigatie in deze streken is, zoodat de hedendaagsche werkwijze en vormen als het ware een levende'illustratie vermen van de reliëfs en beeldengroepen, die wij uit de Oudheid kennen. Muziek MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet. De bezoekers van 't eerste gewone con cert van de Maatschappij voor Toonkunst zullen zich niet hebben beklaagd, dat zij hieraan hun Zondagmiddag hebben besteed, Want de indruk dien wij van het optreden van het Nieuw Hpngaarsch Strijkkwartet kregen, was wel zoo, dat men voldaan kan zijn over wat gegeven is. Zolfan Székely is hier de eerste violist; de andere namen zijn ons niet bekend, omdat zij niet op het programma vermeld stonden. Als inleiding werd „op. 20 no. 3 kwartet in g-moll" van Haydn gespeeld, dan „op. 132 kwaret a- moll" van Beethoven om te besluiten met „kwartet f-dur" van Ravel. Wat het en semble doet, is musiceeren met overrompe lende en temperamentvolle muzikaliteit, waarin men nergens het élan of de golving der lyriek mist. Haydn's kwartet dan werd met pracht van klank uitgevoerd. Bekoring ging uit van de interpretatie dezer minzame, en toch zoo, geniale muziek, die in eigenaar dige verstilling tot ons kwam. Over de klank gesproken: wat hierin aan verfijning en sonoriteit werd gegeven, is bewonde- renswaard. Wat is Haydn'Sj invloedrijk werk met het prachtig Adagio hier volko men. Goed begrepen is, dat Haydn een voudig, technisch en correct voorgedragen moet worden. Toen volgde Beethoven's A-moll kwartet op. 132, een werk, dat men niet zoo dik- BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 17 l Brood of Gebak Van 2 Dec. tot 8 Dec. eventueel t/m 15 Dec. Bon 16 nog t/m 8 Dec. niet in hotels. 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of een rantsoen gebak 2 ^loemkaart) Meel of bloem Van 2 Dec. t/m 29 Dec. 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelf rijzend bakmeel of boekkweitmeel. 19 Boter of Margarine Van 30 Nov. t/m 6 Dec. half pond boter of half pond margarine of 2 ons vet 16 Suiker Van 23 Nov. t/m 6 Dec. 1 kilogram 10 Vleesch en Vleecrhwaren Van 25 Nov. tot en met 4 Dec. eventueel t/m 8 Dec., maar niet in hotels Bon 09 nog t/m 4 Dec. 1 ons vleesch m. been of vleerch- waren. Bon „vleeschwaren" 75, 100, 125 of 50 gram vleeschwaren. 81 Koffie of Thee Van 9 Nov. t/m 20 Dec. half pond koffie of 75 gram thee 49, 50, 62, 63 Kaas Van 2 Dec. t/m 29 Dec. Elk der bonnen 100 gram kaas. 36 Eieren Van 2 Dec. t/m 8 Dec. eventueel t/m 15 Dec. maar niet in hotels 1 ei 43 Rijst of Rijste- meel of Rijste bloem of Gruttemeel (gemengd meel) Van 30 Nov. t/m 27 Dec. pond 93 Maïzena of ciriesmeel of Sago of Aardappel meel of Pudding poeder of Pudding sauspoeder Van 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons. Op twee bonnen mag 1 pakje maïzena van 225 gram worden gekocht, in verpakkin gen welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. 83 Havermout of Havervlokken of Haverbloem of Aardappelmee- vlokken Van 2 Nov. t/m 27 Dec. pond 88 Gort of Gortmout of Grutten Van 2 Nov. t/m 27 Dec. Y pond 56 Peulvruchten Van 19 Nov. t/m 16 Dec. 1 pond 98 Macaroni of Vermicelli of Spaghetti Van 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons 116 Scheerzeep Van 31 Apg. t/m 31 Dec 50 gram scheerzeep, of een tube scheercrême, of kleine tubes, pf een pot scheerzeep 29 Zeep Van 13 Nov. t/m 6 Dec. 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of vloeibare zeep, of 250 gram zeeppoeder, of zelfwerkende waschmiddelen, of 125 gram zeepvlokken, of 150 gram toiletzeep. Periode 7 Periode b Petroleum Van 4 Nov. t/m 29 Dec. Van 11 Nov. t/m 15 Dec. 2 liter RANTSOEN GEBAK 160 gram koek (ontbijtkoek) 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes; 90 gram biscuits en wafels; 75 gram beschuit; 300 gram cake; 600 gram gebakjes; 600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebak (boterletter e. d.); 400 gram gevuld klein korstgebak, (amandelbro odjes e. d.); een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. RANTSOEN VLEESCHWAREN 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund of kalfsvleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram worstsoorten, rolpens en knak worst; 125 .gram. leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst. REGELING BRANDSTOFFEN: Bon 04, 05, 06 en 07 van „bonkaart distributie vaste brandstoffen, haarden, kachels"; 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 van „bonkaart dis tributie centrale verwarming"; „Brandstoffen, één eenheid 2e periode", „Cokes, één eenheid 2e periode" geven tot en met 14 Dec. recht op één eenheid vaste brand stoffen. 08, 09, 10 en 11 van „bonkaart distributie vaste brandstoffen .haarden kachels" gaven tot en met 30 November recht op elk één eenheid turf. Deze 4 bonnen kon men echter ook bewaren, om er later andere brandstoffen op te koopen. wijls hoort. Hoe meer de meester ouder en rijper werd, en meer, en steeds meer in zichzelf opgesloten levend, en behoefte ge voelend zijn buitengewone gedachten uit te spreken, des te meer gebruikt hij den vorm van het strijkkwartet, al neemt hij dezen vórm zeer buitengewoon en van uit de verte gevolgd. De vier heeren gaven Beethovens ongeëvenaard werk in een dichterlijke lezing, waarbij in elke stem het klankbeeld vast omsloten lag. De ver- tolkirg was zeer zeker doorwrocht en sug gestief, eveneens glorieus van uitwerking, al mogen wij niet ontkennen, dat wij ons juist deze kwartetten van den meester minder lyrisch denken, minder zwoel ge accentueerd, b.v. meer strakgehouden het Adagio, zooals wij ons dit van het Capet- kwartet herinneren als iets wonder-moois. Maar de opbloei uit dit pure gebed is weer grandioos geweest. Wanneer men de vier spelers tegenover elkaar afweegt, moet men zeggen, dat met de meeste glans en virtuositeit door elk van hen werd gespeeld. In techriek niet onderdoende voor elkaar, een cantilene dat volmaakt soepel is, zoo wel van cello en alt als «wel van de beide violen. Spel met veel sentiment, ontheven van de materie, zoodat alles muziek wordt. De 2e violist had de leiding op zich ge nomen. Niettegenstaande de bemerking was het een* superieure uitvoering, die een rustpooze vormt in dezen tijd. Tot besluit kwam het allermooiste: Ra vel's j,F-dur kwartet", dat hun uitnemend ligt en waarin speeltrant, ensemble en vi sie lofwaardig waren. De gansche zaal luisterde zeer geboeid naar de eigenaardig verstrooide en verfijnde klanken, de betoo- verende pizzicati, de vrije tonaliteit en het tintelend rhythme, die de emotie van den toehoorder opdrijft tot spanning. Hier stond de uitvoering op het hoogste plan en werd tot een waar kunstgenot. Na Beetho ven was het enthousiasme groot. Nu werd het aan 't slot een ovationeel applaus. J. K. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. De Hooge Raad heeft, beden arrest gewe zen in de zaak van den 29-jarigen Rotter- damschen koopman R. A., die ter zake van moord op den veekoopman C. G. van der Horst te Leidschendam door het gerechts hof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. De Hoogë Raad heeft heden het cassatie beroep verworpen. Binnenland VERDRONKEN. In den vroegen morgen zijn twee man nen te Amsterdam, die op weg waren naar hun werk, door de duisternis misleid in de Eilandsgracht bij de Nieuwe Teertuinen geraakt. Voorbijgangers brachten den eenen man op den kant, waar bleek, dat hij reeds overleden was. Toen het licht was geworden, heeft men het tweede lijk drijvende gevonden. Door den G. G. en G. D. zijn de stoffelijke res ten naar het Binnengasthuis overgebracht. Het te Delft wonende 21-jarige dienst meisje van der Meer geraakte Zaterdag avond te Delft ten gevolge van de duister nis te water. Zij werd gered en aanvanke lijk liet haar toestand zich gunstig aanzien, doch later is zij aan de gevolgen overle den. Buitenland WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 2 Dec. (D. N. B.). Het opper- bevel der Duitsche weermacht deelt mede: ,.In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben, zooals reeds gemeld is, sterke af- deelingen gevechtsvlicgers in opeenvolgen de golven de havenstad Southampton met bommen van het zwaarste kaliber aange vallen. Er konden ruim 60 groote en tal rijke kleine branden waargenomen wor den, die in den loop van den nacht tot een groote vlammenzee aaneengroeiden. Een groote electrische centrale werd getroffen, aan de Testkade en in andere havenwijken stonden uitgestrekte opslagplaatsen in vlammen. In denzelfden nacht en overdag hebben zware en lichte gevechtsvliegtuigen boven Londen gevlogen en daar bommen gewor pen. Voor het overige b^eef de bedrijvig heid van de luchtmacht overdag beperkt tot verkenning en aanvallen van jagers, v/elke leidden tot verscheidene met succes bekroonde luchtgevechten. In den nacht van 1 op 2 December wer den de aanvallen op Southampton en an dere steden voortgezet, terwijl ook in de zen nacht geen Britsche vliegtuigen in ac tie kwamen. Eerst in de ochtendschemering wierpen eenige van de Noordzee komende vliegtuigen bommen op woonwijken van een stad in het kustgebied, waardoor ver scheidene burgers gewond werden. Jacht- vliegers hebben gisteren boven Zuid-En- geland 11 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Twee Duitsche toestellen gingen verloren. WEERMACHTSBERICHT ERGENS IN ITALIë, 2 Dec. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 178 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het Grieksche front zijn de hevige aanvallen van den vijand afgeslagen. De vijand, die door onze tegenaanvallen tot zijn punten van uitgang werd teruggedre ven, heeft zware verliezen geleden, met name aan den rechtervleugel van het ne gende leger, waar een aanval, die werd in geleid door zware artillerie, door een ge heel legercorps werd ondernomen. Aan het front van het elfde leger hebben zich bij zonder onderscheiden twee bataljons van de divisie Pusteria en van de divisie Fer- rara. Aan het hoofd van het 47ste regi ment infanterie is kolonel Trizie roemvol gesneuveld. Detachementen cavalerie, die door onze Alpenjagers verrast werden, zijn in de pan gehakt. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten vallen op de verlaten gebieden van eenige eilanden der Dodecanesus. De aan vallen bleven zonder eenige uitwerking. In Oost-Afrika hebben onze jagers een vliegtuig van het type Wellesley op het vliegveld van Ghedaref in brand geschoten. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Cassal, waarbij twee personen werden ge dood en vier gewond. Een vijandelijke ma chine is door het luchtdoelgeschut neer gehaald. Andere vijandelijke luchtaanval len hebben plaats gehad op Burao, waar twee vrouwen gewond geraakten, alsme de op Assab en Metemrria, waar drie perso nen den dood vonden en 17 gewond wer den. DE AMERIKAANSCHE LEENING AAN TSJOENGKING. WASHINGTON, 2 December. (Domei). Het bericht, dat de V. S. opnieuw een lee ning verstrekken aan de, regeering van Tsjoenking, wordt door alle bladen op de voorpagina gepubliceerd, die hierin een duidelijk berekend antwoord van Was hington zien op de onderteekening van het verdrag tusschen Tokio en Nanking. Het besluit om Tsjang Kai Sjek deze leening te verstrekken, is wellicht reeds eerder geno men, maar aldus meenen de bladen de regeering heeft de bekendmaking er van doen samenvallen met het sluiten van het verdrag, teneinde de politieke uitwer king ervan te verhoogen. De „Washington Post" noemt dezen stap van president Roo sevelt zijn eerste groote internationale maatregel sedert zijn herkiezing, waardoor niet alleen met Chineesche verzet versterkt wordt, doch ook de hulpverleening van de Sovjets aan Tsjang Kai Sjek wordt aange moedigd. De „Star" schrijft, dat deze lee ning getuigenis aflegt van het Voornemen der V. S., Tsjang Kai Sjek te steunen. De Baltimore Sun" is van meening, dat deze EXtRA RANTSOENEN VOOE LANGDURIGEN EN NACHTARBEID. Aan arbeiders, die lichamelyken langdurigen of nachtarbeid verrichten, kunnen op de volgende voorwaarden extra rantsoenen brood, vleesch en boter of vet worden uitgereikt: le. Uitsluitend aan arbeiders in fabrie ken of werkplaatsen als bedoeld ln artikel 2 van de Arbeidswet 1919, die ge durende op zijn minst één maand ononderbroken eiken werkdag lichame- lijken arbeid verrichten en die tenge volge van den grooten afstand van hun woonplaats naar en van het werk en/of tengevolge van een langdurigen werkdag 12 uren of meer per dag van hun woning afwezig zijn, kunnen extra rant soenen worden verstrekt. 2e. Nachtarbeid. Deze zelfde extra rantsoenen kunnen eveneens worden toe gekend voor nachtarbeid, doch uitsluitend aan die arbeiders, die bij het 3-p loegen- stelsel in fabrieken en werkplaatsen, als bovenomschreven, gedurende ten minste een week uit elke drie weken ononderbro -ken in den nachtploeg lichamelijken arbeid ver richten. 3e. De arbeiders, die in verband met hun werkzaamheden tot de bovenomschreven categorieën (langdurige arbeid of nachtar beid) behooren en die reeds uit anderen hoofde eztra rantsoenen levensmiddelen ontvangen (zwaren of zeer zwaren licha melijken arbeid) komen niet voor de hier bedoelde extra rantsoenen in aanmerking. Evenmin komen hiervoor in aanmerking zij, die langdurigen of nachtdienst verrich ten, wanneer die arbeid geen lichame lijke Js. 4e. De extora rantsoenen zijn de vlogende: Braad:/5 rant'|oeneii^( momenteel dus 500 gram) Boter dus 250 gipm) pei Vlees rantsoen weelc. 5e. Uer ilerkrijginfe van deze ^xtra rant soenen diant de werkgever zich tot het distributiekantoor/(^wentiaj^^net een lijst in tweevWfl, waai op voorkomen de nummers der distribotiestamkaarten en de namen van de arbeiders, waarvoor extra rantsoenen worden aangevraagd, alsmede de redenen (voor elkfen arbeider afzonder lijk te vermelden) Waarom de werkgever extra rantsoenen levensmiddelen aan vraagt. Achter-d«-~imnen der arbeiders, die voor een extra rantsoen in aanmerking komen, wordt door den Distributiedienst een kruis geplaatst. De distributiedienst reikt dan aan den werkgever per toegestaan extra rantsoen uit voor 13 weken, 65 bonnen „1 rantsoen brood", 1 bon „1 rantsoen boter" of 1 bon „1 rantsoen margarine of vet" en 13 bon nen ,1 rantsoen vleesch". De werkgever moet op de beide exem plaren van het aanvraagformulier voor de uitgereikte bonnen voor ontvangst teeke nen. Voor een volgende uitreiking moet een nieuwe aanvrage op dezelfde wijze worden ingediend. 6e. De arbeiders teekenen op hun beurt voor de ontvangen bonnen een ontvangst bewijs, dat de werkgever zorgvuldig moet bewaren en bij een volgende periode bij den distributiedienst moet inleveren. 7e. Onder fabrieken of werkplaatsen worden niet verstaan: a. apotheken; b. koffiehuizen of hotels; c. keukens; d. teekenkamers en kantoren. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZTEN. Leiden, 2 December 1940. TEXTIELDISTRIBUTIE. Textielhandelaren, djé" ingeschreven zijn tij het Rijksbureau v£ov de Distributie van Textielproducten dqör den Handel, en een stamboeknunYner ontvangen, wor den verzocht,* voor^joovert zij dit nog niet hebben gedaato, zi<& onmiddellijk te mel den bij de afqeeimg Textfel van het Dis tributiekantoor 'Breestrq^t 117. Bedrijfs- vergunnir* mecebrenjjeijrs. v. p. Leiden, 2 Deqpmber 1940. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUUZEN. 4218 Agenda LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 November 20 uur tot Zaterdag 7 Decem ber 8 uur waargenamen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. maatregel een nauwkeurig overwogen antwoord schijnt te zijn aan Japan om aan le toonen, dat de V. S. thans meer dan ooit achter het onafhankelijke Chineesche be wind van Tsjoengking staan in diens strijd tegen Japan. Het blad merkt tevens op, dat oeze leening het totaal van alle vorige Amerikaanrche leeningen aan China sinds 1935 overschrijdt, hetgeen een nieuw be wijs is voor haar politieke beteekenis.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3