DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VOOR VERHOOGING VAN LOON IS TOESTEMMING NOODIG VERORDENING INZAKE HET VER KOOP VAN LANDBOUWGRONDEN Momentje MAANDAG 2 DECEMBER 1940 32ste Jaargang No. 9812 3)e £elcbclie(2ot4/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus U. V Revolutionair. Wij wezen er dezer dagen op, dat aan het woord „socialist" een andere inhoud wordt gegeven, dan het in het verleden had. Zoo is 't ook mét het woord „revolution- nair". In het woord „revolutionnair" wordt he den vaak een beteekenis gelegd, waardoor het een geheel ander begrip dekt, dan in de tot op heden gebruikelijke terminologie. De leider van Nationaal Front, Arnold Meyer, schrijft in de laatste aflevering van „De Weg" een artikel, getiteld „Revolu- tionnaire wil", waarin hij z ij n revolution- nairen wil uiteenzet. Uit dat artikel citeeren we: „Wij zijn de voortzetters van de Ne- derlandsche tradities betreffende een gebonden maatschappij. Dit tradities zijn wel heel ver weggezakt, al liet zich soms nog wel een eenzaam geluid als dat van Groen hooren. Wij willen geen wanordelijke tyrannie van het groot kapitaal; wij zijn in dezen zin de felste anti-kapitalisten. Wij zijn dat ook he den, en wij zullen niet rusten, voordat de beschikkingsmacht van het groot kapitaal gebonden is aan nationale en sociale normen". In deze verklaring ligt al heel weinig re- volutionnairs in den ouden, gebruikelijken zin van het woord! En ook wij zijn revolutionnair in den zin, die er ligt in de volgende verklaring: „Wij haten een ijdel woordenspel. Revolutionnair beteekent, dat men vasthoudt aan beginselen, die tegen-» gesteld zijn'aan die, waarop de heer- schende maatschappij en staat steunt". Dit constateeren wij niet, omdat ook wij willen meedoen aan het spelletje, dat Ar nold Meyer met zijn politieke tegenstan ders speelt bij den aanhef van zijn hier, be sproken artikel: „Wat ons in verleden en heden dreef en wat ons ook in de toekomst zal doen bewegen is de wil tot omwenteling, de revolutionnaire wil. De N.S.B. heeft van 1933 tot 10 Mei 1940 voortdurend verklaard, dat zij een „legale" beweging was en dat zij van een heiligen eerbied was vervuld voor de wetten des lands. Nu noemt zij zich revolutionnair. wat ons doet glim lachen. Ook „De Unie" heet zich revo lutionnair, het is ons wel. We merken alleen maar op, dat, toen het riskant was zich tegen de „legaliteit" te kee- ren, de voormannen der beide bewe gingen „niet-thuis" gaven". Ons laat het onverschillig, hoe men ons noemt; wij willen meer letten op de b e- d o e 1 i n g der woorden. Maar dit wil niet zeggen, dat men in het gebruik der woorden nonchalant mag zijn. Zeker. niet. En allerminst in belangrijke beginsel-zaken. Zoo verbaast het ons in hoogen mate, dat Arnold Meyer in het hier besproken artikel schrijft, dat hij „met alle middelen" zijn doel wil bereiken; dat hij „tot ieder middel" bereid is in het streven naar de verwerkelijking van zijn ideaaL Wij kunnen niet gelooven, dat Arnold Meyer de afschuwelijke „moraal" zou aan hangen, dat het doel de middelen heiligt; integendeel, wij zijn er van overtuigd, dat hij dat niet doet. Maar dan is 't toch zaak, zich juister, beter uit te vooral in dezen tijd en ook vooral op dit punt. 't Is toch al erg genoèg met de geestelijke verwarring, ontstaan door misverstand, „ijdel woordenspel", verkeerde en dubbel zinnige terminologie. Wij moeten heel goed weten, wat wij aan elkaar hebben. Officeele instantie kan arbeidsovereenkomsten vaststellen Verordening geldt niet voor personeel in overheidsdienst en in huishoudelijke diensten Het Zaterdag verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende de tot stand koming van regelingen inzake loonen, sa larissen en andere arbeidsvoorwaarden. Deze verordening van den Rijkscommis saris bepaalt, dat partijen, genoemd in de Wet op de collectieve arbeidsovereenkom sten, bevoegd zijn tot het aangaan van col lectieve arbeidsovereenkomsten. Zij mo gen echter geen bepalingen bevatten, die een wijziging van de loonen of salarissen afhankelijk maken van het intreden van bepaalde omstandigheden, die niet direct de tusschen werkgevers en werknemers bestaande verhouding raken. Zulke bepalingen, in bestaande arbeids overeenkomsten, treden buiten werking. Deze normen gelden eveneens voor gewoon geregelde arbeidsovereenkomsten. Verhooging van bestaande loonen of sa larissen, in afwijking van nieuwe of oude collectieve arbeidsovereenkomsten, behoe ven goedkeuring. De secretaris-generaal van Sociale Za ken of een door hem aangeyezcn instantie kunnen loonen en salarissen of andere ar beidsvoorwaarden bindend vaststellen als partijen niet tot overeenstemming komen en een collectieve arbeidsovereenkomst noodzakelijk lijkt ter bescherming van de arbeiders.- Wederom geldt hetzelfde voor gewone arbeidsovereenkomsten. De verordening regelt dan verder de be voegdheden, die de secretaris-generaal kan overdragen aan een onder hem ressor- teerende instantie, o.a. verbind- en onver bindend verklaring Ook voor verhoofting van loonen en sa larissen niet geregeld in collectieve over eenkomsten is goedkeuring noodig, maar de verordening is niet van toepassing op arbeidsverhoudingen in Overheidsdienst en ook niet op huishoudelijke diensten. Tot zoover de verordening. Het lijdt welhaast geen twijfel of met de regelende instantie is bedoeld het college van Rijksarbeidsbemiddelaars. Dat college wordt dan belast met de controle op ar beidsvoorwaarden en loonen, maar het krijgt op dat stuk ?igen initiatief en rege lende bevoegdheid bovendien. Verder laat zich denken, dat het college zeer karig zal zijn met het toestaan van loonsverhoogingen, behalve wellicht van de allerlaagste loonen in stad en land, om dat die wel aangepast moeten worden aan het tegenwoordige prijspeil. Voor de andere, hoogere loonen, is de kans op verhooging, gering te achten. Ging men over tot de duurtetoeslagen uit den vorigen oorlog, dan zou de beruchte spi- raalschroef ontstaan, omdat verhoogde loo nen direct of indirect tot uitdrukking ko men in verhoogde prijzen der producten. Bevriest men echter het loonpeil, dan is het noodzakelijk ook het prijzenpeil te sta- biliseeren Daarom moet de verordening op de arbeidsovereenkomsten in nauw ver band worden gezien met het besluit tot benoeming van een gemachtigde voor de pry zen. LEN „GEMACHTIGDE" VOOR DE PRIJZEN Met groote bevoegdheden In hetzelfde Verordeningenblad is een besluit opgenomen van de secretarissen - generaal van de departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, van Land bouw en Visscherij, van Waterstaat, van Binnenlandsche Zaken, van Financiën, van Sociale Zaken en van Justitie, waarvan art. 1 luidt: Tot regeling van de prijzen voor alle goederen en diensten, benevens van ver goedingen van iederen aard, alsmede tot handhaving van deze prijzen en vergoe dingen wordt een gemachtigde voor de prijzen (hierna „gemachitigde" te noemen) aangesteld, die door den secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart wordt benoemd en drukken, ontslagen. De gemachtigde heeft in het bij zonder bemoeienis met de prijzen voor alle goederen, van belang voor de dage- lijksche behoef te voorziening, de huurprij zen voor roerende goederen en de prijzen, huren en pachten van onroerende goede ren, de vervoerstarieven, de gas- en elec- triciteitstarieven en de renten. De gemachtigde heeft tot taak een met' WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN VOOR HET KIND Heden is weer de jaarlijksche ver koop van de Kinderpostzegels en brief kaarten ten bate van het misdeelde kind begonnen. Deze serie kinderzegels zal zich een weg moeten banen door zwaarder tegenspoed dan ooit een van haar voorgangsters te weerstaan heeft gehad. Evenals andere jaren komt de toeslag op de postzegels ten bate van die instellin gen, die zich belasten met de verzorging of uitzending van gebrekkige, achterlijke, verwaarloosde of misdadige kinderen van alle gezindten. Dat deze instellingen met ongekende moeilijkheden te kampen heb ben, behoeft wel geen betoog. Het is dan ook daarom, dat het Comité een dringend beroep doet op u allen, deze postzegels en briefkaarten te koopen. De briefkaarten bestaan uit een serie van 5 kaarten „Ons Land", ontworpen door Edzard Koning en 2 losse kaarten, ontwor pen door Anton Pieck. Ook zal het moge lijk zijn sorteeringen oude kaarten te koo pen, welke het vorige jaar zoo zeer in den smaak vielen. Deze postzegels en briefkaar ten zullen te krijgen zijn aan het tentje in het hoofdpostkantoor, en bij de vertegen woordigers van de omliggende gemeenten. Het Comité doet u hierbij het vriende lijk verzoek de bestelkaarten, die u een de zer dagen zullen bereiken, met uw bestel ling te willen retourneer en. het algemeen belang in overeenstemming zijnde prijsvorming te verzekeren. Te dien einde kan hij in het bijzonder algemeene richtlijnen voor de prijsvorming vaststel len. De gemachtigde zorgt voor de nale ving der prijsvoorschriften. Hij kan aan de ambtenaren, die met de opsporing en ver volging van overtredingen van deze voor schriften zijn belast, de bevelen geven, welke hij, met het oog op de handhaving van deze voorschriften nóódzakelijk acht. De gemachtigde wordt bij dé uitvoering van zijn taak bijgestaan door een door den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te benoemen commissie, waarin de departe menten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, van Landbouw en Visscherij, van Waterstaat, van Binnenlandsche Zaken, van Financiën, van Justitie en van Sociale Zaken vertegenwoordigd zijn. Naar het „Vaderland" verneemt, is de benoeming te verwachten van mr. M. Ch. Schokker, ambtenaar van het Departement van Nijverheid, Handel en Scheepvaart, tot gemachtigde voor de prijzen. Verboden verkoop aan niet-boer of -tuinder en bij een hoogeren prijs dan die van 1939 Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Visscherij, van Financiën en van Justitie, is het verboden land onder bezwarenden titel of om niet over te dragen, zonder vooraf een schriftelijke verklaring van een erkend pachtbureau waaruit blijkt, dat tegen de tegenprestatie, indien deze be dongen is, de voorwaarden en den verkrij ger geen bezwaar bestaat en dat de alge meene of bizondere landbouwbedrijfsbe- langen niet worden geschaad. Zulk een verklaring wordt slechts afge,- geven, wanheer gebleken is, dat de tegen prestatie niet hooger is dan in 1939 voor soortgelijke goederen in dezelfde streek kon worden bedongen en wanneer de toe komstige verkrijger- landgebruiker is. In bizondere gevallen is de secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij bevoegd, na overleg met het Pachtbureau, de toestemming tot overdracht te geven, ook indien aan boven genoemde eischen niet is voldaan. Voor de overschrijving in de daartoe bestemde openbare registers van een akte van overdracht van onroerende goederen, is een notaris-verklaring aan den voet van die akte noodig. De betreffende notaris is tot afgifte van die verklaring verplicht. In geval van tweijfel kan hij de verklaring weigeren tot de bindende beslissing van het bevoegde Pachtbureau is afgekomen. Overtreding van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of met geldboete van ten hoogste 10.000. Land, dat in strijd met deze ver ordening is overgedragen, kan worden verbeurd verklaard, ongeacht of het den veroordeelde toebehoort. Het besluit is 27 November in werking getreden. DE VERORDENING OP DE LOONREGELING Op de in dit nummer medegedeelde ver ordening van \den rijkscommissaris betref fende regelingen van loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden heeft de leider de afdeeling Sociale Zaken van het Rijkscommissariaat het volgend commen taar gegeven. De totstandkoming van loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden voor groe pen van ondernemingen was tot nu toe uit sluitend voorbehouden aan de regeling door collectieve arbeidsovereenkomsten. Volgens de wet op de collectieve arbeidsovereen komst van 1927 konden collectieve arbeids overeenkomsten slechts door de in de i^et speciaal genoemde partijen, in den regel de werkgevers- en werknemersorganisaties, werden gesloten. De Staat zelf was slechts bevoegd, wanneer het algemeen belang het eischte, gesloten collectieve arbeidsovereen komsten of afzonderlijke bepalingen alge meen verbindend, d.w.z. ook voor de niet- aangesloten ondernemingen verbindend, te srklaren, de onverbindendheid van collec- tneve arbeidsovereenkomsten of van af- zodnerlijke bepalingen uit te spreken of verbindendverklaringen in te trekken. De Staat had echter niet de mogelijkheid zelf regelend in te grijpen in de totstandkoming van de loonen en arbeidsvoorwaarden. •De nieuwe verordening houdt in het alge meen aan het principe vast, dat slechts de partijen bij de C.A.O., meestal dus de werk gevers- en werknemersorganisaties, be voegd zijn een C.A.O. te sluiten. Zooals echter het bedrijfsleven en de economie van een volk door den Staat moet worden ge leid, willen zij aan de belangen der gemeen schap geheel dienstbaar worden gemaakt, kan ook de totstandkoming van de loonen leiding van staatswege niet ontberen. De verordening heeft dan ook de algeheele vrijheid van de loonvorming door collec tieve overeenkomsten in zekere mate moe ten beperken. Zij maakt collectieve arbeids overeenkomsten afhankelijk van goedkeu ring van hoogerhand, voor zoover zij loon en salaris verhoogingen betreffen. Boven dien verbiedt zij, bepalingen op te nemen, welke loon- en salarisverhoogingen auto matisch van voorwaarden afhankelijk ma ken, welke de arbeidsverhouding niet on middellijk raken, b.v. van de ontwikkeling der prijzen. Dezelfde bepalingen als voor oollectieve arbeidsovereenkomsten gelden natuurlijk ook voor arbeidsovereenkom sten, welke op andere wijze tot stand zijn omen. Verder maakt de verordening alle andere loons- en salarisverhoogingen afhan kelijk van een vergunning, welke niet reeds als collectieve regelingen aan ver gunning zijn onderworpen. De verordening vervangt hierdoor het tot nu toe geldende verbod van loonsverhoogingen van den Duitschen Heeresgruppebefehlshaber van 17 Mei 1940. Zij verruimt echter dit verbod met inachtneming van de door de prijsstij ging veranderde economische en sociale toestanden in zooverre, dat zij loonsverhoo gingen toelaat, wanneer zij goedgekeurd worden door den Staat, vertegenwoordigd door den rijksbemiddelaar. Mede door de reeds eerder uitgevaardigde verordening over het verbod van loons- en salarisverla gingen heeft de Staat het thans in de hancj, de ontwikkeling der loonen naar beneden en naar boven zoo te leiden, als geëischt wordt door het algemeen belang, met in achtneming van de belangen der werkne mers. Evenals de Staat ongegronde loons verlagingen moet verhinderen, moet hy echter ook erop letten, dat ongecontroleer de loonsverhoogingen, welke het algemeen belang schaden, achterwege blijven. Dit sluit echter niet uit, dat b.v. te laag ge bleven loonen, ongerechtvaardigde ver schillen tusschen het loonpeil in de ver schillende plaatsen of tusschen d^ verschil lende leeftijdsgroepen en dergelijke wor den opgeheven. Steeds echter moet er acht op geslagen worden, dat ongewenschte te rugslag oy het economisch evenwicht en storingen in de prijsverhoudingen worden vermeden. Natuurlijk mag daarbij ook niet worden vergeten, dat, evenals ce Neder- landsche economie met die van geheel Euro pa nauw vervlochten is en vervlochten zal blijven, ook de loonen en salarissen in dit algemeen kader moeten passen. Terwijl de verordening aan den eenen kant het principe aanhoudt, dat de C.A.O. wordt gesloten door werkgevers- en werk nemers-organisaties, legt zij aan den ande ren kant de grondslagen voor de juridische mogelijkheid de loonen en salarissen en an dere arbeidsvoorwaarden ook dan voor hee- le bedrijfsgroepen te regelen, wanneer dit ter bescherming van de bedrijfsgenooten noodig blijkt, doch een C.A.O. niet tot stand komt of bij gebrek aan wettelijken grond slag niet kan worden gesloten. De Staat kan in dergelijke gevallen op eigen initia tief en eigen gezag bindende regelingen treffen en wel voor heele bedrijven, voor afzonderlijke ondernemingen en voor af zonderlijke arbeidsverhoudingen. Uitdruk kelijk is echter de bepaling opgenomen, dat de regeling van staatswege geëischt moet zijn door het belang van de bescherming der werkenden. De Staat grijpt dus in, wanneer gerechtvaardigde belangen van de IN DE LEEGTE. Er zyn menschen, die geen weg we ten in dit leven. In dit leven, zeg ik, dat plotseling zwaarder en moeilijker te leven geworden is. Nu alles niet meer van een leien dakje gaat, voelen zij zich verongelijkt, alsof zij er recht op hadden, dat alles gemakkelijk en glad zou gaan, dat him bedje gespreid en hun eten bereid zou zyn. Waarom? Zijn zij zooveel meer dan edele en groote menschen in de historie dezer wereld en die toch de slagen van hun tijd aan het eigen lichaam hebben ge voeld? Maar die hebben stand gehouden en de slagen der geschiedenis verdra gen. Ook daarom waren zij grooter dan deze, die niet anders dan klagen en murmureeren kan. Nu zijn rustige leven plotseling In de war is gestuurd en hij niet meer doen kan, waarop hij hoogmoedig recht meende te hebben, is hij uit het lood geslagen. Zijn maatschappelijke existentie hangt nu scheef en doelloos in dezen kouden tijd. Hoe scheef dan ook, hij probeert het, matig mee te gaan met den stroom van dezen tijd. Dat is het gemakkelijkst. Dat is de weg van den minsten weerstand. Maar morgen zal hij nog scheever hangen. En nog hopeloozer zoeken naar het begin en het einde van zijn aanwezigheid in deze vreemde ruimte. Hij is de vleesch geworden radeloos heid, zonder dat hij het zelf weet. Arme man! Hij is de belichaamde zinloosheid. Hij weet niet waar hij gaat. Maar als er diepte zou zijn in zijn ziel en een ideaal in zijn hart, zou hij het weten. En ook nu nog gelukkig zyn. Maar hij weet het niet. L werknemers zyn bescherming noodig heb ben. Tot het verleenen van de in de verorde ning voorgeschreven vergunning zijn op grond van een uitvoeringsbesluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Sociale Zaken de Rijksbemiddelaars be voegd. Deze autoriteiten zijn tevens belast met de regeling van loons- en arbeidsvoor waarden buiten het kader van de C.A.O. De aangeslotenen bij een C.A.O., alsmede iedere werkgever en werknemy kunnen zoodoende zich in de toekomst voor alle kwesties van loon, salaris en andere ar beidsvoorwaarden tot deze instanties wen den. Speciale richtlijnen van den Secreta ris-Generaal voor Rijksbemiddelaars ver zekeren de uniforme toepassing van de ver ordening. Nadere mededeelingen hierom trent zullen later nog worden gepubliceerd. Bij de verregaande inschakeling van de Rijksbemiddelaars bij de totstandkoming van de loon- en andere arbeidsvoorwaar den was het consequent, aan dezen ook do tot nu toe aan den Secretaris-Generaal voor behouden bevoegdheden tot verbindend- en onverbindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten over te dragen. De Rijksbemiddelaars worden daardoor tot dragers van een hoogst verantwoordelijke en voor het openbare leven hoogst belang rijke taak. Kortweg gezegd drukt op hen de zorg voor de verzekering van den ar- beids vrede. De verordening is tezamen met de veror dening omtrent het verbod van verlaging van loonen en salarissen geëigend, de noo- dige rust en orde in het arbeidsleven te brengen. De economische ontwikkeling en de veranderingen in het prijsniveau heb ben ook op het gebied der loonen in den laatsten tyd een zekere beweging teweeg gebracht. De verordeningen scheppen de vereischte juridische basis voor de maatre gelen, welke genomen moeten worden om, met inachtneming van de sociale belan gen van de werknemers het evenwicht tus schen loonen en prijzen te doen ontstaan en daarmede storingen in het economische en openbare leven te voorkomen, welke ten slotte ook voor de werknemers slechts scha delijke gevolgen zouden kunnen hebben. KENNEDY ALS AMBASSADEUR AFGETREDEN. WASHINGTON, 2 Dec. (D. N. B.) D« Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij president Roosevelt op 6 November zyn ontslagaanvrage heeft voorgelegd. Roo sevelt heeft ÏTem verzocht den titel van ambassadeur in Londen te houden totdat zyn opvolger benoemd zal zijn. Kennedy zeide, dat hij in geen geval als ambassa deur naar Londen zal terugkeeren. Al zijn aandacht zal er in de toekomst naar uit gaan, president Roosevelt behulpzaam te zijn om de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Hij verklaarde dit voor het oogenblik het belangrijkste te achten.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1