STADS NIEUWS Weerbericht IndewUfi fPfrV De reis van vakbondbestuurders naar Duitschland C. F. MgERPOEL ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 DE LÜ^SCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Z Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5ü per kwartaaL By onze agenten J0 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met ge Hl. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 17.39 uur Zaterdagavond. Zon op 9.16 uur Zondagochtend. Zon onder 17.37 uur Zondagavond. Zon op 9.17 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 25 November 3.50 op, 15.40 onder 26 November 5.10 op, 16.11 onder 27 November 6.30 op, 16.44 onder 28 November 7.49 op, 17.15 onder 29 November 9.03 op, 18.10 onder. (Nieuwe maan). 30 November 10.11 op, 19.06 onder HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 24 Nov. voorm. 11 en nam. 23.25 uur; op Maandag 25 Nov. nam. 12.20 uur. IIO If OII CD II CD IIOIIO MO IIOII Cl. Verduisteringstijden 0 U Er is bepaaid, dat er verduisterd jr moet worden tusschen zonsonder- Q 0 zang en zonsopkomst S 0 U Deze tyden zijn voor hedenavond en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG Q 17.39 uur. y n ZONSOPKOMST 9 9.16 uur. n 0 s Tusschen deze beide tijden dient Q 0 er dus verduisterd te worden. -^11 Oil OIIOIIOII Oil Oil Oil OII C=P TAPVERBOD VOOR NOORD-BRABANT. Na 's avonds zeven uur. De Commissaris der Provincie Noord- Brabant heeft naar de .Telegraaf" meldt beslist, dat in de Brabantsche ca- fé's na 7 uur 's avonds geen, sterke drank meer mag worden getapt. De Commissaris heeft den burgemees ters in de provincie verzocht onverwijld een daartoe strekkend verbod uit te vaar digen en op nauwkeurige naleving van dit verbod toe te zien. De bevoegde autoriteiten der bezetten de macht stemmen met dezen maatregel in. LEVERTRAAN VOOR KINDEREN EN OUDEREN. Regeling getroffen voor beperkte verstrekking. Volgens mededeeling in de Ned. Staats courant zijn door den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, richtlij nen vastgesteld voor het afgeven van bons voor en het voorschrijven op recept van levertraan. Hierbij wordt bepaald, dat voor prophylactische doeleinden levertraan uit sluitend mag worden voorgeschreven ten behoeve van kinderen van 1/2 tot en met 3 jaar. Voor kinderen van 1/2 tot en met 2 jaar kan tot een hoeveelheid van 300 cM.3 per vier weken worden voorgeschre ven en voor kinderen van 3 jaar tot 300 cM.3 per acht weken. Van levertraan- emulsie en samengestelde levertraan emulsie kan 21/2 maal deze hoeveelheid worden voorgeschreven. Voor therapeutische doeleinden mag le vertraan voor oudere kinderen en volwas senen slechts worden voorgeschreven, in dien daartoe goede medische gronden aan wezig zyn. Nadere regelen hiervoor zullen door de Medische hoofdinspectie der Volks gezondheid worden gegeven. Deze zullen in de medische vakpers worden gepubli ceerd. De geneeskundigen, die levertraan voor schrijven, zijn verplicht, op recepten of bons ten behoeve van kinderen den leef tijd van het kind te vermelden en op re cepten een nauwkeurige gebruiksaanwij zing. Verkoopers moeten nagaan of de leeftijd is vermeld en of aan de toegelaten hoeveelheden de hand is gehouden. In geen gev.il mag een grootere hoeveel heid levertraan ineens worden voorge schreven dan toereikend is voor acht we ken. GEEN KORTE CURSUSSEN IN E.H.B.O. MEER. In de jaarvergadering van de Ned. Ver- eeniging van docenten in E.H.B.O., is nog maals besproken of het gewenscht is, naast de cursussen, welke opleiden voor het een heidsdiploma, korte cursussen toe te laten. De vergadering was unaniem van oordeel, dat korte cursussen moesten worden ver worpen. Slechts cursisten, die het eenheidsdiplo ma hebben verkregen kunnen in staat ge acht worden eerste hulp bij ongelukken te verleenen. De geldigheidsduur van het diploma is bepaald op twee jaren, zoodat men zekerheid heeft, dat deze eerste hel pers zonder schade voor de getroffenen aan dezen eerste hulp kunnen verleenen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN MUSSERT WEIGERT. De Volkskrant schrijft: „De heer Mussert heeft in Volk en Va derland met een weigering geantwoord op het voorstel van Nationaal Herstel, „om de vechtende groepen (N. S. B., Nationaal Front en Nederlandsche Unie) tot één har monisch, samengestelde volksgemeenschap te brengen". „Vele eenvoudige, eerlijke lieden zal dit voorstel op het eerste gezicht niet kwaad lijken, ja zelfs in hooge mate vader landlievend, hoog en edel", getuigt de heer Mussert zelf. Deze meening van „vele eenvoudige, eerlijke lieden" deelt de Lei der der N. S. B. niet. Hij wil niet overleggen, niet samenspre- ken. Hij wil alles of niets. Met een: „Wie niet vóór ons is, is tegen ons", snijdt hij alle gedachtenwisseling af. Nederlandsche Unie en Nationaal Her stel behooren volgens den heer Mussert „krachtens hun geheele wezen aan den kant van het kapitalisme, van de plutocra tie en van het internationale Jodendom". In die hoek wil hy ze hebben en duwt hij ze, al protesteeeren ze nog zoo hard en al getuigt heel hun optreden daartegen. „Wij gaan niet aan de tafel zitten, wy -VA'--«*v- De beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd zyn bezig aan den eindstrijd en die strijd wordt gewonnen ook", dit is 'sheeren Mussert's laatste woord. Welke eindstrijd bedoelt hy? Toch niet een eindstrijd, die hem de instemming en de steun van het Nederlandsche volk ver zekert, want het Nederlandsche volk aan vaardt hem niet als zijn redder en zijn lei der." HUN INDRUKKEN In een persconferentie van de Presse- Abteilung im Amte des Reichskommissars hebben de deelnemers aan de reis van ver tegenwoordigers van vakverbonden naar Duitschland eenige mededeelingen gedaan over hun indrukken. De heer Stapelkamp van het Chris telijk Vakverbond vêrtelde dat hij zich vooral had geïnteresseerd voor de loonen en voor de sociale positie van de Neder landsche arbeiders. Voor zoover het ons gelukt is, zoo zeide hy, met Neder'andscne arbeiders in aanraking te komen en dit was het geval op een bouwwerk in Berlyn was mijn indruk dat de loonen in het algemeen zeker niet ongunstiger zijn dan in Nederland. Vooral de weekloonen zijn er hoog, aangezien er per week meer arbeids uren worden gemaakt. De heer Stapelkamp heeft o.a. met leden van zyn organisatie gesproken, die zeer tevreden waren. Ook de legering in de barakkenkampen was zeker niet minder dan in Nederland het geval is. De Duitsche regeering doet inder daad alles om het den menschen, die uiter aard veel moeten missen, zoo prettig mo gelijk te maken. De heer Stapelkamp me moreerde nog in het voorbijgaan een be zoek aan de Henlcel-werken en had daar van een zeer goede indruk mee gekregen. De her A. C. de Bruin, voorzitter van het R.K. Werkliedenveroond deelde mede dat er twee commissies zijn, die Duitsch land zullen bezoeken, resp. bezocht heb ben. De eerste commissie nad ten doel in het algemeen over de sociale positie der arbeiders in Duitschland gegeven op te doen, de tweede, welke op verzoek der vakcentralen binnenkort naar Duitschland zal vertrekken, zal in het bijzonder de sociale positie van de Nederlanasche arbei ders bestudeeren. De heer de Bruijn en zijn reisgenooten behoorden tot de eerstge noemde commissie. Zij hadden dus tot taak een overzicht te verkrijgen over de sociale positie van den arbeider in het nieuwe Duitscniand. Dit was voor hen eeniger mate moeilijk omdat ae verhoudingen in het eigen land geheel anders zijn gegroeid dan in het Duitschland van na 1933. Als wij b.v. in Nederland spreken over bedrijfsorganisatie dan den ken wij vanzelf aan de organisaties van de arbeiders en van de werkgevers, welke elkander in de bedrijfsorganisatie vinden. In Duitschland is aan dat woord een ander beeld verbonden: de solidariteit, die men daar aankweekt, d.L de geest van saam- hoorigheid binnen het bedrijf tusschen werkgever en werknemers. Het is een goede gedachte geweest van het Deutsche Arbeitsxront, bedrijven, waar in de verhoudingn tusschen werkgevers en werknemers en de sociale verzorging van den arbeider beantwoorden aan de gestel de eischen, te kwalificeeren als modelbe- drijven, hetgeen natuurlijk een onderschei ding is, welke ten goede prikkelt. Wat wij, aldus de heer de Bruijn, aan modelbedrij- ven gezien hebben, is inderdaad prima. De verstandhouding werkgevers arbeiders was, voor zoover we konden nagaan, goed. Natuurlijk konden we niet vaststellen of het over de geheele lijn zoo is. De geest van kameraadschap, die het reisgezelschap heeft kunnen vaststellen, achtte de heer de Bruijn het mooie in het Duitschland van na 1933 en wel juist om dat hier te lande steeds hetzelfde ideaal is nagestreefd. In hetgeen op dit gebied tij dens de reis kon worden opgemerkt ligt zeker reden tot verheugenis. Natuurlijk was niet alles volmaakt, ook het Daf is nog niet geheel tevreden. Doch een vergelijking tusschen de beide landen interesseert spreker betrekkelijk weinig. Ongetwijfeld zullen de vertegenwoordigers van het Daf by het tegenbezoek, waartoe de Neder landers hen hebben uitgenoodigd, ook hier te lande heel wat goede sociale instellin gen en modelbedryven kunnen zien. Het interesseert spreker vooral, dat er een ge meenschappelijke basis bestaat, waarop beide partijen die geestelijke ruil kunnen aangaan, n.L de geest van kameraadschap welke in beide landen wordt nagestreefd. Met een dergelijk gemeenschappelijk ele ment voorhanden zullen beide landen on tegenzeggelijk veel van elkander kunnen leeren. De heer Landman van het N.V.V. heeft zich bijzonder voor de metaal industrie geinteresseerd. Het gezelschap heeft drie metaalbedrijven bezichtigd, waarvian twee modelbedrijven. Ter ver duidelijking diene, dat het gezelschap niet louter model-bedrijven heeft gezien. Wat den heer Landman opviel is, dat inzake de leerlingopleiding er een tegenstelling was op te merken met de situatie in ons land. Hier stonden de werkgevers de twee jarige ambachtschool voor en de werk nemers de drie-jarige. Daarenboven waren er een aantal fabrieksscholen, waarvan de crisis er intusschen eenige heeft opge ruimd. De leerling-opleiding in Duitsch land nu komt overeen "met wat wy een fa brieksschool zouden noemen. De opleiding is drie-jarig, waarin de spreker een bewijs ziet dat het hier te lande door de werk nemers ingenomen standpunt ook in het buitenland wordt gedeeld. Van het metaal bedrijf zelf heeft het gezelschap weinig ge zien, behalve dan een zeer goede film van het bedrijf van Siemens. De sociale ver zorging in de fabrieken, b.v. de wasch- gelegenheid voer de arbeiders, was in de bezochte fabrieken zeer goed, zooals hier te lande in de groote faorieken trouwens ook. Het is hier in het land in het scheeps bedrijf wel eens heel wat minder, waarbij echter moet worden opgemerkt dat scheepsbedrijven in Duitschland niet tot het reisprogram behoord hebben. Van de Henkelwerke had spreker den indruk, dat de loopende band er te snel liep. Het alge- meene arbeidstempo in de metaalfabrieken echter is wel gelijk aan dat ten onzent. Over den vrouwenarbeid heeft spreker vragen kunnen stellen aan diegenen, die daarvoor aangesteld waren, n.l. de Sozial- Arbeiterinnen, die belast zyn met de zorg voor de arbeidsters in de ondenemingen. Spreker achtte dit een zeer belangrijk in stituut. Hij vernam bij die gelegenheid, dat de vrouwen niet mogen werken in de zware industrie en des Zaterdagmiddags, des Zondags en des nachts geen arbeid mogen verrichten. De heer Bakker van het N.V.V. was bijzonder getroffen door het werk van de organisatie Kraft durch Freude. Deze is er in geslaagd het arbeiderspubliek aan theaterbezoek te gewennen. Ook hiervan heeft hij bijzonder goeds indrukken mee naar huis genomen. Van onze Adverteerders BANKETBAKKERIJ-KOKERIJ A. VAN DER HEIJDEN Uitvoerig is reeds in annonces deze week in ons blad bekend gemaakt, dat de heer A. van der Heijden in het pand Breestraat 83, tegenover de fa. Peek en Cloppenburg, gisteren een banketbakkerij annex kokerij heeft geopend. Een nieuwe zaak openen beteekent in den huidigen tijd bewijs geven van energie en ondernemingslust. Hoeveel temeer kan zulks dan gezegd worden wanneer een nieuwe zaak wordt aangepakt zooals de heer v. d. Heijden hier gedaan heeft De moderne tijd stelt aan dit bedryf hoogere eischen, maar hieraan is zeker m alle opzichten door den heer v. d. Heijden voldaan, zoo uitnemend is de zaak inge richt Zoowel de uiterlijke aanblik als de verzorging van het interieur voldoet inder daad aan alle te stellen eischen van smaak en cachet. De winkel is van flinke etalages voorzien, waarin de kwaliteitsartikelen tot bezoek nopen en, eenmaal binnen, vindt men er nog meer aanlokkelijke etalages, gevormd door de vele vitrines onder de etalages, wandkasten en toonbank. Inder daad is alle overbodige ruimte hier pro ductief gemaakt en op een wijze, die een voornaam cachet aan de zaak geeft Wat de producten zelf betreft, zy leg gen onmiddellijk getuigenis af van de vak bekwaamheid van den energieken onder nemer. Men behoeft slechts de smaakvolle koek en banket de aanlokkelijke vruchten yan marsepein enz. te zien om te kunnen constateeren, dat hier een vakman van klasse aan het werk is geweest. De achter in het pand gelegen bakkerij is daartoe eveneens van de modernste machines in gericht Zy is in twee gedeelten door schuifdeuren te scheiden, een voor de z.g. koude en een ander voor de warme bak kerij, wat ook voor de kokerij, welke aan de zaak verbonden is, van groot'belang is. Op het oogenblik draait het bedrijf op volle kracht, mede in verband met de te verwachten St. Nicolaasdrukte. Aangezien de heer v. d. Heijden ons mededeelde uitsluitend prima~ grondstoffen te verwerken kan men ervan verzekerd zijn goede waar te bekomen. Deze banketbakkerij heeft een nieuwe zaak van cachet aan de Breestraat toege voegd en wij wenschen den heer v. d. Heij den van harte veel succes toe. Agenda LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Eruins Slot, De Bruijne, De Graaff, De Ja ger, Niemer en Starck. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis. TeL 2030. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 November 20 uur tot Zaterdag 30 No vember 8 uur waargenomen door de apo theken Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en ,.Tot Hulp der Menschheid" Hooigracht 48, TeL 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Gemeentel* Aankondigingen HET DIS Met ingang yai# Ma; a.s. zal het Distriautiek; van 9.30 uur totj2.30 ui uur. Leiden, 23 Nd De BI A. v. g 25 November ior geopend zijn en van 14 tot 17 3073 940. er, 'E BAKHUYZEN WIJZIGING OPENSTELLING BUREAUX GEMEEMTESECRETARIE EN GEMEENTE-ONTVANGER Burgemeester den brengen tei in verband met reaux van de G| den Gemeente Maandag 25 Noifembi kondiging eerstfvani middags voor zijn. A. v.fd. SANDE BAKHUYZEN burgefaéester'. VAN WTRYEN, secretaris. iuders van Lei kennis, dat uistering, de bu- van van aan- uur déé voor la zullen N4AIMACH1 Dan naar: Breestraat 171 i*- Momenteel levering uit voorga"!. AAN DE KATHOLIEKE JEUGD VAN LEIDEN EN OMGEVING Een oproep aan onze Katholieke jongens en meisjes, jonge vrouwen en jonge man nen om den Pauselijken Bededag voor den wereldvrede gul en enthousiast mede te vieren. Zulks zal ons jongeren echt goed „liggen" niet alleen omdat ook wij leniging wenschen te brengen in de schrikkelijke nooden van het heden, maar ook omdat heel bijzonder van de jeugd verwacht mag worden zich zelf offerende steun voor een richtigen opbouw van de toekomst. Daarvoor zullen wij de hoogste wijsheid en de grootste kracht moeten putten uit de Eucharistische bronnen van Altaar, Com muniebank en TabernakeL Daarom morgen allen vol offergezind heid zich vereenigd met het Goddelijk Slachtoffer der wereld in de Consecratie. Daarom morgen allen deelgenooten aan den offermaaltijd der H. Communie. Daarom morgen ook allen in den loop van den dag of bij het Lof Jesus aanbidden in Zijn blijvende tegenwoordigheid onder ons. De leden van de Gezellenvereeniging en .van de K.J.M.V. in de Bollenstreek zul len dit laatste gezamenlijk doen in het Lof, dat te 2 uur gecelebreerd wordt in de paro chiekerk van Sint Agatha te Lisse. Moge onze Eucharistische Koning vooral de jeugd leeren, wat haar in dezen, tijd waarlijk tot heil strekt! Maar dit komt niet alléén van Hem, daar toe moeten wy ook ons zelf open stellen. L. BEUNE, pr. NIET ALLEEN GOED VERDUISTEREN. Ook geen rijwielen in het duister laten staan! Gisteren zyn door de politie 5 processen- verbaal opgemaakt en 32 waarschuwingen uitgedeeld wegens het onvoldoende ver duisteren van woningen, terwijl 5 processen verbaal werden opgemaakt wegens het on voldoende verduisteren van rijwielen. Een ander euvel, nog erger dan het niet verduisteren, is het in de duisternis on beheerd laten staan van rijwielen. Het gebeurt herhaaldelijk, dat voorbij gangers tegen onbeheerd staande fietsen opbotsen en daardoor gevaar loopen let sel op te loopen. De politie treedt daar gelukkig streng tegen op. Gisteren heeft zij 8 onbeheerd staande fietsen in beslag genomen. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING De commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding heeft in haar bureau Breestraat 119, boven, een perma nente tentoonstelling ingericht, van alles wat de huisvrouw in dezen tijd ter harte gaat Bij een bezoek hieraan kan zij o.a. in gelicht worden over een zoo goed mogelijke voeding, een zoo zuinig mogelijke wasch- behandeling, of een handige verstellerij. Wellicht wordt zy dan opgewekt tot het volgen van een der korte cursussen, tegen matigen prijs, die in de advertentie in dit blad genoemd worden. Zij, noch haar gezin zullen daar berouw van hebben. De tentoonstelling is geopend eiken Maandag van 24 uur en eiken Dinsdag van 10—^12 uur en van 24 uur en is ge heel kosteloos. KERKBERICHT PAROCHIEKERK VAN O.L.Vr. O NB. ONTVANGENIS Zondag, laatste Zondag na Pinksteren, onder de H. Mis van 7.30 uur algemeene H. Communie voor de K.J.C. nn de Maria- congregatie. 'Uitstelling van het Aller heiligste vanaf de Hoogmis tot na het plechtig Lof van 5 uur. Te 12.30 uur ge zamenlijke aanbidding van de beide af dee ling en Maria-congregatie jongens te 4 uur hetzelfde voor de meisjes. (Het zang koortje neemt plaats in de 3 eerste groote banken). Te 6 uur plechtig sluitingslof en gebeden volgens de drie intenties van Z.H. den Paus. Maandag, 's avonds te 5 uur Lof voor de overledenen van het Zielenboek. TeVens gelegenheid om te biechten. Dinsdag, te 7.45 uur Hoogmis en Uit stelling van het Allerheiligste, 's Avonds te 5 uur Lof ter eere van den H. Antonius, waarna Franciscaanschen Rozenkrans voor A. H. Engels als lid der Derde Orde. Vrijdag, te 4 uur biechthooren voor de schoolkinderen, 's Avonds te 5 uur Lof en Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, 's Morgens te 8.20 uur Alg. H. Communie voor de schoolkinderen, 's Na middags vanaf 4 uur gelegenheid om te biechten tot half 9 uur. Zondag a.s., eersteZondag van den Advent. Handelsregister K. v. K. Wy ziging. 6724. Li-lo (Linolejif-Lij men Onderhouden). Leiden, Langegracht 95/99. Chemische fabrieken; import en fa bricatie. Het kantoor is verplaatst naar Alphen aan den Rijn, Emmalaan 2. Nieuwe inschrijving: 7558. „Duinlander" N.V. Noordwijk a. Zee, Huis ter Duinstraat 12. Uitoefening van'auto- busdiensten, tourwagen-, luxe autoverhuur en garagebedrijf, enz. Dir.: D. v. d. Ploeg, Hoogezarad; K. Bol huis, Noordwijk en J. Heemskerk, Haar lem. Maatsch. kap.: 50.000,— waarvan ge plaatst en gestort 30.000.Proc.: F. W. van der Ploeg, Noordwijkerhout. 7556. Firma Banck en Tissing. Noord- wijk-Binnen, Voorstraat 38. Handel en rep. van uurwerken, goud, zilver, optiek. Venn.: L. Banck, Noordwijk en C. Tissing, Noordwijk; In het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Nieuwsteeg-Zonneveldstraat is gis termiddag te 3:10 i^ur een 'begin van brand ontstaan doordat een waterst0 flgas tci 2st>el gedeeltelijk uit elkaar is gesprongen. Gem. personeel heeft met eigen middelen, den brand gebluscht, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. De politie brandweer heeft gistermiddag tegen half zes een schoorsteenbrandje ge bluscht ten huize van den schilder M. A. v. <L B., Kaiserstraat 51. Het bestuur van de R.K. Sportvereeni- glng „D.O.C.O.S.", afdeeling gymnastiek, maakt bekend, dat wegens ziekte van den leider de lessen der jongens hedenmiddag niet kunnen doorgaan.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2