IlleCflefamfo gMig? RIJNSTREEK Laatste berichten Burgerlifke Stand Academfenieuws Nederlanders ver ongelukt ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE BOEMELBARON. M i:> In het Luxor-Theater. Wie „Boemelbaron" zegt, zegt Piet Koh ier, want Piet Kohier heeft van de ope rette-figuur „Droogkeeltje" een creatie ge maakt, welke even onafscheidelijk aan zijn naam verbonden is geworden als de „Koop man van Venetië" bijv. aan den naam van Louis Bouwmeester. Niet dat wy beide fi guren op één lijn zouden willen plaatsen, maar in het kluchtspel-genre is de „Boe melbaron" toch ook een standaard-type ge worden. Bovendien viert Piet Kohier dit jaar zijn 50-jarig tooneeljubileum, een niet-alle- daagsch jubileum, en in die 50 jaren heeft hij als „Droogkeeltje" ontelbare malen het publiek doen lachen. Ter eere van dit ju bileum heeft de directie van het Luxor- theater hem en zijn gezelschap uitgenoo- digd, om de bekende operette deze week in Leiden te spelen. Het is voor onze stad een ietwat onge wone figuur, de opvoering van een ope rette in een film-theater, vooral nu wij in de laatste jaren de afwisselende variété voorstellingen hebben gemist, maar dat er behalve zulke variété's ook complete ope rette- en tooneelvoorstellingen mogelijk ryn en heel goed mogelijk zijn dat bewijst thans Piet Kohier in Luxor. Hoewel een man, die reeds 50 jaren op de planken heeft gestaan, niet piep-jong meer kan zijn, is Piet Kohier toch altijd nog een vlotte jongen, die een kuitenflikker kan slaan, die wij hem niet na zouden doen. Hij speelt den oolijken zwerver nog met de fleurigheid en de vitaliteit van een jongen kerel. De Boemelbaron is geen verheven type, hij is een doodgewone landlooper, die een broertje dood heeft aan werken en liever in een gelapt pakje zijn natje (dat vooral!) en zijn droogje bij elkaar schooiert. Maar als je nu in de omgeving van een echten adellijken heer komt en voor een echten baron moet fungeeren, teneinde dezen heer uit een impasse te helpen, tegen den civie- len prijs van tien «pietermannen, dan is er stof te over om er een daverende klucht van te maken. Het is een bekend recept en als Piet Kohier er nog een sausje over legt van eigen gemaakte geestigheden, dan wordt er gebruld van 't lachen. Naast Piet Kohier treden in de klucht nog op de dames: Jo Remi, Cor Smit, Tini Vis ser, Clairette Hammé en de heeren: Jan Ki- veron, Kalman Knaack, Frans Bogaert, Kees van Dam, Bob van Leersum enz. Dit gezelschap werd bijgestaan door een koor van 16 dames en heeren, dat de be kende melodieën zong met begeleiding van het orkest onder leiding van Julius Susan. De voorstelling van Vrijdagvond droeg een eenigszins feestelijk krakter, wat tot uitdrukking kwam in de bloemenregen, welke bij de pauze na het tweede bedrijf over het gezelschap neerdaalde. Het publiek Was gul met bijval en ap plaus. BILJARTCLUB T.E.P. Alle leden der biljartclub T.E.P. worden verzocht, hedenavond of Zondagavond even in de zaal te komen om zeer belangrijk nieuws te vernemen. Bioscopen Lido. EEN AMERIKAANSCHE ONTKNOOPING In het voorprogramma van het Lido-pro- gramma van deze week zien we een zeer geslaagde opname van „Sport in Holland". Dit is 'n filmpje, dat reeds op eenigen leef tijd kan bogen, getuige de opnamen van Willy den Ouden in haar glorietijd. Dat verandert evenwel niets aan (het feit, dat de film toch interessant en het aanschou wen ten volle waard is. Gymnastiek en athletiek, voetbal en ruitersport, zwemmen en zeilen, alle sporten, waarin Holland een woordje meespreekt, passeeren de ré vue en Han Hollander geeft er een praat- tje bij. De hoofdfilm „Een Amerikaansche Ont knooping", een wel zeer vrije vertaling van den oorspronkelijken titel: „Musik für Dich" is een film van kostelijk amusement, waarvoor Paul Kemp, Magda Schneider en Hans Soehnker als 't ware om het hardst strijden. De film bevat eèn uitstekend scenario, waardoor de spanning er tot het laatste mo ment in blijft. Het motief is niet gloed nieuw, maar« er zit toch dikwijls zooveel variatie in het thema, dat er toch wel iets interessants van te maken is. Zoo is het hier zeker het geval. Hans Soehnker is 'n jonge man, naar hij en andere meenen ouderloos, terwijl hij zelfs drie pleegvaders heeft. Deze drie, een kapper, een kleermaker en een autover huurder, wonen bij elkaar in een armoedig straatje. De zaken gaan niet best en zij kunnen de verdere studiekosten niet beta len, maar zij durven het hun zoon Peter niet vertellen. Daarvoor zorgt een vierde man, burman Klingel (Paul Kemp) en Peter trekt er zijn conclusies uit. Hij tijgt aan den arbeid, is afwisselend kapper, kleermaker eri taxi-chauffeur en komt dan in aanraking met een bekoorlijk meisje, dochter van een deurwaarder, waarmede zich allerlei verwikkelingen voordoen en die ten slotte het toppunt bereiken, wa neer Peter en zijn vriend Klingel bij haar vader op een valsche visite-kaartje genade komen bepleiten voor de achterstallige huurders. Ook de deurwaarder vergist zich en ziet in Peter den milionair Gardener, den man, die in werkelijkheid de vader van Peter is en die de huizen in het straatje voor de pleegvaders wil aankoo- pen. Na heel veel verwikkelingen komt er een pakkend slot, dat het geheel op waar dige wijze besluit. Mèt het voortreffelijk spel van verschil lende artisten buiten de reeds genoemde en mèt de vroolyke liedjes mogen we deze film als een der beste van den laat- sten tjjd noemen. Trianon LIEFDES KRONKELPADEN. Een alleraardigst bedacht verhaal, en bovendien vlot en vroolijk uitgewerkt. Auto A, waarin een verliefd span is ge zeten, wordt achtervolgd door auto B. en auto C., doch de inzittenden van A., B. en C. verwisselen, soms vrijwillig, soms noodgedwongen van wagen, wat tot de meest onverwachte en spannende mislei dingen aanleiding geeft. Doch het grappig ste is toch nog wel, dat een jongeman hardnekkig weigert een meisje te trou wen, dat vólgens zijn intrigante moeder toch zoo'n goede partij voor hem is en dat tegelijkertijd die goede partij precies de zelfde verdedigings-linie opbouwt tegen de aandrang, die haar ouders op het lieve kind uitoefenen. De twee verkwanselde jongelui hebben nog niet het voorrecht ge smaakt met elkaar kennis te maken. Zij haten elkander uitsluitend en alleen, om dat zü gedwongen worden met elkaar te huwen. En zij weigeren. Zij ontvluchten, en zonder het te weten ontvluchten zij sa men, knus in één twéé-zittertje en zij heb ben de grootste pret en de grootste schik. Woede en ontsteltenis in de wederzijd- sche families, autotochten kris-kras door Duitschland, doch, door het lot liefderijk begunstigd, ontsnapt auto A iederen keer, maar dan net op 't nippertje, aan de ach tervolgingen door de auto's B. en C. Er komt natuurlijk een eind aan deze film: de drie auto's A., B. en C., naast elkaar rijdende op denzelfden weg, terwijl de inzittenden elkaar hartelijk toewui- vén. Behalve het gebruikelijke journaal staat op het programma een interessante opna me van de vervaardiging van cellophaan. De toeschouwers loopt het kwijl uit den mónd bij de reeksen worsten, die hun voor het oog worden gehouden, alle keurig ver pakt in een cellophanen kunstdarm. Iet3 voor onze chirurgen? Rex IK BEN SEBASTÏAAN OTT. Alleen reeds de verklaring, dat Dr. Ott in deze knappe detectivefilm wordt uitge beeld door den bekenden acteur Willy Forst is een garantie, dat wij op filmge bied iets goeds te zien krijgen. In deze verwachting wordt men niet bedrogen en met genoegen zal men kijken naar deze soms vermakelijke film, waarin o.a. nog medewerken Trude Marien, Gustav en Ot to Treszier en Paul Hörbiger, De geschiedenis van Dr. Ott speelt zich af in de mooie omgeving van Weenen en Prdag en begint met een auto-ongeval in het bergachtige landsphap, waarbij de groot-industrieel Ressen verongelukt. Door dit ongeval komt aan het licht, dat in zijn kasteel een prachtige schilderijenverzame ling is ondergebracht, die niemand kende. De kunstkenner dr. Sebastiaan Ott uit Wee nen bevindt, dat deze stukken origineel zijn, zoodat dezelfde schilderijen, die zich in diverse musea bevinden, dus valsch moe ten wezen. Het blykt nu, dat een interna tionale bende van schilderij en vervalschers aan het werk is geweest. Na zijn terug keer in Weenen ontvangt Sebastian een brief van zijn broer Ludwig uit Praag, het zwarte schaap in de familie, die zijn hulp inroept Sebastiaan reist naar hem toe. Hij wordt daar gearresteerd onder verden king van medeplichtigheid aan schilde rijèndiefstal, omdat zijn broer met zijn papieren naar Weenen verdwenen is. De groote verdienste van Willy Forst hierbij is, dat hij de verschillende karakters van den tweeling-broer Ott, die sprekend op elkaar gelijken, uniek weet uit te beel- ben. De bende zet in Weenen een nieuwen zwendel op touw. Sebastiaan weet echter uit zijn gevangenschap te ontsnappen en naar Weenen terug te keeren, waar hy met hulp van de politie er in slaagt de ben de te ontmaskeren en haar leider, Ludwig Ott, onschadelijk te maken. Het programma wordt aangevuld met de gebruikelijke journaals en een natuur film over Mexico. Casino MEISJES IN UNIFORM Dat het Casino deze week komt met een reprise van 't beroemde filmwerk „Meisjes in uniform", kunnen wij ten zeerste toe juichen, temeer daar de karaktervolle in houd van dit werk zóó uniek wordt uit gebeeld door Hertha Thiele en Dorothea Wieck, dat men geheel met deze geschiede nis mee moet leven en dit vinden w\j wel de beste aanbeveling van een film. De inhoud komt op het volgende neer: Een kostschool voor meisjes, hoofdzake lijk voor dochters van Duitsche hoogere sol daten, een gesticht, dat het ouderlijk tehuis en door liefderijke verzorging de moeder vervangen moet, doch hier de meisjes het leven maakt tot een hel door ijzeren disci pline en tucht. Ook Manuela von Meinhardis wordt door een tante aan de zorgen dezer strenge di rectrice toevertrouwd. 'Het kind gevoelt zich hier niet thuis en het vreemde van on gekende kameraden en dingen om zich, ver- grooten nog haar onrust. Haar kinderhartje verlangend naar woorden van troost, mee gevoel en begrijpen, zoekt naar iemand, die zij haar aanhankelijkheid kan toonen. Zij vindt die persoon in Fraulein von Bernburg, doch deze gaat zelf gebukt onder de stren ge voorschriften van een verouderd en ge heel onpaedagogisch stelsel voor de leera- ressen en haar verhoudingen tot de kinde ren. Geen wonder, dat Manuela, die zich steeds sterker aan Fraulein von Bernburg Bon 15 (broodkaart) geldig van 18 tot en met 24 November (niet gebruikte nog geldig van 25 Nov. tot en met 1 Dec. behalve in hotels, café's e.d.). Per bon 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak. Bon 14 nog geldig tot en met 24 Nov., behalve in hotels, café's enz. Vanaf Maandag as. bon 16. Bon 1 (b 1 o e m k a a r t) 60 S 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of blom, van 4 November tot en met 1 December. Bon 09 (vleeschkaart), geldig van 18 Nov. tot en met 24 Nov. (niet gebruikte tot en met 1 Dec.). 09 vleesch geldt voor 100 gr. vleesch, beenen inbegrepen in het gewicht, of één rantsoen vleeschwaren; 09 worst, vleeschwaren geldig voor verschil lende vleeschwaren met uiteenloopend ge wicht van 75 gram lot 150 gram. Nietgebruikte vleeschbons 08 nog geldig tot en met 24 Nov. Vleesch en vleesch- warenbons 08 gelden van 24 tot en met 1 Dec. niet meer ifi hotels, café's enz. Bon 17 (b o t e r k a a r t), M pond boter of Yt pond margarine, van 16 Nov. tot en 22 Nov. Bon 17 v e t k a a r t), Yt pond marga rine of Yt pond boter, van 16 Nov. tot en met 22 November. Bons 01, 02, 03 (brandstoffen- kaart), (haarden en kachels) per bon één eenheid steenkolen, anthraciet, enz. Geldigheidsduur gedurende November. Bonds 04, 05, 06, 07 (brandstoffen- kaart), (haarden en kachels) per bon ge durende November één eenheid vaste brandstoffen (anthraciet, steenkolen, bri ketten of turf). Bons 07, 08, 09, 10,11,12.13,14 (b r a n d- stoffenkaart centrale verwarming) per bon één eenheid vaste brandstoffen. Geldigheidsduur gedurende November. Bons 08, 09, 10 en 11 per bon gedurende November één eenheid turf. Deze bonnen worden in den loop van het seizoen alsnog aangewezen voor het koopen van steen kolen of andere vaste brandstoffen. ALG. DISTRIBUTIEBONBOEKJE Bon 37: één ei van 25 tot en met 1 De cember, de bon blijft geldig tot en met 8 Dec., behalve in hotels, restaurants, e.d. (Bon 64 nog geldig tot en met 1 December). Bon 38 is nog geldig tot en met 24 Novem ber. Bon 24: één or.s kaas van 25 Nov., tot en met 1 December. Niet gebruikte bons nog geldig tot en met 8 Dec., maar van 2 Dec. tot en met 8 Dec. niet in hotels, café's enz. Bon 16: één kilo suiker van 23 Nov., gedurende een tijdperk van 14 dagen. Bon 81: pond koffie of ons thee van 9 November tot en met 20 December. Bon 29 150 gr. e e n h e i d s z e e p in de nieuwe samenstelling of 120 gram huis houdzeep, of 200 gr. zachte zeep, of 250 gr. zeeppoeder, of 125 gr. zeepvlokken, of 250 gr. zelfwerkende -waschmiddelen, of 200 gr. vloeibare zeep van 13' Nov. tot en met 6 December. De bon geldt ook voor gezins- wasch per acht K.G. droog waschgoed. De wasscherij moet dezen bon innemen. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar is uitgereikt) 50 gr. scheerzeep of één tube scheercrême, of een pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Bon 82: Y pond ryst of rijstemeel of rijstebloem, of gruttenmeel van 2 Novem ber tot en met 29 November. Bon 83: Yt pond havermout, of ha vervlokken, of haverbioem, of aardappel- meelvlokken, of gort, of gortmout, of grut ten van 2 November tot en met 27 December. Bon 88: uitsluitend K pond gort, of gortmout, of grutten van 2 November tot en met 27 December. Bon 98: 1 ons vermicelli, of maca roni, of spaghetti van 2 November tot en met 27 December. Bon 93: 1 ons maïzena, of griesmeel, of sago, of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. Van 2 November tot en met 27 December. Petrolenmzegel 7: geldig voor 2 liter petroleum van 4 November tot en met hecht, haar zich als eenige troosteres voor stelt en in haar een tweede moeder ziet. Zij wordt steeis meer nerveus en dit ver schijnsel zoekt zich een uitweg en barst los. Een zeer gereede aanleiding doet zidi daartoe voor. Fraulein von Bernburg reflecteert hier op door de directrice te wijzen op het ver schrikkelijke gevolg van haar opvoedings systeem voor. deze meisjes. Gebroken, verlaten, haar systeem ineen gestort, strompelt de directrice de trappen af, de gangen door, terwijl de meisjes en Fraulein von Bernburg zich om Manuela verdringen. Het voorprogramma, is dezen'keer bij zonder goed verzorgd en vol afwisseling. Eenige aardige Amerikaansche filmpjes, geven hieraan een vroolijk karakter. 29 December (alleen voor diegenen, die daartoe vergunning hebben). Petrolenm-periode b. van 11 Nov. tot en met 15 December; 2 liter petroleum, alleen voor hen, die daarop voor verlichting zyn aangewezen. VOOR HONDEN EN KATTEN. Bon 6 (voederkaart honden) van 1 tot en met 30 November: hondenbrood; bon 6 (voederkaart voor katten): kattenbrood. BODEGRAVEN Schaakclub „Bodegraven". Op de ver gadering, die in café Klein gehouden werd en waarvoor, een goede opkomst was, wer den de leden voor de vraag gesteld of men in het komende seizoen al dan niet zou schaken. Met algemeene stemmen wend besloten om ook in hst seizoen 19401941 het schaakspel te beoefenen. Als speel avond is de Woensdagavond vastgesteld en de plaats van spelen is evenals het vorige jaar in café Klein. Er werd op de vergade ring een besluit genomen om de onderlin ge competitiewedstrijden te verspelen in groep ensysteem en voor iedere groep zul len eenige waardevolle prijzen worden aangeschaft. Bij de bestuursverkiezing werden de oude bestuursleden met alg. st. herkozen. Het bestuur is samengesteld uit de heeren T'. Scheer, voorz., K. Veer man, seer, en B. Batelaan, penn. De con tributie werd dit jaar op 3.gesteld. LEIMUIDEN K.J.M.V. Dinsdagavond half acht bij eenkomst. Iedereen zorge op tijd aanwezig te willen zyn, aangezien de moderator we derom zal spreken over den Arbeid. Kruisvaart. Zondag Alg. H. Commu nie onder de Vroeg en Kindermis, 's Mid dags 2 u. 15 Michiels-banuur. Alle jongens trouw opkomen en even trouw contributie afdragen. 3 u. 30 Godfried-ban. Degenen, die zonder uniform verschijnen, zullen het banuur niet kunnen bijwonen. Woensdag 7 u 15 Tarcisius-ban. Zaterdag 4 uur, belangrijke bijeenkomst voor die Kruisvaarders, welke dit jaar een konijn voor de vereeniging hebben groot gebracht. Deze week onder de banuren mededee- lingen over verschillende acties van ons winterprogramma. Binnenland HET BEZOEK VAN DEN RIJKS COMMISSARIS AAN LIMBURG. Hedenavond 18.45 uur tot 19 uur zal over de zenders Hilversum I en H een ooggetui genverslag worden uitgezonden over het bezoek van den rijkscommissaris rijksmi nister Seys-Inquart aan de provincie Lim burg. TREINBOTSING NABIJ AMSTERDAM Gisteravond even voor half twaalf is op de spoorlijn AmsterdamHaarlem een ern stige botsing ontstaan, waardoor het trein verkeer vertraging heeft ondervonden. Ge lukkig heeft het ongeluk geen slachtoffers geëischt. Omstreeks kwart over elf was uit Haar- em een uit vier rijtuigen bestaande perso nentrein vertrokken, waarin behalve het personeel vermoedelijk drie passagiers za ten. Voor dezen trein reed een lange goe derentrein. Ter hoogte van de gasfabriek in Amsterdam West is de personentrein, door een gemaakte fout, met een harden klap op een goederentrein ingereden. De gevolgen waren zeer ernstig. De laatste wagen van den goederentrein werd opzij geworpen en kwam op het linkerspoor terecht. De mo torwagen van den personentrein ontspoor de, echter niet alvorens gedeeltelijk op den tweeden wagon van den goederentrein ge schoven te zijn. Deze wagen was geladen met balen stroo. Een brandende kachel, welke in den bagagewagen van den goede rentrein stond, werd door den köpwand ge slagen en door vonken uit deze kachel vatte het stroo vlam. Binnen enkele oogenblik- ken laaiden vlammen hoog op, waardoor de omgeving het verlicht werd. Wij spraken den bewaker van het terrein van de gas fabriek, die juist zyn ronde deed. „Het was een harde klap", aldus onze zegsman, „en toen de vlammen zoo hoog oplaaiden, dacht ik aanvankelijk dat de gashouder vlam had gevat". De man waarschuwde onmiddellijk brand weer, politie en geneeskundigen dienst. Ook van de zijde van het Centraal Station wa ren deze reeds spoedig gealarmeerd. Met haar bekende snelheid was de brandweer op het terrein van het ongeluk aanwezig. Zij was uitgerukt met twee motorspuiten van de kazernes Rozengracht en Prinsen gracht, een gereedschapswagen van den Achtergracht en twee spuiten van de lucht beschermingsbrandweer van de kazerne Brouwersgracht. Ondanks de moeilijke ter reinomstandigheden wisten de brandwachts snel water te geven en den brand energiek aan te pakken. Zij waren het vuur dan ook spoedig meester, al kostte het nablusschen van het brandende stroo nog geruimen tijd. De G.G. en G.D. die eveneens gealar meerd was, kon reeds spoedig gewaar schuwd worden, dat zijn assistentie niet noodig was, aangezien gebleken was, dat persoonlijke ongelukken gelukkig uitge bleven waren. Ten overvloede echter was personeel van de Nederlandsche spoorwe gen met verbandmateriaal van het station LEIDEN. Geboren: Cornelis zoon van W. H. Hollander en G. Bruijnes. Maria, doch ter van W. F. Verhoeven en C. Siera. Gerda, dochter van H. den Hertog en E. K. Bauer. Dirk, zoon van D. Slingerland en M. E. Pet. Jannie, dochter van F. Tuijthoff en N. A. Mieremet. Dirk Cor nelis Johannes, zoon van D. Ipel en A. J. Both. Wilhelmina Maria, dochter van K. v. Essen en J. M. Baak. Hendrika Maria, dochter van H. Meyers en G. Star. Elisabeth Everdina, dochter van A. C. Goddijn en M. C. P. Juffermans. Ondertrouwd: I. v. d. Walle jim. 26 j. en F. v. d. Pot, jd. 25 j. M. Berg man jm. 29 j. en I. Zsiér, jd. 26 j. O v e r 1 e d e n: C. J. de Jong, wed. van D. L. Grullemans 84 j. M. v. d. Spree, wed. van J. Rijnsburger 73 j. A. Bak ker, wed. van J. Boogaarts 77 j. naar West vertrokken. De juiste toedracht en oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Uiteraard is groote materieele schade aan gericht. De brokstukken van de spoorwa gons liggen verspreid over de spoorbaan, evenals het stroo, dat door de brandweer uitgehaald was ter voorkoming van ver dere orgelukken. De drie passagiers begaven zich te voet naar Sloterdijk, vanwaar zij de thuisreis op eigén gelegenheid voortzetten. Het treinverkeer was hedenmorgen om 11 uur weer normaal. PRIJZEN IN RESTAURANTS, CAFé's ©.d. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat het voorschrift van de prijzenbeschikking 1940 No. 1, volgens het welk prijsverhooging boven het peil van Mei 1940 verboden is, ook van toepassing is voor de drankén, maaltijden en eetwaren, welke in restaurants en café's .worden ver strekt. Gebleken is namelijk, dat verschil lende restaurant- en caféhouders de tarie ven hebben verhoogd zonder dat daarvoor vergunning door den s&cretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart is verleend. Zoodanige vergunning is tot dusverre behoudens in enkele afzonderlijke gevallen slechts ver leend ten aanzien van bier en gedistilleerd, voorzoover de prijs lager was dan 20 cent De toegestane verhooging bedraagt 1 cent. Alle prijsverhoogingen, die sinds 10 Mei 1940 in restaurants en café's hebben plaats gevonden, zijn, tenzij daarvoor toestem ming van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart is ver kregen, als overtreding der prijsvoor- schriften te beschouwen. Hun, die zich daaraan schuldig maakten, wordt aangera den bedoelde prijsverhoogingen zoo spoe dig mogelijk ongedaan te maken. Aanvragen tot prijsverhooging met be trekking tot de tarieven in het hote*!-, café-, restaurant- en pensionbedrijf, dienen te worden gericht tot het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbe drijf, Raam weg 14, te 's-Gravenhage. BiiHen'anil DE OVERSTROOMINGEN IN JOEGO-SLAVIë BELGRADO, 23 Nov. (D.N.B.) De watersnood in het stroomgebied van de Save neemt eerder toe dan af. Bij Bremska- Mitrowitza heeft de rivier den maximum stand van 1932 met drie centimeter over schreden. Als gevolg van de uitgebreide voorzorgsmaatregelen valt er ditmaal éch ter niet, zooals toen, een nieuwe ramp te vreezen. Daarentegen heeft Save bij Boenisj-Schamac de dijken doorbroken en deze stad alsmede acht omliggende dorpen overstroomd. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen geneeskunde Mej. A. C. Maat, Voorburg, de heeren R. Rombach, Rotterdam, A. Fortgens, Voorschoten. Candidaatsexamen klassieke letteren mej. J. W. G. Kenniphaas, Rotterdam. Reed9 geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DROEVIG ONGEVAL TIJDENS LUCHT ALARM IN BERLIJN BERLIJN, 22 November (ANP.) Eenige dagen geleden is tijdens een luchtalarm te Berlijn een Engelsche bommenwerper neergeschoten, die, na dat hij zich van zijn bommenlast had bevrijd, is neergestort op een barak, waarin zich een groot aantal arbeiders, waaronder vele Nederlanders, .bevon den. Deze arbeiders waren uit ver moeidheid ondanks het luchtalarm te bed gebleven. De zwaar met benzine beladen bommenwerper veroorzaakte een ontzettende brand in do barak, waarbij 28 Nederlandsche arbeiders het leven hebben gelaten. Bevoegde Duitsche zijde heeft ons verklaard het voorgevallene oprecht te betreuren. Het is bijzonder tragisch, dat zooveel Nederlandsche arbeiders van dit ongeval het slachtoffer z(jn ge worden. Men merkt echter op dat een dergelijk voorval tot de hooge uitzon deringen behoort, waartij nog komt dat de slachtoffers geen gebruik heb ben gemaakt van de wei aanwezige achuilgelegenheden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3