OMGEVING £eedep%aat. KERKNIEUWS ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. A De Raad der gemeente Uithoorn kwam gisteren in' openbare vergadering bijeen. Aan mej. P. M. Everart wordt een stuk grond, groot plm. 312 m2. 4 den m2. verkocht. Tevens wordt aan genoemde mej. een voorschot van 7000 verleend onder ver band van eerste hypotheek overeenkomstig de rijkshypotheekregeling 1940. Aan den heer J. de Hoop te Amsterdam wordt voor den bouw van 8 woningen een stuk grond, groot plm. 1302 m2. k 3.75 den m2. verkocht Genoemde heer de Hoop va-zoekt een voorschot van 38.000, doch slechts als tweede hypotheek overeenkom stig de rijkshypotheekregeling 1940. De heer M. J. A. Verdegaal, wethouder dezer gemeente verzoekt een stuk grond, groot plm. 728 m2. a 3.75 te koopen. Te gen den verkoop is geen bezwaar, maar men moet rekening houden met art 1506 van het Burgerlijk Wetboek. Van het ver bod hierin vermeld kan de secretaris-gene raal vrijstelling verleenen. Onder dit voor behoud wordt hem dit land verkocht De heer Verdegaal zal op de gekochte gron den 4 woningen bouwen, waarvoor hij een 2e hypotheek vraagt van f 22.000, onder verband van eerste hypotheek overeenkom stig de hypotheekregeling 1940. Onder dezelfde omstandigheden vraagt de heer C. M. Schouten een 2e hypotheek voorschot van f 6.000 voor het bouwen van een woonhuis. Eveneens de heer A. van Schaik te Mijdrecht tot een som van 5.750 gld. De N.V. Bouwmaatschappij „Freëlla" vraagt voor het bouwen van 3 woonhui zen een voorschot als 2e hypotheek van 11.500 overeenkomstig dezelfde regeling. Verkocht wordt aan den heer J. P. M. Smelt een stuk grond plm. 318H m2. groot k f4.50 per m2. De heer Smelt wenscht een woning te bouwen, die f 9.697 zal kosten. De helft wordt hem door derden als eerste hypotheek verstrekt; 40 pet vraagt hij van de ge meente overeenkomstig meergenoemde bo ven aangehaalde regeling. Aan den heer L. P. M. Dijkman wordt 266}^ m2. grond a 4.50 verkocht en een hypotheek van 40 pet. verstrekt van de stichtingskosten, die 9.450 bedragen. Aan mevr. de wed. J. Engel te Mijdrecht wordt een stuk grond van plm. 807H m2. verkocht 4.75 per m2. Voor de uitbreiding van het materiaal der brandweer te De Kwakel wordt een crediet verleend van 1.000. B. en W. worden gemachtigd plannen te ontwerpen tot het bouwen van 6 arbeiders woningen tegen een huurprijs van 4.50 5.00 aan de Prinses Bea.trixlaan. Bij de rondvraag legt de heer Duiker (S. D.A.P.) de verklaring af, dat hij voortaan niet meer behoort tot deze partij, maar tot de Nederiandsche Unie. ring van hun jubileum als plichtsgetrouwe leden van het koor en sprak den wensch uit, dat het beide leden gegeven moge zijn nog vele jaren hunne diensten te kunnen wijden aan het zangkoor tot eer en glorie van God. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren P. Koot en P. van der Werf, leden van het kerkbestuur alhier. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Baart, sprak de jubileerende zangers toe en com plimenteerde, namens de leden van het koor, hen op dezen dag en hoopte dat zij nog vele jaren als goede leden werkzaam mochten zijn. Ook een stoffelijk blijk van waardeering werd de jubileerende zangers door den heer Baart aangeboden. De heer A. Dobbe werd een mooie leuningstoel aan geboden, terwijl de heer P. Grundeke een rookstel in ontvangst mocht nemen. Met hst zingen van „lang zullen ze leven" door alle aanwezigen, werd deze toespraak be sloten. De heer M. Lakeman, directeur van het koor, sprak de jubilarissen nog enkele woorden -toe, waarna alle aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld de feeste lingen geluk te wenschen. Hiermede werd het officieele gedeelte beëindigd en werd aangevangen met het humoristische ge deelte van den avond voor muziek, zang en voordracht, dat was opgedragen aan den heer van Zijp uit Leiden. Het bleek al ras, dat de verzorging van dit gedeelte aan goede handen was toevertrouwd en menig luimig lied en voordracht werd den gasten aangeboden, terwijl ververschingen en versnaperingen werden rondgediend. Te gen half twaalf ur werd deze feestavond beëindigd met een woord van dank tot allen, die aan het welslagen hadden mede gewerkt. Personalia. Tot veldwachter alhier is met ingang van 1 December 1940 benoemd de heer P. Korsen, agent van politie te Amsterdam. WARMOND Begrafenis J. H. Kruseman. Onder zeer groote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van den heer J. H. Kruseman, in leven ontvanger dezer ge meente, ter aarde besteld. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op -het col lega van B. en W., verschillende raads leden, het volledig gemeente-personeel, be stuur en commissarissen van de Coöp. Spaar- en Voorschot Bank voor Land- en Tuinbouw, en zeer vele vrienden en ken nissen. De baar was gedekt met een schat van bloemen', waaronder een groote krans van het gemeentebestuur. Aan de groeve werd het woord gevoerd door burgemees ter A. J. L. Ketelaar, die in gevoelvolle woorden de vele goede .eigenschappen schetste van den overledene. Wij zullen aan hem aldus spreker de meest aange name en prettige herinneringen bewaren. De secretaris, de heer H. L. van Delft, sprak namens het gemeente-personeel een woord van afscheid, waarbij hij eveneens herin nerde aan de zoo prettige samenwerking gedurende een lange reeks van jaren. No taris P. H. Romeyn sprak als vriend van den overledene, waarbij hij hem prees als mensch en als vriend. Een neef van den overledene dankte voor de getoonde be- langsteling. „Winterhulp". Het comité voor de actie Winterhulp is in deze gemeente sa mengesteld als volgt: A. J. L. Ketelaar, burgemeester directeur, H. L. v. Delft, tij delijk gemeente-ontvanger penningmeester •terwijl als leden zitting hebben genomen de heeren J. Heitlager, H. v. Schie en W. K. HeyL St Josephsgezellen. A.s. Maandag verplichte bijeenkomst om kwart over acht precies. De heer van der Zalm houdt een lezing met lichtbeelden over de Glasfabriek van Leerdam. De leden worden allen ver wacht, en op tijd. ZILK Been gebroken. Mej. S. alhier kwam bij het afloopen van een trap zoo ernstig te vallen, dat zij op twee plaatsen haar been brak. Op dokters advies is zij on middellijk in een ziekenhuis opgenomen. XIV COMMUNIE ONDER BEIDE GEDAANTEN. Jongens, van den leeftijd, dat zij nog tot de „apen" worden gerekend, en meisjes van een overeenkomstig aantal jaren wor den verondersteld niet de krant te lezen. Behalve de rubriek van Oom Wim en de plaatjes van Opa Knol. Want wij moeten een bekentenis doen, die niet voor deze kleine potjes met groo te ooren is bestemd, en die als zy er de lucht van kregen désastreuse gevolgen achter zich aan zou slepen. Degenen, die nu iedere week op zijn pa pieren preekstoel staat en tekst en uitleg geeft van de Christelijke leer, is in zijn jonge jaren op de leering allerminst een toonbeeld van vlijt-en toewijding geweest. Wij zaten op de eerste rij van de „armen- fcankjes" (terzijde: een van de ongeluk kigste instellingen, die er hebben bestaan, doch die gelukkig welhaast tot 't verleden behooren). De pastoor troonde op de laatste groote bank, met in zijn eene hand het bruine vragenboek, en in de andere een stok, als een koninklijke scepter, die echter onkoninklijk werd gehanteerd. De koster, een zeer lang-uitgerekte, zeer knokige man, die een bijnaam had zoo goddeloos, dat ik hem in dezen eerbied- waardigen lezerskring niet durf vermel den, hield de wacht bij de deur, om iedere neiging tot desertie de kop in te drukken. Orde zou er zijn, en orde heerschte er. Hoe onwaarschijnlijk het ook voorkomt, de jongens, die in de schaduw van den herder waren gezeten, verkeerden in bui tengewoon bevoorrechte positie. De pas toor kon hoogverheven als hij was niet onder zijn eigen bank kijken, van welke gunstige omstandigheid de eerste rij dankbaar gebruik maakte door alle ant woorden op de vragen uit het, in hun pet verborgen, catechismus-boek af te raffe len. En de pastoor lachte onè minzaam toe en prees onze ijver, welke hulde wij met een staal gezicht in ontvangst namen. Toch zijn wij-van-'t-eerste-rijtje allen nog goed terecht gekomen: de een is kape laan, de ander hoofd eener parochiale school (en wat is er degelijker dan dat!) en de derde kwam aan de krant Deze onthullingen worden zoo eerlijk opgebiecht, om den lezer „op zijn gemak te zetten", en mezelf daarbij. De stof, die ons bezig houdt is zoo verheven, dat er eenige moed toe noodig is, om als leek on der leeken, iedere week te schrijven over instellingen en zaken, welke tot de teerste ervaringen behooren van het geloofsleven. Ik heb er behoefte aan tusschentijds op nieuw een vrijgeleide aan te vragen, om deze leekepraat (die men alsjeblieft nooit gelieve te verwisselen voor een leeke- preek) voort te zetten. De herinnering aan de catechismus-ja ren schoot mij trouwens ongewild te bin nen, toen er een vraag opdook, die zoo echt naar de leering rook, ofschoon ik niet eens weet (wat te wijten is aan het petje) of deze vraag in de catechismus voorkomt. De vraag luidde: „Wanneer ontvangen de geloovigen de H. Communie onder één gedaante?' Dit naar aanleiding van een van de vo rige leekepraats, waarin werd medege deeld, dat in vroeger eeuwen de commu nie onder beide gedaanten werd uitge reikt Er zit hoe is 't mogelijk, een grappige kant aan de opgeworpen moeilijkheid. Vroeger was het ketterij, wanneer iemand zich moedwillig van het drinken uit de kelk onthield; tegenwoordig is het ketterij, wanneer iemand de communie onder beide gedaanten, e i s c h t. Paus Leo de Groote verhaalt, dat de Manicheeën (een uiterma te zonderlinge en verdorven ketterij) den eucharistischen kelk weigerden. Door het Concilie van Trente echter werd de lee- kenkelk kortweg verboden. De eene ketter weigerde, en de Kerk dwong. De andere ketter dwong, en de Kerk weigerde Het zal wel niet overbodig zijn, dat dit raadsel uit de knoop wordt getrokken, waarmede tegelijkertijd antwoord gege ven wordt op de vraag. Niemand zal het in zijn hoofd halen te veronderstellen, dat de Kerk de geloofsleer veranderd heeft. Zoo toegevend en in schikkelijk als onze Moeder is bij het toe- laten van allerlei gebruiken, zoo onbuig zaam als gewapend beton weert Zij iede re aanslag tegen de apostolische leer af. De fout school bij de ketters. Het heeft geen zin de motieven te ont leden, die de Manicheeërs ertoe heeft be wogen, de kelk te weigeren. De laatste Manicheeër is sinds eeuwen der eeuwen van den aardbodem verdwenen. Iedere ketterij heeft zijn tijd van komen, en ook van gaan. In de eerste elf eeuwen was het com- municeeren onder beide gedaanten ge bruik, ofschoon geen volstrekt algemeen gebruik Langzamerhand burgerde zich de gewoonte in om alleen de broods-gedaante te ontvangen. Daartegen kwam ln de vijftiende Jan Hus in verzet, dezelfde Jan Hus, die op zulk een beklagenswaardige en ook on rechtvaardige wijze om 't leven werd ge bracht. Hus leeraarde, dat, krachtens god delijk gebod, de communie onder beide gedaanten verplichtend was. Deze leer werd door de Kerk onmiddel lijk bestreden op het Concilie van Constanz in 1415 en naderhand door het Concilie van Trente veroordeeld. Het drinken uit de kelk werd aan de ka tholieken van de Latijnsche ritus verbo den, niet omdat er plotseling zulk een overwegend bezwaar was tegen de oude HILLEGOM Bond van Hotel- en Restauranthouders. Het bestuur der afd. Sassenheim en om streken van den Kath. bond deelt het vol gende mede: de afdeeling heeft zich gedu rende de laatste weken druk bezig gehou den mét de wegens de verhoogde omzetbe lasting toegestane prysverhoogingen. In samenwerking met de afd. van den bond werden te Hillegom, Lisse en Bennebroek gecombineerde vergaderingen uitgeschre ven, welke alle als goed geslaagd genoemd kunnen worden Algemeen werd besloten, het gedistilleerd per glas van 17 ct. op 18 te brengen. Enkelen, die leeds jaren den prijs op 18 cent hadden gesteld, verhoog den tot 19. Bij de zaken, die op 2C ct. ston den, was weiyig animo tot verhooging over te gaan. De prijs per maat werd gesteld voor jenever en citroen op 3.voor brandewijn op 3.15 per liter. Verder werd vastgesteld, alle oude jenevers, cognac en andere verpakte artikelen naar verhouding te verhoogen. Alleen te Lisse kon men wat betreft de prijzen per maat niet tot overeenstemming geraken. Verder werd een vergadering uitgeschre ven in „De Nachtegaal" te Noordwijker- hout voor de leden uit Noordwijk, Noord- wijkerhout en Voorhout, alsmede voor de ongeorganiseerden dier gemeenten. De op komt was zeer goed, uitgezonderd uit Voor- hcut, dat door afwezigheid schitterde. Ook op deze vergadering nam men una niem de genomen besluiten over en even zoo de andere prijsverhoogingen. In Sas senheim deed men na onderling over leg desgelijks. Zooals wij vernamen, worden ook te Haarlem en te Leiden algemeen deze prij zen berekend, zoodat in feite de geheele streek een uniforme regeling heeft verkre gen, zy het met enkele uitzonderingen. Een en ander is een mooi succes vóór dezen or- ganisatorischen arbeid. Nog werd deze ar beid bekroond met de toetreding van 3 nieuwe leden. KATWUK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. Bij alle moeilijkheden van den tegen- woordigen tijd heeft zich de verkeerspuzzle gevoegd. Niet alleen voor de tuinders, doch in niet mindere mate voor den handel. Dit heeft er toe geleid, dat men op andere da gen is gaan veilen, dan men sinds het be staan der veiling in 1912, gewoon was. Re- practijk van te commUniceeren onder bel de gedaanten in zich een goed en schoon gebruik doch wegens het gevaar van ketterij in West-Europa. Aan de katholieken van den Griekschen ritus bleef en is nóg de leeken-kelk toe gestaan. Tweemaal heb ik persoonlijk het voor recht gehad de communie onder beide ge- danten te ontvangen, de laatste maal hier in Leiden, toen een priester van de Kop- tische ritus de Mis opdroeg voor de le den van „Geloof en Wetenschap". Het is niet onmogelijk, dat over eenige eeuwen het verbod ook voor de Latijnsche' ritus wordt opgeheven, en zelfs zou het kunnen voorkomen gesteld dat een nieuwe ketterij in de trant van de Mani cheeërs opduikt dat aan 'onze nakome lingen het communiceeren onder beide gedaanten dwingend wordt voorge schreven! Dat het drinken uit de kelk aan dë"Wes- tersche leeken werd verboden is dus een maatregel van kerkelijke tucht. De Kerk was hiertoe gerechtigd, omdat er geen wezenlijk verschil bestaat tus- schen de eene of de andere gedaante. De gedaante, uitsluitend en alleen de gedaan te, verschilt. Onder beide gedaanten is Christus geheel en al op sacramenteele wij ze tegenwoordig. Wie het Brood eet, ont vangt evenzeer het Kostbaar Bloed en iemand, die, door een bijzondere omstan digheid, slechts uit de kelk zou kunnen drinken, kan rustig bidden: „het Lichaam van onzen Heer Jezus Christus beware mijn ziel ten eeuwigen leven". Wat den uiterlijken vorm betreft is de dubbele communie zeker te prefereeren; het zij ons echter tot troost, dat reeds in de eerste Christen-tijden de zieken de H. Communie slechts onder broodsgedaante ontvingen, en godvruchtige mannen als de kluizenaars alleen het heilig brood mede namen naar de woestijn, om het dagelijks te eten. Het verbod van de leekenkelk in de La tijnsche ritus is een voorschrift van kerk tucht, wegens het insluipen van ketterijen, die nog steeds niet verdwenen zijn. Een ander bezwaar tegen het drinken uit d^ kelk is een ander gevaar, namelijk de uitstorting van de geconsacreerde wijn. Daarpp wees reeds Hippolytus in het jaar 218, dus zeventien eeuwen geleden, toen hij schreef: „Als gij namelijk de kelk in den naam des Heeren hebt gezegend, ontvangt gij die als het Bloed van Chris tus. Geef derhalve acht en stort niets ervan uit, dat geen vreemde geest het oplikt, opdat God op u niet vertoornd wordt en gij schuldig zijt aan het Bloed van Chris tus, omdat gij de prijs gering acht, waar voor gij zijt verlost." Zooeven hebben wij, om de zaak scherp ta stellen, de mogelijkheid geopperd, dat het verbod van de leekenkelk zou worden opgeheven. Theoretisch is dat zeker niet uit te slui ten, de uitvoering in de practijk stuit ech ter op niet geringe moeilijkheden, met na me by de uitreiking aan kinderen en bij grooten toeloop van communiceerenden. ARCANUS. gel was te veilen in dezen tijd van het jaar Maandag, Woensdag, Vrijdag; dit is thans geworden Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Hierdoor heeft men wat meer tijdruimte verkregen voor aanvoerders en koopers. De prijzen konden zich tot einde der vo rige week geregeld goed handhaven al was er voor enkele der producten een kleine daling te constateeren. Maar in den loop dezer week is hierin door nieuwe voor schriften der Groenten en Fruitcentrale een radicale wijziging gebracht; er zijn n.l. voor sommigen der aangevoerde producten maximumprijzen vastgesteld. Dat is iets geheel nieuws. Wel kende men de mini mumprijzen, doch van mximumprijzen had men sinds het veilingwezen bestaat, nim mer gehoord. Daarop is ook geen enkele veiling ingesteld. Vooral de eerste dag gaf zulks een buitengewone stagnatie bij de veilingen. Nadat de producten, waarvoor geen maximumprijzen waren vastgesteld, geveild waren, heeft het bestuur die pro ducten waarvoor wel maximumprijzen be stan, aan de diverse koopers toegewezen aan de hand van de hoeveelheden, die zij vorig jaar op dezelfden datum hadden ge kocht. Alle nieuws moet eerst wennen, zoo ook zal dit systeem eerst ingeburgerd moe ten zijn. Momenteel is het nog een groote vraag of het zich zal kunnen inburgeren. De moeilijkheden zijn vele en zooals het thans liep, kost het de tuinders nogal aar dig wat geld. Kroten, die aanvankelijk van 0.50 tot 0.80 per kist van 20 K.G. op brachten, gaan thans vanwege den maxi mumprijs niet hooger dan 0.50 per kist. Voor de Sluitkoolsoorten Roode en Gele die resp. f 4.50 a 6.en 3.50 tot f 4.60 op brachten, geldt thans een rpaximumprijs van 3.25 per 100 K.G. Groene kool deed van 2.90 tot 3.60 en gaat nu tot hoog stens 3.25 per 100 K.G. Andijvie, welke den laatsen tijd iets vlugger ging, staat op den maximumprijs van 0.21 per 6 K.G. Waspeen, bloemkool, bospeen zijn nog „vry" en bleven dus op het peil van den 'vrijen handel. Bloemkool I was steeds goed gevraagd en noteerde geregeld van f 10.20 tot 17.10 per 100 stuks. Tweede soort kon evenzoo goed geplaatst worden en wel te gen een prijs van 4.60 tot f 8.10 per 100. Zelfs derde soort kon gemakkelijk koopers kry'gen tegen 2.50 tot 3.60 per 100. Bos peen is vry en brengt een mooie prijs op, van 5.50 tot f 8.10 per 100 bos. Uien had den steeds een willige markt en brachten van 5.tot 6.90 per 100 K.G. op, doch een maximumprijs van 4.per 100 K.G. zal de financieele uitkomst sterk doen da len. Waspeen moest den laatsten tijd wat van den prys inboeten, doch thans ver kreeg dit artikel weer een kleine verhoo ging en deed van 1.20 tot f 1.60 per kist van 20 K.G. En intusschen stijgen de pro ductiekosten voor de diverse groenten steeds en is een iets hoogere prys voor de artikelen heusch geen overbodige weelde. En die verhooging der productiekosten, ook voor de koudegrond-producfen zullen, zoo verwacht men algemeen, nog wel blijven stijgen. Doch geen zorgen voor den tyd. OEGSTGEEST ADVENTS- EN KERSTVIERING. Vanwege de zeer groote belangstelling voor de Advents- en Kerstviering in de Parochie van St. Willibrord, zal Zondag 25 November vanaf de Hoogmis tot na het Lof de tentoonstelling van „Advents- en Kerstviering in het huisgezin" nog eons' worden gehouden. Op deze tentoonstelling kunt u aantref fen Adventskransen, Adventshuisjes, Kerstkribben, Kerstliederen, verhalen, too- neelstukjes en ook literatuur voor den Ad vent- en Kersttijd. Tenslotte verschillende uitgaven van de H. Schrift of Bijbelsche geschiedenis voor de lezing in het gezin. Op de tentoonstelling wordt op verzoek verklaring gegeven over de mogelijkheden van de viering in het huisgezin, zooals dit j.L Zondag in de middagconferentie is uit eengezet. Het zal wel overbodig zijn tot een be zoek aan deze tentoonstelling aan te spo ren. Alleen willen wij nog eens herinneren aan den aangekondigden wedstrijd om het beste Adventshuis, of de beste Kerststal, waarvoor een mooie prijs is vastgesteld. Ieder gezin mag hierin mededingen. Men kan zich hiervoor opgeven aan de Pasto rie of aan kap. S. Steur. NOORDWIJK Schooluren. Vanaf Maandag a.s. zul len de aanvangsuren der scholen weder om gewijzigd worden en wel als volgt: De R.K. Meisjesschool vangt aan te half tien tot kwart over twaalf; de R.K. Jon gensschool vangt aan te half tien tot half één uur. De middagschooluren blyven voorloopig ongewijzigd. Verkooping. De verkooping ten over staan van notaris A. D. Vijgh, van de bui tenplaats „Dijk en Burg", had tot uitslag dakt de inzet f 13400.werd verhoogd met 14600.zoodat het geheel werd aange kocht voor 28*000.door J. v. Riet q.q. te Leiden. De gehouden verkooping ten over staan van notaris mr. Punt had tot uit slag 4 woonhuizen in de Scheveningsche straat ingezet op f 8650.gekocht door H. Reekers voor 8685. Twee woonhuizen in de v. Limburg Sti- rumstraat ingezet op 7200.gekocht door A. v. Klaveren te Rijnsburg q.q. voor 8000.Woonhuis aan de Gooweg in gezet op 2500.gekocht door J. M. Sam son te Zoeterwoude voor f 2510. RIJNSBURG Bloemenhandel. Al is er nog heel wat variatie in de chrysanthen, het zyn toch toch byna alleen chrysanthen, die de aan voer van nog eenige beteekenis doen zyn. De prijzen waren in de afgeloopen week zeer goed. In troschrysanthen zijn het voor namelijk de volgende soorten: Montblanc, die van 1622 cent opbrengen, Orange 14 18 ct., Floryking 1519, Source d'or 13 16 ct., Nimph 11—13 ct., Goldfinder 17—20 ct. Bachus 2531. Otten 1619 ct., Wils- cock 2124 ct., Triumphant 1419 ct., Grootbloemige: Mr. Fulling 46 ct., Rayon- nanten 23 ct., Emma 45 ct., Lelies f 4.20 5.10, Aneinonen 1011 ct., Asters 810 cent. UITHOORN GEMEENTERAAD Bouwwoede. VOORHOUT Aanbesteding. Ten gemeentehuize had de inschrijving plaats voor den verbouw van het tegenwoordige distributie-kantoor. Ingeschreven hadden: H. G. Warmenhoven Voorhout voor 1592.70, Fa. Daudy Co, Lisse voor 1388.Fa. Imthorn, Hillegom voor 1084.L. P. H. Vester, Voorhout voor f 1050.Aan den laagsten inschrijver is deze verbouwing gegund. VOORSCHOTEN Zangers-jubilea. De leden van het R.K. parochiale zangkoor „St. Caecilia" kwamen gisteravond vergezeld van hunne dames ter feestelijke bijeenkomst in het Graalhuis bijeen, daar twee leden van het zangkoor jubileerden. Ondanks de druk kende tijdsomstandigheden had men ge meend, dat de viering van deze jubilea en de huldiging der jubilarissen niet achter wege mocht blijven. De heer A. Dobbe, lid van het zangkoor sedert 1900, herdacht zyn veertigjarig lidmaatschap van het koor en de heer P. Grundeke herdacht zyn vyf én twintigjarig lidmaatschap. Nadat de leden met hun dames waren gearriveerd ter ontvangst van de feestelingen, traden d. beide jubilarissen, vergezeld van den pastoor en voorzitter van het koor en ka pelaan G. Zoutenbier, de feestzaal binnen, terwijl de aanwezigen een welkomstlied zongen. Toen de 'beide jubilarissen naar hunne zitplaatsen waren geleid, nam de voorzitter, pastoor de Roos, het woord en feliciteerde beide jubilarissen met de vie- BROEDERS VAN DE ONBEVLEKTE ONTVANGENIS. Viering van het eeuwfeest. Donderdag herdacht de Congregatie der Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis te Maastricht haar 100-jarig bestaan. Voor deze onderwijs-congregatie, die wijd en zijd bekend is en heele generaties opgevoed heeft, was er reden te over om feest te vieren, doch de tijdsomstandig heden lieten geen uiterlijk feestbetoon toe en zoo is dit heuglijk feit slechts kerkelijk herdacht geworden. Een pontificale H. His werd opgedragen door Z.H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bis schop van Roermond, in de kapel van het moederhuis „De Beyart" te Maastricht. Na de Hoogmis had een intieme reünie plaats in de groote ontvangzaal van het moederhuis, waar allereerst de bisschop in een korte toespraak zijn gelukwenschen aanbood en de beste wenschen uitte voor de toekomst. Op hartelijke wijze beantwoordde tde Alg. Overste der Congregatie deze geluk wenschen, waarna diverse geestelijke en de burgemeester van Maastricht nog hun felicitaties aanboden. In den loop van den dag bereikte nog een zeer groot aantal bloemstukken, zoo wel van binnen als buiten Maastricht „de Beyart", waarbij zich talrijke felicitatie brieven aansloten.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6