Qtaatócheep^che henzinezwcndel onimatAetd Hitgefoteide aag.eaad.aafde handel in zeep, achterhaald Wilt U iets weten? Onderwijs WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 0 Qemeng.de ffieHichten TRAMBOTSING BIJ HALFWEG. Zes personen licht gewond. Gistermorgen omstreeks half negén heeft in de ochtendschemering op den Haarlem merweg bij Halfweg een trambotsing plaats gehad, welke nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Uit de richting Haarlem kwam een mo- tórtramwagen met arbeiders voor de werkverschaffing. Nabij de veenderij, ter hoogte van de ijsbaan stopte deze wagen, teneinde deze arbeiders uit te laten. Een halte is hier echter niet Op deze tram volgde een gewone reizi gerstram uit Haarlem. De bestuurder van dezen tramtrein had het afgeschermde roo- de achterlicht van den voorrijder wel in het oog, maar vergiste zich in den afstand, toen de arbeiderstram buiten een gewone halte stopte. Hij remde nog uit alle macht, maar de zware tramtrein schoof door en ramde den stilstaanden motorwagen. Het voorbalcon van het eerste rijtuig der rei zigerstram drong in het achterbalcon van den aangereden wagen, waardoor beide bal- cons werden vernield, en de twee rijtuigen ontspoorden. Tengevolge van den schok en door het vallende glas bekwamen zes personen lich te verwondingen. De geneeskundige dienst van Amsterdam vervoerde hen ter behan deling naar het Wilhelminagasthuis te Am sterdam. Vandaar zijn zij naar Haarlem te ruggekeerd. Des middags was het verkeer over beide sporen hersteld. WEGWERKER OVERREDEN EN ERNSTIG GEWOND. Op het emplacement der Ned. Spoorwe gen te Tilburg is gistermiddag de onge veer 45-jarige wegwerker J. C. de Jong, af komstig uit BerkelEnschot, die werk zaamheden aan de spoorlijn verrichtte, door een rangeerende locomotief, welker machinist den arbeider niet had opge merkt, overreden. In ernstigen toestand werd de man naar het ziekenhuis ver voerd, waar bleek, dat het rechterbeen en de linkervoet moesten geamputeerd wor den. KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD. Te Rotterdam is de zesjarige A M. Baars, die op de rails van de R. T. M. speelde, door een naderende stoomtram overreden, waardoor het knaapje op slag werd gedood. TE VROEG UIT DEN TREIN GESTAPT. De ruim 69-jarige J. van Sambeek, lid v. d. gemeenteraad van Nijmegen en oud- hoofd van de bijzondere school te Neer bosch, is gisteravond laat op noodlottige wijze om het leven gekomen. De heer van Sambeek kwam per trein uit 's Hertogen bosch naar Nijmegen en wilde daar op het perron uitstappen. Hij stapte te vroeg uit en viel tusschen het perron en den trein. Een der wielen ging over zijn rechterarm welke geheel verbrijzeld werd. Onmiddel lijk toegeschoten hulp bracht hem op het perron, waar oogenblikkelijk geneeskun dige en geestelijke hulp werd geboden. .Per ziekenauto werd de heer van Sambeek naar het St. Canisiusziekenhuis overge bracht Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. Een uur later is hij overleden. LIJK OPGEHAALD. In de Buitenhaven te Schiedam is het lijk opgehaald van J. F. Baas, uit Schie dam. De man werd van 4 November af ver mist en is, vermoedelijk door de duister nis misleid, te water geraakt. HOE DE LAATSTE ZWARE STORM HUISHIELD. De schade aan Bredasche bosschen. Uit het door den houtvester in de hout vesterij Breda, den heer P. M. Tutein Nol- thenius, uitgebrachte rapport blijkt, dat door den storm van 14 November 1.1. meer dan 18.000 grove dennen geveld zijn, met een inhoud van 3.350 M.3. De helft van de ze boomen vielen in het Ulvenhoutsche bosch, de rest was gelijkmatig verdeeld over Liesbosch, Mastbosch, Dorst en Chaam. Opmerkelijk is, dat bij den vorigen be- ruchten storm, dien van 6 November 1921, alleen het Mastbosch werd geteisterd. Daar werd toen niet minder dan 7.800 M.3 hout gestreken, dus bijna tweemaal zoo veel als thans in alle bosschen der hout vesterij tezamen. Andere boomsoorten zijn in vergelijking met de grove den en slechts in zeer ge ringe mate getroffen. Het gros der gevelde boomen was gezond. Voor den boschbouw brengt het een en ar.der mede, dat de normale jaarlijksche dunning thans niet op de gewone wijze kan worden uitgevoerd. Neemt men echter in aanmerking, dat ieder jaar in de hous- vesterij Breda aan dunning en velling 6 a 7.000 M.3 wordt geoogst, dan ziet men dat het verlies aan hout spoedig te boven is te komen. Verschillende personen gearresteerd De Rotterdamsche recherche is een grootsch opgezetten zwendel in machti gingen voor aankoop van benzine en ben zinedistributiebons op het spoor gekomen. Behalve menschen uit den autohandel is hierbij ook een ambenaar van de Rijksver keersinspectie te Rotterdam betrokken. Volgens een voorloopige raming konden niet minder dan 20.000 liter benzine door valsche machtigingen worden bemachtigd. Het was de politie reeds langen tijd 'oe- bekend, dat rvooral in de omgeving van marktplaatsen te Rotterdam een drukke handel werd gedreven in benzinedistribu tiebons. Door een toeval kwam haar ter oore, dat op zekeren dag ten name van een expedi tiefirma in het westelijk stadsdeel een z.g. benzinemachtiging door de Rijksverkeers inspectie was afgegeven, die echter gefin geerd was uitgeschreven. De machtiging, waarvan hierboven spra ke is, moest door de politie worden opge zocht bij den distributiedienst. Het bleek een machtiging te zijn voor een hoeveel heid van 1500 liter benzine. De politie speurde nog even verder en er kwam een gelijksoortig papier te voorschijn, waar mede het niet in orde bleek te zijn. Het ging hier om een hoeveelheid van 2400 li ter, uitgeschreven ten name van een an der expeditiebedrijf in Rotterdam. Bij de expeditiefirma in het westelijk stadsdeel werd eens geïnformeerd en hier heerschte de grootste verbazing toen de politie mededeeling deed van het feit, dat het met deze machtiging niet in orde was. De laatst gevonden machtiging leidde de politie naar Overschie. Deze machtiging bleek te zijn aangebo den aan het distributiekantoor door een jongmensch, die monteur was in dienst van een autosloopery, gevestigd aan den Rijks weg te Overschie. Dit jongmensch werd naar het hoofdbureau aan het Haagsche- veer te Rotterdam overgebracht. Het on derzoek wees uit, dat de monteur niet als schuldig kon worden aangemerkt. De politie ging daarop over tot arresta tie van den patroon. Dit was de 35-jarige directeur van de autoslooperij te Over schie, W. G. H. J. H., die werd ingesloten. Tijdens de verhooren zweeg hij angstval lig en halsstarrig. Spoor leidde naar Rijksverkeers inspectie. Een onderzoek in de familiepapieren wees uit, dat de directeur een neef had, den 54-jarigen W. J. H., die werkzaam was op het bureau van de Rijksverkeers inspectie te Rotterdam. Deze werd aange houden, maar ontkende, iets met deze zaak te maken te hebben. Toen hij aan den lijve gefouilleerd werd, kwam een papiertje te voorschijn, waarop naam en adres stonden vermeld van de expeditiefirma in het westen, als mede namen en adressen van twee ande re dergelijke bedrijven. De recherche toog daarop naar het bu reau van de Rijksverkeersinspectie, waar de boeken ging nasnuffelen. Het kwam uit, dat in totaal op eenzelfde expeditie- firma waren uitgegeven drie machtigingen resp. ter grootte van 2400, 2100 en 2000 liter benzine. De machtigingsboeken, waaruit deze machtigingen waren gescheurd, werden aan een onderzoek onderworpen en toen deed de politie een interessante ontdek king. De Rijksverkeersinspectie pleegt name lijk van de uitgegeven machtigingen door slagen in het boek te bewaren en ook deze doorslagen waren in verschillende geval len spoorloos. Gewapend met de nummers van overige ontbrekende doorslagen werd een bezoek ge-bracht aan den distributie- dienst, waar men gemakkelijk kon nazien, bij welke machtigingen deze doorslagen hadden behoord. Zoo bleken in totaal op een zuivelfabriek te Rotterdam vier machtigingen te zijn uit geschreven, elk ter waarde van 3000 liter benzine. In totaal 20.000 liter. Tenslotte kwam de politie hiermede aan een totaal van circa 20.000 liter benzine, Hiermede had de recherche genoeg mate riaal in handen om over té gaan tot het in beslag nemen van alle machtigingsboe ken bij de Rijksverkeersinspectie. Stuk voor stuk worden deze thans op het hoofdbureau van politie te Rotterdam onderzocht. Het is te verwachten, dat nog veel bedrog aan het licht zal komen. Een merkwaardige overeenkomst werd vastgesteld tusschen het handschrift van H. te Overschie en dat, voorkomende op de machtigingen. Drie ambtenaren van den distributiedienst herkenden bij con frontatie dezen directeur als dengene, die de machtigingen ter inwisseling aan hun loket had aangeboden. De directeur ver klaarde, dat hij deze machtigingen inder daad van een familied, dat hij niet nader wenschte aan te duiden, had ontvangen. Hij werd ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Het was niet moeilijk, deze verklaring te combineeren met de aanwezigheid van den neef op het bureau van de Rijksver- keers-inspectie. Deze kon ter zake valsch- heid in geschrifte worden gearresteerd. Zoo kwam de politie terecht bij het be ginpunt van deze uitgebreide zaak, den verkoop van benzinebonnen, en te dezer zake konden d&arop vrij gemakkelijk ver schillende onderdeelen van de affaire worden opgehelderd. Proces-verbaal kon toen worden ge maakt tegen den 44-jarigen autohande laar N. A. E., tegen den 31-jarigen auto handelaar F. W. V., wonende te Hillegers- berg, en tegen den 34-jarigen chauffeur W., eveneens wonende te Hillegersberg, die allen bonnen van den directeur H. had den gekocht. Deze bonnen zijn in hoeveelheden van hand tot hand gegaan. H. rekende per bon het bedrag van f 0.2-5, hetgeen hem een zoet winstje opleverde, en dit bedrag liep na verschillende transacties op tot if 0.60 en 0.80 per bon. Dit beteekent dat dus de benzine f 1.00 en meer per liter kostte. Door ambtenaar der Rijks- verkeerslnspectie werd geknoeid Door een toeval is de Rotterdamsche re cherche een uitgebreide ongeoorloofden handel in zeep op het spoor gekomen. Men veronderstelde op het hoofdbureau in politie in de Maasstad, dat een zekere J. B., een 49-jarige groentenhandelaar, eenige zaken in huis zou kunnen hebben, die weinig met zijn groentenzaak te ma ken zouden hebben. Men doorzocht diens woning en den winkel en op de vreemdste plaatsen vond o.a. 7 pond thee, 30 pond koffie, 40 pond gesmolten vet in twee bussen en 104 flesschen slaolie. De herkomst van deze zaken was vrij duister. Voorts vond men toen hoeveelheden scheer- en toiletzeep. Op de vraag van de politie gaf de groen tenhandelaar te kennen, dat hy van de zeep de herkomst niet kon opgeven. Zij kwam er evenwel achter, dat deze doozen geleverd waren door een fabriek aan een vertegenwoordiger, wiens naam men al spoedig had achterhaald. Een be zoek te zijnen huize leverde het verrassen de resultaat op, dat werd gevonden een buitensporige hoeveelheid scheer- en toi letzeep alsmede medicinale teerzeep en carbolzeep, welke laatste soorten slechts worden afgegeven tegen speciale, door het departement uit te geven vergunningen. Deze vertegenwoordiger v/as de 33-jari- ge J. R., wonende te Hillegersberg, die werd gearresteerd. Bovendien kwam aan het licht, dat deze heer nog nimmer persoonlijk voor deze fa briek had verkocht, hetgeen de zaak des te opmerkelijker maakte. In den loop van het onderzoek bleek verder, dat deze fa briek getracht had, deze zeep in Rotterdam en omgeving kwijt te raken, omdat men meende, dat er daar veel afzet te vinden zou zijn. De bepalingen yan toewijzingen voor zeep en zeepbonnen waren hier ech ter niet in acht genomen. Tusschenpersoon, die zich zelden liet zien. De vertegenwoordiger R. had een tus schenpersoon in zijn dienst genomen, den 44-jarigen Rotterdammer Ab. L., eveneens vertegenwoordiger van beroep, die de zeep aan den groentenhandelaar had verkocht. Deze zaak was vrij lastig uit te zoeken, daar bij deze transacties veelal gebruik werd gemaakt van posterijen en telefoon. Persoonlijk intermediair werd zoo weinig mógelijk toegepast. Enkele groote firma's ntaakten eveneens van .deze gelegenheid gebruik om op ge makkelijke wijze aan zeep te komen. De fabriek huldigde namelijk het standpunt: .Eerst zeep en, zoo mogelijk, komen later de bonnen wel eens". Tot de relaties behoorden een 47-jarige grossier in koloniale waren, D. B. P., wo nende te Rotterdam, en de 64-jarige heer C. H. van B., directeur eener N.V. te Rot terdam, die in Wassenaar woont. Procuratiehouder gearresteerd. Vervolgens kwam vast te staan, dat Van B. en D. B. P. via R. in contact waren ge komen met den procuratiehouder van de zeepfabriek. Deze had rechtstreeks de transacties met deze twee N.V.'s tot stand gebracht en had zich daarbij niet om bon nen bekommerd. Het waren groote kwan ta, waarvan de politie nog een deël in be slag heeft kunnen nemen. Deze procuratiehouder, de 41-jarige C. P., wonende te Bloemendaal, is gearres teerd en tezamen met den eersten vertegen woordiger, die zich ook schuldig had ge maakt aan prijsopdrijving vooral inzake de DADttTJR^E BEGIN! STEVIG TE VERPAKKÈN VOLLEDIG TE A^RESSEEREN NOG D&E WEEK TE POSTEN medicinale teerzeep en de carbolzeep, die hy zonder speciale vergunning verkocht, overgebracht naar het Huis van Bewaring en ter beschikking gesteld van den Offi cier van Justitie. Nog een arrestatie. Voorts werd proces-verbaal opgemaakt tegen den 41-jarigen reiziger D. V., wo nende te Hillegersberg, die de teer- en carbolzeep had gekocht en deze zonder bonnen tegen veel te hoogen prijs van de hand had gedaan. In deze zaak werden verder zeven kooplieden geverbaliseerd. Een onderzoek .in de boeken van den Wassenaarschen directeur wees uit, dat de aangekochte z^ep niet was vermeld. Wel stond er een aanzienlijke party tandpas ta genoteerd, die niet aanwezig bleek te zijn, zoodat men deze „tandpasta" in ver band bracht met de zeep. In het geheel kon de politie ruim 7000 stukken zeep van het totaal-aantal, dat eenige tienduizenden moet hebben bedra gen, in beslag nemen. In deze affaire is tegen nog eenige per sonen proces-verbaal opgemaakt, terwijl een onderzoek in de fabriek aan het licht bracht, dat hier gehandeld was tegen het In ventarisatiebesluit. De dossiers zijn voor zoover het de fa briek betreft overgegeven aan de politie in het arrondissement Haarlem, die het on derzoek tegen den directeur van deze fa briek zal voortzetten. SMOKKELHANDEL IN THEE EN KOFFIE. Twaalf arrestaties verricht. Vier winkeliers, één caféhouder en ze ven kettinghandèlaren te Amsterdam zijn dezer dagen gearresteerd in verband met een omvangrijken kettinghandel in koffie en thee, die door de recherche van den Landbouwcrisisdienst werd ontdekt. Een partij koffie, bestaande uit eenige honder den balen, alsmede een partij thee, is in beslag genomen in een pakhuis van een koffie- en theehandel aan de Brouwers gracht te Amsterdam. Voor koffie werden in dezen kettinghandel prijzen van vijf, zes of zelfs zeven gulden per kilogram be taald, voor de thee tien gulden per kilo gram en meer. Vermoedelijk zijn de ^partijen koffie en thee, die/door de firma niet aan de distri butie waren opgegeven, veel grooter ge weest, want reeds geruimen tijd zijn flinke partijen op clandestiene wijze verkocht en in handen gekomen van kettinghandelaren, die er groote sommen aan verdienden. Deze handelaren verkochten de koffie en thee op hun beurt weer aan verschillende winkeliers en caféhouders, alsmede aan particulieren, zoodat de koffie en de thee ten slotte in wijden kring bij particulieren terechtkwam, die er zeer hooge prijzen voor betaalden. Geruimen tijd is de recherche met het onderzoek in deze zaak bezig geweest; daarbij ontdekte zij, dat steels andere per sonen bij deze zaak betrokken waren. Maar ondanks alle arrestaties, die snel achter elkaar volgden, bleef de recherche zoeken naar het centrale punt, waar de clandes tiene voorraden vandaan moesten komen. Die plaats werd ten slotte ontdekt. Men stelde een uitvoerige boekencontrole bij de koffie- en theefirma in en daarbij kwa men allerlei knoeierijen aan het licht, die de firma had toegepast om de juiste voor raden te verbloemen. Alle nog voorradige partyen, waarvan kon aangenomen worden Jat zij bestemd waren voor den ketting handel, zijn in beslag genomen. Het onder zoek is nog in vollen gang, zoodat het niet onmogelijk is, dat men voor nieuwe ver rassingen zal komen te staan. „Tel." Vraag: Mag iemand met rijksbetrek king een groententeeltvergunning op zijn naam hebben, als hy huurland in vrucht gebruik geeft voor 50 procent, of moet de vergunning op naam van den tuinder staan? Antwoord: Uw vraag munt niet uit door duidelijkheid. Hebt u reeds uit een vroeger tijdperk teeltvergunnig op uw naam staan? Zoo ja, dan kan dit nog zoo blijven. Hebt u dat niet, dan is het uitge sloten, dat u thans tuinbouwteeltver gunning op uw naam, als R ij k s a m b- tenaar, kan laten schrijven. HEEREN-STUDENTEN RETRAITE. Evenals andere jaren wordt ook ditmaal weer een studenten-retraite gehouden, en wel van Dinsdag 10 December tot Vrijdag 13 Dec. in het Retraitehuis „Loyola" te Vught. Niet genoeg kunnen wij op deelname aan de retraite aandringen. Geeft u dus zoo spoedig mogelijk op by den Moderator uwer Vereeniging, bij Dr. J. Simons S.J., Raamweg 47, Den Haag of bij de Directie van het Retraitehuis „Loyola" te Vught N.-Br. De onkosten bedragen 7.50. Baltenlandsche Berichten EMIGRANTENSCHIP GEëXPLODEERD In de haven van Haifa Aan boord van het s.s. „Patria", waarop zich 1800 passagiers, voor het meerendeel illegale immigranten bevonden, die uit Pa lestina naar een Engelsche kolonie zouden worden overgebracht, "heeft zich Maandag avond, in de haven van Haifa, een ontplof fing voorgedaan. Men vreest, dat daarbij een groot aantal personen om het leven is gekomen. Volgens S.P.T. stond het schip op het punt te vertrekken, toen de explosie plaats vond. Binnen enkele minuten was het 11.885 ton metende schip volkomen ver nield. Op een deel van het wrak brak brand uit. Den geheelen nacht door hebben red dingsploegen gewerkt om te trachten de passagiers uit het wrak van het gedeelte lijk gezonken schip te redden. Hedenoch tend was de omvang van de scheepsramp nog niet te overzien. De „Patria", die vroeger onder Fransche vlag voer en eigendom was van de Com pagnie Générale de Navigation a Vapeur (Fabre-lyn) te Marseille, was na Fran- krijks capitulatie door Engeland in beslag genomen. NOORSCH SCHIP VERLOREN Het in dienst van Engeland varende 5811 br.t. groote Noorsche motorschip „Tourai- ne" is, volgens een bericht van Goetéborgs HEindels och Sjoefartstidningen verloren gegaan. De bemanning kon in haar geheel worden gered. BRITSCHE SCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN Dinsdagochtend is bij den ingang van den Taag in de nabijheid van Cova de Vapor het Britsche 7000 ton metende stoomschip „Nela" aan den grond geloopen. Met behulp van sleepbooten en een Portugeesch oor logsschip kon de „Nela" bij opkomenden vloed weer vlot worden gebracht. ONTPLOFFING IN AMUSEMENTS GELEGENHEDEN TE AGRAM In twee amusementsgelegenheden te Agram (Joego-Slavië) zijn Dinsdagavond eenige bommen ontploft, die uitsluitend eënige materieele schade aanrichtten. In politieke kringen van de Kroatische hoofd stad vermoedt men,, dat het hier een de monstratie van Kroatische nationalisten betreft, die op deze wijze uiting wilden geven aan hun misnoegen jegens een Jood- schen komiek. ZWARE STORM IN STRAAT VAN GIBRALTAR In de Straat van Gibraltar heerschte naar uit Ceuta wordt gemeld, Dinsdag een hevige storm. Dientengevolge kon de post boot, die dagelijks tusschen Ceuta en Alge- ciras vaart, niet vertrekken. Talrijke vis- schersbooten werden van de ankerplaatsen losgerukt en konden slechts met de groot ste moeite weer op strand gezet worden. DE OVERSTROOMINGEN IN JOEGOSLAVIë De Save is gisteren in den loop van den dag niet verder gestegen, zoodat men ver wacht, dat het water langzaam zal vallen. Niettemin is het gevaar van instortingen in de overstroomde dorpen nog steeds groot. De Nerotva heeft in de Zuidelijke Herzoge- wina opnieuw uitgestrekte gebieden over stroomd. Het water van deze rivier is bij Mostar zelfs een buiten bedrijf zijnde ko lenmijn binnengedrongen. LORD ROTHERMERE OVERLEDEN De krantenmagnaat lord Rothermere, broeder van wijlen lord Northcliff, is vol gens een Reuterbericht, gisteren op 72-ja- rigen leeftijd op de Bermuda-eilanden over leden. Lord Rothermere had zich in Mei j.l. op verzoek van lord Beaverbrook met een bij zondere missie naar Amerika begeven.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6