het strijdtooneel Van Jm de tucht en ap de zee Prij zendiserpline De Katholieken in Noord-lerland BINNENLAND VOETGANGERS, WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ONVEILIGE CONVOOIEN BOMMEN OP ANTWERPEN In Antwerpen, waar voor eenige dagen kunstenaars en geleerden uit Duitschland en België bijeenkwamen, om de nagedach tenis te eeren van den grootèn Vlaamschen schilder Peter Paul Rubens, heet de Royal Air Force in de eetste ochtenduren van 23 November het centrum der stad met bom men bestookt. Daarbij werd het wereld bekende Rubens-monument beschadigd. Er vielen geen dooden. DE BOMMEN OP MARSEILLE Ten aanzien van de op Marseille gewor pen bommen schrijft de „Nouvelliste", dat de Britsche regeering in geen geval een rechtvaardiging kan vinden voor dit schan delijke en onverwachte optreden, dat een plaats vindt in de lange reeks van misda dige handelingen, waarvan Frankrijk van de zijde der oud-bondgenooten het slacht offer is geworden. Welk excuus de heer Churchill ook naar voren brengt, het zal hem niet gelukken, de natuurlijke opwinding en verontwaardiging te kalmeeren, die in Frankrijk is ontstaan door de dramatische affaire van Marseille. Ook de „Republique du Sudest" verklaart, dat Frankrijk volstrekt recht heeft op schadevergoeding en schrijft: „Het zou vol strekt ontoelaatbaar zijn, dat Londen niet zou antwoorden op het Fransche protest". BRITSCHE AFWEER VERZWAKT v Het D. N. B. geeft op het weermachts- bericht van 26 November den volgenden commentaar:. Sedert op 7 September 1940 het Duitsche luchtwapen voo* de eerste maal overging tot intensieve vergeldings- aanvallen op het Britsche moederland zijn precies tachtig dagen verloopen. In dl'en langen tijd moest in Engeland ajle hoop worden begraven, waarmede men zich in den aanvang van de groote aanvallen trachtte te troosten. Toentertijd geloofde men hoofdzakelijk op grond van drie ar gumenten te kunnen voorspellen, dat de Duitsche acties spoedig zouden verlammen. In de eerste plaats heeft de sljjtage-theo- rie, volgens welke het verbruik van mate riaal en brandstoffen noodzakelijkerwijs een verlichting voor Engeland moest bren gen, schipbreuk geleden. Het Duitsche luchtwapen bewijst dagelijks door harde slagen, dat zijn strijdkracht niets heeft ge leden, zoodat het souverein op ieder oogen- blik al naar de bestaande omstandigheden, de kracht en zwaarte van de aanvallen be paalt, precies zooals een goede organist het register van zijn instrument beheerscht om de beste harmonieën te voorschijn te roe pen. Ook het vertrouwen op het slechte weer van den herfst is bedriegelijk geble ken. Storm noch koude, mist noch regen, konden de gevechtsvliegtuigen uit het En gelsche luchtruim weg houden. In tegen stelling met de R. A. F., die haar actie vaak genoeg dagen lang stop zette, hebben de Duitschè vliegers te allen tijde bewezen ongunstig weer meester te kunnen worden. Ook deze illusoire wissel op de toekomst werd niet gehonoreerd. De Britsche afweer is intusschen niet doeltreffender, maar zwakker geworden. Steeds vaker faalt hij volkomen. Nooit is hij in staat gebleken den aanvallenden machines den weg naar hun doelen te versperren. Na Londen, Coventry, Birmingham en Southampton is thans de groote haven en industrie-stad Bristol door het Duitsche luchtwapen uitgekozen voor massale aan vallen. De Amerikaansche pers heeft voor de laatste toegepaste methode van concentra tie der voornaamste trefkracht, telkens op een bepaalde stad, de uitdrukking „coven- treeren" uitgedacht, omdat Coventry het eerste voorbeeld hiervoor was. Op die wijze wordt de uitdrukking verbonden met een bepaalde daad, welker succes niet kan wor den ontkend, en zelfs door de bladen van alle landen in talrijke ooggetuigenversla gen uitdrukkelijk wordt bevestigd. De ,mededeelingen van het weermachts- bericht van 26 November geven de onbe twistbare waarnemingen weer, welke zijn gedaan uit de in den strijd geworpen vlieg tuigen boven Bristol. Deze waarnemingen vormen bij wijze van spreken de groote penseelstreeken voor het ontzaglijke schil derij der vernieling, terwijl de in buiten- landsche bladen weergegeven, gedetailleer de waarnemingen op den grond reeds een effectieve schildering gaven van de vreese- lijke verwoestingen. Hieruit blijkt, dat er een diepgaande tegenstelling bestaat tus- schen deze feiten en de illusoire, „verpul vering" van Duitsche steden, waarmede de R. A. F. zich geblameerd heeft zoo goed als dat maar kon. CONVOOI AANGEVALLEN Duitsche verkenners hebben in den loop van Dinsdag een uit dertig schepen be staand, krachtig beveiligd oonvooi bij Couthend ontdekt. Het voer in de richting van de monding der Theems. Draadloos ontboden Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vielen van een hoogte van tien tot twintig meter verschillende schepen met succes aan. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. ENGELAND MIJDT DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE Ondanks ale pocherijen van de Eritsché propaganda over de beweerde heerschappij ter zee varen de Britsche convooien, die uit Gibraltar vertrekken niet meer over de Middellandsche Zee, maar kiezen zij routes over den Atlantischen Oceaan, zelfs, wan neer zij zich begeven naar haven aan den Indischen Oce&an of de Roode Zee. Sinds ongeveer twee maanden ziet men, dat het Engelsche zeeverkeer bij voorkeur voltrok ken wordt onder beveiliging van sterke es cortes oorlogsschepen en soms zelfs van vliegtuig-moederschepen. De convooien be geven zich naar het Zuiden van den Atlan tischen Oceaan en ontmoeten daar 'andere convooien, die van het Zuiden naar het Noorden op weg zijn. De vorige week vertrokken twee groote convooien van ongeveer vijftig schepen elk uit Gibraltar naar het Zuiden van den At lantischen Oceaan, terwijl twee andere convooien vandaar in Gibraltar aankwa men. Berichten uit Algeciras en La Linea geven aan, dat deze convooien bestemd zijn voor havens in Zuid-Afrika en Indië en soms zelfs aan de Roode Zee. Dit bewijst, dat Engeland, verre van meester ter zee te zijn, er van afziet risico te loopen, zelfs op de Middellandsche Zee, waarvan het be weert de'sleutels in handen te hebben. Slee ezthldeniarelvsfle O.ta neenamms Slechts zelden treedt de activiteit van de marine van Gibraltar aan den dag in po gingen tot overvallen om zich meester te maken van een of ander koopvaardijschip. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITS CH GEBIED In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben verscheidene Britsche vliegtuigen geprobeerd de rijkshoofdstad aan te val len. Als gevolg van het zware luchtdoel geschut lukte het hun echter niet, over de versperringszone heen te vliegen. Zij moes ten terugkeeren alvorens de stad bereikt te hebben, na eenige bommen te hebben laten vallen aan den uitersten rand van de stad. Er werd slechts geringe schade aan huizen en landerijen aangericht. HOE DUITSCHLAND ZIJN PRIJZEN STABILISEERT. Onze V.P.B. corr. meldt uit Berlijn: De Duitsche prij zencommissaris Wagner heeft in een nieuw rondschrijven tegen be paalde tendienzen op het gebied van de prijsstijging stelling genomen. Hij roept allen, die in het economisch leven leiding geven op tot uiterste prijzendicipline en duidt het als de wettelijke plicht van ieder afzonderlijk aan, zijn prijzen uit eigen be weging met den toestand, die door den oorlog geschapen is, in overeenstemming te brengen. Ieder moet voortdurend na gaan of de geldende prijzen nog gerecht vaardigd zijn en of zij niet wegens nieuwe omstandigheden, een verlaging kunnen on dergaan. Daarmede wordt iedere prijsver- hooging tegengegaan die volgens het na- tionaal-socialistische volksbewustzijn als onbehoorlijk beschouwd moet worden en dit in het algemeen niet met de oorlogs omstandigheden in overeenstemming is. De Duitsche prijzencommissaris houdt zich in. het bijzonder met die gevallen be zig, waarin de prijzen bij de „Algemeene Prijsstop" voor vier jaren op een tamelijk hoog niveau zijn vastgesteld. In tal van gevallen heeft zich een daling van de productiekosten voorgedaan, b.v. door gebruikmaking van goedkoope, kunst matige grondstoffen in plaats van de bui- tenlandsche natuurlijke grondstoffen. Daar deze daling der productiekosten niet in de prijzen tot uitdrukking komt, is ei sprake van een overtreding der prijsvoorschriften, die met straf bedreigd wordt. Eveneens,is het strafbaar, wanneer ver anderingen in de vervaardiging of samen stelling van producten, die door den oor log noodig geworden zijn, worden mis bruikt om de winst op het afzonderlijke product te verhoogen. De Duitsche prijzencommissaris heeft in den loop der jaren in die gevallen, waarin buiten de schuld van den producent een verhooging van de productiekosten is in getreden, prijsverhoogingen toegestaan. Dit was vooral het geval in de textiel branche. Ook op het gebied van de levens- middelenprijzen zijn, ten deele om hoogere productiekosten te dekken, ten deele ook om de voortbrenging van bepaalde pro ducten te stimuleeren, prijsverhoogingen toegestaan. Het belangrijkste voorbeeld op dit gebied vormen de dierlijke vetten, waarvan de behoefte in Duitschland hoo- ger is dan de eigen productie. In hoe ge- rii.ge mate deze prijscorrecties den alge-, meenen levensstandaard verhoogd hebben, blijkt uit de ontwikkeling van de betref fende indexcijfers, die in een enkele maand ten hoogste eenmaal een verhoo ging met een fractie van een procent heb ben ondergaan. Ten slotte verklaart de rijkscommissaris in zijn rondschrijven dat men moet blij ven beneden de maximumprijzen, die door de voorschriften zijn toegelaten-, wanneer de beginselen van de oorlogseconomie zulks noodig maken. Maximumprijzen mo gen slechts dan berekend worden, indien de kosten zoo hoog zijn, dat zonder bere kening van den maximumprijs geen be hoorlijke winstmarge bereikt zou kunnen worden. BISSCHOP SCHETST DE SITUATIE. De bisschop van Down en Connor heeft den bij zonderen correspondent van de „Tablet", Arnold Lunn, een aanschouwe lijk beeld gegeven van de moeilijke om standigheden der Katholieken in Noord- lerland. De bisschop gaf uitdrukking aan zijn verontwaardiging over de arrestatie der1 Katholieken, die worden gevangen ge houden zonder dat een bepaalde aanklacht tegen hen is ingediend. Velen hunner heb ben tijdens hun gevangenschap hun be trekking verloren. Van vele werkloozen is de steun ingetrokken. Men heeft htm in ruil daarvoor plaatsen in Engeland aange boden, maar de terugkeer is moeilijk en een Noord-Ier is na vier maanden verblijf in Engeland dienstplichtig. De bisschop haalde de volgende cijfers aan voor Noord-lerland, dat voor twee derde uit Protestanten en een derde uit Katholieken bestaat: Van 48 benoemingen bij dte rechterlijke maCht zijn 43 aan Pro testanten en vijf aan Katholieken gegeven. Voor andere hooge functies zijn de cij fers van Katholiek standpunt beschouwd soms nog ongunstiger, naar de geestelijke aantoonde. Even beslist keerde hij zich te gen de achteruitzetting der Katholieken op schoolgebied. Tijdens de bekende Ka tholieken progroms in Belfast werden 73 Katholieke gezinnen verdreven, daar men hun huis in brand stak. Tien andere ge zinnen trokken na ontvangst van dreig brieven vrijwillig weg. Wijlen-LORD BADEN POWELL (Foto-archief L. Crt.) Blijkens berichten in verscheidene, dag bladen, o.a. de „O. H. C." is lord Baden Po well of Gillwell, de Chief Scout, in den ouderdom van 83 jaar overleden. Zooals men weet, heeft Baden Powell, die de stichter der padvindersbeweging was, tijdens de Wereldjamboree te Voge lenzang in 1937, ook een bezoek aan ons land gebracht. ENGELSCHE BOMMEN OP NEDERLAND Weinig schade; een gewonde Het. A.N.P. meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vliegers eenige bommen op Nederlandsch gebied 'neergeworpen. De schade is gering. Vier woonhuizen zijn beschadigd, een meisje is gewond. BUREAU VOOR VERWERKENDE INDUSTRIEëN In de „Staatscourant" van heden is een beschikking van den secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ge publiceerd waarbij wordt ingesteld het Rijksbureau voor Verwerkende Industrieën waaronder ressorteeren een sectie voor de keramische, voor de electrotechnische en voor de grafische industrie. Inschrijving bij de onderscheiden secties is thans ver plicht gesteld Een verzoek tot inschrijving zal vóór 7 December a.s. bij den directeur van de desbetreffende sectie moeten worden inge diend. De beschikking bevat o.m een verbod tot het koopen, voorhanden of in voorraad houden, gebruiken, verbruiken, bewerken, verwerken, te koop aanbieden, verkoopen of afleveren van alle vermelde artikelen zonder vergunning, waarvan ten aanzien van de keramische en de electrotechnische industrie voorloopig algemeene dispensatie wordt verleend. De grafische industrie zal van heden af over een vergunning van den directeur der betrokken sectie moeten be schikken om haar bedrijf te kunnen voort zetten. De sectie voor de keramische industrie is gevestigd: Bezuidenhoutscheweg 123, ,-Gravenhage. De sectie voor de electrotechnische industrie is gevestigd: Bezuidenhoutsche weg 78 b, 's-Gravenhage. De sectie voor de grafische industrie is gevestigd: N. Z. Voorburgwal 326328, Amsterdam. DE TEXTIELDISTRIBUTIE EN DE INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID Voor de instellingen van weldadigheid heeft het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel de volgende regeling getroffen inzake textiel- goederen. In de eerste plaats wordt een onderscheid gemaakt,tusschen instellingen, welke afge werkte textielgoederen plachten te koopen om deze aan behoeftigen uit te deelen, en instellingen, die textielgrondstoffen of al thans niet-afgewerkte producten koopen, deze verwerken en dan de aldus vervaar digde producten aan de behoeftigen uit- deelen. Wat de eerste categorie betreft, deze in stellingen zullen in den vervolge niet meer zelve de textielproducten kunnen verdeelen doch aan de daarvoor in aanmerking ko menden behoeftigen z.g. waardebonnen ter hand kunnen stellen. Op deze waardebon moeten worden aangegeven, het distri- butiestamkaartnummer van den betrokke ne, zijn naam en adres en een' korte om schrijving van de artikelen, welke op de zen bon gekocht mogen worden. Tegen inlevering van dezen waardebon kan de betrokkene bij de winkeliers, waar mede de instelling zich tevoren hieromtrent heeft verstaan, de op de^bon aangegeven artikelen verkrijgen. De winkelier zal tegen overlegging van den waardebon, bij de in stelling het hem toekomende bedrag kun nen declareeran. Iedere mogelijkheid van fraude met de waardebonnen is uitgesloten, wanneer de instelling tevoren met den winkelier af spreekt dat bij het koopen overlegging van de distributiestamkaart ter verificatie moet worden verlangd. Tevens moet de bedeelde zijn textiel- kaart aan den betrokken winkelier afgeven, opdat deze het voor den aankoop bepaalde aantal punten daarvan kan innemen. De instelling heeft dus met textielkaarten geen bemoeiing. Wat betreft de instellingen, die grond stoffen verwerken, is het volgende bepaald: Voorzoover deze winkels bezitten, zoo als b.v. Tesselschade en Arbeid Adelt, ko men zij in aanmerking voor een bedrijfsver- gunning. Op grond van deze bedrijfsver- gunning kan de benoodigde grondstof wor den betrokken, volgens een door het rijks bureau voor de distributie van textielpro ducten vastgestelde quotaregeling. Veel grooter is echter het aantal instel lingen van deze categorie, die niet over een winkel beschikken, zooals b.v. de vele Dorcasvereenigingen. Deze kunnen ter Vërkrijging van de noodige grondstof bij den plaatselijken distributiedienst een speciale vergunning aanvragen. Blijkens mededeeling van het rijksbureau zal deze vergunning zooveel mogelijk verleend worden. Bij de uitdeeling van de vervaar digde goederen moet het voor het artikel bepaalde aantal punten der textielkaart worden ingenomen. Betreffende de herbe voorrading op punten zal binnenkort een definitieve regeling door het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel bekend worden gemaakt. HEBT U VOLDOENDE KOLENBONNEN? Verandering der opgave tot 7 December mogelijk Het is gebleken, dat in enkele gevallen op het aanvraagformulier voor vaste brand stoffen de aanvragers slechts die vertrek ken hebben vermeld, welke inderdaad verwarmd kunnen worden, of di^, welke zij in vorige jaren hebben verwarmd. Het was echter de bedoeling, dat voor de Vast stelling van het aantal uit te reiken brand- stoffenbonpen het totaal aantal vertrekken werd opgegeven. Ten gevolge van dit misverstand zijn sommige brandstofverbruikers in de groe pen van 1 tot en met 4 vertrekken (voor haarden en kachels) of in de groep 1 tot en met 6 vertrekken (voor centrale verwar ming) gerangschikt, terwijl zij in de desbe treffende hoogere groep thuis behooren. Aan hen wordt nog tot uiterlijk 7 December a.s. de gelegenheid gegeven een nieuw z.g. A-formulier bij den plaatselijken distri butiedienst aan te vragen en na invulling bij dezen dienst in te leveren. Vanzelfsprekend zullen de distributie diensten slechts overgaan tot uitreiking van het aanvullende aantal brandstoffen- bonnen, nadat zij.van de juistheid van de opgave overtuigd zijn. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen gisteren in de Ridderzaal bijeen onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De geloofsbrieven van de beide nieuwe leden, de heeren A. W. de Landgraaf (S.D., vacature mr. E. Hamburger) en mr. M. M. Rost van Tonningen (N.S.B., vacature dr. Bruining), werden in orde bevonden. Bei de nieuwe leden werden -hierna geïnstal leerd. Na trekking der afdeelingen werden de op de agenda voorkomende stukken en voorstellen in handen van commissies ge steld of naar de afdeelingen verzonden. De vergadering werd hierna gesloten. Dinsdag 17 December zullen de Provin ciale Staten weder bijeenkomen. schuin een kruispunt over? Neen! Daar loopt men altijd haaks omheen. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Bij den Duitschen Rijksarbeidsdienst in Elzas Lotharingen. Bij de wederopbouw worden puinresten gebruikt voor het vullen van granaattrechters (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5